Απορίες και απαντήσεις για έναν απολαυστικό καφέ!

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
καλέ καφετζήδες, το χτυπητήρι του φραπέ, δε θα "χτυπήσει" το παγάκι στο αφρόγαλα. Μπας και πρέπει να λιώσει το παγάκι πρώτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν το "χτυπήσει" ακόμα καλύτερα!
οχι να μην λιώσει... όπως είναι! ;)
Ακου που σου λεωωωωωωωωωω
στην παρέα όλοι ζηλεύουν τον freddo που κανω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αλήθεια μιας και το έφερε η κουβέντα, τριμμένο πάγο πως μπορει να κάνει κανείς; Με το χτυπητήρι του φραπέ δεν γίνεται, το έχω δοκιμάσει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ή θα πάρεις παγοτρίφτη:D (έχουν τέτοιο γκάτζετ τα μαγαζιά) ή μίξερ που τρίβει και πάγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ή κλασσικά αν δεν έχεις τα αξεσουάρ τυλίγεις δυο κομμάτια παγου σε μια πετσέτα και τα χτυπάς αλύπητα στο νεροχύτη(ή με ό,τι άλλο εμπνευστείς).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Ή κλασσικά αν δεν έχεις τα αξεσουάρ τυλίγεις δυο κομμάτια παγου σε μια πετσέτα και τα χτυπάς αλύπητα στο νεροχύτη(ή με ό,τι άλλο εμπνευστείς).:)

Καλή ιδέα αλλά δεν θα λιώσει έτσι;

Παρεπιπτόντως ο τίτλος αλλάζει σε κάτι πιο γενικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Καλή ιδέα αλλά δεν θα λιώσει έτσι;

Δεν θα τον χτυπάς και κανά μισάωρο:P :D
Αν τον χτυπήσεις με δύναμη( φαντασου ότι έχεις κάποιο πολύ αγαπητό σου πρόσωπο τυλιγμένο στην πετσέτα:devil: :devil: ) στο δεύτερο-τρίτο χτύπημα θα έχει θριμματιστεί:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επίσης, αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτε σαν προϊόν, υπάρχει στα σούπερ μάρκετ, σακουλάκι που αντί για παγάκια βγαζει θρυμματισμένο παγο λεει...(νομίζω αν θυμάμαι καλά είναι της σάνιτας)
Το στυλάκι είναι το ίδιο απ ότι ειδα σαν παγάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Χρησιμοποιησε εμφιαλωμενο νερο.(ειναι καλυτερο..οχι απο το ψυγειο) βαζεις πρωτα μια η δυο κουταλιες νεσκαφε κοφτές η γεματές αναλογα πως τον πινεις και απο ενα εως 4κουταλακια ζαχαρης κοφτα γεματα εσυ κανονιζεις(εκτος αν τον κανεις της παρηγοριας:worry: ) βαζεις τρια δαχτυλα νερο και το ανακατεβεις λιγο με το κουταλι και μετα με το χτυπητηρι(ηλεκτρικο) το χτυπας καλα βαζεις μεχρι τη μεση νερο και χτυπας με το χτυπητηρι κατω καλα για να μην καθησει καφες και ζαχαρη και μετα προς τα πανω να ανακατεφτει καλα. βαζεις νερο μεχρι τα 3/4 του ποτηριου χτυπας λιγο ακομα. ποτε μη χτυπας συνεχεια πανω πανω γιατι θα γινει σκετος αφρος.χτυπα μονο αν εχει γινει λιγος αφρο και θες παραπανω.μετα βαλε 2με 4 παγακια και ανακατεψε ελαφρα με το καλαμακι. στην υγεια σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Δεν θα τον χτυπάς και κανά μισάωρο:P :D
Αν τον χτυπήσεις με δύναμη( φαντασου ότι έχεις κάποιο πολύ αγαπητό σου πρόσωπο τυλιγμένο στην πετσέτα:devil: :devil: ) στο δεύτερο-τρίτο χτύπημα θα έχει θριμματιστεί:)

ΛΟΛ, kleftroula! και καλή ιδέα για εκτόνωση...Αντί ν'αρχίσεις να ξεσπάς στα πιάτα, ξέσπα στον πάγο που θα είναι και χρήσιμο το αποτέλεσμα!
Πάντως, παιδιά εγώ τον τιμάω τον ζεστό καφέ και το καλοκαίρι, μια που στο γραφείο, με τα aircondition, δε με χαλάει καθόλου. Ε, τώρα όταν βγω για καφέ έξω, εννοείται ότι θα προτιμήσω κρύο! Αλλά, όπως είπε και η Kleftra κάπου, ο φραπέ και γενικά ο Νες είναι θάνατος για το στομάχι και τα νεύρα! Παρόλο που μ'αρέσει πολύ η γεύση του, αποφεύγω να πιω περισσότερο από έναν τη μέρα (γιατί αν πίνω γαλλικούς, τότε...χρειάζομαι 3-4 για να στανιάρω!:P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Εγώ φτιάχνω αφρόγαλα με τριμένο πάγο. Ο πιο απλός τρόπος να γίνει είναι ένα multi mulinex ή κάτι παρόμοιο. Δεν χρειάζεται πολύ ώρα και δεν προλαβαίνει να λιώσει ο πάγος. Όμως αυτά τα μηχανήματα δυστυχώς έχουν πολύ ευαίσθητο μοτέρ και καίγονται εύκολα αν σκαλώσει κάπου η λεπίδα. Γιαυτό όταν το χρησιμοποιούμε καλό είναι να το κρατάμε στα χέρια και να το κουνάμε σαν σέικερ σε περίπτωση που κολλήσει η λεπίδα στο παγάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Farmas

Νεοφερμένος

Ο Farmas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Να θεσω και εγω την εμπειρια μου στον τριμενο παγο...Το μουλινεξ που περιγραψατε οντος δουλευει αλλα ακομα με κυνηγαει η μανα μου για να της παρω καινουργιο καθ'οτι το προηγουμενο καηκε(δεν ειχα διαβασει το φορουμ βλεπετε...). Αλλα το κολπο ειναι στο σχημα του παγου, αν ο παγος εχει τρυπα στη μεση (το κλασικο παγακι παγομηχανης) απλα η χαρτοπετσετα και ενα μεταλικο αντικειμενο (π.χ κουταλα) κανει τελεια θρυματισμενο παγο! Αν παλι δεν εχετε παγακι με τρυπα στη μεση σε καμια μα καμια περιπτωση μην δοκιμασετε να το χτυπησετε στο παγκο (θα τον καταστρεψει και θα πληρωνετε 500 ευρω για καθε καφε που κανετε) αφηστε το να λιωσει λιγο...και αφου λιωσει δοκιμαστε παλι την χαρτοπετσετα και την κουταλα. Εντελει αφου το εχετε στο νου σας μετα απο οικονομιες μιας Ζωης (της γειτονισας) μπορειτε να παρετε ενα κουβα και εναν παγοκοφτη! Παντα χρηστικος και πολλες φορες αναγκαιος (βλεπε Βασικο ενστικτο!):baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω παντως ακομα νες πινω... και φτιαχνω την κρεμα σε ξεχωριστο χτυπητηρι και ποτηρι.. και μου γινεται πιο καλο και απο καφετεριας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Farmas:
Εντελει αφου το εχετε στο νου σας μετα απο οικονομιες μιας Ζωης (της γειτονισας) μπορειτε να παρετε ενα κουβα και εναν παγοκοφτη! Παντα χρηστικος και πολλες φορες αναγκαιος (βλεπε Βασικο ενστικτο!):baby:


εγω παγοκοφτη γιοκ!
ασε που στο βασικο ενστικτο δεν ειμαι σιγουρη για το ποιος ηταν ο δολοφονος τελικα... ναι, ξανθια ειμαι.αν εσυ δεν εισαι, πες μου για το δολοφονο! :P η μαλλον για ΤΗ δολοφονο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
χρησιμοποιήστε spoiler. μπορεί να μην έχουν δει τη ταινία:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
spoiler??? ι ντοντ νοου σποιλερ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
this is a spoiler

spoiler: όταν θέλουμε να "κρύψουμε" την εξέλιξη ή το τέλος μιας ταινίας, από όσους δε το έχουν δει ακόμα, και δεν θέλουν να χάσουν το σασπένς. Αν μεταφέρεις το ποντίκι, πάνω από το spoiler, μπορείς βέβαια να διαβάσεις τι έγραψε ο άλλος, αλλά είναι δική σου ευθύνη από κει και πέρα:P

για να κάνω spoiler: γράφω
μουμπλεμουμπλεμουμπλε[/ spoiler] (χωρίς το κενό μετά το /)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ΝΤΟΥ!!!!! ωραααααααιιιιιιο αυτο! το χα δει που το κανουν αλλοι αλλα δεν ηξερα πως γινεται :P
(Gio συνεχιζει ακαθεκτη με το νες της και σημερα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια σας!!! Αντι φτιάχνω φραπέ, φτιάχνω νεροζούμι...:worry:
Υπάρχουν μυστικά για έναν καλό απολαυστικό φραπέ?? Αν ναί, ποιά είναι αυτά???:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Nα μην χτυπάς λίγη ώρα τον καφέ. Αλλιώς ο αφρός σε λίγη ώρα εξαφανίζεται και μένει ένα νεροζούμι. Να χτυπήσεις τον φραπέ μέχρι το αφρός να είναι πυχτός και όχι νερουλός. (Δεν νομίζω να φαίνεται ότι πίνω πολλούς καφέδες κι έχω μελετήσει το θέμα; ) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top