Επιπολαιότητα στην υιοθέτηση πεποιθήσεων

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
@Loukianos: Πρώτον, δεν εθιξα το φαινόμενο ως ΙΔΕΑΛΙΣΤΙΚΟ, αλλά ως ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ...
Το μόνο που κατόρθωσες να μου δώσεις να καταλάβω από το post σου, είναι το ότι έβγαλες βεβιασμένα ένα συμπέρασμα που ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ δεν έχει με το όλο θέμα και διατύπωσες τη άποψή σου, προκειμένου να αντιπαρατεθείς σε αυτό που εσύ θεωρείς λάθος.

Πάμε πάλι απ' την αρχή. Δεν σχολιάζω την υιοθέτηση της αθεϊας από τους νέους. Σχολιάζω την ΕΠΙΠΟΛΑΙΑ υιοθέτηση ΟΧΙ ΜΟΝΟ της αθεϊας, αλλά της οποιασδήποτε πεποίθησης από αρκετούς νέους. Σχολιάζω το ότι αρκετοί νέοι δεν αφιερώνουν χρόνο σε πνευματικές αναζητήσεις, οπότε ναι, δέχονται και ακολουθούν πειθήνια αυτό που φαίνεται καλύτερο σχετικά με τα δικά τους, ανώριμα διαμορφωμένα, κριτήρια. Ενίοτε, ακολουθούν πεποιθήσεις χωρίς να έχουν ιδέα γι' αυτές.

Αντίθετα είμαι ΥΠΕΡ των όσων έχουν καταλήξει στις πεποιθήσεις τους, όποιες κι αν είναι αυτές, έπειτα απο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.

Σε αυτό το σημείο:
Με ενθαρρυνει το γεγονος πως οι νεοι μας, εχουν φθασει σε τετοιο σημειο νοητικης εξεληξης, που αρχισαν να αμφισβητουν ολα τα ταμπου των προηγουμενων εκατονταετηριδων, ακολουθοντας την συμβουλη του Σωκρατη, να μην δεχομαστε οτιδηποτε αβασανιστα.
Βγες στον δρόμο και ρώτα δέκα νέους το πως ορίζουν εννοιολογικά το "νοητική εξέλιξη" που ανέφερες και οι έξι θα σε κοιτάζουν σαν εξωγήινο! Θα κάτσουν να ανελιχτούν πνευματικά οι κάγκουρες που νομίζουν ότι υπάρχουν στον κόσμο μόνο για να τρώνε σε εκατό μεριές τα χρήματα των γονιών τους;

Αρχική Δημοσίευση από Loukianos:
Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ταυτιζεται η «Αθεια» με τον μηδενισμο? Οπως αναφερει ο κυριος Τσιπουρος;

«Τέλος, όλα αυτά τα πρόβατα τυγχάνει να είναι άτομα πολύ νεαρά που ακολουθούν απερίσκεπτα την οποιαδήποτε τάση. Επιπλέον, πολλοί είναι αυτοί που ακολουθούν ακραίες ιδεολογίες που προστάζουν την υιοθέτηση της αθεϊας (π.χ. Μηδενισμό).»
Ο μηδενισμός απορρίπτει τον Χριστιανικό Θεό και δημιουργεί στους οπαδούς του ένα ιδεολογικό υπόβαθρο που βασίζεται στον υλισμό και τον ατομικισμό. Υπάρχει συσχέτιση και πάνω απ' όλα, δεν γράφω στην τύχη κάτι, γράφω με βάση τα όσα έχω δει. Τόσο εγώ, όσο και οι φίλοι μου, τα περισσότερα ξαδέρφια μου, οι πρώην κοπέλες μου, οι περισσότεροι γνωστοί μου είμαστε νέοι. Δεν σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο, διαφέρουμε, ευτυχώς που διαφέρουμε, όμως ανεξάρτητα με το πως σκεφτόμαστε, όλοι μας μπορούμε να μάθουμε να σκεφτόμαστε σωστά, με βάση την κρίση μας, τις έως τώρα εμπειρίες μας και τη μόρφωσή μας! Όλοι μας έχουμε ένα γ*μ*μένο μυαλό που απλά πρέπει να το δουλεύουμε. Αλλά πόσοι το δουλεύουν άραγε;

Το ξεκαρδιστικό της υπόθεσης είναι ότι για να δηλώσεις άθεος, έχεις ΠΡΩΤΑ αποδεχτεί την ύπαρξη του...θεού!
Ε, μετά να μη θέλει ο...."πιστός" να μάθει και τον...λόγο;
Ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο!!!! Κάτι σαν συζήτηση κωφών σε καφενείο της μεταπολεμικής ελλάδας!

Κάτι τέτοια έβλεπε ο θεός και μετά την δημιουργία του κόσμου δεν επενέβη ξανά στις ανθρώπινες....υποθέσεις!
Αμήν! ;)
Λόγω του προχωρημένου της ώρας και επείδη δεν κοιμήθηκα χθες βράδυ, δυσκολεύομαι να καταλάβω το προς τα που κατευθύνεται η ειρωνία. Μια διευκρινησούλα παρακαλώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω ότι μια "δήλωση αθείας" είναι πασέ. Πριν 10-15 χρόνια ίσως να ήταν μαγκιά. Σήμερα θεωρείται lifesylιά να έχεις πνευματικό (από το Γρηγόρη και τον πως τον λένε που παρουσάζει το πως το λένε talent show, τον Κύπριο, μέχρι το Ρουσόπουλο).

Αν πιάσουμε το θέμα αυστηρά (χωρίς συναισθηματισμούς) νομίζω εξ ορισμού ισχύει ότι και η αθεία είναι μια θρησκεία (άρα άθεος δεν υπάρχει, με την απόλυτη έννοια). Ακόμα και η Παπαρήγα ή ο Τσίπρας κάπως πρέπει να απαντήσουν σε ερωτήματα του τύπου "πώς δημιουργήθηκε η φύση" (όχι η εικονική φύση. Ολόκληρη η φύση, άρα ΚΑΙ οι φυσικοί νόμοι, άρα η απάντηση δεν μπορεί - εξ ορισμού - να είναι του τύπου "λόγω των Χ,Ψ,Ω φυσικών νόμων").

Επειδή βέβαια ένας τέτοιος διαχωρισμός δεν είναι ποτέ εφικτός, όλοι μας δίνουμε απαντήσεις, συναρτήσει της νόησής μας και τού τρόπου που έχουμε δεχτεί θρησκευτικά ερεθίσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Μια διευκρινησούλα παρακαλώ!

Οι αποδέκτες του ...ονειδισμού είναι φυσικά όλοι όσοι δικαιωματικά τον αξίζουν! Δε νομίζω ότι σε...αφορά!;)
Ένα σχόλιο ακόμη μιά και με ξανάφερες...πίσω, σχετικά με το topic!
Σύμφωνα με την κυκλική επανάληψη των ηλεκτρικών κυμάτων του εγκεφάλου, όσo πιό ...."αργά" κινούνται τοσο περισσοτερο αυξανουν την ..."τάση-σεις" τους (ένθεν και εκείθεν):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
_daemon_ καλό είναι να μην καταφεύγουμε στην ειρωνεία όταν δεν έχουμε τη σχετική καλλιέργεια να την υποστηρίξουμε, γιατί καταλήγουμε να γινόμαστε προσβλητικοί. Γνώμη μου.

Επί του θέματος τώρα, μου άρεσε κάτι που διάβασα από έναν άλλον άθεο, στο ρεπορτάζ του Ε περί αθεΐας. Είχε πει (στο περίπου) ότι κάθε πιστός μιας θρησκείας είναι άθεος ώς προς τους θεούς των άλλων θρησκειών. Οπότε απλά εμείς είμαστε άθεοι ως προς τους θεούς κάθε γνωστής θρησκείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οποιασδηποτε μορφη *πιστης* ειναι μια βλακεια και μιση.

Ο αθεος δεν *πιστευει* οτι δεν υπαρξει θεος. *ΞΕΡΕΙ* οτι τα εμπειρικα και θεωριτικα δεδομενα δινουν πολυ καλυτερη πιθανοτητα στο να μην υπαρχει θεος απο το να υπαρχει.

Πιστη = η πεποιθηση οτι κατι ειναι σωστο χωρις υποστιρικτικα στοιχεια

Πραγμα το οποιο ειναι κατα βαση ο ορισμος της ψυχωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οποιασδηποτε μορφη *πιστης* ειναι μια βλακεια και μιση.

Ο αθεος δεν *πιστευει* οτι δεν υπαρξει θεος. *ΞΕΡΕΙ* οτι τα εμπειρικα και θεωριτικα δεδομενα δινουν πολυ καλυτερη πιθανοτητα στο να μην υπαρχει θεος απο το να υπαρχει.

Από τη στιγμή που και ο ίδιος εισάγεις την πιθανότητα στο συλλογισμό σου, σημαίνει ότι ακόμα και η αθεΐα εμπεριέχει ένα μικρό στοιχείο πίστης. Δεν θα εμπεριείχε κανένα απολύτως στοιχείο πίστης αν ήταν μαθηματικά αποδεδειγμένο ότι δεν υπάρχει θεός. Επί του παρόντος μόνο ενδείξεις υπάρχουν. Και ακόμα κι αν καταρρίψουμε κάθε γνωστή θρησκεία με μαθηματική βεβαιότητα, πάλι θα υπάρχει η πιθανότητα να υπάρχει μεν θεός, αλλά να μην τον έχει προσδιορίσει καμία γνωστή θρησκεία.
Ο αγνωστικισμός ίσως είναι το μόνο που δεν εμπεριέχει καμία απολύτως πίστη.
Βέβαια όλα αυτά είναι κάπως φιλοσοφικά, μιας και ουδείς πιστεύει στον Άγιο Βασίλη, αλλά ούτε αυτό είναι μαθηματικώς αποδεδειγμένο. Όπως και για οποιοδήποτε φανταστικό ον, ακόμα και τον περίφημο αόρατο ροζ μονόκερο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
_daemon_ καλό είναι να μην καταφεύγουμε στην ειρωνεία όταν δεν έχουμε τη σχετική καλλιέργεια να την υποστηρίξουμε, γιατί καταλήγουμε να γινόμαστε προσβλητικοί. Γνώμη μου.

Να...ισχυρισθώ ότι αυτό ακριβώς έκανες τώρα δα μαζί μου
; :( Όχι, δεν θα το κάνω, γιά δύο λόγους!
Επειδή μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα, και δεύτερον η καλλιέργεια δεν έχει σχέση με την δυνατότητα υπο-στήριξης άποψης....
Η γνώση, ναι (δικαιωματικά) και η εξουσία (παρασιτικά), σύμφωνα με την ανάλυση ...ειδικού επί του θέματος! :D
Πιθανόν να εννοούσες..."χειριστει" (την ειρωνία) άρα το θέμα δεν είναι επί της ουσίας αλλά..... περιτυλίγματος!
Αν αρχίσω όμως κι εγώ και ο καθένας να διυλίζει τον κώνωπα και να καταπίνει την κάμηλο, θα....φοβόμαστε να εκφραστούμε κι αυτό οδηγεί σε μονοπάτια τρισχειρότερα μιας..."προσβολής" που άλλωστε είναι μέχρι ενός σημείου, αμφισβητούμενη!
Η ειρωνία γενικά, πάντα κάποιους κάνει να χαμογελούν και τους....άμεσα θιγόμενους να δυσανασχετούν, δεν είναι όμως αυτό δικό μου πρόβλημα....
Παρ όλα αυτά η γνώμη σου είναι σεβαστή αλλά θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου υποδείκνυες που και ποιόν....προσέβαλα! :)
 
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Aγνωστικισμός: H πεποιθηση οτι ειναι περισοτερο σωστο και λιγοτερο λαθος το να μην εισαι ουτε σωστος ουτε λαθος.

michele:

Κανεις ενα λαθος, η πιστη δεν περιεχει καποιο λαθους. Πιστευω στον θεο (η τον αγιο βασιλη, η τον ροζ μονοκερο) = ο θεος υπαρχει.

Ειναι σαν να παιζεις λοτο, εχεις 1 στα 13.000.000 να κερδισεις, δεν πιστευεις κατι ξερεις οτι εχεις μια στα 13.000.000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Θα ήθελα να ακούσω μερικές απόψεις πάνω στο θέμα και το αν όντως η αθεϊα (ή γενικότερα η άρνηση της υιοθέτησης κάποιας θρησκείας) έχει γίνει πλέον τάση και ακολουθείται γι' αυτόν το λόγο ή ο συλλογισμός αυτός είναι λάθος.
Για πιο μεγαλες ηλικιες δεν μπορω να εκφρασω τεκμιριωμενη αποψη... Θα σου μιλισω για την εφηβια

Και εγω πιο παλια αμα με ρωτουσες θα σου ελεγα αθεος; Γιατι; Επειδη θεωρουσα οτι ο θεος ειναι ενα δημιουργιμα του ανθρωπου για να παραγει πιστη, οτι η δυναμη του ανθρωπου ειναι ο πραγματικος θεος, αλλα το μεγαλητερο ποσοστο αυτης της δυναμης εμφανιζετε μονο σε πολυ μεγαλες αναγκες, και σινιθος με την βοηθεια της πιστης.
Τωρα, χωρις να εχω ζησει κατι ιδιετερο, χωρις να εχει μπει κατι στην μεση, χωρις να εχει αλλαξει κατι, αν με ρωτισεις αν ειμαι αθεος θα σου απαντισω παλι ναι, κυριος απο συνιθια, αλλα ισως να κατατασομαι πιο σωστα στους αγνωηστικιστες. Γενικα ειμαι πολυ μπερδεμενος επι του θεματος, αλλα δεν εχω ζησει και κατι τρομακτικο για να δω πιες ειναι η δικες μου δυναμης, και που βοηθιθικα απο κατι αλλο, ουτε μπορω να κρινω απο περιπτωσεις αλλων και οπως μου της ειπε καπιος, ουτε μπορω να θεωρισω σοβαρο επιχειριμα οτι δολοφονουνται παιδακια στο Ιρακ και την Παλαιστινη. Οσο για την δυναμη του ανθρωπου συνεχιζω να πιστευω σε αυτην αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι η μεγαλητερη δυναμη που υπαρχει. Εχω διαβασει και ακουσει πολλα, για 12θειστες, για την ενεργια του συμπαντος, για την αθεΐα, για τον χριστιανισμο και αλλα, αλλα κανενα δεν μπορει να με πεισει 100%. ο δωδεκαθεΐσμος οπως μου τον "διδαξε" ενας ανθρωπος μου φαινετε πολυ σωστος, λογικοτατος και ενα πολυ πιθανο σεναριο, απλος εντελος λαθος ερμηνευμενος απο τον κοσμο. Αλλα απο την αλλη, γιατι να μην ισχυει αυτο που μας λεει ο θεολογος στο σχολειο, οτι ο θεος εχει ανωτερη λογικη απο μας, οποτε πως να χωρεσει στην λογικη μας ο θεος; Και γιατι να μην ειναι και ο χριστιανισμος το ιδιο; Τεσπα, το θεμα δεν ειναι να αναλησω τα θρησκευτικα μου πιστευω.
Πιστευω οτι πολλα παιδια στην ηλικια μου, θα βρισκονται σε καπιο ψαξιμο σαν εμενα, και απλος δεν θελουν να το παραδεχτουν γιατι θα φανε κραξιμο. Απο την αλλη για να ειναι "διαφορετικος" πρεπει να εισαι αθεος... Για να ειναι "κουλτουριαρης" πρεπει να εισαι αθεος... Για να εισαι προβληματισμενος πρεπει να εισαι αθεος... κλπ, κλπ...
Υπαρχουν και πολλα παιδια που καπια στιγμη για καπιον λογο ειπανε ειμαι αθεος, και αυτην την στιγμη απλα δεν δεχονται να σκευτουν η να ακουσουν οτιδηποτε αλλο. Αλλωστε στις μερες μας φτανει να μισεις τον χριστιανισμο και τους χριστιανους, και αφου δεν ξερουμε καμια αλλη θρησκια στην χωρα μας, και επειδη κανεις δεν εχει τα κοτσια να δηλωσει μουσουλμανος πχ, τρεχουμε να γινουμε αθεοι.. Νομιζω καποτε ητανε τις μοδας για τους πλουσιους να γινονται βουδιστες... (ειπε κανεις κατι για america; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Oταν καταλαβεις γιατι αποριπτεις ολους τους αλλους θεους εκτος απο τον δικο σου θα καταλαβεις γιατι εγω ειμαι αθεος.

stephen roberts
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
_daemon_Επί του θέματος τώρα, μου άρεσε κάτι που διάβασα από έναν άλλον άθεο, στο ρεπορτάζ του Ε περί αθεΐας. Είχε πει (στο περίπου) ότι κάθε πιστός μιας θρησκείας είναι άθεος ώς προς τους θεούς των άλλων θρησκειών. Οπότε απλά εμείς είμαστε άθεοι ως προς τους θεούς κάθε γνωστής θρησκείας.
Επί του θέματος λοιπόν σε ξεχωριστό μήνυμα

Μάλιστα! Ο...."άλλος" άθεος είμαι....εγώ;;;;;;:/:
Κάποτε επιτέλους πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πως ο καθένας μας είναι εξ ορισμού "θεός" του εαυτού του!
Υπερφυσική δύναμη που δημιούργησε και κυβερνά τον κόσμο, με....αντιπροσώπους του υπό μορφή φυσικών όντων, προσωποποιήσεις...φαινομένων αφηρημένων ιδεών και συναισθημάτων, ΔΕΝ υφισταται! Τόσο απλό....
Ξεκινάμε κάθε συζήτηση με ένα δεδομένο, την ύπαρξη του και μετά αρχίζουμε να σκοτωνόμαστε αν.....την αποδεχόμαστε η όχι!
Έχει καταντήσει πιά το λιγότερο "διαμόρφωση συνείδησης" που δεν.....αντιλαμβανόμαστε! Είναι τραγικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Επί του θέματος τώρα, μου άρεσε κάτι που διάβασα από έναν άλλον άθεο, στο ρεπορτάζ του Ε περί αθεΐας. Είχε πει (στο περίπου) ότι κάθε πιστός μιας θρησκείας είναι άθεος ώς προς τους θεούς των άλλων θρησκειών. Οπότε απλά εμείς είμαστε άθεοι ως προς τους θεούς κάθε γνωστής θρησκείας.
Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι γεγονός σύμφωνα με αυτόν τον τρόπο που προσεγγίζεται το θέμα.
Έτσι αυτομάτως μου βγαίνει και το ερώτημα "και;"

Οι "ταμπελίτσες" άθεος, θεϊστής, αγνωστικιστής κ.τ.λ. χρησιμοποιούνται για να αποδώσουν την ατομική (και μάλλον ριζική) στάση του ατόμου σε σχέση με τον κόσμο (το Σύμπαν). Όχι σε σχέση με τα πιστεύω των άλλων ανθρώπων.
Από τη στιγμή που γεννιόμαστε είμαστε εξ' ορισμού άπιστοι σε σχέση με τα πιστεύω κάθε άλλου ανθρώπου. :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Δεν ζήτησα από ΚΑΝΕΝΑΝ να αναφέρει το τι είναι και που πιστεύει (άποψή μου είναι το ότι πίστη = πεποίθηση και οι θρησκευτικές πεποιθήσεις είναι ένα υποσύνολο των πεποιθήσεων γενικότερα, με την αθεία να εντάσσεται σε αυτές). Παρακαλώ τα offtopic, δηλαδή τα ποστς στα οποία γίνεται σύγκριση μεταξύ θρησκευτικών πεποθήσεων, να μεταφερθούν αλλού ή να διαγραφούν.

Όποιος όμως από εσάς που κάνατε τον κόπο να γράψετε, θέλει να μας πει το πως κατέληξε σε αυτό που πιστεύει, οτιδήποτε κι αν είναι αυτό (ξαναλέω το ότι και η αθεία είναι ΠΙΣΤΗ και αυτό αποτελεί κοινή παραδοχή) μπορεί πολύ ευχαρίστως να το γράψει στο topic αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Να...ισχυρισθώ ότι αυτό ακριβώς έκανες τώρα δα μαζί μου
; :(
Δεν σε ειρωνεύτηκα πουθενά. Μια συμβουλή σου έδωσα.
Η ειρωνεία είναι δύσκολο στο χειρισμό λεκτικό σχήμα και χρειάζεται ιδιαίτερες ικανότητες για να μην υπερβεί το όριο μεταξύ αυτής και του χλευασμού. Θεωρώ ότι το μήνυμα σου είχε υπερβεί αυτό το όριο. Διαπιστώνω τώρα ότι μάλλον δεν γνωρίζεις καν τη διαφορά.
Όχι, δεν θα το κάνω, γιά δύο λόγους!
Επειδή μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα, και δεύτερον η καλλιέργεια δεν έχει σχέση με την δυνατότητα υπο-στήριξης άποψης....
Σαφώς και έχει. Προφανώς ορίζουμε την καλλιέργεια με διαφορετικό τρόπο.
Η γνώση, ναι (δικαιωματικά) και η εξουσία (παρασιτικά), σύμφωνα με την ανάλυση ...ειδικού επί του θέματος! :D
Πιθανόν να εννοούσες..."χειριστει" (την ειρωνία) άρα το θέμα δεν είναι επί της ουσίας αλλά..... περιτυλίγματος!
Να την υποστηρίξει εννοούσα. Με την έννοια του "support".

Παρ όλα αυτά η γνώμη σου είναι σεβαστή αλλά θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου υποδείκνυες που και ποιόν....προσέβαλα! :)
Όλους τους άθεους ίσως;

@epote: Εκτός από το δημοφιλές ρητό, δεν κατάλαβα γρι από το υπόλοιπο σου μήνυμα. Ξαναδες το γιατί μάλλον έκανες κάποια απροσεξία και μπλέχτηκε (εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει να είναι κατανοητό). edit: αναφέρομαι στο ποστ #29
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μάλιστα! Ο...."άλλος" άθεος είμαι....εγώ;;;;;;:/:

Huh?
Εκτός αν σε λένε Richard Dawkins δε νομίζω :confused:
(το ξανακοίταξα το άρθρο και τελικά ο συγκεκριμένος είχε χρησιμοποιήσει ρητό του Dawkins, δεν ήταν δικής του επινόησης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Διαπιστώνω τώρα ότι μάλλον δεν γνωρίζεις καν τη διαφορά.
Ο τρόπος έκφρασης του γραπτού σου λόγου έχει μια ...αμεσότητα που αφοπλίζει!
Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, έχουμε ήδη ξεφύγει εντελώς από το θέμα!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukianos

Νεοφερμένος

Ο Λουκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Φιλε Τσιπουρε :
Καταρχην ουτε ειχα , ουτε εχω διαθεση, να σου δωσω να καταλαβεις οτιδηποτε, αυτο ειναι θεμα καθαρως δικο σου και δεν με αφορα, απορω ομως πως κατεληξες στο συμπερασμα αυτο...., γραφοντας:

«Το μόνο που κατόρθωσες να μου δώσεις να καταλάβω από το post σου, είναι το ότι έβγαλες βεβιασμένα ένα συμπέρασμα που ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ δεν έχει με το όλο θέμα και διατύπωσες τη άποψή σου, προκειμένου να αντιπαρατεθείς σε αυτό που εσύ θεωρείς λάθος.»

Στην ανταποκριση μου, απλως εσχολιασα μερικες ακραιες τοποθετησεις σου, που επελεξες να τις παρουσιασεις ως σωστες και οχι ως γνωμες. Μαλιστα, δινεις την εντυπωση, πως αισθανεσαι εντονα την αναγκη να τις επιβαλλεις σε ολους τους αντιφρονουντες. Γραφεις και εγω παραθετω:

«το γιατί αυτά τα πρόβατα ακολουθούν αυτή την ιδεολογία και το πως θα μπορέσουμε να ξυπνήσουμε αυτά τα πρόβατα.»

Σε διαβεβαιω, πως δεν εχω καμμια διαθεση να εμπλακω σε φιλεριδικες και παραπλανητικες συζητησεις, για τον λογο αυτο, θα αναφερθω συνοπτικα στους προβληματισμους που προεκυψαν, μετα την αναγνωση της αρχικης σου δημοσιευσης, με την ελπιδα πως αυτη την φορα θα ασχοληθεις με το θεμα, χωρις περικυκλισμους και υπεκφυγες. Εις απαντηση των σχολιων σου εγραψα;

-1.) Κατα την γνωμη μου, αυτο που οδηγει στον αθεισμο των νεων και πολλων αλλων, μεταξυ αλλων αιτιων, ειναι και η αδυναμια των πιστων να τους πεισουν, αφενος μεν για την υπαρξη θεου, αφετερου δε για την ορθοτητα της πιστεως των. Αντι ομως να αποντησεις ευθεως στο σχολιο μου αυτο, επελεξες να επιτεθεις κατα των αντιφρονουντων σου.

-2.) Εξεφρασα την γνωμη, πως ολες οι ιδεολογιες και πιστεις στηριζονται σε αγελες προβατων, συμφωνα με τις αποψεις που εξεθεσες ομως, αφινεις να εννοηθει, πως αυτο συμβαινει με ολες τις αλλες δοξασιες εκτος απο την δικη σου, για αυτο και εκφραζεις επανειλημμενως την επιθυμια σου, μαζι με τους ομοιοφρονουντας, να σωσεται τα αλλα προβατα. Αυτο βεβαια επελεξες να μην το σχολιασεις.

-3.) Εγραψα πως στοιχεια που προκυπτουν απο ερευνες δεν δειχνουν πως ο Αθεισμος ειναι περισσοτερο διαδεδομενος μεταξυ των νεων, δειχνουν πως ενας μεγαλος αριθμος εξαυτων δηλωνουν πως δεν ειναι σιγουροι για κατι τετοιο και συνεχιζουν να το ψαχνουν. Αυτο κατ`εμε ειναι οχι μονο λογικοτατο αλλα και επιβαλλομενο. Δειχνει μια καταπληκτικη ορημοτητα εκ μερους των. Μετα μαλιστα απο τοσες πιεσεις και πληση εγγεφαλου που εξασκειται απο το οικογενειακο και κοινωνικο περιβαλλον, απο το εκπαιδευτικο συστημα και το εκκλησιαστικο κατεστημενο, μενω εκπληκτος ομως, που κατορθωσαν να ξεφυγουν την ιδεολογικη τους υποταγη. Εδω ομως το ζητουμενο δεν ειναι εαν οι περισσοτεροι νεοι ειναι Αθεοι αλλα εαν αυτο ειναι αληθες, οπως εσυ πιστευεις, γιατι συμβαινει και γιατι δεν μπορει καποιος να τους πεισει για την θεικη υπαρξη; Κατι που παλη απεφυγες να σχολιασεις.

-4.) Εξεφρασα την αποψη, πως οι θρησκειες, δοξασιες και πιστεις επιβιωνουν λογω της υποκειμενικοτητας που αντανακλουν. Αυτο το χαρακτηριστικο τις καθιστα σωστες στο νου των απαδων των. Ο καθε Θεος εκ κατασκευης του, ουτε ειναι ουτε εχει την δυνατοτητα να ειναι μια ρεαλιστικη οντοτητα, μια αντικειμενικη πραγματικοτητα, που εχει συγκεκριμενη και καθορισμενη υπαρξη. Ο Θεος δημιουργος, οπως διαφαινεται σε ολες τις θρησκειες, ειναι μια ιδεα με πολλαπλες, ελαστικες και εναλλασσομενες ιδιοτητες, που οι ανθρωποι διαμορφωνουν και προσαρμοζουν συμφωνα με τις αναγκες των, ειναι κατι που εκφραζει τους οπαδους του, οπως ανεφερθη.

-5.) Εκανα επισης μια συντομη αναφορα και στο ιστορικο γεγονος της εγκληματικης δραστηριοτητος ολων των ιδεολογικων παραταξεων, που για αιωνες μαστιζει την ανθρωποτητα και διαβρωνει ανθρωπινες αξιες και φυσικα δικαιωματα. Ισως με την απουσια θεικων ινδαλματων να ηταν δυνατον η αποτροπη πολλων, απο αυτα τα τερατωδη εγκληματα.

-6.) Τον αστοχο και ασυστατο ταυτισμο του Αθεισμου με τον μηδενισμο, οπως σαφεστατα ανεφερες στην προηγουμενη δημοσιευση σου, το βρισκω ακραιο και παραλογο, η δε αιτιολογηση σου ειναι εξισου προβληματικη, για αυτο και επαναλαμβανω. Πως ειναι δυνατον να χαρακτηρισθει καποιος ως μηδενιστης, επειδη επιλεγει να απορριψει μια δογματικη πιστη και συγκεκριμμενα τον χριστιανισμο; Παραθετω την προηγουμενη μη ικανοποιητικη απαντηση σου.

«Ο μηδενισμός απορρίπτει τον Χριστιανικό Θεό και δημιουργεί στους οπαδούς του ένα ιδεολογικό υπόβαθρο που βασίζεται στον υλισμό και τον ατομικισμό. Υπάρχει συσχέτιση και πάνω απ' όλα, δεν γράφω στην τύχη κάτι, γράφω με βάση τα όσα έχω δει.»

Γραφεις:


«Τόσο εγώ, όσο και οι φίλοι μου, τα περισσότερα ξαδέρφια μου, οι πρώην κοπέλες μου, οι περισσότεροι γνωστοί μου είμαστε νέοι. Δεν σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο, διαφέρουμε, ευτυχώς που διαφέρουμε, όμως ανεξάρτητα με το πως σκεφτόμαστε, όλοι μας μπορούμε να μάθουμε να σκεφτόμαστε σωστά, με βάση την κρίση μας, τις έως τώρα εμπειρίες μας και τη μόρφωσή μας! Όλοι μας έχουμε ένα γ*μ*μένο μυαλό που απλά πρέπει να το δουλεύουμε. Αλλά πόσοι το δουλεύουν άραγε;»


Οπως αντιλαμβανομαι πιστευεις πως η τελικη τοποθετηση μας ειναι αποτελεσμα της κρισεως μας, (νοητικης ικανοτηταος), των εμπειριων μας και της μορφωσης μας. Συμφωνω με αυτα, ομως ειναι γεγονος πως καθε ειδους πλησης εγκεφαλου και καθε ειδους πιεσης συντελουν στην διαμορφωση των ανθρωπινων πιστευω.

Στην τελευταια σου δημοσιευση εγραψες:


«Αντίθετα είμαι ΥΠΕΡ των όσων έχουν καταλήξει στις πεποιθήσεις τους, όποιες κι αν είναι αυτές, έπειτα απο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.»


Σε ερωτω ομως τι εννοεις με τον ορο; «ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ».Ο πευματισμος αυτος, οπως εσυ τον αντιλαμβανεσαι, αναφερεται μονον στον θρησκευτικο; Πιστευεις πως ειναι δυνατον να υπαρχει πνευματισμος περαν θεικης και θρησκευτικης προσηλωσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Λουκιανέ θα απαντήσω λεπτομερώς αύριο. Ούτε εγώ θέλω να προκαλέσω flame και με συγχωρείς για το επιθετικό κατά κάποιον τρόπο ύφος του ποστ που μόλις τώρα σχολίασες. Παρ' όλα αυτά, έπρεπε να σου επιισημάνω κάποια πράγματα που φάνηκε να παρεξήγησες.

Προς το παρόν, θα σταθώ σε αυτό.
Αρχική Δημοσίευση από Loukianos:
Σε ερωτω ομως τι εννοεις με τον ορο; «ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ».Ο πευματισμος αυτος, οπως εσυ τον αντιλαμβανεσαι, αναφερεται μονον στον θρησκευτικο; Πιστευεις πως ειναι δυνατον να υπαρχει πνευματισμος περαν θεικης και θρησκευτικης προσηλωσης;
Το έχω αναφέρει σε αυτό το θέμα, ότι οι θρησκευτικές πεποιθήσεις είναι ένα υποσύνολο των γενικότερων πεποιθήσεων. Όλες οι πεποιθήσεις μας αποκτούνται βάση των εμπειρίων κυρίως.
Μια εμπειρία είναι και το να ακούσει κανείς κάποιον να προπαγανδίζει υπέρ μιας δοξασίας π.χ. Του φαίνεται αυτό το πράγμα λοιπόν ελκυστικό και δεδομένης της όχι και τόσο ανεπτυγμένης κριτικής ικανότητάς του, το ασπάζεται, έτσι απλά (η πλύση εγκεφάλου στην οποία αναφέρθηκες και παραπάνω...)!

Προφανώς και ο πνευματισμός δεν σημαίνει μόνο τον θρησκευτικό πνευματισμό. Θρησκευτικός πνευματισμός μπορεί να μην αποκτηθεί ποτέ από κάποιον, αν εγκλωβιστεί στην αναζήτησή του χωρίς να καταλήξει ποτέ κάπου.
Πνευματισμός όμως σε άλλα ζητήματα σαφώς και μπορεί να αποκτηθεί ακόμη και αν κάποιος δεν ενδιαφερθεί ποτέ για το θέμα "Θρησκευτική πεποίθηση".
Και εγώ προς το παρόν δεν πιστεύω πουθενά! Δεν είμαι όμως άθεος, γιατί και η αθεία είναι πίστη! Ακόμα ψάχνομαι στο θέμα γιατί θέλω να καταλήξω σε αυτό που ξέρω ότι με εκφράζει πραγματικά.
Αν θες, κάνε κλικ εδώ και δώσε βάση για να καταλάβεις την γενικότερη άποψή μου πάνω στο θέμα "πίστη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Πάντως έχει διαφορά (όχι μόνο με φιλολογικό ενδιαφέρον) το "δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός" από το "πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεός".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΑ(ΠΖ)....JIM

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
H μαζα οπως ελεγε ο χιτλερ ειναι ηλιθια . Η μαζα παντοτε παρασυρετε . παρτε για παραδειγμα το δευτερο παγκωσμιο πολεμο . Το πως κινητοποιησε ο χιτλερ της μαζες στην ιδεα της αριας φυλης ειναι απιστευτο .
Παρτε για παραδειγμα το χρηματιστηριο . Το πως ολοι εμεις κινητοποιηθηκαμε και παιξαμε στο χρηματιστηριο τεραστια ποσα ειναι ενα δειγμα ηλιθιοτητας της μαζας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top