Προετοιμασία για αρχιτεκτονική

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Έχεις δίκιο ότι η δυσκολία οφείλεται κυρίως στις εργασίες και στον χρόνο που πρέπει να είσαι στη σχολή,μερικές φορές είμαστε εκει από το πρωί μέχρι το βράδυ για παράδειγμα. Αλλά αναφέρθηκα και πιο γενικά,στο γεγονός ότι πολλοί πιστεύουν πως ζωγραφίζουμε μόνο γιατί το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές από πολλά άτομα. Ε και όπως και να το κάνουμε, όταν ακούς τον άλλον να σου λέει "έλα μωρέ, σιγά τι κάνετε εκεί", είναι να μην εκνευρίζεσαι? Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν και πολλά άτομα στο φόρουμ που το πιστεύουν αυτό, οπότε ήθελα να το ποστάρω στο θέμα για να ξέρουν οι υποψήφιοι τι τους περιμένει.
Όσο για το αντικείμενο που είπες και εσύ, ναι οκ, δεν είναι και πυρηνική φυσική ας πούμε. Αλλα γενικά,υπάρχει μια βασική διαφορά σχολών όπως η δική μου και των άλλων σχολών. Σε εμάς όλα είναι πολύ υποκειμενικά. Γι'αυτό και ανέφερα τους καθηγητές. Μπορεί κάποιος να έχει φτύσει αίμα για να τελειώσει μια σύνθεση ή μια εργασία γενικά, και οι καθηγητές να μην είναι ενθουσιασμένοι με το αποτέλεσμα και την αισθητική και να σου πουν,ξέρεις, μπορούσες και καλύτερα. Μπορεί όμως κάποιος σε δυο μέρες, να είχε μια φοβερή ιδέα και οι καθηγητές να την λατρέψουν. Αυτό που εννοώ είναι ότι η διαφορά με άλλες σχολές είναι ότι αλλού όντως χρειάζεται πιο βαθιά κατανόηση,διάβασμα,αλλά ξέρεις τι να διαβάσεις και πώς να κινηθείς. Σε εμάς μπορεί να λιώσεις για να τελειώσεις μια εργασία και στο τέλος το αποτελεσμα να μην αρέσει σε κανέναν και να απογοητευτείς. Ξανά, αυτά τα αναφέρω γενικά, όχι επειδή νομίζω πως εσύ μειώνεις τη σχολή και παρεξηγήθηκα ή επειδή θέλω να μειώσω άλλες σχολές. Είναι απλά κάποιες διαφορές που έχω παρατηρήσει, η κάθε σχολή είναι διαφορετική,η δυσκολία οφείλεται σε διαφορετικούς παράγοντες σε κάθε τμήμα, και οι ενδιαφερόμενοι που διαβάζουν αυτό το θέμα καλό είναι να τις γνωρίζουν.
Ισχύει ότι οι βαθμοί δεν είναι και ιδιαίτερα χαμηλοί γιατί αν οι καθηγητές έχουν σκοπό να βάλουν 5 ή 6 σου το λένε,για να μην μπεις καν στην προσπάθεια να δώσουν το μάθημα :P Αλλά όπως είπα είναι και λίγο υποκειμενικό, μπορεί να άκουγες καλά λόγια όλο το εξάμηνο και να περιμένεις 8,5-9 και στην εξεταστική να σου πουν ότι αυτό που έκανες είναι χάλια και να δεις ένα 6-7 ξαφνικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπέρα.Είμαι απόφοιτος γενικού λυκείου και μετά τις πανελλήνιες (δεν τα πήγα όπως περίμενα) αποφάσισα να ξαναδωσω αλλά αυτή τη φορά με στόχο την αρχιτεκτονική.Έχω κάποιες ερωτήσεις. Ξέρει κανείς αν μια χρονιά σχεδίου στο φροντιστήριο είναι αρκετή για να περάσω ΕΜΠ; Είναι απαραίτητο να κάνω τα υπόλοιπα μαθήματα φροντιστήριο για να περάσω εκεί;Είμαι σίγουρος πως ναι και πιστεύω ότι θα χρειαστεί και παραπάνω βοήθεια, ιδιαίτερα κλπ.Ξέρει κανείς ένα καλό φροντιστήριο σχεδίου στο Πειραιά; Αν ναι πόσο περίπου είναι τα δίδακτρα τον μήνα; Πόσο κοστίζει ο εξοπλισμός;
Ξέρω ότι είναι ένας δύσκολος στόχος αλλά πιστεύω ότι αξίζει να προσπαθήσω.Καθοδηγούμαι μόνο από την θέλησή μου και φοβάμαι ότι θα επιβαρύνω οικονομικά πάρα πολύ την οικογένειά μου.Παρεμπιπτόντως άκουσα για 300 ευρώ τον μήνα στο Άποψη του Πειραιά συν 300 για τα άλλα μαθήματα.Έτσι βγαίνουν 5400 ευρώ για 9 μήνες συν τον εξοπλισμό στο σχέδιο... Και μπορεί να χρειαστώ και ιδιαίτερα.Όπως και να έχει θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος απαντούσε άμεσα! Περιμένω ανταπόκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top