Ελληνοτουρκική Φιλία!

Θα θέλατε να είστε σαν αδέρφια με τους Τούρκους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 99)
  • Ναι, θα ήθελα!

    Ψήφοι: 55 55.6%
  • Όχι βέβαια!

    Ψήφοι: 27 27.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 17 17.2%

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Περιεργο παντα νομιζα οτι με γεννησε γυναικα.
Εξαρτάται την "αναλογικότητα" που χρησιμοποιεί ο...εκάστοτε αναλυτής!

"γενέθλια γη, πάτρια γη.....πατρίς....θρησκεία....οικογένεια" πχ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Οι γονείς μου κι όλοι οι συγγενείς μου είναι Κωνσταντινουπολίτες ΕΛΛΗΝΕΣ (κι όχι Τούρκοι, όπως διάβασα σε παλιότερο μήνυμα και κόντεψα να πνιγώ). Σαν παιδάκια εκεί πέρασαν πολλά από τα τουρκάκια παιδάκια. Επίσης ξέρω οτι πήγαιναν κρυφά στην Εκκλησία το Πάσχα στην Ανάσταση με φόβο. Κι άλλα μου έχουν πει, αλλά δεν τα θυμάμαι, πάντως οι μνήμες τους δεν είναι καλές. Για αυτό το λόγο δεν είμαι θετική προς τους Τούρκους (και φυσικά για όλα τα υπόλοιπα έτσι;). Από την άλλη, πρόσφατα πήγαν οι δικοί μου στην Πόλη και είδαν μια μοντέρνα Τουρκία, πολύ φιλόξενους ανθρώπους, χωρίς ίχνος ρατσισμού (το ίδιο στη Σμύρνη και στην Αττάλεια όπως έμαθα). Αυτό με κάνει να αλλάξω λίγο γνώμη. Δεν μπορώ όμως να ξεχάσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ωραίο και επίπεδο θέμα.Εγω πιστεύω ναι μπορεί να υπάρξει φιλία Ελλάδας-Τουρκίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οπως εχω ηδη αναφερει, εχω συμμετασχει σε αρκετα προγράμματα ανταλλαγων νεων , στα περισσοτερα εκ των οποιων υπηρχαν και Τουρκοι. Με εξαιρεση μια κοπελα που μου ελεγε οτι εχουν καλυτερες παραλιες, με ολους τους αλλους δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα. Ισως επειδη ο σκοπος μας δεν ηταν να βρουμε τις διαφορες μας ή να αναλυσουμε τα εθνικα μας ζητηματα . Ετυχε μια φορα οι παρουσιαση της Ελλαδας να συμπέσει με αυτη της Τουρκιας και αποφασισαμε με τα παιδια να κανουμε και ενα θεατρικο με τιτλο "Ελληνοτουρκικος γαμος" οπου διακωμωδουσαμε την ταυτοτητα του μπακλαβα ,του ελληνικου καφε κλπ και γελουσαμε τοσο στις προβες οσο και κατα τη διαρκεια . Και ηταν πραγματικα παρα πολυ ομορφο στο τελος στο γλεντι οπου διδασκαμε στους υπολοιπους συμμετεχοντες ελληνικους και τουρκικους παραδοσιακους χορους . Τελος εχει τυχει και να φιλοξενησω μια πολυ καλη μου φιλη , Τουρκαλα.
Σιγουρα η ενταση που επικρατει αναμεσα στα δυο κρατη ειναι ενα μεγαλο ζητημα ομως ειναι στο χερι του καθενος ποσο θα μεινει σε αυτα και ποσο θα τον εμποδισουν απο τη δημιουργια μιας φιλιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Δεν μπορεί να υπάρξει φιλία Ελλάδας-Τουρκίας με τα πραγματα έτσι όπως είναι τώρα. Μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα σε έναν Έλληνα και έναν τούρκο αν γνωριστούν μέσω διαδικτύου πχ ή σε κάποιο πρόγραμμα ανταλλαγής όπως αναφέρθηκε Αλλά σίγουρα όχι ανάμεσα στα έθνη. Μας χωρίζουν πάρα πολλά και η Τουρκία (με εξαίρεση την Κωνσταντινούπολη) όσο πιο ανατολικά πας τόσο πιο μεσαίωνας γίνεται. Για να υπάρξει φιλία πρέπει πρώτα να γίνουν κάποια βήματα στην ελληνική κοινωνία έτσι ώστε η Εκκλησία να μην έχει τόσο σημαντικό ρόλο στην χώρα. Η Τουρκία πρέπει με κάποιον μαγικό τρόπο να απεμπολήσει και την αγριότητα που την διακατέχει (σαν τότε στο "πραξικόπημα" που σφαζανε στους δρόμους όποιον έβρισκαν) Αλλά και την θρησκεία που έχει. Ειναι σημαντικο να γινουν αποδεκτοι και οι αθεοι στην τουρκια (οχι τωρα δεν είναι). Συνοψιζοντας αν η Τουρκία δεν προχωρησει 50+ Χρόνια με κάποιο "μαγικό τρόπο" η ελληνοτουρκική φιλία είναι ένα ανέκδοτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Καταρχην οταν μιλάμε για την έννοια της φιλιας θα πρέπει να ορισει ο καθενας τι εννοει. Στις χαρές και τα πανηγυρια ολοι φιλοι ειμαστε. Το προβλημα εντοπιζεται οταν ζητήσεις απο έναν άνθρωπο να σε βοηθησει σε κάτι ή να σε υποστηριξει. Σε αυτη τη περιπτωση μιλαμε για πραγματική φιλια και αρα συμμαχια ή για μια απλώς του φαινεσθαι φιλια ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Επειδή κατάγομαι από την Χίο όπου πάω κάθε καλοκαίρι έχω να πω τα εξής.Η Χίος δέχεται περίπου 90.000 Τούρκους τουρίστες τον χρόνο και το νησί το καλοκαίρι έχει πολλούς.Εγω μια χαρά ανθρώπους τους είδα και μάλιστα πολύ φιλικούς.Το ότι οι κυβερνήσεις δεν τα έχουν καλά δεν θα πρέπει να μην μιλούν και οι λαοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Επειδή κατάγομαι από την Χίο όπου πάω κάθε καλοκαίρι έχω να πω τα εξής.Η Χίος δέχεται περίπου 90.000 Τούρκους τουρίστες τον χρόνο και το νησί το καλοκαίρι έχει πολλούς.Εγω μια χαρά ανθρώπους τους είδα και μάλιστα πολύ φιλικούς.Το ότι οι κυβερνήσεις δεν τα έχουν καλά δεν θα πρέπει να μην μιλούν και οι λαοί.


Στις διακοπές και τα πάρτι ξαναλέω ... ολοι φιλοι ειμαστε ! Αλλα αυτο δεν ειναι αξιοπιστος τροπος να διερευνησεις κατα ποσο μια ανθρώπινη σχέση συνεπάγεται και φιλία. Εν παση περιπτωση σε επιπεδο κρατών. Λέμε οτι με τον λαο δεν έχουμε προβλημα και δεν διαφωνώ. Ομως αυτος ο λαος έβγαλε τον Ερντογαν ο οποιος και τον εκπροσωπεί.


Μολις αρχισεις και διαφωνεις με κάποιον και δεν του κάνεις τα κέφια (οχι να τον κυνηγησεις) προσοχη τα κέφια λέω. Θα δεις και κατα ποσο η φιλια που σου έδειχνε ειναι πραγματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Συμφωνώ μην ξεχνάμε όμως ότι δεν έχουν και πολλές ελευθερίες σαν λαός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Συμφωνώ μην ξεχνάμε όμως ότι δεν έχουν και πολλές ελευθερίες σαν λαός.


ας ΨΗΦΙΖΑΝ κάποιον άλλον ! Δεν τους λυπάμαι καθολου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εγώ πάντως που πήγα στην Κωνσταντινούπολη με τη μαμά μου που μιλάει τη γλώσσα, θα σας πω οτι ακόμα και στην Ευρωπαϊκή πλευρά της η εθνικιστική προπαγάνδα καλά κρατεί. Από τις σημαίες σε όλα τα μπαλκόνια, τα πάντα στα χρώματα της σημαίας, τα κανάλια που συνεχώς μιλούν με εθνικιστικές κορόνες κλπ. Στην απέναντι πλευρά της Κωνσταντινούπολης το σοκ, λες και βρίσκεσαι στα χρόνια της κατοχής σε κάποιο χωριό της Ελλάδας, φτωχογειτονιές, μισογκρεμισμένα σπίτια, γυναίκες με μαύρα και μαντίλες, βρωμιά, σκοτάδι. Ο κόσμος είναι τόσο πολύς που πραγματικά χάνεις τον εαυτό σου, δεν ακούς το μυαλό σου να σκέφτεται. Με αυτά θέλω να πω οτι ο Ερντογάν εκμεταλλεύεται την αμορφωσιά, την έλλειψη παιδείας και φυσικά το κόλλημα στη θρησκεία για να κατευθύνει τον λαό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχην οταν μιλάμε για την έννοια της φιλιας θα πρέπει να ορισει ο καθενας τι εννοει. Στις χαρές και τα πανηγυρια ολοι φιλοι ειμαστε. Το προβλημα εντοπιζεται οταν ζητήσεις απο έναν άνθρωπο να σε βοηθησει σε κάτι ή να σε υποστηριξει. Σε αυτη τη περιπτωση μιλαμε για πραγματική φιλια και αρα συμμαχια ή για μια απλώς του φαινεσθαι φιλια ;;;

Η λέξη συμμαχία δεν έχει καμία σχέση με τις διαπροσωπικές σχέσεις πόσο μάλλον με τη φιλία και παραπέμπει σε μια σχέση που δημιουργείται για να επιτευχθούν άλλοι στόχοι οποιουδήποτε είδους.Με άλλα λόγια όταν μια φιλία χαρακτηρίζεται ως ''συμμαχία'' το πιθανότερο είναι να είναι μια ιδιοτελής σχέση όπου ο ένας χρησιμοποιεί τον άλλον για τους δικούς του σκοπούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Οι Τούρκοι, ο απλός λαός, μια χαρά άνθρωποι είναι. Δεν λέω, υπάρχουν και ορισμένοι που να δεν συμπαθούν τους Έλληνες και τους ξενους γενικά, ή έχουν συγκεκριμένες απόψεις (όπως και τόσοι Έλληνες άλλωστε), αλλά σε γενικες γραμμες, ο απλός κόσμος είναι ακριβώς αυτό, απλός κόσμος με χαρακτήρα και χιούμορ πολύ κοντά στο δικό μας. Όσο ήμουν στο εξωτερικό γνώρισα πολλούς Τούρκους και φυσικά, ήταν αυτοί με τους οποίους ταιριάζαμε περισσότερο σαν άνθρωποι :P Πολύ καλά παιδιά και κρατάμε ακόμα επαφη! Από εκει και πέρα, όταν μπλέκονται πολιτικά ζητήματα, θεωρώ ότι τα ΜΜΕ επηρεάζουν παρα πολύ τον κόσμο, και μαλιστα σε αρνητικό βαθμό αρκετες φορές, γιατί ασκούν προπαγάνδα. Όχι μόνο στην Τουρκία. Μερικες φορές αυτο μπορεί να γίνεται και εδώ. Όποτε η κάθε πλευρά αναπτύσσει μια δίκη της άποψη που ίσως και να είναι και λανθασμένη. Το ίδιο συμβαίνει και με γεγονότα της ιστορίας τα οποία η κάθε πλευρά μπορεί να παραποιήσει και καθώς μεγαλώνουν οι γενιές, αυτή η ιστορία είναι αυτή που μένει και επικρατεί με αποτέλεσμα άλλο να λέει ο ένας και άλλο ο άλλος. Για παράδειγμα, όταν θίγαμε τέτοια ιστορικά θέματα ή άλλα επίκαιρα γεγονότα (όπως αυτό με τους στρατιωτικούς στον Έβρο) ανακαλύπταμε ότι σε αυτούς έλεγαν ότι είχαν συμβεί αλλιως τα πράγματα. Δεν μπορώ να τους κατηγορήσω μενονωμενα ως ανθρώπους για όλα αυτά... και εφόσον δεν είναι φανατισμένοι και δεν θεωρούν μόνο την χώρα τους ως την καλύτερη ( γιατί υπάρχουν και αυτοί :P ),θεωρώ πως μπορουμε να ξεπεράσουμε τις διαφορες μας. Το να τους τσουβαλιάζουμε όλους είναι το πιο εύκολο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Τη περίοδο των πυρκαγιών η Γαλατασαραι στήριξε την Ελλαδα

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Οι Τούρκοι, ο απλός λαός, μια χαρά άνθρωποι είναι. Δεν λέω, υπάρχουν και ορισμένοι που να δεν συμπαθούν τους Έλληνες και τους ξενους γενικά, ή έχουν συγκεκριμένες απόψεις (όπως και τόσοι Έλληνες άλλωστε), αλλά σε γενικες γραμμες, ο απλός κόσμος είναι ακριβώς αυτό, απλός κόσμος με χαρακτήρα και χιούμορ πολύ κοντά στο δικό μας. Όσο ήμουν στο εξωτερικό γνώρισα πολλούς Τούρκους και φυσικά, ήταν αυτοί με τους οποίους ταιριάζαμε περισσότερο σαν άνθρωποι :P Πολύ καλά παιδιά και κρατάμε ακόμα επαφη! Από εκει και πέρα, όταν μπλέκονται πολιτικά ζητήματα, θεωρώ ότι τα ΜΜΕ επηρεάζουν παρα πολύ τον κόσμο, και μαλιστα σε αρνητικό βαθμό αρκετες φορές, γιατί ασκούν προπαγάνδα. Όχι μόνο στην Τουρκία. Μερικες φορές αυτο μπορεί να γίνεται και εδώ. Όποτε η κάθε πλευρά αναπτύσσει μια δίκη της άποψη που ίσως και να είναι και λανθασμένη. Το ίδιο συμβαίνει και με γεγονότα της ιστορίας τα οποία η κάθε πλευρά μπορεί να παραποιήσει και καθώς μεγαλώνουν οι γενιές, αυτή η ιστορία είναι αυτή που μένει και επικρατεί με αποτέλεσμα άλλο να λέει ο ένας και άλλο ο άλλος. Για παράδειγμα, όταν θίγαμε τέτοια ιστορικά θέματα ή άλλα επίκαιρα γεγονότα (όπως αυτό με τους στρατιωτικούς στον Έβρο) ανακαλύπταμε ότι σε αυτούς έλεγαν ότι είχαν συμβεί αλλιως τα πράγματα. Δεν μπορώ να τους κατηγορήσω μενονωμενα ως ανθρώπους για όλα αυτά... και εφόσον δεν είναι φανατισμένοι και δεν θεωρούν μόνο την χώρα τους ως την καλύτερη ( γιατί υπάρχουν και αυτοί :P ),θεωρώ πως μπορουμε να ξεπεράσουμε τις διαφορες μας. Το να τους τσουβαλιάζουμε όλους είναι το πιο εύκολο :P


Μια χαρα άνθρωποι ειναι ναι .... που ψηφισαν Ερντογάν. ΈΝαν εμμονικο δικτάτορα. Που οταν έρχονται εδω και περιμένουν στο λιμάνι για να γυρισουν στην Ευρώπη κοιμουνται έξω απο επιβατικους σταθμους με κουρέλια στρωμένα κάτω (μιλαμε πάντα για τους Γερμανο - Γαλλο Τουρκους) ενω διπλα τους έχουν την BMW και την Audi απο το να πληρώσουν μια διαμονη ένα βράδυ σε ενα ξενοδοχειο.

Και οι Β.Κορεάτες μια χαρα άνθρωποι ειναι .... αλλα κλαινε και οδυρονται για τον μεγαλυτερο αιμοσταγη δικτατορα του αιώνα. Και επισης μια φορά ειχε πάει ένας γιατρος εκει για να χειρουργησει αρκετους που λογω καταρακτη (και κακων υποδομων στα νοσοκομεια (ΖΗΤΩ Ο ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ των ΚΙΜ) ) ειχαν μεινει τυφλοι. Ε λοιπον μολις έγιναν καλα πηγαιναν και προσκυνουσαν την εικονα του ηγέτη άλλος τους γιατρεψε άλλον προσκυνουσαν.

Κατα τα αλλα και εγω εχω γνωρισει Β.Κορεάτες εκτος περιοχής τους. Μια χαρα ηταν και δεν ειχαμε κανενα προβλημα.


Η Χιμελα έχει διικιο πισω απο τις εντυπώσεις που μας σερβιρουν κρυβονται πολλά περισσοτερα. Και ενα απο αυτα οπως πολυ σωστα έγραψε ειναι η ελλειψη παιδειας , η αμορφωσια , η ακοινωνησια και γενικά η κακομοιρια.


Πηγαινε ρε κακομοιρη να νοικιάσεις ενα ξενοχοδειο ενα βράδυ ενα δωμάτιο .... κάθεσαι και κοιμασαι σα το σκυλο κάτω με τα κουρέλια και τα μαντηλια. Να πουμε. Έχεις και το τζιπ της BMW διπλα να το κοιτάζεις. Κουλτουρες ειναι αυτες. Άσε μας τωρα.


Και τέλος ειναι αυτο που ειπαμε στις χαρες και τα πανηγυρια δεν υπάρχει τριβη οποτε δεν μπορεις να ξέρεις τον χαρακτήρα κάποιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Μια χαρα άνθρωποι ειναι ναι .... που ψηφισαν Ερντογάν. ΈΝαν εμμονικο δικτάτορα. Που οταν έρχονται εδω και περιμένουν στο λιμάνι για να γυρισουν στην Ευρώπη κοιμουνται έξω απο επιβατικους σταθμους με κουρέλια στρωμένα κάτω (μιλαμε πάντα για τους Γερμανο - Γαλλο Τουρκους) ενω διπλα τους έχουν την BMW και την Audi απο το να πληρώσουν μια διαμονη ένα βράδυ σε ενα ξενοδοχειο.

Και οι Β.Κορεάτες μια χαρα άνθρωποι ειναι .... αλλα κλαινε και οδυρονται για τον μεγαλυτερο αιμοσταγη δικτατορα του αιώνα. Και επισης μια φορά ειχε πάει ένας γιατρος εκει για να χειρουργησει αρκετους που λογω καταρακτη (και κακων υποδομων στα νοσοκομεια (ΖΗΤΩ Ο ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ των ΚΙΜ) ) ειχαν μεινει τυφλοι. Ε λοιπον μολις έγιναν καλα πηγαιναν και προσκυνουσαν την εικονα του ηγέτη άλλος τους γιατρεψε άλλον προσκυνουσαν.

Κατα τα αλλα και εγω εχω γνωρισει Β.Κορεάτες εκτος περιοχής τους. Μια χαρα ηταν και δεν ειχαμε κανενα προβλημα.


Η Χιμελα έχει διικιο πισω απο τις εντυπώσεις που μας σερβιρουν κρυβονται πολλά περισσοτερα. Και ενα απο αυτα οπως πολυ σωστα έγραψε ειναι η ελλειψη παιδειας , η αμορφωσια , η ακοινωνησια και γενικά η κακομοιρια.


Πηγαινε ρε κακομοιρη να νοικιάσεις ενα ξενοχοδειο ενα βράδυ ενα δωμάτιο .... κάθεσαι και κοιμασαι σα το σκυλο κάτω με τα κουρέλια και τα μαντηλια. Να πουμε. Έχεις και το τζιπ της BMW διπλα να το κοιτάζεις. Κουλτουρες ειναι αυτες. Άσε μας τωρα.


Και τέλος ειναι αυτο που ειπαμε στις χαρες και τα πανηγυρια δεν υπάρχει τριβη οποτε δεν μπορεις να ξέρεις τον χαρακτήρα κάποιου.


Αρχικά να πω ότι όσοι γνώρισα ήταν φοιτητές κυριως από την περιοχή της Κωνσταντινούπολης, μερικοί όμως ήταν και από τον Πόντο αλλά και από περιοχές κοντά στην Συρια. Που σημαινει ότι ήταν μορφωμένοι άνθρωποι και ανοιχτόμυαλοι. Κανένας από αυτούς δεν υποστήριζε τον Ερντογαν. Ίσα ίσα, όταν έγιναν οι εκλογές πήγαν όλοι να ψηφίσουν. Όλοι τους έλεγαν ότι οι εκλογές είναι παντα στημένες. Τώρα τα αλλά που λες για τους Βορειοκορεάτες δεν έχουν καμία σχέση, γενικά οι λαοί στην Ασια είναι εντελως διαφορετικης κουλτούρας από εμάς και δεν είναι το θέμα μας ετσι και αλλιως, όποτε δεν τα σχολιάζω. Ούτε ξέρω ποιους είδες εσυ να κοιμούνται κάτω ενώ έχουν λεφτά αλλά ειμαι σχεδόν σιγουρη ότι υπερβάλεις. Κατά τ’αλλα σίγουρα συμφωνώ ότι όλα είναι θέμα μόρφωσης και κουλτούρας. Αλλιως είναι τα παιδιά που γνώρισα, όπως είπα, από τους ηλικιωμένους που ζουν στα βάθη της Ανατολής, σίγουρα. Αλλά το να κάνουμε τρελές γενικεύσεις για έναν λαό δεν είναι ούτε αυτό σωστό. Και στο εξωτερικό κρίνουν από 2-3 Έλληνες και λένε ότι είμαστε όλοι τεμπέληδες, ετσι είναι; Όσο για τις χαρές και τα πανηγύρια, ποιος σου είπε ότι δεν περάσαμε και άλλες καταστάσεις εκτός από χαρές και πανηγύρια; Άσε να κρινω εγώ τα άτομα που γνώρισα, κάτω από τις συνθήκες υπό τις οποίες τα γνώρισα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Αρχικά να πω ότι όσοι γνώρισα ήταν φοιτητές κυριως από την περιοχή της Κωνσταντινούπολης, μερικοί όμως ήταν και από τον Πόντο αλλά και από περιοχές κοντά στην Συρια. Που σημαινει ότι ήταν μορφωμένοι άνθρωποι και ανοιχτόμυαλοι. Κανένας από αυτούς δεν υποστήριζε τον Ερντογαν. Ίσα ίσα, όταν έγιναν οι εκλογές πήγαν όλοι να ψηφίσουν. Όλοι τους έλεγαν ότι οι εκλογές είναι παντα στημένες. Τώρα τα αλλά που λες για τους Βορειοκορεάτες δεν έχουν καμία σχέση, γενικά οι λαοί στην Ασια είναι εντελως διαφορετικης κουλτούρας από εμάς και δεν είναι το θέμα μας ετσι και αλλιως, όποτε δεν τα σχολιάζω. Ούτε ξέρω ποιους είδες εσυ να κοιμούνται κάτω ενώ έχουν λεφτά αλλά ειμαι σχεδόν σιγουρη ότι υπερβάλεις. Κατά τ’αλλα σίγουρα συμφωνώ ότι όλα είναι θέμα μόρφωσης και κουλτούρας. Αλλιως είναι τα παιδιά που γνώρισα, όπως είπα, από τους ηλικιωμένους που ζουν στα βάθη της Ανατολής, σίγουρα. Αλλά το να κάνουμε τρελές γενικεύσεις για έναν λαό δεν είναι ούτε αυτό σωστό. Και στο εξωτερικό κρίνουν από 2-3 Έλληνες και λένε ότι είμαστε όλοι τεμπέληδες, ετσι είναι; Όσο για τις χαρές και τα πανηγύρια, ποιος σου είπε ότι δεν περάσαμε και άλλες καταστάσεις εκτός από χαρές και πανηγύρια; Άσε να κρινω εγώ τα άτομα που γνώρισα, κάτω από τις συνθήκες υπό τις οποίες τα γνώρισα :p


Mε ποσο % βγηκε ο Ερντογάν;;; με ενα 80αρι δεν βγηκε;;; καθολου δεν υπερβάλλω. Το καλοκαιρι που μας έρχεται θα σου τραβήξω και φωτογραφιες. Ειναι άνθρωποι οι οποιοι το Σεπτεμβριο επιστρέφουν απο διακοπές και περνάνε στην Ευρώπη μένουν δηλαδη εκτος Τουρκιας στην Ευρωπη Γερμανια - Γαλλια. Αλλα στρώνουν χαλιά και κοιμουνται χάμω. Ολοκληρες οικογένειες.

Δουλευουν σε Γερμανια και Γαλλία. Μα δεν έκρινα τα ατομα που γνωρισες εσυ ουτε καν τα ξέρω. Εγω απλά έγραψα οτι δεν μπορεις να γνωρζεις έναν χαρακτηρα που γνωρισες σε φάση διακοπών. Και ηρθε εδω ως τουριστας. Επειδη βλέπω καθημερινα πολλά. Τολμω να πω οτι δεν μπορεις να κρινεις καλα καλα ΟΥΤΕ τα άτομα που δουλευεις μαζι τους μέχρι να τυχει κάτι που θα σας φέρει σε μια σχετική τριβή.

Τεμπεληδες δεν ξέρω αν ειμαστε. Αλλα συμφεροντολογοι και καιροσκοποι σαν λαος σιγουρα ειμαστε και αυτο προκυπτει μέσα απο τις εκλογές φυσικά. Οπως κρινω τους Τουρκους θα κρινω και εμάς. Γιατι τι ειμαστε; που πηγαμε και ψηφισαμε 2 φορές ΤΣΙΠΡΑ επειδη μας έταξε οτι

- θα καταργησει τα μνημονια.
- θα καταργησει τον ΕΝΦΙΑ
- θα επαναφέρει τον κατωτατο μισθο
- θα καταργησει τα χημικά απο τις διαδηλώσεις (και τωρα το γυρισανε καλαματιανο) πηγανε λέει να εισβάλουν ακροδεξιοι στην βουλη για αυτο ριξαμε χημικα. Πάντα έχουν έτοιμο ενα επιχειρημα να σε κοροϊδεψουν και βεβαια επειδη ειναι πολλοι έχουν και τους μάρτυρες τους και μέσα σε καναλια προκειμενου να προβάλλουν τα θέματα κατάλληλα.

αφου λοιπον ψηφιζουμε οποιον μας λέει καθε φορά τα καλυτερα ψέματα θα παιδευομαστε για χρονια ακομα με τα μνημονια. Οπως θα παιδευεται και ο Τουρκος με τον Ερντογαν τον φασιστα που ομως ο ιδιος ψηφισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Καλά παιδιά μη μιλάτε για εκλογές γιατί και εδώ βγάλανε Τσίπρα που έλεγε θα σκίσει τα μνημόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Θα πω τα γεγονότα και την γνώμη μου λίγο στον @Devil
Καταρχην οταν μιλάμε για την έννοια της φιλιας θα πρέπει να ορισει ο καθενας τι εννοει. Στις χαρές και τα πανηγυρια ολοι φιλοι ειμαστε. Το προβλημα εντοπιζεται οταν ζητήσεις απο έναν άνθρωπο να σε βοηθησει σε κάτι ή να σε υποστηριξει. Σε αυτη τη περιπτωση μιλαμε για πραγματική φιλια και αρα συμμαχια ή για μια απλώς του φαινεσθαι φιλια ;;;
Στις πυρκαγιές το Μάτι ο Τούρκος πρόεδρος Ερντογαν έτρεξε να μας βοηθήσει το είπε κιόλας δημόσια από το βήμα της Τούρκικης Βουλής.

ας ΨΗΦΙΖΑΝ κάποιον άλλον ! Δεν τους λυπάμαι καθολου!
Μη το λες αυτό και εσύ αν ήσουν Τούρκους από πόλεις όπως:

  • Κωσταντινούπολη

  • Άνκυρα

  • Ερεζρουμ

  • Σιβας

  • Ισπαρτα



και λοιπά θα ψήφιζες και το Akparti και Erdogan.
Βασικά αν είσαι στο Τούρκικο φτωχικό ενδοκράτος το 70% αυτό ψηφίζει πλην το Tuncelin
Αυτό γιατί πριν ήταν πιο χάλια. Η ιστορία έχει δείξει ότι το CHP ήταν πιο σκληρό όσο κυβερνούσε και τα κόμματα που στήριζαν (περίοδος 1980 - 1999)
Αλλά μετά έχεις MHP και HDP οπότε λίγο μονόδρομο για πολλούς
Πχ στο Δημοψήφισμα είχαμε αυτό τον χάρτη
Με οχι βλέπεις από τις σημαντικές πόλεις όπως:

  • Πόλη

  • Σμύρνη

  • Άγκυρα

  • Ανδριανούπολη


(οχι κόκκινο χρώμα)
Ο κύκλος είναι το φτωχικό ενδοκράτος
Αλλά για πρόεδρο Erdogan βλέπεις αυτό

Δες πόσο αλλάζει ο χάρτης (το κίτρινο είναι ο Ερντογαν) δες πόσες πόλεις του είπαν πέρυσι οχι και 1 χρόνο μετά τον ψήφισαν γιατί όντως ήταν ο καλύτερος πρόεδρος για αυτούς ειδικά για το ενδοκράτος το έχω ψάξει και οι άλλοι ήταν χειρότεροι.
Ειδικά από το 1980 έως 1999
Mε ποσο % βγηκε ο Ερντογάν;;; με ενα 80αρι δεν βγηκε;;; καθολου δεν υπερβάλλω. Το καλοκαιρι που μας έρχεται θα σου τραβήξω και φωτογραφιες. Ειναι άνθρωποι οι οποιοι το Σεπτεμβριο επιστρέφουν απο διακοπές και περνάνε στην Ευρώπη μένουν δηλαδη εκτος Τουρκιας στην Ευρωπη Γερμανια - Γαλλια. Αλλα στρώνουν χαλιά και κοιμουνται χάμω. Ολοκληρες οικογένειες.

Δουλευουν σε Γερμανια και Γαλλία. Μα δεν έκρινα τα ατομα που γνωρισες εσυ ουτε καν τα ξέρω. Εγω απλά έγραψα οτι δεν μπορεις να γνωρζεις έναν χαρακτηρα που γνωρισες σε φάση διακοπών. Και ηρθε εδω ως τουριστας. Επειδη βλέπω καθημερινα πολλά. Τολμω να πω οτι δεν μπορεις να κρινεις καλα καλα ΟΥΤΕ τα άτομα που δουλευεις μαζι τους μέχρι να τυχει κάτι που θα σας φέρει σε μια σχετική τριβή.

Τεμπεληδες δεν ξέρω αν ειμαστε. Αλλα συμφεροντολογοι και καιροσκοποι σαν λαος σιγουρα ειμαστε και αυτο προκυπτει μέσα απο τις εκλογές φυσικά. Οπως κρινω τους Τουρκους θα κρινω και εμάς. Γιατι τι ειμαστε; που πηγαμε και ψηφισαμε 2 φορές ΤΣΙΠΡΑ επειδη μας έταξε οτι

- θα καταργησει τα μνημονια.
- θα καταργησει τον ΕΝΦΙΑ
- θα επαναφέρει τον κατωτατο μισθο
- θα καταργησει τα χημικά απο τις διαδηλώσεις (και τωρα το γυρισανε καλαματιανο) πηγανε λέει να εισβάλουν ακροδεξιοι στην βουλη για αυτο ριξαμε χημικα. Πάντα έχουν έτοιμο ενα επιχειρημα να σε κοροϊδεψουν και βεβαια επειδη ειναι πολλοι έχουν και τους μάρτυρες τους και μέσα σε καναλια προκειμενου να προβάλλουν τα θέματα κατάλληλα.

αφου λοιπον ψηφιζουμε οποιον μας λέει καθε φορά τα καλυτερα ψέματα θα παιδευομαστε για χρονια ακομα με τα μνημονια. Οπως θα παιδευεται και ο Τουρκος με τον Ερντογαν τον φασιστα που ομως ο ιδιος ψηφισε.

51% στις προεδρικές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Όντως το AKP είναι καλύτερο από το CHP.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top