Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Kαλά, δεν έχω αυτό στο νου μου, μιλάω για σχέσεις χωρίς παιδιά και χωρίς οχτάωρα. Απλές σχέσεις πολύ πριν τη σοβαρή δέσμευση. Σας βρίσκω εξαιρετικά απαιτητικές δυσανάλογων προσόντων με ελάχιστες εξαιρέσεις. Συνήθως μόνο εκείνες που έχουν πραγματικά πολλά και ουσιαστικά προσόντα δεν ζητάνε τον ουρανό με τ'άστρα. Αυτό έχω διαπιστώσει.


Αμ καλά κατάλαβα ότι μιλούσαμε για άλλο πράγμα ο καθένας :P
Οσο για αυτό που λες, δεν μπορώ να έχω σαφή άποψη καθότι είμαι γυναίκα :P
Θα με ενδιέφερε όμως πολύ να ακούσω σε κάποιο άλλο θέμα πιθανά τις απαιτήσεις των γυναικών που είναι και δυσανάλογες των προσόντων τους
Για να δω πρώτον αν πιάστηκα κορόιδο και ζήτησα λίγα και δεύτερον για να δω αν έχω προσόντα :P
Πέρα απ την πλάκα, νομίζω θα ήταν ένα ενδιαφέρον θέμα με καταγραφή εμπειριών από άντρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Συνήθως μόνο εκείνες που έχουν πραγματικά πολλά και ουσιαστικά προσόντα δεν ζητάνε τον ουρανό με τ'άστρα. Αυτό έχω διαπιστώσει.

Σωστόοος...και γενικα όσο πιο πραγματικα αξιος ειναι ενας άνθρωπος τοσο πιο μετριοπαθης ειναι(ιδιοφυείς ανθρωποι λενε "απλως οτι κανουν τη δουλεια τους").....αντιθετα οσο πιο αλαζονας ειναι καποιος τοσο πιο φουσκας ειναι...και για ανδρες και για γυναικες...και στην εποχη μας η αλαζονια και ο εγωισμος ειναι στα υψηλοτερα σημεια απο ποτε(και ίσως στις γυναικες περισσοτερο απο τους ανδρες)...γιαυτο και δυσκολα σχετιζονται σοβαρα οι ανθρωποι...πολυ ΕΓΩ λιγο ΕΜΕΙΣ...

τελος ,δεν ειπα πουθενα οτι δεν θα επλενα πιατα..αλλα οτι γενικα στο "νοικοκυριο"(γενικοτερη εννοια της οργανωσης του οικου)οι γυναικες πιστευω οτι κατα μεσο όρο τα καταφερνουν καλυτερα απο τους ανδρες...και εννοειται δεν θα την υποχρεωνα σε τιποτα...η αναγκη θα την υποχρεωνε στην οποια "και θεοι πειθονται.."...
μην παρερμηνευουμε όπως θελουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Δεδομένου ότι, δουλεύουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, ερχόμαστε σπίτι την ίδια ώρα ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, ζούμε κατω απ την ίδια στέγη ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, κουραζόμαστε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, όταν χαλαρώνουμε το κάνουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, έχουμε βρει ότι και τις δουλειες πρέπει να τις κάνουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ

κανετε και την ιδια δουλεια ομως?

θελω να πω, εγω με την δικια μου, οκ εκεινη σφουγκαριζει, σιδερωνει, πλενει ρουχα, εγω βγαζω το σκυλο, πλενω πιατα ΑΛΛΑ επειδη βγαζω περισοτερα λεφτα αναλαμβανω τα περισοτερα εξοδα του σπιτιου, και η δουλεια μου παροτι εχει πιο ευελικτα ωραρια ειναι πιο αγχωδης...

δεν μπορεις να απαιτεις απο τον αλλο (ειτε αντρας ειτε γυναικα) να κουραζεται περισοτερο στη δουλεια ΚΑΙ να μοιραζεται τις δουλειες του σπιτιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω ειμαι της αποψης δεν θα ανακατεβεται κανεις στη κουζινα μου!
θελω πραγματικα να τα παρεχω ολα εγω στην οικογενεια μου απο την αποψη του νοικοκυριου... απλα το μονο που θα θελα και θα απαιτουσα βασικα θα ηταν να μη βρωμιζουν οσο μπορουν, να σεβονται τον κοπο μου και να το εκτιμανε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Σορρυ αλλά μάλλον μιλάμε ο ένας για μήλα κι ο άλλος για πορτοκάλια
Γιατί μια γυναίκα που δουλεύει 8ωρο, χρειάζεται 2 ώρες πήγαινε έλα απ το σπίτι στη δουλειά, έχει ένα παιδί που πάει σχολείο και φροντίζει και το σπίτι ενώ ο άντρας απλά πάει για δουλειά και γυρίζει σπίτι, μόνο "κενά" δεν έχει

άσχετο (αλλά και λίγο σχετικό)

Έχει πλάκα πως μια γυναίκα δουλεύει 8 ώρες και θέλει πήγαινε έλα 2 ώρες = 10 ώρες ζόρι και πως ένας άντρας απλώς "πάει για δουλειά και γυρίζει σπίτι" λες και πάει για μπύρες παρουσιάζοντας δηλαδή το ίδιο πράγμα σαν κάτι διαφορετικό και με περισσότερη κούραση στη πρώτη περίπτωση. Δεν διαφωνώ (πολύ) αγαπητή Κακή Επιρροή σε αυτό που λες γενικά αλλά δυστυχώς δεν ξέφυγες και εσύ (ασυνείδητα κατά πάσα πιθανότητα) από την άποψη ότι ο άντρας κάνει κάτι απλό ενώ η γυναίκα έχει όλα τα βάρη σε μια οικογένεια. Δεν είναι έτσι :)

Και για να μην μπαίνουμε σε γελοίες γενικεύσεις μερικές δουλειές δεν είναι ανεκτές από κάποιους ανθρώπους. Δεν θα έπλενα ποτέ τα πιάτα. Το σιχαίνομαι και προτιμώ τα πλαστικά πιατάκια παρά να ασχοληθώ με τα λίπη. Καλύτερα να με χώριζε παρά να με έβαζε σε τέτοιο μπελά. Απεναντίας, μπορώ να σφουγκαρίσω το Μπάκιγχαμ αδιαμαρτύρητα. Οπότε είναι στο ζευγάρι και τους χαρακτήρες τους ποιος θα κάνει τις δουλειές. Μπορεί να μοιράζονται τις δουλειές, να έχει απλώς βοηθητικό ρόλο ο άντρας ή να ασχολείται μόνο η γυναίκα. Κανένα από τα 3 δεν μειώνει ούτε τον άντρα ούτε την γυναίκα (νομίζω) και κανένα από τα 3 δεν προωθεί την ανισότητα ή επιτίθεται εναντίον του φεμινιστικου κινήματος (νομίζω πάλι γιατί είδα και τέτοιες υπόνοιες σε προηγούμενα ποστ) αρκεί να το κάνουν επειδή το θέλουν και όχι επειδή ο ένας επιβάλλεται στον άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και για να μην μπαίνουμε σε γελοίες γενικεύσεις μερικές δουλειές δεν είναι ανεκτές από κάποιους ανθρώπους. Δεν θα έπλενα ποτέ τα πιάτα. Το σιχαίνομαι και προτιμώ τα πλαστικά πιατάκια παρά να ασχοληθώ με τα λίπη. Καλύτερα να με χώριζε παρά να με έβαζε σε τέτοιο μπελά. Απεναντίας, μπορώ να σφουγκαρίσω το Μπάκιγχαμ αδιαμαρτύρητα.

εγώ τρελλαίνομαι για πιάτα και ποτήρια, αντίθετα σιχαίνομαι το σφουγκάρισμα. Βίτσια :D Το πιάτο είναι τέχνη, θέλει γάντια, συγκεκριμένη θερμοκρασία το νερό ανάλογα την εποχή, σειρά και μέθοδο, να μην σου πω ότι είναι και σέξυ με λίγη φαντασία, μόνο που πιάνεται η μέση σου. Πλυντήριο δεν έχουν εκεί που θα πάμε να δουλέψουμε ; :D Ποιός ο λόγος να πλένεις πιάτα στο χέρι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το ποιος θα κανει τι, ειναι θεμα του ζευγαριου και λυνεται πολυ ευκολα και γρηγορα με μια συζητηση.
Το βασικο ειναι να γινει κατανοητο, οτι και οι δυο εχουν υποχρεωση να φροντιζουν τον κοινο τους χωρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
εγω ειμαι της αποψης δεν θα ανακατεβεται κανεις στη κουζινα μου!
θελω πραγματικα να τα παρεχω ολα εγω στην οικογενεια μου απο την αποψη του νοικοκυριου... απλα το μονο που θα θελα και θα απαιτουσα βασικα θα ηταν να μη βρωμιζουν οσο μπορουν, να σεβονται τον κοπο μου και να το εκτιμανε:)

Και αν κάποιες μέρες έχεις πολύ φορτωμένο ωράριο; Θα δεχόσουν να μην συγυρίσει/συμμαζέψει ο σύντροφός σου; Και ας πούμε ότι ούτε αυτός μπορεί... Αν σου έκανε παράπονα για την κατάσταση του παραμελημένου νοικοκυριού, τί θα έλεγες;
Μακάρι και εγώ να έχω άπλετο χρόνο (που δεν θα έχω) να τα τακτοποιώ μόνη μου -είμαι τακτοποίηση/καθαριότητα freak- αλλά δεν θα συμβαίνει πάντα αυτό. Όταν σε ένα σπίτι ζει μια οικογένεια δεν πρέπει όλοι να συμβάλλουν στην διατήρηση του σπιτιού από άποψη καθαριότητας;

Υ.Γ. Βίκυ/η, οι ερωτήσεις είναι γενικές, δεν απευθύνομαι συγκεκριμένα σε σενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω ειμαι της αποψης δεν θα ανακατεβεται κανεις στη κουζινα μου!
θελω πραγματικα να τα παρεχω ολα εγω στην οικογενεια μου απο την αποψη του νοικοκυριου... απλα το μονο που θα θελα και θα απαιτουσα βασικα θα ηταν να μη βρωμιζουν οσο μπορουν, να σεβονται τον κοπο μου και να το εκτιμανε

Α, μπραβο!Αυτες ειναι γυναικες!:)
Εσεενα θελουμεεε...! :D
και εισαι και 18 χρονων!Μπραβο! :)
υπαρχουν και πραγματικες νοικοκυρες στην σημερινη νεολαια!ελπιδοφορο..:)
Μεγαλο Χαος ,τα ειπες αψογα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Τί εστί πραγματική νοικοκυρά;

Γιατί εγώ έχω πάντα το σπίτι πεντακάθαρο και επαρκώς συμμαζεμένο , αλλά δεν συμφωνώ μαζί της. Μάλλον είμαι άτομο που αγαπά την τάξη και την καθαριότητα και θέλει να συμβάλλουν και οι υπόλοιποι συγκάτοικοι σε αυτό. Χμμ. Πώς λέγεται αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Και αν κάποιες μέρες έχεις πολύ φορτωμένο ωράριο; Θα δεχόσουν να μην συγυρίσει/συμμαζέψει ο σύντροφός σου; Και ας πούμε ότι ούτε αυτός μπορεί... Αν σου έκανε παράπονα για την κατάσταση του παραμελημένου νοικοκυριού, τί θα έλεγες;
Μακάρι και εγώ να έχω άπλετο χρόνο (που δεν θα έχω) να τα τακτοποιώ μόνη μου -είμαι τακτοποίηση/καθαριότητα freak- αλλά δεν θα συμβαίνει πάντα αυτό. Όταν σε ένα σπίτι ζει μια οικογένεια δεν πρέπει όλοι να συμβάλλουν στην διατήρηση του σπιτιού από άποψη καθαριότητας;

Υ.Γ. Βίκυ/η, οι ερωτήσεις είναι γενικές, δεν απευθύνομαι συγκεκριμένα σε σενα :)

η μητερα μου δουλευει καθε μερα απο τις 7 το πρωι ως τισ 11 το βραδυ...
ο πατερας μου δε σκουπιζει δε σφουγκαριζει , ουτε καν τα πιατα στο πλιντιριο πιατων δε βαζει...
κ ομως ελα να δεις το σπιτι μου... αστραφτει... η μητερα μου το μονο που του ζηταει ειναι να ''μη βρωμιζει''... να γυρναει στο σπιτι και να το βλεπει οπωες το αφησε... δηλαδη να προσεχει λιγουλακι να μη κανει ψιχουλα, να πεταει τα σκουπιδια οταν γεμισουν, να μαζευει τη κουζινα οταν τρωει βαζοντας απλα τα πιατα στο νεροχυτι και ριχνοντας λιγο νερακι απο πανω για να μη κολλησουν τα λιπη... ααα! και ναμαζευει με το βιτεξ το τραπεζι μετα πο οταν τρωει... επειτα οταν γυριζει τα συμαζευει εκεινη(εφοσον εγω πλεον δε ζω μαζι τους και δε μπορω να συνεισφερω)
ετσι εχω μαθει απο τη μητερα μου, ετσι ηταν το προτυπο μου και ετσι θελω να χω και γω τα ηνια του νοικοκυριου μου... επισης ειμαι σιγουρη οτι αν βαλω το συντροφο μου να μου βαλει πλυντηριο, να μου σκουπισει και να μου πλυνει το σπιτι δε θα το κανει οπως θελω εγω!(ναι εχω το συνδρομο τισ μονικασ απο τα φιλαρακια:P) δε λεω να καθεται πασας και να του φερνω και τις παντοφλες αλλα δε θελω και να τον δω να μου κανει δουλιες στο σπιτι... αλλα απαιτω να το εκτιμαει και να το δειχνει :)
αλλωστε αυτα ειναι γυναικιες δουλιες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
η μητερα μου δουλευει καθε μερα απο τις 7 το πρωι ως τισ 11 το βραδυ...
ο πατερας μου δε σκουπιζει δε σφουγκαριζει , ουτε καν τα πιατα στο πλιντιριο πιατων δε βαζει...
κ ομως ελα να δεις το σπιτι μου... αστραφτει...
Δηλαδή η μητέρα σου δουλεύει 16 ώρες τη μέρα. Το να κάνει όλες τις δουλειές του σπιτιού μόνη της, δεν θα της παίρνει άλλες 4? Ε σίγουρα θέλει και άλλες 4 για να κοιμηθεί. Σύνολο 24.
ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΙΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ!!! ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ??? ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΣΕΝΑ ΑΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ;;;;

αλλωστε αυτα ειναι γυναικιες δουλιες;)
Αυτό πάλι από που προκύπτει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
αλλωστε αυτα ειναι γυναικιες δουλιες
Γυναικείες δουλειές; Χρειάζεται ωοθήκες κανείς για να ασχοληθεί με την καθαριότητα ενός σπιτιού; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Επειδή έτσι μάθαμε από τους παππούδες/γιαγιάδες μας, επειδή τότε ήταν σχετικά σπάνιο να εργάζεται μια γυναίκα περισσότερο ή όσο ο σύζυγός της, ήταν λογικό να ασχολείται περισσότερο με το σπίτι; Πλεον πού το λογικό; Είναι κάποιο είδος "παράδοσης";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Γυναικείες δουλειές; Χρειάζεται ωοθήκες κανείς για να ασχοληθεί με την καθαριότητα ενός σπιτιού; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Επειδή έτσι μάθαμε από τους παππούδες/γιαγιάδες μας, επειδή τότε ήταν σχετικά σπάνιο να εργάζεται μια γυναίκα περισσότερο ή όσο ο σύζυγός της, ήταν λογικό να ασχολείται περισσότερο με το σπίτι; Πλεον πού το λογικό; Είναι κάποιο είδος "παράδοσης";

πιστευω οτι η γυναικα ειναι απο τη φυση της πιο ικανη σε τετοια θεματα και γενικα εγω προσωπικα απο το τροπο που μεγαλωσα θα μ εξενερωνε τρελα να βλεπα το συζυγο μου με η ποδια να ξεσκονιζει και θα αισθανομαι και γι αμεν αντροπη που αφησα εκεινον να το κανει... δε θεωρω οτι ειναι δικη του δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
:redface::redface::redface:
Αυτό το λέω κι εγώ...Έτσι το άκουγα πάντα βέβαια να λέγεται κι έτσι μου έχει κολλήσει...


:eek::eek::eek::eek:
Ε; Δεν μιλάς σοβαρά;! Πόσο χρονών είπαμε οτι είσαι; Και εγώ έχω ακούσει πολλές φορές να λένε κάτι, αλλά μπορώ να καταλάβω αν είναι κάτι σωστό ή όχι.

Ευτυχώς που μεγάλωσα σε μια οικογένεια που μου έμαθε οτι το να κάνει ο άντρας τις δουλειές δεν είναι ντροπή, κρίμα που με έκανε να πιστέψω οτι και οι υπόλοιπες οικογένειες είναι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δηλαδή η μητέρα σου δουλεύει 16 ώρες τη μέρα. Το να κάνει όλες τις δουλειές του σπιτιού μόνη της, δεν θα της παίρνει άλλες 4? Ε σίγουρα θέλει και άλλες 4 για να κοιμηθεί. Σύνολο 24.
ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΙΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ!!! ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ??? ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΣΕΝΑ ΑΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ;;;;


Αυτό πάλι από που προκύπτει;

οχι δεν ειναι δικαιο... αλλα δε της το επιβαλει ο αντρας τηα αυτο.. μονη της το θελει... επισης οκ να πω οτι μια φορα τη βδομαδα ερχεται γυναικα στο σπιτι κ κανει τις βαριες δουλιες αλλα γενικα το πλυσιμο των πιατων και ολα τα σχετικα μικροπραγματα θεωρει οτι ειναι δικια της δουλεια...και επισης οταν ειμαι εγω βοηθας και εγω (σε οτι μαφηνει να συμβαλω)
εγω δε θελω να εργαζομαι τοσες ωρες και να χω και το σπιτι μου και το νοικοκυριο. θεωρω οτι ενα 8ωρο ειναι αρκετο και μετα να παω να συμαζεψω κι να ξεβρωμισω το σπιτι μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
πιστευω οτι η γυναικα ειναι απο τη φυση της πιο ικανη σε τετοια θεματα και γενικα εγω προσωπικα απο το τροπο που μεγαλωσα θα μ εξενερωνε τρελα να βλεπα το συζυγο μου με η ποδια να ξεσκονιζει και θα αισθανομαι και γι αμεν αντροπη που αφησα εκεινον να το κανει... δε θεωρω οτι ειναι δικη του δουλεια

Από τη φύση της; Τί ακριβώς εννοείς; Οργανωτικότητα; Μυική δύναμη; Θέληση/προθυμία; Δεν χρειάζεται καμία ιδιαίτερη ικανότητα η επιμέλεια καθαρισμού/τακτοποίησης ενός σπιτιού. Ούτε τα ηλεκτρολογικά, ούτε τα υδραυλικά (αρκεί να μην χρειάζονται ειδικό). Σεβαστή η προσωπική σου άποψη και αντιμετώπιση της κατάστασης, αλλά δεν δέχομαι έτσι απλά ένα "γυναικείες δουλειές" ή ένα "πιο ικανές" γιατί απλά δεν ισχύει, με λογικά επιχειρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
οχι δεν ειναι δικαιο... αλλα δε της το επιβαλει ο αντρας τηα αυτο.. μονη της το θελει... επισης οκ να πω οτι μια φορα τη βδομαδα ερχεται γυναικα στο σπιτι κ κανει τις βαριες δουλιες αλλα γενικα το πλυσιμο των πιατων και ολα τα σχετικα μικροπραγματα θεωρει οτι ειναι δικια της δουλεια...και επισης οταν ειμαι εγω βοηθας και εγω (σε οτι μαφηνει να συμβαλω)
εγω δε θελω να εργαζομαι τοσες ωρες και να χω και το σπιτι μου και το νοικοκυριο. θεωρω οτι ενα 8ωρο ειναι αρκετο και μετα να παω να συμαζεψω κι να ξεβρωμισω το σπιτι μου...

Από τη στιγμή που δεν είναι δίκαιο, όλα τα άλλα περιττεύουν. Το ότι είναι δική της επιλογή δεν μου λέει κάτι, ελάχιστες από τις επιλογές μας είναι πραγματικά δικές μας. Εσύ πιστεύεις ότι είναι δική σου επιλογή το να κάνεις εσύ όλες τις δουλειές του σπιτιού; Αν είχες μεγαλώσει σε διαφορετικό περιβάλλον, όπου τις δουλειές τις μοιράζονταν και οι δύο γονείς σου εξίσου, πιστεύεις ότι θα είχες την ίδια άποψη; Έτσι και η μητέρα σου, αυτά που είδε στη δική της οικογένεια, αυτά αναπαράγει.
Όπως είπε και η Whitedrum, κάποτε αυτά τα στερεότυπα είχαν όντως νόημα, διότι η γυναίκα δεν δούλευε. Και φυσικά είναι άδικο ο άντρας ΚΑΙ να δουλεύει, ΚΑΙ να κάνει τις μισές δουλειές στο σπίτι, οπότε τις έκανε όλες η γυναίκα. Πλέον όμως, η γυναίκα δουλεύει, αυτά τα στερεότυπα δεν έχουν νόημα και εμείς τα αναπαράγουμε απλά επειδή έτσι μας τα έμαθαν, χωρίς να μας μάθουν ποτέ το γιατί, ώστε να μπορούμε να τα κρίνουμε και να τα αποβάλλουμε.
Open your mind, seriously.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Από τη στιγμή που δεν είναι δίκαιο, όλα τα άλλα περιττεύουν. Το ότι είναι δική της επιλογή δεν μου λέει κάτι, ελάχιστες από τις επιλογές μας είναι πραγματικά δικές μας. Εσύ πιστεύεις ότι είναι δική σου επιλογή το να κάνεις εσύ όλες τις δουλειές του σπιτιού; Αν είχες μεγαλώσει σε διαφορετικό περιβάλλον, όπου τις δουλειές τις μοιράζονταν και οι δύο γονείς σου εξίσου, πιστεύεις ότι θα είχες την ίδια άποψη; Έτσι και η μητέρα σου, αυτά που είδε στη δική της οικογένεια, αυτά αναπαράγει.
Όπως είπε και η Whitedrum, κάποτε αυτά τα στερεότυπα είχαν όντως νόημα, διότι η γυναίκα δεν δούλευε. Και φυσικά είναι άδικο ο άντρας ΚΑΙ να δουλεύει, ΚΑΙ να κάνει τις μισές δουλειές στο σπίτι, οπότε τις έκανε όλες η γυναίκα. Πλέον όμως, η γυναίκα δουλεύει, αυτά τα στερεότυπα δεν έχουν νόημα και εμείς τα αναπαράγουμε απλά επειδή έτσι μας τα έμαθαν, χωρίς να μας μάθουν ποτέ το γιατί, ώστε να μπορούμε να τα κρίνουμε και να τα αποβάλλουμε.
Open your mind, seriously.

οκ δεκτα οσα λες και με νοημα...
θενξ για τη συμβουλη νανοικξω το μυαλο μου αλλα θεωρω οτι ειμαια ρκετα ανοιχτομυαλη σε αλλα θεματα... τοσο που μπορει και να κατακριθω για τις αποψεις μου...
στο συγκεκριμενο θεμα ειμαι απολυτη οσον αφορα την οικογενεια που θελω να δημιουργησω εγω... δε θα κρινω εγω μια οικογενεια που ο αντρας καθεται στο σπιτι και κανει τις δουλιες ενω η γυναικα δουλευει... αλλα δε σου κρυβω οτι θα μου φανει περιεργο , οπως και μου φανηκε οταν μου το ανεφερε ενας φιλος μου οτι συμβαινει στην οικογενεια του... στην αρχη παραξενευτηκα αλλα μετα οκ μου φανηκε χαριτωμενο...
ΑΠΛΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΕΓΩ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
οκ δεκτα οσα λες και με νοημα...
θενξ για τη συμβουλη νανοικξω το μυαλο μου αλλα θεωρω οτι ειμαια ρκετα ανοιχτομυαλη σε αλλα θεματα... τοσο που μπορει και να κατακριθω για τις αποψεις μου...
στο συγκεκριμενο θεμα ειμαι απολυτη οσον αφορα την οικογενεια που θελω να δημιουργησω εγω... δε θα κρινω εγω μια οικογενεια που ο αντρας καθεται στο σπιτι και κανει τις δουλιες ενω η γυναικα δουλευει... αλλα δε σου κρυβω οτι θα μου φανει περιεργο , οπως και μου φανηκε οταν μου το ανεφερε ενας φιλος μου οτι συμβαινει στην οικογενεια του... στην αρχη παραξενευτηκα αλλα μετα οκ μου φανηκε χαριτωμενο...
ΑΠΛΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΕΓΩ!

Στην οικογένεια που θα δημιουργήσεις εσύ, κάνε ο,τι θες, αλλά όταν λες ότι αυτά είναι "γυναικείες δουλειές" παίρνει η μπάλα όλες τις γυναίκες. Όταν λες ότι αν έβλεπες τον άντρα σου να κάνει δουλειές θα ντρεπόσουν που δεν έκανες εσύ τις δουλειές σωστά, θες να μου πεις ότι δεν πιστεύεις ότι όσες δεν σκέφτονται έτσι και μοιράζονται τις δουλειές εξίσου θα έπρεπε να ντρέπονται; Μη μου λες λοιπόν ότι οι απόψεις σου αφορούν μόνο εσένα και ότι δεν κατακρίνεις το διαφορετικό.
Πέρα από τα παραπάνω, καλό θα ήταν για σένα να προσπαθήσεις να αιτιολογήσεις στον εαυτό σου ΓΙΑΤΙ θες κάτι τέτοιο για την οικογένεια που θα δημιουργήσεις. Να αντικαταστήσεις το "κάνω αυτό επειδή έτσι έμαθα" με το "κάνω αυτό επειδή αυτό είναι το σωστό και έχω και λογικά επιχειρήματα". Μόνο τότε θα είσαι πραγματικά ελεύθερη. Αφού όπως λες το έχεις κάνει σε άλλα θέματα, γιατί όχι σε οτιδήποτε; ;)
(σαν συμβουλή στο λέω αυτό, take it or leave it, μην μου απαντήσεις πάλι με κάτι σαν το παραπάνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top