Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,258 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,735 μηνύματα σε 74,184 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 191 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για την Β' Λυκείου!

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 225 μηνύματα.

O Τυφών έγραψε στις 21:48, 17-12-15:

Καλησπερα παιδια, εχω το εξης θεμα. Στην φυσικη εχουμε τελειωσει τα 2 πρωτα κεφαλαια που χρειαζονται για του χρονου και τωρα κανουμε θερμοδυναμικη που ειναι εντελως ασχετα και αχρειαστα..νταξει δεν λεω μου αρεσει να μαθαινω πραγματα αλλα δεν μπορω να μπω στην διαδικασια να μαθω 15 τυπους που εχει το κεφαλαιο..επισης η φυσικη γενικης ειναι εντελως αχρηστη αρα το μονο που μενει εκτος των μαθηματικων ειναι η χημεια..που ειναι το μονο που διαβαζω απο φυσικη κατ, φυσικη γεν και χημεια..αλλα οι αλλες ωρες στο φροντ. εκτος της χημειας ειναι αχρηστες καθως οι φυσικες δεν χρειαζονται..για αυτο μπορω να βρω καπου ασκησεις για φυσικη κατ στην υλη της β που χρειαζεται για του χρονου; αλλα εχουμε κανει πολλες ασκησεις απο τραπεζα βοηθηματα κτλ και μου φαινονται απλες, ψαχνω κατι που να ειναι αυστηρα στο πνευμα της Γ Λυκειου δηλαδη να μην θελει μια ΑΔΟ και τελος ή να μην βγαινει απλα με αντικατασταση στους τυπους.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,370 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:04, 17-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Τυφών
Στην φυσικη εχουμε τελειωσει τα 2 πρωτα κεφαλαια που χρειαζονται για του χρονου και τωρα κανουμε θερμοδυναμικη που ειναι εντελως ασχετα και αχρειαστα..νταξει δεν λεω μου αρεσει να μαθαινω πραγματα αλλα δεν μπορω να μπω στην διαδικασια να μαθω 15 τυπους που εχει το κεφαλαιο..επισης η φυσικη γενικης ειναι εντελως αχρηστη ......
Λυπάμαι παλικάρι μου, αλλά το σκεπτικό σου είναι εντελώς λανθασμένο. Στη Β λυκείου και σε μαθήματα όπως η Φυσική, τα Μαθηματικά και η Χημεία, δεν μελετάμε μόνο "χρησιμοθηρικά" αυτά που σχετίζονται με την ύλη των πανελληνίων. Διαβάζουμε για να μπούμε στο πνεύμα των μαθημάτων και να νοιώσουμε το βάθος τους, ώστε και τις πανελλήνιες να αντιμετωπίσουμε σωστά, αλλά και μετά από αυτές πολλές είναι οι γνώσεις που θα μας χρειαστούν, τις οποίες τώρα θεωρείς περιττές.
Αρχική Δημοσίευση από kramer123
Διαβάζουμε μόνο φροντιστήριο
Και μετά αν αποτύχεις, θα λες ότι φταίει το σχολείο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 225 μηνύματα.

O Τυφών έγραψε στις 00:04, 18-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Λυπάμαι παλικάρι μου, αλλά το σκεπτικό σου είναι εντελώς λανθασμένο. Στη Β λυκείου και σε μαθήματα όπως η Φυσική, τα Μαθηματικά και η Χημεία, δεν μελετάμε μόνο "χρησιμοθηρικά" αυτά που σχετίζονται με την ύλη των πανελληνίων. Διαβάζουμε για να μπούμε στο πνεύμα των μαθημάτων και να νοιώσουμε το βάθος τους, ώστε και τις πανελλήνιες να αντιμετωπίσουμε σωστά, αλλά και μετά από αυτές πολλές είναι οι γνώσεις που θα μας χρειαστούν, τις οποίες τώρα θεωρείς περιττές.

Και μετά αν αποτύχεις, θα λες ότι φταίει το σχολείο.

Ωραίο το παραμυθάκι που αναπαράγεις, και δυστυχώς αυτό γίνεται κατά κόρον.
Αν θες να ξέρεις, είμαι από τους λίγους που υποστηρίζουν ότι για να γράψεις σε επίπεδο πανελληνίων χρειάζεται ευρύτερο γνωστικό πεδίο, αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το θέμα. Δεν είναι μαθηματικά που όσο περισσότερα ξέρεις τόσο πιο αποτελεσματικά αντιμετωπίζεις τις ασκήσεις, αλλά αν μου βρεις 1 τόσο δα κομμάτι που θα μου χρειαστεί στις πανελλήνιες ότι στην αδιαβατική μεταβολή το έργο μπορεί να υπολογιστεί από τη σχέση
W= pτVτ - pαVα/1 - γ τότε σου υπογράφω ότι θα κάτσω σε ένα βράδυ και θα μάθω απέξω όλους τους τύπους για κάθε μεταβολή.
Και μην βιάζεσαι να πετάξεις την ψαγμενιά σου, δες τι έγραψα πιο πάνω..είναι ωραίο και έχει ενδιαφέρον να μάθω για την θερμοδυναμική, αλλά άλλο αυτό και άλλο να αποστηθίσω πράγματα τα οποία από ΚΑΘΕ άποψη μου είναι άχρηστα. Και να σε ενημερώσω ότι αυτή την στιγμή στην Β Λυκείου σε γενική και κατεύθυνση διδάσκονται 5 φυσικές, άσχετες μεταξύ τους.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 15:57, 18-12-15:

...μπορω να βρω καπου ασκησεις για φυσικη κατ στην υλη της β που χρειαζεται για του χρονου; αλλα εχουμε κανει πολλες ασκησεις απο τραπεζα βοηθηματα κτλ και μου φαινονται απλες, ψαχνω κατι που να ειναι αυστηρα στο πνευμα της Γ Λυκειου δηλαδη να μην θελει μια ΑΔΟ και τελος ή να μην βγαινει απλα με αντικατασταση στους τυπους.
Το προηγούμενο κομμάτι δεν θα το σχολιάσω γιατί θα συγχιστώ και η μέρα μου έχει πάει πολύ καλά μέχρι σήμερα.

Σχετικά με αυτό που θες, αν κατάλαβα καλά θέλεις κάτι σε Μηχανική που να "ξεφεύγει" από τον τυφλοσούρτη των φροντιστηρίων και των βιβλίων -δεν ξέρω τι εννοείς με "το πνεύμα των πανελληνίων" αλλά αυτό είναι πάνω κάτω το πνεύμα των πανελληνίων.
Κοίτα στην Παγκύπρια Ολυμπιάδα Φυσικής στα θέματα της Β', ασχολούνται κυρίως αν όχι αποκλειστικά με Μηχανική (δεν έχω καταλάβει γιατί αλλά γουατεβερ), ορμές, κινήσεις, αυτά που θέλεις. Μην τρομάξεις βέβαια, για επίπεδο Ολυμπιάδας είναι γελοία και τα περισσότερα θα σου θυμίσουν ασκήσεις που στο φροντιστήριο θεωρούνται ορεκτικό, αλλά κάποιες από αυτές αξίζουν τον κόπο.
Δε σου αναφέρω την ολυμπιάδα τη δική μας της ΕΕΦ γιατί έχει τελείως διαφορετική φιλοσοφία θεμάτων, απαξιεί επιδεικτικά ό,τι έχει να κάνει με μηχανική (το πολύ να βρεις 2-3 θέματα σε όλο το ιστορικό των θεμάτων) και σαφώς έχει μεγαλύτερη δυσκολία, ξεπερνάει κατά πολύ το επίπεδο των εξετάσεων και των πανελληνίων αντίστοιχα, στη Γ'.

Από εκεί και πέρα μπορείς να ψάξεις γενικά σε ξένες ολυμπιάδες γιατί υπάρχουν πολλά διαμάντια, αν το έχεις με τα αγγλικά ή με όποια γλώσσα το έχεις τέλος πάντων -στης Αυστραλίας για παράδειγμα έχει φοβερά θέματα, απίστευτα ωραία κάθε χρόνο, καλύπτουν και αυτά που θες, ρίξε μία ματιά!!
(Όπως κατάλαβες είμαι παιδί των διαγωνισμών)

Πάντως, γνώμη μου είναι να επεκταθείς και λίγο, μην κολλάς αυστηρά στα πλαίσια των πανελληνίων και του σχολείου, αυτό είναι πάντα το ανιαρό κομμάτι της φυσικής και όλων των μαθημάτων, χάνεις όλη τη μαγεία ρε συ Δεν εννοώ να κάτσεις να διαβάσεις τα αέρια αν έχεις αποφασίσει ότι δεν θα τα διαβάσεις, μιλάω για αυτά που σε ενδιαφέρουν, να κάτσεις να ψαχτείς, να βρεις θέματα πιο φευγάτα, πιο ψαγμένα, να προκαλέσεις λίγο τον εαυτό σου, να το διασκεδάσεις λίγο!!! Κοίτα αυτά που σου είπα αλλά ψάξε και μόνος σου, μη ζητάς "αυστηρά στο πνεύμα της Γ' Λυκείου", και για τα μαθηματικά ισχύει αυτό και για τη φυσική, επεκτάσου λίγο, μάθε και κάτι παραπάνω κι ας μην το λέει ο ΟΕΔΒ, δεν πειράζει, δε χάθηκε και ο κόσμος!!
Καλή συνέχεια!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chris2799

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο chris2799 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O chris2799 έγραψε στις 10:39, 19-12-15:

Καλησπερα παιδια !! Μπορει να μου πει καποιος που βρισκεστε στην αλγεβρα, τα μαθηματικα και την φυσικη κατ. ?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 12:02, 19-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από chris2799
Καλησπερα παιδια !! Μπορει να μου πει καποιος που βρισκεστε στην αλγεβρα, τα μαθηματικα και την φυσικη κατ. ?
Σχολείο ή φροντιστήριο;
Παράθεση

chris2799

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο chris2799 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O chris2799 έγραψε στις 12:16, 19-12-15:

Και απο τα 2
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 12:31, 19-12-15:

Άλγεβρα
Σχολείο: Τριγωνομετρικές εξισώσεις.
Φροντιστήριο: Τριγωνομετρικοί αριθμοί αθροίσματος γωνιών

Μαθηματικά κατεύθυνσης
Σχολείο: Εξίσωση ευθείας
Φροντιστήριο: Γενική μορφή εξίσωσης ευθείας

Φυσική κατεύθυνσης
Σχολείο: Κινητική θεωρία
Φροντιστήριο: Γραμμομοριακές ειδικές θερμότητες αερίων
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 18:58, 20-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από chris2799
Υπό κανονικές συνθήκες συνήθως τέτοια εποχή στην Αλγεβρα όλοι βρίσκονται στις τριγωνομετρικές εξισώσεις ή συναρτήσεις, άθροισμα δε νομίζω να μπήκε ακόμα κανείς στο σχολείο. Στο φροντιστήριο συνήθως τελειώνουν την τριγωνομετρία.
Στην κατεύθυνση είναι καιρός να τελειώσουν τα διανύσματα στο σχολείο και στο φροντιστήριο οι ευθείες, παραβολές πάλι δε νομίζω να μπεί κανείς πριν τα Χριστούγεννα.
Φυσική κατεύθυνσης όλοι είναι τώρα στη θερμοδυναμική, δε νομίζω κανείς να κάνει ακόμα μηχανική -θα ήταν πολύυυ εκτός προγράμματος-, ούτε σαφώς να έχει προχωρήσει παρακάτω.

Αυτά
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 19:17, 20-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Italian dream...
Υπό κανονικές συνθήκες συνήθως τέτοια εποχή στην Αλγεβρα όλοι βρίσκονται στις τριγωνομετρικές εξισώσεις ή συναρτήσεις, άθροισμα δε νομίζω να μπήκε ακόμα κανείς στο σχολείο. Στο φροντιστήριο συνήθως τελειώνουν την τριγωνομετρία.
Στην κατεύθυνση είναι καιρός να τελειώσουν τα διανύσματα στο σχολείο και στο φροντιστήριο οι ευθείες, παραβολές πάλι δε νομίζω να μπεί κανείς πριν τα Χριστούγεννα.
Φυσική κατεύθυνσης όλοι είναι τώρα στη θερμοδυναμική, δε νομίζω κανείς να κάνει ακόμα μηχανική -θα ήταν πολύυυ εκτός προγράμματος-, ούτε σαφώς να έχει προχωρήσει παρακάτω.

Αυτά
Μέσα έχεις πέσει σε όλα, μόνο λίγο στην φυσική, τα περισσότερα σχολεία δεν έχουν μπει θερμοδυναμική εκτός αν τρέχουν, είναι συνήθως στο προηγούμενο κεφάλαιο με τις μεταβολές και τους νόμους των αερίων.
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 19:47, 20-12-15:

Μέσα έχεις πέσει σε όλα, μόνο λίγο στην φυσική, τα περισσότερα σχολεία δεν έχουν μπει θερμοδυναμική εκτός αν τρέχουν, είναι συνήθως στο προηγούμενο κεφάλαιο με τις μεταβολές και τους νόμους των αερίων.
Εμείς έχουμε μπει θερμοδυναμική
Δεν μας λυπάται κανείς.....
Παράθεση

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 87 μηνύματα.

H Happily.Motionless Ουδεν κακο αμιγες καλου !!! έγραψε στις 13:30, 16-05-16:

Παιδια εχω απορεια για ασκηση φυσικης προσανατολισμου

Καλημερα σας θα ηθελα να λυσω μια απορεια . στην θερμοδυναμικη β λυκειου υπαρχει θεμα β που ζητα να βρουμε με βαση σχεδιαγραμματος ποιος ογκος ειναι μεγαλυτερος απο εναν η δυο αλλους. Αν το παρω απο γωνια . δηλαδη πω οτι απο γεωμετρια εφθ=p/T , οπου p/T=nR/V και , αφου αναφερω οτι εφθ=nR/v , πω οτι απο την στιγμη που τα ποσα ειναι αντιστροφως αναλογα και ετσι οσο μεγαλυτερη γωνια τοσο μικροτερος ογκος θα ειναι σωστος ο τροπος επιλυσης?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Happily.Motionless : 16-05-16 στις 13:30. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

VforVendetta (Χρήστος)

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O VforVendetta έγραψε στις 18:32, 29-08-16:

Γεια σας, φέτος θα πάω 2α λυκείου (θετική κατεύθυνση) και θα αρχίσω φροντιστήριο κυρίως λόγω ανασφάλειας.. ρώτησα σε ένα φροντιστήριο αλλά ρε παιδιά οι ώρες είναι πολλές για μαθήματα κατεύθυνσης και γενικής, να κάνω μόνο της κατεύθυνσης; Μου φαίνονται υπερβολικές οι ώρες.. Έχετε κάτι να μου προτείνετε;
Παράθεση

ΓιωργοςM

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο ΓιωργοςM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος --- . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O ΓιωργοςM έγραψε στις 18:42, 29-08-16:

Πες μας της ωρες
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

VforVendetta (Χρήστος)

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O VforVendetta έγραψε στις 12:16, 31-08-16:

15 ώρες συνολικά την εβδομάδα για Φυσικοχημικομαθηματικά γενικης και κατεύθυνσης και Γεωμετρία.
Παράθεση

tonyler

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O tonyler τρελόπαιδο έγραψε στις 12:32, 31-08-16:

Προσωπικά , μου ακούγονται πολλές αυτές οι ώρες...Τόσες ώρες φροντιστήριο δεν πας επειδή "έχεις ανασφάλειες" , αλλά καθαρά και μόνο να πας πανελλήνιες και να σκίσεις του πάντες.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,114 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 12:49, 31-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από tonyler
Προσωπικά , μου ακούγονται πολλές αυτές οι ώρες...Τόσες ώρες φροντιστήριο δεν πας επειδή "έχεις ανασφάλειες" , αλλά καθαρά και μόνο να πας πανελλήνιες και να σκίσεις του πάντες.
Στο Λύκειο πάσχετε από καταδιωκτική μανία; Θέλετε να εκδικηθείτε κάποιους;
Παράθεση

tonyler

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O tonyler τρελόπαιδο έγραψε στις 13:01, 31-08-16:

Όχι , απλά θέλουμε να κάνουμε τους ανταγωνιστές μας να υποφέρουν και να κλάψουν με μαύρο δάκρυ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

harry akritas

Διάσημο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 636 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 13:26, 31-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από VforVendetta
15 ώρες συνολικά την εβδομάδα για Φυσικοχημικομαθηματικά γενικης και κατεύθυνσης και Γεωμετρία.
Γεωμετρία δεν υπάρχει λόγος να κάνεις, δε θα σου χρειαστεί στη γ. Το ίδιο ισχύει και για τη φυσική γενικής και εν μέρει για τα μαθηματικά κατ.
Κατά τη γνώμη μου, να κάνεις φυσική κατ., άλγεβρα γεν., χημεία κι αν θέλεις μαθηματικά κατ.
Παράθεση

VforVendetta (Χρήστος)

Νεοφερμένος

O VforVendetta έγραψε στις 16:34, 09-09-16:

Γεια σας και παλι, ξεκινησα φροντιστηριο με λιγοτερες ωρες και θα ηθελα να αγορασω καποια βοθηματα σε Φυσική και Χημεία για να λυνω ασκησεις. Δεν ξερω ομως αν πρεπει να παρω και βοηθημα της γενικης και της κατευθυνσης, εσεις ποια μου προτεινετε να παρω;
Παράθεση

sofia10

Δραστήριο Μέλος

H sofia10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 174 μηνύματα.

H sofia10 έγραψε στις 16:42, 27-10-16:

γεια σας παιδια, πηγαινω β λυκειου και θα ηθελα να σας ρωτησω την αποψη για βοηθηματα μαθηματικων β λυκειου . Εγω εχω απο τα ξαδερφια και αδερφο τα παλια τους βοηθηματα που ειναι μαθηματικα κατ στεργιου νακης και γενικης παπαδακης . Πολλοι συμμαθητες μου που κανουν ιδιαιτερα η σε φροντ χρησιμοποιουν το βοηθημα του μπαρλα πιστευετε οτι αυτα που εχω ειναι πιο ευκολα? Να σημειωσω οτι δεν εχω κενα στα μαθηματικα , τα διαβαζω πολυ και στοχευω σε υψηλο βαθμο στις πανελλαδικες( για αυτο θελω να εχω καλες βασεις απο φετος και να δουλευω ) Γενικά δεν υπάρχει περίπτωση να π΄ρω μπάρλα φετος καθως δεν μπορώ να β΄λαω τους γονεις μου και δεν ξερω αν υπαρχει λογος να πληρωσουν και αλλο βιβλιο. Ομως θα ηθελα να ξερω για του χρονου ισως και γενικα για φετος μηπως δεν επαρκουν αυτα που κανω .Τι λετε θα με καλυψει επαρκως ο παδαδακης?( με ενδιαφερει περισσοτερο η γενικης γιατι χρειαζεται και του χρονουν πολυ ακομα και στην χημεια και στην φυσικη)
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 16:47, 27-10-16:

είσαι απόλυτα καλυμμένη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis_98 : 27-10-16 στις 16:54.
Παράθεση

jimphysics

Νεοφερμένος

Ο jimphysics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O jimphysics έγραψε στις 13:18, 18-12-16:

Γεια σε ολους ειμαι μαθητης Α λυκειου και εχω αποφασισει πως θα ακολουθησω θετικη του χρονου.Παρατηρησα ομως πώς μαθηματα γενικης παιδειας οπως φυσικη και μαθηματικα ειναι για ολους.Δηλαδη του χρονου θα κανω φυσικη και μαθηματικα κατευθυνσης αλλα και γενικης παιδειας?
Παράθεση

harry akritas

Διάσημο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 636 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 15:14, 18-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από jimphysics
Γεια σε ολους ειμαι μαθητης Α λυκειου και εχω αποφασισει πως θα ακολουθησω θετικη του χρονου.Παρατηρησα ομως πώς μαθηματα γενικης παιδειας οπως φυσικη και μαθηματικα ειναι για ολους.Δηλαδη του χρονου θα κανω φυσικη και μαθηματικα κατευθυνσης αλλα και γενικης παιδειας?
Ακριβώς. Απλά θα έχουν διαφορετική ύλη.
Παράθεση

KamilGR

Νεοφερμένος

Ο KamilGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O KamilGR έγραψε στις 14:32, 02-03-17:

Καλησπερα σας , ειμαι μαθητης 2ας λυκειου και σιγα σιγα μπαινω και εγω στο mood πανελληνιων...Ομως εχω αρχισει τελευταια και νιωθω καποιες ανασφαλειες..μηπως δεν διαβαζω πολυ , μηπως δεν ειμαι καλος μαθητης και γενικα οταν βρισκω δυσκολιες σε ασκησεις ή αμα δεν γραψω καλα σε διαγωνισμα απογοητευομαι και πανω που νιωθω οτι ειμαι σε καλο επιπεδο , παλι πεφτω ψυχολογικα...Μετα απο συζητησεις και με πολλους φιλους εχω καταληξει πως αρκετοι μαθητες που στοχευουμε ψηλα εχουμε αυτο το προβλημα..Επισης βασικο μου προβλημα ειναι πως θεωρω πως θα επρεπε , αμα εχω σκοπο να γραψω ψηλα , να εχω γραψει σε ολα τα διαγωνισματα φετος 90 και οχι γυρω στο 80κατι..αυτο ειναι που εχει ριξει λιγο..Τι εχετε να πειτε οι μεγαλυτεροι και πιο εμπειροι;
Παράθεση

paraskevibar

Μαθητής Γ' λυκείου

H paraskevibar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H paraskevibar έγραψε στις 16:01, 02-03-17:

Προσπαθησε να ηρεμησεις λιγο, ειναι νωρις να αγχωνεσαι ετσι απο τωρα. Δεν υπαρχει λογος να απογοητευεσαι απο τωρα, στην τριτη λυκειου καταλαβαινεις τι ειναι πανελληνιες, η προετοιμασια της δευτερας ειναι απλα ο προλογος. Βεβαια δεν ξερω αν μιλας για τα μαθηματα της 2ας, ή αν κανεις προετοιμασια μαθηματα της τριτης σε φροντιστηριο, αλλα αν εννοεις το δευτερο, πιστεψε με, αυτα που κανεις τωρα, οτι κατευθνση και να εισαι υποθετω, του χρονου τετοια εποχη, θα τα εχεις κανει 100 επαναληψεις και θα τα ξερεις τελεια. Αλλωστε, λογικο ειναι να μην τα πας τελεια σε ενα διαγωνισμα με περιεχομενο που εχεις περασει μονο μια φορα, και ποσο μαλλον την πρωτη. Και επισης το αν θα γραψεις καλα σε ολα τα διαγωνισματα δεν σου εγγυαται οτο θα γραψεις ετσι και στις πανελληνιες, αυτο ποτε δεν θα το ξερεις σιγουρα. Μια εικονα ισως να αποκτησεις προς το τελος. Εγω δινω φετος, και ισως τωρα νιωθω λιγη περισσοτρη σιγουρια, οχι επειδη εχω γραψει πανω απο 90 σε ολα τα διαγωνισματα, αλλα επειδη βλεπω ολη την δουλεια που εχω κανει τοσο καιρο, και οτι δεν εχω αφησει κενα. Αλλωστε, περισσοτερη σημασια πρεπει να δινεις στο διαβασμα, με τα διαγωνισματα απλα ελεγχεις τα ορια σου, τις γνωσεις που εχεις και προετοιμαζεσαι ψυχολογικα για την ωρα των εξετασεων. Παντως εχεις ολον τον καιρο μπροστα σου να δουλεψεις, και αν θες την συμβουλη μου, οσο εισαι ακομα δευτερα παρ'το χαλαρα, το ιδιο και για το καλοκαιρι μετα τα θερινα.
Παράθεση

Ryuzaki (Lost in Infinity)

Πτυχιούχος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 374 μηνύματα.

O Ryuzaki έγραψε στις 18:24, 02-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από KamilGR
Καλησπερα σας , ειμαι μαθητης 2ας λυκειου και σιγα σιγα μπαινω και εγω στο mood πανελληνιων...Ομως εχω αρχισει τελευταια και νιωθω καποιες ανασφαλειες..μηπως δεν διαβαζω πολυ , μηπως δεν ειμαι καλος μαθητης και γενικα οταν βρισκω δυσκολιες σε ασκησεις ή αμα δεν γραψω καλα σε διαγωνισμα απογοητευομαι και πανω που νιωθω οτι ειμαι σε καλο επιπεδο , παλι πεφτω ψυχολογικα...Μετα απο συζητησεις και με πολλους φιλους εχω καταληξει πως αρκετοι μαθητες που στοχευουμε ψηλα εχουμε αυτο το προβλημα..Επισης βασικο μου προβλημα ειναι πως θεωρω πως θα επρεπε , αμα εχω σκοπο να γραψω ψηλα , να εχω γραψει σε ολα τα διαγωνισματα φετος 90 και οχι γυρω στο 80κατι..αυτο ειναι που εχει ριξει λιγο..Τι εχετε να πειτε οι μεγαλυτεροι και πιο εμπειροι;
Δεν είναι παράξενο το να έχεις άγχος αν έχεις διαβάσει. Είναι απολύτως φυσιολογικό.
Εγώ ακόμη και τώρα έχω αυτό που λες, άμα δεν γράψω καλά σε κάποιο διαγώνισμα με παίρνει από κάτω. Γι'αυτό να διαβάζεις πολύ (παραπάνω από όσο θεωρείς ικανοποιητικό) και εάν έχεις μια Α αντίληψη θα τα πας μια χαρά.
Σημαντικό είναι να μην αφήνεις κενά και να κάνεις επαναλήψεις συνεχώς τα προηγούμενα, ας μην σας το έχουν πει οι καθηγητές. Η επανάληψη είναι πολύ σημαντικό κομμάτι της επιτυχίας αφενός γιατί ωριμάζουν μέσα σου οι γνώσεις και αφετέρου επειδή βλέπεις πράγματα που δεν τα είχες δει την πρώτη φορά.
Τέλος στα διαγωνίσματα (να γράψεις όσο το δυνατόν περισσότερα) να χρονομετράς τον εαυτό σου, ώστε στις τελικές εξετάσεις να είσαι πάντα εντός χρονικών ορίων για να τα "περάσεις" μια και δυο φορές.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,217 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 01:00, 20-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από VforVendetta
Γεια σας και παλι, ξεκινησα φροντιστηριο με λιγοτερες ωρες και θα ηθελα να αγορασω καποια βοθηματα σε Φυσική και Χημεία για να λυνω ασκησεις. Δεν ξερω ομως αν πρεπει να παρω και βοηθημα της γενικης και της κατευθυνσης, εσεις ποια μου προτεινετε να παρω;
Καλησπερα (αν και λιγο καθυστερημενα)...Αν θες απο χημεια προτεινω σαλτερη ειναι αψογος και περιεχει σχεδον τα παντα...Οσον αφορα την φυσικη αν πιστευεις οτι εισαι σε ικανοποιητικο επιπεδο και εχεις καλες βασεις παρε μαθιουδακη-παναγιωτακοπουλο αλλιως αν εισαι μετριος μαθητης καλο ειναι για αρχη να λυσεις απτους αδελφους σαββαλα
Παράθεση

fotinipapa

Νεοφερμένος

H fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H fotinipapa έγραψε στις 18:54, 17-08-17:

Εγώ θα παω α λυκειου και ηθελα να ρωτησω αν αλλάζουν τα τμήματά στη β λυκειου ανάλογα με τις κατευθύνσεις...
Επισης θα ηθελα να μάθω ποια είναι η "κατάλληλη ταξη η ηλικία" για να αποφασίσει κανεις με τι επιθυμεί να ασχοληθεί στο μέλλον...
Το πρόβλημα μου είναι ότι κατα τη διάρκεια της φοίτησης μου στο γυμνασιο συμμετείχα στον ρητορικό όμιλο του σχολείου μου με αποτέλεσμα να με ωθεί το γεγονός αυτό στη θεωρητική κατεύθυνση.Μπορω να πω πως εχω μια κλίση στα θεωρητικά μαθηματα ,η οποία ειναι εμφανής και συχνά δέχομαι πολλα σχόλια απο τους συμμαθητές μου του τύπου "θεωρητική να φανταστώ θα πας εσύ στο λυκειο"...Η αλήθεια όμως είναι πως δεν ξέρω τι θέλω να σπούδασω.Απο την άλλη πλευρά στα μαθηματικά είμαι παρα πολυ καλή πανω εξάσκηση αλλα δεν είμαι και η μαθήτρια που θα δει μια άσκηση δύσκολη και συνδυαστική ως προς τους τρόπους λύσεις της και θα τη λύσει αμέσως...Η χημεία μου αρέσει πάρα πολύ και με ενδιαφέρει ως μαθημα...Φυσικη δεν καναμε στο γυμνασιο παρα μονο τα βασικά λόγω του καθηγητή μας που ηταν οκνηρος και μας διηγούνταν ιστορίες που του έλεγε η γυναίκα του...Πιστευετε οτι στο λυκειο (στην α ταξη) θα αποφασίσω;(γενικά είμαι αναπιφασιστη)
Παράθεση

TheLizardKing

Νεοφερμένος

Ο TheLizardKing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O TheLizardKing έγραψε στις 23:12, 17-08-17:

Περίμενε πρωτα να τελειώσεις την Α λυκείου. Μέχρι τότε ισως έχεις αποφασίσει ή μπορεί να ξαναρωτησεις εχοντας αυτη τη φορά διαφορετικη αντίληψη των πραγματων. Παντως για θετική έχεις μάλλον πολυ καλές προϋποθέσεις
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,280 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 11:42, 18-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από fotinipapa
Εγώ θα παω α λυκειου και ηθελα να ρωτησω αν αλλάζουν τα τμήματά στη β λυκειου ανάλογα με τις κατευθύνσεις...
Επισης θα ηθελα να μάθω ποια είναι η "κατάλληλη ταξη η ηλικία" για να αποφασίσει κανεις με τι επιθυμεί να ασχοληθεί στο μέλλον...
Το πρόβλημα μου είναι ότι κατα τη διάρκεια της φοίτησης μου στο γυμνασιο συμμετείχα στον ρητορικό όμιλο του σχολείου μου με αποτέλεσμα να με ωθεί το γεγονός αυτό στη θεωρητική κατεύθυνση.Μπορω να πω πως εχω μια κλίση στα θεωρητικά μαθηματα ,η οποία ειναι εμφανής και συχνά δέχομαι πολλα σχόλια απο τους συμμαθητές μου του τύπου "θεωρητική να φανταστώ θα πας εσύ στο λυκειο"...Η αλήθεια όμως είναι πως δεν ξέρω τι θέλω να σπούδασω.Απο την άλλη πλευρά στα μαθηματικά είμαι παρα πολυ καλή πανω εξάσκηση αλλα δεν είμαι και η μαθήτρια που θα δει μια άσκηση δύσκολη και συνδυαστική ως προς τους τρόπους λύσεις της και θα τη λύσει αμέσως...Η χημεία μου αρέσει πάρα πολύ και με ενδιαφέρει ως μαθημα...Φυσικη δεν καναμε στο γυμνασιο παρα μονο τα βασικά λόγω του καθηγητή μας που ηταν οκνηρος και μας διηγούνταν ιστορίες που του έλεγε η γυναίκα του...Πιστευετε οτι στο λυκειο (στην α ταξη) θα αποφασίσω;(γενικά είμαι αναπιφασιστη)

Γεια σου, Φωτεινή

Θα συμφωνήσω με αυτούς που σου είπαν να μπεις με το καλό στο λύκειο. Τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά από το γυμνάσιο, θα το καταλάβεις και μόνη σου.
Έχεις χρόνο να βρεις τι σου αρέσει. Ψάξε τις σχολές από κάθε πεδίο, δες ποια θα σου άρεσε, μπες σε ένα τμήμα, δες τα μαθήματα. Το ότι σου αρέσει να λύνεις ασκήσεις μαθηματικών, δεν σε κάνει να πας θετική. Στο γυμνάσιο, έλυνα κι εγώ. Και ζητούσα πολλές φορές extra ασκήσεις από τους μαθηματικούς μου. Στη φυσική ήμουν επίσης αστέρι. Σε πληροφορώ ότι στο λύκειο έγραψα 10 . Από την άλλη πλευρά, στα αρχαία ήμουν η χειρότερη μαθήτρια της τάξης μου . Μπήκε η φιλόλογος στη Α λυκείου και μας έβαλε διαγνωστικό τέστ σε γραμματική . Ξέρεις πόσο έγραψα;
Από τους 20 τύπους που μας ζητούσε ( είχε ουσιαστικά και ρήματα), σωστούς είχα μόνο τους 8!
Κάνουμε σύνταξη στον Ξενοφώντα και δεν ήξερα καλά καλά να βρω τους ΚΠ
Στρώθηκα λοιπόν, έμαθα το λυω, το ειμι κλπ... Στις εξετάσεις της Α λυκείου έγραψα 18 από το 8 κάποιους μήνες πριν.
Και στα μαθηματικά έγραψα καλά ναι, και στη χημεία. Και σκεφτόμουν να παω θετική γιατί πίστευα πως δεν θα τα καταφέρω με την θεωρητική.
Τελική πορεία: Θυσίασα τα μαθηματικά, τη χημεία και τη φυσική για τη μεγαλύτερη μου αγάπη: Τα γερμανικά. Ήξερα πως ΜΟΝΟ αυτό ήθελα να κάνω στη ζωή μου. Κανένα άλλο τμήμα δεν μου άρεσε. Κανένα άλλο επάγγελμα δεν πίστευα πως θα μου ταίριαζε. Θετική με βιολογία: Ιατρικές σχολές... Εγώ βλεπω αίμα και μπορώ να πεθάνω εκείνο το δευτερόλεπτο. Μπαίνω 10 λεπτά σε νοσοκομείο και ζαλίζομαι, πηγαίνω στον γιατρό ( ακόμα και στον θειο μου που είναι παιδίατρος ) και ανεβάζω πίεση.
Θετική με μαθηματικά: Φυσικά, χημικά, μαθηματικά... Υπέροχες επιστήμες.. Αλλά δεν μπορούσα να με φανταστώ για ΠΑΝΤΑ εκει. Για πάντα με αυτό.
Πολυτεχνικές σχολές, όχι
Γεωπονίες κλπ , οχι

Τι να πήγαινα να κάνω; Να πήγαινα μονο για να περάσω δυο χρόνια παρέα με τη χημεία? Nein, danke.

Πήγα θεωρητική με χαμηλά το κεφάλι...
Στη Β λυκείου, έχασα ακόμα περισσότερο την αυτοπεποίθηση μου. Το μόνο μάθημα στο οποίο ήμουν καλή ήταν η έκθεση που ήταν γενικής και θα την είχα έτσι κ αλλιώς παντού...
Κέρδισα όμως κάτι σημαντικό εκείνη τη χρονιά: Μέχρι τότε δεν μπορούσα να μάθω ούτε 2 σειρές ιστορία. Δεν παρακολουθούσα, δεν ήξερα τίποτα. Εκείνη τη χρονιά κέρδισα την ιστορία. Βρήκα τρόπο να μαθαίνω τα μαθήματα, βελτιώθηκα θεαματικά στις πηγές, συμμετείχα στο μάθημα, απέκτησα γνώσεις ( όχι γνώσεις του βιβλίου). Εν τέλει ΑΓΑΠΗΣΑ την ιστορία.

Στη Γ λυκείου, μπήκα δυναμικά με έκθεση και ιστορία. Παραμέλεισα δυστυχώς τα αρχαία. Απογοητεύτηκα εντελώς. Γύρω στον Γενάρη, η φιλόλογος που είχα στο σχολείο με έπιασε να μου μιλήσει ( αν περίμενα από εκείνη που μου έκανε άγνωστο στο φροντ, ακόμα εκεί θα ήμουν ) . Μου λέει λοιπόν η φιλόλογος του σχολείου πως έχω δυνατότητες. Πως έχω χάρισμα στη μετάφραση. Αυτό χρειαζόμουν. Έλιωσα το άγνωστο. Δεν ξέρω και εγώ πόσα κείμενα έλυσα σε τόσους λίγους μήνες . Έπιασα τη γραμματική από την αρχή! Αρχικούς χρόνους, λύω, λύομαι, ειμί, όλα τα ρήματα εις -μι. Έπιασα δευτερεύουσες, υποθετικούς λόγους, δοτικές, γενικές, αιτιατικές, παραθετικά...
Φυσικά και δεν γίνονται θαύματα... Στις πανελλήνιες έγραψα 14,5, το χαμηλότερό μου. Μα: Στο άγνωστο είχα 30 και 33 στα 40 . Εγώ, που δεν ήξερα τίποτα.
Και ξέρεις γιατί πείσμωσα; ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ. Το ένα, το μοναδικό, το μεγαλύτερο. Είπα: Δεν θα αφήσω τα αρχαία να μου καταστρέψουν το όνειρο. Και να... Μπορεί να έχω περάσει και πρώτη στη γερμανική .

Όταν έχεις στόχο, δεν φοβάσαι. Τίποτα. Δεν φοβάσαι να ρισκάρεις...
Εγώ λεω, τη φετινή χρονιά να την εκμεταλλευτείς ώστε να βρεις τι θέλεις να κάνεις... Και άσε τη κατεύθυνση να έρθει μετά. Έχε εμπιστοσύνη στη ζωή.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fotinipapa

Νεοφερμένος

H fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H fotinipapa έγραψε στις 13:13, 18-08-17:

Πραγματικά με καλύψες πληρως....Μπραβο για το πείσμα και την θέληση σου να βελτιώθεις!!Σου εύχομαι να πετύχεις το στόχο σου!!������������
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GFireP : 18-08-17 στις 14:15. Αιτία: Διπλό
Παράθεση

giannhs2001

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο giannhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O giannhs2001 έγραψε στις 11:05, 05-11-17:

Γεια σας παιδια . Παω φροντιστηριο ( Αρχαια Κατευθυνσης 5 ωρες , Εκθεση 2 ωρες και Λατινικα 1 ωρα) και θα ηθελα να μαθω δυο πραγματα . 1) Επειδη οι σχολες που με ενδιαφερουν κυμαινονται γυρω στα 16.000-17.000 μορια ποσο διαβασμα πρεπει να ριχνω σε καθημερινη βαση? Εγω απλα διαβαζω οτι πρεπει να διαβασω για το φροντιστηριο και το σχολειο . Να αναφερω οτι διαβαζω μονο τα μαθηματα κατευθυνσης φετος + την Ιστορια και ολα τα αλλα τα εχω αφησει στην τυχη τους . Και θα θελα να μαθω αν χρειαζεται κατι παραπανω στο διαβασμα(οπως μελετη των επομενων κλπ)2)Το συστημα προαγωγης στην επομενη ταξη ειναι το ιδιο με περυσι ? Γιατι περυσι αν δεν ηταν εκεινο το συστημα που περνας με Γ.Μ.Ο. 9,5 και πανω θα ειχα μεινει σε μαθηματκα χημεια και φυσικη .
Παράθεση

ewe32

Νεοφερμένος

Ο ewe32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O ewe32 έγραψε στις 00:01, 12-12-17:

Παιδιά μήπως ξερει κανεις κανένα καλό site για ασκήσεις και εξασκηση στα μαθητικα κατεύθυνσης (Β' Λυκείου) και την άλγεβρα;
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,217 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 09:29, 12-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από ewe32
Παιδιά μήπως ξερει κανεις κανένα καλό site για ασκήσεις και εξασκηση στα μαθητικα κατεύθυνσης (Β' Λυκείου) και την άλγεβρα;
Στο παρακατω λινκ μπορεις να βρεις ασκησεις+θεωρια πανω στα μαθηματικα(ειτε εισαι γυμνασιο ειτε εισαι λυκειο απλα επιλεγεις το καταλληλο πλαισιο)
http://pitetragono.gr/
Παράθεση

ewe32

Νεοφερμένος

Ο ewe32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O ewe32 έγραψε στις 17:06, 12-12-17:

ok ευχαριστώ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Katerinaa, Margaret2001, Qweasd, Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους