Edexcel ή ECPE;

marialenaaa

Νεοφερμένος

Η marialenaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας!
Είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά κοιτάζοντας το πραγματικά διαπιστώνω οτι είναι πάρα πολύ βοηθητικό!Λοιπόν, στο θέμα μας. Είμαι καθηγήτρια αγγλικών και θα ήθελα τη συμβουλή σας σε κάτι: θα αναλάβω δύο μαθητές για επίπεδο C2. Να επιλέξω ECPE ή EDEXCEL? Προσωπικά δεν έχω δουλέψει ποτέ το δεύτερο και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει διάκριση με το πρώτο κυρίως στην αγορά εργασίας.
Τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά κοιτάζοντας το πραγματικά διαπιστώνω οτι είναι πάρα πολύ βοηθητικό!Λοιπόν, στο θέμα μας. Είμαι καθηγήτρια αγγλικών και θα ήθελα τη συμβουλή σας σε κάτι: θα αναλάβω δύο μαθητές για επίπεδο C2. Να επιλέξω ECPE ή EDEXCEL? Προσωπικά δεν έχω δουλέψει ποτέ το δεύτερο και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει διάκριση με το πρώτο κυρίως στην αγορά εργασίας.
Τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θεωρητικά από όσο γνωρίζω είναι ισόβαθμα! Όμως υπάρχει μεγάλη διαφορά επιπέδου νομίζω μεταξύ τους.. Γενικότερα παρόλο που είναι το ίδιο αναγνωρισμένα σε μερικές θέσεις εργασίας δεν το αναγνωρίζουν ως πτυχίου επιπέδου C2. Εγώ πάντως αν έδινα τώρα θα προτιμούσα ECPE. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exelmi

Νεοφερμένος

Ο exelmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος λογος που περιοριζεσαι σε αυτα τα δυο μονο ?

Υπαρχει και το ESB που εχει βαση το 55 % και υπαρχουν θεματα ( αρκετα , ολα τα τελευταια ) για μαθητες που θελουν ΑΣΕΠ , ενω για μαθητες που τους ενδιαφερει και η επαρκεια σε εκδοση UCLAN ( ενω υπαρχει και συνδυασμος και των δυο με καλυτερη τιμη ) , και ερκετη βιβλιογραφια

Τα θεματα ειναι αρκετα κοντινα σε Michighan
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω...

Παίρνεις επάρκεια με το UCLAN?

Υπάρχει κάποιο πιο βατό Proficiency από το ECPE που να αναγνωρίζεται για μεταπτυχιακό σε ελληνικό πανεπιστήμιο; Ξέρω ότι βγαίνει μια λίστα η οποία πιστεύω ότι είναι ίδια με τη λίστα του ΑΣΕΠ (μπορεί όμως να κάνω και λάθος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsosk

Νεοφερμένος

Ο mitsosk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας. Στο φροντιστήριο που πάω αγγλικά μέχρι πέρυσι εδιναν για proficiency το pte general. Αλλά φέτος μα είπαν να δώσουμε το msu. Εσείς πιο από τα δύο θα δίνατε; Πιο ειναι καλύτερο και πιο αναγνωρίσιμο; Δεν με ενδιαφερει πιο ειναι πιο δυσκολο. Έχω δώσει για λοουερ το pte. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreekStudent

Νεοφερμένος

Ο GreekStudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ανάμεσα στο pte και στο msu θα σου πρότεινα το msu. Αλλά γιατί περιορίζεσαι μονάχα σε αυτά τα δύο; Υπάρχουν επίσης και το Ecpe καθώς και το proficiency του Cambridge, τα οποία είναι μεν τα πιο δύσκολα, αλλά έχουν και το μεγαλύτερο κύρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top