Ο λόγος που το ΜΙΤ είναι το καλύτερο ΑΕΙ στον κόσμο

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ελλαδα-->Κρητη,Ευρωπη-->Οξφορδη,Ασια-Ωκεανια-->University of Canberra,Αμερικη-->MIT
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Για επιστήμες μηχανικού

Ελλάδα: ΕΜΠ
Ευρώπη (εκτός Ελλάδας): ETH
Αμερική: MIT
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
δηλαδη αν θελω να σπουδασω φιλολογια πρεπει να παω ΕΜΠ για να ειμαι ο καλυτερος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Θέλει να μπει μέσα... στους 500 η άτιμη!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Για επιστήμες μηχανικού

Ελλάδα: ΕΜΠ
Ευρώπη (εκτός Ελλάδας): ETH
Αμερική: MIT

Όντως το ETH Zurich είναι εξαιρετικό και στις πολυτεχνικές επιστήμες KAI στις θετικές επιστήμες!
Επίσης στην Ευρώπη είναι πολύ καλό και το Ecole Polytechnique στην Γαλλία (και άλλα φυσικά που δεν γνωρίζω). Στις ΗΠΑ μεγάλη φήμη έχουν και τα: Cornell, Boston, Duke, Ithaca, Pennsylvania εκτός από τους κολοσσούς: Princeton, Yale, Stanford, Harvard, Caltech, MIT, Brown, Columbia etc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το λόγο που άνοιξε αυτο το θέμα . Τι θες να πεις npb ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το λόγο που άνοιξε αυτο το θέμα . Τι θες να πεις npb ?

Βρήκα το άρθρο ενδιαφέρον. Θα μπορούσαμε να αντιγράψουμε κάποια πράγματα εδώ στη χώρα μας και όχι να τρωγόμαστε σαν κομματόκ***λοι αγράμματοι ψηφοφόροι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Βρήκα το άρθρο ενδιαφέρον. Θα μπορούσαμε να αντιγράψουμε κάποια πράγματα εδώ στη χώρα μας και όχι να τρωγόμαστε σαν κομματόκ***λοι αγράμματοι ψηφοφόροι. :)

Δεν είμαστε ζώα σαν τους αμερικανούς . Εμείς όταν δεν μας αρέσει κάτι , όταν ο λαός υποφέρει θα βγούμε στους δρόμους . Στην Αμερική η ανεργία ειναι τεράστια , η μισή Ήπειρος πεινάει , κυβερνώνται απο δολοφόνους και όμως εκεί . Στον κόσμο τους ! Αν σου αρέσει αυτο τότε οκ , κρίμα για σένα . Εγω δεν θέλω το πανεπιστήμιο μου να γίνει σαν το μιτ και σίγουρα αυτο δεν θα ήταν αποδοτικό σε μια τέτοια Ελλάδα !

Αααααααα και επίσης το μιτ είναι Πολυτεχνείο και έχει σχολές εφαρμοσμένων μαθηματικών , μαθηματικών , φυσικής, πληροφορικής κτλ σύμφωνα με τους έλληνες αυτο ειναι έγκλημα . Τα Πολυτεχνεία βγάζουν μόνο μηχανικούς ! Χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δεν είμαστε ζώα σαν τους αμερικανούς . Εμείς όταν δεν μας αρέσει κάτι , όταν ο λαός υποφέρει θα βγούμε στους δρόμους . Στην Αμερική η ανεργία ειναι τεράστια , η μισή Ήπειρος πεινάει , κυβερνώνται απο δολοφόνους και όμως εκεί . Στον κόσμο τους ! Αν σου αρέσει αυτο τότε οκ , κρίμα για σένα . Εγω δεν θέλω το πανεπιστήμιο μου να γίνει σαν το μιτ και σίγουρα αυτο δεν θα ήταν αποδοτικό σε μια τέτοια Ελλάδα !

Μονο ως αστειο μπορω να δω το ποστ σου. 1)Ο λαος με αυτα που εχει υποστει θα επρεπε να εχει σφαξει δημοσιως αυτους που τους φερανε ως εδω ,αλλα αντ αυτου,τους ''τιμωρει'' ξαναψηφιζοντας τους
2)Στην Αμερικη η ανεργια ειναι γυρω στο 8% στο ελλαδισταν 30% ,δε νομιζω πως μπορεις να τα συγκρινεις
3)Οσα δεν φτανει η αλεπου....

Υγ.Και το ΜΙΤ δεν ειναι πολυτεχνειο , τεχνολογικο ιδρυμα ειναι ,αν θες να το παραλληλησεις με κατι αντιστοιχο της ελλαδας ,αυτο ειναι το ΤΕΙ(τεχνολογικο εκπαιδευτικο ιδρυμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Αλήθεια, το σκέφτομαι για μεταπτυχιακό....:D:D:P

Αν είχαμε και τα λεφτά καλό θα ήταν....

Εντάξει καμιά σχέση ΕΜΠ με ΜΙΤ. Αν και για στο ΕΜΠ ζητούσαν 50000€ το χρόνο στους φοιτητές κάτι θα λέγαμε...

Ωραίο το MIT πάντως....:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Δεν είμαστε ζώα σαν τους αμερικανούς . Εμείς όταν δεν μας αρέσει κάτι , όταν ο λαός υποφέρει θα βγούμε στους δρόμους . Στην Αμερική η ανεργία ειναι τεράστια , η μισή Ήπειρος πεινάει , κυβερνώνται απο δολοφόνους και όμως εκεί . Στον κόσμο τους ! Αν σου αρέσει αυτο τότε οκ , κρίμα για σένα . Εγω δεν θέλω το πανεπιστήμιο μου να γίνει σαν το μιτ και σίγουρα αυτο δεν θα ήταν αποδοτικό σε μια τέτοια Ελλάδα !

Αααααααα και επίσης το μιτ είναι Πολυτεχνείο και έχει σχολές εφαρμοσμένων μαθηματικών , μαθηματικών , φυσικής, πληροφορικής κτλ σύμφωνα με τους έλληνες αυτο ειναι έγκλημα . Τα Πολυτεχνεία βγάζουν μόνο μηχανικούς ! Χαχαχαχα

καταρχας η αμερικη εχει ποσοστο ανεργιας 7,5 % ενω η ελλαδα 30%(μιλαω για τα επισημα στοιχεια σαφως τα πραγματικα ειναι μεγαλυτερα).επισης ειδες εσυ κανεναν να βγηκε στους δρομους?και μιλαω για καποιο σοβαρο κινημα οχι τις απεργιες ολμε/γσεε κλπ...εκτος και αν πιστευεις οτι οι ελληνες περνανε καλα ακομα και δεν εχουν μεγαλο προβλημα σε αντιθεση με τους αμερικανους.τωρα αν πραγματικα πιστευεις αυτο που εβαλα στα bold τι να πω,μαλλον οσα δεν φτανει η αλεπου :whistle:....αλλα μην ανησυχεις δεν υπαρχει περιπτωση το εμπ να γινει mit...

επισης το mit δεν ειναι πολυτεχνειο.το οτι εχει στο ονομα του τη λεξη technology δε σημαινει οτι ειναι πολυτεχνειο.για ριξε μια ματια στις σχολες που εχει:

School of Architecture and Planning
Architecture (Course 4)
Media Arts and Sciences (MAS)
Urban Studies and Planning (Course 11)

School of Engineering
Aeronautics and Astronautics (Course 16)
Biological Engineering (Course 20)
Chemical Engineering (Course 10)
Civil and Environmental Engineering (Course 1)
Electrical Engineering and Computer Science (Course 6)
Engineering Systems Division (ESD)
Materials Science and Engineering (Course 3)
Mechanical Engineering (Course 2)
Nuclear Science and Engineering (Course 22)
Institute for Medical Engineering and Science

School of Humanities, Arts, and Social Sciences
Anthropology (Course 21A)
Comparative Media Studies (CMS)
Economics (Course 14)
Foreign Languages and Literatures (Course 21F)
History (Course 21H)
Humanities (Course 21)
Linguistics and Philosophy (Course 24)
Literature (Course 21L)
Music and Theater Arts (Course 21M)
Political Science (Course 17)
Science, Technology, and Society (STS)
Writing and Humanistic Studies (Course 21W)

MIT Sloan School of Management
Management (Course 15)


School of Science
Biology (Course 7)
Brain and Cognitive Sciences (Course 9)
Chemistry (Course 5)
Earth, Atmospheric, and Planetary Sciences (Course 12)
Mathematics (Course 18 )
Physics (Course 8 )

οπως βλεπεις εχει ανθρωπιστικες επιστημες,φιλολογιες ,επιστημες υγειας,οικονομικα, θετικες επιστημες και πολυτεχνικες σχολες.αρα δεν ειναι και τοσο καλο παραδειγμα για πολυτεχνειο.εκτος και αν πιστευεις οτι τα πολυτεχνεια πρεπει να εχουν και σχολες ιατρικης,οικονομικων, φιλολογιες κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick4478

Νεοφερμένος

Ο nick4478 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Το προσωπικό είναι τόσο αποφασισμένο να αναδείξει την ευφυΐα των ταλαντούχων φοιτητών του που ακόμη και οι πλάκες ενθαρρύνονται αντί να τιμωρούνται.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Αλήθεια, το σκέφτομαι για μεταπτυχιακό....:D:D:P

Αν είχαμε και τα λεφτά καλό θα ήταν....

Εντάξει καμιά σχέση ΕΜΠ με ΜΙΤ. Αν και για στο ΕΜΠ ζητούσαν 50000€ το χρόνο στους φοιτητές κάτι θα λέγαμε...

Ωραίο το MIT πάντως....:clapup:

Τα διδακτρα δεν παιζουν τοσο σημαντικο ρολο στη χρηματοδοτηση του MIT. Η σωστη διαχειρηση- συνεργασια με επιχειρησεις-κορυφαια ερευνα ειναι η πηγη της χρηματοδοτησης. Το MIT εχει περιουσια 11.000.000 δολαρια. Tα διδακτρα ειναι 40.000 δολαρια αλλα το 70% παιρνει οικονομικη υποστηριξη απο το πανεπιστημιο. Τα μεσα διδακτρα ειναι γυρω στις 28.000 δολαρια. Συνεπως τα διδακτρα ειναι λιγοτερο απο το 5% της χρηματοδοτησης του MIT. Συνεπως το σχολειο σου ειναι ασχετο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για ποιο λόγο όλα τα thread που αναφέρονται στην τριτοβάθμια, καταλήγουν με κάποιο μαγικό τρόπο σε σύγκριση και θάψιμο του ΕΜΠ? Μπορεί να συγκριθεί το ΜΙΤ και το κάθε ανάλογο ευρωπαϊκό ή αμερικανικό ίδρυμα με αντίστοιχο ελληνικό? Και γιατί τόσο μένος ειδικά για το Μετσόβιο? Το πρώτο που σκέφτομαι είναι πώς γίνεται να συγκρίνουμε το ΕΜΠ με ένα πανεπιστήμιο που το budget του είναι τεράστιο σε σχέση με μας (συγνώμη, αλλά δεν έχω ακριβείς αριθμούς να παραθέσω). Είναι σοβαρή μια τέτοια σύγκριση?

Θα θέλαμε λοιπόν το ΕΜΠ να γίνει ΜΙΤ της Ελλάδας. Ας δούμε όμως την πραγματικότητα. Πριν ξεκινήσω, να πω ότι ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ με τα παρακάτω. Είτε μου-μας αρέσει όμως, είτε όχι, περίπου έτσι λειτουργεί το σύστημα:

1. Το ΜΙΤ λειτουργεί με (υψηλότατα) δίδακτρα και γενναίες χορηγίες. Για έστω και μίνιμουμ δίδακτρα στο ΕΜΠ, καλά, δεν το συζητάω καν, θα γινότανε της τρελής. Χορηγίες τουλάχιστον θα δεχόμασταν από μεγάλες εταιρείες ή θα το κλείναμε πάλι το μαγαζί?
2. Στο ΜΙΤ, όπως και στα Ivies, περηφανεύονται για το πόσο πολλούς πανάξιους υποψηφίους κόβουν κάθε χρόνο. Το ΕΜΠ έχει τρομερά πολλούς εισακτέους. Η διεύρυνση του αριθμού που έγινε φέτος θεωρώ πως ήταν έγκλημα. Θα δέχονταν όμως, φοιτητές, μαθητές, γονείς, να μειωθούν οι εισακτέοι στο 1/3? Με καμία Παναγία.
3. Στο ΜΙΤ οι καθηγητές (φαντάζομαι πως) προσλαμβάνονται βάσει αναγκών και επιλέγονται βάσει ερευνητικού έργου. Στο ΕΜΠ οι αριθμοί των μελών ΔΕΠ είναι οι κατάλληλοι ή είναι πολύ υψηλοί? Και ποιος θα τολμούσε να ορίσει επιτροπή που να τους αξιολογήσει με βάση το ερευνητικό έργο που παράγουν και όσοι δεν ανταποκρίνονται να φύγουν πάραυτα? Κανείς.
4. Στο ΜΙΤ η γραμματεία (φαντάζομαι πως) εξυπηρετεί σωστά, ενώ τεράστιο κομμάτι της δουλειάς ξέρω πως πραγματοποιείται διαδικτυακά. Στο ΕΜΠ ακούω ότι τις εγγραφές των πρωτοετών τις κάνουν τα κόμματα, κάτι που δεν θα έπρεπε να γίνεται δεκτό ούτε από τους ίδιους, ούτε από το ίδιο το ίδρυμα. Τα άτομα που έχουν μπει από το παράθυρο στις γραμματείες των πανεπιστημίων δεν θα έπρεπε να αξιολογηθούν και όσοι δεν αποδίδουν να φύγουν?
5. Στο ΜΙΤ υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες που αφορούν την ανανέωση του προγράμματος σπουδών ή τα συγγράμματα. Στο ΕΜΠ ακούω ότι το πρόγραμμα σπουδών είναι κανονικό απολίθωμα. Δεν θα έπρεπε αντίθετα να είναι σε συνεχή ανανέωση και αυξανόμενη δυσκολία? Εδώ όμως οι νεολαίες παλεύουν για τη μη εντατικοποίηση των σπουδών. Δεν θα έπρεπε να ισχύει το αντίθετο, δηλ οι φοιτητές να απαιτούν υψηλού επιπέδου σπουδές, ώστε να έχει κάποιο αντίκρισμα το πτυχίο τους?
6. Δεν ξέρω τι ισχύει στο ΜΙΤ με πολιτικές νεολαίες, μπορώ να φανταστώ όμως. Οι νεολαίες που δρουν στα πανεπιστήμια πρέπει να διαλυθούν όλες ή μήπως όχι? Αν παραμείνουν, να δρουν ως σύλλογοι εξωπανεπιστημιακού ενδιαφέροντος (όπως π.χ. η ομάδα βόλεϊ του ιδρύματος) και οποιαδήποτε εκτροπή από τα όρια (βανδαλισμοί, αφίσοκολλήσεις, καταλήψεις) να έχει άμεσες και αυστηρότατες κυρώσεις, ή όχι?
7. Στο ΜΙΤ υπάρχει αστυνομικό τμήμα εντός του campus. Ο χώρος του ΕΜΠ φυλάσσεται (?) από νυχτοφύλακες.

Ξαναλέω ότι δεν συμφωνώ απαραίτητα με όλα τα παραπάνω. Στην τελική, εγώ Λύκειο πάω. Μπορεί να θεωρείτε ότι δεν ξέρω τι λέω. Όλοι είπατε ξεκάθαρα ότι σας αρέσει το ΜΙΤ. Ε, έτσι δουλεύει το ΜΙΤ, τι να κάνουμε. Δεν μπορεί να τα θέλουμε όλα, χωρίς να είμαστε διατεθιμένοι να δώσουμε τίποτα. Με νεραϊδόσκονη θα βελτιωθούν τα πράγματα? Περιφρονούμε και καταγγέλλουμε το ΕΜΠ και γενικά το ελληνικό πανεπιστήμιο ως ανεπαρκές. Θα δεχόμασταν όμως έστω και μία αλλαγή προς την κατεύθυνση της λειτουργίας των αμερικανικών πανεπιστημίων, που τόσο φαίνεται τελικά ότι θαυμάζουμε? Απλά ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για ποιο λόγο όλα τα thread που αναφέρονται στην τριτοβάθμια, καταλήγουν με κάποιο μαγικό τρόπο σε σύγκριση και θάψιμο του ΕΜΠ? Μπορεί να συγκριθεί το ΜΙΤ και το κάθε ανάλογο ευρωπαϊκό ή αμερικανικό ίδρυμα με αντίστοιχο ελληνικό? Και γιατί τόσο μένος ειδικά για το Μετσόβιο? Το πρώτο που σκέφτομαι είναι πώς γίνεται να συγκρίνουμε το ΕΜΠ με ένα πανεπιστήμιο που το budget του είναι τεράστιο σε σχέση με μας (συγνώμη, αλλά δεν έχω ακριβείς αριθμούς να παραθέσω). Είναι σοβαρή μια τέτοια σύγκριση?

Θα θέλαμε λοιπόν το ΕΜΠ να γίνει ΜΙΤ της Ελλάδας. Ας δούμε όμως την πραγματικότητα. Πριν ξεκινήσω, να πω ότι ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ με τα παρακάτω. Είτε μου-μας αρέσει όμως, είτε όχι, περίπου έτσι λειτουργεί το σύστημα:

1. Το ΜΙΤ λειτουργεί με (υψηλότατα) δίδακτρα και γενναίες χορηγίες. Για έστω και μίνιμουμ δίδακτρα στο ΕΜΠ, καλά, δεν το συζητάω καν, θα γινότανε της τρελής. Χορηγίες τουλάχιστον θα δεχόμασταν από μεγάλες εταιρείες ή θα το κλείναμε πάλι το μαγαζί?
2. Στο ΜΙΤ, όπως και στα Ivies, περηφανεύονται για το πόσο πολλούς πανάξιους υποψηφίους κόβουν κάθε χρόνο. Το ΕΜΠ έχει τρομερά πολλούς εισακτέους. Η διεύρυνση του αριθμού που έγινε φέτος θεωρώ πως ήταν έγκλημα. Θα δέχονταν όμως, φοιτητές, μαθητές, γονείς, να μειωθούν οι εισακτέοι στο 1/3? Με καμία Παναγία.
3. Στο ΜΙΤ οι καθηγητές (φαντάζομαι πως) προσλαμβάνονται βάσει αναγκών και επιλέγονται βάσει ερευνητικού έργου. Στο ΕΜΠ οι αριθμοί των μελών ΔΕΠ είναι οι κατάλληλοι ή είναι πολύ υψηλοί? Και ποιος θα τολμούσε να ορίσει επιτροπή που να τους αξιολογήσει με βάση το ερευνητικό έργο που παράγουν και όσοι δεν ανταποκρίνονται να φύγουν πάραυτα? Κανείς.
4. Στο ΜΙΤ η γραμματεία (φαντάζομαι πως) εξυπηρετεί σωστά, ενώ τεράστιο κομμάτι της δουλειάς ξέρω πως πραγματοποιείται διαδικτυακά. Στο ΕΜΠ ακούω ότι τις εγγραφές των πρωτοετών τις κάνουν τα κόμματα, κάτι που δεν θα έπρεπε να γίνεται δεκτό ούτε από τους ίδιους, ούτε από το ίδιο το ίδρυμα. Τα άτομα που έχουν μπει από το παράθυρο στις γραμματείες των πανεπιστημίων δεν θα έπρεπε να αξιολογηθούν και όσοι δεν αποδίδουν να φύγουν?
5. Στο ΜΙΤ υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες που αφορούν την ανανέωση του προγράμματος σπουδών ή τα συγγράμματα. Στο ΕΜΠ ακούω ότι το πρόγραμμα σπουδών είναι κανονικό απολίθωμα. Δεν θα έπρεπε αντίθετα να είναι σε συνεχή ανανέωση και αυξανόμενη δυσκολία? Εδώ όμως οι νεολαίες παλεύουν για τη μη εντατικοποίηση των σπουδών. Δεν θα έπρεπε να ισχύει το αντίθετο, δηλ οι φοιτητές να απαιτούν υψηλού επιπέδου σπουδές, ώστε να έχει κάποιο αντίκρισμα το πτυχίο τους?
6. Δεν ξέρω τι ισχύει στο ΜΙΤ με πολιτικές νεολαίες, μπορώ να φανταστώ όμως. Οι νεολαίες που δρουν στα πανεπιστήμια πρέπει να διαλυθούν όλες ή μήπως όχι? Αν παραμείνουν, να δρουν ως σύλλογοι εξωπανεπιστημιακού ενδιαφέροντος (όπως π.χ. η ομάδα βόλεϊ του ιδρύματος) και οποιαδήποτε εκτροπή από τα όρια (βανδαλισμοί, αφίσοκολλήσεις, καταλήψεις) να έχει άμεσες και αυστηρότατες κυρώσεις, ή όχι?
7. Στο ΜΙΤ υπάρχει αστυνομικό τμήμα εντός του campus. Ο χώρος του ΕΜΠ φυλάσσεται (?) από νυχτοφύλακες.

Ξαναλέω ότι δεν συμφωνώ απαραίτητα με όλα τα παραπάνω. Στην τελική, εγώ Λύκειο πάω. Μπορεί να θεωρείτε ότι δεν ξέρω τι λέω. Όλοι είπατε ξεκάθαρα ότι σας αρέσει το ΜΙΤ. Ε, έτσι δουλεύει το ΜΙΤ, τι να κάνουμε. Δεν μπορεί να τα θέλουμε όλα, χωρίς να είμαστε διατεθιμένοι να δώσουμε τίποτα. Με νεραϊδόσκονη θα βελτιωθούν τα πράγματα? Περιφρονούμε και καταγγέλλουμε το ΕΜΠ και γενικά το ελληνικό πανεπιστήμιο ως ανεπαρκές. Θα δεχόμασταν όμως έστω και μία αλλαγή προς την κατεύθυνση της λειτουργίας των αμερικανικών πανεπιστημίων, που τόσο φαίνεται τελικά ότι θαυμάζουμε? Απλά ρωτάω.

εκανα παραθεση μονο και μονο για να ξαναφανει το μηνυμα σου, πολυ σωστος φιλε μπραβο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Μονο ως αστειο μπορω να δω το ποστ σου. 1)Ο λαος με αυτα που εχει υποστει θα επρεπε να εχει σφαξει δημοσιως αυτους που τους φερανε ως εδω ,αλλα αντ αυτου,τους ''τιμωρει'' ξαναψηφιζοντας τους
2)Στην Αμερικη η ανεργια ειναι γυρω στο 8% στο ελλαδισταν 30% ,δε νομιζω πως μπορεις να τα συγκρινεις
3)Οσα δεν φτανει η αλεπου....

Υγ.Και το ΜΙΤ δεν ειναι πολυτεχνειο , τεχνολογικο ιδρυμα ειναι ,αν θες να το παραλληλησεις με κατι αντιστοιχο της ελλαδας ,αυτο ειναι το ΤΕΙ(τεχνολογικο εκπαιδευτικο ιδρυμα)

1) ζητημα να εχει μια 5ετια ακομα
2) εσυ μιλας για τις χωρες τις βορειου αμερικης . ανθρωποι πεινανε σε 9000πλασιο βαθμο απο την ελλδα!
3) δεν με γνωριζεις για να μπορεσεις να κρινεις τις δυνατοτητες μου .

το μιτ δεν ειναι πολυτενχειο . οκ τωρα μπορεις να φωναξεις την γιαγια σου παππου και τον σκυλο σου πορτατιφ !

καταρχας η αμερικη εχει ποσοστο ανεργιας 7,5 % ενω η ελλαδα 30%(μιλαω για τα επισημα στοιχεια σαφως τα πραγματικα ειναι μεγαλυτερα).επισης ειδες εσυ κανεναν να βγηκε στους δρομους?και μιλαω για καποιο σοβαρο κινημα οχι τις απεργιες ολμε/γσεε κλπ...εκτος και αν πιστευεις οτι οι ελληνες περνανε καλα ακομα και δεν εχουν μεγαλο προβλημα σε αντιθεση με τους αμερικανους.τωρα αν πραγματικα πιστευεις αυτο που εβαλα στα bold τι να πω,μαλλον οσα δεν φτανει η αλεπου :whistle:....αλλα μην ανησυχεις δεν υπαρχει περιπτωση το εμπ να γινει mit...

επισης το mit δεν ειναι πολυτεχνειο.το οτι εχει στο ονομα του τη λεξη technology δε σημαινει οτι ειναι πολυτεχνειο.για ριξε μια ματια στις σχολες που εχει:

School of Architecture and Planning
Architecture (Course 4)
Media Arts and Sciences (MAS)
Urban Studies and Planning (Course 11)

School of Engineering
Aeronautics and Astronautics (Course 16)
Biological Engineering (Course 20)
Chemical Engineering (Course 10)
Civil and Environmental Engineering (Course 1)
Electrical Engineering and Computer Science (Course 6)
Engineering Systems Division (ESD)
Materials Science and Engineering (Course 3)
Mechanical Engineering (Course 2)
Nuclear Science and Engineering (Course 22)
Institute for Medical Engineering and Science

School of Humanities, Arts, and Social Sciences
Anthropology (Course 21A)
Comparative Media Studies (CMS)
Economics (Course 14)
Foreign Languages and Literatures (Course 21F)
History (Course 21H)
Humanities (Course 21)
Linguistics and Philosophy (Course 24)
Literature (Course 21L)
Music and Theater Arts (Course 21M)
Political Science (Course 17)
Science, Technology, and Society (STS)
Writing and Humanistic Studies (Course 21W)

MIT Sloan School of Management
Management (Course 15)


School of Science
Biology (Course 7)
Brain and Cognitive Sciences (Course 9)
Chemistry (Course 5)
Earth, Atmospheric, and Planetary Sciences (Course 12)
Mathematics (Course 18 )
Physics (Course 8 )

οπως βλεπεις εχει ανθρωπιστικες επιστημες,φιλολογιες ,επιστημες υγειας,οικονομικα, θετικες επιστημες και πολυτεχνικες σχολες.αρα δεν ειναι και τοσο καλο παραδειγμα για πολυτεχνειο.εκτος και αν πιστευεις οτι τα πολυτεχνεια πρεπει να εχουν και σχολες ιατρικης,οικονομικων, φιλολογιες κλπ.

εχω πει σε προηγουμενο ποστ οτι απανταω μονο σε ατομα που εχουν την δυνατοτητα ( ηληκιακα , σχολη κτλ ) να κρινουν λογω εμπειριας την κατασταση . λειπαμαι δεν ανηκεις σε αυτους ! αλλα για να μαθεις και καποια πραγματα τωρα που εισαι και β λυκειου και ισως σπουδασεις σε αει , τι μιτ εχει 5 σχολες μια εκτων οποιων ειναι και η πολυτεχνικη . σε αυτη την σχολη ανηκει και το τμημα εφαρμοσμενων μαθηματικων και για αυτο το ανεφερα . τωρα μπορεις να τερματισεις επιτυχως την pokemon gold !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
εχω πει σε προηγουμενο ποστ οτι απανταω μονο σε ατομα που εχουν την δυνατοτητα ( ηληκιακα , σχολη κτλ ) να κρινουν λογω εμπειριας την κατασταση . λειπαμαι δεν ανηκεις σε αυτους !αλλα για να μαθεις και καποια πραγματα τωρα που εισαι και β λυκειου και ισως σπουδασεις σε αει , τι μιτ εχει 5 σχολες μια εκτων οποιων ειναι και η πολυτεχνικη . σε αυτη την σχολη ανηκει και το τμημα εφαρμοσμενων μαθηματικων και για αυτο το ανεφερα . τωρα μπορεις να τερματισεις επιτυχως την pokemon gold !

οπως φαινεται απο το bold στα λογια μου ερχεσαι, το mit δεν ειναι πολυτεχνειο απλως εχει πολυτεχνικη σχολη,εχει διαφορα.επισης που βλεπεις εσυ οτι εχει τα εφαρμοσμενα μαθηματικα στην πολυτεχνικη σχολη?για την ακριβεια δεν εχει καμια σχολη εφαρμοσμενων μαθηματικων αλλα μονο αμιγως μαθηματικων,και πολυ σωστα κανει και δεν τα διαχωριζει.για την ακριβεια εγω βλεπω στις σχολες μηχανικων:
αεροναυτικη μηχανικη,
βιολογος μηχανικος,
χημικη μηχανικη,
πολιτικη μηχανικη και μηχανικη περιβαλλοντος,
ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων,
μηχανικη συστηματων,
μηχανικη υλικων,
μηχανολογων μηχανικων,
πυρηνικη φυσικη,
ιατρικη μηχανικη

ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ???:whistle:

επισης στις σχολες θετικων επιστημων:

βιολογια,
brain science,
χημεια,
περιβαλλοντικες επιστημες,,
μαθηματικων,
φυσικης

ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ:whistle:???

οπως βλεπεις δεν υπαρχει πουθενα τμημα εφαρμοσμενων μαθηματικων,ποσο μαλλον στις πολυτεχνικες σχολες,κατι πολυ σωστο αφου προπτυχιακα δεν μπορεις να χωρισεις τα μαθηματικα.τωρα το ποιος εχει την ικανοτητα να κρινει τετοιου ειδοες θεματα μην το συζητας γιατι με αυτα που λες θα εκτεθεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά είναι μια πολύ ευρεία επιστημονική περιοχή των Μαθηματικών η οποία άλλοτε χρησιμοποιεί την Γεωμετρία, άλλοτε την Μαθηματική Ανάλυση, άλλοτε την Άλγεβρα και άλλοτε την Αριθμητική Ανάλυση (με τη χρήση προγραμματισμού) για να διατυπώσει το μαθηματικό πρότυπο. Στο σημείο αυτό γίνεται και χρήση συγγενών επιστημών, όπως Φυσική, Βιολογία,... αναλόγως το πρότυπο που θέλουμε. Τα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά στην ουσία μάλλον προχωρημένα Θεωρητικά Μαθηματικά είναι όπου μαζί με τον (αντικειμενοστραφή) Προγραμματισμό ερμηνεύουν διάφορες διαδικασίες του φυσικού κόσμου. Τα Θεωρητικά Μαθηματικά από μόνα τους σταματάνε. Έχουν ένα όριο. Η μελέτη της φύσης (φυσική, βιολογία, χημεία,...) απαιτεί την προσέγγιση με αναλυτικές, αλγοριθμικές ή στατιστικές μεθόδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top