Πάτρα: Κινδυνεύουν να χάσουν το πτυχίο για ένα μάθημα!

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Όλα αυτά μου μοιάζουν ιδανικά, προς το παρόν! :D
Σκοπεύω να παρακολουθώ αρκετά συστηματικά και στο αμφιθέατρο, και φυσικά να μη λείπω από εργαστήρια και φροντιστήρια. (Όχι ότι έχω και την επιλογή.)
2 ερωτήσεις:
α) Τα εργαστήρια των μη κλινικών ετών είναι λιγότερο "βαρετά" από όσο λέγεται πως είναι οι διαλέξεις και το διάβασμα;
β) Τα φροντιστήρια είναι παρουσιάσεις εργασιών;
Γενικά, ο χρόνος που αφιερώνει κανείς εντός της Σχολής είναι καθόλου δημιουργικός/εποκοδομητικός; (Εγώ έτσι θέλω να το βλέπω, αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένος και για το αντίθετο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
α) Στα εργαστήρια απλά απαιτείται η παρουσία σου, ειδικά σε ανατομίες, ιστολογίες κλπ. Η φυσιολογία είναι πιο ενδιαφέρουσα κατ'εμέ, έχεις κάποια συμμετοχή σε κάτι σπιρομετρήσεις, καρδιογραφήματα κ.α απ'ότι θυμάμαι. Εγώ βιολογίες και βιοχημείες δεν έκανα στην ιατρική οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη και δεν μιλάω ποτέ για κάτι στο οποίο δεν συμμετείχα προσωπικά. Τώρα από συμφοιτητές, έχω ακούσει πώς η βιολογία II είχε κάποιο ενδιαφέρον ( pcr, μετασχηματισμός βακτηρίων κλπ.).
β) Τα φροντιστήρια είναι παρουσιάσεις του κάθε μαθήματος, όπως στο αμφιθέατρο, αλλά έχουν υποχρεωτική παρουσία. Ενδεχομένως να μπορείς να ζητήσεις από τον καθηγητή να ασχοληθείς με κάποιο θέμα και να το παρουσιάσεις, εγώ δεν είχα ασχοληθεί (είχα κάνει αρκετά τέτοια σεμινάρια στο βιολογικό).

Ο χρόνος σου θα είναι εποικοδομητικός, σε περίπτωση πού ενδιαφέρεσαι, δεν πηγαίνεις στο μάθημα μόνο για τον χαβαλέ και βλέπεις τα εργαστήρια σοβαρά και όχι ως μία αγγαρεία, πού πρέπει να τελειώνει. Αλλά από την άλλη,φοιτητής θα είσαι, πρώτη σου επαφή με το πανεπιστήμιο, μην πέσεις με τα μουτρα στο διάβασμα, ο χρόνος σου στην σχολή μπορεί να είναι εποικοδομητικός και από άλλη σκοπιά, κάνοντας παρέες, γνωρίζοντας κοπέλες κλπ. Ολα μπορούν να συδυαστούν με τον σωστό προγραμματισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Κανονικό μετασχηματισμό βακτηρίων; Όλη τη διαδικασία; Και με δική μας συμμετοχή; :Ρ
(Ο καμμένος με τη Βιολογία που κολλάει σε αυτό από ένα ολόκληρο ποστ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Κανονικότατο, μάλιστα το συγκεκριμένο εργαστήριο αφορά ανθεκτικότητα σε κάποιο αντιβιοτικό (δεν θυμάμαι ποιό μού είχαν πει αλλά μάλλον αμπικιλλίνη, κλασικά). Τα υπόλοιπα τα ξέρεις , περιοριστική ενδονουκλεάση, εισαγωγή πλασμιδιακού DNA κλπ. Εντάξει μην φαντάζεσαι τρελά πράγματα, στην ιατρική θα μπεις, άλλοι είναι οι στόχοι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αναμφίβολα, αλλά ας απολαύσουμε τη διαδρομή! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Θα ήθελα να παραθέσω την σοφή άποψη ενός παλιού μου βιολόγου, απ' το σχολείο, που αν και μου έβαζε χαμηλούς βαθμούς, είχε πει το εξής:

Θες να περάσεις; Στρώσε κώλο να διαβάσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Θες να περάσεις; Στρώσε κώλο να διαβάσεις!

Ομολογουμένως, αλλά νομίζω διευκρινίστηκε πως η συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον διαφέρει.

[Εκτός αν, τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, ο καθηγητής προσπαθεί ανορθόδοξα να αλλάξει την κατάσταση.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κι εγώ το 04 είχα χάσει την Πάτρα για 86 μόρια ακριβώς κι έτσι βρέθηκα στο βιολογικό Αθήνας, αλλά κάθε εμπόδιο για καλό (τουλάχιστον αυτό λέω στον εαυτό μου). Κάλές σπουδές να έχεις και μην ακούς τι λέει ο καθένας εδώ μέσα, όλοι θα κοιτάξουν να επαινέσουν την σχολή τους, το γεγονός όμως είναι ένα και αδιαμφισβήτητο: γιατρός βγαίνεις και από τις 7 αντίστοιχες σχολές της χώρας, οι οποίες λογικό είναι να υπερέχουν σε κάποιους τομείς και να υστερούν αλλού, αν συγκριθούν μεταξύ τους.

.

:eek: μα είχε τόσες ιατρικές να διαλέξεις που είχαν μόρια κάτω από την Πάτρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
χαχαχαχαχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
:eek: μα είχε τόσες ιατρικές να διαλέξεις που είχαν μόρια κάτω από την Πάτρα

Το ενδεχόμενο να είναι Αθηναίος με σπίτι στην Πάτρα και να είχε την οικονομική δυνατότητα να σπουδάσει μόνο εκεί, δεεεν;;;

[Δε θέλω να μιλάω εκ μέρους κανενός, αλλά εδώ μέσα όλοι έχουμε έναν λόγο για όλα;]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το ενδεχόμενο να είναι Αθηναίος με σπίτι στην Πάτρα και να είχε την οικονομική δυνατότητα να σπουδάσει μόνο εκεί, δεεεν;;;

[Δε θέλω να μιλάω εκ μέρους κανενός, αλλά εδώ μέσα όλοι έχουμε έναν λόγο για όλα;]
:worry: μπορούσες να περιμένεις να απαντήσει ο ίδιος δεν είπα εξάλου κάτι κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
:worry: μπορούσες να περιμένεις να απαντήσει ο ίδιος δεν είπα εξάλου κάτι κακό.

Δεν υπονόησα πως είπες κάτι κακό.
Και, ναι, θα μπορούσα να τον περιμένω, και, όπως και προείπα, απεχθάνομαι που μιλάω εκ μέρους του. (Και λάθος μου.)
Απλώς, όντας καινούριος εδώ, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι σπεύδουμε να σχολιάσουμε/κρίνουμε/απορήσουμε άκομψα, χωρίς να ξέρουμε.
Εεε, και πετάχτηκα για να μπω λίγο στο κλίμα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
focko δεν ξέρω αν στο έχω πει, αλλά γενικά το είχα αναφέρει σε κάποιο θέμα, πώς είμαι Αθηναίος και έχω σπίτι στην Αχαγιά, λόγω οικονομικών δυσχερειών δεν μπορούσα να φύγω τότε και δεν ήθελα κιόλας, ειδικά Κρήτη, Γιάννενα και Αλεξανδρούπολη δεν υπήρχε περίπτωση να πάω. Τι να κάνουμε δεν είμαστε όλοι σαν κι εσένα ή ιατρική ή το χάος. Τώρα είμαι σχετικά ανεξάρτητος οικονομικά και έχω και το σπίτι. Το μόνο για το οποίο μετανιώνω είναι πού δεν έγινα μπάτσος ή καραβανάς μονιμάς, να περάσω Αθήνα με βαθμό πτυχίου και όχι να μου βγει η πίστη με τις κατατακτήριες έναν χρόνο. Αυτά τα ολίγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top