Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας ΟΠΑ vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ

Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας ΟΠΑ vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ vs Οργάνωσης & Διοίκη
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
  • Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας

  • Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

  • Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής

  • Άλλο οικονομικό τμήμα

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
εγω για ναυτιλιακα θα προτινα οδε ή λοχρη-κατευθυνση χρηματοοικονομικων (εχει χρηματοοικονομικα μεταφορων και τετοια)
το οικονομικο φαινεται λιγο ασχετο

ΛΟΧΡΗ κατευθυνση χρη/κων και ΟΔΕ κατευθυνση λογιστικης & χρηματοδοτικής. Βεβαια και απο ΛΟΧΡΗ κατευθυνση λογιστικης .. υπαρχει μαλιστα ενα σεμιναριο που θα γινει προσφατα και αφορα την λογιστική των ναυτιλιακων εταιριων. Ισως το ΟΔΕ να ταιριαζει λιγο παραπανω γιατι στο μαθημα ''Εμπορικό δικαιο 2'' κανουν και ναυτικο δικαιο (το ενα απο τα 3 δικαια που εχει το μαθημα αυτο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ναι ρε συ, γιατι ομως να ταλεπωρηθει με hard core λογιστικες, μονο και μονο για ναυτιλιακα?
κατ εμε, να παει σε μια σχολη με κατευθυνση χρηματοοικονομικων (ακομα και το οικονομικο εχει τετοια, εχει ομως και διαφορα ασχετα που θα τον κουρασουν χωρις λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
ναι ρε συ, γιατι ομως να ταλεπωρηθει με hard core λογιστικες, μονο και μονο για ναυτιλιακα?
κατ εμε, να παει σε μια σχολη με κατευθυνση χρηματοοικονομικων (ακομα και το οικονομικο εχει τετοια, εχει ομως και διαφορα ασχετα που θα τον κουρασουν χωρις λογο

Κοιτα τα ναυτιλιακα ειναι πολυ εξειδικευμενο κομματι νομιζω.. Μπορει να τα προσεγγισει απο πολλα προπτυχιακα . Πρεπει να κοιταξει με τι κομματι θελει να ασχοληθει σε μια ναυτιλιακη εταιρια..αν θελει ν ασχοληθει με το risk τοτε τμημα στατιστικης-μαθηματικων-οικονομικο κτλ νομιζω,αν θελει με λογιστικα-χρηματοοικονομικα,διοικητικα (ΛΟΧΡΗ,ΟΔΕ κτλ).Υπαρχουν χιλια δυο.. το να λεμε γενικα ναυτιλιακα ειναι ανουσιο.

Ακομα και απο νομικη μπορεις να δουλεψεις σε μια ναυτιλιακη κανοντας ειδικευση σε ναυτικο δικαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Κοιτα τα ναυτιλιακα ειναι πολυ εξειδικευμενο κομματι νομιζω.. Μπορει να τα προσεγγισει απο πολλα προπτυχιακα . Πρεπει να κοιταξει με τι κομματι θελει να ασχοληθει σε μια ναυτιλιακη εταιρια..αν θελει ν ασχοληθει με το risk τοτε τμημα στατιστικης-μαθηματικων-οικονομικο κτλ νομιζω,αν θελει με λογιστικα-χρηματοοικονομικα,διοικητικα (ΛΟΧΡΗ,ΟΔΕ κτλ).Υπαρχουν χιλια δυο.. το να λεμε γενικα ναυτιλιακα ειναι ανουσιο.

Ακομα και απο νομικη μπορεις να δουλεψεις σε μια ναυτιλιακη κανοντας ειδικευση σε ναυτικο δικαιο.

δεν το εχω ψαξει, αλλα οικονομικο και ρισκ γιατι? εννοω μικρο-μακρο και οικονομετριες (αν δεν απατωμαι αυτα ειναι τα κυρια χαρακτηριστικα) δεν βοηθανε πουθενα

καθαρα στατιστικη θα ελεγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
γενικα τα οικονομικα τμηματα εχουν πολυ στατιστικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ελα ρε συ, ειναι σαν να μου λες, οτι θα μου κανει στο λυκειο μαθημα μαθηματικων κατευθυνσης ενας απο οικονομικα

οκ, τα ξερει και με το παραπανω...αλλα προτιμας εναν μαθηματικο

ετσι και εδω, αν ειναι για ρισκ μανατζμεντ παιρνεις στατιστικο/αναλογιστη και εχεις το κεφαλι σου ησυχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
ελα ρε συ, ειναι σαν να μου λες, οτι θα μου κανει στο λυκειο μαθημα μαθηματικων κατευθυνσης ενας απο οικονομικα

οκ, τα ξερει και με το παραπανω...αλλα προτιμας εναν μαθηματικο

ετσι και εδω, αν ειναι για ρισκ μανατζμεντ παιρνεις στατιστικο/αναλογιστη και εχεις το κεφαλι σου ησυχο

hmmm εχω καποιους προβληματισμους εδω..αλλα οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Για Ναυτιλιακά ξεκάθαρα ΟΔΕ η Οικονομικής Επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δεν ισχυει αυτο που λες vasilis μια χαρα ειναι τα οικονομικα για risk management. Κανε μια αναζητη στο google και δες τα entry requirements για risk management . Οπου και αν εχω ψαξει ακομα και στις κορυφαιες σχολες, ζητανε και economics degree. Kαλα εννοειτε οτι σε δεχονται και απο μαθηματικοστατιστικες κτλπ δεν το συζηταω απλα μην τα υποτιματε τα οικονομικα. To risk management περα απο την μαθηματικη ιδεολογια του, χρειαζεται πολλα και απο τα οικονομικα.Μην ξεχναμε αλλωστε οτι μελεταει οικονομικα φαινομενα ( και μη βεβαιως αλλα σε αλλα πραγματα) . Φιλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
επειδη εχω κανει
αυτο που βλεπω παντα, ειναι οτι για να λαμψεις απο οικονομικο, θες τουλαχιστον ΚΑΙ μεταπτυχιακο (και πολλες φορες και διδακτορικο)
αυτο βεβαια απο αμερικανικα σαητ, δεν εχω ιδεα για εταιριες στην ελλαδα (φαινεται κουφο, αλλα το ιντερνετ ειναι γεματο με ξενες εταιριες προφανως)

ε προφανως δεν μπορεις να συγκρινεις economics bachelor + master vs statistics bachelor, ειναι κουφο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Οχι μα δεν τα συγκρινω. Σαυτο που λες παραπανω συμφωνω 100%. Δεν νοειτε πλεον να τελειωσεις οικονομικα και να μην κανεις μεταπτυχιακο. Ειτε το θελουμε ειτε οχι ετσι ειναι. Εμενα παντως μαρεσει σαν συνδιασμος economics + risk management Και ξερω οτι μετραει πολυ εξω. Για Ελλαδα ολα σκατα ειναι οποτε δεν το συζηταω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Οχι μα δεν τα συγκρινω. Σαυτο που λες παραπανω συμφωνω 100%. Δεν νοειτε πλεον να τελειωσεις οικονομικα και να μην κανεις μεταπτυχιακο. Ειτε το θελουμε ειτε οχι ετσι ειναι. Εμενα παντως μαρεσει σαν συνδιασμος economics + risk management Και ξερω οτι μετραει πολυ εξω. Για Ελλαδα ολα σκατα ειναι οποτε δεν το συζηταω

καλα οτι θες κανεις σε μαστερ. Τα τμηματα ΟΔΕ και Οικονομικων Επιστημων οπως εχω ξαναπει, επειδη ειναι πολυ παλια θελουν μαστερ 100% για εξειδικευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εγω παντως θα προτεινα να αφησετε λοχρη οικονομικα κτλ και αν σας ενδιαφερει ο ναυτιλιακος τομεας να ασχοληθειτε εξαρχης με ναυτιλιακες σπουδες. Αυτη η γνωμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Οχι μονο λογο "χρονου" αλλα και ευρους. Μεγαλος κλαδος, πολλα παρακλαδια , εντονος ανταγωνισμος. Ωστοσο εχει και την πλακα του μιας και μπορεις να ασχοληθεις με πολλα πραγματα τα οποια τα επιλεγεις εσυ. Θεωρω οτι οδε και οικονομικο σου δινουν την πολυτελεια του να ασχοληθεις με οτι θες απο μια πολυ μεγαλη γκαμα . Καλα ευνοητο ειναι οτι μπορεις και απο τις αλλες σχολες , δεν πρεπει να το ξεχναμε αυτο , απλα ισως λογο πιο "ειδικου" πτυχιου να στοχευει σε πιο "ειδικα" πραγματα χωρις βεβαια να ειναι παντοτε απολυτο αυτο. Δεν νομιζω οτι ενας απο ΛΟΧΡΗ που ειναι πολυ καλος , θα κωλοσουν να τον δεχτουν σε ενα μαστερ risk management ( μιας και το συζηταγαμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Οχι μονο λογο "χρονου" αλλα και ευρους. Μεγαλος κλαδος, πολλα παρακλαδια , εντονος ανταγωνισμος. Ωστοσο εχει και την πλακα του μιας και μπορεις να ασχοληθεις με πολλα πραγματα τα οποια τα επιλεγεις εσυ. Θεωρω οτι οδε και οικονομικο σου δινουν την πολυτελεια του να ασχοληθεις με οτι θες απο μια πολυ μεγαλη γκαμα . Καλα ευνοητο ειναι οτι μπορεις και απο τις αλλες σχολες , δεν πρεπει να το ξεχναμε αυτο , απλα ισως λογο πιο "ειδικου" πτυχιου να στοχευει σε πιο "ειδικα" πραγματα χωρις βεβαια να ειναι παντοτε απολυτο αυτο. Δεν νομιζω οτι ενας απο ΛΟΧΡΗ που ειναι πολυ καλος , θα κωλοσουν να τον δεχτουν σε ενα μαστερ risk management ( μιας και το συζηταγαμε)

εγω απο οδε πχ που εχω κατευθυνση πληροφοριακα συστηματα διοικησης θα κανω μαστερ εξω το Σεπτεμβρη msc Information Technology...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Εγω παντως θα προτεινα να αφησετε λοχρη οικονομικα κτλ και αν σας ενδιαφερει ο ναυτιλιακος τομεας να ασχοληθειτε εξαρχης με ναυτιλιακες σπουδες. Αυτη η γνωμη μου

καλα, κανεις δεν διαφωνει
προφανως και ειναι προτιμωτερο να κανεις αυτο που θες εξαρχης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Πολυ καλος συνδιασμος , τον εχω και εγω στα υποψιν μου, αν και αργω ακομα. Καλη επιτυχια να εχεις. Που θα κανεις το μαστερ , αν επιτρεπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Πολυ καλος συνδιασμος , τον εχω και εγω στα υποψιν μου, αν και αργω ακομα. Καλη επιτυχια να εχεις. Που θα κανεις το μαστερ , αν επιτρεπεται?

Στο πανεπιστημιο της Γλασκωβης στο computer science department. Ευτυχως πηρα και υποτροφια.. ειχα αρκετα μαθηματα και απο το τμημα πληροφορικης και 1 απο ΔΕΤ της ασοεε. Αυτο το λεω για να σας δειξω το flexibility αυτων των τμηματων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εξαιρετικη επιλογη πολυ καλο το συγκεκριμενο πανεπιστημιο . Και το μαστερ σαφως, τα θεωρω ακρως μελλοντικα επαγγελματα ( και τωρινα φυσικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undefined

Νεοφερμένος

Ο undefined αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα,
εχω ως δίλημμα τον τιτλο του θεματος, δεν απορρίπτω το ΔΕΤ λογω τεχνολογικης προοπτικης, το ΛΟΧΡΗ λογω χρηματοοικονομικων και το ΟΔΕ ως την επομενη λυση. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι για την διαδικασια πρακτικης του καθε τμηματος διοτι πιστευω καθισταται αναγκαια ειδικα την εποχη της κρισης (οπου δεν δινονται ευκαιριες σε πτυχιουχους χωρις εμπειρια).
Παρατηρησα οτι στο ΛΟΧΡΗ :
[ https://internship.aueb.gr/getdoc.php?docid=51 Στο πρόγραμμα πρακτικής άσκησης συμμετέχουν οι φοιτητές/τριες που έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς τουλάχιστον τα δύο πρώτα ακαδημαϊκά έτη (θα πρέπει να έχουν εξεταστεί επιτυχώς σε όλα τα μαθήματα των δύο πρώτων ετών του Προγράμματος Σπουδών) και ο μέσος όρος βαθμολογίας τους είναι από 6,51 και πάνω. ]
το οποιο το θεωρω αρνητικο διοτι δεν ξερω τι βαθμολογικη πορεια θα εχω στο συγκεκριμενο τμημα.
επισης ξερω οτι στο ΔΕΤ ειναι υποχρεωτικη.
στο ΟΔΕ τι ισχυει?

ευχαριστω για τον χρονο σας!

βρηκα την απαντηση [Πρακτική άσκηση στο ΟΠΑ https://www.internship.aueb.gr/index.php ] (για οσους την χρειάζονται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top