[27/5/2013] Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 103)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 19 18.4%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 33 32.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 19 18.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 10 9.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 18 17.5%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 4 3.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Βρήκες παράδειγμα να δώσεις :P Στα οικονομικά και με 11 στα μαθηματικά μπαίνεις... Αν έχεις γράψει καλά στα άλλα.

Και εγώ τόσο περίπου έγραψα , αλλά δεν μπήκα ΑΣΟΕΕ .
Ένα παράδειγμα ήταν ... άστο να πάει ...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

herein

Νεοφερμένος

Η herein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ένα λάθος από 'δω ένα λάθος από 'κει, γύρω στο 16-17 έγραψα, αν και δεν ήταν η 1η φορά που έδινα πανελλήνιες. Ήταν σίγουρα θέματα για ΠΟΛΥ καλά προετοιμασμένους μαθητές που είχαν ξεπεράσει το στάδιο "μαθαίνω την ύλη" και είχαν περάσει στο "έχω κατανοήσει τα πάντα και τώρα απλώς τα συνδέω μεταξύ τους". Και ενώ δε διαφωνώ με τη λογική να μπαίνουν θέματα αυτού του είδους, από τα οποία να ξεχωρίζουν οι άριστοι από τους μέτριους, δεν καταλαβαίνω αυτή τη στροφή που έγινε από το 2011 και μετά. Όχι μόνο στα μαθηματικά, αλλά σε όλα τα μαθήματα. Λίγες μέρες πριν τις εξετάσεις έλυσα τα θέματα των προηγούμενων ετών και η διαφορά ήταν λίγο παραπάνω από αισθητή. Είναι λες και η επιτροπή αποτελείται αποκλειστικά από άτομα που θέλουν να προωθήσουν πλέον το θεσμό του φροντιστηρίου, διότι με τέτοια θέματα άτομα που προσπαθούν μόνα τους αδικούνται. Εγώ και με το φροντιστήριο την πρώτη χρονιά πάλι μέτρια έγραψα :P Τέλος πάντων, καλή επιτυχία εύχομαι σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Β3 ??..με κλειστα ματια το ελυσα..δεν ειδα καν την εκφωνηση..αν οχι 20 σιγουρα 19.1 (μην ειμαστε και υπερβολικοι)..αλλα για να παω κοντρα στο κατεστημενο θα βαλω Τ.Ε.Ι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Β3 ??..με κλειστα ματια το ελυσα..δεν ειδα καν την εκφωνηση..αν οχι 20 σιγουρα 19.1 (μην ειμαστε και υπερβολικη)..αλλα για να παω κοντρα στο κατεστημενο θα βαλω Τ.Ε.Ι.

Είσαι αρκετά υπερβολική...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ενας καθηγητης μου ειπε οτι διορθωσε 25 γραπτα θετικης και μονο 4 ηταν πανω απο τη βαση.Και ενας αλλος σε 25 γραπτα τεχνολογικης βρηκε 2 πανω απο τη βαση.Ενταξει σιγουρα δεν ειναι μεγαλο δειγμα αλλα κατι λεει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ενας καθηγητης μου ειπε οτι διορθωσε 25 γραπτα θετικης και μονο 4 ηταν πανω απο τη βαση.Και ενας αλλος σε 25 γραπτα τεχνολογικης βρηκε 2 πανω απο τη βαση.Ενταξει σιγουρα δεν ειναι μεγαλο δειγμα αλλα κατι λεει.

φίλε μου έτσι γίνεται κάθε χρόνο σε αυτά τα μαθήματα ....
το δείγμα ειναι πολύ μιρκό για συμπεράσματα και αφού ανοίκουν σε μια περιοχή όλα δεν έχει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Μιλαγα με τον γειτονα μου(παλι) που ειναι διορθωτης και μου πε παιδες πως σε 1600 γραπτα που διορθωσαν στο εξεταστικο τους κεντρο μονο 6 ηταν πανω απο 90
ενω αλλες χρονιες υπαρχουν περιπου 5 στα 100,συμπερασματα δικα σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Μιλαγα με τον γειτονα μου(παλι) που ειναι διορθωτης και μου πε παιδες πως σε 1600 γραπτα που διορθωσαν στο εξεταστικο τους κεντρο μονο 6 ηταν πανω απο 90
ενω αλλες χρονιες υπαρχουν περιπου 5 στα 100,συμπερασματα δικα σας



Εγω που μιλησα με εναν συντονιστη σε βαθμολογικο, ειπε πως βρηκαν ενα 100 στα 1500 γραπτα ενω πανω απο 90 βρηκαν γυρω στα 10 γραπτα....Ο μεσος ορος κινουταν γυρω στο 60 ενω παρα πολλα ηταν και κατω απο τη βαση.....Γενικα, τα αποτελεσματα απο τα μαθηματικα μονο ενθαρρυντικα δεν ειναι....Τουλαχιστον θα πεσουν οι βασεις 4ο και 5ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ένα λάθος από 'δω ένα λάθος από 'κει, γύρω στο 16-17 έγραψα, αν και δεν ήταν η 1η φορά που έδινα πανελλήνιες. Ήταν σίγουρα θέματα για ΠΟΛΥ καλά προετοιμασμένους μαθητές που είχαν ξεπεράσει το στάδιο "μαθαίνω την ύλη" και είχαν περάσει στο "έχω κατανοήσει τα πάντα και τώρα απλώς τα συνδέω μεταξύ τους". Και ενώ δε διαφωνώ με τη λογική να μπαίνουν θέματα αυτού του είδους, από τα οποία να ξεχωρίζουν οι άριστοι από τους μέτριους, δεν καταλαβαίνω αυτή τη στροφή που έγινε από το 2011 και μετά. Όχι μόνο στα μαθηματικά, αλλά σε όλα τα μαθήματα. Λίγες μέρες πριν τις εξετάσεις έλυσα τα θέματα των προηγούμενων ετών και η διαφορά ήταν λίγο παραπάνω από αισθητή. Είναι λες και η επιτροπή αποτελείται αποκλειστικά από άτομα που θέλουν να προωθήσουν πλέον το θεσμό του φροντιστηρίου, διότι με τέτοια θέματα άτομα που προσπαθούν μόνα τους αδικούνται. Εγώ και με το φροντιστήριο την πρώτη χρονιά πάλι μέτρια έγραψα :P Τέλος πάντων, καλή επιτυχία εύχομαι σε όλους.
Πρώτα απ' όλα, η δυσκολία των θεμάτων δεν επηρεάζει την κλιμάκωση των εισαχθέντων, μιας κι ο αριθμός αυτών είναι προκαθορισμένος.
Έπειτα, όταν μπεις στο πανεπιστήμιο, θα κατανοήσεις πως μια χαρά γίνεται να εμβαθύνεις και μόνος/η σου. Το φροντιστήριο αυτό που καταφέρνει είναι να κάνει το διάβασμά σου πιο στοχευμένο, όχι να σου προσφέρει τη γνώση σε μορφή ένεσης. Με την εμπειρία όμως μπορείς ο ίδιος/η ίδια να το κάνεις αυτό. Μετά από πολλή προσπάθεια, σίγουρα.
Ως τεκμήριο της δεύτερης παραγράφου σου αναφέρω πως κανείς δεν πήρε διδακτορικό επειδή έκανε φροντιστήριο, αλλά από προσωπική προσπάθεια κι ενασχόληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κλεψύδρα

Νεοφερμένος

Ο Κλεψύδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Όσον αφορά το Β3 ένας μαθητής του 20 είναι υποχρεωμένος να το φτάσει τουλάχιστον ως την τριγωνική ανισότητα, διότι η τεχνική αυτή διδάσκεται στα φροντιστήρια και υπάρχει σε κάθε σχολικό βοήθημα. Από κει και πέρα, είναι θέμα έμπνευσης και ψυχολογικής κατάστασης εκείνη τη μέρα, εκείνη τη στιγμή(Γι αυτόν ακριβώς το λόγο το θέμα αυτό κρίθηκε από τους περισσότερους ακατάλληλο για πανελλήνιες!!!). Ο μόνος τρόπος λύσης που ίσως να προσεγγίζει λίγο την κοινή λογική είναι η αναγωγή σε ταυτότητα διαφοράς κύβων. Τους υπολοίπους τρόπους λύσεις που έχω δει ως τώρα ακόμα και κάποιος που έχει <<ταλέντο>> και κλίση στα μαθηματικά δεν είναι υποχρεωμένος να τους σκεφτεί από μόνος του. Πάντως, 3-4(ίσως και 5) μονάδες, οι οποίες είμαι σίγουρος πως θα δοθούν σε όσους το έφτασαν ως την τριγωνική ανισότητα με μεταβλητή το μέτρο του ν, είναι εφικτές για κάθε απαιτητικό και άριστα προετοιμασμένο μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top