Ναυτιλιακών Σπουδών ΠΑΠΕΙ vs Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας ΟΠΑ vs Στατιστική ΟΠΑ

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Η διορια για την υποβολη των μηχανογραφικων σε μια βδομαδα τελειωνει. Ομως βρισκομαι σε προβληματισμο για την δεν ξερω πια σχολη να δηλωσω πρωτη. Απ την αρχη της χρονιας ειχα ως πρωτο στοχο το τμημα των Ναυτιλιακων Σπουδων αφου ηταν πολυ προσιτο τμημα, αλλα εγραψα πολυ καλυτερα απ οτι περιμενα και μου δυνεται η δυνατοτητα να σκεφτω και για αλλα υψηλοβαθμα τμηματα της ΑΣΟΕΕ κυριως αυτο της Δοιικιτικης επιστιμης και τεχνολογιας.
Ομως τελευταια πηρα πληροφοριες και για ενα αλλο τμημα της ΑΣΟΕΕ, αυτο της Στατιστικης, και ακουσα τα καλυτερα λογια σε θεμα επαγγελματικης αποκαταστασης.
Ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη? Πιο τμημα εχεις τις περισσοτερες προοπτικες? Τι πιστευετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Η διορια για την υποβολη των μηχανογραφικων σε μια βδομαδα τελειωνει. Ομως βρισκομαι σε προβληματισμο για την δεν ξερω πια σχολη να δηλωσω πρωτη. Απ την αρχη της χρονιας ειχα ως πρωτο στοχο το τμημα των Ναυτιλιακων Σπουδων αφου ηταν πολυ προσιτο τμημα, αλλα εγραψα πολυ καλυτερα απ οτι περιμενα και μου δυνεται η δυνατοτητα να σκεφτω και για αλλα υψηλοβαθμα τμηματα της ΑΣΟΕΕ κυριως αυτο της Δοιικιτικης επιστιμης και τεχνολογιας.
Ομως τελευταια πηρα πληροφοριες και για ενα αλλο τμημα της ΑΣΟΕΕ, αυτο της Στατιστικης, και ακουσα τα καλυτερα λογια σε θεμα επαγγελματικης αποκαταστασης.
Ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη? Πιο τμημα εχεις τις περισσοτερες προοπτικες? Τι πιστευετε?

Aπο θεμα προοπτικης και επαγγελματικης αποκαταστασης στατιστικη και δετ ειναι πολυ ψηλα.Για ναυτιλιακων σπουδων δεν ξερω αλλα εχω ακουσει οτι αν δεν εχεις μεσο δυσκολα.

Μην κοιτας μονο την επαγγελματικη αποκατασταση.Επελεξε με βαση αυτο που θα σου αρεσε να ασχοληθεις γιατι οι σχολες ειναι εντελως διαφορετικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ στη θέση σου Ναυτιλιακών θα έβαζα.Με ένα καλό μεταπτυχιακό θαρρώ θα σαι ok.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Aπο θεμα προοπτικης και επαγγελματικης αποκαταστασης στατιστικη και δετ ειναι πολυ ψηλα.Για ναυτιλιακων σπουδων δεν ξερω αλλα εχω ακουσει οτι αν δεν εχεις μεσο δυσκολα.

Μην κοιτας μονο την επαγγελματικη αποκατασταση.Επελεξε με βαση αυτο που θα σου αρεσε να ασχοληθεις γιατι οι σχολες ειναι εντελως διαφορετικες

Ναι, εχεις δικιο. Βασικα απ την αρχη μαρεσε το ενδεχομενο να ασχοληθω με την ναυτιλια. Αλλα οντως εχω ακουσει και γω καποια αποθυρρυντικα σχολια για τις προοπτικες αυτης της σχολης και απ την αλλη ακουω αλλα σχολια οτι ειναι εξαιρετικη απ την στιγμη που η ναυτιλια ειναι νουμερο 1 στην Ελλαδα.

Απ την αλλη, βλεπω με καλο ματι και την εισαγωγη μου στην ΑΣΟΕΕ, και προτιμω το ΔΕΤ εναντι του ΛΟΧΡΗ και των αλλων. Και επισης μου χει κεντρισει τρομερα το ενδιαφερον το τμημα της Στατιστικης. Και ετσι ειμαι σε διλλημα, δεν μπορω να αποφασισω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Τα Ναυτιλιακα στο ΠΑΠΕΙ ειναι ενα μπαχαλο....! Τα ναυτιλιακα της χιου ειναι πολυ ανωτερα και απο θεμα καθηγητων και απο θεμα οργανωσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Τα Ναυτιλιακα στο ΠΑΠΕΙ ειναι ενα μπαχαλο....! Τα ναυτιλιακα της χιου ειναι πολυ ανωτερα και απο θεμα καθηγητων και απο θεμα οργανωσης!

Το θεμα, ειναι οτι δεν μου δινεται η δυνατοτητα να σπουδασω καπου τοσο μακρια, ασε που δεν θελω και καπου αλλου περα Αθηνας. Εσυ δηλαδη δεν θα μου προτινες Ναυτιλιακες Σπουδες αναμεσα απο αυτες τις 3?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων με μεταπτυχιακό Maritime Studies :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Ναι εγω σου προτεινω Ναυτιλιακα.... Αφου ηταν και αυτο που ηθελες εξ'αρχης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων με μεταπτυχιακό Maritime Studies :)

Ναι σκεφτομαι πολυ σοβαρα και την δικια σου προταση Chris, αλλα εχω ακουσει οτι οι προοπτικες απ το ΟΔΕ, δεν ειναι και οι καλυτεροι, αφου υπαρχει εντονος ανταγωνισμος αφου ειναι παρα πολλοι οι τελειοφοιτοι απο ολα τα τμηματα της Ελλαδας. Δηλαδη συγκριτικα παντα με την δικη σου προταση, δεν θα τα καλυτερο αφου εχω κατασταλαξει οτι θελω να ασχοληθω με τα ναυτιλιακα, να παω κατευθειαν σε αυτο το προπτυχιακο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Ναι εγω σου προτεινω Ναυτιλιακα.... Αφου ηταν και αυτο που ηθελες εξ'αρχης!

Με αποθαρρυνει το γεγονος ομως που λενε μερικοι, οτι δυσκολα επιβιωνεις αν δεν εχεις μεσο. Εσυ που σπουδαζεις αυτο το αντικειμενο, πες μου κατα ποσο ισχυει αυτο....


ΥΓ Συνεχως ακουω χαλια λογια για το ΠΑΠΕΙ, τοσο ασχημα ειναι τα πραγματα εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Εγω ειμαι ναυτιλιακα στη Χιο! Εχω φιλους στα ναυτιλιακα στο Πειραια και συγκριτικα με τα 2 τμηματα της Χιου ειναι πολυ ανωτερο! Κοιτα οτι το μεσον σου λυνει τα χερια στα λυνει αλλα πολλα παιδια χωρις μεσο απορροφηθηκαν αμεσως μετα το πτυχιο! Αρα θεωρω πως η λεξη ''μεσον'' δεν ειναι υποχρεωτικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Εγω ειμαι ναυτιλιακα στη Χιο! Εχω φιλους στα ναυτιλιακα στο Πειραια και συγκριτικα με τα 2 τμηματα της Χιου ειναι πολυ ανωτερο! Κοιτα οτι το μεσον σου λυνει τα χερια στα λυνει αλλα πολλα παιδια χωρις μεσο απορροφηθηκαν αμεσως μετα το πτυχιο! Αρα θεωρω πως η λεξη ''μεσον'' δεν ειναι υποχρεωτικη!

χμμ...Θελω πολυ να ασχοληθω με την ναυτιλια, αλλα θελω να μαι σιγουρος οτι μετα το πτυχιο, εχω δυνατοτητες και προοπτικες εργασιας στο αντικειμενο που σπουδασα, και να μην βρεθω ξαφνικα να τυλιγω πιτες με το πτυχιο μου...

Για αυτο αναζητω διεξοδους σε αλλα τμηματα οπως το ΔΕΤ η της Στατιστικης, που να πω την αληθεια, δεν με χαλαει να ασχοληθω με αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι σκεφτομαι πολυ σοβαρα και την δικια σου προταση Chris, αλλα εχω ακουσει οτι οι προοπτικες απ το ΟΔΕ, δεν ειναι και οι καλυτεροι, αφου υπαρχει εντονος ανταγωνισμος αφου ειναι παρα πολλοι οι τελειοφοιτοι απο ολα τα τμηματα της Ελλαδας. Δηλαδη συγκριτικα παντα με την δικη σου προταση, δεν θα τα καλυτερο αφου εχω κατασταλαξει οτι θελω να ασχοληθω με τα ναυτιλιακα, να παω κατευθειαν σε αυτο το προπτυχιακο?

Κοίτα ανταγωνισμός παντού υπάρχει.
Όσο αφορά αυτό που είπες....δίχως να θέλω να υποτιμήσω τα άλλα περιφερειακά τμήματα... το ΟΠΑ είναι ένα απο τα καλύτερα οικονομικά πανεπιστήμια στην Ευρώπη..οπότε σαφώς σπουδάζοντας σε αυτό έχεις ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.

Ναι, το ΔΕΤ δηλαδή πιστεύεις ότι επειδή παίρνει 120 άτομα και είναι το μοναδικό στην Ελλάδα , δεν υπάρχει ανταγωνισμός;;
Και το τμήμα Στατιστικής γιατί έχει επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα, ξέρεις;
Διότι κάθε χρόνο παίρνουν πτυχίο πάρα πολύ λίγα άτομα.

Δεν πρέπει να σκέφτεσαι με αυτό το τρόπο, διότι πχ. μπορεί να πας Στατιστική και να τα βρείς σκούρα, όταν τα περισσότερα μαθήματα τα περνάνε λιγότερο απο 15 άτομα (σε ένα μάθημα α'εξαμήνου είδα να το περνάνε μόνο 3-4 η κανενας δε θυμάμαι).

Θα επιλέξεις με βάσει αυτό που σου αρέσει.
Αν σου αρέσει κάτι, περάσεις και ασχοληθείς ουσιαστικά με αυτό , θα διαπρέψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Αμα γουσταρεις να ασχοληθεις με τη Ναυτιλια σπουδασε ναυτιλιακα για να μαθεις απο προπτυχιακο σταδιο βασικες εννοιες της ναυτιλιας! Και μη ξεχνας οτι υπαρχουν μονο 2 τμηματα ναυτιλιας στην ελλαδα και οχι 10-15 οπως ειναι το ΟΔΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Βαζω κατω οσα μου ειπατε, και προσπαθω να αποφασισω τι να κανω, αφου πιστευω οτι βρισκομαι σε ενα σημαντικο σημειο για την μετεπειτα ζωη μου και βρισκομαι σε προβληματισμο

Ειμαι και αναποφασιστος ο ατιμος..:whistle::P

chris, θυμαμαι, σε ενα παλιοτερο post σου, μου ειχες πει οτι ενδιαφεροσουν και συ περυσι για ναυτιλιακες σπουδες. Τελικα πες μου τι σε εκανε να διαλεξεις ΟΔΕ, ποιο ηταν το σκεπτικο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Βαζω κατω οσα μου ειπατε, και προσπαθω να αποφασισω τι να κανω, αφου πιστευω οτι βρισκομαι σε ενα σημαντικο σημειο για την μετεπειτα ζωη μου και βρισκομαι σε προβληματισμο

Ειμαι και αναποφασιστος ο ατιμος..:whistle::P

chris, θυμαμαι, σε ενα παλιοτερο post σου, μου ειχες πει οτι ενδιαφεροσουν και συ περυσι για ναυτιλιακες σπουδες. Τελικα πες μου τι σε εκανε να διαλεξεις ΟΔΕ, ποιο ηταν το σκεπτικο σου?

Ναι, ήταν 5η και τελευταία επιλογή μου στο μηχανογραφικό.
Πιστεύω ότι είναι πολύ καλό μεν αλλά πολύ εξειδικευμένο τμήμα.
Επίσης πιστεύω ότι η εξειδίκευση αυτή στις ναυτιλιακές σπουδές μπορεί να γίνει ωραιότατα με ένα μεταπτυχιακό (και όχι 4 χρόνια κανονικής φοίτησης)!
Αν κάποιος βέβαια τρελαίνεται γιαυτό, να ΠΑΕΙ , ΣΑΦΩΣ!

Η ΟΔΕ έχει όλων των ειδών τα μαθήματα απο χρηματοοικονομικά και λογιστικές μέχρι μάρκετινγκ μικροοικονομίες και management! Είναι ένα γενικό και πολύ ενδιαφέρον τμήμα :) Που όσο προχωράνε τα εξάμηνα τόσο γίνονται πιο ενδιαφέροντα τα μαθήματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Επισης κατι, αλλο θελω να ρωτησω...
Απο τα τμηματα ΔΕΤ, και Στατιστικης, αν τελικα τα επιλεξω, θα μπορεσω μετα σε μεταπτυχιακο επιπεδο, να ασχοληθω με την ναυτιλια, και να εργαζομαι σε ναυτιλιακες επιχειρησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Και εγω μέχρι και πριν μια βδομάδα ήμουν σόγουρος οτι θα βάλω πρώτη επιλογή Ναυτιλιακά ΠΑΠΕΙ (επειδή ειναι πιο κοντα στις Κυκλάδες) και δεύτερη αυτό της Χίου...

Άρχησα όμως να "φοβάμαι" την εξειδίκευση! Τελικά αποφάσησα να βάλω μερικά οικονομοδιοικητικα πρώτα και το Διεθνών και Ευρωπαικών σπουδών ΠΑΜΑΚ γιατί είναι πιο εύκολο αν αποφοιτήσω από αυτά να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό.. έχεις δηλαδή περισσότερες επιλογες, ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα απο διάφορες ιντερνετικες συζητήσεις. Αν τελικά διατηρήσω το ενδιαφέρον μου στον τομεα αυτο και μετά τα 2 πχ. πρωτα χρόνια σε κάποιο απο αυτά τα τμηματα, θα ψάξω κανα καλό τμημα στο εξωτερικο κατα προτήμηση για κα κάνω μεταπτυχιακό σ'αυτο το τομεα..

ακομα το σκεφτομαι ομως :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Τα ναυτιλιακα της Χιου εχουν 3 μαθηματα Χρηματοοικονομικης 2 Λογιστικες γυρω στα 5-6 μαθηματα οικονομικων και 4-5 μαθηματα management marketing 5 μαθηματα μαθηματικα-στατιστικη οποτε καθε αλλο παρα εξιδεικευμενο τμημα θεωρειται.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Αμα γουσταρεις να ασχοληθεις με τη Ναυτιλια σπουδασε ναυτιλιακα για να μαθεις απο προπτυχιακο σταδιο βασικες εννοιες της ναυτιλιας! Και μη ξεχνας οτι υπαρχουν μονο 2 τμηματα ναυτιλιας στην ελλαδα και οχι 10-15 οπως ειναι το ΟΔΕ

στη ελλαδα υπαρχουν 3 οδε(οπα, παπει,παμακ)...τ αλλα ειναι τμηματα διοικησης επιχειρησεων δηλαδη εμβαθυνουν στο μανατζμεντ και στη διοικηση ανθρωπινου παραγοντα...στο οδε μπορεις να εμβαθυνεις και σε λογιστικη,πληροφοριακα συστηματα ,χρηματοοικονομικη κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top