Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων (ΔΙΠΑΕ)

ninaki1990

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ωραία!Σ' ευχαριστω πολύ!:thanks: Α!Μια συμβουλή!Στον Παπαδοπουλο να προσέξεις ιδιαίτερα την ενθαλπία και τα θερμιδόμετρα τύπου βόμβας και σταθερής πίεσης!Πάντα κάτι βάζει από αυτά σε ασκήσεις!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foula

Νεοφερμένος

Η foula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Αχ, thanks για τη συμβουλή! Απλά, κοίτα: Ζουμάκη παρακολουθώ μεν, λίγα καταλαβαίνω δε! (το'χω ένα πρόβλημα με τη φυσική είναι η αλήθεια!) Οπότε, για να ξέρεις περίπου, τώρα είμαστε στις μεταβολές: ισόθερμη, ισοβαρής, ισόχωρη. Εύχομαι να μην είναι αυτά τα ισοζύγια που λες, και να μην τα έχουμε περάσει! :zilia:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki1990

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Όχι δεν τα περάσατε,νομίζω θα τα κανετε μετα από αυτά!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foula

Νεοφερμένος

Η foula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Κοπελιάααα! Σήμερα κάναμε ισοζύγια! Τελευταίες μέρες, ακόμη ένα μάθημα μας έμεινε αυριο. Αν θέλεις να τα παρακολουθήσεις, έλα! Ξέρεις, στις 11 η ώρα στις 300άρες! Σόρι που δε σε ενημέρωσα πιο πριν αλλά δεν ήξερα ότι θα τα κάνουμε σήμερα.. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki1990

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ που με ενημέρωσες, αλλά δυστηχώς δε θα μπορέσω να έρθω γιατί εκείνη την ώρα έχω άλλο μαθημα! Βρήκα καινούργιες σειμειώσεις οπότε είμαι εντάξει!!!!!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimno

Νεοφερμένος

Ο Jimno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια σας παιδιά ένας φίλος ενδιαφέρεται για τεχνολογιας τροφιμων τει Αθήνας τι γνώμη έχετε για τη σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki1990

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εχω ακουσει οτι το τει θεσσαλονικης ειναι το καλυτερο απ' ολα.Εχει τυχη περιπτωση να απορριψουν καποιον φιλο μου απο δουλεια γιατι ειχε φιτησει στην καρδυτσα!!!!Παρομοια και αθηνα!Παντως εχει αμεση αποκατασταση το επαγγελμα αυτο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim92

Νεοφερμένος

Ο dim92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κάποιος που να πέρασε στη σχολή αυτη?? :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai92

Νεοφερμένος

Η danai92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
dim92 Εγω πέρασα Τεχνολόγος Τροφίμων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim92

Νεοφερμένος

Ο dim92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μωρε το γραψα ετσι απλά για να μαζευομαστε οσοι περάσαμε στη σχολη αυτη της Θεσσαλονικης.
Ακουω οτι ειναι πραγματικά δυσκολη σχολη.
Ειδικά το 1ο 6μηνο ειναι ολο φυσικοχημίες και μαθηματικά...μετά το 1ο έτος ξεκινάνε τα ενδιαφέροντα μαθηματα :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αορ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Σορρυ παιδια καλη η τεχνολογια τροφιμων στο ΤΕΙ,αλλα τι δυσκολη?εμεις που ειμαστε στην τεχνολογια τροφιμων στο Αριστοτελειο Παντεπηστημιο τι πρεπει να κανουμε?να τα βαψουμε μαυρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim92

Νεοφερμένος

Ο dim92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αλλο το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο φιλε μου και άλλο το ΤΕΙ τεχνολογία τροφίμων.
Διαφορετικές σχολές με διαφορετικές απαιτήσεις η κάθε μια.
Η Γεωπονική ειναι απο τις πλέον δυσκολες σχολές των Ελληνικων Πανεπιστημίων και αυτο ειναι γνωστό.Εντελως διαφορετικά επαγγελματικά δικαιωματα θα χεις εσυ σα Γεωπονος και άλλα εγω σα τεχνολόγος...
Οποτε δε μπορουμε να συγκρινουμε βαθμους δυσκολίας..

Κάποιος που να εχει μπει εδω παιδιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

TaSsa

Νεοφερμένος

Η TaSsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Κάποιος που να εχει μπει εδω παιδιά?
παιδια και εγω εκει θα ειμαι φετος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foula

Νεοφερμένος

Η foula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Λοιπόν, για όλους τους νεοεισαχθέντες στο τμήμα μας: Αν σας αρέσει η Χημεία, τότε είναι το κατάλληλο τμήμα για εσας!! Αν όχι, θα έχετε πολύ μεγάλο πρόβλημα!
Δεν είναι δύσκολη η σχολή, απλά πρέπει να το πάρεις το θέμα δυναμικά από την αρχή. Αν άρχισεις να χρωστάς μαθήματα από το πρώτο εξάμηνο, τότε χαιρέτα τη σχολή και το πτυχίο μαζί!
Το πρώτο εξάμηνο είναι γελοίο. Έχει μαθηματικά, φυσική και χημεία που έχουμε κάνει στο γυμνάσιο και το λύκειο. Το δεύτερο εξάμηνο, κάπως πιο ειδικό.... σε βάζει σιγά σιγά στο κλίμα των τροφίμων. Από το τρίτο και μετά δεν ξέρω, θα σας πω τώρα που θα πάω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaSsa

Νεοφερμένος

Η TaSsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Λοιπόν, για όλους τους νεοεισαχθέντες στο τμήμα μας: Αν σας αρέσει η Χημεία, τότε είναι το κατάλληλο τμήμα για εσας!! Αν όχι, θα έχετε πολύ μεγάλο πρόβλημα!
Δεν είναι δύσκολη η σχολή, απλά πρέπει να το πάρεις το θέμα δυναμικά από την αρχή. Αν άρχισεις να χρωστάς μαθήματα από το πρώτο εξάμηνο, τότε χαιρέτα τη σχολή και το πτυχίο μαζί!
Το πρώτο εξάμηνο είναι γελοίο. Έχει μαθηματικά, φυσική και χημεία που έχουμε κάνει στο γυμνάσιο και το λύκειο. Το δεύτερο εξάμηνο, κάπως πιο ειδικό.... σε βάζει σιγά σιγά στο κλίμα των τροφίμων. Από το τρίτο και μετά δεν ξέρω, θα σας πω τώρα που θα πάω! :P

χημεια FTW!:D Ξερεις αν τα παιδια με μεταγραφη παρακολουθουν εργαστηρια?γτ μια κοπελια απο κει μου ειπε οτι οι καθηγητες δεν επιτρεπουν σε κανεναν με μεταγραφη να παρακολουθει εργαστηρια!δηλαδη αν συμβαινει οντως κατι τετοιο χανω τα 2 εργαστηρια του Α' εξαμηνου?!
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
χημεια FTW!:D Ξερεις αν τα παιδια με μεταγραφη παρακολουθουν εργαστηρια?γτ μια κοπελια απο κει μου ειπε οτι οι καθηγητες δεν επιτρεπουν σε κανεναν με μεταγραφη να παρακολουθει εργαστηρια!δηλαδη αν συμβαινει οντως κατι τετοιο χανω τα 2 εργαστηρια του Α' εξαμηνου?!
:worry:
Αν δεν έχει γίνει ακόμα η μετεγγραφή έτσι ώστε να είσαι εγγεγραμένος στη σχολή, δεν μπορείς να εγγραφείς στα εργαστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kourkoubini

Νεοφερμένος

Η kourkoubini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπέρα!!Πέρασα και εγώ τεχνολογία τροφίμων αν και από θεωρητική και όπως θα καταλάβατε τραβάω μεγάααααααλο ζόρι!!!!Ξεκίνησα τώρα το διάβασμα για εξεταστική και το μόνο που ξέρω είναι πως η σχολή χρειάζεται συνέχεια παρακολούθηση και τακτικό διάβασμα.Και κάτι ακόμη...ρε παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος πως εξεταζόμαστε στο εργαστήριο της χημείας;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αλλο το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο φιλε μου και άλλο το ΤΕΙ τεχνολογία τροφίμων.
Διαφορετικές σχολές με διαφορετικές απαιτήσεις η κάθε μια.
Η Γεωπονική ειναι απο τις πλέον δυσκολες σχολές των Ελληνικων Πανεπιστημίων και αυτο ειναι γνωστό.Εντελως διαφορετικά επαγγελματικά δικαιωματα θα χεις εσυ σα Γεωπονος και άλλα εγω σα τεχνολόγος...
Οποτε δε μπορουμε να συγκρινουμε βαθμους δυσκολίας..

Τι διαφέρει αυτή η σχολή από το τμήμα γεωπονικής βιοτεχνολογίας του γεωπονικού πανεπιστημίου . Στην ουσία μιλάμε για 2 ίδια πράγματα δε μιλάμε;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim92

Νεοφερμένος

Ο dim92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εντάξει...Η σχολή είναι απλά παλούκι..Αμα είσαι απο ΕΠΑΛ και δεν έχεις σχέση με χημεία χρειάζεσαι ιδιαίτερα, δε το συζητάω. Περίοδος προσαρμογής ανύπαρκτη. Απλά διάβασμα...To θετικο ειναι οτι ΑΝ περάσεις με επιτυχια το πρωτο έτος (στη φυσικη διναμε 300 άτομα...απ οτι φαινεται δε το περνάνε ευκολα το 1ο ετος ολοι :-P ) μετά αρχιζουν τα ενδιαφέροντα που αφορουν τρόφιμα κτλ... Πολυ χημεία ομως ρε παιδί μου. :-)

Μια ερώτηση για τους πιο παλιους.Τι παίζει με τις αλυσιδες ρε παιδιά?Υπάρχουν?Ακομα δεν έχω καταλάβει και ηδη τελείωσα το πρωτο 6μηνο. Αλλα λέει ο ένας άλλα λέει ο άλλος!!!!

Κατα τα άλλα εντύπωση μου κάνει που γενικά το ΤΕΙ δεν έχει ομάδες που ασχολουντε με διάφορα χομπι (πχ, σκάκι, χορος, θέατρο) όπως συμβαινει στις περισσότερες σχολές. Γενικά αν κάποιος έχει υποψη του ας με ενημερωση παρακαλω :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaSsa

Νεοφερμένος

Η TaSsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Εντάξει...Η σχολή είναι απλά παλούκι..Αμα είσαι απο ΕΠΑΛ και δεν έχεις σχέση με χημεία χρειάζεσαι ιδιαίτερα, δε το συζητάω. Περίοδος προσαρμογής ανύπαρκτη. Απλά διάβασμα...To θετικο ειναι οτι ΑΝ περάσεις με επιτυχια το πρωτο έτος (στη φυσικη διναμε 300 άτομα...απ οτι φαινεται δε το περνάνε ευκολα το 1ο ετος ολοι :-P ) μετά αρχιζουν τα ενδιαφέροντα που αφορουν τρόφιμα κτλ... Πολυ χημεία ομως ρε παιδί μου. :-)

Μια ερώτηση για τους πιο παλιους.Τι παίζει με τις αλυσιδες ρε παιδιά?Υπάρχουν?Ακομα δεν έχω καταλάβει και ηδη τελείωσα το πρωτο 6μηνο. Αλλα λέει ο ένας άλλα λέει ο άλλος!!!!

Κατα τα άλλα εντύπωση μου κάνει που γενικά το ΤΕΙ δεν έχει ομάδες που ασχολουντε με διάφορα χομπι (πχ, σκάκι, χορος, θέατρο) όπως συμβαινει στις περισσότερες σχολές. Γενικά αν κάποιος έχει υποψη του ας με ενημερωση παρακαλω :-)

Δημήτρη αν και συμφοιτητές ακόμα δεν σε έχω γνωρίσει!:hmm:
Οι αλυσίδες έχουν καταργηθεί όπως άκουσα , τώρα δεν ξέρω τι παίζει με την φυσική η οποία έχει γίνει προαπαιτούμενη για Βιομηχανικό τομέα σύμφωνα με όσα μας είχε πει ο Ζουμάκης
όσο για αθλητικές δραστηριότητες γυμναστήριο κτλ
μην το ψάχνεις καν
όλα είναι ανύπαρκτα στο ΤΕΙ :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top