Μαθηματικό vs Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Κοίτα κι εγω φέτος έδωσα πανελλήνιες και θα σου απαντησω απ' όσα ξέρω, γιατί κι εγω το εχω ψαξει αρκετά το θέμα. Μετά από το μαθηματικό έχεις δύο επιλογές. Ή κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό έτσι ώστε να σε προσλάβουν σε κάποια επιχείρηση (πχ μάρκετινγκ και οτιδήποτε έχει να κανει με τα οικονομικά μιας επιχείρησης) ή αποφασίζεις να ασχοληθείς με την έρευνα και επιδιώκεις ακαδημαική καριέρα κάτι που το κάνεις με διδακτορικό. Απ' ότι κατάλαβα αφού σου αρέσει η ερευνα και αγαπάς τα μαθηματικά θα σου ταίραζε ο δεύτερος δρόμος, δηλαδή να κάνεις κάποιο διδακτορικό και να επιδιώξεις καριέρα σε πανεπιστήμιο, είτε Ελλάδα, είτε εξωτερικό. Θυμήσου ότι στο πολυτεχνείο τα μαθηματικά τα προσεγγίζουν περισσότερο σαν εργαλείο για την επίλυση άλλων προβλημάτων, με λίγα λόγια μαθηματικα δεν μαθαίνεις απο εκεί. Οπότε επαγγελμτικές διεξόδους θα έχεις και από το μαθηματικό αν είσαι καλός. Απ'ότι έχω ακούσει τα μαθηματικά του Λυκειου διαφερουν από τα μαθηματικά του πανεπιστημίου (τα κανονικά μαθηματικά δηλαδή). Επίσης έχω ακούσει ότι είναι μία δύσκολη σχολή και ότι δεν πρέπει να την αφήσεις αν θες να αποφοιτήσεις έγκαιρα και με καλό βαθμό. Η απόφαση είναι δική σου. Σκοπός είναι σε εποχες τετοιου ανταγωνισμού στην αγορα εργασίας ο καθένας να είναι όσο το δυνατόν πιο καλός στο αντικείμενό του για να επιβιώσει. Δηλαδή αν νομιζεις οτι μπορεις να γινεις ενας καλος μαθηματικος αλλά ένας μέτριος μηχανικός, τότε καλύτερα θα ήταν να πας μαθηματικό. Ωστόσο, και το πολυτεχνείο σου δίνει πολλά εφόδια σαν σχολή και έχει κι αυτό πολλές διεξόδους. Μπορεί στο κάτω-κάτω να μπεις πολυτεχνείο και να το αγαπήσεις (ή να το μίσησεις, κανεις δεν ξερει). Καλή τύχη λοιπόν με το μηχανογραφικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πρέπει να προσγειωθείτε στην πραγματικότητα.

Καμία επιχείρηση δεν θα προσλάβει κάποιον μαθηματικό επειδή έχετε μεταπτυχιακό στο μάρκετιγνκ αλλά αυτόν που έχει αποδεδειγμένες γνώσεις π.χ. στο google adwords ή έχει στο βιογραφικό του ένα δημοφιλές project.

Επίσης την ερευνητική καριέρα δεν την εξασφαλίζουν τα διδακτρικά αλλά κυρίως οι γνωριμίες.

Τέλος καλύτερα μέτριος μηχανικός παρά καλός μαθηματικός που κακά τα ψέματα το μεγαλύτερο ποσοστό από τους τελευταίους ζουν από τα ιδιαίτερα ανασφάλιστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
καλησπέρα σας παιδιά!πήρα τα αποτελέσματα και συγκεντρώνω 18.035 Μοριά.έγραψα 19.5 μαθηματικά 18 φυσική(από απροσεξία έχασα το β1 για όσους κοίταξαν τα θέματα)18.5 χημεία και 15.2 έκθεση.το δίλημμα είναι το έξης.όλο τον καιρό ήμουν ανάμεσα σε πολυτεχνείο και μαθηματικό.ενώ πιάνω τα περισσότερα πολυτεχνεία πρέπει να ομολογήσω πως η φυσική και η χημεία δεν μου αρέσουν τόσο,κάτι που θα βλέπω αρκετά νομίζω στο πολυτεχνείο.στο μονό πολυτεχνείο που είδα να υπάρχει μία σχετική καλύτερη προσέγγιση στα μαθηματικά είναι στους ΗΜΜΥ. Ωστόσο, δεν μου αρέσει καθόλου η ηλεκτρολογία τα κυκλώματα τα θυμάμαι από την β λυκείου πολύ βαρετά.το ίδιο ισχύει και με την πληροφορική παρόλο που μου αρέσουν αρκετά οι υπολογιστές. Από την άλλη πλευρά τα μαθηματικά για έμενα είναι διασκέδαση δεν τα προσεγγίζω ως μάθημα. Πιστεύετε θα δικαιωθώ από την άποψή μου να πάω στο μαθηματικό; δεν με ενδιαφέρει τόσο που θα χαθούν τα μόρια έξαλλου δεν με ενδιαφέρει κάτι άλλο άλλα θέλω να σας κάνω 2-3 ερωτήσεις για όσους σπουδάζουν σε κάποιο μαθηματικό στην Ελλάδα. Τα μαθηματικά του λυκείου έχουν σχέση με αυτά των μαθηματικών σχολών:γιατί ένα από τα κριτήρια μου είναι ότι επίσης είμαι κάλος στα μαθηματικά επομένων απευθείας μου αρέσουν.αν δεν ήμουν κάλος στα μαθηματικά δεν ξέρω αν θα μου άρεσαν τόσο πολύ. Επίσης πέρα τον τομέα της εκπαίδευσης υπάρχουν άλλοι τομείς να εργαστεί κάποιος;δεν έχω τόση μεταδοτικότητα...για τον τομέα της έρευνας ας μην σχολιάσω στην Ελλάδα άλλα στο εξωτερικό υπάρχει; Τέλος θέλω να ρωτήσω ποιο κατά την γνώμη σας είναι το καλύτερο μαθηματικό στην Ελλάδα θέλω να πιστεύω ότι τα πιάνω όλα. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

πώς φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε 10 χρόνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PantelisK

Νεοφερμένος

Ο PantelisK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για να πω την αληθεια δεν με φανταζομαι να ασχολουμαι ουτε με ηλεκτρικα κυκλωματα ουτε με τρανζιστορ ουτε με αμαξια.Απο μικρο με φανταζομουν σαν εναν απο τους καθηγητες των Μαθηματικων μου τους θαυμαζα.Το να σπουδασεις Μαθηματικο ειναι τροπος ζωης περα απο το γνωστικο κομματι.Η μονη μου αμφιβολια ειναι το κομματι της εργασιας για αυτο ρωτησα.Θελω οταν εχω μπει στο Μαθηματικο να μην εχω καμια αμφιβολια οτι επελεξα λαθος και αναρωτιεμαι αν εκανα την σωστη επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top