Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών vs Φυσικής Πατρών

Σε ποια σχολή συμβουλεύετε τον xalkias να πάει;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Η.Μ.Τ.Υ.

  • Φυσικό

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Όταν μία χώρα δεν δίνει άλλη δυνατότητα σε πτυχιούχος μορφωμένος παρά να ανοίξουν ψησταριά αν θέλουν να βγάλουν κανένα φράγκο οι μόνοι που φταίνε για την φυγή στο εξωτερικό είναι οι κυβερνήτες και σε καμία περίπτωση οι πτυχιούχοι. Με 1000 και 900 και 800 ευρώ στις καλύτερες περιπτώσεις ένας μορφωμένος με PHd καταλαβαίνει κάποτε πως δεν πρόκειται να αποκτήσει ποτέ οικονομική ανεξαρτησία. Ο μονόδρομος δυστυχώς είναι η μετανάστευση.

Καμία χώρα δεν χρωστάει μισθωτή θέση για έρευνα σε κανέναν. :) Ούτε μια χώρα μπορεί να αναπτυχθεί με ερευνητές φυσικής. Η φυσική δίνει και άλλες διέξοδους που για πολλούς είναι άγνωστες διότι έχουν σχέση με το επιχειρείν που η χώρα μας πολεμά με κάθε μέσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καμία χώρα δεν χρωστάει μισθωτή θέση για έρευνα σε κανέναν. :) Ούτε μια χώρα μπορεί να αναπτυχθεί με ερευνητές φυσικής. Η φυσική δίνει και άλλες διέξοδους που για πολλούς είναι άγνωστες διότι έχουν σχέση με το επιχειρείν που η χώρα μας πολεμά με κάθε μέσο.

Είπες την λέξη επιχειρείν ρε φασιστα φιλελε?

No offense intended.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Κοιτάξτε εγώ πιστεύω πως αγαπώ πολύ αυτό το αντικείμενο, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα ενδιαφερθώ εξίσου για τα μαθήματα στο Ημμυ. Πέρα από το θεωρητικό κομμάτι όμως, τα χρήματα στην Ελλάδα είναι λίγα. Έχω σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο του εξωτερικού για κάποια χρόνια αν πάω στο Φυσικό πχ να πάω σε κάποιο ερευνητικό κέντρο να βγάλω κάνα φράγκο και μετά έχει ο θεός. Πάντως θα κλείσω κανα ραντεβού μόλις ανοίξει το κεσυπ γιατί η εικόνα μου για το ημμυ είναι τόσο θολή που δεν μπορώ να ξέρω αν μου αρέσει. Βλέπω πως πολλοί καθηγητές ακόμα και στο φυσικό είναι απόφοιτοι ημμυ και σκέφτομαι πως μπορώ να πάω ημμυ, να κάνω μεταπτυχιακό/διδακτορικό σε φυσική και μετά αν θέλω μπορώ να γίνω και ερευνητής φυσικής αν θέλω ή να ασχοληθώ επαγγελματικά ως ηλεκτρολόγος(βλέποντας και κάνοντας)

Φιλε,απο τον τροπο που γραφεις σε κοβω προς πολυτεχνειο μερια οπου κατα τα ψεματα σου δινει περισσοτερες δυνατοτητες για να βγαλεις λεφτα...Στο φυσικο ή στο μαθηματικο πας περισσοτερο για την γνωαη και λιγοτερο για τα λεφτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Στο φυσικο ή στο μαθηματικο πας περισσοτερο για την γνωαη και λιγοτερο για τα λεφτα...

Με κάτι απόψεις τέτοιες, απλά γελάμε...:) Δεν πιστεύω να μιλάς σοβαρά; :crazy: :D

Είπες την λέξη επιχειρείν ρε φασιστα φιλελε?

No offense intended.

Oυπς. Έκανα μεγάλο ατόπημα, ειδικά όσοι πάνε Φυσικομαθηματικό είναι αναρχοάπλυτοι με ρολά για αφίσες με καμία όρεξη για δουλειά. :redface: :redface: Πάλι ουπς. Θέλω άποψη Ξεχασμένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Με κάτι απόψεις τέτοιες, απλά γελάμε...:) Δεν πιστεύω να μιλάς σοβαρά; :crazy: :

Ναι φιλε μιλω για αυτους που επιλεγουν τα τμηματα αυτα και δεν μπαινουν εκει απο τυχη,χωρις και πολυ να τους ενδιαφερει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Aν αγάπας το αντικείμενο σου θα βγάλεις και λεφτά από αυτό
Fockos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Όταν μία χώρα δεν δίνει άλλη δυνατότητα σε πτυχιούχος μορφωμένος παρά να ανοίξουν ψησταριά αν θέλουν να βγάλουν κανένα φράγκο οι μόνοι που φταίνε για την φυγή στο εξωτερικό είναι οι κυβερνήτες και σε καμία περίπτωση οι πτυχιούχοι. Με 1000 και 900 και 800 ευρώ στις καλύτερες περιπτώσεις ένας μορφωμένος με PHd καταλαβαίνει κάποτε πως δεν πρόκειται να αποκτήσει ποτέ οικονομική ανεξαρτησία. Ο μονόδρομος δυστυχώς είναι η μετανάστευση.



Φίλε ευχαριστώ πολύ μένω στα Χανιά και στο πολυτεχνείο οργανώνουν κάθε χρόνο ανοικτή μέρα για να γνωρίσεις τις σχολές. Πρέπει να πάω αν και σε καμία περίπτωση δεν θα πέρναγα Χανιά, το πρόγραμμα σπουδών έχει πολύ περισσότερη πληροφορική από ότι στα υπόλοιπα τμήματα γίνεσαι περισσότερο μηχανικός η/υ παρά ηλεκτρολόγος(άλλωστε φέτος έγινε ηλεκτρολόγων από ηλεκτρονικών μηχανικών)

Πιπες. Σορρυ κιολας μιας που εισαι μικρος. Αλλα δεν φταιει η χωρα αν σπουδασεις κατι που δεν εχει ζητηση. Το οτι εχουμε εκατονταδες τμηματα που δεν εχουν καμια απορροφηση στην ελληνικη κοινωνια να το δεχτω οτι ειναι ευθυνη της πολιτειας. Το οτι τα επιλεγουμε ομως οχι. Οι κυβερνησεις της Ελλαδας εχουν ευθυνη που πολεμανε τον ιδιωτικο τομεα στο βωμο της σωτηριας του υπερτροφικου και δυσλειτουργικου δημοσιου, οχι γιατι δεν δινουν 3.000€/μηνα στον καθε Sheldon Cooper.

Ξερεις σε τι κοινωνια ζεις και κανεις την επιλογη: ειτε σπουδαζεις κατι που εχει ζητηση στην Ελλαδα επειδη θες να μεινεις ειτε σπουδαζεις αυτο που σου αρεσει γνωριζοντας οτι θα χρειαστει να φυγεις. Το να εισαι κλεισμενος μεχρι τα 30 σου σε ενα εργαστηριο και να γκρινιαζεις επειδη καποιος δεν σε καλοπληρωνει ειναι το ιδιο ηλιθιο με το να εχεις σπουδασει ναυτιλιακα και να γκρινιαζεις γιατι δεν εχει δουλειες του κλαδου σου στο Μοναχο ή τη Βιεννη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ναι φιλε μιλω για αυτους που επιλεγουν τα τμηματα αυτα και δεν μπαινουν εκει απο τυχη,χωρις και πολυ να τους ενδιαφερει...

Πριν σχολιάσουμε για ανθρώπους που δεν ξέρουμε, καλό είναι να έχουμε προσωπική εκτίμηση για ποιο λόγο μπαίνουν εκεί από τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Πριν σχολιάσουμε για ανθρώπους που δεν ξέρουμε, καλό είναι να έχουμε προσωπική εκτίμηση για ποιο λόγο μπαίνουν εκεί από τύχη.

Για πες μου λοιπον για ποιο λογο μπαινουν πολλοι στις φυσικομαθηματικες κατα τυχη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Aν αγάπας το αντικείμενο σου θα βγάλεις και λεφτά από αυτό
Fockos

Νομίζω το έχει πει ο Tsakos αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Για πες μου λοιπον για ποιο λογο μπαινουν πολλοι στις φυσικομαθηματικες κατα τυχη??

Γιατί μπορούν, όπως με την ίδια λογική μπαίνουν και οι άλλοι στις Ιατρικοπολυτεχνικές κατά τύχη. :) Υπάρχει νοοτροπία "τρώγοντας ανοίγει η όρεξη" καθώς πολλοί μετά την ανακοίνωση των μορίων ξαφνικά από τη θερμοκιτίδα θυμόντουσαν ότι ήθελαν να σπουδάσουν κάτι σε Ιατρική ή Πολυτεχνείο άνω των 18.000 μορίων. Αν ήταν πιο σοβαρό το εξεταστικό σύστημα, θα υπήρχε η θέληση και ο στόχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Φιλε,απο τον τροπο που γραφεις σε κοβω προς πολυτεχνειο μερια οπου κατα τα ψεματα σου δινει περισσοτερες δυνατοτητες για να βγαλεις λεφτα...Στο φυσικο ή στο μαθηματικο πας περισσοτερο για την γνωαη και λιγοτερο για τα λεφτα...

Ουυυ σου δίνει λέει το πολυτεχνείο ευκαιρίες για λεφτα;; Να με το συμπάθειο! Όλες οι κατασκευαστικές τους φετινούς Πολιτικούς Μηχανικούς περιμένουν να προσλάβουν. Ό,τι ευκαιρίες(λίγες!!) υπάρχουν για λεφτά είναι μέσα από την έρευνα στην οποία καλώς ή κακώς ο κακώς ο καθένας μας έχει ίδιες πιθανότητες. Αν ξες να κάνεις κάτι καλα δε νομίζω να τους νοιάξει αν το πτυχίου σου λέει ΗΜΜΥ/Φυσικό/Τει Ηλεκτρονικής.

Πιπες. Σορρυ κιολας μιας που εισαι μικρος. Αλλα δεν φταιει η χωρα αν σπουδασεις κατι που δεν εχει ζητηση. Το οτι εχουμε εκατονταδες τμηματα που δεν εχουν καμια απορροφηση στην ελληνικη κοινωνια να το δεχτω οτι ειναι ευθυνη της πολιτειας. Το οτι τα επιλεγουμε ομως οχι. Οι κυβερνησεις της Ελλαδας εχουν ευθυνη που πολεμανε τον ιδιωτικο τομεα στο βωμο της σωτηριας του υπερτροφικου και δυσλειτουργικου δημοσιου, οχι γιατι δεν δινουν 3.000€/μηνα στον καθε Sheldon Cooper.

Ξερεις σε τι κοινωνια ζεις και κανεις την επιλογη: ειτε σπουδαζεις κατι που εχει ζητηση στην Ελλαδα επειδη θες να μεινεις ειτε σπουδαζεις αυτο που σου αρεσει γνωριζοντας οτι θα χρειαστει να φυγεις. Το να εισαι κλεισμενος μεχρι τα 30 σου σε ενα εργαστηριο και να γκρινιαζεις επειδη καποιος δεν σε καλοπληρωνει ειναι το ιδιο ηλιθιο με το να εχεις σπουδασει ναυτιλιακα και να γκρινιαζεις γιατι δεν εχει δουλειες του κλαδου σου στο Μοναχο ή τη Βιεννη...

Ακριβώς είναι ξεκάθαρη επιλογή όλων. Σα τους δασκάλους που μπαίναν πριν κάποια χρόνια με 18.5+ και τώρα παραπονιούνται για έλλειψη δουλειάς. Δε ξέραν σε τι έμπλεκαν;

Για πες μου λοιπον για ποιο λογο μπαινουν πολλοι στις φυσικομαθηματικες κατα τυχη??

Αν το κατα "τύχη" είναι η βάση μιας σχολής, όσο εύκολο να μπεις κατα τύχη σε σχολή ΦΜΣ τόσο εύκολο είναι να μπεις και σε σχολή του πολυτεχνείου ( δεν έχουν τρελή διαφορά στις βάσεις αν προσέξεις) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η φυσική διαφέρει από το ΗΜΜΥ όπως ακριβώς η βιολογία από την ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ουυυ σου δίνει λέει το πολυτεχνείο ευκαιρίες για λεφτα;; Να με το συμπάθειο! Όλες οι κατασκευαστικές τους φετινούς Πολιτικούς Μηχανικούς περιμένουν να προσλάβουν. Ό,τι ευκαιρίες(λίγες!!) υπάρχουν για λεφτά είναι μέσα από την έρευνα στην οποία καλώς ή κακώς ο κακώς ο καθένας μας έχει ίδιες πιθανότητες. Αν ξες να κάνεις κάτι καλα δε νομίζω να τους νοιάξει αν το πτυχίου σου λέει ΗΜΜΥ/Φυσικό/Τει Ηλεκτρονικής.

Συμφωνω μερικως. Κανεις βεβαια το λαθος του Πολυτεχνειο=Πολιτικος Μηχανικος αλλα ειναι αρκετα συνηθισμενο στην Ελλαδα.

Δεν εχει λεφτα η ερευνα. Λεφτα θα εχεις οταν ξερεις να κανεις κατι καλα και εισαι καλυτερος απο τους υπολοιπους ανταγωνιστες σου. Αν πας τελειως ακαδημαϊκα, λεφτα δεν θα εχεις ποτε. Ωστοσο φυσικα ειναι τεραστια αληθεια το οτι αν ξερεις να κανεις κατι καλα, το πτυχιο σου δεν εχει σχεδον καμια σημασια.

Ακριβώς είναι ξεκάθαρη επιλογή όλων. Σα τους δασκάλους που μπαίναν πριν κάποια χρόνια με 18.5+ και τώρα παραπονιούνται για έλλειψη δουλειάς. Δε ξέραν σε τι έμπλεκαν;

Αυτο ηταν ακομα χειροτερο γιατι λαμβαναν υποψιν τους την απορροφηση δασκαλων απο το δημοσιο μια συγκεκριμενη περιοδο που μαλιστα απειχε 4 χρονια μινιμουμ απο τοτε που θα μπορουσαν κι αυτοι να διεκδικησουν μια θεση. Και ολα αυτα για την πολυποθητη θεση του δημοσιου και τα 1.200€/μηνα. Τωρα βεβαια ουτε αυτα δεν παιρνουν, οποιος δασκαλος παρει τετραψηφιο στο χερι κανει τουμπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ακριβώς είναι ξεκάθαρη επιλογή όλων. Σα τους δασκάλους που μπαίναν πριν κάποια χρόνια με 18.5+ και τώρα παραπονιούνται για έλλειψη δουλειάς. Δε ξέραν σε τι έμπλεκαν;

Ήξεραν. Όμως κυριαρχεί η ευκαιριακή λογική του στυλ "ποιος ξέρει τι θα γίνει σε 4 χρόνια;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ήξεραν. Όμως κυριαρχεί η ευκαιριακή λογική του στυλ "ποιος ξέρει τι θα γίνει σε 4 χρόνια;".

Σιγα μωρε, δασκαλοι θα διοριζονται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Η φυσική διαφέρει από το ΗΜΜΥ όπως ακριβώς η βιολογία από την ιατρική.

H μέρα με τη νύχτα δηλαδή :clapup:

Συμφωνω μερικως. Κανεις βεβαια το λαθος του Πολυτεχνειο=Πολιτικος Μηχανικος αλλα ειναι αρκετα συνηθισμενο στην Ελλαδα.

Δεν εχει λεφτα η ερευνα. Λεφτα θα εχεις οταν ξερεις να κανεις κατι καλα και εισαι καλυτερος απο τους υπολοιπους ανταγωνιστες σου. Αν πας τελειως ακαδημαϊκα, λεφτα δεν θα εχεις ποτε. Ωστοσο φυσικα ειναι τεραστια αληθεια το οτι αν ξερεις να κανεις κατι καλα, το πτυχιο σου δεν εχει σχεδον καμια σημασια.

Δεν έβαλα τυχαία το επάγγελμα του Πολιτικού Μηχανικού. Το έθεσα ως παράδειγμα γιατί κυρίως αυτό κρατιόταν αποκλειστικά από ιδιώτευση. Και οι υπόλοιποι Μηχανικοί απασχολούνται πχ στην οικοδομή αλλά όχι αποκλειστικά εκεί. Έχουν από όσο ξέρω λίγο πιο μεγάλο εύρος και εκτός οικοδομής.
Λεφτά η έρευνα δεν έχει ιδιαίτερα στην Ελλάδα. Το ξέρουμε λίγο πολύ αυτό. Αλλά είναι κάποιες ειδικότητες, τουλάχιστον στον τομέα μου, οι οποίες είναι πιο φιλικές ακόμα και στην Ελλάδα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Γεια σε όλους σας. Έδωσα πανελλήνιες το 2018 και έχοντας γράψει έναν μεγάλο βαθμό δήλωσα σαν σχολή το φυσικό λόγω προσωπικού ενδιαφέροντος. Παρ’ολα αυτά, παρότι μου αρέσει το περιεχόμενο της σχολής, νιώθω πως θα προτιμούσα να εργαστώ ως μηχανικός και όχι ως καθηγητης-ερευνητής. Έτσι είμαι σε ένα μεγάλο δίλημμα: να μείνω στο φυσικό όπου θα αποκτήσω τη γνώση που θέλω ρισκάροντας την επαγγελματική μου πορεια η να κάνω 10% για μια σχολή ημμυ,αφήνοντας πίσω τη δίψα μου για γνώση; Σας παρακαλώ πείτε μου την άποψη σας καθώς τους τελευταίους μήνες με έχει καταβάλλει το στρες προσπαθώντας να παρω μια απόφαση. Ευχαριστώ!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Γεια σε όλους σας. Έδωσα πανελλήνιες το 2018 και έχοντας γράψει έναν μεγάλο βαθμό δήλωσα σαν σχολή το φυσικό λόγω προσωπικού ενδιαφέροντος. Παρ’ολα αυτά, παρότι μου αρέσει το περιεχόμενο της σχολής, νιώθω πως θα προτιμούσα να εργαστώ ως μηχανικός και όχι ως καθηγητης-ερευνητής. Έτσι είμαι σε ένα μεγάλο δίλημμα: να μείνω στο φυσικό όπου θα αποκτήσω τη γνώση που θέλω ρισκάροντας την επαγγελματική μου πορεια η να κάνω 10% για μια σχολή ημμυ,αφήνοντας πίσω τη δίψα μου για γνώση; Σας παρακαλώ πείτε μου την άποψη σας καθώς τους τελευταίους μήνες με έχει καταβάλλει το στρες προσπαθώντας να παρω μια απόφαση. Ευχαριστώ!

Το οτι θα τελειώσεις το φυσικό δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να εργαστείς ως ηλεκτρονικός εαν πάρεις κατάλληλα μαθήματα ;) .Η ερώτηση είναι,σου αρέσει να διαλύεις τα πράγματα στα πιο θεμελιώδες στοιχεία που τα απαρτίζουν και να αναλύεις την δομή και την λειτουργία τους ή να μάθεις τρόπους να τα χρησιμοποιείς με διάφορους έξυπνους και αποδοτικούς τρόπους ώστε να πετύχεις μια πιο αφηρημένη λειτουργία(π.χ. να φτιάξεις ένα chip,έναν ράδιο,ρομπότ κτλπ.) ;

Οι φυσικοί βλέπουν τα παραπάνω ώς απίστευτα συγκεκριμένες περιπτώσεις του όλου και των νόμων που ανακαλύπτουν . Αντίθετα οι μηχανικοί εστιάζουν πώς απο το χαώδες όλο μπορούν να πάνε απο μια ιδέα στο τελικό πρακτικό και λειτουργικό προιόν . Spoiler alert : οι προκλήσεις σε πρακτικό επίπεδο υλοποίησης είναι τρομερές . Κάτι σχετικά απλό στα λόγια μπορεί να πάρει και 5 χρόνια να γίνει πράξη ας πούμε ,και μπορεί να χρειαστεί την συνεργεία πολλών μηχανικών . Ανάλογα το είδος και το πόσο εκλεπτυσμένο είναι το project ίσως και φυσικών επιστημόνων.
Το τονίζω αυτό διότι ειλικρινά είναι δύσκολο να το καταλάβει κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί . Απο την πλευρά μου μπορώ να σου πώ το εξής,ο μηχανικός πάνω απο όλα είναι μεγάλος problem solver όπως ίσως θα έχεις ακούσει .

Εαν η ιδέα να είσαι μέρος μιας ομάδας με πολλούς ανθρώπους με τους οποίους θα πρέπει να συνεργαστείς ώστε να αντιμετωπίσετε διάφορα προβλήματα ώστε να επιτύχετε την υλοποίηση ενός στόχου σε συναρπάζει,τότε πήγαινε ΗΜΜΥ. Διαφορετικά μείνε φυσικό και απο εκεί θα την βρείς την άκρη σου πάλι .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Λοιπόν ήμουν σε μια παρόμοια αλλα αντίθετη κατάσταση. Εγώ αντί για φυσικό επέλεξα ημμυ παρόλο που με τραβούσε περισσοτερο το φυσικό. Μέσα στην Χρόνια έκανα κάποιες σκέψεις για 10% Αλλά τελικά κατέληγα πως και το ημμυ ειδικά αν διαλέξεις τηλεπικοιωνιες έχει πολύ φυσική και μαθηματικά και δεν θεωρώ ότι αξίζει να θυσίασω τις περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες που δίνει για λίγο παραπάνω πάθος με τα μαθήματα. Δεν ξερω αν βοήθησα από την απέναντι όχθη...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top