Τομέας υγείας-πρόνοιας

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ειναι κανεις σε αυτο τον τομεα η εχει καποιο γνωστο?πως σαν φαινονται-τους φαινονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitrulaa

Νεοφερμένος

Η dimitrulaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγώ είμαι και τα μαθήματα τα βρίσκω πολύ ωραία! δεν είναι δύσκολα εκτός από την ανατομία λίγο.. εντάξει είναι και τι αρέσει του καθενός! αλλά γενικά τα μαθήματα είναι πολύ ενδιαφέροντα! α πάω 2α λυκείου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ημουν περσι.Τωρα παω τριτη.Εχει πολυ ενδιαφερον και τα πραγματα που μαθαινεις ασχετα με τι θα ασχοληθεις ειναι χρησιμα.Η ανατομια στην δευτερα ηταν πολυ δυσκολη αλλα εξαρταται και απο το ατομο (δηλαδη υπηρχαν και παιδια που <<πεταγανε>> σε αυτα).Μετα ειναι πολυ πιο ευκολη χωρις να σημαινει ομως οτι ειναι και γελεια.Και η μικροβιολογια το εργαστηριακο κομματι μονο ηταν καπως.Εκει σου βαζουν πραγματα που τα μαθαινουν οσοι πανε γιατροι στο δευτερο ετος και για αυτο ειναι δυσκολα.Τωρα τα αλλα μαθηματα με διαβασμα ειναι ευκολα.Και τα εργαστηρια ειναι ευκολα στην νοσηλευτηκη και στην βρεφοκομια αρκει να μην σε πιανει το αγχος γιατι εκει σηκωνεται ενας ενας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Κι εγώ.Ωραίος τομέας με ωραία και ενδιαφέροντα μαθήματα.Φέτος έχει όμως πολύ διάβασμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Καλησπέρες - καλησπέρες!
Το έχω γράψει και παλιότερα αλλά τώρα χρειάζομαι βοήθεια.
Τέλειωσα πέρσι από ΕΠΑΛ, από ΕΦΤΕ (εφαρμοσμένων τεχνών), και ενδιαφέρομαι να συμμετέχω και φέτος στις πανελλαδικές με το τομέα υγείας-πρόνοιας, έχω πληροφορηθεί ότι αυτό μπορώ να το κάνω, απλά το διάβασμα είναι "προσωπική" υπόθεση.

Και τώρα ο πανικός.


:jumpy:


Δεν ξέρω τι και πως. Δεν έχω καταλάβει στο τομέα υγείας-πρόνοιας τι παίζει με τις ειδικότητες, εμείς στην ΕΦΤΕ είχαμε μόνο μια ειδικότητα, οπότε ήξερα σε ποιες σχολές έχω εισαγωγή, τι πρέπει να διαβάσω κλπ, αλλά στο υγείας-πρόνοιας νιώθω ότι επικρατεί το χάος. Τι γίνεται με όλες αυτές τις ειδικότητες;Η κάθε μια ειδικότητα έχει διαφορετικές σχολές ανοιχτές; Θέλω να πω, εγώ που ενδιαφέρομαι για μαιευτική και βρεφονηπιοκομία πρέπει να δώσω με την ειδικότητα "βοηθών βρεβονηποιοκόμων" ή δεν παίζει ρόλο; :confused:

Επίσης με τι πρέπει να αρχίσω, και τι βιβλία πρέπει να προμηθευτώ; Τι χρειάζεται να διαβάσω (και αν χρειάζεται) από τη Β' λυκείου και ποια ύλη θα πρέπει να ξεζουμίσω στη Γ'; Με υγείας-πρόνοιας για τις σχολές που ανέφερα χρειάζεται ειδικό μάθημα ή μόνο τα 4; Έκθεση, Μαθηματικά, και 2 ειδικότητας. :worry:

ΑΝ η κάθε ειδικότητα ανοίγει διαφορετικές σχολές, όποιος δε βαριέται μπορεί να μου γράψει σε κάθε ειδικότητα ποιες σχολές αντιστοιχούν; :redface:

Πλιζ βοηθήστε με.


ΙΡΑΤΟΥΣ, τα φώτα σου λέμεεεεεεε! :kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Σου έστειλα πμ με ότι ρωτάς.Δεν απαντώ σε δημόσιες ερωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Σου έστειλα πμ με ότι ρωτάς.Δεν απαντώ σε δημόσιες ερωτήσεις.

ιρατους εισαι τριτη?εγω τριτη ειμαι και δινω και μου φενονται ευκολα σχετικα!λιγο παθολογια δυσκολευει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Να με πάλι! :D
Λοιπόν θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν βοηθήματα για τα ΕΠΑΛ!
Το ξέρω χαζό μιας και τελείωσα από ΕΠΑΛ να μη γνωρίζω κάτι τέτοιο αλλά δεν μου χρειάστηκαν στην ειδικότητα μου!

Ενδιαφέρομαι για κάποιο βοήθημα στο μάθημα ανατομίας (ίσως και στο αγωγή προσχολικής ηλικίας, δε ξέρω ακόμη δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο για να δω αν χρειάζομαι κάτι επιπλέον)

Επίσης θα ήθελα κάτι και για τα μαθηματικά γιατί έχουν σκουριάσει πάρα πολύ στο μυαλό μου, βιβλίο στα μαθηματικά ΔΕΝ είχαμε όλη τη χρονιά και τα τετράδια μου τα περσινά βρίσκονται σε κάποια χωματερή! (ξέρω-ξέρω μεγάλο λάθος!)


υγ1: To άγχος έχει αρχίσει να χτυπάει κόκκινο έτσι; Δε το κόβω να προλάβω να καλύψω ύλη,κενά κλπ :(
Ας είναι! Κάποιος να με βοηθήσει?!? :redface:
υγ2: Το βιβλία αγωγής προσχολικής ηλικίας δεν το βρίσκω πουθενά για να το πάρω και έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Να με πάλι! :D
Λοιπόν θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν βοηθήματα για τα ΕΠΑΛ!
Το ξέρω χαζό μιας και τελείωσα από ΕΠΑΛ να μη γνωρίζω κάτι τέτοιο αλλά δεν μου χρειάστηκαν στην ειδικότητα μου!

Ενδιαφέρομαι για κάποιο βοήθημα στο μάθημα ανατομίας (ίσως και στο αγωγή προσχολικής ηλικίας, δε ξέρω ακόμη δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο για να δω αν χρειάζομαι κάτι επιπλέον)

Επίσης θα ήθελα κάτι και για τα μαθηματικά γιατί έχουν σκουριάσει πάρα πολύ στο μυαλό μου, βιβλίο στα μαθηματικά ΔΕΝ είχαμε όλη τη χρονιά και τα τετράδια μου τα περσινά βρίσκονται σε κάποια χωματερή! (ξέρω-ξέρω μεγάλο λάθος!)


υγ1: To άγχος έχει αρχίσει να χτυπάει κόκκινο έτσι; Δε το κόβω να προλάβω να καλύψω ύλη,κενά κλπ :(
Ας είναι! Κάποιος να με βοηθήσει?!? :redface:
υγ2: Το βιβλία αγωγής προσχολικής ηλικίας δεν το βρίσκω πουθενά για να το πάρω και έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι! :mad:


Kαταρχάς μην αγχωνεσαι!! Σκεψου οτι εγω ξαναεδωσα μετα απο 8 χρονια σε μια εντελως διαφορετικη ειδικοτητα απο αυτη που ειχα τελειωσει και αρχισα διαβασμα, ουσιαστικα απο Φεβρουαριο και μετα..Λοιπον: Ανατομια δε θα χρειαστεις βοηθημα..Αρκει μονο το βιβλιο.Αν ομως δεις οτι δυσκολευεσαι,υπαρχουν στο ιντερνετ διαδικτυακοι ατλαντες ανατομιας...Το γκουγκλαρεις και στο βγαζει...Μαθηματικα:Υπαρχουν βοηθηματα...Εγω βρηκα στο ιντερνετ και το παραγγειλα μεσω αυτου... Τωρα για προσχολικης αγωγης δε ξερω αν θα χρειαστεις βοηθημα,γιατι εγω εδωσα παθολογια..Αλλά δε το νομιζω...Νεοελληνικη γλωσσα:Πηγα σε ενα βιβλιοπωλειο στην Αθηνα και πηρα ενα πολυ καλο βοηθημα...

Υ.Σ: Αν δε βρεις το βιβλιο προσχολικης αγωγης,ειναι εδω σε ηλεκτρονικη μορφη..Θα πας εκει που λεει , 2 Κυκλος Α ταξη κατω κατω... ΟΧΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ 1 ΚΥΚΛΟΣ Β ΤΑΞΗ..ΠΡΟΣΟΧΗ..Το ενα ειναι για τη β λυκειου και το αλλο για την γ λυκειου..
https://www.pi-schools.gr/lessons/tee/health/


Υ.Σ2: Μπορεις να δωσεις με οποια ειδικοτητα θελεις..Ιατρικων εργαστηριων-β νοσηλευτων-β βρεφονηπιοκομων...Και περνας σε οποια σχολη θελεις απο το πεδιο του υγειας και προνοιας..Μονο μη ξεχασεις τον Φεβρουαριο,να πας να κανεις τη δηλωση...:)

Υ.Σ3: Οι υλες των μαθηματων για τις πανελλαδικες,ηδη εχουν αναρτηθει στο ιντερνετ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Kαταρχάς μην αγχωνεσαι!! Σκεψου οτι εγω ξαναεδωσα μετα απο 8 χρονια σε μια εντελως διαφορετικη ειδικοτητα απο αυτη που ειχα τελειωσει και αρχισα διαβασμα, ουσιαστικα απο Φεβρουαριο και μετα..Λοιπον: Ανατομια δε θα χρειαστεις βοηθημα..Αρκει μονο το βιβλιο.Αν ομως δεις οτι δυσκολευεσαι,υπαρχουν στο ιντερνετ διαδικτυακοι ατλαντες ανατομιας...Το γκουγκλαρεις και στο βγαζει...Μαθηματικα:Υπαρχουν βοηθηματα...Εγω βρηκα στο ιντερνετ και το παραγγειλα μεσω αυτου... Τωρα για προσχολικης αγωγης δε ξερω αν θα χρειαστεις βοηθημα,γιατι εγω εδωσα παθολογια..Αλλά δε το νομιζω...Νεοελληνικη γλωσσα:Πηγα σε ενα βιβλιοπωλειο στην Αθηνα και πηρα ενα πολυ καλο βοηθημα...

Υ.Σ: Αν δε βρεις το βιβλιο προσχολικης αγωγης,ειναι εδω σε ηλεκτρονικη μορφη..Θα πας εκει που λεει , 2 Κυκλος Α ταξη κατω κατω... ΟΧΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ 1 ΚΥΚΛΟΣ Β ΤΑΞΗ..ΠΡΟΣΟΧΗ..Το ενα ειναι για τη β λυκειου και το αλλο για την γ λυκειου..
https://www.pi-schools.gr/lessons/tee/health/


Υ.Σ2: Μπορεις να δωσεις με οποια ειδικοτητα θελεις..Ιατρικων εργαστηριων-β νοσηλευτων-β βρεφονηπιοκομων...Και περνας σε οποια σχολη θελεις απο το πεδιο του υγειας και προνοιας..Μονο μη ξεχασεις τον Φεβρουαριο,να πας να κανεις τη δηλωση...:)

Υ.Σ3: Οι υλες των μαθηματων για τις πανελλαδικες,ηδη εχουν αναρτηθει στο ιντερνετ...

Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω! Πραγματικά ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! :hug:
Την ύλη την έχω κατεβάσει, κατέβασα και το βιβλίο αγωγής προσχολικής ηλικίας και χώρισα τι θα χρειαστώ, έμεινε να πάω να τα κάνω μια βιβλιοθεσία να τα έχω συμμαζεμένα. Μάλλον θα κάνω κάτι παρόμοιο με τα στοιχεία ανατομίας γιατί σίγουρα θα χρειαστώ πρόσθετο υλικό από το ίντερνετ και δε παίζει να βγάλω τα μάτια μου μπροστά στην οθόνη :P

Να ξέρεις πως σύντομα θα σε ενοχλήσω με πμ για απορίες σχετικά με τη δήλωση που πρέπει να κάνω, τι χαρτιά χρειάζονται και διάφορες ερωτήσεις περί χαρτούρας :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Να'μαι πάλι!!!
Να κάνω κάποιες ερωτήσεις (πάλι) ρε παιδιά...
Τώρα που μπαίνει ο Φεβρουάριος πότε πρέπει να πάω να κάνω δήλωση; Και τι θα χρειαστώ όταν πάω;
Αν υπάρχει κανείς βρεφονηπιοκομίας (ΑΝ, και να είναι και μαθητής τώρα) που περίπου έχετε φτάσει στην αγωγή προσχολικής ηλικίας; Νιώθω ότι έχω μείνει πολύ (βασικά...ΠΟΛΎ) πίσω, εσείς που περίπου είστε;

Όσο για ανατομία, δε το συζητώ, μόνο που ακουμπάω σημειώσεις αναγούλα με πιάνει. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Να'μαι πάλι!!!
Να κάνω κάποιες ερωτήσεις (πάλι) ρε παιδιά...
Τώρα που μπαίνει ο Φεβρουάριος πότε πρέπει να πάω να κάνω δήλωση; Και τι θα χρειαστώ όταν πάω;
Αν υπάρχει κανείς βρεφονηπιοκομίας (ΑΝ, και να είναι και μαθητής τώρα) που περίπου έχετε φτάσει στην αγωγή προσχολικής ηλικίας; Νιώθω ότι έχω μείνει πολύ (βασικά...ΠΟΛΎ) πίσω, εσείς που περίπου είστε;

Όσο για ανατομία, δε το συζητώ, μόνο που ακουμπάω σημειώσεις αναγούλα με πιάνει. :hehe:

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Γιατί δε πας στον ΟΑΕΔ βρεφονηπιοκόμος που μετά βρίσκεις πιο εύκολα δουλειά;
Μια φίλη του αδερφού μου πήγε στον ΟΑΕΔ βρεφονηπιοκόμος, τώρα είναι 21 και ήδη δουλεύει και πληρώνεται κανονικά.
Είναι γενικά ευκολότερο να πιάσεις δουλειά έτσι. Αυτή η κοπελιά δεν είχε κανένα κονέ. Απλά βρέθηκε θέση και πήγε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αχ, δε μπορείς να φανταστείς πόσο θα με ανακούφιζε αυτό!
Κολλάω απλά γιατί στον ΟΑΕΔ οι θέσεις είναι περιορισμένες και δε ξέρω αν θα μπω, από κοινωνικά κριτήρια έχω μόνο ότι είμαστε τρίτεκνη οικογένεια, οπότε κάποια άλλη από χωρισμένους γονείς, χαμηλό εισόδημα κτλ είναι σίγουρο ότι θα πιάσει θέση, ενώ εγώ όχι.
Θα δώσω μια ακόμη φορά (μπορεί και τρίτη αν μου κολλήσει, δε μασάω) αλλά θα κάνω κια αίτηση στον ΟΑΕΔ το καλοκαίρι για σιγουριά...
Μη νομίζεις το έχω στο μυαλό μου, απλά νομίζω ότι θέλει πολύ τύχη για να μπω ΟΑΕΔ...
Αν καώ και στη τρίτη φορά με πανελλαδικές (φτου-φτου μη το γρουσουζεύω ακόμη δεν έδωσα δεύτερη:P), θα το πάρω απόφαση, ή θα μαζέψω τα μπογαλάκια κατά Καρδίτσα, ή θα σκάσω τα λεφτά σε κανένα ΙΕΚ (Μακριά από μας, αλλά αν δεν έχω άλλη επιλογή :/ )

Ατά. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Καλησπερα,θελουν πολλα μαθηματικα οι παρακατω ειδικοτητες? Να σας πω, οτι στη βιολογια ειμαι του 18, στα μαθηματικα, εχω ενα ζορι! :) :/:
1) Βοηθός Φαρμακείου
2)Βοηθός Φυσικοθεραπευτή
3) Βοηθός Ιατρικών -Βιολογικών Εργαστηρίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arrow955

Νεοφερμένος

Η Arrow955 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!Μόλις τελείωσα σε εσπερινό το Γυμνάσιο και ενδιαφέρομαι να μάθω σχετικά με τα καινούργια επαγγέλματα που πρόκειτε να ξανα προστεθουν στα ΕΠΑΛ. Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για τον τομέα υγείας και πιο συγκεκριμένα για το επάγγελμα "Βοηθός Φυσικοθεραπευτή".Επειδή τώρα ξεκινάω την δική μου πορεία ως προς τον επαγγελματικό τομέα θα ήθελα να μάθω πιο πολλές λεπτομέριες σχετικά με τα επαγγέλματα ως προς αυτόν τον τομέα (υγειας) και συγκεκριμενα στο επάγγελμα αυτό.Ένα πολύ βασικό που με ενδιαφέρει είναι σε πιο τηλέφωνο θα μπορούσα να πάρω ώστε να μάθω σε ποια σχολεία της περιοχής μου ή γύρω περιοχές θα μπεί η συγκεκριμένη ειδηκότητα.Μία ακόμα απορεία μου είναι σχετικά με τα οικονομικά όσο αφορά την ειδηκότητα αυτή (π.χ τι μισθό πέρνει κάποιος που είναι βοηθός ) .Επείσης μετά από χρόνια δουλείας θεωρήσε βοηθός πάλι ή μπορείς μόνο με το χαρτί απο επάλ να ανέβεις παραπάνο?Αυτές είναι οι κύριες απορείες μου.Με μεγάλη μου χαρά να ακούσω τις απόψεις σας.Ευχαριστώ πολύ!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσες και όσοι έχουν απολυτήριο ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ (χωρίς όριο ηλικίας) μπορούν ΔΩΡΕΑΝ να φοιτήσουν στον Τομέα Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας στη Β’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑΛ παρακολουθώντας μόνο 23 ώρες μαθημάτων Τομέα ανά εβδομάδα. Στη συνέχεια, στη Γ’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑΛ, μπορούν να επιλέξουν μία από τις παρακάτω ειδικότητες:
α)«Κομμωτικής Τέχνης»
β)«Αισθητικής Τέχνης»
γ)«Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων»
δ)«Βοηθός Φυσικοθεραπευτή»
ε)«Βοηθός Οδοντοτεχνίτη»
ζ)«Βοηθός Ακτινολογικών Εργαστηρίων»
η)«Βοηθός Φαρμακείου»
θ)«Βοηθός Ιατρικών-Βιολογικών Εργαστηρίων»
ι)«Βοηθός Νοσηλευτή»
Έτσι ΔΩΡΕΑΝ μπορούν να αποκτήσουν άμεσα αναγνωρισμένο (όχι μόνο στη χώρα μας αλλά και στο εξωτερικό) Πτυχίο.
Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι/νες μπορούν να ζητήσουν πληροφορίες από το ΕΠΑΛ της περιοχής τους(οι εγγραφές έχουν ήδη ξεκινήσει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top