Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,845 εγγεγραμμένα μέλη και 2,411,298 μηνύματα σε 75,070 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 394 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Φοιτητικές εκλογές 2018

Τι θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 15)
ΕΑΑΚ
1
6,67%
ΠΚΣ
1
6,67%
ΠΑΣΠ
5
33,33%
ΔΑΠ
2
13,33%
BLOCO
0
0%
ΑΡΕΝ
1
6,67%
Δεν θα ψηφίσω
4
26,67%
Δεν είμαι φοιτητής
1
6,67%
Άλλο
0
0%
Λευκό
0
0%

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,294 μηνύματα.

O akikos έγραψε: στις 10:13, 15-05-18:

Αύριο είναι οι φοιτητικές εκλογές.

Θα πάτε να ψηφίσετε;
Τι θα ψηφίσετε;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,017 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 10:54, 15-05-18:

Θα ζησουμε μεγαλες στιγμες αυριο για αλλη μια φορα. Μπαχαλα να προσπαθουν να μπουν με τσεκουρια στο κτηριο της Πατησιων, οικοδομους να τους δερνουν, καλπες να εξαφανιζονται και αλλα τετοια ομορφα...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 8,157 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 10:59, 15-05-18:

Δεν θα πάω να ψηφίσω επειδή είμαι κατά των παρατάξεων ωστόσο ελπίζω να βγει η πασπ επειδή οι άλλοι είναι ακόμα χειρότεροι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,255 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 11:00, 15-05-18:

καλα στο οπα σιγουρα πρωτη δυναμη η πασπ.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Πτυχιούχος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,677 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 11:24, 15-05-18:

Εχω παρει πτυχιο οποτε δε μπορω να ψηφισω φετος, αν μπορουσα δαγκωτο ΠΑΣΠ ✌️✌️✌️
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,255 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 12:24, 15-05-18:

Μπράβο!
Παράθεση

Lancelot

Διάσημο Μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

O Lancelot έγραψε: στις 13:28, 15-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Αύριο είναι οι φοιτητικές εκλογές.

Θα πάτε να ψηφίσετε;
Τι θα ψηφίσετε;
Τραγελαφικα πραγματα

Σκετη αηδια η εικονα των πανεπιστημιων γεματο αφισες παραταξεων.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samael : 15-05-18 στις 14:08. Αιτία: Διόρθωση κεφαλαίων
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.

O Samael Bleed to hold the sword of justice έγραψε: στις 13:32, 15-05-18:

Παιδια,εχω μια ερωτηση.Κανονικα νομοθετειται πουθενα η διαδικασια των εκλογων στα πανεπιστημια & ΤΕΙ η ειναι αυθαιρετη; Φωτιστε με
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 8,157 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 13:35, 15-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Samael
Παιδια,εχω μια ερωτηση.Κανονικα νομοθετειται πουθενα η διαδικασια των εκλογων στα πανεπιστημια & ΤΕΙ η ειναι αυθαιρετη; Φωτιστε με
Οι εκλογές του φοιτητικού συλλόγου, εφόσον είναι κανονικός σύλλογος και δηλωμένος, είναι νόμιμες. Τουλάχιστον έτσι ξέρω.
Παράθεση

Angelique.

Επιφανές Μέλος

H Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,376 μηνύματα.

H Angelique. .* ●*. • ¸. ★ °:. *. • ○ ° ★☾ έγραψε: στις 15:40, 15-05-18:

Αύριο είναι οι φοιτητικές εκλογές σίγουρα;

Πανελληνίως λέμε τώρα;;

Έχουμε και αυτή την παπάρα ακόμα!

Εγώ στο Πα. Μακ. τα έχω καλά με τους ΔΑΠίτες αλλά πάω και ψηφίζω κόκκινους!

Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.

O Samael Bleed to hold the sword of justice έγραψε: στις 15:45, 15-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Οι εκλογές του φοιτητικού συλλόγου, εφόσον είναι κανονικός σύλλογος και δηλωμένος, είναι νόμιμες. Τουλάχιστον έτσι ξέρω.
Αα μαλιστα,good to know,ευχαριστω Johnny,γιατι μεχρι τωρα δεν μπορουσα να καταλαβω εαν εχουν εστω νομικα μια θεση εκει μεσα.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Πτυχιούχος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,677 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 17:06, 15-05-18:

Εκλογες γινονται για να δημιουργηθει ο συλλογος φοιτητων, οι οποιοι συλλογοι ειναι νομιμοι συμφωνα με το υπουργειο παιδειας. Απο εκει και περα ο καθε συλλογος φοιτητων εχει ενα καταστατικο. Στα καταστατικα των σχολων αναγραφεται οτι ο συλλογος σχηματιζεται μεσω εκλογων απο τις φοιτητικες παραταξεις. Λειτουργει καπως ετσι
Φοιτητες —> Ψηφιζουν παραταξεις στις φοιτητικες εκλογες —> Οι παραταξεις φτιαχνουν το προεδρειο του συλλογου και τις εδρες στο διοικητικο συμβουλιο, συμφωνα με τα αποτελεσματα των εκλογων —> Συλλογος φοιτητων
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

O Samael Bleed to hold the sword of justice έγραψε: στις 17:14, 15-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Εκλογες γινονται για να δημιουργηθει ο συλλογος φοιτητων, οι οποιοι συλλογοι ειναι νομιμοι συμφωνα με το υπουργειο παιδειας. Απο εκει και περα ο καθε συλλογος φοιτητων εχει ενα καταστατικο. Στα καταστατικα των σχολων αναγραφεται οτι ο συλλογος σχηματιζεται μεσω εκλογων απο τις φοιτητικες παραταξεις. Λειτουργει καπως ετσι
Φοιτητες —> Ψηφιζουν παραταξεις στις φοιτητικες εκλογες —> Οι παραταξεις φτιαχνουν το προεδρειο του συλλογου και τις εδρες στο διοικητικο συμβουλιο, συμφωνα με τα αποτελεσματα των εκλογων —> Συλλογος φοιτητων
Πολυ αναλυτικη περιγραφη,σε ευχαριστω .
Η δευτερη παραταξη σε ψηφους κερδιζει και αυτη θεσεις στον συλλογο φοιτητων η οχι;
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Πτυχιούχος

O cha0s έγραψε: στις 17:26, 15-05-18:

Η δευτερη παραταξη σε ψηφους κερδιζει και αυτη θεσεις στον συλλογο φοιτητων η οχι;
Κερδιζει. Στις περισσοτερες σχολες (εξαρταται και απο τον αριθμο των εισακτεων) οι εδρες ειναι 7, αρα 7 ατομα στον συλλογο. (Προεδρος, Αντιπροεδρος, Γραμματεας, Ταμιας, Μελος Α, Β, Γ)
Αναλογα με τα αποτελεσματα των εκλογων βγαινουν και οι εδρες της καθε παραταξης. Οσες περισσοτερες εδρες εχει μια παραταξη στο ΔΣ, τη βοηθαει να περναει τις προτασεις της, χωρις να την απασχολει αν οι αλλες παραταξεις θα πουν ΚΑΤΑ στις προτασεις (αυτο ισχυει στην περιπτωση της αυτοδυναμιας με 4/7 εδρες).
Παράθεση

jj!

Συντονιστής

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,546 μηνύματα.

O jj! έγραψε: στις 17:28, 15-05-18:

Ναι, πηγαίνει αναλογικά. Μόνο αν το ποσοστό των ψήφων είναι τόσο μεγάλο ώστε όλες οι έδρες να διανεμηθούν στην πρώτη παράταξη, τότε δεν δίνονται οι θέσεις στην δεύτερη.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,294 μηνύματα.

O akikos έγραψε: στις 12:17, 16-05-18:

Είναι κάποιος από ΑΣΟΕE να μας ενημερώσει τι παίζει.
Δεν θα στηθούν τελικά οι κάλπες στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών για τις φοιτητικές εκλογές.

Σύμφωνα με πληροφορίες, υπό τον φόβο των επεισοδίων, η λύση της μεταφοράς της κάλπης στην Αίγλη Ζαππείου ακυρώθηκε και έτσι η πρώην ΑΣΟΕΕ θα είναι απούσα από την εκλογική διαδικασία για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Την ίδια ώρα, επεισοδιακή είναι η εκλογική διαδικασία για τη Νομική Αθηνών, αφού από τη μία η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ καλεί τους φοιτητές να προσέλθουν στις κάλπες που έχουν στηθεί στην Αίγλη Ζαππείου και από την άλλη, κυρίως αριστερές παρατάξεις αντιδρούν καθώς επιθυμούν να παραμείνουν στο κτίριο της οδού Σίνα.

Γενικά, οι φοιτητικές εκλογές γίνονται φέτος με «φόντο» τις συγχωνεύσεις ΤΕΙ και τις ρητορικές και τις έρευνες, σχετικά με τη βία και την ανομία στην ανώτατη Εκπαίδευση. Όπως και πέρυσι, δεν υπάρχει κάποιο ενιαίο όργανο των φοιτητών, το οποίο να είναι επιφορτισμένο με την καταμέτρηση ψήφων, οπότε για άλλη μία χρονιά η κάθε παράταξη θα εκδώσει τα δικά της αποτελέσματα.

Εξάλλου, σύμφωνα με την εικόνα που υπάρχει μέχρι στιγμής, στις εκλογές αναμένεται να κυριαρχήσει η αποχή. Υπενθυμίζεται ότι πέρυσι η αποχή είχε αναδειχθεί νικητής των εκλογών, με ποσοστό άνω του 40%.

Οι περισσότερες σχολές πάντως, έχουν προχωρήσει σε ακύρωση όλων των εκπαιδευτικών διαδικασιών, εκτός του ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας που θα λειτουργήσει κανονικά, ενώ το Πάντειο εξέδωσε ανακοίνωση για την ομαλή συνέχιση των μεταπτυχιακών προγραμμάτων σήμερα.

Σημειώνεται, τέλος, ότι οι φοιτητές μπορούν να ψηφίζουν στις σχολές τους έως και τις 7 το απόγευμα, επιδεικνύοντας στην εφορευτική επιτροπή τη φοιτητική τους ταυτότητα/φοιτητικό πάσο και την αστυνομική ταυτότητα ή το διαβατήριό τους.
https://www.protothema.gr/greece/art...timio-athinon/
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 708 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε: στις 14:36, 16-05-18:

Οι ΠΑΣΠίτες μάς λένε ότι δε δόθηκε ο χώρος του Ζαππείου λόγω εξωτερικών πολιτικών παρεμβάσεων.
Οι ΔΑΠίτες μάς λένε ότι δε δόθηκε ο χώρος του Ζαππείου επειδή η ΠΑΣΠ δεν ικανοποίησε όλες τις προϋποθέσεις για να δοθεί ο χώρος.

Ό,τι να'ναι.
Παράθεση

x-man

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο x-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O x-man έγραψε: στις 15:21, 16-05-18:

Εμένα στην σχολή μου, με έπαιρνε τηλέφωνο ένα κομματόσκυλο να ψηφίσω και κάθε φορά που έφευγα κρατούσε σημειώσεις να μου δώσει και μου έλεγε "ευχαριστώ για την υποστήριξη".

Δεν ήξερε ότι ψήφιζα την αντίπαλη παράταξη.

Μετά έφευγα να βρω τουαλέτα να πλύνω τα χέρια μου.
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 3,300 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε: στις 18:49, 16-05-18:

Μετά από καιρό απουσίας θα ζητησω προσωπικα μια συγνωμη από καποια άτομα και θα πω τι εγινε στην ΣΙΝΑ που λέει το άρθρο.
Η ΔΑΠ νοπε
  • Νομικη
  • Πολιτικο
  • Οικονομικο
πριν 2 εβδομάδες κατέβασε Δ.Σ. να γίνουν εκλογές εκτός κτηρίου Νομικής.
Όμως αυτή η πρόταση δε πέρασε σε καμία σχολή άρα η απόφαση.
Π.χ. στην σχολή μου έχουν 4/9 έδρες και με ψήφους 4-5 κατά δε πέρασε και αποφασίστηκε εκλογές στο κτήριο της ΝΟΠΕ.
Αυτή χτες πήρε δικές τις λίστες και πήγε σήμερα στο Ζάππειο με επιλογές
  • Λευκό
  • Δαπ
και κάνει εκλογές οι οποίες δε θα μετρήσουν στο σύλλογο φοιτητών ΝΟΠΕ η οποία δεν αφήνει ούτε δημοσιογράφο να πλησιάσει ούτε φοιτητή άλλης παράταξης
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Συντονιστής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,703 μηνύματα.

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε: στις 18:53, 16-05-18:

Kατά των παραταξεων.

Αν ψηφιζα, θα ψηφιζα ΧΑΟΣ.

Χαρούμενοι Ορθοδοξοι Σοσιαλιστες.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πανελλήνιες 2018 - Από Stavri_
      Το θέμα έχει λάβει 526 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλαδικές Εξετάσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε Χθες στις 12:31.
    • Eurovision 2018 - Από Himela
      Το θέμα έχει λάβει 238 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μουσική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-05-18 στις 10:37.
    • Φοιτητικές εκλογές 2017 - Από DumeNuke
      Το θέμα έχει λάβει 62 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-05-17 στις 18:44.
    • Φοιτητικές εκλογές στις 16 Μαΐου - Από Johnnaousa
      Το θέμα έχει λάβει 77 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά Θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-05-12 στις 02:01.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους