Φαρμακευτική Αθηνών

jesus4ever

Νεοφερμένος

Ο jesus4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
δεν ακουσες καλα...ΜΟΝΟ επιστημονας ανοιγει φαρμακειο...οσο για ανοιγμα ...δεν θα γινει ποτε!!!λενε λενε λενε...αλλα δεν συμφερει κανενα γιατι δεν θα μπορει κανεις να ανοιξει φαρμακειο σε οποιοδηποτε αστικο κεντρο αφου υπαρχει ηδη κορεσμος!!!αρα μιλαμε για καστελοριζο και ακομη παραπερα!!!

ναι δεν διαφωνω...επιστημονας θα το ανοιξει...παντος ο κορεσμος δεν σημαινει οτι δεν θα ανοιξουν και αλλοι,πχ υπαρχουν πολλα περιπτερα και τα βλεπεις το ενα διπλα στο αλλο..μερικοι δεν καταλαβαινουν παντος οτι αμα ανοιξουν σε μια ηδη κορεσμενη περιοχη δεν θα βγαζουν τον πολυποθητο μισθο φαρμακοποιου που ισχυει τωρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Εντάξει, δε θα βγάζουν και τα τρελά λεφτά, αλλά για τα φαρμακα η ζήτηση δε θα σταματήσει ποτέ, μη σου πω ότι αυξάνεται κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesus4ever

Νεοφερμένος

Ο jesus4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν ειμαι τοσο εκτος τοπου και χρονου για να σου λεω τα παραπανω και να παραπληροφορω τον κοσμο. Τα 3 χρονια ειναι αλλη τελειως σχολη ουσιαστικα (μπατσελορ φαρμακολογιας δηλαδη, με βλεψεις για ειδικευση για οσους πανε στη βιομηχανια). Εγω ειμαι 23 και εχω MPharm, με 4 χρονια σπουδων. Η διαφορα με την Ελλαδα ειναι οτι εκει σου δινουν το πανεπιστημιακο πτυχιο και ΜΕΤΑ κανεις πρακτικη, αρα τωρα ειμαι στο σταδιο που ψαχνω για φαρμακειο και νοσοκομειο, ακριβως οπως και οι Ελληνες φοιτητες στο 5ο ετος.Στο τελος αυτου θα δωσω εξετασεις για αδεια ασκησεως ακριβως οπως ολοι.

Φυσικα και οι σπουδες πρεπει ναναι προταιρεοτητα για να επιτευχθει το παραπανω. Αλλα αφηνουν αρκετο χρονο και για να βγεις και για να πας μια εκδρομη- εκτος αν θες να καθεσαι οοοολο το εξαμηνο, τοτε δε γινεται. Εγω ειδικα στο 4ο ετος χωρεσα εργαστηριακη πτυχιακη στη φαρμακολογια, νοσοκομειακη πρακτικη, εργαστηρια με τις αναφορες τους και δε συμμαζευεται. Δε θυμαμαι ουτε μια βδομαδα ναμουν απολυτα χαλαρη. Με καμια δυναμη. Αλλα θυμαμαι οτι καθε βραδυ μετα τις 8 βρισκομουν με τον φιλο μου, την παρεα μου κτλ χωρις να καταπιεζομαι. Αυτα βεβαια μεχρι τα μεσα Μαρτιου,οποτε χτυπαγα και 12ωρα διαβασματος για την εξεταστικη. Κι ολα αυτα επειδη εγω δεν ειχα το περιθωριο της αιωνιας φοιτησης απο το πανεπιστημιο, ουτε την οικονομικη δυνατοτητα και πολυτελεια να το κανω αυτο. Στην Ελλαδα το 12ωρο θαταν 8ωρο και θα αφηνα και 2 μαθηματα, δε χαλασε ο κοσμος. Αλλα με μετρο, οχι να πανε τη σχολη στο διπλασιο της...

Δεν λεω οτι ειναι χαλαρα, αλλα το να σερνεται καποιος 8 χρονια ειναι ανεπιτρεπτο στη συγκερκιμενη σχολη. Αν χαραμιζει καποιος τα 18.500 μορια του στους καφεδες και την ξαπλα για ολη την 5ετια-8ετια τοτε κατι δεν παει καλα, και το φιλτρο των πανελληνιων (το οποιο θαπρεπε ναναι ακομα πιο αυστηρο και ας μη με ευνοουσε οταν εδινα) δεν λειτουργει. Προσωπικη γνωμη ειναι οτι απο το 3ο ετος ο επαγγελματισμος επιβαλλεται να ωριμαζει στους επαγγελματιες υγειας (και σε ολους δηλαδη, δεν μπορω να εμπιστευομαι πχ το παιδι μου σε μια δασκαλα που εκανε 7χρονια να τελειωσει,τι παιδεια θα του δωσει και τι προτεραιοτητες θα του διδαξει? της ισορροπιας παραγωγικοτητας και διασκεδαης ή του καφε και μονο?).


σωστα τα λες...απλως ετσι εχει καθιερωθει το συστημα ωστε ολοι να ειναι χαλαροι..παντος υπαρχει μια αλλη οπτικη γονια που μπορει να δεις τα πραγματα..οτι η φοιτητικη ζωη ειναι οι τελευταιες ισως στιγμες χαλαροτητας και ανεσης που ζει καποιος πριν αρχισει να δουλευει σε σταθερη βαση..υπο αυτη την οπτικη γονια κοιταζει καποιος οχι μονο να τελειωσει την σχολη ή να περασει μαθηματα αλλα και να καλοπερασει...αν και αυτο δεν ειναι απολυτα σωστο...πιστευω πως ισχυει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pharmacist

Νεοφερμένος

Η pharmacist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και γω εγκρινω φυσικα την καλοπεραση. Τι ειμαι εγω, δεν υπηρξα φοιτητρια? Απλα στον αντιποδα θεωρω οτι θα ηταν εκμεταλλευση της καλης θελησης και των χρηματων των γονιων μου να ειμαι με ημι-εισοδημα και χαρτζιλικι ως τα 18+8=26 μου (στην καλυτερη περιπτωση που βρω μια δουλεια δηλαδη, ΑΝ προλαβαινα- προσωπικα δεν προλαβαινα και δουλευα μονο τα καλοκαιρια δυστυχως). Ολα με μετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
συμφωνω με οσα λετε,ολα με μετρο..
κ εμενα παντως μου φανηκαν εξωφρενικα τα 8 χρονια για να αποφοιτησεις!
θα παραμεινω στο οτι χρειαζεται οργανωση και σωστη κατανομη χρονου..απο κει και περα μπορεις να συνδυασεις και την καλοπεραση και γενικα την φοιτητικη ζωη..
τουλαχιστον ετσι το φανταζομαι εγω σαν μαθητρια ακομα,εσεις κατι παραπανω θα ξερετε..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katrina

Νεοφερμένος

Η katrina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
καλησπέρα παιδια..!:bye:
Πέρασα στη Φαρμακευτική Αθήνας φέτος κ θα ήθελα να μαθω για το που γινονται τα μαθηματα, για το κτήριο κτλ.. Ακουσα πως η σχολη δεν εχει δικο της κτήριο :what: κ οτι οι φοιτητες φαρμακ. κανουν μαθηματα στο χημικο κ στην ιατρικη.. Ισχύει κατι τετοιο..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sildenafil

Νεοφερμένος

Ο sildenafil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν ειμαι τοσο εκτος τοπου και χρονου για να σου λεω τα παραπανω και να παραπληροφορω τον κοσμο. Τα 3 χρονια ειναι αλλη τελειως σχολη ουσιαστικα (μπατσελορ φαρμακολογιας δηλαδη, με βλεψεις για ειδικευση για οσους πανε στη βιομηχανια). Εγω ειμαι 23 και εχω MPharm, με 4 χρονια σπουδων. Η διαφορα με την Ελλαδα ειναι οτι εκει σου δινουν το πανεπιστημιακο πτυχιο και ΜΕΤΑ κανεις πρακτικη, αρα τωρα ειμαι στο σταδιο που ψαχνω για φαρμακειο και νοσοκομειο, ακριβως οπως και οι Ελληνες φοιτητες στο 5ο ετος.Στο τελος αυτου θα δωσω εξετασεις για αδεια ασκησεως ακριβως οπως ολοι.

Φυσικα και οι σπουδες πρεπει ναναι προταιρεοτητα για να επιτευχθει το παραπανω. Αλλα αφηνουν αρκετο χρονο και για να βγεις και για να πας μια εκδρομη- εκτος αν θες να καθεσαι οοοολο το εξαμηνο, τοτε δε γινεται. Εγω ειδικα στο 4ο ετος χωρεσα εργαστηριακη πτυχιακη στη φαρμακολογια, νοσοκομειακη πρακτικη, εργαστηρια με τις αναφορες τους και δε συμμαζευεται. Δε θυμαμαι ουτε μια βδομαδα ναμουν απολυτα χαλαρη. Με καμια δυναμη. Αλλα θυμαμαι οτι καθε βραδυ μετα τις 8 βρισκομουν με τον φιλο μου, την παρεα μου κτλ χωρις να καταπιεζομαι. Αυτα βεβαια μεχρι τα μεσα Μαρτιου,οποτε χτυπαγα και 12ωρα διαβασματος για την εξεταστικη. Κι ολα αυτα επειδη εγω δεν ειχα το περιθωριο της αιωνιας φοιτησης απο το πανεπιστημιο, ουτε την οικονομικη δυνατοτητα και πολυτελεια να το κανω αυτο. Στην Ελλαδα το 12ωρο θαταν 8ωρο και θα αφηνα και 2 μαθηματα, δε χαλασε ο κοσμος. Αλλα με μετρο, οχι να πανε τη σχολη στο διπλασιο της...

Δεν λεω οτι ειναι χαλαρα, αλλα το να σερνεται καποιος 8 χρονια ειναι ανεπιτρεπτο στη συγκερκιμενη σχολη. Αν χαραμιζει καποιος τα 18.500 μορια του στους καφεδες και την ξαπλα για ολη την 5ετια-8ετια τοτε κατι δεν παει καλα, και το φιλτρο των πανελληνιων (το οποιο θαπρεπε ναναι ακομα πιο αυστηρο και ας μη με ευνοουσε οταν εδινα) δεν λειτουργει. Προσωπικη γνωμη ειναι οτι απο το 3ο ετος ο επαγγελματισμος επιβαλλεται να ωριμαζει στους επαγγελματιες υγειας (και σε ολους δηλαδη, δεν μπορω να εμπιστευομαι πχ το παιδι μου σε μια δασκαλα που εκανε 7χρονια να τελειωσει,τι παιδεια θα του δωσει και τι προτεραιοτητες θα του διδαξει? της ισορροπιας παραγωγικοτητας και διασκεδαης ή του καφε και μονο?).

Είμαι και γω Φαρμακευτική...Θεσσαλονίκη...Όσον αφορά το κοριτσάκι που λέει ότι 8 χρόνια είναι ανεπίτρεπτο για φοιτητή...ένα έχω να πω...Μ.Ο φοίτησης τα 7μιση και γω τώρα στα 8 περιμένω πτυχίο.

Έσυ πoυ μιλάς και για ειδίκευση στη βιομηχανία πόσες φαρμακευτικές χημείες είχες?ξέρεις τίποτα από φαρμακευτικές συνθέσεις;αν δεις τι διαβάσαμε εμείς για να περάσουμε ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ 3 θα νομίσεις ότι τέλειωσες άλλη σχολή.Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει.Όσο για τη βιοχημεία που ανέφερε κάποιος δεν είναι καν βασικό μάθημα.
Εσύ που μιλάς για 4 μαθήματα το ελάχιστο,δοκίμασε να δώσεις φαρμακολογία σε μας.Δύο μήνες διάβασμα...

Εμείς είχαμε 4 χρόνια εργαστήρια.Δεν μπορούσαμε να δίνουμε 5-5 τα μαθήματα στις εξεταστικές.

Βάλε και τις καταλήψεις...και έχεις μια εικόνα.

Το ότι τέλειωσες τη σχολή στην αγγλία σε 3 χρόνια(που είναι 5 κανονικά) δεν σημαίνει ότι εμείς είμαστε πίνουμε καφέδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pharmacist

Νεοφερμένος

Η pharmacist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Είμαι και γω Φαρμακευτική...Θεσσαλονίκη...Όσον αφορά το κοριτσάκι που λέει ότι 8 χρόνια είναι ανεπίτρεπτο για φοιτητή...ένα έχω να πω...Μ.Ο φοίτησης τα 7μιση και γω τώρα στα 8 περιμένω πτυχίο.

Έσυ πoυ μιλάς και για ειδίκευση στη βιομηχανία πόσες φαρμακευτικές χημείες είχες?ξέρεις τίποτα από φαρμακευτικές συνθέσεις;αν δεις τι διαβάσαμε εμείς για να περάσουμε ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ 3 θα νομίσεις ότι τέλειωσες άλλη σχολή.Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει.Όσο για τη βιοχημεία που ανέφερε κάποιος δεν είναι καν βασικό μάθημα.
Εσύ που μιλάς για 4 μαθήματα το ελάχιστο,δοκίμασε να δώσεις φαρμακολογία σε μας.Δύο μήνες διάβασμα...

Εμείς είχαμε 4 χρόνια εργαστήρια.Δεν μπορούσαμε να δίνουμε 5-5 τα μαθήματα στις εξεταστικές.

Βάλε και τις καταλήψεις...και έχεις μια εικόνα.

Το ότι τέλειωσες τη σχολή στην αγγλία σε 3 χρόνια(που είναι 5 κανονικά) δεν σημαίνει ότι εμείς είμαστε πίνουμε καφέδες.


Λαθος πρωτο, τελειωσα σε 4 χρονια και οχι σε 3, οπως αλλωστε προειπα. Δεν τελειωσα BSc Pharmacology 3ετες, με μετεπειτα ειδικευση ειτε σε φαρμακευτικη χημεια, ειτε σε μικροβιολογια, κοκ... Τελειωσα MPharm, δηλαδη master φαρμακευτικης 4ετες. Η μονη διαφορα ειναι οτι πηρα πτυχιο πριν την πρακτικη μου, εσυ θα παρεις μετα. Αν διαβαζεις ετσι επιφανειακα και τα μαθηματα της σχολης σου ειναι λογικο να θες 2ν χρονια για να τελειωσεις.

Λαθος δευτερο, οι φαρμακολογιες σε εσας (αν κανω λαθος διορθωσε με) ειναι δυο, σε εμας ήταν 4-5 (η πεμπτη προχωρημενη ψυχοφαρμακολογια επιλογης την οποια και διαλεξα). Χωρια το γεγονος οτι στις εξετασεις για πτυχιο εξεταστηκαμε και τις 4 φαρμακολογιες κορμου προφορικα, με ευρυτερη της διδαχθεισας υλη. Και, πιστεψε με, για να δινω καθε εξαμηνο τα μαθηματα ηθελα πολυ περισσοτερο απο 2 μηνες διαβασμα αλλα με φυσιολγικους ρυθμους (οπότε και γινεται καλυτερα η εμπεδωση).

Λαθος τριτο, καθε εξαμηνο ειχα και εγω εργαστηρια αλλα αυτο δεν ειναι και τοσο φοβερο. Ειδικα στο τελευταιο ετος που εκανα και εργαστηριακη πτυχιακη φαρμακολογιας, ειχα 12ωρες καλλιεργιες που με εγκλωβιζαν στο εργαστηριο απο το πρωι 9 ως το βραδυ 9. Αν υπονοεις οτι σου ετρωγε το χρονο το εργαστηριο απο το διαβασμα, νομιζω οτι ειναι υπερβολικο, δεδομενου οτι ξερω πολλα παιδια που τελειωνουν στην εξαετια χωρις να το γυριζουν στο μελοδραμα. Αρα γινεται.

Λαθος τεταρτο, μην μου μιλας για τις εξετασεις φαρμακολογιας σας γιατι επειδη εχω τρελα με το μαθημα και με ενδιαφερει υπερβολικα, ειχα κατεβασει θεματα (δεν θυμαμαι αν ηταν αθηνας η θεσσαλονικης) και ηταν πολυ ενταξει. Δεν καταλαβαινω γιατι θεωρεις οτι ξερεις περισσοτερα απο μενα. Ουτε με ξερεις ουτε σε ξερω, ποιο ειναι το προβλημα σου? Και κατ' επεκταση απο που κι ως που με λες κοριτσακι? Get a life!

Φανταζομαι παντως οτι οσοι 26ρηδες ειναι στο 8ο ετος θα συμφωνουν μαζι σου...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bubble

Νεοφερμένος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λαθος δευτερο, οι φαρμακολογιες σε εσας (αν κανω λαθος διορθωσε με) ειναι δυο, σε εμας ήταν 4-5 (η πεμπτη προχωρημενη ψυχοφαρμακολογια επιλογης την οποια και διαλεξα). Χωρια το γεγονος οτι στις εξετασεις για πτυχιο εξεταστηκαμε και τις 4 φαρμακολογιες κορμου προφορικα, με ευρυτερη της διδαχθεισας υλη. Και, πιστεψε με, για να δινω καθε εξαμηνο τα μαθηματα ηθελα πολυ περισσοτερο απο 2 μηνες διαβασμα αλλα με φυσιολγικους ρυθμους (οπότε και γινεται καλυτερα η εμπεδωση).

Λαθος τριτο, καθε εξαμηνο ειχα και εγω εργαστηρια αλλα αυτο δεν ειναι και τοσο φοβερο. Ειδικα στο τελευταιο ετος που εκανα και εργαστηριακη πτυχιακη φαρμακολογιας, ειχα 12ωρες καλλιεργιες που με εγκλωβιζαν στο εργαστηριο απο το πρωι 9 ως το βραδυ 9. Αν υπονοεις οτι σου ετρωγε το χρονο το εργαστηριο απο το διαβασμα, νομιζω οτι ειναι υπερβολικο, δεδομενου οτι ξερω πολλα παιδια που τελειωνουν στην εξαετια χωρις να το γυριζουν στο μελοδραμα. Αρα γινεται.

Αρχικά,οι φαρμακολογίες μπορεί να είναι 2 αλλά σίγουρα σε συνολική ύλη είναι μεγαλύτερη από αυτές που έκανες εσύ. Μακάρι να ήταν και σε εμάς 4 τότε...η φαρμακολογία 2 πχ είναι 30 κεφάλαια από το βιβλίο του Harvey. Στην Πάτρα έχουμε και τη μοριακή φαρμακολογία που είναι επίσης πολύ δύσκολη και με τεράστια ύλη καθώς περιλαμβάνει όλα τα νέα βιοτεχνολογικά φάρμακα.

Δεύτερο,στα εργαστήρια δεν είναι μόνο οι 3-4 ώρες τη μέρα που περνάς εκεί, είναι και οι αναφόρες και οι εργασίες που πρέπει να κανεις γι'αυτά, οπότε έχει αρκετή δουλειά ολη την εβδομάδα. Πολυ αμφιβάλω αν έχεις ιδέα από ενόργανη αναλυση ή αναλυτική χημεία...

LAST BUT NOT LEAST...ας περνούσες κι εσύ Ελλάδα, άσε τις ειρώνιες στο παιδί για αλλού. Βut you didn't have the guts for it... στο λεω και στα αγγλικά να το καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Χαχα, τουλ εσεις ειχατε harvey, που ειναι ενα ομορφο και κατανοητο βιβλιο, χωρις περιττες λεπτομερειες.
Τι να πουμε κι'εμεις με τον Rang-Dale, που ειναι γεματο αχρηστες πληροφορίες και μερικες φορες το εχει μπερδεψει με το προσωπικο του ημερολόγιο?:jumpy:
(πλακα κανω, νταξ υποθετω οι φαρμακολογιες στην φαρμακευτικη ειναι πολυ πιο δυσκολες και πιο πολλες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sildenafil

Νεοφερμένος

Ο sildenafil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λαθος πρωτο, τελειωσα σε 4 χρονια και οχι σε 3, οπως αλλωστε προειπα. Δεν τελειωσα BSc Pharmacology 3ετες, με μετεπειτα ειδικευση ειτε σε φαρμακευτικη χημεια, ειτε σε μικροβιολογια, κοκ... Τελειωσα MPharm, δηλαδη master φαρμακευτικης 4ετες. Η μονη διαφορα ειναι οτι πηρα πτυχιο πριν την πρακτικη μου, εσυ θα παρεις μετα. Αν διαβαζεις ετσι επιφανειακα και τα μαθηματα της σχολης σου ειναι λογικο να θες 2ν χρονια για να τελειωσεις.

Λαθος δευτερο, οι φαρμακολογιες σε εσας (αν κανω λαθος διορθωσε με) ειναι δυο, σε εμας ήταν 4-5 (η πεμπτη προχωρημενη ψυχοφαρμακολογια επιλογης την οποια και διαλεξα). Χωρια το γεγονος οτι στις εξετασεις για πτυχιο εξεταστηκαμε και τις 4 φαρμακολογιες κορμου προφορικα, με ευρυτερη της διδαχθεισας υλη. Και, πιστεψε με, για να δινω καθε εξαμηνο τα μαθηματα ηθελα πολυ περισσοτερο απο 2 μηνες διαβασμα αλλα με φυσιολγικους ρυθμους (οπότε και γινεται καλυτερα η εμπεδωση).

Λαθος τριτο, καθε εξαμηνο ειχα και εγω εργαστηρια αλλα αυτο δεν ειναι και τοσο φοβερο. Ειδικα στο τελευταιο ετος που εκανα και εργαστηριακη πτυχιακη φαρμακολογιας, ειχα 12ωρες καλλιεργιες που με εγκλωβιζαν στο εργαστηριο απο το πρωι 9 ως το βραδυ 9. Αν υπονοεις οτι σου ετρωγε το χρονο το εργαστηριο απο το διαβασμα, νομιζω οτι ειναι υπερβολικο, δεδομενου οτι ξερω πολλα παιδια που τελειωνουν στην εξαετια χωρις να το γυριζουν στο μελοδραμα. Αρα γινεται.

Λαθος τεταρτο, μην μου μιλας για τις εξετασεις φαρμακολογιας σας γιατι επειδη εχω τρελα με το μαθημα και με ενδιαφερει υπερβολικα, ειχα κατεβασει θεματα (δεν θυμαμαι αν ηταν αθηνας η θεσσαλονικης) και ηταν πολυ ενταξει. Δεν καταλαβαινω γιατι θεωρεις οτι ξερεις περισσοτερα απο μενα. Ουτε με ξερεις ουτε σε ξερω, ποιο ειναι το προβλημα σου? Και κατ' επεκταση απο που κι ως που με λες κοριτσακι? Get a life!

Φανταζομαι παντως οτι οσοι 26ρηδες ειναι στο 8ο ετος θα συμφωνουν μαζι σου...!

Το πρόβλημα μου είναι ότι είσαι ερειστική και μιλάς υποτιμητικά για τους άλλους.Θεωρείς ότι δεν υπάρχει διαφορά στις σπουδές τις φαρμακευτικής σε Ελλάδα και Αγγλία και εκεί προσπαθώ να σε διορθώσω.Μπορεί και οι δύο με το πτυχίο να έχουμε τα ίδια προσόντα και τις ίδιες βάσεις για να ασκήσουμε το ίδιο επάγγελμα.Σε αυτό δεν διαφωνώ.Στην Ελλάδα όμως αυτές τις έξτρα γνώσεις που εσύ με μεταπτυχικό θα τις αποκτήσεις,εδώ τις αποκτάς ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ.Ρώτα να μαθείς για το τι εστί Φ.Χημεία 3 θεσσαλονίκη και Βιοφαρμακευτική Αθήνα.Αυτά τα μαθήματα είναι τόσο δύσκολα που μετράνε για μεταπτυχιακά από μόνα τους.


Όσο για τη φαρμακολογία που λες 2 είναι οι βασικές(τόμοι).Υπάρχει και φαρμακολογία κατεύθυνσης,υπάρχει φαρμακοκινητική,υπάρχει τοξικολογία.Άσε που με 5 φαρμακευτικές χημείες μαθαίνεις φαρμακολογία έτσι και αλλιώς.

Μπορεί στην Αγγλία να είχες καλύτερη εκπαίδευση(και το πιστεύω) αλλά στην Ελλάδα υπάρχουν περισσότερες απαιτήσεις (πίστεψε το).

Το θέμα για μένα εδω τελειώνει.Δεν έχω να αποδείξω κάτι,ούτε παραπονιέμαι για τίποτα.Απλώς μην νομίζεις ότι οι έλληνες φαρμακοποιοί παλεύουν τόσο για το πτυχίο τους(7μιση χρόνια Μ.Ο,το ξαναλέω) επειδή βαριούνται να διαβάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pharmacist

Νεοφερμένος

Η pharmacist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
@ sunny: Αυτο που με εκνευριζει στην ολη ιστορια ειναι η αισθηση οτι οι φαρμακοποιοι στην Ελλαδα τα ξερουν ολα και οπουδηποτε αλλου στον κοσμο κανουν πασαλειμματα. Απο που κι ως που θα βγει φαρμακοποιος με λιγοτερη υλη φαρμακολογιας απο 2 διαφορετικα πανεπιστημια (και δε μιλαω για πανεπιστημιο Βουλγαριας)? Ειδικοτερα μαλιστα οταν τα βιβλια ειναι πανω κατω ιδια. Μονη σου λες οτι ειχατε Harvey. Εμας μας ειχαν προτεινομενα Harvey, Brody, Rang&Dale και διαλεγαμε τι μας βολευε καλυτερα. Η υλη λοιπον να φανταστεις ηταν υπερβολικα ασταθμητη και επρεπε να κανουμε εμεις το ξεσκαρταρισμα πονταροντας τι ειναι αυτο που θα μας ζητηθει. Αποτελεσμα ηταν οι βαθμοι ανω του 6,5 να πετυχαινονταν απο 15-20% των φοιτητων στην καλυτερη. Μοριακη φαρμακολογια ειναι το πιο υπεροχο μαθημα και η βαση της φαρμακευτικης κατ' εμε. Η πτυχιακη μου ηταν στη μοριακη φαρμακολογια διαβητη και την απολαυσα. Πιστευεις οτι ολοι οι αλλοι εκτος της Πατρας δεν εχουν ξανακουσει γι'αυτον τον κλαδο και το λες ετσι?

Επιπλεον τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν εχω κανει αναλυση? Ειπα παραπανω οτι τα εργαστηρια μου ηταν ατελειωτα απο το πρωτο ετος. Προσωπικα θεωρω τα εργαστηρια κατι καλο και οχι κακο, δεδομενου οτι βοηθουν στην αποκτηση εικονας και επαφης με την υλη.

Τελος, εχασα την φαρμακευτικη για ελαχιστα μορια και θεωρω οτι το οτι ακολουθησα το ονειρο μου με καθε τροπο ειναι πολυ πιο εντιμο απο το να φοιτω στην φαρμακευτικη επειδη δεν περασα καπου αλλου. Επιπλεον, το σημαντικο της ιστοριας ειναι οτι οσο πιο νωρις φαει κανεις την αποτυχια στη ζωη του (γιατι ολοι οι ανθρωποι θα εχουν μια κακη χρονια στη ζωη τους) τοσο μεγαλυτερες ειναι οι πιθανοτητες να ωριμασει και να μην επιτρεψει στον εαυτο του να 'συρθει' αλλο, χανοντας αλλα χρονια απο τη ζωη του. Ξερω ατομο που μπηκε 15η στη σχολη και μετα ενιωσε τοση καταξιωση που τοριξε στο χαλαρο. Γιαυτο ισως και ειμαι αυστηρη με τους αλλους, οχι ομως λιγοτερο απο οτι ειμαι με τον εαυτο μου. Αυτο λοιπον για τα κοτσια το ακουω βερεσε, οσο κι αν προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου κι εμενα οτι ειμαι υποδεεστερη σου επειδη εβγαλες 50-100 μορια παραπανω.


@viagra :P Εσυ λες οτι ειναι σα να εχω αλλη σχολη, αρα εσυ εισαι υποτιμητικος και ερειστικος. Επιτιθεσαι προσωπικα. Εγω το μονο που ειπα ηταν η αποψη μου για τους αιωνιους. Οι απαιτησεις μπορουν να συγκριθουν οταν εχουν γινει βιωματα και οι δυο σχολες.Οποτε δεν πειθομαι. Γιατι και εγω εχω περασει σε παρεμφερη σχολη και εχω μια εικονα,οχι τοσο τραγικη. Σεβομαι παντως τις ελληνικες σπουδες απεριοριστα και θεωρω οτι εν τελει, οποιος θελει να διαβασει και να μαθει και να επιτυχει, το καταφερνει οπου και ναναι. Αρκει να θελει και να τοχει προτεραιοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bubble

Νεοφερμένος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
@ sunny: Αυτο που με εκνευριζει στην ολη ιστορια ειναι η αισθηση οτι οι φαρμακοποιοι στην Ελλαδα τα ξερουν ολα και οπουδηποτε αλλου στον κοσμο κανουν πασαλειμματα. Απο που κι ως που θα βγει φαρμακοποιος με λιγοτερη υλη φαρμακολογιας απο 2 διαφορετικα πανεπιστημια (και δε μιλαω για πανεπιστημιο Βουλγαριας)? Ειδικοτερα μαλιστα οταν τα βιβλια ειναι πανω κατω ιδια. Μονη σου λες οτι ειχατε Harvey. Εμας μας ειχαν προτεινομενα Harvey, Brody, Rang&Dale και διαλεγαμε τι μας βολευε καλυτερα. Η υλη λοιπον να φανταστεις ηταν υπερβολικα ασταθμητη και επρεπε να κανουμε εμεις το ξεσκαρταρισμα πονταροντας τι ειναι αυτο που θα μας ζητηθει. Αποτελεσμα ηταν οι βαθμοι ανω του 6,5 να πετυχαινονταν απο 15-20% των φοιτητων στην καλυτερη. Μοριακη φαρμακολογια ειναι το πιο υπεροχο μαθημα και η βαση της φαρμακευτικης κατ' εμε. Η πτυχιακη μου ηταν στη μοριακη φαρμακολογια διαβητη και την απολαυσα. Πιστευεις οτι ολοι οι αλλοι εκτος της Πατρας δεν εχουν ξανακουσει γι'αυτον τον κλαδο και το λες ετσι?

Επιπλεον τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν εχω κανει αναλυση? Ειπα παραπανω οτι τα εργαστηρια μου ηταν ατελειωτα απο το πρωτο ετος. Προσωπικα θεωρω τα εργαστηρια κατι καλο και οχι κακο, δεδομενου οτι βοηθουν στην αποκτηση εικονας και επαφης με την υλη.

Τελος, εχασα την φαρμακευτικη για ελαχιστα μορια και θεωρω οτι το οτι ακολουθησα το ονειρο μου με καθε τροπο ειναι πολυ πιο εντιμο απο το να φοιτω στην φαρμακευτικη επειδη δεν περασα καπου αλλου. Επιπλεον, το σημαντικο της ιστοριας ειναι οτι οσο πιο νωρις φαει κανεις την αποτυχια στη ζωη του (γιατι ολοι οι ανθρωποι θα εχουν μια κακη χρονια στη ζωη τους) τοσο μεγαλυτερες ειναι οι πιθανοτητες να ωριμασει και να μην επιτρεψει στον εαυτο του να 'συρθει' αλλο, χανοντας αλλα χρονια απο τη ζωη του. Ξερω ατομο που μπηκε 15η στη σχολη και μετα ενιωσε τοση καταξιωση που τοριξε στο χαλαρο. Γιαυτο ισως και ειμαι αυστηρη με τους αλλους, οχι ομως λιγοτερο απο οτι ειμαι με τον εαυτο μου. Αυτο λοιπον για τα κοτσια το ακουω βερεσε, οσο κι αν προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου κι εμενα οτι ειμαι υποδεεστερη σου επειδη εβγαλες 50-100 μορια παραπανω.


Καλή μου, από τα λεγόμενα μου κατάλαβες ότι ισχυρίζομαι πως οι φαρμακοποιοί στην Ελλάδα τα ξέρουν όλα; Σίγουρα όμως έχουν αρκετά καλό επίπεδο, σαφώς καλύτερο από πολλές «βοειδοσχολές» ανά την Ευρώπη. Το γεγονός ότι σπούδασες Αγγλία και όχι Βουλγαρία δε σημαίνει κατι χωρίς να ξερουμε σε ποιο πανεπιστήμιο συγκεκριμένα της Αγγλίας σπούδασες. Στο κάτω κάτω αν ήσουν τόσο καλή ας πήγαινες Γαλλία ή Ολλανδια, εκεί όντως το επίπεδο είναι υψηλό.

Anyway,τα δικά μας εργαστήρια διαρκούν 4 έτη, οσό κι αν σου είναι δυσκολο να το αντιληφθείς, κι όχι μόνο στο πρώτο ετος όπως επιμένεις να λες. Στο 5ο εχουμε την πτυχιακή (υποχρεωτική) και 5 μαθήματα. Απλά δεν πείθεις…

Δεν ξέρω πόσα παρακάτω μόρια είχες από εμένα, ούτε με αφορά. Οσο για την αποτυχία, thank god, δεν το εχω ζήσει, αλλα αν μου συνέβαινε θα το πολεμούσα μέχρι τέλους και δε θα συμβιβαζόμουν με κάτι μέτριο στη χώρα των μεθυσμένων στις pub…


φτάνει τόσο, αρκετά ασχολήθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni1993

Νεοφερμένος

Η eleni1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
και εγω για φαρμακευτικη στοχευω αλλα τρομαξα λιγο μετα απο αυτα που διαβασα...αξιζει τελικα η φαρμακευτικη??μ'αρεσει πολυ σαν αντικειμενο αλλα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katrina

Νεοφερμένος

Η katrina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μπορει καποιος να με ενημερωσει αν υπαρχουν ανατομιες η καθολου επαφη με πτωμα στη σχολη..?? :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bubble

Νεοφερμένος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μπορει καποιος να με ενημερωσει αν υπαρχουν ανατομιες η καθολου επαφη με πτωμα στη σχολη..?? :thanks:

όχι,επάφη με πτώματα δεν υπάρχει. Στην Πάτρα μια ανατομία ειχαμε μόνο, στο πρώτο έτος νομίζω και ήταν πόλυ συνοπτική. Απλά την κάναμε στην ιατρική και 1-2 φορές θυμάμαι μας είχαν δείξει κάτι απομονωμένα όργανα (στη φορμόλη). Αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annoubi

Νεοφερμένος

Η Annoubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
άμα μπω απο χημικό εκπα με κατακτήριεσ φαρμακευτική έκπα σε ποιό έτος μπαίνω; γτ έχω ακούσει πώς άμα τελειώσεις χημικό μετά με 3 χρόνια φαρμακευτική πέρνεις δεύτερο πτυχιο :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Ναι. Δεν χρειάζεται ΚΑΜΙΑ περαιτέρω γνώση για να λειτουργήσει κάποιος ένα φαρμακείο απ' αυτές του μπακάλη.


ε μην το παμε στα αλλο ακρο,εξαλλου ενα μερος των σκευασματων γινονται απο τον ιδιο τον φαρμακοποιο

το πολυνομοσχεδιο κατηργησε ολους τους περιορισμους(εξυπακουεται αδεια λειτουργια παλι φαρμακοποιος παιρνει,απλα μπορει να συμμετεχει και καποιος ασχετος στο κεφαλαιο της επιχειρησhς) σχεδον,οχι ομως και τον βασικοτερο,το πληθυσμιακο κριτηριο..προφανως επειδη οι αντιδρασεις θα ηταν κολοσιαιες...μπορει να γινει αυτο σε μεταγενεστερη φαση,μπορει και οχι
μεχρι τοτε μοναδικη διεξοδος ισως για παιδια που δεν εχουν λεφτα οι γονεις τους και δεν ειναι φαρμακοποιοι,ειναι το χωριουδακι υποθετω και εκει βεβαια θα θελει ενα μικρο κεφαλαιο,γιατι μαγαζι ανοιγεις.
κατα τα αλλα υπαλληλος σε ενα απο τα ηδη υπαρχοντα φαρμακεια

βεβαια κατα την γνωμη μου το πιο ενδιαφερον κομματι της σχολης ειναι η ερευνα..αλλα γι αυτην μαλλον εξω

γενικα και η φαρμακευτικη και η οδοντιατρικη ειναι κορεσμενες επιστημες οπως ηδη ανεφερα,αλλα δεν υπαρχει και τπτ ακορεστο πλην πληροφορικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αμα προκειται να δουλεψεις σε δικο σ φαρμακειο τελειωνοντας τη φαρμακευτικη αξιζει να κανεις καποιο μεταπτυχιακο ή οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
αμα προκειται να δουλεψεις σε δικο σ φαρμακειο τελειωνοντας τη φαρμακευτικη αξιζει να κανεις καποιο μεταπτυχιακο ή οχι?
αφού έχεις εξασφαλισμένη δουλειά δεν υπάρχει λόγος να κάνεις μεταπτυχιακό (τουλάχιστον για να αυξήσεις τα μόρια σου). Αν θέλεις να το κάνεις για σένα και να φτάξεις ένα καλύτερο βιογραφικό τότε το μεταπτυχιακό είναι μια πολύ καλή λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top