Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,845 εγγεγραμμένα μέλη και 2,411,298 μηνύματα σε 75,070 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 409 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ιατρική vs ΗΜΜΥ

geo18

Απόφοιτος

Ο geo18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O geo18 έγραψε: στις 17:08, 30-06-08:

Ρε παιδια βοηθεια! Μου αρεσουν και οι δυο σχολες αλλα προσανατολιζομαι προς ΗΜΜΥ! Νομιζεται οτι κανω το σωστο?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 17:10, 30-06-08:

Είναι τελείως άσχετες μεταξύ τους, τι σε κάνει να κλίνεις προς ΗΜΜΥ;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

geo18

Απόφοιτος

Ο geo18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O geo18 έγραψε: στις 17:13, 30-06-08:

Με κανει να κλεινω τοσο το ενδιαφερον μ γυρω απο θεματα ενεργειας και ακομα πιο πολυ ηλεκτρικης ενεργειας αλλα και η καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 17:14, 30-06-08:

Αυτό περί καλύτερης επαγγελματικής αποκατάστασης δεν νομίζω να ισχύει πάντως.
Παράθεση

geo18

Απόφοιτος

O geo18 έγραψε: στις 17:20, 30-06-08:

Στον οδηγο σπουδων λεει οτι η ανεργεια στον κλαδο ειναι μηδενικη! Παιζει να λενε ψεματα στον οδηγο σπουδων?
Παράθεση

Afey (Θέμης)

Φοιτητής

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,268 μηνύματα.

O Afey έγραψε: στις 17:29, 30-06-08:

Όχι, δεν λένε ψέμματα, σίγουρα σε σχέση με την Ιατρική. Το νοσοκομείο του πατέρα μου είναι τίγκα στους 40χρονους που άρχισαν ΤΩΡΑ ειδικότητα.
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Φοιτητής

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 17:30, 30-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από geo18
Στον οδηγο σπουδων λεει οτι η ανεργεια στον κλαδο ειναι μηδενικη! Παιζει να λενε ψεματα στον οδηγο σπουδων?
Ε δεν λένε και όλη την αλήθεια.
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τι σου αρέσει.
Το πεδίο μετά απο 4-5-6 χρόνια που θα τελειώσεις πιθανότατα να έχει αλλάξει έτσι και αλλιώς.
Παράθεση

geo18

Απόφοιτος

O geo18 έγραψε: στις 17:44, 30-06-08:

Μ αρεσουν και τα δυο! Δεν παω καπου αναγκαστικα! Απλα δεν ξερω αν ειναι η σωστη επιλογη να βαλω πρωτη επιλογη ΗΜΜΥ! Ολοι λενε οτι η ιατρικη εχει κορεστει και για να κανεις ακομα και ειδικοτητα πρεπει να φυγεις στο εξωτερικο
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,229 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε: στις 18:28, 30-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από geo18
Μ αρεσουν και τα δυο! Δεν παω καπου αναγκαστικα! Απλα δεν ξερω αν ειναι η σωστη επιλογη να βαλω πρωτη επιλογη ΗΜΜΥ! Ολοι λενε οτι η ιατρικη εχει κορεστει και για να κανεις ακομα και ειδικοτητα πρεπει να φυγεις στο εξωτερικο
Δικιο εχουν, η Ιατρικη ειναι ενα εξαιρετικα κορεσμενος κλαδος, αλλα σκεψου τι ειναι πιο κοντα στα ενδιαφεροντα σου. Αν σου αρεσει παρα πολυ η Ιατρικη, πιστευω οτι θα εισαι διατεθειμενος να κανεις καποιες θυσιες οπως να φυγεις στο εξωτερικο, να περιμενεις πολλα χρονια για να πιασεις δουλεια κ.α. Ειμαι της αποψης οτι σε οποιοδηποτε επαγγελμα αυτος που ειναι πολυ καλος και εχει υπομονη και θεληση επιβραβευεται, δεν χανεται. Σκεψου και αποφασισε!
Παράθεση

PIL (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 796 μηνύματα.

O PIL έγραψε: στις 18:33, 30-06-08:

Να ξερεις φιλε μου οτι στην ιατρικη θα πρεπει να εχεις γερο στομαχι τα πρωτα χρονια...Κανεις τελειως χαζα μαθηματα και αυτο εχει ως αποτελεσμα να βαρεθεις πιθανοτατα και να αλλαξεις σχολη κανοντας 10%.Για να κανεις ειδικοτητα πρεπει να πας εξωτερικο και σιγουρα θα αρχισεις να δουλευεις μετα τα 30 σου στο πολυ χαλαρο....Αν αποφασισεις να ανοιξεις ιδιωτικο ιατρειο,επισης θα εχεις το προβλημα οτι δε σε γνωριζουν οι πελατες και θα ειναι ζορικα τα πραγματα....Πραγματικα,η μονη λυση στην Ιατρικη ειναι το εξωτερικο....
Παράθεση

nistoso

Φοιτητής

Ο nistoso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O nistoso έγραψε: στις 01:10, 01-07-08:

Αμα θες επαγγελματικη αποκατασταση πηγαινει οδοντιατρικη 5 χρονια μαζι με την πρακτικι ειναι. Αγγλια ειναι περιζητητοι αλλα κ εδω Ελλαδα εχει ψωμι.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις μια σχολη που εχεις κλιση/ενδιαφερον γιατι σε 5-10 χρονια μπορει να το μετανιωσεις . Τωρα θετικη επιστημη σε σχεση με την τεχνολογικη μπορεις να πεις οτι υπαρχει μια διαφορα(cough)..

Και αυτο περι επαγγελματικης αποκαταστασης δουλεια βρισκεις αμα ψαχτεις σε αρκετους κλαδους. Το θεμα ειναι κατα ποσο θα ταιριαζει το επαγγελμα αυτο σε εσενα , τι απολαβες θα εχεις , συνθηκες εργασιας κτλ
Παράθεση

PIL (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 796 μηνύματα.

O PIL έγραψε: στις 11:08, 01-07-08:

Η οδοντιατρικη δεν ειναι ΜΟΝΟ 5 χρονια!Ειναι αλλα 3 χρονια ενα μεταπτυχιακο-ειδικοτητα γιατι ως απλος χειρουργος οδοντιατρος(με γνωσεις δεκαετιας και βαλε) δε θα εχεις μεγαλη τυχη στην αγορα εργασιας.Επισης,δεν ειναι σιγουρο οτι θα καλυψει τα ενδιαφεροντα σου γιατι δεν ειναι μια επιστημη ταχεως εξελισσομενη οπως το ΗΜΜΥ και η Ιατρικη(αν ασχοληθεις με την ερευνα)
Παράθεση

Stef

Φοιτητής

H Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H Stef έγραψε: στις 13:05, 07-09-08:

Η ιατρική είναι πολύ ωραία επιστήμη .Αλλά όντως στην ιατρική υπάρχει υπερ-κορεσμός . Έχεις 6 χρόνια στη καλύτερη να τελείωσεις , 1 χρόνο αγροτικό , 4 χρόνια κατά μέσο ΄ρο ειδικότητα . Το πρόβλημα όμως είναι οι αναμονές . Μπορεί να περιμένεις και 6 και 7 χρόνια για να ξεκινήσεις να κάνεις την ειδικότητα . Εκτός αν πας στρατιωτική ιατρική . Αλλά νομίζω οτι εκεί επιλέγουν ειδικότητα αυτοί για σένα .
Παράθεση

gregoire (Γρηγόρης)

Φοιτητής

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ . Έχει γράψει 143 μηνύματα.

O gregoire έγραψε: στις 13:10, 07-09-08:

Το αγροτικό είναι προαιρετικό πια...
Παράθεση

PIL (Γιάννης)

Φοιτητής

O PIL έγραψε: στις 19:30, 07-09-08:

Το αγροτικο δινει καποια εξτρα μορια στην περιπτωση που επιλεξεις να κανεις ειδικοτητα στην Ελλαδα.Στη ΣΣΑΣ επιλεγεις ειδικοτητες απο αυτες οπου υπαρχουν διαθεσιμες κενες θεσεις και επιπλεον δινεις εξετασεις για να παρεις την κενη θεση του ειδικευομενου
Παράθεση

vady

Μαθητής Γ' λυκείου

H vady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H vady έγραψε: στις 13:17, 08-09-08:

PIL Να υποθέσω ότι είσαι της Ιατρικής;; Σε ρωτάω γτ ενδιαφέρομαι για τη σχολή...Τι εννοείς χαζά μαθήματα;; Οι ανατομίες και τα εργαστήρια χειρουργικής που μου έχουν πει δεν υπάρχουν;;;;
Παράθεση

PIL (Γιάννης)

Φοιτητής

O PIL έγραψε: στις 15:03, 08-09-08:

Εγω ειμαι της Οδοντιατρικης που εχει τα 2 πρωτα χρονια σχεδον τα ιδια μαθηματα με ιατρικη και ο αδερφος μου της Ιατρικης!Χαζα μαθηματα εννοω τη βιολογια,βιοχημεια και αλλα πολλα που οπως θα δεις δε χρησιμευουν πουθενα και ειναι στο τελος αχρηστα!Αυτα που σου ειπαν φυσικα και υπαρχουν.Ομως,γραψε πρωτα πανελληνιες και μετα εδω ειμαστε για ερωτησεις
Παράθεση

demerlad (Χρηστος)

Φοιτητής

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O demerlad έγραψε: στις 15:07, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από PIL
Εγω ειμαι της Οδοντιατρικης που εχει τα 2 πρωτα χρονια σχεδον τα ιδια μαθηματα με ιατρικη και ο αδερφος μου της Ιατρικης!Χαζα μαθηματα εννοω τη βιολογια,βιοχημεια και αλλα πολλα που οπως θα δεις δε χρησιμευουν πουθενα και ειναι στο τελος αχρηστα!Αυτα που σου ειπαν φυσικα και υπαρχουν.Ομως,γραψε πρωτα πανελληνιες και μετα εδω ειμαστε για ερωτησεις
Αχρηστα ναι ασχετα οχι ομως τα μαθηματα...Ετσι και αλλιως η ιατρικη δεν ειναι επιστημη ( καλα θα πεσει ντοματα σε λιγο αλλα δε πειραζει)... Εφαρμοσμενη βιολογια/χημεια/φυσικη ειναι
Παράθεση

PIL (Γιάννης)

Φοιτητής

O PIL έγραψε: στις 16:09, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από demerlad
Αχρηστα ναι ασχετα οχι ομως τα μαθηματα...Ετσι και αλλιως η ιατρικη δεν ειναι επιστημη ( καλα θα πεσει ντοματα σε λιγο αλλα δε πειραζει)... Εφαρμοσμενη βιολογια/χημεια/φυσικη ειναι
Να την στειλω με κουριερ την ντοματα ή θα ερθεις να την παραλαβεις?Αχρηστα,γιατι δεν εχουν σχεση με αυτα που κανεις στα επομενα ετη
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregoire (Γρηγόρης)

Φοιτητής

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ . Έχει γράψει 143 μηνύματα.

O gregoire έγραψε: στις 16:25, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από PIL
Το αγροτικο δινει καποια εξτρα μορια στην περιπτωση που επιλεξεις να κανεις ειδικοτητα στην Ελλαδα.
Αυτό,νομίζω,πως ισχύει μόνο στην περίπτωση που πάρεις άγονο αγροτικό.Αν πάρεις κανονικό δε μοριοδοτείσαι,αλλά προσμετράται κανονικά σαν επαγγελματική εμπειρία. Το τρίμηνο της εκπαίδευσης πριν το αγροτικό εφόσον κάποιος διαλέξει ειδικότητα που να συμπεριλαμβάνει αρχικά παθολογία προσμετράται και αυτό σαν ειδικότητα που εμπίπτει στην κατηγορία της παθολογίας.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους