Ιατρική vs Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

geo18

Νεοφερμένος

Ο geo18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ρε παιδια βοηθεια! Μου αρεσουν και οι δυο σχολες αλλα προσανατολιζομαι προς ΗΜΜΥ! Νομιζεται οτι κανω το σωστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Είναι τελείως άσχετες μεταξύ τους, τι σε κάνει να κλίνεις προς ΗΜΜΥ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo18

Νεοφερμένος

Ο geo18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Με κανει να κλεινω τοσο το ενδιαφερον μ γυρω απο θεματα ενεργειας και ακομα πιο πολυ ηλεκτρικης ενεργειας αλλα και η καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αυτό περί καλύτερης επαγγελματικής αποκατάστασης δεν νομίζω να ισχύει πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo18

Νεοφερμένος

Ο geo18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Στον οδηγο σπουδων λεει οτι η ανεργεια στον κλαδο ειναι μηδενικη! Παιζει να λενε ψεματα στον οδηγο σπουδων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όχι, δεν λένε ψέμματα, σίγουρα σε σχέση με την Ιατρική. Το νοσοκομείο του πατέρα μου είναι τίγκα στους 40χρονους που άρχισαν ΤΩΡΑ ειδικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Στον οδηγο σπουδων λεει οτι η ανεργεια στον κλαδο ειναι μηδενικη! Παιζει να λενε ψεματα στον οδηγο σπουδων?

Ε δεν λένε και όλη την αλήθεια.
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τι σου αρέσει.
Το πεδίο μετά απο 4-5-6 χρόνια που θα τελειώσεις πιθανότατα να έχει αλλάξει έτσι και αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo18

Νεοφερμένος

Ο geo18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μ αρεσουν και τα δυο! Δεν παω καπου αναγκαστικα! Απλα δεν ξερω αν ειναι η σωστη επιλογη να βαλω πρωτη επιλογη ΗΜΜΥ! Ολοι λενε οτι η ιατρικη εχει κορεστει και για να κανεις ακομα και ειδικοτητα πρεπει να φυγεις στο εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μ αρεσουν και τα δυο! Δεν παω καπου αναγκαστικα! Απλα δεν ξερω αν ειναι η σωστη επιλογη να βαλω πρωτη επιλογη ΗΜΜΥ! Ολοι λενε οτι η ιατρικη εχει κορεστει και για να κανεις ακομα και ειδικοτητα πρεπει να φυγεις στο εξωτερικο
Δικιο εχουν, η Ιατρικη ειναι ενα εξαιρετικα κορεσμενος κλαδος, αλλα σκεψου τι ειναι πιο κοντα στα ενδιαφεροντα σου. Αν σου αρεσει παρα πολυ η Ιατρικη, πιστευω οτι θα εισαι διατεθειμενος να κανεις καποιες θυσιες οπως να φυγεις στο εξωτερικο, να περιμενεις πολλα χρονια για να πιασεις δουλεια κ.α. Ειμαι της αποψης οτι σε οποιοδηποτε επαγγελμα αυτος που ειναι πολυ καλος και εχει υπομονη και θεληση επιβραβευεται, δεν χανεται. Σκεψου και αποφασισε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Να ξερεις φιλε μου οτι στην ιατρικη θα πρεπει να εχεις γερο στομαχι τα πρωτα χρονια...Κανεις τελειως χαζα μαθηματα και αυτο εχει ως αποτελεσμα να βαρεθεις πιθανοτατα και να αλλαξεις σχολη κανοντας 10%.Για να κανεις ειδικοτητα πρεπει να πας εξωτερικο και σιγουρα θα αρχισεις να δουλευεις μετα τα 30 σου στο πολυ χαλαρο....Αν αποφασισεις να ανοιξεις ιδιωτικο ιατρειο,επισης θα εχεις το προβλημα οτι δε σε γνωριζουν οι πελατες και θα ειναι ζορικα τα πραγματα....Πραγματικα,η μονη λυση στην Ιατρικη ειναι το εξωτερικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nistoso

Νεοφερμένος

Ο nistoso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αμα θες επαγγελματικη αποκατασταση πηγαινει οδοντιατρικη 5 χρονια μαζι με την πρακτικι ειναι. Αγγλια ειναι περιζητητοι αλλα κ εδω Ελλαδα εχει ψωμι.


Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις μια σχολη που εχεις κλιση/ενδιαφερον γιατι σε 5-10 χρονια μπορει να το μετανιωσεις . Τωρα θετικη επιστημη σε σχεση με την τεχνολογικη μπορεις να πεις οτι υπαρχει μια διαφορα(cough)..

Και αυτο περι επαγγελματικης αποκαταστασης δουλεια βρισκεις αμα ψαχτεις σε αρκετους κλαδους. Το θεμα ειναι κατα ποσο θα ταιριαζει το επαγγελμα αυτο σε εσενα , τι απολαβες θα εχεις , συνθηκες εργασιας κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Η οδοντιατρικη δεν ειναι ΜΟΝΟ 5 χρονια!Ειναι αλλα 3 χρονια ενα μεταπτυχιακο-ειδικοτητα γιατι ως απλος χειρουργος οδοντιατρος(με γνωσεις δεκαετιας και βαλε) δε θα εχεις μεγαλη τυχη στην αγορα εργασιας.Επισης,δεν ειναι σιγουρο οτι θα καλυψει τα ενδιαφεροντα σου γιατι δεν ειναι μια επιστημη ταχεως εξελισσομενη οπως το ΗΜΜΥ και η Ιατρικη(αν ασχοληθεις με την ερευνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Η ιατρική είναι πολύ ωραία επιστήμη .Αλλά όντως στην ιατρική υπάρχει υπερ-κορεσμός . Έχεις 6 χρόνια στη καλύτερη να τελείωσεις , 1 χρόνο αγροτικό , 4 χρόνια κατά μέσο ΄ρο ειδικότητα . Το πρόβλημα όμως είναι οι αναμονές . Μπορεί να περιμένεις και 6 και 7 χρόνια για να ξεκινήσεις να κάνεις την ειδικότητα . Εκτός αν πας στρατιωτική ιατρική . Αλλά νομίζω οτι εκεί επιλέγουν ειδικότητα αυτοί για σένα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Το αγροτικό είναι προαιρετικό πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Το αγροτικο δινει καποια εξτρα μορια στην περιπτωση που επιλεξεις να κανεις ειδικοτητα στην Ελλαδα.Στη ΣΣΑΣ επιλεγεις ειδικοτητες απο αυτες οπου υπαρχουν διαθεσιμες κενες θεσεις και επιπλεον δινεις εξετασεις για να παρεις την κενη θεση του ειδικευομενου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vady

Νεοφερμένος

Η vady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
PIL Να υποθέσω ότι είσαι της Ιατρικής;; Σε ρωτάω γτ ενδιαφέρομαι για τη σχολή...Τι εννοείς χαζά μαθήματα;; Οι ανατομίες και τα εργαστήρια χειρουργικής που μου έχουν πει δεν υπάρχουν;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Εγω ειμαι της Οδοντιατρικης που εχει τα 2 πρωτα χρονια σχεδον τα ιδια μαθηματα με ιατρικη και ο αδερφος μου της Ιατρικης!Χαζα μαθηματα εννοω τη βιολογια,βιοχημεια και αλλα πολλα που οπως θα δεις δε χρησιμευουν πουθενα και ειναι στο τελος αχρηστα!Αυτα που σου ειπαν φυσικα και υπαρχουν.Ομως,γραψε πρωτα πανελληνιες και μετα εδω ειμαστε για ερωτησεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Εγω ειμαι της Οδοντιατρικης που εχει τα 2 πρωτα χρονια σχεδον τα ιδια μαθηματα με ιατρικη και ο αδερφος μου της Ιατρικης!Χαζα μαθηματα εννοω τη βιολογια,βιοχημεια και αλλα πολλα που οπως θα δεις δε χρησιμευουν πουθενα και ειναι στο τελος αχρηστα!Αυτα που σου ειπαν φυσικα και υπαρχουν.Ομως,γραψε πρωτα πανελληνιες και μετα εδω ειμαστε για ερωτησεις:)

Αχρηστα ναι ασχετα οχι ομως τα μαθηματα...Ετσι και αλλιως η ιατρικη δεν ειναι επιστημη ( καλα θα πεσει ντοματα σε λιγο αλλα δε πειραζει:P)... Εφαρμοσμενη βιολογια/χημεια/φυσικη ειναι :D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Αχρηστα ναι ασχετα οχι ομως τα μαθηματα...Ετσι και αλλιως η ιατρικη δεν ειναι επιστημη ( καλα θα πεσει ντοματα σε λιγο αλλα δε πειραζει:P)... Εφαρμοσμενη βιολογια/χημεια/φυσικη ειναι :D:D:D:D

Να την στειλω με κουριερ την ντοματα ή θα ερθεις να την παραλαβεις?:PΑχρηστα,γιατι δεν εχουν σχεση με αυτα που κανεις στα επομενα ετη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Το αγροτικο δινει καποια εξτρα μορια στην περιπτωση που επιλεξεις να κανεις ειδικοτητα στην Ελλαδα.

Αυτό,νομίζω,πως ισχύει μόνο στην περίπτωση που πάρεις άγονο αγροτικό.Αν πάρεις κανονικό δε μοριοδοτείσαι,αλλά προσμετράται κανονικά σαν επαγγελματική εμπειρία. Το τρίμηνο της εκπαίδευσης πριν το αγροτικό εφόσον κάποιος διαλέξει ειδικότητα που να συμπεριλαμβάνει αρχικά παθολογία προσμετράται και αυτό σαν ειδικότητα που εμπίπτει στην κατηγορία της παθολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top