Τμήματα Ιστορίας-Αρχαιολογίας

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Είναι κανένας από το φόρουμ πρωτοετής; :D Όσοι έχουν τελιωσει ή είναι σε μεγαλύτερα έτη πιστεύετε ότι είναι δύσκολο να τελειώσει κάποιος την σχολή με καλό βαθμό; Εκτιμώ την οποιαδήποτε συμβουλή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να τρομάξω τους μελλοντικούς υποψήφιους αυτής της σχολής αλλά να ξέρετε τόσο σίγουρη ανεργία πια ούτε στο θέατρο δεν βρίσκεις . Προσλήψεις προσωπικού δεν γίνονται στο δημόσιο και οι θέσεις σε φροντιστήρια ή ιδιωτικά σχολεία είναι λίγες και κυρίως θέλει να έχεις τα κονέ για να πας εκεί . Οπότε μόνο ιδιαίτερα αν κάνεις και πάλι πολύ δύσκολα. Από αυτήν την σχολή βγαίνουν φιλόλογοι κυρίως και άμα σου αρέσει η ιστορία τότε είναι εύκολο να πάρεις το πτυχίο . Εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για να γνωρίσω πως είναι η φοιτητική ζωή καθώς και να μάθω περισσότερα στον τομέα της ιστορίας καθώς ανέκαθεν ήταν το αγαπημένο μου μάθημα . Ωστόσο εννοείτε ότι όταν αποφοιτήσω θα ξαναδώσω πανελλήνιες για να εισαχθώ σε κάποια σχολή της αστυνομίας ή της πυροσβεστικής . Αυτή η σχολή ποια είναι μονο για την εμπειρία ώστε να ανοίξουν οι δρόμοι για κάτι καλύτερο μετά . Ωστόσο αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι : Οι απόφοιτοι αυτής της σχολής σίγουρα έχουν ένα απίστευτο μορφωτικό επίπεδο στην επιστήμη της Ιστοριας αλλά με τα άλλα θεωρητικά μαθήματα τι γίνεται ακριβώς ? Δηλαδή έκθεση , αρχαία και λατινικά? Τέτοια μαθήματα έχει η σχολή ? Σε βοηθά στην καλύτερη ανάπτυξη του γραπτού λόγου και στην εκμάθηση της Αρχαίας Ελληνικής και των Λατινικών ? ή μονο Ιστορία και Αρχαιολογία? Να ξέρω αν θα την δηλώσω δηλαδή γιατί όπως προείπα σκοπός είναι να ανοίξουν οι δρόμοι μου για κάτι καλύτερο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPap

Νεοφερμένος

Ο PanosPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπερα!

Θα ηθελα να ρωτησω τους αποφοιτους αλλα και τωρινους φοιτητες του ιστορικου αρχαιολογικου τι επιλογες και τι μπορουν να κανουν οταν τελειωσουν τη σχολη διαλεγοντας την κατευθυνση της ιστοριας(εξαιροντας την επιλογη του φιλολογου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Καλησπερα!

Θα ηθελα να ρωτησω τους αποφοιτους αλλα και τωρινους φοιτητες του ιστορικου αρχαιολογικου τι επιλογες και τι μπορουν να κανουν οταν τελειωσουν τη σχολη διαλεγοντας την κατευθυνση της ιστοριας(εξαιροντας την επιλογη του φιλολογου)
Τίποτα άλλο, αν το δούμε ρεαλιστικά... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Τίποτα άλλο, αν το δούμε ρεαλιστικά... :P

Μην υποβαθμίζεις τόσο την ιστορική κατεύθυνση. Υπάρχουν και τα ερευνητικά κέντρα,η ακαδημαϊκή καριέρα.Υπάρχει και αυτό που κάνει ο Άδωνις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Καλησπερα!

Θα ηθελα να ρωτησω τους αποφοιτους αλλα και τωρινους φοιτητες του ιστορικου αρχαιολογικου τι επιλογες και τι μπορουν να κανουν οταν τελειωσουν τη σχολη διαλεγοντας την κατευθυνση της ιστοριας(εξαιροντας την επιλογη του φιλολογου)


Συγγνώμη για το οφ τόπικ αλλά αν σκέφτεσαι να μπεις σε τέτοια σχολή μάλλον πρέπει να μάθεις sooner than later οτι οι μετοχές σε -ώντας (με τον τόνο στο ω) γράφονται με Ωμέγα. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Απο ιστορικό οι περισσότεροι πήγαινουν για φιλόλογοι, ένα επάγγελμα που φυτοζωεί. Ελάχιστοι διορίζονται πια. Γι αυτό και οι βάσεις του ιστορικού και της φιλολογίας είναι τόσο χαμηλές. Παλιά, επι ημερών ΠΑΣΟΚ, που διορίζονταν οι πάντες αβέρτα, οι βάσεις ήταν πάνω και από τη νομικη.

Ακαδημαϊκή καριέρα μπορείς να ακολουθήσεις από οποιονδήποτε κλάδο. Επομένως δεν αποτελεί επιχείρημα υπέρ της συγκεκριμένης σχολής. Επίσης τι εννοείς με τα ερευνητικά κέντρα;

Μπορεί βέβαια κάποιος πτυχιούχος να δώσει εξετάσεις για ξεναγός. Εκεί θα πήγαινα, αν τελείωνα ιστορικό. Τα χρήματα είναι πολλά, εφόσον κανεις έξυπνες επιλογές. Το μόνο που θα αποθάρρυνε εμενα προσωπικά είναι η μονοτονία και η μηχανιστική επανάληψη της ξενάγησης που πρέπει να κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Η ακαδημαϊκή καριέρα όμως είναι μία από τις λύσεις! Για τον εντόνως ενδιαφερόμενο μπορεί να αποτελέσει διέξοδο ικανοποιητική! Υπάρχουν ερευνητικά κέντρα για ιστορία που ασχολούνται με την μελέτη αρχείων και την προαγωγή της ιστορικής έρευνας! Και σε αυτά θα αναφέρεται μάλλον ο φίλτατος Indiana Jones!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Απο ιστορικό οι περισσότεροι πήγαινουν για φιλόλογοι, ένα επάγγελμα που φυτοζωεί. Ελάχιστοι διορίζονται πια. Γι αυτό και οι βάσεις του ιστορικού και της φιλολογίας είναι τόσο χαμηλές. Παλιά, επι ημερών ΠΑΣΟΚ, που διορίζονταν οι πάντες αβέρτα, οι βάσεις ήταν πάνω και από τη νομικη.

Ακαδημαϊκή καριέρα μπορείς να ακολουθήσεις από οποιονδήποτε κλάδο. Επομένως δεν αποτελεί επιχείρημα υπέρ της συγκεκριμένης σχολής. Επίσης τι εννοείς με τα ερευνητικά κέντρα;

Μπορεί βέβαια κάποιος πτυχιούχος να δώσει εξετάσεις για ξεναγός. Εκεί θα πήγαινα, αν τελείωνα ιστορικό. Τα χρήματα είναι πολλά, εφόσον κανεις έξυπνες επιλογές. Το μόνο που θα αποθάρρυνε εμενα προσωπικά είναι η μονοτονία και η μηχανιστική επανάληψη της ξενάγησης που πρέπει να κανεις.

Πολλά λεφτά ως ξεναγός; Δε νομίζω.. Είναι δουλειά με λίγα λεφτά και πολύ μικρό ταβανι. Επίσης ο καθένας μπορεί να κάνει δουλειά ξεναγού, δεν είναι αποκλειστικό των αποφοίτων αρχαιολογικού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς οι προγενέστεροι έχουν αποδελτιώσει, καταγράψει, αναλύσει και σχολιάσει σχεδόν όλα τα ιστορικά γεγονότα του πλανήτη. Όποτε η ιστορική έρευνα σε εξειδικευμένα κέντρα μου φαίνεται άτοπη.

Μπορεί φυσικά να εργαστεί κανεις ως αρχαιολόγος, λαογράφος-εθνογραφος, εκτιμητής έργων τέχνης και φυσικά ιστορικός, επαγγέλματα που φοβάμαι εντούτοις πως δεν ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της αγοράς σήμερα.

Ο ξεναγός βγάζει λεφτά, εφόσον κάνει έξυπνες επιλογές, όπως επισήμανα. Για περαιτέρω διασάφηση: ο χώρος που θα επιλέξεις να κανεις την ξενάγηση, τα πρακτορεία με τα οποία θα συνεργαστείς κλπ, αποτελούν παράγοντες που επηρεάζουν τις οικονομικές απολαβές του ξεναγού. Θεία μου δουλεύει στην Κνωσσό, και παίρνει 150 ευρώ για κάθε γκρουπ σχεδόν κάθε μέρα. Βέβαια έχει βαρεθεί τη ζωή της, αλλά αυτό είναι άλλο.

Πράγματι, ο καθένας μπορεί να γίνει ξεναγός. Ωστόσο, για να πάρεις τα διαπιστευτήρια από το κράτος, εξετάζονται οι γνώσεις σου για διάφορες ιστορικές περιόδους. Οι εξετάσεις αυτές είναι δύσκολες, και ασφαλώς ένας απόφοιτος του ιστορικού έχει αμέτρητα πλεονεκτήματα σε σχέση με έναν απόφοιτο ΗΜΜΥ ή κάποιον που δε σπούδασε καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Είμαι 25 ετών και ενδιαφέρομαι να δώσω εξετάσεις για μεταπτυχιακό κλασικής αρχαιολογίας τον ερχόμενο Σεπτέμβριο στην Αθήνα. Προλαβαίνω να προετοιμαστώ ή να το αφήσω για του χρόνου; =/
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Είμαι 25 ετών και ενδιαφέρομαι να δώσω εξετάσεις για μεταπτυχιακό κλασικής αρχαιολογίας τον ερχόμενο Σεπτέμβριο στην Αθήνα. Προλαβαίνω να προετοιμαστώ ή να το αφήσω για του χρόνου; =/


Καλησπέρα. Θα έλεγα να δώσεις. Ξέρω αρκετό κόσμο που τελείωσε την σχολή στην εξεταστική Ιουνίου και μετά έδωσε κατευθείαν Σεπτέμβρη. Η ύλη είναι μεγάλη και θα χρειαστεί εντατικό διάβασμα και ίσως κάποιου είδους επιλογή, ωστόσο πιστεύω πως αξίζει μια προσπάθεια και αν δεν περάσεις τουλάχιστον την επόμενη χρονιά θα ξέρεις τι να περιμένεις, τόσο στα γραπτά όσο και στα προφορικά. Θα ήταν βέβαια καλύτερο να ρωτήσεις στην ομάδα του ιστορικού αρχαιολογικού στο facebook αν θες περισσότερες πληροφορίες από κάποιον που να σπουδάζει στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό για να σου πει τι βάζουν. Επίσης θα βρεις παλιά θέματα μαθημάτων στο φόρουμ της φιλοσοφικής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ελπίζω να περάσω σε αυτή τη σχολή. Ήταν το όνειρο μου από παιδάκι να γίνω αρχαιολόγος! Κοντός ψαλμός αλληλούια.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ελπίζω να περάσω σε αυτή τη σχολή. Ήταν το όνειρο μου από παιδάκι να γίνω αρχαιολόγος! Κοντός ψαλμός αλληλούια.


Και εμένα ήταν παιδικό μου όνειρο! :) Αλλά απλά την έβαλα στο μηχανογραφικό, 3η στη σειρά και τελευταία για να πω ότι την έβαλα..!
 

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Και εμένα ήταν παιδικό μου όνειρο! :) Αλλά απλά την έβαλα στο μηχανογραφικό, 3η στη σειρά και τελευταία για να πω ότι την έβαλα..!

Μια από τα ίδια. Την έβαλα το 11 μετά τις δημοσιογραφικές σχολές γιατί πίστευα ότι θα έβρισκα καλύτερη δουλειά. :hehe: :wall:
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Μετά τα σημερινά μαντάτα δεν αλλάζει τίποτα στα σχέδια μου. Πιάνω το Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Διαχείρισης Πολιτιστικών Πόρων για να πάρω μεταγραφή για Αθήνα καθώς παίζουν σοβαροί κοινωνικοί λόγοι. Θα την κάνω όπως ο Αννίβας Μπάρκα από τις δικές μου Άλπεις Ρωμαι... Αθηναίοι θέλω να πω σας έρχομαι! :bleh: ;)
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Καλησπερα ηθελα να ρωτησω καποιος που εχει τελειωσει ιστορια αρχαιολογια με κατευθυνση στην ιστορια εχει παιδαγωγικη επαρκεια το πτυχιο του?
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Καλησπερα ηθελα να ρωτησω καποιος που εχει τελειωσει ιστορια αρχαιολογια με κατευθυνση στην ιστορια εχει παιδαγωγικη επαρκεια το πτυχιο του?
Καλησπέρα! Αν και δεν είμαι απόφοιτος, αλλά φοιτητής του τμήματος,σε διαβεβαιώ ότι με την λήψη του πτυχίου αποκτάται παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια. Εξασφαλίζεται συγκεκριμένα με την επιτυχή περάτωση ενός εισαγωγικού μαθήματος Ιστορίας, δύο σεμιναριακών μαθημάτων, δύο παιδαγωγικών μαθημάτων και ενός μαθήματος εσωτερικής επιλογής. Τονίζω ότι αναφέρομαι στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Καλησπέρα! Αν και δεν είμαι απόφοιτος, αλλά φοιτητής του τμήματος,σε διαβεβαιώ ότι με την λήψη του πτυχίου αποκτάται παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια. Εξασφαλίζεται συγκεκριμένα με την επιτυχή περάτωση ενός εισαγωγικού μαθήματος Ιστορίας, δύο σεμιναριακών μαθημάτων, δύο παιδαγωγικών μαθημάτων και ενός μαθήματος εσωτερικής επιλογής. Τονίζω ότι αναφέρομαι στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ.
Ευχαριστω για την απαντηση.Για το τμημα στο αριστοτελειο πανεπιστημιο ξερεις αν εχει παιδαγωγικη επαρκεια?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top