Υποβάθμιση Ανθρωπιστικών Επιστημών

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αλλά εάν δεν σπουδάσω αυτό που μου αρέσει,δεν θα εξελιχθώ και θα σκέφτομαι συνέχεια πως θα ήταν αν είχα σπουδάσει αρχαιολογία.Προτιμώ να κάνω αυτό που μου αρέσει και να βρω δουλειά σε κάτι άλλο από το να κάνω κάτι που κάτα πάσα πιθανότητα δεν θα πετύχω και να μην μου αρέσει.

Δηλαδή πώς το ένα σενάριο διαφέρει από το άλλο; Στην μία περίπτωση λέμε να σπουδάσεις κάτι το οποίο έχει απορρόφηση στην αγορά εργασίας (και το key phrase εδώ είναι ότι πλέον δεν μιλάμε για πανεπιστημιακά τμήματα συνήθως), στην άλλη λες να κάνεις αυτό που θέλεις (Αρχαιολογία) και να δουλέψεις σε κάτι άσχετο με τον κλάδο σου.
Συγγνώμη αλλά εγώ βασική διαφορά δεν βλέπω σε αυτά τα 2. Πάλι για να αυτοσυντηρηθείς το πτυχίο από το Ιστορικό-Αρχαιολογικό εξακολουθεί να παραμένει σε μια κορνίζα που σκονίζεται.

Εγώ στην θέση σου θα σκεφτόμουν έξυπνα πάντως. Πέρνα στην σχολή αφού τόσο το θέλεις, πάρε αναστολή σπουδών και γράψου σε ένα ΔΙΕΚ. Για μαγειρική, ζαχαροπλαστική, τέλος πάντων αυτά που έχουν πέραση. Έτσι μπορείς στα 20 να έχεις το δίπλωμα από το ΙΕΚ και να δουλεύεις έστω και part-time (και είναι διαφορετικό από το να ψάχνεις δουλειά ως ανειδίκευτος, άλλος μισθός και πιθανόν και ασφάλιση), ενώ παράλληλα σπουδάζεις και κάνεις το όνειρό σου. Οι θεωρητικές επιστήμες πλέον έχουν καταλήξει ακριβά χόμπι, θα το θέλεις αυτό το κομπόδεμα όταν στα 24 θα αγοράζεις την κορνίζα για το πτυχίο...
Σου λέω πράγματα που θα συμβούλευα και έναν δικό μου άνθρωπο να κάνει. Καλά τα όνειρα, αλλά πλέον πρέπει να τα κυνηγάμε υπό προϋποθέσεις αν δεν θέλουμε κάποια στιγμή να χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο...

Αυτή την συζήτηση την έχουμε κάνει σε τουλάχιστον 3 διαφορετικά thread. Κάθε φορά αναμασάμε τα ίδια, γιατί είσαι 16 (και απίστευτα πεισματάρης) και είμαστε 20+. Και κάθε φορά προσπαθούμε να σου αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες και αυτά είναι πράγματα που πολλοί από εμάς θα θέλαμε να είχαμε ακούσει στα 17. Από λόγια δεν παίρνεις, δικαίωμά σου, εγώ άλλο ποστ δεν θα κάνω, και σ αυτό αντιστεκόμουν από εχθές. Αλλά δεν έχει κανένα νόημα να ανοίγεις θέματα για να συγκαλύπτεις με διάφορους τρόπους το "θα πάω Ιστορικό-Αρχαιολογικό και πιστεύω ότι πολύ καλά κάνω και πρέπει να σας το ξαναεπισημάνω in case you didnt get it". Να μπεις, και μακάρι να είσαι από αυτούς που θα καταφέρουν κάτι σε αυτό τον κλάδο.

Ναι είναι offtopic αλλά είχατε εκτροχιαστεί από πριν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε παιδί μου, εσύ αν θες να σπουδάσεις θεωρητική σπούδασε. Επειδή όμως ρωτάς γιατί απαξιώνεται η θεωρητική σαν κατεύθυνση σου απαντάμε ότι με τις σημερινές συγκυρίες η τεχνολογική/θετική σου προσφέρει πολύ καλύτερες επαγγελματικές διεξόδους αλλά και περισσότερες επιλογές. Απλά και κατανοητά. Και σε πεντάχρονο να το έγραφα δε θα μπορούσα να το πω πιο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Δηλαδή πώς το ένα σενάριο διαφέρει από το άλλο; Στην μία περίπτωση λέμε να σπουδάσεις κάτι το οποίο έχει απορρόφηση στην αγορά εργασίας (και το key phrase εδώ είναι ότι πλέον δεν μιλάμε για πανεπιστημιακά τμήματα συνήθως), στην άλλη λες να κάνεις αυτό που θέλεις (Αρχαιολογία) και να δουλέψεις σε κάτι άσχετο με τον κλάδο σου.
Συγγνώμη αλλά εγώ βασική διαφορά δεν βλέπω σε αυτά τα 2. Πάλι για να αυτοσυντηρηθείς το πτυχίο από το Ιστορικό-Αρχαιολογικό εξακολουθεί να παραμένει σε μια κορνίζα που σκονίζεται.

Εγώ στην θέση σου θα σκεφτόμουν έξυπνα πάντως. Πέρνα στην σχολή αφού τόσο το θέλεις, πάρε αναστολή σπουδών και γράψου σε ένα ΔΙΕΚ. Για μαγειρική, ζαχαροπλαστική, τέλος πάντων αυτά που έχουν πέραση. Έτσι μπορείς στα 20 να έχεις το δίπλωμα από το ΙΕΚ και να δουλεύεις έστω και part-time (και είναι διαφορετικό από το να ψάχνεις δουλειά ως ανειδίκευτος, άλλος μισθός και πιθανόν και ασφάλιση), ενώ παράλληλα σπουδάζεις και κάνεις το όνειρό σου. Οι θεωρητικές επιστήμες πλέον έχουν καταλήξει ακριβά χόμπι, θα το θέλεις αυτό το κομπόδεμα όταν στα 24 θα αγοράζεις την κορνίζα για το πτυχίο...
Σου λέω πράγματα που θα συμβούλευα και έναν δικό μου άνθρωπο να κάνει. Καλά τα όνειρα, αλλά πλέον πρέπει να τα κυνηγάμε υπό προϋποθέσεις αν δεν θέλουμε κάποια στιγμή να χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο...

Αυτή την συζήτηση την έχουμε κάνει σε τουλάχιστον 3 διαφορετικά thread. Κάθε φορά αναμασάμε τα ίδια, γιατί είσαι 16 (και απίστευτα πεισματάρης) και είμαστε 20+. Και κάθε φορά προσπαθούμε να σου αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες και αυτά είναι πράγματα που πολλοί από εμάς θα θέλαμε να είχαμε ακούσει στα 17. Από λόγια δεν παίρνεις, δικαίωμά σου, εγώ άλλο ποστ δεν θα κάνω, και σ αυτό αντιστεκόμουν από εχθές. Αλλά δεν έχει κανένα νόημα να ανοίγεις θέματα για να συγκαλύπτεις με διάφορους τρόπους το "θα πάω Ιστορικό-Αρχαιολογικό και πιστεύω ότι πολύ καλά κάνω και πρέπει να σας το ξαναεπισημάνω in case you didnt get it". Να μπεις, και μακάρι να είσαι από αυτούς που θα καταφέρουν κάτι σε αυτό τον κλάδο.

Ναι είναι offtopic αλλά είχατε εκτροχιαστεί από πριν :P

Χαχα,ότι είμαι αγύριστο κεφάλι όλοι μου του λένε.Πάντως η ζαχαραοπλαστική δεν είναι άσχημη ιδέα.Όσες φορές έχω προσπαθήσει να φτιάξω γλυκά στο παρελθόν,τα έφτιαχνα ωραία.Και τέλος έφτιαξα αυτό το θέμα για να ακούσω διάφορες απόψεις που με έβαλαν σε προβληματισμό για το πως να τα καταφέρω σε αυτόν τον κλάδο.

Ας τελειώσει εδώ το off topic.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ρεαλιστικά λόγω υποκειμενικής φύσης τέτοιων επιστημών είναι λιγότερο πιθανό τέτοιοι τομείς να θαφτούν στο κοντινό μέλλον απ' ό,τι οι μηχανικοί και οι θετικές επιστήμες. Ρομπότ να βγάζουν ιατρικές διαγνώσεις και να χειρουργούν πιστεύω πως πρόκειται να δούμε στις επόμενες δεκαετίες. Ρομπότ-κοινωνικούς λειτουργούς, ψυχολόγους ή δικηγόρους, όχι.

Επίσης το επιχείρημα περί διδασκαλίας μέσω λογισμικού ισχύει για κάθε τομέα αλλα'τα βολικώς εννοούμενα παραλείπονται υποθέτω έτσι;

Ο απλός πληροφορικάριος δε νομίζω πως είναι επάγγελμα με μέλλον.

υπάρχει απλός και περίπλοκος πληροφορικάριος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εννοείται πως υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να εργαστώ σε κάτι τελείως διαφορετικό.Θύμωσα γιατί μου φάνηκε από τον τόνο σου ότι μου κουνάς το δάχτυλο.Και δε μου αρέσει που σε κάθε μήνυμά σου μιλάς συνέχεια για επαγγελματική αποκατάσταση και λεφτά.Δηλαδή εσύ που είσαι στη μουράτη σχολή του Πολυτεχνείου δεν αντιμετωπίζεις προβλήματα;Αν είσαι τόσο τυχερός εντάξει δεν μιλάω.Αλλά δε μου αρέσει που μου κάνεις κήρυγμα



Ναι το έχω σκεφτεί αυτό.Αλλά εάν δεν σπουδάσω αυτό που μου αρέσει,δεν θα εξελιχθώ και θα σκέφτομαι συνέχεια πως θα ήταν αν είχα σπουδάσει αρχαιολογία.Προτιμώ να κάνω αυτό που μου αρέσει και να βρω δουλειά σε κάτι άλλο από το να κάνω κάτι που κάτα πάσα πιθανότητα δεν θα πετύχω και να μην μου αρέσει.

Η πλειοψηφια μας δεν εχει στρωμενη καριερα. Και προφανως ενδεχεται να εργαστω σε κατι τελειως ασχετο. Ομως ειναι ηλιθιο να προσθετεις εν γνωσει σου στον εαυτο σου δυσκολίες μονο και μονο για να κανεις το κομματι σου. Εχω φιλη αποφοιτη Γαλλικης Φιλολογιας που μιλαει απταιστα Αγγλικα, ξερει SAP και δουλευει σε τηλεφωνικο κεντρο για 600€. Και οι συναδελφοι της ειτε δεν εχουν καν πτυχιο ειτε εχουν σπουδασει κατι ακυρο και συνηθως θεωρητικο. Και καθε μερα γυρναει σπιτι και βριζει. Και η εναλλακτικη της ειναι μηπως μπει αναπληρωτρια, να παει στην αλλη ακρη της Ελλαδας για 700€.

Αν πας σε ενα κεντρο προετοιμασιας μεταπτυχιακων, οι πιο απελπισμενοι ειναι οσοι εχουν βγαλει θεωρητικες σχολες, ιστορικα, φιλολογιες, κοινωνιολογιες κλπ. Σκανε χιλιαδες ευρω με την ελπιδα να τους παρει κανα Αμερικανικο πανεπιστημιο και να τους στειλει να κανουν ερευνες στη μεση του πουθενα σαν τον Ιντιανα Τζοουνς. Και συνηθως δε τους παιρνει κιολας και πανε τσαμπα τα λεφτα του μπαμπα και της μαμας. Τι τους κανει; Η απελπισια γιατι η εναλλακτικη λεγεται Μικελ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ρεαλιστικά λόγω υποκειμενικής φύσης τέτοιων επιστημών είναι λιγότερο πιθανό τέτοιοι τομείς να θαφτούν στο κοντινό μέλλον απ' ό,τι οι μηχανικοί και οι θετικές επιστήμες. Ρομπότ να βγάζουν ιατρικές διαγνώσεις και να χειρουργούν πιστεύω πως πρόκειται να δούμε στις επόμενες δεκαετίες. Ρομπότ-κοινωνικούς λειτουργούς, ψυχολόγους ή δικηγόρους, όχι.

Επίσης το επιχείρημα περί διδασκαλίας μέσω λογισμικού ισχύει για κάθε τομέα αλλα'τα βολικώς εννοούμενα παραλείπονται υποθέτω έτσι;



υπάρχει απλός και περίπλοκος πληροφορικάριος;

Ναι δεκτο οτι θα κλεισουν πολλες θεσεις εργασιας,ομως αυτο δεν σημαινει οτι θαφτουν οι μηχανικοι καθως θα δημιουργηθουν νεες θεσεις.Καποιος θα πρεπει να συντηρει ολα αυτα τα ρομπορτ,καποιος θα πρεπει να τα χειριζεται,να τα αναβαθμιζει κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι δεκτο οτι θα κλεισουν πολλες θεσεις εργασιας,ομως αυτο δεν σημαινει οτι θαφτουν οι μηχανικοι καθως θα δημιουργηθουν νεες θεσεις.Καποιος θα πρεπει να συντηρει ολα αυτα τα ρομπορτ,καποιος θα πρεπει να τα χειριζεται,να τα αναβαθμιζει κλπ

Για τη σχεδίαση χρειάζεσαι μηχανικούς. Για τη συντήριση αρκεί ένας εκπαιδευμένος τεχνικός. Αλλά ναι λίγο ως πολύ κανένας τομέας δε θα εξαφανιστεί τελείως απλά κάποιοι θα περιοριστούν σε ακαδημαϊκά πεδία, άλλοι σε υψηλες θέσεις καταγραφής απαιτήσεων κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vonlibera

Νεοφερμένος

Η vonlibera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Είναι εξαιρετικά λυπηρό αν θέλετε την γνώμη μου να επικρατούν τέτοιου είδους παρωχημένες αντιλήψεις σε μια δήθεν ανοιχτόμυαλη και ανεκτική κοινωνία. Οι σημερινές πολύπλοκες κοινωνίες δεν βασίζονται μόνο σε μία επιστήμη, αλλά και στις δύο. Αυτό διότι πολύ απλά και οι δυο είναι εξίσου αναγκαίες. Ένας γιατρός, για παράδειγμα, θα θεραπεύσει τους ασθενείς, ενώ ένας δικηγόρος θα υπερασπιστεί ποικίλες υποθέσεις στο δικαστήριο αποβλέποντας στην απόδοση της δικαιοσύνης. Μην ξεχνάτε επίσης ότι η μια επιστήμη εξαρτάται από την άλλη σε μεγάλο βαθμό. Οι οικονομολόγοι, λόγου χάρη, δουλεύουν και στηρίζονται σε έρευνες που έχουν γίνει από κοινωνιολόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ναι περίπου. Καταρχάς ανοιχτομυαλος σημαίνει ότι δέχομαι και την άποψη του άλλου, Όχι ότι την ενστερνίζομαι κιόλας. Επίσης το επάγγελμα του δικηγορου το θεωρώ ατυχές παράδειγμα γιατί είναι ένα από τα λίγα ανθρωπιστικά επαγγέλματα που είναι απαραίτητο για την λειτουργία μιας κοινωνιας. Από την αλλη οι χιλιάδες κοινωνιολόγοι που βγαίνουν κάθε χρόνο τι μπορούν να κανουν; Να Γράψουν βιβλία σχετικα; Δεν υπάρχει τίποτα που να μπορούν να κάνουν όλοι αυτοί πολυ απλα γιατί κάποιοι τα έχουν ηδη κάνει. Δεν υπάρχει πλέον νόημα κάποιος να προσπαθεί να διαδώσει τις αρχές του ανθρωπισμού γιατί πολύ απλα είναι ήδη διαδεδομένες. Για να μην μακρυγορω δεν υποστηρίζω ότι είναι άχρηστες οι ανθρωπιστικές επιστήμες Αλλά σε καμία περίπτωση η αναλογία του ανθρώπινου δυναμικού που θα ασχολείται με αυτές θα είναι σε αναλογία 1:1 με αυτούς που ασχολούνται με θετικές. Τώρα αν κάποιος πιστεύει ότι εκεί που χρειάζονται 500 φυσικοί και 500 πληροφορικαριοι χρειάζονται και 500 κοινωνιολόγοι και 500 ψυχολόγοι καλό θα ήταν να ξυπνήσει γιατί έχει μείνει πολύ πίσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vonlibera

Νεοφερμένος

Η vonlibera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ναι περίπου. Καταρχάς ανοιχτομυαλος σημαίνει ότι δέχομαι και την άποψη του άλλου, Όχι ότι την ενστερνίζομαι κιόλας. Επίσης το επάγγελμα του δικηγορου το θεωρώ ατυχές παράδειγμα γιατί είναι ένα από τα λίγα ανθρωπιστικά επαγγέλματα που είναι απαραίτητο για την λειτουργία μιας κοινωνιας. Από την αλλη οι χιλιάδες κοινωνιολόγοι που βγαίνουν κάθε χρόνο τι μπορούν να κανουν; Να Γράψουν βιβλία σχετικα; Δεν υπάρχει τίποτα που να μπορούν να κάνουν όλοι αυτοί πολυ απλα γιατί κάποιοι τα έχουν ηδη κάνει. Δεν υπάρχει πλέον νόημα κάποιος να προσπαθεί να διαδώσει τις αρχές του ανθρωπισμού γιατί πολύ απλα είναι ήδη διαδεδομένες. Για να μην μακρυγορω δεν υποστηρίζω ότι είναι άχρηστες οι ανθρωπιστικές επιστήμες Αλλά σε καμία περίπτωση η αναλογία του ανθρώπινου δυναμικού που θα ασχολείται με αυτές θα είναι σε αναλογία 1:1 με αυτούς που ασχολούνται με θετικές. Τώρα αν κάποιος πιστεύει ότι εκεί που χρειάζονται 500 φυσικοί και 500 πληροφορικαριοι χρειάζονται και 500 κοινωνιολόγοι και 500 ψυχολόγοι καλό θα ήταν να ξυπνήσει γιατί έχει μείνει πολύ πίσω


Μία κοινωνία εξελίσσεται διαρκώς. Από μέρα σε μέρα δεδομένα δεκαετιών τίθενται υπό αμφισβήτηση, πόσο μάλλον στους χαλεπούς καιρούς που διανύουμε. Η κοινωνιολογία είναι ίσως από τους σημαντικότερους τομείς για αυτόν ακριβώς τον λόγο, επειδή μελετά φαινόμενα που ΑΛΛΑΖΟΥΝ. Με την ίδια λογική τι να τον κάνουμε τον φυσικό, να μας δείξει ξανά τις έννοιες που κάποιος άλλος επινόησε και άλλοι τόσοι δίδαξαν; Καταλαβαίνετε φαντάζομαι και εσείς οτι το σκεπτικό σας είναι παράλογο. Επίσης, αν μου επιτρέπετε, να υπογραμμίσω την σημασία της ψυχολογίας στο σήμερα καθώς το λαμπάκι χτυπάει κόκκινο. Η ψυχική υγεία ενός ατόμου διαδραματίζει καταλυτικό ρόλο στην ζωή του σε όλες μα όλες τις εκφάνσεις της. Άνθρωποι καταθληπτικοί με αυτοκτονικές τάσεις, μαζικές ανθρωποκτονίες, διεστραμμένα μυάλα, χιλιάδες άτομα που βλάπτουν όχι μονο τον εαυτό τους αλλά και το σύνολο σαν ομάδα μαζί, θέλετε να συνεχίσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Αν και ήμουν στην θεωρητική κατεύθυνση, δεν θα την πρότεινα ποτέ σε κάποιον μαθητή που αμφιταλαντεύεται και δεν είναι σίγουρος τι θέλει περίπου να σπουδάσει. Εγώ την είχα επιλέξει, ώστε να εισαχθώ στη νομική. Κατά τα λοιπά, πράγματι οι ανθρωπιστικές επιστήμες σε γενικές γραμμές δεν έχουν προοπτική εργασίας και ούτε θα έχουν στο μέλλον, αφού είναι σχετικά στάσιμες και δεν μπορούν να ανοίξουν νέες θέσεις εργασίας. Η θεωρητική είναι καλή μόνο για όποιον έχει συγκεκριμένη σχολή ως στόχο και έχει ένα πλάνο για το πώς θα αξιοποιήσει το αντικείμενο αυτό. Για τη μεγάλη μάζα των μαθητών όμως είναι καταδίκη και θα μπορούσαν με μια πολύ μέτρια βαθμολογία αντίστοιχα να περάσουν σε μια σχολή στις άλλες κατευθύνσεις που θα μπορέσουν να αξιοποιήσουν καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει πλέον νόημα κάποιος να προσπαθεί να διαδώσει τις αρχές του ανθρωπισμού γιατί πολύ απλα είναι ήδη διαδεδομένες.

*Ο Κασιδιάρης κυλιέται στο πάτωμα από τα γέλια. Το ίδιο και η Λεπέν. Οι ναζί στην Αυστρία θα γελάσουν σε λίγο γιατί αυτή την ώρα διαπραγματεύονται για να μπουν στην κυβέρνηση. Συνεχής ενημέρωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι οικονομολόγοι, λόγου χάρη, δουλεύουν και στηρίζονται σε έρευνες που έχουν γίνει από κοινωνιολόγους.

Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά μπορείς να παραθέσεις μερικές τέτοιες έρευνες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ναι να συνεχίσεις γιατί με όλα αυτα που αναφέρεις ασχολείται η ψυχιατρική και μάντεψε είναι κλάδος της Ιατρικής και όχι της ψυχολογίας.Οι ψυχολόγοι δεν ασχολούνται με αυτα που λες και το ξέρω από πρώτο χέρι αν Εσύ Όχι ψάξτο. Επίσης οι φυσικοί χρειάζονται για να μεταλαμπαδευσουν αυτά που ήδη γνωρίζουμε στις επόμενες γενιές φυσικών οι οποίοι μελετάνε και προσπαθούν να μάθουν όσα περισσότερα γίνεται για τον κόσμο γύρω μας γιατί μάντεψε τι. Υπάρχουν πάρα πολλά ερωτήματα που προσπαθεί να απαντήσει η φυσική. Με την λογική σου δεν θα είχαμε φτάσει πότε στην κβαντομηχανική. Επίσης Klean όλοι αυτοι που αναφέρεις δεν θα αλλάξουν άποψη αν τους μιλήσουν 100000 κοινωνιολόγοι ή λοιποί ανθρωπιστικές επιστήμονες γιατί δεν είναι ότι δεν ξέρουν τις αρχές του ανθρωπισμού Αλλά απλά δεν τις αποδέχονται. Αυτό δεν θα αλλάξει. Κάποτε αυτο δεν ίσχυε γιατί αυτές οι αρχές όπως και τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν είχαν καθιερωθεί. Το οτι καθιερώθηκαν και καταπατούνται σημαίνει ότι κάποιοι δεν τα αποδέχονται. Όχι οτι δεν τα ξέρουν ή ότι χρειαζόμαστε έναν παπαγάλο κοινωνιολόγο να τα επαναλαμβάνει καθε μέρα. Το πως θα αντιδράσει η κάθε κοινωνία σε αυτόν που δεν σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα και τα καταπατά είναι δικο της θέμα. Ακόμα δεν κατάλαβα το επιχείρημα σου για την χρησιμότητα των κοινωνιολόγων Αλλά μαλλον δεν έχεις έναν άνεργο φιλο κοινωνιολόγο να σου εξηγήσει την ευκολία για να βρει ενας κοινωνιολόγος δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vonlibera

Νεοφερμένος

Η vonlibera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά μπορείς να παραθέσεις μερικές τέτοιες έρευνες?

Ναι να συνεχίσεις γιατί με όλα αυτα που αναφέρεις ασχολείται η ψυχιατρική και μάντεψε είναι κλάδος της Ιατρικής και όχι της ψυχολογίας.Οι ψυχολόγοι δεν ασχολούνται με αυτα που λες και το ξέρω από πρώτο χέρι αν Εσύ Όχι ψάξτο. Επίσης οι φυσικοί χρειάζονται για να μεταλαμπαδευσουν αυτά που ήδη γνωρίζουμε στις επόμενες γενιές φυσικών οι οποίοι μελετάνε και προσπαθούν να μάθουν όσα περισσότερα γίνεται για τον κόσμο γύρω μας γιατί μάντεψε τι. Υπάρχουν πάρα πολλά ερωτήματα που προσπαθεί να απαντήσει η φυσική. Με την λογική σου δεν θα είχαμε φτάσει πότε στην κβαντομηχανική. Επίσης Klean όλοι αυτοι που αναφέρεις δεν θα αλλάξουν άποψη αν τους μιλήσουν 100000 κοινωνιολόγοι ή λοιποί ανθρωπιστικές επιστήμονες γιατί δεν είναι ότι δεν ξέρουν τις αρχές του ανθρωπισμού Αλλά απλά δεν τις αποδέχονται. Αυτό δεν θα αλλάξει. Κάποτε αυτο δεν ίσχυε γιατί αυτές οι αρχές όπως και τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν είχαν καθιερωθεί. Το οτι καθιερώθηκαν και καταπατούνται σημαίνει ότι κάποιοι δεν τα αποδέχονται. Όχι οτι δεν τα ξέρουν ή ότι χρειαζόμαστε έναν παπαγάλο κοινωνιολόγο να τα επαναλαμβάνει καθε μέρα. Το πως θα αντιδράσει η κάθε κοινωνία σε αυτόν που δεν σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα και τα καταπατά είναι δικο της θέμα. Ακόμα δεν κατάλαβα το επιχείρημα σου για την χρησιμότητα των κοινωνιολόγων Αλλά μαλλον δεν έχεις έναν άνεργο φιλο κοινωνιολόγο να σου εξηγήσει την ευκολία για να βρει ενας κοινωνιολόγος δουλειά

Με συγχωρείτε, αλλά απο την στιγμή που χαρακτηρίσατε επιστήμονες ανθρωπιστικών επιστημών "παπαγάλους" δεν έχω καμία διάθεση να συνεχίσω αυτή την συζήτηση. Επίσης δεν απαξίωσα τους φυσικούς αλλά είναι πάλι η ίδια συσχέτιση με τους κοινωνιολόγους. Οι γνώσεις μεταλαμπαδεύονται, όπως προείπατε, και κρίνεται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αναγκαία η ύπαρξη των κατάλληλων ανθρώπων για αυτό. Τέλος, αν σας είναι εύκολο, πείτε την δουλειά ενός ψυχολόγου.

Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά μπορείς να παραθέσεις μερικές τέτοιες έρευνες?

Είναι ευρέως γνωστό ότι η κοινωνικές επιστήμες και οι οικονομικές επιστήμες είναι αλληλένδετες. Η κοινωνιολογία στην ουσία μελετά την δομή μιας κοινωνίας και την θέση των ατόμων μέσα σε αυτή, η οικονομία βασίζει πάνω σε αυτά τα δεδομένα τις θεωρήσεις της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
παιδια;
chill.
Σαφώς υπάρχει υποβάθμιση όμως,δεν νομίζω ότι κάποιος μορφωμένος άνθρωπος αμφισβητεί την αξία των ανθρωπιστικών επιστημών αυτήν καθεαυτή .
Το πρόβλημα έγκειται αλλού .
Υπάρχει κρίση εκεί έξω.Ξέρεις ποια παιδιά είναι αυτά που θα δουλέψουν στο αντικείμενο τους τελειώνοντας από αυτές τις σχολές;
τα ταλέντα ,αυτά που το αγαπάνε τρελά,και κυριως αυτα που δουλεύουν πολύ.
Λογικό είναι σιγα σιγα να μειωνεται η ζητηση αυτων των σχολων,ακόμα και στη νομική να πας απο θεωρητική πάλι τα πραματα ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ δυσκολα.
Λυπηρό μεν,λογικό δε.
Ακομά ,το επιχειρημα περι χρηστικοτητας είναι άτοπο.Φυσικά και οι ανθρωπιστηκές επιστημες δεν θα σωσουν τον κοσμο.
Φυσικα και ενας γιατρος ειναι πολυ πιο χρησιμος απο εναν φιλολογο ,εναν ψυχολογο ακομά και απο εναν νομικό.
Φυσικα και δεν θα φτιαξουμε μηχανηματα και φαρμακα.
Σκεψου ομως την κοινωνια δομημενη οπως τωρα.Δεν ειναι ολα τα πραματα χρηστικα.
Η μουσικη ,η ποιηση,η λογοτεχνια ειναι πραματα αχρηστα.Μπορει να μας κανουν τη ζωη λιγοτερο γκριζα αλλα σε διαβεβαιωνω σιγουρα ζουμε και χωρις αυτα.
Ακομα και οι ψυχολογογι και ,η παιδαγωγικη επιστημη αχρηστα ειναι .Μας κανουν τη ζωη ευκολοτερη αλλα δεν ειναι αναγκαια για να επιβιώσουμε.Δεν ειναι αναγκη να βρεθει ενας τροπος να μαθαινουν τα δυσκλεκτικα παιδια πιο ευκολα.Καμια.Ο κοσμος θα συνεχισει να υπαρχει αν δεν το μελετησουμε αυτο .Ο ανθρωπος ομως με τον καρκινο πολυ πιθανο να πεθανει.
Οχι λοιπον,δεν ειναι αναγκαιο,με την ωμη ,καθαρη εννοια της λεξης σιγουρα αναγκαιο δεν ειναι.Ειναι ομως κατι αλλο που δυστηχως στην Ελλαδα της κρισης και οχι μονο στην Ελλαδα ειναι πολυτέλεια.
Σε μια χωρα σαν την Αγγλια,αυτη τη στιγμη τα κονδυλια που δινονται για την ερευνα των humanities ειναι πολυ υψηλα.
Σε μια χωρα επισης σαν την Αγγλια το επιπεδο σε σπουδες και χορο ειναι παρα πολυ υψηλο.
Οχι οτι αυτο σημαινει οτι θα παω στην Αγγλια κι θα εχω δουλεια.Μην με πεσετε να με φατε.
Ουτε οτι τα 17χρονα πρεπει να δηλωνουν θεωριτικες σχολες.
Τα 17χρονα θα κανουν ο,τι τους ερθει .Τα 17χρονα εκαναν ανεκαθεν και θα κανουν οτι τους ερθει.Γιατι μαντεψτε ?Ειναι 17.
Αν δεν ονειρευεσαι και δεν εισαι ρομαντικος στα 17 ποτε θα εισαι;
Στα 17 θα κανεις πολλα λαθη γιατι εκτος των αλλων εχεις χρονο να κανεις λαθη.
Συμβουλευουμε λοιπον τον αδερφο φιλο ανηψιο μας αλλα ως εκει.Απο εκει και περα ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις επιλογες του.
Ας σταματησουμε πια να τρωγομαστε για to "ποιος την εχει μεγαλυτερη" και ας κοιταξουμε τον εαυτο μας.:)




And medicine, law, business, engineering, these are noble pursuits and necessary to sustain life. But poetry, beauty, romance, love, these are what we stay alive for
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης Klean όλοι αυτοι που αναφέρεις δεν θα αλλάξουν άποψη αν τους μιλήσουν 100000 κοινωνιολόγοι ή λοιποί ανθρωπιστικές επιστήμονες γιατί δεν είναι ότι δεν ξέρουν τις αρχές του ανθρωπισμού Αλλά απλά δεν τις αποδέχονται. Αυτό δεν θα αλλάξει.

Όλοι αυτοί που αναφέρω αγαπητέ δεν με ενδιαφέρει αν θα αλλάξουν γνώμη, με ενδιαφέρει το ότι είναι εκλεγμένοι. Δεν είναι προσωπικό τους ζήτημα λοιπόν.

Οι κοινωνιολόγοι είναι κατά τη γνώμη μου επάγγελμα με προοπτικές, ειδικά αυτή τη περίοδο της έντασης των μεταναστευτικών και προσφυγικών ροών και της παγκοσμιοποίησης. Ενδεικτικά ένα σχετικό ερευνητικό πρόγραμμα που αφορά τις κοινωνικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αναζητητής

Νεοφερμένος

Ο Αναζητητής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Βλέπω συνέχεια στην κοινωνία να υπάρχει μια τάση υποτίμησης των ανθρωπιστικών επιστημών.Στο σχολείο οι θετικοί απαξιώνουν την κατεύθυνση των ανθρωπιστικών ενώ εμείς αναγνωρίζουμε τη σημασία των μαθηματικών,της φυσικής,της χημείας κ.τ.λ.Προσωπικά μου αρέσει να ασχολούμαι από ενδιαφέρον με χημεία και βιολογία. Δεν ξέρω εάν αυτός ο χλεβασμός επικρατεί μόνο στο δικό μου σχολείο.Αλλά και έξω στην κοινωνία συνέχεια οι θετικές και οικονομικές επιστήμες προβάλλονται ενώ οι ανθρωπιστικές επιστήμες όλο και περιορίζονται.Πρέπει να συνδυάζονται όλες οι επιστήμες.Εάν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση δεν ξέρω τι θα γίνει.Ποια είναι η άποψη σας πάνω στο θέμα; :hmm:

έχεις δίκαιο , απλά η εποχή τείνει να ισοπεδώσει την ενασχόληση με τον άνθρωπο με τις ραγδαίες εξελίξεις στην τεχνολογία! Δεν έχουμε ουσιαστικά χρόνο να περιεργαστούμε και να πραγματευτούμε θέματα γύρω από τον άνθρωπο και την ηθική! Βέβαια , ήδη βρισκόμεθα απέναντι σε μεγάλα διλήμματα που μονάχη της η τεχνολογία και η επιστημονική πρόοδος δε δύνανται να απαντήσουν ! ( ευθανασία, κλωνοποίηση , μεταλλαγμένα τρόφιμα ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και θα απαντήσουν σε αυτά δήθεν φιλόσοφοι/αργόσχολοι της εποχής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Βλέπω συνέχεια στην κοινωνία να υπάρχει μια τάση υποτίμησης των ανθρωπιστικών επιστημών.Στο σχολείο οι θετικοί απαξιώνουν την κατεύθυνση των ανθρωπιστικών ενώ εμείς αναγνωρίζουμε τη σημασία των μαθηματικών,της φυσικής,της χημείας κ.τ.λ.Προσωπικά μου αρέσει να ασχολούμαι από ενδιαφέρον με χημεία και βιολογία. Δεν ξέρω εάν αυτός ο χλεβασμός επικρατεί μόνο στο δικό μου σχολείο.Αλλά και έξω στην κοινωνία συνέχεια οι θετικές και οικονομικές επιστήμες προβάλλονται ενώ οι ανθρωπιστικές επιστήμες όλο και περιορίζονται.Πρέπει να συνδυάζονται όλες οι επιστήμες.Εάν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση δεν ξέρω τι θα γίνει.Ποια είναι η άποψη σας πάνω στο θέμα; :hmm:

Mόνο στην Ελλάδα διδάσκουν "θεωρητική" ως κάτι αποκομμένο από την υπόλοιπη κοινωνία και το σήμερα. Θα έπρεπε να σας μάθαιναν ότι οι αρχαίοι πατέρες της εκκλησίας, της κλασικής αρχαιότητας για κάποια περίοδο της ζωής τους ασχολήθηκαν και με μαθηματικά, αυτά τα βαρετά πολυώνυμα ή την επίπεδη γεωμετρία καθώς η γνώση ήταν πολύ περιορισμένη τότε. Δεν είναι τυχαίο ότι τον 17ο αιώνα, οι Γάλλοι Διαφωτιστές άφησαν στίγμα και στη Φυσική, παράλληλα με τις φυλλάδες του Διαφωτισμού. Ο Ντ' Αλαμπέρ άφησε την ομώνυμη λύση στην κυματική εξίσωση μιας διάστασης, ως λύση Ντ' Αλαμπέρ (D' Alembert). Iστορία, Αρχαία, προπαγάνδα μια ζωή στη παπαγαλία για 5-6 ερωτήσεις στις πανελλήνιες και μετά τέλος. Έτσι πουλάει το Ελληνικό σχολείο. Γνώση σε κουτιά. Ποτέ οι άνθρωποι δεν σπούδαζαν σε κατευθύνσεις και συμπαγοποιημένες γνώσεις "αυτό είναι σε άλλη κατεύθυνση".

Οι θετικές επιστήμες ήταν ανέκαθεν σε πρώτη αναζήτηση καθώς ο άνθρωπος προσπαθούσε να κατανοήσει τον κόσμο γύρω του. Πρώτα τρως φαϊ και επιλύεις βιοποριστικές ανάγκες και έπειτα αναζητείς τα αίτια. Η φιλοσοφία αποτέλεσε το δεύτερο στάδιο ενώ η μελέτη της γλώσσας γινόταν παράλληλα. Βέβαια ο τρόπος σπουδών ήταν πολύ διαφορετικός. Δεχτείτε επιτέλους ότι η κοινωνία εξελίσσεται, αλλάζουν πολλά δεδομένα. Ακόμη και οι Οικονομικές επιστήμες πλέον έχουν μαθηματικοποιηθεί σε τέτοιο βαθμό που η Φυσική παίζει το ρόλο της μηχανικής στην κοινωνική εξέλιξη. Οι γλώσσες ανοίγονται σε ένα νέο πεδίο στον κόσμο της μαθηματικής πληροφορικής: θεωρία αυτομάτων. Ελλάδα 2017 π.Χ. Οι μαθητές στον κόσμο τους και οι περισσότεροι εξ' αυτών ζουν με νοοτροπίες του 1950. Βέβαια το ίντερνετ το χειρίζονται καλύτερα και από ρομπότ, όχι όμως γι' αυτό που θα έπρεπε να ψάχνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top