Επιλογή Κολλεγίου/ΙΕΚ

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς είναι δυνατόν αυτοί που υπερθεματίζουν υπέρ των κολεγίων, να είναι νέοι χρήστες ή να έχουν ελάχιστες αναρτήσεις, να ενδιαφέρονται αποκλειστικά και μόνο γι΄αυτό το θέμα και αφού πουν αυτά που έχουν να πουν να εξαφανίζονται δια παντός. Μάλλον θα σκεφτείτε ότι είμαι καχύποπτη αλλά τόσο τυχαίο να είναι πια; Δεν νομίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evalliaChefαρα

Νεοφερμένος

Η evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς είναι δυνατόν αυτοί που υπερθεματίζουν υπέρ των κολεγίων, να είναι νέοι χρήστες ή να έχουν ελάχιστες αναρτήσεις, να ενδιαφέρονται αποκλειστικά και μόνο γι΄αυτό το θέμα και αφού πουν αυτά που έχουν να πουν να εξαφανίζονται δια παντός. Μάλλον θα σκεφτείτε ότι είμαι καχύποπτη αλλά τόσο τυχαίο να είναι πια; Δεν νομίζω!

Αυτη η ειρωνεία για πιον ειναι και σε τι αποσκοπει?Ο καθεις λεγει τη γνώμη του κατα το δοκουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η απορία μου είναι απόλυτα συγκεκριμένη και ξεκάθαρη. Δεν νομίζω ότι χρήζει διευκρινίσεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Τώρα θα τη δούμε να σχολιάζει στο "Νεανικές απόψεις για τη πολιτική" για ξεκάρφωμα χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evalliaChefαρα

Νεοφερμένος

Η evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Τώρα θα τη δούμε να σχολιάζει στο "Νεανικές απόψεις για τη πολιτική" για ξεκάρφωμα χαχαχαχα

μπααα ,δε θα με δεις...Βαρετο θεματάκι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.

Τεό εμ.

Νεοφερμένος

Ο Τεό εμ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά ειμαι 20 ετων και θα ήθελα να ρωτησω κάτι που με απασχολεί..

Λοιπον...είμαι γραμμένος σε ΤΕΙ εδώ και ενα χρονο και φετος ξεκινησα να φοιτω παράλληλα σε ιδιωτικό ΙΕΚ. Διάβασα οτι αυτό είναι καθ'ολα νόμιμη πράξη.

Επομένως, τώρα που θέλω να πάρω αναβολή μπορω να την πάρω μέσω του ΙΕΚ? (Σημειώνω ξανά οτι γράφτηκαν στο ΙΕΚ μετα απο το ΤΕΙ ) (Επιπλέον,στις 31 του μήνα λήγει η αναβολή μου και έχω αγχωθει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Παιδιά ειμαι 20 ετων και θα ήθελα να ρωτησω κάτι που με απασχολεί..

Λοιπον...είμαι γραμμένος σε ΤΕΙ εδώ και ενα χρονο και φετος ξεκινησα να φοιτω παράλληλα σε ιδιωτικό ΙΕΚ. Διάβασα οτι αυτό είναι καθ'ολα νόμιμη πράξη.

Επομένως, τώρα που θέλω να πάρω αναβολή μπορω να την πάρω μέσω του ΙΕΚ? (Σημειώνω ξανά οτι γράφτηκαν στο ΙΕΚ μετα απο το ΤΕΙ ) (Επιπλέον,στις 31 του μήνα λήγει η αναβολή μου και έχω αγχωθει)

Νομιζω οτι και στα ιεκ δικαιουσαι αναβολη αλλα σίγουρα είναι καλυτερα να τη παρεις απο το Τει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evalliaChefαρα

Νεοφερμένος

Η evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Συμφωνω. Προτιμάς πιο πικάντικα Θέματα...

stickerbush....Tο πιπέρι κυριαρχεί στη ζωή μου...Εξαλλου πρεπει να ξεφευγουμε και λίγο απο τη ρουτινα της καθημερινότητας...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Έχει σπουδάσει κανένας στο συγκεκριμένο κολέγιο; IST College

Αν μπορεί ας μας περιγράψει τις εμπειρίες του γιατί σκέφτομαι να πάω αλλά έχω μαύρα μεσάνυχτα στο τι γίνεται εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tatiana22

Νεοφερμένος

Η tatiana22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας. Έιχα αποφασίσει από καιρό τώρα να μην δώσω πανελλήνιες και φέτος αποφοίτησα και είμαι ανάμεσα σε δυο κολλέγια. Το deree και το bca. Θελω να σπουδάσω ναυτιλιακά, και ξερω ότι το BCA είναι γνωστό για το τμήμα των ναυτιλιακών του. Το deree από την άλλη έχει γενικά πολυ καλή φήμη. Είμαι σε ένα αδιέξοδο και δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο από τα 2 ειναι καλύτερο. Από άποψη χρημάτων, λόγω της καλής βαθμολογίας που έχω στο απολυτήριο, τα χρήματα ειναι πάνω κάτω τα ίδια. Ξέρει κανείς ποιο από τα 2 ειναι καλύτερη επιλογή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να είναι τα χρήματα τα ίδια θαρρώ πως δεν θα υπάρχει αισθητή διαφορά στην ποιότητα των σπουδών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Για να είναι τα χρήματα τα ίδια θαρρώ πως δεν θα υπάρχει αισθητή διαφορά στην ποιότητα των σπουδών

Μάλλον τα χρήματα είναι ίδια επειδή έχει κερδίσει κάτι σαν υποτροφία λόγω καλού απολυτηρίου. Το Deree είναι, γενικά μιλώντας, ακριβό. Ψάχνομαι και εγώ να κάνω μάινορ εκεί και σκέφτομαι : Μπράβο ρε Φώτη! Καλα μας έλεγες για το απολυτήριο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana22

Νεοφερμένος

Η tatiana22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι, τα χρήματα ειναι τα ίδια λόγω καλού απολυτηρίου, αλλιώς το deree βγαίνει αρκετά πιο ακριβό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeGR

Νεοφερμένος

Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Υπάρχει στην Ελλάδα ή στην Κύπρο κολλέγιο με ειδικότητα παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης? Αν ναι ποιο?
Το πτυχίο από τέτοια κολλέγια αναγνωρίζεται από το δημόσιο?
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Για κολέγιο δεν ξέρω, αλλά το ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο Κύπρου έχει παιδαγωγικά

https://www.euc.ac.cy/el/departments/department-of-education-sciences
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeGR

Νεοφερμένος

Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ευχαριστώ.
Το πτυχίο από αυτή τη σχολή ξέρουμε αν αναγνωρίζεται από το Ελληνικό και το Κυπριακό δημόσιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Τα πτυχία απο κολέγια δεν αναγνωρίζονται απ' τον ΔΟΑΤΑΠ. Δε μπορείς δηλαδή να καταθέσεις τα χαρτιά σου για να διοριστείς κάποια στιγμή ως δάσκαλος γιατί δεν θα έχεις αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeGR

Νεοφερμένος

Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μιλάω για το Ευρωπαικό Πανεπιστήμιο Κύπρου που λέει ο φίλος πιο πάνω. Στο link που έχει στείλει ο φίλος γράφει πως πολλοί απόφοιτοι του συγκεκριμένου πανεπιστημίου δουλεύουν σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία. Μήπως υπάρχει εξαίρεση για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο μιας και είναι Ευρωπαικό ή δεν στέκουν όσα λένε στη σελίδα τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ναι της Κύπρου αναγνωρίζονται από το ΔΟΑΤΑΠ αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση πλέον να δουλέψει κανείς σαν δάσκαλος. Ακόμη τους απόφοιτους του 2012 δεν έχουν πάρει. Οπότε αν θες να σπουδάσεις δημοτικής πήγαινε κατευθείαν έξω αλλιώς σπούδασε στην Ελλάδα κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top