Επιλογή Κολλεγίου/ΙΕΚ

C.R

Νεοφερμένος

Η C.R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση στις μέρες μας όμως η αγγλική γιαυτό και δεν θέλω. Επίσης ο άνθρωπος που μίλησα στο μητροπολιτικο μου είπε ότι πλέον έχει γίνει ρύθμιση η οποία έχει κάνει αναγνωρισιμα τα πτυχία και αν θες παίρνεις και ένα χαρτί που σου επιτρέπει να πάρεις μέρος και σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Βέβαια εγώ θέλω να δουλέψω σαν στέλεχος γραφείου σε ναυτιλιακή εταιρεία γιαυτό δεν πιστευα πως θα ειχα θέμα με το πτυχίο από κολέγιο. Λες να είναι "μουφα " χαρτί και να μη με δέχονται οι ναυτιλιακες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Είμαι μαθήτρια της Γ' λυκείου και σκέφτηκα να πάω σε κάποιο ιδιωτικό κολέγιο. Δεν θα δωσω πανελλαδικές γιατί δεν μπορώ να περάσω ναυτιλιακα από τη θεωρητική(με τα θετικοτεχνολογικα δεν το έχω ). Έπειτα από έρευνα κατέληξα στο new york college και στο μητροπολιτικο κολέγιο. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη είτε κάποιου απόφοιτου από αυτά τα κολέγια ή κάποιου που είναι φοιτητής ή έστω γνωρίζει κάποιον από εκεί. Αξίζουν τα δίδακτρα που ζητούν; επισης για το nyc άκουσα ότι στο 2ο έτος από 6500€ σου ανεβάζουν τα διδακτρα στα 8! Ισχυει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ο τελευταίος μπήκε πέρσι στη Ναυτιλιακών Σπουδών Πειραιά με 16086 μόρια μαζί με τα Αγγλικά. Αν υποθέσεις ότι είχε γράψει γύρω στο 16 στα Αγγλικά τότε μένουν κάτω από 15500 μόρια που έπρεπε να συγκεντρώσει στα άλλα μαθήματα για να εισαχθεί. Νομίζω ότι αν το "παλέψεις" μπορείς να συγκεντρώσεις αυτά τα μόρια ακόμα και αν δεν το έχεις με τα θετικοτεχνολογικά. Αν πάλι σου φαίνεται δύσκολο μπορείς να στοχεύσεις το Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών στη Χίο όπου ο τελευταίος μπήκε με 12150 μόρια. Κράτα τα λεφτά σου για να κάνεις αργότερα ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ή μια δική σου δουλειά και μην τα σκορπάς σε αμφιβόλου βαρύτητας "μαγαζιά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το πιθανοτερο ειναι να ειναι ενα αμφιλεγομενο χαρτι.Πες οτι εχεις εσυ μια επιχειρηση ναυτιλιακη.Θα προσλαμβανες εναν αποφοιτο πανεπιστημιακης εκπαιδευσης με μεταπτυχιακο τιτλο η εναν αποφοιτο κολλεγιου;Οσο πιο μεγαλος ανταγωνισμος υπαρχει και ανεργια στις μερες μας τοσο πιο θωρακισμενοι και σοβαροι στις επιλογες μας πρεπει αν ειμαστε εμεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Είχα ψαχτεί και εγώ για μεταπτυχιακό όμως, σε κολέγιο σε άλλο όμως τομέα από αυτό που θες και πιστεύω πως αξίζει αρκεί το ίδρυμα που θα επιλέξεις να είναι αναγνωρισμένο. Τα κολλέγια προσφέρουν πρακτικό πρόγραμμα σπουδών προσανατολισμένο στην αγορά εργασίας ιδανικό για όσους ενδιαφέρονται για άμεση αποκατάσταση και θα τελειώσεις και στην ώρα σου. Μίλα καλύτερα με άτομα από τον χώρο που σε ενδιαφέρει αν έχεις κάποιον αυτοί θα σου πουν ακριβώς ποία κολλέγια αξίζουν. Γενικά τα ναυτιλιακά ακόμα πάνε καλά και έχουν πολλές θέσεις εργασίας. Μια γνωστή μου από παντελώς άσχετο αντικείμενο , είχε τελειώσει Ιστορικό την πήραν για 2 μήνες πρακτική-εκπαίδευση σε μια ναυτιλιακή και μετά αφού είδαν ότι τους έκανε την προσέλαβαν. Η κοπέλα έπειτα με την προϋπηρεσία που είχε την δέχτηκαν σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο ΠΑΠΕΙ. Για αυτό αν επιλέξεις ένα αξιόλογο κολλέγιο φρόντισε να τα πας καλά με τα μαθήματα και να κάνεις πολλές πρακτικές ακόμα και εθελοντικές στην αρχή ώστε να ενισχύεις το βιογραφικό σου.

Δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση στις μέρες μας όμως η αγγλική γιαυτό και δεν θέλω. Επίσης ο άνθρωπος που μίλησα στο μητροπολιτικο μου είπε ότι πλέον έχει γίνει ρύθμιση η οποία έχει κάνει αναγνωρισιμα τα πτυχία και αν θες παίρνεις και ένα χαρτί που σου επιτρέπει να πάρεις μέρος και σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Βέβαια εγώ θέλω να δουλέψω σαν στέλεχος γραφείου σε ναυτιλιακή εταιρεία γιαυτό δεν πιστευα πως θα ειχα θέμα με το πτυχίο από κολέγιο. Λες να είναι "μουφα " χαρτί και να μη με δέχονται οι ναυτιλιακες;

Όχι σου είπε ψέμματα δεν είναι αναγνωρισμένα και δεν μπορείς να παίρνεις μέρος στον ΑΣΕΠ και νομίζω ούτε και σε μεταπτυχιακά προγράμματα που προσφέρονται από δημόσια ΑΕΙ. Τα μόνα κολλέγια που κόντεψαν να πάρουν αναγνώριση από το κράτος πριν δύο χρόνια ήταν το Deree και το Anatolian college.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για να μπεις σε ακαδημία εμπορικού ναυτικού απ όσο θυμάμαι δεν θέλει να δώσεις καν πανελλήνιες, απλά να έχεις το απολυτήριο. Δεν θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο; Κρίμα να δώσεις τόσα χρήματα...

Δεν ξέρω πόσο σχετικό είναι το ένα με το άλλο, μπορεί να λέω και βλακείες. Αλλά αν κρίνω από το ποστ σου που ξεκίνησες για αγγλική φιλολογία και θες ναυτιλιακά, μάλλον δεν ξέρεις και τι θες ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.R

Νεοφερμένος

Η C.R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αρχικά θα κάνω και μεταπτυχιακό. Δεν θα μείνω με ένα πτυχίο. Μάλιστα σκέφτομαι μεταπτυχιακό στο marketing διότι θέλω να ασχοληθώ με τη ναυλομεσιτεια και επίσης δεν με ενδιαφέρει αν μπορώ να πάρω μέρος σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ :P

Δεν θέλω να μπω σε ΑΕΝ. Γνωρίζω τι γίνεται διότι Σπουδάζει το αγόρι μου εκεί και όντως παίρνουν με απολυτηριο άτομα όμως στα ναυτιλιακα στο παπει (και σε καμία άλλη σχολή βασικα) δεν σε παίρνουν με απολυτηριο.

Αρχικά θα κάνω και μεταπτυχιακό. Δεν θα μείνω με ένα πτυχίο. Μάλιστα σκέφτομαι μεταπτυχιακό στο marketing διότι θέλω να ασχοληθώ με τη ναυλομεσιτεια και επίσης δεν με ενδιαφέρει αν μπορώ να πάρω μέρος σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ :P

Δεν θέλω να μπω σε ΑΕΝ. Γνωρίζω τι γίνεται διότι Σπουδάζει το αγόρι μου εκεί και όντως παίρνουν με απολυτηριο άτομα όμως στα ναυτιλιακα στο παπει (και σε καμία άλλη σχολή βασικα) δεν σε παίρνουν με απολυτηριο.

Το πιθανοτερο ειναι να ειναι ενα αμφιλεγομενο χαρτι.Πες οτι εχεις εσυ μια επιχειρηση ναυτιλιακη.Θα προσλαμβανες εναν αποφοιτο πανεπιστημιακης εκπαιδευσης με μεταπτυχιακο τιτλο η εναν αποφοιτο κολλεγιου;Οσο πιο μεγαλος ανταγωνισμος υπαρχει και ανεργια στις μερες μας τοσο πιο θωρακισμενοι και σοβαροι στις επιλογες μας πρεπει αν ειμαστε εμεις.
Αρχικά θα κάνω και μεταπτυχιακό. Δεν θα μείνω με ένα πτυχίο. Μάλιστα σκέφτομαι μεταπτυχιακό στο marketing διότι θέλω να ασχοληθώ με τη ναυλομεσιτεια και επίσης δεν με ενδιαφέρει αν μπορώ να πάρω μέρος σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ

Επίσης δεν ενδιαφέρομαι για επαρχία(είδα μια κοπέλα που μου έγραψε για Χίο γιαυτό το αναφέρω). Συγχωρέστε τη μορφή των απαντήσεων μου είμαι νέα στο forumκαι δεν έχω εξοικιωθει ακομξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γιατί δεν πηγαίνεις αμέσως στο εξωτερικό; Είναι πολύ καλύτερη επένδυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.R

Νεοφερμένος

Η C.R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
@Ερινυς δεν είναι ότι δεν ξέρω τι θέλω. Έκανα απλώς έναν επαναπροσδιορισμο στα σχέδια μου. Δεν θέλω να έχω ένα πτυχίο και να είμαι ανεργη ή να τα βγάζω πέρα οριακά! Επέλεξα τα ναυτιλιακα διότι είναι ένας τομέας πολλά υποσχομενος όσο αναφορά τους μισθούς και την επαγγελματική αποκατάσταση. :)

Δεν είμαι σε θεση(για προσωπικούς μου λογους) αλλά ούτε και επιθυμώ να φύγω από την Ελλάδα για σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Δεν είμαι σε θεση(για προσωπικούς μου λογους) αλλά ούτε και επιθυμώ να φύγω από την Ελλάδα για σπουδές.
Κανεις δεν ηταν σε θεση και ετοιμος για μια τετοια κινηση αλλα σιγουρα δεν θα χει μετανιωσει για αυτη του την αποφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
C.R εγώ προτείνω πριν δώσεις τόσα χρήματα να κάνεις το εξής (έτσι κι αλλιώς δεν χάνεις κάτι),άλλαξε κατεύθυνση(νομίζω γίνεται ακόμη),πήγαινε 5ο και ό,τι γράψεις.Αν δεν κάτσει και δε ψήνεσαι να ξαναδώσεις,επέλεξε κάποιο κολλέγιο αλλά μην το εγκαταλείπεις έτσι αμαχητί.
υ.γ με ναυτιλιακά μπορεί να ασχοληθεί και ένας απόφοιτος Διοίκησης Επιχειρήσεων ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας ανακεφαλαιώσουμε
1) Δεν το έχεις με τα θετικοτεχνολογικά αλλά παρόλα αυτά θέλεις να σπουδάσεις ναυτιλιακά
2) Δεν σε ενδιαφέρουν οι διαγωνισμοί του ΑΣΕΠ
3) Δεν σε ενδιαφέρουν παρεμφερείς σχολές (πχ ακαδημία εμπορικού ναυτικού)
4) Δεν σε ενδιαφέρουν σχολές της επαρχίας
5) Δεν επιθυμείς να φύγεις στο εξωτερικό.
Κορίτσι μου αν θέλεις να εμφανίσεις σαν μοναδική επιλογή τα κολέγια κάνοντάς τους έμμεση διαφήμιση, δεν πρόκειται τουλάχιστον σ΄αυτό το φόρουμ να βρεις υποστηρικτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.R

Νεοφερμένος

Η C.R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
@λενω 1. Ναι δεν το έχω. Τι να κάνουμε δεν είμαστε όλοι μυαλά για φυσική, προγραμματισμό και μαθηματικά.
2.δεν με ενδιαφέρουν διότι θέλω να εργαστω ως στέλεχος σε εταιρεία οχι στο δημόσιο
3. Δεν θέλω να γίνω πλοίαρχος ή μηχανικός διότι η Ακαδημία εμπορικού ναυτικου για αυτό είναι.
4. Δεν θέλουν οι γονείς μου να με στείλουν στην επαρχία.
5. Δεν με στέλνουν επαρχία, θα με στείλουν εξωτερικό;
Δεν κοιτάζω να κανω διαφήμιση. Έχω κάποιους λόγους για ολα και πιστεύω όχι παράλογους. Δεν έψαχνα καν για υποστηρικτές. Τη γνώμη ΌΣΩΝ ΓΝΩΡΊΖΟΥΝ για αυτά τα 2 κολέγια ήθελα.

@manolis_98 δεν πιάνω τα μόρια ούτε για πλάκα δυστυχώς! Μόνο αγγλικά και έκθεση θα έγραφα καλά. Επίσης δεν ξέρω εάν γίνεται σε άλλα σχολεία αλλά στο δικό μας δεν μας αφήνουν να αλλάξουμε κατεύθυνση. Η προθεσμία για αλλαγή ήταν μέχρι τέλος του Σεπτέμβρη.. Από εκεί και πέρα δεν μας αφήνουν. Δε ξερω γιατί αλλά έτσι είναι... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@λενω 1. Ναι δεν το έχω. Τι να κάνουμε δεν είμαστε όλοι μυαλά για φυσική, προγραμματισμό και μαθηματικά.
2.δεν με ενδιαφέρουν διότι θέλω να εργαστω ως στέλεχος σε εταιρεία οχι στο δημόσιο
3. Δεν θέλω να γίνω πλοίαρχος ή μηχανικός διότι η Ακαδημία εμπορικού ναυτικου για αυτό είναι.
4. Δεν θέλουν οι γονείς μου να με στείλουν στην επαρχία.
5. Δεν με στέλνουν επαρχία, θα με στείλουν εξωτερικό;
Δεν κοιτάζω να κανω διαφήμιση. Έχω κάποιους λόγους για ολα και πιστεύω όχι παράλογους. Δεν έψαχνα καν για υποστηρικτές. Τη γνώμη ΌΣΩΝ ΓΝΩΡΊΖΟΥΝ για αυτά τα 2 κολέγια ήθελα.

1) Και εγώ δεν το έχω καθόλου με τα θετικά γιαυτό βρήκα τη φόρμουλα να κάνω αυτό που μου αρέσει μέσω της θεωρητικής.΄Οταν όμως δεν το έχεις δεν αποφασίζεις να σπουδάσεις ναυτιλιακά. Για ρίξε μια ματιά στα μαθήματα εδώ https://www.unipi.gr/unipi/odigos_spoudon/files/nayt.pdf. Φαντάζομαι και στα κολέγια που ψάχνεις παρεμφερή θα είναι. Πώς θα ανταποκριθείς;
2) Για να φτάσεις στο σημείο να γίνεις "στέλεχος" θα πρέπει να φας πολλά ψωμιά και να συναγωνιστείς με ανθρώπους με "βαριά χαρτιά" από εδώ και από το εξωτερικό και βαρβάτη προυπηρεσία. Πώς θα το κάνεις αυτό με το προπτυχιακό και το μεταπτυχιακό ενός κολεγίου; Αν δηλαδή σου καθόταν μια θέση στο δημόσιο έστω για να την χρησιμοποιήσεις σαν προυπηρεσία στις μελλοντικές αιτήσεις για τη θέση των ονείρων σου, εσύ θα την απέρριπτες;
3) ΟΚ αν δεν θες να πας στην ακαδημία εμπορικού ναυτικού, μην πας. Φαντάζομαι σου προτάθηκε επειδή ανήκει στον ευρύτερο τομέα της ναυτιλίας και δεν έχει πανελλαδικές.
4) και 5) ΑΣΦΑΛΩΣ ΑΣΤΕΙΕΥΕΣΑΙ!!! Δηλαδή θέλεις να πιστέψουμε ότι οι γονείς σου προτιμούν να δώσουν ένα τσουβάλι λεφτά σε ένα κολέγιο και να μην σε στείλουν σε ένα έγκυρο πανεπιστήμιο του εξωτερικού να σπουδάσεις; Μα αυτό είναι ο ορισμός του παραλογισμού. Στην απίθανη περίπτωση που ισχύει κάτι τέτοιο τότε εσύ θα πρέπει να τους εξηγήσεις με σοβαρότητα και επιχειρήματα γιατί θα πρέπει να ακολουθήσεις άλλη πορεία και τελικά να τους πείσεις. Ενήλικα άτομα είμαστε και νομίζω ότι μπορούμε να καθήσουμε γύρω από ένα τραπέζι και να αναπτύξουμε τις απόψεις μας.
Τέλος πάντων ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του αλλά νομίζω ότι όλοι θα θέλαμε να κάνουμε τις σωστότερες δυνατές, γιαυτό ξανασκέψου το. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Σε κανένα απ' τα δυο.

Αν έχεις τα λεφτά, κάνε ό,τι θες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Για να γινεις ταμιας στα γραφεια της blue star ισως το κολλεγιο σου αρκει.Για να κανεις σοβαρη καριερα και να γινεις στελεχος ξεχνα το με πτυχιο κολλεγιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli93

Νεοφερμένος

Η nefeli93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ τελείωσα πέρσι marketing στο μητροπολιτικό και τώρα είμαι σε αναζήτηση εργασίας. Βρίσκομαι σε φάση συνεντεύξεων και ελπίζω για το καλύτερο. Δεν περιμένω τρέλα πράγματα ειδικά με την ανεργία και τα προβλήματα που υπάρχουν. Ένα βήμα κάθε φορά. Εγώ λοιπόν θα σου πω την δική μου εμπειρία και εσύ θα κρίνεις τι θες να κάνεις. Στο λύκειο ήμουν θεωρητική κατεύθυνση αλλά είχα πάρει μαθηματικά γενικής και ΑΟΘ για να μπορώ να δηλώσω σχολές 5ου πεδίου. Έδωσα πανελλήνιες και πέρασα στο ΤΕΙ Ηγουμενίτσας . Για προσωπικούς λόγους επέλεξα μετά από ένα εξάμηνο να φύγω και να μην συνεχίσω τις σπουδές. Δεν μου βγήκε σε κακό. Έμεινα Αθήνα και έκανα την έρευνα μου. Τελικά γράφτηκα στο μητροπολιτικό. Προσωπικά δεν με ενδιέφερε και δεν με ενδιαφέρει το δημόσιο. Το Κολλέγιο που έδωσε κάποιες γνώσεις που με βοήθησαν πολύ στο να έχω μια βασική εκπαίδευση τουλάχιστον για αρχή. Τα υπόλοιπα τα βλέπεις και στη δουλειά. Οι σπουδές Ναυτιλιακών όπως και Μarketing δεν προϋποθέτουν αναγνώριση στον ιδιωτικό τομέα. Αυτό λοιπόν δεν πρέπει να σε προβληματίζει. Το αν είναι κωλόχαρτο ή όχι είναι σχετικό. Δηλαδή είναι καλύτερο να πας σε ένα διαλυμένο ΤΕΙ όπως ήταν το δικό μας και να προσπαθείς να τελειώσεις μέσα σε ένα χάος και να δίνουν οι γονείς σου λεφτά για να σε συντηρούν. Και το λέω γιατί γράφτηκα και έμεινα ένα διάστημα αλλά σε εμένα δεν λειτούργησε. Σε τελική ανάλυση ο καθένας είναι μοναδική περίπτωση. Αν περνούσες marketing στο ΟΠΑ δεν θα ήμασταν εδώ και δεν θα συζητούσαμε. Δεν υπάρχει κάτι κακό με τα κολλέγια ειδικά όταν πρόκειται για σχολές business. Θα πάρεις κάποιες γνώσεις και θα ψαχτείς κιόλας. Εγώ τελειώνοντας απευθύνθηκα στο career office του κολλεγίου και όταν προέκυψαν θέσεις assistant με κάλεσαν για συνέντευξη. Έχω περάσει ήδη δύο συνεντεύξεις και περιμένω να δω πως θα πάει. Μέχρι στιγμής αυτό που ήθελα να πάρω από το Κολλέγιο το πήρα. Καλού επιπέδου γνώσεις και πρόσβαση σε συνεντεύξεις που σημαίνει ότι κάποιος πρόσεξε το βιογραφικό μου. Η συνέχεια σίγουρα εξαρτάται και από εμένα. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς. Κατά την άποψη μου πρέπει να κάνεις την προσπάθεια σου και τελειώνοντας τις πανελλήνιες να δεις τις επιλογές σου. Καλή επιτυχία:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Όποιος θέλει να ασχοληθεί με ναυτιλιακά πρέπει αρχικά να έχει βασικές γνώσεις ναυτικού. Ακόμα και προσωπικό γραφείου να είσαι αυτές οι γνώσεις μετράνε και τις ζητάνε οι ναυτιλιακές (θαλάσσια εμπειρία). Πρέπει να ξέρεις την διεθνή ναυτιλιακή νομοθεσία τέλεια γιατί υπάρχει πιθανότητα σε ένα λιμάνι να μην αφήσουν το καράβι να φύγει. Εκεί πρέπει να τους αποδείξει οι λιμενόμπατσοι έχουν άδικο.

Επίσης πρέπει να γνωρίζεις από τυποποιήσεις προιόντων, δηλαδή διεθνής κωδικές ονομασίες προιόντων για να ελέξεις αν η παραλαβή του προιόντος του είναι σωστή.

Μπορεί ο τομέας των ναυτιλιακών να είναι υποσχόμενος καθώς η Ελλάδα έχει από τους μεγαλύτερους αν όχι το μεγαλύτερο στόλο του κόσμου αλλά να ξέρετε ότι οι εφοπλιστές έχουν ιδρύσει δικές τους σχολές σε Φιλιπιννες και Ινδία και αλλού για να παράγουν φτηνό προσωπικό. Αυτό σημαίνει ότι αν ξέρεις π.χ. φιλιπινέζικα είναι ένα μεγάλο +.

Μην περιμένετε να σας εκπαιδεύσει κάποιος σε αυτά. Πρέπει μόνοι σας να τα μάθετε. Αν πάτε σε συνέντευξη και σας δουν άσχετό ούτε για ταμεία δεν θα σας πάρουν. Στην καλύτερη περίπτωση να γίνεται μούτσοι σε μια ναυτιλιακή για μια πενταετία και μετά να διεκδικήσετε θέση γραφείου με εφόδιο την εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.R

Νεοφερμένος

Η C.R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ τελείωσα πέρσι marketing στο μητροπολιτικό και τώρα είμαι σε αναζήτηση εργασίας. Βρίσκομαι σε φάση συνεντεύξεων και ελπίζω για το καλύτερο. Δεν περιμένω τρέλα πράγματα ειδικά με την ανεργία και τα προβλήματα που υπάρχουν. Ένα βήμα κάθε φορά. Εγώ λοιπόν θα σου πω την δική μου εμπειρία και εσύ θα κρίνεις τι θες να κάνεις. Στο λύκειο ήμουν θεωρητική κατεύθυνση αλλά είχα πάρει μαθηματικά γενικής και ΑΟΘ για να μπορώ να δηλώσω σχολές 5ου πεδίου. Έδωσα πανελλήνιες και πέρασα στο ΤΕΙ Ηγουμενίτσας . Για προσωπικούς λόγους επέλεξα μετά από ένα εξάμηνο να φύγω και να μην συνεχίσω τις σπουδές. Δεν μου βγήκε σε κακό. Έμεινα Αθήνα και έκανα την έρευνα μου. Τελικά γράφτηκα στο μητροπολιτικό. Προσωπικά δεν με ενδιέφερε και δεν με ενδιαφέρει το δημόσιο. Το Κολλέγιο που έδωσε κάποιες γνώσεις που με βοήθησαν πολύ στο να έχω μια βασική εκπαίδευση τουλάχιστον για αρχή. Τα υπόλοιπα τα βλέπεις και στη δουλειά. Οι σπουδές Ναυτιλιακών όπως και Μarketing δεν προϋποθέτουν αναγνώριση στον ιδιωτικό τομέα. Αυτό λοιπόν δεν πρέπει να σε προβληματίζει. Το αν είναι κωλόχαρτο ή όχι είναι σχετικό. Δηλαδή είναι καλύτερο να πας σε ένα διαλυμένο ΤΕΙ όπως ήταν το δικό μας και να προσπαθείς να τελειώσεις μέσα σε ένα χάος και να δίνουν οι γονείς σου λεφτά για να σε συντηρούν. Και το λέω γιατί γράφτηκα και έμεινα ένα διάστημα αλλά σε εμένα δεν λειτούργησε. Σε τελική ανάλυση ο καθένας είναι μοναδική περίπτωση. Αν περνούσες marketing στο ΟΠΑ δεν θα ήμασταν εδώ και δεν θα συζητούσαμε. Δεν υπάρχει κάτι κακό με τα κολλέγια ειδικά όταν πρόκειται για σχολές business. Θα πάρεις κάποιες γνώσεις και θα ψαχτείς κιόλας. Εγώ τελειώνοντας απευθύνθηκα στο career office του κολλεγίου και όταν προέκυψαν θέσεις assistant με κάλεσαν για συνέντευξη. Έχω περάσει ήδη δύο συνεντεύξεις και περιμένω να δω πως θα πάει. Μέχρι στιγμής αυτό που ήθελα να πάρω από το Κολλέγιο το πήρα. Καλού επιπέδου γνώσεις και πρόσβαση σε συνεντεύξεις που σημαίνει ότι κάποιος πρόσεξε το βιογραφικό μου. Η συνέχεια σίγουρα εξαρτάται και από εμένα. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς. Κατά την άποψη μου πρέπει να κάνεις την προσπάθεια σου και τελειώνοντας τις πανελλήνιες να δεις τις επιλογές σου. Καλή επιτυχία:clapup:

Σε ευχαριστώ πολύ! Και σε εσένα καλή επιτυχία με τις συνεντεύξεις σου! Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάποια άλλα πράγματα όσο αναφορά το κολέγιο. Συγκεκριμένα για τους καθηγητές και για τα δίδακτρα. Έχει προσωπικά μηνύματα το φόρουμ αυτο;

Όποιος θέλει να ασχοληθεί με ναυτιλιακά πρέπει αρχικά να έχει βασικές γνώσεις ναυτικού. Ακόμα και προσωπικό γραφείου να είσαι αυτές οι γνώσεις μετράνε και τις ζητάνε οι ναυτιλιακές (θαλάσσια εμπειρία). Πρέπει να ξέρεις την διεθνή ναυτιλιακή νομοθεσία τέλεια γιατί υπάρχει πιθανότητα σε ένα λιμάνι να μην αφήσουν το καράβι να φύγει. Εκεί πρέπει να τους αποδείξει οι λιμενόμπατσοι έχουν άδικο.

Επίσης πρέπει να γνωρίζεις από τυποποιήσεις προιόντων, δηλαδή διεθνής κωδικές ονομασίες προιόντων για να ελέξεις αν η παραλαβή του προιόντος του είναι σωστή.

Μπορεί ο τομέας των ναυτιλιακών να είναι υποσχόμενος καθώς η Ελλάδα έχει από τους μεγαλύτερους αν όχι το μεγαλύτερο στόλο του κόσμου αλλά να ξέρετε ότι οι εφοπλιστές έχουν ιδρύσει δικές τους σχολές σε Φιλιπιννες και Ινδία και αλλού για να παράγουν φτηνό προσωπικό. Αυτό σημαίνει ότι αν ξέρεις π.χ. φιλιπινέζικα είναι ένα μεγάλο +.

Μην περιμένετε να σας εκπαιδεύσει κάποιος σε αυτά. Πρέπει μόνοι σας να τα μάθετε. Αν πάτε σε συνέντευξη και σας δουν άσχετό ούτε για ταμεία δεν θα σας πάρουν. Στην καλύτερη περίπτωση να γίνεται μούτσοι σε μια ναυτιλιακή για μια πενταετία και μετά να διεκδικήσετε θέση γραφείου με εφόδιο την εμπειρία.

Να έχεις γνώσεις ναυτικου.. Ναι. Αλλά όχι να πρέπει απαραίτητα να έχεις μπαρκαρει! Δεν πρέπει να πάω και ΑΕΝ! Άλλος ο ένας τομεας άλλος ο άλλος. Όσον αφορά τη διεθνή ναυτιλιακη νομοθεσία αυτό είναι μάθημα το οποίο ασχολείται με το ναυτικό δικαιο/νομοθεσιες κλπ το ίδιο και με τις τυποποιησεις προϊόντων που αναφέρεις. Logistics είναι το μάθημα αυτό.
Το ότι οι μεγάλες ναυτιλιακες έχουν και στο εξωτερικό το γνωρίζω πολύ καλά( διότι το αγόρι μου είναι Ναυτικός και μου τα έχει πει εκ πείρας δηλαδη). Το κατώτατο (κυρίως αν όχι ολο) προσωπικό είναι από χώρες όπως πχ Φιλιππίνες(καμαρωτακια, μαγειρες κλπ. Παίρνουν βέβαια και για ανωτερες θέσεις αλλά είναι ΝΟΜΊΖΩ πιο σπάνιο) και ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πως η γνώση γλωσσών σου ανοίγει πόρτες στον τομέα των ναυτιλιακων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nefeli93

Νεοφερμένος

Η nefeli93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα. Εννοείται. Ρώταμε ότι θες. Είμαι και γω καινούργια στο site και δεν ξέρω τι παίζει με τα προσωπικά μηνύματα. Θα το ψάξω και αν βρω τρόπο θα σου στείλω μήνυμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evalliaChefαρα

Νεοφερμένος

Η evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Θα συμφωνησω απόλυτα μαζι σου στα πρωτα όντας παιδί που κουραστηκε τόσο απο το διάβασμα για να περασω σε μια πολυ καλη υψηλόβαθμη σχολή και να παρω αυτο το "χαρτί ¨" μονο και μονο για να ικανοποιήσω τα στοματα που θέλανε τα λεφτα να μη πανε χαμένα και τ΄όνομα να μη χαλάσει.αΛΛΑ ΤΟ ΤΙ ΉΘΕΛΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΉΞΕΡΑ ΑΠΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ,κανεις δε το λογαριασε!Ετσι μπηκα στη σχολη,παρακολουθουσα κανονικα μα ταυτοχρονως γραφτηκα και στη σχολη που ηθελα...Και πιστεψε με ..η διαδικασια να κουβαλας δυο σχολες στη πλατη σου ειναι πολυ επιονη και ψιχοφθορα που αν δεν εχει την δυναμη η ισχυρη θεληση για ν ανταπεξελθεις (μιλωντας παντα εκ πειρας)θα καταληξεις να κανεις αυτη που σ αρεσει και τελικα ν αφησεις την αλλη..Εγω πλεον τελείωσα την σχολη που ηθελα και ηδη εχω βρεις ακρες και δρομους,να εργαστω.Αντιθετως αν συνεχιζα μονο με αυτη την δημοσια ανοιχτη σχολη,δε ξερω κατα ποσο θα διευκολυνομουν να βρω δουλεια και κατα ποσο θα μ ολοκληρωνε,οπως συμβαίνει με το επαγγελμα που ακολουθησα..Αρα η συμβουλή μου ειναι να κανεις πρωτα μια σοβαρή συζητηση με τον εαυτό σου για το τι θέλεις πραγματικά να κάνεις στη ζωή σου και ύστερα όρμα με τα μουτρα στη ζωή και διεκδίκησε αυτο που θες και ονειρεύεσαι,γιατι απλα η ζωή σου ειναι δική σου.Δε θα στη καθοριζει κανεις αλλος..Τολμα και προχωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top