[16/5/2016] Νεοελληνική Γλώσσα

[16/5/2016] Νεοελληνική Γλώσσα
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 30)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 6 20.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 14 46.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 4 13.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 5 16.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 3.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Στην ωφέλεια έβαλα εκμετάλλευση,θα μου το πάρουν σωστό;

ωφέλεια ήθελε αντωνυμο. Ωφέλεια σημαίνει κερδίζω κάτι. Κέρδος. Αντώνυμο του κέρδους Ζημία :) Άρα, -1 μόριο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
ωφέλεια ήθελε αντωνυμο. Ωφέλεια σημαίνει κερδίζω κάτι. Κέρδος. Αντώνυμο του κέρδους Ζημία :) Άρα, -1 μόριο. :(
Τα σκότωσα αυτά τα λεξιλογικά.Αν σου πω ότι σκέφτηκα να βάλω ζημία αλλά νόμιζα πως θα'ταν λάθος; Πέρυσι όλα τα'χα πιάσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν κοτσάρω μια δημοκρατία σε κάθε θέμα έκθεσης, ανεβαίνει μια δυο μονάδες, είναι αβαντάζ.

Ποια είναι η γνώμη σας για την φιλία; Ενισχύει την δημοκρατία.
Ποια είναι η γνώμη σας για το διαδίκτυο; Ενισχύει την δημοκρατία.
Ποια είναι η γνωμη σας για τα ΜΜΕ; Ενισχύουν την δημοκρατία.
Ποια είναι η γνώμη σας για τον αντιρατσισμό; Ενισχύει την δημοκρατία.
Ποια είναι η γνώμη σας για τους μετανάστες; Ενισχύουν την δημοκρατία.
Ποια είναι η γνώμη σας για το χέσιμο; Ενισχύει την δημοκρατία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Όχι Σωτήριε.

Αν κοτσάρω μια δημοκρατία σε κάθε θέμα έκθεσης, ανεβαίνει μια δυο μονάδες, είναι αβαντάζ.

Ποια είναι η γνώμη σας για την φιλία; Ενισχύει την δημοκρατία.
Ποια είναι η γνώμη σας για το διαδίκτυο; Ενισχύει την δημοκρατία.
Ποια είναι η γνωμη σας για τα ΜΜΕ; Ενισχύουν την δημοκρατία.
Ποια είναι η γνώμη σας για τον αντιρατσισμό; Ενισχύει την δημοκρατία.
Ποια είναι η γνώμη σας για τους μετανάστες; Ενισχύουν την δημοκρατία.
Ποια είναι η γνώμη σας για το χέσιμο; Ενισχύει την δημοκρατία.



μπορείς να τεκμηριώσεις ότι στα χαρακτηριστικά της γνήσιας φιλίας συνδέεται η ενίσχυση της δημοκρατίας? αν μπορείς να το τεκμηριώσεις με σωστά επιχειρήματα και λογική σκέψη, θα στο πάρουν σωστό. Αν τώρα γράφεις απλά σκόρπιες λέξεις , για να δείξεις και καλά ότι ξέρεις, δεν θα σου δώσουν καμια μονάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay Key

Νεοφερμένος

Η Fay Key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Η αναλογια οχι δεν ηταν τροπος αναπτυξης.Τουλαχιστον ετσι διαβασα.Ειχε διαιρεση,αιτιολογηση και παραδειγματα.Τωρα οσο για τα ΜΜΕ πιστευω οτι θα κρινει ο βαθμολογητης και θα αποφασισει αναλογα,αν και δε νομιζω να σε ακυρωσει τελειως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Τα θέματα είναι πιο δύσκολα από πέρσι σίγουρα. Ακόμα και οι ερωτήσεις Σωστού/Λάθους μπορεί να μπέρδεψαν τους υποψήφιους. Ένα απ'τα θετικά, νομίζω, είναι το γεγονός ότι στην Έκθεση ζήτησαν "την άποψη" των υποψηφίων. Άρα υπάρχει μια πιο μεγάλη ελευθερία λόγου (θα μπορούσαν να είχαν ρωτήσει μόνο τα πλεονεκτήματα ή τα μειονεκτήματα)
Με εξαίρεση αυτό όμως, η δομή του είναι ίδια με των προηγουμένων (ειδικά του περσινού), παρόλου που έγινε θέμα η αλλαγή των μελών της επιτροπής.
Παρατηρείστε ότι εξακολουθούν να μη βάζουν ως ερωτήματα ασκήσεις του σχολικού (συλλογισμοί, αξιολόγηση τους, κειμενικά είδη, δίκαιος-άδικος λόγος).
Πραγματικά φέτος πιστεύω το θέμα της φιλίας κανείς δεν μπορούσε να το προβλέψει, πόσο μάλλον τη συσχέτιση της με το διαδίκτυο.

Στο φροντιστήριο της αδερφής μου, το θέμα της φιλίας, ο καθηγητής ήταν το πρώτο θέμα που είπε να προσέξουν τα παιδιά. Και σήμερα πήγαν να τον ευχαριστήσουν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζωη$

Νεοφερμένος

Η ζωη$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ποσο θα μου κοψουν αν δεν εχω βαλει αποφωνηση????:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
ποσο θα μου κοψουν αν δεν εχω βαλει αποφωνηση????:worry:

2-3 μόρια είπαμε (πολλές φορές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τα σκότωσα αυτά τα λεξιλογικά.Αν σου πω ότι σκέφτηκα να βάλω ζημία αλλά νόμιζα πως θα'ταν λάθος; Πέρυσι όλα τα'χα πιάσει..

Είναι και η έμπνευση-ανάλυση της στιγμής.
Εγώ το 2011 που έδωσα πρώτη φορά πρέπει να έχασα 3 συνώνυμα-αντώνυμα. Φέτος, 0.
Βέβαια, έχασα 4 μοριάκια από τις λοιπές ασκήσεις, αλλά με το 30-31 είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πάμε για Μαθηματικά ΚΑΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αλεξης23

Νεοφερμένος

Ο αλεξης23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
παιδες εγω αντι για σωστο λαθος εβαλα Σ Λ υπαρχει περιπτωση να μην το δεχτουν?κριμα γτ το εχω και σωστο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
παιδες εγω αντι για σωστο λαθος εβαλα Σ Λ υπαρχει περιπτωση να μην το δεχτουν?κριμα γτ το εχω και σωστο.....

Αποκλείεται να τα πάρουν ως λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεξης23

Νεοφερμένος

Ο αλεξης23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αποκλείεται να τα πάρουν ως λάθος.

ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση!!!!κοντευω να σκασω απο χθες μολις μου ηρθε οτι εβαλα Σ Λ και οχι σωστο λαθος αλλα απο οτι ρωτησα ολοι Σ Λ εβαλαν τουλαχιστον στο δικο μου σχολειο..κατα τα αλλα με παραξενεψε το β ζητημα ηταν περιεργος συνδυασμος τωρα θα δουμε τι οδηγιες θα δωθουν και στους βαθμολογητες..α επισης το αλλωστε το εβαλα αντιθεση εναντιωση γιατι το θυμωμουν απο την θεωρια μου και μετα που κοιταξα για επιβεβαιωση δεν μου το ειχε στην προσθηκη καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Τίποτα. Βασικά και εγώ εναντίωση το έβαλα το άλλωστε και παρότι στις περισσότερες λύσεις δεν την αναφέρουν, υπήρχε και μία που την ανέφερε άρα υπάρχει και μια πιθανότητα να το πάρουν σωστό ή να δώσουν κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεξης23

Νεοφερμένος

Ο αλεξης23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
εστω και αυτο το κατι μπορει να ειναι σημαντικο...αλλα ναιπιστευω πως μπορει να το δεχτουν κιολας θα κοιταξω και το βιβλιο αν το βιβλιο το σχολικο δεν το δινει σα προσθηκη?κατι θα πρεπει να σου δωσουν...παντως στην παρενθεση επισης εβαλα σχολιο που επεξηγει και ειναι επουσιωδες ανεφερα και τον αριστοτελη.στις λυσεις ομως δεν το εδιναν ως επουσιωδες η οτι μπορει να παραληφθει.αυτο δεν πιστευω να το χασω γιατι το ειχαμε πει και στο σχολειο και η φιλολογος ετσι μας το ειχε δωσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω...στο β σκελος της εκθεσης εγραψα οτι στο διαδικτυο βλεπουν προτυπα βιας κατι που εχει αρνητικη επιπτωση στη δημιουργια φιλων..λετε να με το παρουν λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εγώ στο β ζητούμενο έκθεσης (που ζητά την άποψή μας) έγραψα για τον αρνητικό ρόλο των Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης/διαδικτύου στην δημιουργία ανθρώπινων σχέσεων(όπως και η πλειοψηφία των συμμαθητών μου-κάποιοι άλλοι έγραψαν μόνο θετικά).Παρόλα αυτά βλέπω από πολλά φροντιστήρια πως οι απαντήσεις που δίνουν τα περιέχει και τα δύο.
Οι βαθμολογητές οφείλουν να δεχθούν οποιαδήποτε άποψη έτσι δεν είναι;(από τη στιγμή μάλιστα που ανέφερε ρητώς να πούμε την άποψη μας).
Κάποιος μπορεί να γράψει μόνο αρνητικά,μόνο θετικά ή και τα δύο, αλλά οποιαδήποτε απάντηση(τεκμηριωμένη πλήρως) είναι σωστή!
Εάν δεν ισχύει αυτό τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Nαι ρε παιδια, ΕΚΦΡΑΣΗ-εκθεση λέγεται το μάθημα.Αν ηταν να γράφαμε οτι ήθελαν αυτοί να διαβάσουν ας ονόμαζαν το μάθημα Γράψε αυτό που γουσταρω να διαβάσω-Εκθεση. :P
Αν στηριξατε την αποψη σας με επιχειρήματα δεν εχετε να φοβάστε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Nαι ρε παιδια, ΕΚΦΡΑΣΗ-εκθεση λέγεται το μάθημα.Αν ηταν να γράφαμε οτι ήθελαν αυτοί να διαβάσουν ας ονόμαζαν το μάθημα Γράψε αυτό που γουσταρω να διαβάσω-Εκθεση. :P
Αν στηριξατε την αποψη σας με επιχειρήματα δεν εχετε να φοβάστε κάτι.

Μακάρι φίλε μου να είναι έτσι.
Αλλά επειδή έχω συγγενείς που είναι του χώρου έχω ακούσει πολλά περί της διόρθωσης των εκθέσεων (αρκετοί βάζουν διπλα το υπόδειγμα του υπουργείου και ό,τι παρεκκλίνει κόβεται -με την ανοχή των προέδρων των βαθμολογικών κέντρων).
Το ζήτημα είναι πως από τη στιγμή που μας ζήταγε την άποψη μας οφείλουν να δεχθούν τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ στο β ζητούμενο έκθεσης (που ζητά την άποψή μας) έγραψα για τον αρνητικό ρόλο των Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης/διαδικτύου στην δημιουργία ανθρώπινων σχέσεων(όπως και η πλειοψηφία των συμμαθητών μου-κάποιοι άλλοι έγραψαν μόνο θετικά).Παρόλα αυτά βλέπω από πολλά φροντιστήρια πως οι απαντήσεις που δίνουν τα περιέχει και τα δύο.
Οι βαθμολογητές οφείλουν να δεχθούν οποιαδήποτε άποψη έτσι δεν είναι;(από τη στιγμή μάλιστα που ανέφερε ρητώς να πούμε την άποψη μας).
Κάποιος μπορεί να γράψει μόνο αρνητικά,μόνο θετικά ή και τα δύο, αλλά οποιαδήποτε απάντηση(τεκμηριωμένη πλήρως) είναι σωστή!
Εάν δεν ισχύει αυτό τι να πω...

Βάσει όλων των φιλολόγων που έχω ρωτήσει, θα έπρεπε να κάνεις μια αναφορά στα θετικά και έπειτα να ξεκινήσεις με τα αρνητικά, διότι εν τω πράγματι τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης δεν έχουν μόνο αρνητική επίδραση στις διαπροσωπικές σχέσεις.

Εγώ προσωπικά ανέφερα ότι Το διαδίκτυο ενώ εκμηδενίζει τις αποστάσεις, βοηθάει τους ανθρώπους να έρχονται πιο κοντά και είναι συμπληρωματικό εργαλείο κοινωνικοποίησης, λόγω όμως της κακής του χρήσης, καθίστανται οι άνθρωποι ομώνυμα φορτία τα οποία απωθούνται αντί να έλκονται. μπλα μπλα μπλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
ρε ξεκκοληστε ελεγε την αποψη μας..εγω πιστευω εχει μονο αρνητικα και τα εγραψα.εφοσον το διατυπωσα σωστα δεν υπαρχει λογος..το τι λεει ο καθε ηλιθιος φιλολογος που εχει φροντηστηριο και θελει να κονομαει λεφτα ουτε με νοιαζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top