Φοιτητικές Καταλήψεις

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ρε μάγκες, για πείτε μου επειδή δεν είμαι ενήμερος και επειδή, οι παρατάξεις μας στο αγαπητό Πάντειο μας έχουν στο σκότος, τι παίζει και ποια είναι τα αιτήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:mad: Εδώ δε βάζουν εξεταστική μέσα στο εξάμηνο σε κανένα μάθημα για τους επί πτυχίω και είμαι αναγκασμένος να δώσω το Φεβρουάριο για να το περάσω.

Το κακό με τουςΠατρινούς είναι ότι ακόμα και τα παιδιά που συμμετέχουν στα κόμματα δε το πιστεύουν φαίνεται ξεκάθαρα ότι υπακούνε εντολές, το χειρότερο είναι ότι δεν βοηθάνε και οι καθηγητές.

Όταν μπήκα στην σχολή κάναμε κατάληψη για 2 βδομάδες 2010 νομίζω

Αποτέλεσμα να ακυρώσουνε τελείως όλη την εξεταστική του Σεπτεμβρίου (και αφήσανε χαριστικά να δώσουνε τον ΟΚτώβριο οι επί πτυχίω) η ιατρική Αθήνας έκανε κατάληψη τότε 2 μήνες και ούτε εξεταστική χάθηκε ούτε μάθημα.

Όσο αφορά την κατάληψη βλέπω διαφορές με την προηγούμενη σχολή μου
π.χ. η κατάληψη στην νοσηλευτικής Αθήνας ήταν παιδιά να είναι μέσα στο κτήριο της σχολής και να διαμαρτύρονται. Ενώ εδώ απλά κλείνουν την πόρτα και πάνε σπίτια τους. Τότε στη νοσηλευτική κάναμε κατάληψη από το Πάσχα μέχρι τον Ιούλιο (ούτε σε αυτή την περίπτωση δε χάθηκε η εξεταστική).

Δε πρόκτειται να δώσουν λεφτά για στηθοσκόπια ούτε για ποδιές.. Έχουν τόσα μέλη ΔΕΠ Παθολογίας και δεν έχουν φτιάξει ένα σύγγραμα (σε αντίθεση με την ιατρική ΑΘήνας που έχει φτιάξει) και απαιτούν διάβασμα από το Harrison από την άλλη.

Ο ΣΦΙΑ ειναι πρότυπος σύλλογος για όλες τις σχολές της Ελλάδας.

Θυμάμιαι ακόμα την ΚΟΦΙ (που μου άρεσε πολύ) :redface: και ένα άλλο σωρό πράγματα που πραγματικά χαίρεσαι που φοιτάς στην σχολή αυτή και νιώθεις κομμάτι της σε αντίθεση με την Πάτρα που είναι πολλά χρόνια πίσω σε πολλούς τομείς.

Όσο αφορά τα βιβλία μια ιατρική σχολή ερευνητικά και με συνέδρια,διαφημιση μπορεί να βγάλει μεγάλο κέρδος και να πάρουν οι φοιτητές της τα βιβλία . Αυτό το εφαρμόζετε εσείς και παίρνετε πολλά βιβλία εκτός Ευδόξου σε μας τα λεφτά αυτά πάνε άλλου.....

Η σχολή στην Πάτρα είναι πολύ δύσκολη χωρίς λόγο... Εάν κάποιος θέλει να είναι συνεπής σε παραδόσεις και διάβασμα, καταλήγει να είναι εντελώς ακοινώνητος. Εδώ, ακριβώς επειδή έχει λίγα και συμπυκνωμένα υποχρεωτικά, η σχολή βγαίνει πολύ πιο εύκολα, συν ότι ο ΣΦΙΑ, όσο κι αν γκρινιάζουμε μας λύνει πολλά προβλήματα.

Είμαι μέλος στον ΚΟΦΙ!! Κάθε Παρασκευή εκεί, στο δοξασμένο αμφιθέατρο της ΠαθΑν! Φοβερός συνδιασμός: διάβασμα στη βιβλιοθήκη μέχρι να κλείσει, μετά φαγητό στη λέσχη και ταινία στον ΚΟΦΙ. Και έπειτα, μπορεί να έχει κ κανένα πάρτι στη σχολή. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά σε εμάς παραμένει κλειστή λόγου πολυτεχνείου οχι για καταλήψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
(δόθηκαν σε εμάς αμέσως (!) στηθοσκόπια και στους 2οετείς άτλαντες ανατομίας και σύγγραμμα νευροανατομίας).

Εννοείς ότι η σχολή σας δίνει στηθοσκόπια και άτλαντες? Σε όλους? Δωρεάν?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εννοείς ότι η σχολή σας δίνει στηθοσκόπια και άτλαντες? Σε όλους? Δωρεάν?:worry:

Καλά, άτλαντα και σε εμάς έδωσαν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείς ότι η σχολή σας δίνει στηθοσκόπια και άτλαντες? Σε όλους? Δωρεάν?:worry:

Ναι!! Πέρσι είχαν δώσει στηθοσκόπια το Γενάρη, ενώ οι κλινικές είχαν ξεκινήσει το Σεπτέμβρη. Εμείς πάλι, μέσα από συνέλευση έτους αλλά και από ομαδικές επισκεψεις στον πρόεδρο της σχολής, διεκδικήσαμε και πήραμε εγκαίρως στηθοσκόπια. (Κυριολεκτικά, τη μια μέρα πήρα στηθοσκόπιο και την επόμενη το χρησιμοποίησα, καθώς ήταν η πρώτη φορά που κάναμε κλινικές)
Επίσης, στην Ανατομία χειμερινου που έχουμε, περιλαμβανεται ΚΝΣ και μυοσκελετικο-αγγεία, όμως ο Εύδοξος δίνει μόνο σύγγραμμα ανατομίας. Είχαμε ζητήσει άτλαντα αλλά είχε δωθεί με επιλεγόμενο και η έδρα έδωσε ένα σύγγραμμα νευροανατομίας, αφού είχαμε μαζευτεί όλο το έτος στη γραμματεία του μαθηματος διεκδικώντας σύγγραμμα. Το φετινό 2ο έτος παίρνει και τα 2. Επίσης, και στο μάθημα ιστολογία-εμβρυολογία παίρνουμε 1 σύγγραμμα από τον Εύδοξο και 1 από την έδρα.
Φέτος, λέγαμε να ζητήσουμε βιβλίο παθολογίας, γιατί από το αντίστοιχο μάθημα έχουμε μόνο 1 βιβλίο σημειολογίας, όμως υπάρχει στον Εύδοξο με 20 μονάδες οπότε δεν έχει κανένας πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλά, άτλαντα και σε εμάς έδωσαν. :P

Εννοείς εκτός Ευδόξου? Σε άλλη σχολη μπήκα εγώ?

Ναι!! Πέρσι είχαν δώσει στηθοσκόπια το Γενάρη, ενώ οι κλινικές είχαν ξεκινήσει το Σεπτέμβρη. Εμείς πάλι, μέσα από συνέλευση έτους αλλά και από ομαδικές επισκεψεις στον πρόεδρο της σχολής, διεκδικήσαμε και πήραμε εγκαίρως στηθοσκόπια. (Κυριολεκτικά, τη μια μέρα πήρα στηθοσκόπιο και την επόμενη το χρησιμοποίησα, καθώς ήταν η πρώτη φορά που κάναμε κλινικές)
Επίσης, στην Ανατομία χειμερινου που έχουμε, περιλαμβανεται ΚΝΣ και μυοσκελετικο-αγγεία, όμως ο Εύδοξος δίνει μόνο σύγγραμμα ανατομίας. Είχαμε ζητήσει άτλαντα αλλά είχε δωθεί με επιλεγόμενο και η έδρα έδωσε ένα σύγγραμμα νευροανατομίας, αφού είχαμε μαζευτεί όλο το έτος στη γραμματεία του μαθηματος διεκδικώντας σύγγραμμα. Το φετινό 2ο έτος παίρνει και τα 2. Επίσης, και στο μάθημα ιστολογία-εμβρυολογία παίρνουμε 1 σύγγραμμα από τον Εύδοξο και 1 από την έδρα.
Φέτος, λέγαμε να ζητήσουμε βιβλίο παθολογίας, γιατί από το αντίστοιχο μάθημα έχουμε μόνο 1 βιβλίο σημειολογίας, όμως υπάρχει στον Εύδοξο με 20 μονάδες οπότε δεν έχει κανένας πρόβλημα.

Ορίστε μας.
Και ποτέ κανένας σε εμάς δεν σκέφτηκε να κάνει μία γαμημένη συνέλευση για να διεκδικήσουμε τέτοια βιβλία, έστω και από φωτοτυπίες. Ή στηθοσκόπια (παλιά έδιναν). Ή λεωφορειάκι για να μας πηγαίνει στα νοσοκομεία εκτός πόλης (που παλιά έβαζαν). Μόνο για συμμετοχή στις απεργιακές κινητοποιήσεις, και για να στήνουν μπλόκα στην λέσχη.
Άι στο διάολο και συγχύστηκα βραδιάτικα.

Εσείς καλά κάνετε, συνεχίστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εννοείς εκτός Ευδόξου? Σε άλλη σχολη μπήκα εγώ?

Εντός Ευδόξου! Πήραμε σύγγραμα ανατομίας στο πρώτο εξάμηνο (Platzer κλπ.) και άτλαντα στο δεύτερο (όπου το χρειαστήκαμε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείς εκτός Ευδόξου? Σε άλλη σχολη μπήκα εγώ?



Ορίστε μας.
Και ποτέ κανένας σε εμάς δεν σκέφτηκε να κάνει μία γαμημένη συνέλευση για να διεκδικήσουμε τέτοια βιβλία, έστω και από φωτοτυπίες. Ή στηθοσκόπια (παλιά έδιναν). Ή λεωφορειάκι για να μας πηγαίνει στα νοσοκομεία εκτός πόλης (που παλιά έβαζαν). Μόνο για συμμετοχή στις απεργιακές κινητοποιήσεις, και για να στήνουν μπλόκα στην λέσχη.
Άι στο διάολο και συγχύστηκα βραδιάτικα.

Εσείς καλά κάνετε, συνεχίστε.

Μόνο στις συνελεύσεις έτους μπορούν να παρθούν τέτοιες αποφάσεις πάντως! Στις γενικές γίνεται πανικός και ο καθένας λέει το δικό του. Συνήθως πηγαίναμε έτοιμη την απόφαση από τη συνέλευση έτους στη γενική, και τη στήριζαν. Σε θέματα λειτουργίας της σχολής πάντως, ό,τι κι αν λέμε για τις παρατάξεις, συνεργάζονται παραδόξως.

Ζητήστε λεωφορειάκι πάντως! Κάνετε μια συνέλευση έτους πρώτα, για να μιλήσετε χωρίς παράσιτα και σοβαρά, να συνεννοηθείτε και να έχετε ολοκληρωμένη πρόταση και μετά ανακοινώστε το στη γενική συνέλευση να το στηρίξει. Μετά σειρά έχει η κινητοποίηση σε γενική συνελευση τμήματος, όπου θα γνωστοποιήσετε τα αιτήματά σας και θα ρωτήσετε τι μπορεί να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ποια συνέλευση έτους αν η γενική ίσα που βγάζει απαρτία του έτους θα ναι "παρέα για πόκερ" που λέγαμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Κοίτα, ο καθένας μπορεί να μιλήσει με όποια βεβαιότητα για τον κλάδο που γνωρίζει. Αν πω τι θα μπορούσαν να κάνουν οι μαθηματικοί, πιθανόν να αρχίσω να πετάω μπαρούφες.

Θα ήθελα να δω τη γνώμη σου.

Η σχολή στην Πάτρα είναι πολύ δύσκολη χωρίς λόγο... Εάν κάποιος θέλει να είναι συνεπής σε παραδόσεις και διάβασμα, καταλήγει να είναι εντελώς ακοινώνητος.

Αυτό ισχύει για πολλά Τμήματα στο Παν.Πατρών π.χ. Φιλολογία, Φιλοσοφία, Επιστήμη Υλικών, Γεωλογία, Φυσικής, Μαθηματικών, Χημικών Μηχανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εννοείς ότι η σχολή σας δίνει στηθοσκόπια και άτλαντες? Σε όλους? Δωρεάν?:worry:

Πριν την κρίση στην Ιατρική Αθήνας πέρνανε 4 Καρδιολογίες, 4 Παθολογίες Cecil, Netter (όχι ο Άτλαντας Παθολογία Netter πολύ καλό βιβλό) , Stein , (μελών ΔΕΠ :P ένα μπλε ) και ένα σωρό άλλα βιβλία. Παιδιατρική έδινε κάθε έδρα από ένα βιβλίο οπότε τα παιδιά είχανε 5 βιβλία Παιδιατρικής τό ίδιο γινόταν σε όλες τις έδρες.

Σε σύγκριση με παλαιότερα και στην ΑΘήνα παίρνουν λιγότερα βιβλία από ότι παλαιότερα..

Το μόνο θετικό είναι ότι τα πουλάνε μετά στο greekmeds και τα αρπάξα εγώ που δε δικαιούμαι καθολου βιβλία και βολεύτηκα.


2 Άτλαντες (Netter + Sobotta).

Eπίσης έχει 500+ μέλη ΔΕΠ Θεσσαονίκη έχει νομίζω κάτι λιγότερο από 150 και η Πάτρα 102. Επίσης στην Ιατρική Αθήνας υπάγονται πολλές κλινικές έχει πλούσιο συγγραφικό έργο καθώς και πολλές κλινικές που υπάγονται σε αυτή. Η Θεσσαλονίκη έχει μεγάλη δύναμη πιστεύω πως αν διεκδικήσετε κάτι θα το πετύχετε. Στην Πάτρα δεν υπάρχει λόγος καν να προσπαθήσουμε τα παιδιά (η πρύτανης είναι καθηγήτρια της σχολής μας...)


Ο φοιτητής στην ιατρική Αθηνών έχει τεράστια δύναμη διότι επηρεάζει συνδικαλιστικά πολύ κόσμο. Αν κάνει κατάληψη ο ΣΦΙΑ θα γίνει χαμός και στα ΜΜΕ και παντού αν κάνει η Πάτρα απλά θα χαθεί η εξεταστική, το εξάμηνο κοκ.

Αυτό ισχύει για πολλά Τμήματα στο Παν.Πατρών π.χ. Φιλολογία, Φιλοσοφία, Επιστήμη Υλικών, Γεωλογία, Φυσικής, Μαθηματικών, Χημικών Μηχανικών.

Tο πρόβλημα μαν είναι ότι τις κάνουνε δύσκολες χωρίς λόγο. Η απαρτιωμένη σε μας (αν έχεις ακουστά) είναι ένα σύστημα που είχε εφαρμοστει πιλοτικά στο Καναδά και ακυρώθηκε εκεί. Σε μας έχουν αλλάξει 3 πρόεδροι από τότε και την κρατάνε.

Φαρμακολογία που κόπηκα όταν πήγα να δω το γραπτό μου έλειπε το ένα μελος ΔΕΠ από τους τρεις που βάλανε τα θέματα ( πήρα 43% (4/10) και έψαχνα να βρω κάτι να πάρω λίγα μόρια να το περάσω και να ξεμπερδεύω).

Βρήκα 2,3 ερωτήσεις και οι άλλοι δύο δε ξέρανε τις απαντήσεις που έβαλε αυτός που έλειπε. Το επίπεδο της φαρμακολογίας ήταν τόσο υψηλό που ακόμα και οι ίδιοι καθηγητές δε ξέραν τα θέματα που έβαλε ο άλλος . Τα θέματα ήταν παραπάνω θεραπευτική παρά φαρμακολια.
Επίσης πολλές ερωτήσεις αναφερόντουσαν σε φάρμακα που δεν υπήρχαν στο harvey (βιβλίο φαρμακολογιάς) που έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

foithths1985

Νεοφερμένος

Ο foithths1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Πριν την κρίση στην Ιατρική Αθήνας πέρνανε 4 Καρδιολογίες, 4 Παθολογίες Cecil, Netter (όχι ο Άτλαντας Παθολογία Netter πολύ καλό βιβλό) , Stein , (μελών ΔΕΠ :P ένα μπλε ) και ένα σωρό άλλα βιβλία. Παιδιατρική έδινε κάθε έδρα από ένα βιβλίο οπότε τα παιδιά είχανε 5 βιβλία Παιδιατρικής τό ίδιο γινόταν σε όλες τις έδρες.

Σε σύγκριση με παλαιότερα και στην ΑΘήνα παίρνουν λιγότερα βιβλία από ότι παλαιότερα..

Το μόνο θετικό είναι ότι τα πουλάνε μετά στο greekmeds και τα αρπάξα εγώ που δε δικαιούμαι καθολου βιβλία και βολεύτηκα.


2 Άτλαντες (Netter + Sobotta).

Eπίσης έχει 500+ μέλη ΔΕΠ Θεσσαονίκη έχει νομίζω κάτι λιγότερο από 150 και η Πάτρα 102. Επίσης στην Ιατρική Αθήνας υπάγονται πολλές κλινικές έχει πλούσιο συγγραφικό έργο καθώς και πολλές κλινικές που υπάγονται σε αυτή. Η Θεσσαλονίκη έχει μεγάλη δύναμη πιστεύω πως αν διεκδικήσετε κάτι θα το πετύχετε. Στην Πάτρα δεν υπάρχει λόγος καν να προσπαθήσουμε τα παιδιά (η πρύτανης είναι καθηγήτρια της σχολής μας...)


Ο φοιτητής στην ιατρική Αθηνών έχει τεράστια δύναμη διότι επηρεάζει συνδικαλιστικά πολύ κόσμο. Αν κάνει κατάληψη ο ΣΦΙΑ θα γίνει χαμός και στα ΜΜΕ και παντού αν κάνει η Πάτρα απλά θα χαθεί η εξεταστική, το εξάμηνο κοκ.



Tο πρόβλημα μαν είναι ότι τις κάνουνε δύσκολες χωρίς λόγο. Η απαρτιωμένη σε μας (αν έχεις ακουστά) είναι ένα σύστημα που είχε εφαρμοστει πιλοτικά στο Καναδά και ακυρώθηκε εκεί. Σε μας έχουν αλλάξει 3 πρόεδροι από τότε και την κρατάνε.

Φαρμακολογία που κόπηκα όταν πήγα να δω το γραπτό μου έλειπε το ένα μελος ΔΕΠ από τους τρεις που βάλανε τα θέματα ( πήρα 43% (4/10) και έψαχνα να βρω κάτι να πάρω λίγα μόρια να το περάσω και να ξεμπερδεύω).

Βρήκα 2,3 ερωτήσεις και οι άλλοι δύο δε ξέρανε τις απαντήσεις που έβαλε αυτός που έλειπε. Το επίπεδο της φαρμακολογίας ήταν τόσο υψηλό που ακόμα και οι ίδιοι καθηγητές δε ξέραν τα θέματα που έβαλε ο άλλος . Τα θέματα ήταν παραπάνω θεραπευτική παρά φαρμακολια.
Επίσης πολλές ερωτήσεις αναφερόντουσαν σε φάρμακα που δεν υπήρχαν στο harvey (βιβλίο φαρμακολογιάς) που έχω.

εγω φιλε στο τει που ημουν χρωσταγα ενα μαθημα καπου 4 χρονια γτ δε θελαν να βαλουν εξεταστικη για αυτο.οποτε υπαρχουν και χειροτερα απο αυτο που περιγραφεις΄.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό ισχύει για πολλά Τμήματα στο Παν.Πατρών π.χ. Φιλολογία, Φιλοσοφία, Επιστήμη Υλικών, Γεωλογία, Φυσικής, Μαθηματικών, Χημικών Μηχανικών.

Και σε όλους τους ημμυ ασχέτως πόλεως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια συνέλευση έτους αν η γενική ίσα που βγάζει απαρτία του έτους θα ναι "παρέα για πόκερ" που λέγαμε. :P

:eek::eek: Μισό λεπτό, στις συνελεύσεις έτους συζητιόνται θέματα "ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ", κάτι που σημαίνει ότι αφορούν όλους. Πώς γίνεται να μην ενδιαφέρονται για προβλήματα που αφορούν άμεσα τις σπουδές τους και όταν μπορεί να γίνει συζήτηση επί της ουσίας; Σε εμάς συνήθως έρχονται πολύ περισσότεροι από τους μισούς, τα 2/3 σχεδόν. Συν ότι σε βασικά θέματα συμφωνούν οι 2 μεγάλες παρατάξεις (νέα προοπτική [μόνο σε εμάς υπάρχει-προέρχεται από τη ΔΑΠ] και εαακ) αλλά και το μας-πκσ. Η δαπ πάλι είναι εξαφανισμένη, ίσως αυτό να είναι το μυστικό της επιτυχίας. :P

Θα ήθελα να δω τη γνώμη σου.

Νομίζω πως οι φοιτητές θα έπρεπε να διεκδικούν οι σπουδές τους να είναι περισσότερο προσανατολισμένες προς τις ανάγκες της ελληνικής κοινωνίας. Όχι ακριβώς με την έννοια του να μπορούν να βρουν δουλειά και το αντικείμενό τους να έχει αντίκτυπο στην αγορά εργασίας, αλλά να έχουν πρακτικό αντικείμενο. Ίσως να είναι πολύ ωραία τα ανώτερα θεωρητικά μαθηματικά και να εξασκούν το νου, όμως πέρα από το ακαδημαϊκό μέρος, έχει μεγάλη σημασία και η εφαρμογή. Νομίζω ότι εδώ τα μαθήματα γίνονται με εντελώς ακαδημαϊκό και θεωρητικό τρόπο, με πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα τον τύπο ασκήσεων σε μαθηματικά και φυσική στις πανελλήνιες: θεωρητικές ασκήσεις, με σώματα να πηγαίνουν και να έρχονται, να στριφογυρίζουν και να συγκρούονται δίχως σκοπό και δίχως λόγο. Αυτό όμως πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξει.
Υπάρχουν τομείς που μπορούν να αναπτυχθούν πολύ στην Ελλάδα: τουρισμός (αγροτοτουρισμός, ιατρικός τουρισμός, συνεδριακός τουρισμός), αγροτική παραγωγή, ανανεώσιμες πηγές ενέργειας κι άλλα πολλά, τα οποία με σωστή οργάνωση μπορούν να αποδώσουν τα μέγιστα. Είμαι υπέρ των σπουδών, αλλά δε νομίζω ότι οι σπουδές πρέπει να περιορίζουν αλλά να ανοίγουν νέους ορίζοντες. Έχω την αίσθηση ότι φοβούνται πολλοί από εμάς να ξεκινήσουν κάτι καινούργιο ή να είμαστε εμείς υπεύθυνοι για κάτι: πάντα πρέπει να κατηγορούμε κάποιον άλλο. Αρνούμαστε να τολμήσουμε, γιατί προδικάζουμε ότι δε θα τα καταφέρουμε. Σε αυτό φταίει η νοοτροπία. Το πιο παραγωγικό που μπορεί να σκεφτεί ένας Έλληνας είναι να ανοίξει καφετέρια ή σουβλατζίδικο, που, από ένα σημείο και έπειτα, δεν είναι καν παραγωγικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foithths1985

Νεοφερμένος

Ο foithths1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
:eek::eek: Μισό λεπτό, στις συνελεύσεις έτους συζητιόνται θέματα "ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ", κάτι που σημαίνει ότι αφορούν όλους. Πώς γίνεται να μην ενδιαφέρονται για προβλήματα που αφορούν άμεσα τις σπουδές τους και όταν μπορεί να γίνει συζήτηση επί της ουσίας; Σε εμάς συνήθως έρχονται πολύ περισσότεροι από τους μισούς, τα 2/3 σχεδόν. Συν ότι σε βασικά θέματα συμφωνούν οι 2 μεγάλες παρατάξεις (νέα προοπτική [μόνο σε εμάς υπάρχει-προέρχεται από τη ΔΑΠ] και εαακ) αλλά και το μας-πκσ. Η δαπ πάλι είναι εξαφανισμένη, ίσως αυτό να είναι το μυστικό της επιτυχίας. :P



Νομίζω πως οι φοιτητές θα έπρεπε να διεκδικούν οι σπουδές τους να είναι περισσότερο προσανατολισμένες προς τις ανάγκες της ελληνικής κοινωνίας. Όχι ακριβώς με την έννοια του να μπορούν να βρουν δουλειά και το αντικείμενό τους να έχει αντίκτυπο στην αγορά εργασίας, αλλά να έχουν πρακτικό αντικείμενο. Ίσως να είναι πολύ ωραία τα ανώτερα θεωρητικά μαθηματικά και να εξασκούν το νου, όμως πέρα από το ακαδημαϊκό μέρος, έχει μεγάλη σημασία και η εφαρμογή. Νομίζω ότι εδώ τα μαθήματα γίνονται με εντελώς ακαδημαϊκό και θεωρητικό τρόπο, με πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα τον τύπο ασκήσεων σε μαθηματικά και φυσική στις πανελλήνιες: θεωρητικές ασκήσεις, με σώματα να πηγαίνουν και να έρχονται, να στριφογυρίζουν και να συγκρούονται δίχως σκοπό και δίχως λόγο. Αυτό όμως πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξει.
Υπάρχουν τομείς που μπορούν να αναπτυχθούν πολύ στην Ελλάδα: τουρισμός (αγροτοτουρισμός, ιατρικός τουρισμός, συνεδριακός τουρισμός), αγροτική παραγωγή, ανανεώσιμες πηγές ενέργειας κι άλλα πολλά, τα οποία με σωστή οργάνωση μπορούν να αποδώσουν τα μέγιστα. Είμαι υπέρ των σπουδών, αλλά δε νομίζω ότι οι σπουδές πρέπει να περιορίζουν αλλά να ανοίγουν νέους ορίζοντες. Έχω την αίσθηση ότι φοβούνται πολλοί από εμάς να ξεκινήσουν κάτι καινούργιο ή να είμαστε εμείς υπεύθυνοι για κάτι: πάντα πρέπει να κατηγορούμε κάποιον άλλο. Αρνούμαστε να τολμήσουμε, γιατί προδικάζουμε ότι δε θα τα καταφέρουμε. Σε αυτό φταίει η νοοτροπία. Το πιο παραγωγικό που μπορεί να σκεφτεί ένας Έλληνας είναι να ανοίξει καφετέρια ή σουβλατζίδικο, που, από ένα σημείο και έπειτα, δεν είναι καν παραγωγικό.
σορρυ αλλα δεν μπορεις να κρινεις τι χρησιμευει και τι οχι.εγω εχω τελειωσει τει φυτικης παραγωγης στην καλαματα.θα με αποκλεισεις απο την αγορα εργασιας επειδη και καλα πουλας μουρη απο την ιατρικη??αποβαλλετε τα κομπλεξ σας και μετα μιλαμε.ακου ρε φιλε τι ακουσαμε σημερα.λεει τι χρησιμευει και τι οχι.οταν κατεβειτε απο το συνννεφακι ξαναμιλαμε.ο φοκος ως ρεαλιστης ας παρει θεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι φοβούνται πολλοί από εμάς να ξεκινήσουν κάτι καινούργιο ή να είμαστε εμείς υπεύθυνοι για κάτι: πάντα πρέπει να κατηγορούμε κάποιον άλλο. Αρνούμαστε να τολμήσουμε, γιατί προδικάζουμε ότι δε θα τα καταφέρουμε. Σε αυτό φταίει η νοοτροπία. Το πιο παραγωγικό που μπορεί να σκεφτεί ένας Έλληνας είναι να ανοίξει καφετέρια ή σουβλατζίδικο, που, από ένα σημείο και έπειτα, δεν είναι καν παραγωγικό.


Μαζί σου σε όλα όσα αναφέρεις, αλλά συγγνώμη κιόλας, εσύ δεν στόχευες ΣΣΑΣ (full παραγωγικότητα)? Οκ, εσύ άλλαξες κατεύθυνση και τρόπο σκέψης και μαγκιά σου, δυστυχώς όμως, η κακή νοοτροπία που περιγράφεις και ο φόβος του ρίσκου και του αμφιβολου αποτελέσματος, ειδικά με την αρωγή αυτού του κράτους (του παντοτινού επόπτη), είναι βαθιά ριζωμένος μέσα μας, ήδη από τα μαθητικά μας χρόνια. Είναι πολύ ωραία τα ευχολόγια και οι κατηγορίες κατά πάντων, σουβλατζήδων και μη, ωστόσο ακόμη και αυτοί που ευαγγελίζονται το νέο, το διαφορετικό, την αλλαγή εν γένει, είμαι 100% σίγουρος πως ακόμη και σήμερα, η θεσούλα (θεσάρα στην πραγματικότητα), στο δημόσιο, αποτελεί τον ύψιστο στόχο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σορρυ αλλα δεν μπορεις να κρινεις τι χρησιμευει και τι οχι.εγω εχω τελειωσει τει φυτικης παραγωγης στην καλαματα.θα με αποκλεισεις απο την αγορα εργασιας επειδη και καλα πουλας μουρη απο την ιατρικη??αποβαλλετε τα κομπλεξ σας και μετα μιλαμε.ακου ρε φιλε τι ακουσαμε σημερα.λεει τι χρησιμευει και τι οχι.οταν κατεβειτε απο το συνννεφακι ξαναμιλαμε.ο φοκος ως ρεαλιστης ας παρει θεση.

Το ΤΕΙ φυτικής παραγωγής είναι άσχετο από την αγροτική παραγωγή που ανέφερα; Πού σε έθιξα;

ΥΓ: Δε μας παρατάτε μωρέ; Εξ' αρχής δεν ήθελα να απαντήσω γιατί ο καθένας θα καταλάβει ό,τι θέλει. Ό,τι και καλά είμαι σε συννεφάκι και δεν παίρνω χαμπάρι τι γίνεται γύρω μου, μιας και είμαι ιατρική και τρώω με χρυσά κουτάλια. Απαράδεκτο. Κρίνετε την ΑΠΟΨΗ όχι εκείνον που τη λέει.

Μαζί σου σε όλα όσα αναφέρεις, αλλά συγγνώμη κιόλας, εσύ δεν στόχευες ΣΣΑΣ (full παραγωγικότητα)? Οκ, εσύ άλλαξες κατεύθυνση και τρόπο σκέψης και μαγκιά σου, δυστυχώς όμως, η κακή νοοτροπία που περιγράφεις και ο φόβος του ρίσκου και του αμφιβολου αποτελέσματος, ειδικά με την αρωγή αυτού του κράτους (του παντοτινού επόπτη), είναι βαθιά ριζωμένος μέσα μας, ήδη από τα μαθητικά μας χρόνια. Είναι πολύ ωραία τα ευχολόγια και οι κατηγορίες κατά πάντων, σουβλατζήδων και μη, ωστόσο ακόμη και αυτοί που ευαγγελίζονται το νέο, το διαφορετικό, την αλλαγή εν γένει, είμαι 100% σίγουρος πως ακόμη και σήμερα, η θεσούλα (θεσάρα στην πραγματικότητα), στο δημόσιο, αποτελεί τον ύψιστο στόχο τους.

Γιατί κάποιος μπρεί να στοχεύει ΣΑΣΣ? :/: δεχόμουν εξαιρετικές πιέσεις από το περιβάλλον μου, υπάρχει μια γενική αβεβαιότητα. Το αποτέλεσμα ήταν να τραυματιστώ κατα την προετοιμασία ακριβώς ένα μήνα πριν τις πανελλήνιες, και δεν μπορούσα να περπατήσω καλά για αρκετές εβδομάδες. Ακόμα και σήμερα, δεν ξέρω κατά πόσο αυτό ήταν ατύχημα ή το προκάλεσα μόνη μου. Εκείνο που ξέρω είναι ότι χαίρομαι που συνέβει, ακόμα κι αν μπορεί να στοίχησε στην ψυχολογία μου ή και στην προετοιμασία μου.

Btw, ακόμα κ τα σουβλατζίδικα που είναι τόσα πολλά είναι κακιστης ποιότητας, κι εκεί υπάρχουν περιθόρια ανάπτυξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
:eek::eek: Μισό λεπτό, στις συνελεύσεις έτους συζητιόνται θέματα "ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ", κάτι που σημαίνει ότι αφορούν όλους. Πώς γίνεται να μην ενδιαφέρονται για προβλήματα που αφορούν άμεσα τις σπουδές τους και όταν μπορεί να γίνει συζήτηση επί της ουσίας; Σε εμάς συνήθως έρχονται πολύ περισσότεροι από τους μισούς, τα 2/3 σχεδόν. Συν ότι σε βασικά θέματα συμφωνούν οι 2 μεγάλες παρατάξεις (νέα προοπτική [μόνο σε εμάς υπάρχει-προέρχεται από τη ΔΑΠ] και εαακ) αλλά και το μας-πκσ. Η δαπ πάλι είναι εξαφανισμένη, ίσως αυτό να είναι το μυστικό της επιτυχίας. :P
Δεν νομίζω πως το θέμα είναι στο τι θα συζητηθεί μάλλον απλά οι φοιτητές βαριούνται να κατέβουν. Τέλος πάντων συνελεύσεις έτους δεν έχουμε εδώ υποθέσεις κάνω. Αλλά και σε ΓΣ που έχω δει να θίγονται καμιά φορά θεματα αμιγώς της σχολής κάνουν την πάπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά είμαι χαρούμενος που είμαι ιατρική

:P και ας μου κόψαν όλα τα βιβλία και το πάσο:P
ξέρω ότι αν δε έμενα στην Ελλάδα δε θα έμπαινα ποτέ στην σχολή

Καλά κάνουν και διεκδικούν βιβλία οι φοιτητές αλλά πρέπει να σκέφτοναι και το κράτος. Αντί να πιέσουν τις έδρες να τους αγοράσουν κα να τους δώσουν βιβλία θα μπορούσαν να πιέσουν τις έδρες να τους φτιάξουν βιβλία.

Ως τώρα οι μόνες ιατρικες που φτιάχνουν βιβλία είναι Αθήνα και Θεσσαλονικη ενώ καλή παρουσία σε προκλινικό επίπεδο έχει και το Πανεπιστήμιο Κρήτης


Και σε μας έχουν φτιαχτεί βιβλία (μια ορθοπαιδική και μια ωρλ που δε διαβάζονται) αλλά θα ήθελα κάτι πιο οργανωμένο. Αφού υπάρχει τυπογραφείο στο Πανεπιστήμιο Πατρών για ποιο λόγο να παίρνουμε βιβλία ξένων πανεπιστημιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top