Φοιτητικές Καταλήψεις

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
η φετινή 17 Νοέμβρη θα έχει σίγουρα ξεχωριστό ενδιαφέρον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
η φετινή 17 Νοέμβρη θα έχει σίγουρα ξεχωριστό ενδιαφέρον

Δε θα ντυθείς κουκουλοφόρος φέτος; :P

btw για να απαντησω στο θεμα εμεις εχουμε καταληψη απο 12 μεχρι 17 και νεα συνελευση στις 24
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Και εδω χτες εγινε συνελευση με θεμα την γενικοτερη κατασταση,την σημερινη απεργια και την 17 Νοεμβρη.Τολμω να πω πως δεν καθισα σε ολη την διαρκεια της συνελευσης γιατι δεν μαζευτηκε αρκετος κοσμος και δεν ειχαμε κατι ουσιαστικο να πουμε.Καθε παραταξη εκανε την τοποθετηση της και αυτο ηταν.Σχεδιαζουν τα αριστερα κομματα καταληψη την Τριτη και ισως και απο την Δευτερα.Αυτο που δεν μου αρεσε ειναι οτι καθε παραταξη λεει τα πιστευω της και ουσιαστικος διαλογος μεταξυ των φοιτητων δεν υπαρχει.Χαρακτηριστικα χτες καποιος φοιτητης ρωτησε αν θα εχουμε μαθημα την Δευτερα και ενας παραταξιακος απευθυνθηκε στην προεδρο του φοιτητικου συλλογου και λεει μην του απαντας οι συνελευσεις γινονται αποκλειστικα για τις τοποθετησεις των κομματων.:eek:Δηλαδη ελεος!Φοιτητικη συνελευση νομιζα πως σημαινε συζητηση μεταξυ των φοιτητων για κατι ουσιαστικο,αλλα οχι διαψευστηκα.Ολοι κομματικοποιημενοι για τους χ,y λογους τους χωρις καμια προσωπικη τοποθετηση.Για την δαπ στο τμημα μας δεν θα σχολιασω...Ειναι αρκετα αποδυναμωμενη και εκπροσωπειται απο ενα ατομο λεγοντας "εμεις ειμαστε κατα της καταληψης του κτιριου και οποιος θελει να παρευρεθει στην σημερινη απεργια ειναι ατομικη του υποθεση".Δεν ξερω αν θα επισκεφθω παλι την λεγομενη φοιτητικη συνελευση.Δυστυχως δεν γινεται κατι ουσιαστικο και ολοι οι αιωνιοι φοιτητες τοτε θυμουνται να παττησουν στην σχολη.
Οσο με τις καταληψεις καθε χρονο τα ιδια γινονται και τιποτα δεν πετυχαινει.Ειναι σαν να κοροιδευομαστε και μεταξυ μας.Ολα γινονται για να χαθει μαθημα ομως αυτο δεν ειναι υπερ μας γιατι στο τελος μπορει να χαθει και εξαμηνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Οικονομικό νομικής δε ψηφίστηκε κατάληψη.
Σήμερα έχουν απεργία και δε μπορώ να κατέβω και παρασκευή (εγώ προσωπικά) δεν έχω μάθημα
Οπότε έχω μέχρι την Τετάρτη κενό

Μετά από πολύ καιρό το φοτητικό κίνημα φαίνεται να ανθεί και πάλι. Έχουν αλλάξει πολλά από την τελευταία φορά που έγιναν φοιτητικές καταλήψεις.

Στο θέμα αυτό θα συγκεντρώνουμε τις σχολές που τελούν υπό κατάληψη.




Αρχίζώ
Ιατρικής Πάτρας ψηφίστηκε καταληψη αύριο και την Τρίτη (17 Νοέμβρη)

Αφού 17 Νοέμβρη παραμένουν κλειστές οι σχολές λόγου πολυτεχνείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Το αίτημα πάντως μου φάνηκε αρκετά σοβαρό, δεν το λες και λίγο να κόβονται βιβλία αξίας μεγαλύτερης των 700€, μόνο στη δικιά μας σχολή, και μάλιστα όχι επειδή δεν έχει κονδύλια το πανεπιστήμιο αλλά απλά επειδή αποφάσισαν οι καθηγητές να εξοικονομήσουν χρήματα στο υπουργείο (ποιος ξέρει τι συμφέροντα παίζονται εκεί...). Και δυστυχώς αν δεν δοθούν φέτος δύσκολα θα ξαναδοθούν...
Σου ακούγεται παράλογο αυτό; Εμένα μου φαίνεται παράλογο ότι το όριο δεν είναι κάτω από 100 €/βιβλίο.

Το έχω ξαναπει. Αυτοί που πρέπει να διαμαρτύρεστε λιγότερο είστε οι φοιτητές ιατρικής. Οι απόφοιτοι των σχολών σας έχουν εξασφαλισμένη δουλειά από το κράτος για τουλάχιστον 5 χρόνια με μισθό διπλάσιο από τη πλειοψηφία των αποφοίτων των περισσότερων σχολών, έχετε δυνατότητα αυτοασφάλισης με λιγότερες εισφορές από ότι άλλοι αυτοαπασχολούμενοι και μπορείτε να προσφέρετε τις υπηρεσίες σας με μηδενικό ΦΠΑ.


Διαφωνώ βέβαια κι εγώ με την τακτική της κατάληψης, κακό μόνο σε μας τους φοιτητές κάνει μια τέτοια κίνηση και πιστεύω ότι αποκλείεται να πετύχουμε τίποτα έτσι. Δεν άκουσα βέβαια και κάποια πιο ενδιαφέρουσα πρόταση στη συνέλευση. Η δαπ έλεγε να μην κάνουμε τίποτα και ουσιαστικά να ζητήσουν τα παιδιά που τους έκοψαν τα βιβλία καλύτερες πανεπιστημιακές σημειώσεις και κατεύθυνσεις για το που να διαβάσουν (μόνο στα λόγια δηλαδή υποστήριζε ότι πρέπει να πάρουμε πίσω τα βιβλία), ενώ η άλλη πρόταση ήταν να κάνουμε κατάληψη όλη τη βδομάδα!
Όσες καταλήψεις και να κάνετε δεν πρόκεται να πετύχετε τίποτα. Το πανεπιστήμιο δεν έχει λεφτά και κάποια "προνόμια" πρέπει να τα κόψει. Θα αρχίσει με τα βιβλία και θα τελειώσει ίσως με δίδακτρα στις σχολές.


Γιατί όπως ειπώθηκε και στη συνέλευση, για μια 6ετή σχολή με 200 παιδιά ανά έτος η συνέλευση ήταν απογοητευτική, ούτε καν γέμισε το αμφιθέατρο, λιγότεροι από 200 πρέπει να μασταν...
Μια σχολή επειδή το 1/6 του φοιτητικού συλλόγου αποφάσισε κατάληψη... Κατάντια. Δεν διορθώνεται αυτή η χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Τα βιβλία είναι συνολικής αξίας γύρω στα 700€ (και παραπάνω). Κόπηκαν πάρα πολλά βιβλία, ουσιαστικά όλα τα βιβλία για κάθε σύστημα του ανθρώπινου οργανισμού. Κάθε βιβλίο ξεχωριστά έκανε από 50-150€ στην χειρότερη. Νομίζω ότι παράλογο θα σου φανεί και σένα αν σκεφτείς ότι ένας γενικός γιατρός δεν θα έχει γνώσεις ή έστω διαθέσιμη βιβλιογραφία για το κάθε σύστημα όταν θα σε εξετάσει... Γιατί η πλειοψηφία των φοιτητών δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να αγοράσει αυτά τα βιβλία.
Επίσης το ότι υπάρχουν κάποια προνόμια στη συνέχεια (τα οποία δεν είναι και τόσο σημαντικά, σκέψου το τεράστιο κεφάλαιο που χρειάζεται για να ανοίξει κανείς ιατρείο, την υπερπληθώρα γιατρών κτλ., γι αυτό άλλωστε η πλειοψηφία στρέφεται στο εξωτερικό) δεν σημαίνει ότι πρέπει να πληρώνει κανείς για την εκπαίδευσή του. Και συ δηλαδή συμφωνείς με το να αρχίσουμε να πληρώνουμε τα βιβλία και τελικά να πληρώνουμε και τα δίδακτρα? Ένα καλό έχουμε σε αυτή τη χώρα, ότι η εκπαίδευση είναι σε κάποιο βαθμό δωρεάν, ας μη το καταστρέψουμε και αυτό...
Και η εξοικονόμηση ξαναλέω δεν έγινε επειδή πίεσε κάποιος φορέας, έγινε με απόφαση των καθηγητών και τα χρήματα που εξοικονομούνται είναι του υπουργείου όχι του πανεπιστημίου, μόνο εμένα μου φαίνεται έστω και λίγο ύποπτο αυτό?

Με τις καταλήψεις όπως είπα και εγώ δεν συμφωνώ, αλλά από ότι κατάλαβα δυστυχώς οι γενικές συνελεύσεις είναι απλά μια επίδειξη των παρατάξεων. Διάλογος δεν γίνεται σε καμία περίπτωση όπως αναφέρθηκε και από άλλους ώστε να συζητήσουμε και να βρούμε κάτι πιο αποτελεσματικό. Μέχρι και ξύλο στη δαπ ακούστηκε κάποια στιγμή...
Έγιναν άλλες 2-3 απόπειρες μάλιστα για συνέλευση αλλά μαζεύτηκαν μόνο 10-20 άτομα οπότε τη διαλύσανε. Και τα 200 άτομα είναι οι πιο αισιόδοξες προβλέψεις, στην πραγματικότητα γύρω στα 100 πρέπει να ήταν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Τα βιβλία είναι συνολικής αξίας γύρω στα 700€ (και παραπάνω). Κόπηκαν πάρα πολλά βιβλία, ουσιαστικά όλα τα βιβλία για κάθε σύστημα του ανθρώπινου οργανισμού. Κάθε βιβλίο ξεχωριστά έκανε από 50-150€ στην χειρότερη. Νομίζω ότι παράλογο θα σου φανεί και σένα αν σκεφτείς ότι ένας γενικός γιατρός δεν θα έχει γνώσεις ή έστω διαθέσιμη βιβλιογραφία για το κάθε σύστημα όταν θα σε εξετάσει... Γιατί η πλειοψηφία των φοιτητών δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να αγοράσει αυτά τα βιβλία.
Επίσης το ότι υπάρχουν κάποια προνόμια στη συνέχεια (τα οποία δεν είναι και τόσο σημαντικά, σκέψου το τεράστιο κεφάλαιο που χρειάζεται για να ανοίξει κανείς ιατρείο, την υπερπληθώρα γιατρών κτλ., γι αυτό άλλωστε η πλειοψηφία στρέφεται στο εξωτερικό) δεν σημαίνει ότι πρέπει να πληρώνει κανείς για την εκπαίδευσή του. Και συ δηλαδή συμφωνείς με το να αρχίσουμε να πληρώνουμε τα βιβλία και τελικά να πληρώνουμε και τα δίδακτρα? Ένα καλό έχουμε σε αυτή τη χώρα, ότι η εκπαίδευση είναι σε κάποιο βαθμό δωρεάν, ας μη το καταστρέψουμε και αυτό...
Βιβλία που γράφτηκαν ή μεταφράστηκαν υπό την επίβλεψη καθηγητή από φοιτητές. Γιατί το πανεπιστήμιο να αγοράζει προιόντα που δημιούργησε το προσωπικό του;

Οι απόφοιτοι Ιατρικής φεύγουν για το εξωτερικό, ενώ έχουν εξασφαλισμένη εργασία στην Ελλάδα γιατί αυτό το σύστημα που τους έδωσε την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δωρεάν δεν τους καλύπτει ποιοτικά και όχι για οικονομικούς λόγους.

Το κράτος δεν έχει λεφτά και τα δάνεια τελειώσανε. Όσες καταλήψεις και να γίνουν αυτό δεν αλλάξει. Η χώρα θα σωθεί μόνο αν εφαρμόσουμε ένα πιο φιλελεύθερο σύστημα. Nα μπαίνουν σε κάθε νέο 30.000 € με την αποφοίτηση του από το Λύκειο και να τα αξιοποιεί όπως θέλει. Στα πανεπιστήμια συμφωνώ να μπουν δίδακτρα αλλά να είναι οικονομικά ανεξάρτητα από το κράτος και όποιο επιβιώσει.

Το παρόν σύστημα μόνο αρνητικά έχει. Ο νέος που δεν έχει μάθει να επενδύει μέχρι τα 25 του και ξαφνικα συνειδητοπποιήσει ότι για να κάνεις κάτι δικό σου πρέπει να πληρώνεις 3000 €/χρόνο τουλάχιστον ανεξάρτητως εισοδήματος θα στραφεί είτε στο δημόσιο είτε να γίνεις υπάλληλος στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό (σε φιλελεύθερες χώρες που δεν παρέχουν δωρεάν τριτοβάθμια εκπαίδευση) για μεγαλύτερες απολαβές.

Στην Ελλάδα ελπίδα δεν υπάρχει εξαιτίας της κρατικιστικής νοοτροπίας της πλειοψηφίας. Aκολουθούν τόσα δύσκολα χρόνια που η ύπαρξη ή όχι διδάκτρων στα πανεπιστήμια θα είναι κάτι το ασήμαντο. Δεν χρειάζεται πολύ σκέψη και για το καταλάβει κανεις. Είμαστε μια χώρα που επιβιώνει από τις συντάξεις των γονιών και των παππούδων και ταυτόχρονα οι νέοι που πληρώνουν εισφορές είναι λιγότεροι από τους 1/10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εξασφαλισμένη εργασία δεν έχουν σίγουρα, ειδικά μετά την ειδίκευση, μου φαίνεται έχεις καιρό να πας σε γιατρό ή πηγαίνεις μόνο στους πρωτοκλασάτους, δεν είναι όμως 10 οι γιατροί όλοι κι όλοι. Υπάρχουν πάρα πολλοί που τα βγάζουν πολύ δύσκολα πέρα, τόσο οι νέοι όσο και κάποιοι παλιοί.
Κάποια βιβλία είναι γραμμένα από τους καθηγητές όντως, δεν είναι πολλά όμως αυτά οπότε η γενίκευση δεν είναι σωστή. Ακόμα και όλα να ήταν όμως αυτό που έγινε είναι ότι τα βιβλία κόπηκαν τελείως, δεν δόθηκαν υπό κάποια άλλα μορφή (είτε δωρέαν είτε ηλεκτρονικά), απλά κόπηκαν. Μέχρι τώρα πάντως, με εξαίρεση την πληροφορική όπου ουσιαστικά μας κατεύθυναν να δηλώσουμε το βιβλίο του καθηγητή, στα υπόλοιπα μαθήματα δεν είχαμε τέτοια επιλογή. Πχ στη φυσική ενώ έχουν γράψει 3 τόμους όλοι οι καθηγητές φυσικής της σχολής μαζί, δεν ήταν καν διαθέσιμοι στον εύδοξο. Το ίδιο και στη βιολογία όπου δυο καθηγητές έχουν μεταφράσει από ένα βιβλίο και μας προέτρεψαν να πάρουμε ένα άλλο, και το μάθημα γίνεται με βάση το άλλο όντως.
Στις περισσότερες χώρες που έγινε πάντως αυτό με τα δίδακτρα το μόνο που έγινε είναι να ενισχυθεί η ταξικότητα στην εκπαίδευση. Και τα 30.000€ θα φαίνονται αστεία σε λίγα χρόνια αν αρχίσουν να μπαίνουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια, ούτε τα δίδακτρα ενός χρόνου δεν θα καλύπτουν.
Αν υπονοείς ότι όπου εφαρμόστηκε αυτό οι νέοι έμαθαν να επενδύουν θα διαφωνήσω, το να ξοδεύουν τα χρήματα του μπαμπά και της μαμάς ή να φεσώνονται σε δάνεια μέχρι τα βαθιά τους γεράματα δεν το λες ότι έμαθαν να επενδύουν... άλλα είναι αυτά που θα κάνουν τον νέο πρόθυμο να επενδύσει...
Και άλλες χώρες έχουν δημόσια πανεπιστήμια αλλά δεν βρίσκονται στα χάλια μας, αλλού είναι τα προβλήματα και όχι στη δωρεάν παιδεία.
Συμφωνώ βέβαια δυστυχώς με το τελευταίο που λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Κάνουμε / κάνετε το λάθος να αναφερόμαστε / να αναφέρεστε κάθε φορά στους επαγγελματικά τυχερούς πτυχιούχους (και όχι μόνο της Ιατρικής). Η πλειοψηφία των υπολοίπων που είναι στην ανεργία και μάλιστα χρόνια ανεργία, άνω της 5ετίας αποφοίτησης, γιατί δεν λαμβάνεται υπόψιν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foithths1985

Νεοφερμένος

Ο foithths1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κάνουμε / κάνετε το λάθος να αναφερόμαστε / να αναφέρεστε κάθε φορά στους επαγγελματικά τυχερούς πτυχιούχους (και όχι μόνο της Ιατρικής). Η πλειοψηφία των υπολοίπων που είναι στην ανεργία και μάλιστα χρόνια ανεργία, άνω της 5ετίας αποφοίτησης, γιατί δεν λαμβάνεται υπόψιν;

φιλε μου εγω εχω τελειωσει ενα τει της κακιας ωρας και εχω δουλεια κανονικοτατα και με αρκετα καλα λεφτα για την εποχη.οποιος βαριεται να ζυμωσει 10 μερες κοσκινιζει λεει ο θυμοσοφορος λαος.αν ειμαστε μονιμα διαμαρτυρομενοι και μας φτανε τα υπουργεια δε θα προκοψουμε ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Εξασφαλισμένη εργασία δεν έχουν σίγουρα, ειδικά μετά την ειδίκευση, μου φαίνεται έχεις καιρό να πας σε γιατρό ή πηγαίνεις μόνο στους πρωτοκλασάτους, δεν είναι όμως 10 οι γιατροί όλοι κι όλοι. Υπάρχουν πάρα πολλοί που τα βγάζουν πολύ δύσκολα πέρα, τόσο οι νέοι όσο και κάποιοι παλιοί.
Αναφέρομε τα χρόνια για αγροτικό και ειδικότητα και όχι για πρωτοκλασάτους. Θες να συγκρίνουμε τι έχει να αντιμετωπίσει ένας απόφοιτος πολυτεχνείου με ένας απόφοιτο ιατρικής με την αποφοίτηση τους όταν αποφασίσουν να μείνουν Ελλάδα; Ο δεύτερος θα πάει αγροτικό θα γραφτεί στον ιατρικό σύλλογο και θα έχει έναν ικανοποιητικό για την εποχή μισθό.

Ο πρώτος θα γραφτεί στο τεχνικό επιμελητήριο και χωρίς καμιά βοήθεια από το κράτος πρέπει να βρει δουλειά με μηδενική προυπηρεσία. Ακόμα και να μην καταφέρει να βρει δουλειά είναι αναγκασμένος να πληρώνει 2100/χρόνο. Συνάδελφοι μου πάνε σε πεντάμηνα του ΕΣΠΑ και αναγκάζονται να πληρώνουν το ασφαλισιτκό ταμείο μόνοι τους γιατί τα προγράμματα δεν καλύπτουν το σύνολο των εισφορών. Και όλοι παίρνουν τα μισά και λιγότερα από έναν αγροτικό ιατρό.

Συμπερασματικά ο απόφοιτος πολυτεχενείου μπορεί να φύγει για οικονομικούς λόγους, ο νέος ιατρός δεν το κάνει για οικονομικούς λόγους αλλά για ποιοτικούς τουλάχιστον μέχρι το τέλος της ειδικευσής του.


Αν υπονοείς ότι όπου εφαρμόστηκε αυτό οι νέοι έμαθαν να επενδύουν θα διαφωνήσω, το να ξοδεύουν τα χρήματα του μπαμπά και της μαμάς ή να φεσώνονται σε δάνεια μέχρι τα βαθιά τους γεράματα δεν το λες ότι έμαθαν να επενδύουν... άλλα είναι αυτά που θα κάνουν τον νέο πρόθυμο να επενδύσει...
Και άλλες χώρες έχουν δημόσια πανεπιστήμια αλλά δεν βρίσκονται στα χάλια μας, αλλού είναι τα προβλήματα και όχι στη δωρεάν παιδεία.
Συμφωνώ βέβαια δυστυχώς με το τελευταίο που λες...
Tώρα ξοδεύουν τα χρήματά των γονιών τους. Εγώ είπα 30.0000 ευρώ σε κάθε νέο και να τα αξιοποιεί όπως θέλει. Όχι δάνεια κ.λπ. Και άλλες χώρες έχουν δημόσια πανεπιστήμια αλλά όχι χωρίς δίδακτρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Κάνουμε / κάνετε το λάθος να αναφερόμαστε / να αναφέρεστε κάθε φορά στους επαγγελματικά τυχερούς πτυχιούχους (και όχι μόνο της Ιατρικής). Η πλειοψηφία των υπολοίπων που είναι στην ανεργία και μάλιστα χρόνια ανεργία, άνω της 5ετίας αποφοίτησης, γιατί δεν λαμβάνεται υπόψιν;

NPb φαντάσουν να πλήρωνες κάθε χρόνο τουλάχιστον 2100 € μόνο και μόνο για να λέγεσαι μαθηματικός. Αυτό αντιμετωπίζουν οι μηχανικοί.

Το μόνο προνομιούχο επάγγελμα αυτή τη στιγμή είναι αυτό των ιατρών. Εξήσησα το γιατί στα παραπάνω post μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Στα πανεπιστήμια συμφωνώ να μπουν δίδακτρα αλλά να είναι οικονομικά ανεξάρτητα από το κράτος και όποιο επιβιώσει.

Έχω την αίσθηση ότι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ που θα βγάλει στο "σφυρί" η Ελλάδα είναι τα Α.Ε.Ι. γιατί για τις νεολαίες και το καθηγητικό κατεστημένο η λέξη "ιδιωτικοποίηση" ήταν, είναι και θα είναι εσαεί "κόκκινο πανί" και καμία κυβέρνηση δε θα έχει ποτέ τα cojones να προχωρήσει σε τέτοιου τύπου μεταρρύθμιση!;)

Οπότε αυτό που θα γίνει είναι χρόνο με το χρόνο να παρακμάζουν όλο και περισσότερο και όλοι οι εμπλεκόμενοι να είναι απλοί παρατηρητές της όλης κατάστασης...
NPb φαντάσουν να πλήρωνες κάθε χρόνο τουλάχιστον 2100 € μόνο και μόνο για να λέγεσαι μαθηματικός. Αυτό αντιμετωπίζουν οι μηχανικοί.

Το μόνο προνομιούχο επάγγελμα αυτή τη στιγμή είναι αυτό των ιατρών. Εξήσησα το γιατί στα παραπάνω post μου.
Υπερβάλλεις...ποιος μηχανικός γράφεται σε Τ.Ε.Ε. & Ε.Τ.Α.Α. τη σήμερον ημέρα χωρίς εξασφαλισμένο εισόδημα;:rolleyes:
Αν υπονοείς ότι όπου εφαρμόστηκε αυτό οι νέοι έμαθαν να επενδύουν θα διαφωνήσω, το να ξοδεύουν τα χρήματα του μπαμπά και της μαμάς ή να φεσώνονται σε δάνεια μέχρι τα βαθιά τους γεράματα δεν το λες ότι έμαθαν να επενδύουν... άλλα είναι αυτά που θα κάνουν τον νέο πρόθυμο να επενδύσει...

Πάντως το φαινόμενο "αιώνιος φοιτητής" εξαφανίστηκε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Marios2795

Νεοφερμένος

Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Βιβλία που γράφτηκαν ή μεταφράστηκαν υπό την επίβλεψη καθηγητή από φοιτητές. Γιατί το πανεπιστήμιο να αγοράζει προιόντα που δημιούργησε το προσωπικό του;

Οι απόφοιτοι Ιατρικής φεύγουν για το εξωτερικό, ενώ έχουν εξασφαλισμένη εργασία στην Ελλάδα γιατί αυτό το σύστημα που τους έδωσε την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δωρεάν δεν τους καλύπτει ποιοτικά και όχι για οικονομικούς λόγους.

Το κράτος δεν έχει λεφτά και τα δάνεια τελειώσανε. Όσες καταλήψεις και να γίνουν αυτό δεν αλλάξει. Η χώρα θα σωθεί μόνο αν εφαρμόσουμε ένα πιο φιλελεύθερο σύστημα. Nα μπαίνουν σε κάθε νέο 30.000 € με την αποφοίτηση του από το Λύκειο και να τα αξιοποιεί όπως θέλει. Στα πανεπιστήμια συμφωνώ να μπουν δίδακτρα αλλά να είναι οικονομικά ανεξάρτητα από το κράτος και όποιο επιβιώσει. ]
Το παρόν σύστημα μόνο αρνητικά έχει. Ο νέος που δεν έχει μάθει να επενδύει μέχρι τα 25 του και ξαφνικα συνειδητοπποιήσει ότι για να κάνεις κάτι δικό σου πρέπει να πληρώνεις 3000 €/χρόνο τουλάχιστον ανεξάρτητως εισοδήματος θα στραφεί είτε στο δημόσιο είτε να γίνεις υπάλληλος στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό (σε φιλελεύθερες χώρες που δεν παρέχουν δωρεάν τριτοβάθμια εκπαίδευση) για μεγαλύτερες απολαβές.

Στην Ελλάδα ελπίδα δεν υπάρχει εξαιτίας της κρατικιστικής νοοτροπίας της πλειοψηφίας. Aκολουθούν τόσα δύσκολα χρόνια που η ύπαρξη ή όχι διδάκτρων στα πανεπιστήμια θα είναι κάτι το ασήμαντο. Δεν χρειάζεται πολύ σκέψη και για το καταλάβει κανεις. Είμαστε μια χώρα που επιβιώνει από τις συντάξεις των γονιών και των παππούδων και ταυτόχρονα οι νέοι που πληρώνουν εισφορές είναι λιγότεροι από τους 1/10.


Ακραιφνής κρατισμός υπήρξε μόνο στην Σοβιετική Ένωση, και τα Πανεπιστήμια λειτουργούσαν άψογα, χωρίς φυσικά να έχουν δίδακτρα. [ Tuition at all institutions of higher learning was free; ] [ The universities also provided basic medical care at no cost, as well as free passes to rest and recreation homes and summer and winter resorts. ]
https://www.country-data.com/cgi-bin/query/r-12568.html

Είναι από τους πιο κυρίαρχους μύθους, το οτι η επίλυση της κρίσης θα προέλθει μέσω μιας βαθύτερης φιλελευθεροποίησης, η οποία στο στάδιο που βρίσκεται έχει γονατίσει τα Πανεπιστήμια. Φαντάσου λοιπόν σε τι θα τα οδηγήσει η βαθύτερη.
Επιπλέον, λεφτά για την παιδεία δεν υπάρχουν, γιατι για τις ανακεφαλαιοποιήσεις τραπεζών τα ποσά που δόθηκαν είναι αμύθητα. Οι φόροι δηλαδή που θα έπρεπε να επενδύονται στην παιδεία, επενδύονται στις τράπεζες. Η λογική σου είναι πονάει πόδι, κόβει πόδι; Αλλά ξέχασα, social Darwinism '' και όποιο επιβιώσει '' :P Ότι προστάξει ο αόρατος κουλοχέρης της αγοράς.

Πληροφοριακά, στην Ελλάδα καμία κυβέρνηση δεν θα τολμήσει, ορθώς, να βάλει δίδακτρα γιατι θα έχουμε κάτι χειρότερο από το Δεκέμβρη του 2008. Άρα τζάμπα τα όνειρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Υπερβάλλεις...ποιος μηχανικός γράφεται σε Τ.Ε.Ε. & Ε.Τ.Α.Α. τη σήμερον ημέρα χωρίς εξασφαλισμένο εισόδημα;:rolleyes:

Πρέπει να τα δώσεις αφου για να δουλέψεις, έστω στις ελάχιστες δουλειές που υπάρχουν πλέον, πρέπει να έχεις ενημερότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Πρέπει να τα δώσεις αφου για να δουλέψεις, έστω στις ελάχιστες δουλειές που υπάρχουν πλέον, πρέπει να έχεις ενημερότητα

Τι σχέση έχει η ενημερότητα (ασφαλιστική, φορολογική προφανώς εννοείς);!
Εγώ π.χ. είμαι στο Ι.Κ.Α. τι με εμποδίζει να κάνω και καμία άλλη δουλίτσα εκτός της μόνιμης εργασίας;
Είναι από τους πιο κυρίαρχους μύθους, το οτι η επίλυση της κρίσης θα προέλθει μέσω μιας βαθύτερης φιλελευθεροποίησης, η οποία στο στάδιο που βρίσκεται έχει γονατίσει τα Πανεπιστήμια. Φαντάσου λοιπόν σε τι θα τα οδηγήσει η βαθύτερη.
Σε Μπανανίες τύπου Ελλάδας όντως φιλελεύθερες μεταρρυθμίσεις δεν έχουν θέση...μόνο σε σοβαρά κράτη με λογικούς και συνειδητοποιημένους πολίτες (βλέπε π.χ. Σκανδιναβικές χώρες κ.α.) ζουν το "μύθο" που αναφέρεις!:rolleyes:
Πληροφοριακά, στην Ελλάδα καμία κυβέρνηση δεν θα τολμήσει, ορθώς, να βάλει δίδακτρα γιατι θα έχουμε κάτι χειρότερο από το Δεκέμβρη του 2008. Άρα τζάμπα τα όνειρα.
Εννοείται, οι κυβερνώντες δεν είναι βλάκες ξέρουν τι ηλίθιο λαό κυβερνάνε!;)
Μπορούν να τους κόψουν τα πάντα, μπορούν να τους καταστρέψουν το μέλλον με κάθε τρόπο ΑΛΛΑ αν π.χ. τους βάλουν ένα 500άρικο δίδακτρα στις σχολές ή τους πειράξουν την ποδοσφαιρική ομάδα θα βγουν στους δρόμους!:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια πρόταση πάντως που να προτείνει κάποιο εναλλακτικό τρόπο διεκδίκησης δεν ακούστηκε, ή κατάληψη ή τίποτα. Επίσης βρίσκω πολύ κουραστικό το γεγονός ότι χωρίζονται σε 12545645372 παρατάξεις όπου καθεμία κάνει τη δική της τοποθέτηση, η οποία ελάχιστα διαφέρει από αυτή της προηγούμενης, εξάλλου κοινός στόχος όλων είναι να παρθούν τα βιβλία. Γιατί δεν μπορούν σε τέτοια θέματα να αφήσουν στην άκρη τις παρατάξεις και να λάβουμε μια κοινή απόφαση? Αν ήταν πιο προσιτές οι συνελεύσεις στους φοιτητές πιστεύω ότι θα υπήρχε πολύ μεγαλύτερη συσπείρωση και αποτελεσματικότητα. Μια μαζική πορεία πχ προς τον πρόεδρο του τμήματος (και όχι πορεία 20 ατόμων όπως γίνεται τώρα) πιστεύω ότι θα ήταν πιο ουσιαστική από μία κατάληψη. Γιατί όπως ειπώθηκε και στη συνέλευση, για μια 6ετή σχολή με 200 παιδιά ανά έτος η συνέλευση ήταν απογοητευτική, ούτε καν γέμισε το αμφιθέατρο, λιγότεροι από 200 πρέπει να μασταν...

Συνεχίστε εσείς εκεί πέρα να βγάζετε τη ΔΑΠ πρώτη δύναμη, και αν καταφέρετε ποτέ να κατακτήσετε τίποτα... Από τότε που ήμουν Πάτρα πριν από μερικά χρόνια, τα ίδια. Εδώ υπάρχει μια βελτίωση με Σφηκάκη πρόεδρο (δόθηκαν σε εμάς αμέσως (!) στηθοσκόπια και στους 2οετείς άτλαντες ανατομίας και σύγγραμμα νευροανατομίας). Σε εσάς, κόβουν κι αυτά που δίνουν. Όχι βέβαια ότι διάβαζε κανένας στην απαρτιωμένη σύγγραμμα. Εναλλακτικά, θα μπορούσατε να ζητήσετε επιπλέον βιβλία παθολογίας και χειρουργικής από το 3ο έτος, που απλά θα τα διαβάζετε ανά συστήματα αν θέλετε.

Edit: Ξέχασα να γράψω ότι στο 1ο έτος είχαμε πάει 100 άτομα στη πρυτανεία από τη σχολή για να ζητήσουμε άτλαντα ανατομίας και δεν ασχολήθηκε κανένας μαζί μας. Έχει να κάνει ξεκάθαρα με τη διοίκηση της σχολής και του πανεπιστημίου.

Κάνουμε / κάνετε το λάθος να αναφερόμαστε / να αναφέρεστε κάθε φορά στους επαγγελματικά τυχερούς πτυχιούχους (και όχι μόνο της Ιατρικής). Η πλειοψηφία των υπολοίπων που είναι στην ανεργία και μάλιστα χρόνια ανεργία, άνω της 5ετίας αποφοίτησης, γιατί δεν λαμβάνεται υπόψιν;

Κοίτα, ο καθένας μπορεί να μιλήσει με όποια βεβαιότητα για τον κλάδο που γνωρίζει. Αν πω τι θα μπορούσαν να κάνουν οι μαθηματικοί, πιθανόν να αρχίσω να πετάω μπαρούφες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μια σχολή επειδή το 1/6 του φοιτητικού συλλόγου αποφάσισε κατάληψη... Κατάντια. Δεν διορθώνεται αυτή η χώρα.
Δε κατάλαβες. Η χώρα δε διορθώνεται επειδή το υπόλοιπο 5/6 ήταν απόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Δε κατάλαβες. Η χώρα δε διορθώνεται επειδή το υπόλοιπο 5/6 ήταν απόν.

Έλεος μωρέ με τις φανφάρες...δηλαδή αν μαζευτεί ένα μπουλούκι φοιτητών και κλείσει μια σχολή κάνοντας κατάληψη τι θα γίνει;Θα βρέξει λεφτά απ' τον ουρανό;
Ίσα ίσα το μάθημα τους θα χάσουν και θα "βολέψουν" και τους καθηγητές τους που θα κάνουν διακοπές επί πληρωμή!:rolleyes:
Είχα την εντύπωση ότι μετά το "ΟΧΙ" του λαού στο πρόσφατο δημοψήφισμα που έγινε "ΝΑΙ" και δεν άνοιξε ρουθούνι, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ η νεολαία αυτής της χώρας θα είχε αντιληφθεί πως λειτουργούν τα πράγματα και με ποια μέσα πετυχαίνει κανείς την "αλλαγή" και με ποια όχι...αλλά απ' ότι φαίνεται το μήλο κάτω απ' τη μηλιά θα πέσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Συνεχίστε εσείς εκεί πέρα να βγάζετε τη ΔΑΠ πρώτη δύναμη, και αν καταφέρετε ποτέ να κατακτήσετε τίποτα... Από τότε που ήμουν Πάτρα πριν από μερικά χρόνια, τα ίδια. Εδώ υπάρχει μια βελτίωση με Σφηκάκη πρόεδρο (δόθηκαν σε εμάς αμέσως (!) στηθοσκόπια και στους 2οετείς άτλαντες ανατομίας και σύγγραμμα νευροανατομίας). Σε εσάς, κόβουν κι αυτά που δίνουν. Όχι βέβαια ότι διάβαζε κανένας στην απαρτιωμένη σύγγραμμα. Εναλλακτικά, θα μπορούσατε να ζητήσετε επιπλέον βιβλία παθολογίας και χειρουργικής από το 3ο έτος, που απλά θα τα διαβάζετε ανά συστήματα αν θέλετε.

Edit: Ξέχασα να γράψω ότι στο 1ο έτος είχαμε πάει 100 άτομα στη πρυτανεία από τη σχολή για να ζητήσουμε άτλαντα ανατομίας και δεν ασχολήθηκε κανένας μαζί μας. Έχει να κάνει ξεκάθαρα με τη διοίκηση της σχολής και του πανεπιστημίου.



Κοίτα, ο καθένας μπορεί να μιλήσει με όποια βεβαιότητα για τον κλάδο που γνωρίζει. Αν πω τι θα μπορούσαν να κάνουν οι μαθηματικοί, πιθανόν να αρχίσω να πετάω μπαρούφες.

:mad: Εδώ δε βάζουν εξεταστική μέσα στο εξάμηνο σε κανένα μάθημα για τους επί πτυχίω και είμαι αναγκασμένος να δώσω το Φεβρουάριο για να το περάσω.

Το κακό με τουςΠατρινούς είναι ότι ακόμα και τα παιδιά που συμμετέχουν στα κόμματα δε το πιστεύουν φαίνεται ξεκάθαρα ότι υπακούνε εντολές, το χειρότερο είναι ότι δεν βοηθάνε και οι καθηγητές.

Όταν μπήκα στην σχολή κάναμε κατάληψη για 2 βδομάδες 2010 νομίζω

Αποτέλεσμα να ακυρώσουνε τελείως όλη την εξεταστική του Σεπτεμβρίου (και αφήσανε χαριστικά να δώσουνε τον ΟΚτώβριο οι επί πτυχίω) η ιατρική Αθήνας έκανε κατάληψη τότε 2 μήνες και ούτε εξεταστική χάθηκε ούτε μάθημα.

Όσο αφορά την κατάληψη βλέπω διαφορές με την προηγούμενη σχολή μου
π.χ. η κατάληψη στην νοσηλευτικής Αθήνας ήταν παιδιά να είναι μέσα στο κτήριο της σχολής και να διαμαρτύρονται. Ενώ εδώ απλά κλείνουν την πόρτα και πάνε σπίτια τους. Τότε στη νοσηλευτική κάναμε κατάληψη από το Πάσχα μέχρι τον Ιούλιο (ούτε σε αυτή την περίπτωση δε χάθηκε η εξεταστική).

Δε πρόκτειται να δώσουν λεφτά για στηθοσκόπια ούτε για ποδιές.. Έχουν τόσα μέλη ΔΕΠ Παθολογίας και δεν έχουν φτιάξει ένα σύγγραμα (σε αντίθεση με την ιατρική ΑΘήνας που έχει φτιάξει) και απαιτούν διάβασμα από το Harrison από την άλλη.

Ο ΣΦΙΑ ειναι πρότυπος σύλλογος για όλες τις σχολές της Ελλάδας.

Θυμάμιαι ακόμα την ΚΟΦΙ (που μου άρεσε πολύ) :redface: και ένα άλλο σωρό πράγματα που πραγματικά χαίρεσαι που φοιτάς στην σχολή αυτή και νιώθεις κομμάτι της σε αντίθεση με την Πάτρα που είναι πολλά χρόνια πίσω σε πολλούς τομείς.

Όσο αφορά τα βιβλία μια ιατρική σχολή ερευνητικά και με συνέδρια,διαφημιση μπορεί να βγάλει μεγάλο κέρδος και να πάρουν οι φοιτητές της τα βιβλία . Αυτό το εφαρμόζετε εσείς και παίρνετε πολλά βιβλία εκτός Ευδόξου σε μας τα λεφτά αυτά πάνε άλλου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top