Φοιτητική ζωή στην Κέρκυρα

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα στο εργασιακό, έδωσα φέτος πανελλαδικές για να πάρω κάνα χαρτί παραπάνω και αν περάσω εκεί που θέλω, να αναβαθμίσω το ήδη υπάρχον χαρτί μου.:D
Λοιπόν,
Την δευτέρα θα καταθέσω ηλεκτρονικά το μηχανογραφικό μου και το πρώτο στην λίστα μου είναι το Ιόνιο πανεπιστήμιο . Βαθμούς δεν ξέρω αν θα πάρουμε στην ώρα μας, διότι κάνουν απεργία οι καθηγητές.. lol :whistle:
Η ερώτηση μου είναι το κόστος διαβίωσης στην Κέρκυρα, μιας και ακούω ότι είναι ΠΑΡΑ πολύ ακριβά. Αν ζει κάποιος και σπουδάζει Κέρκυρα και έχει όρεξη να γράψει 2-3 πράγματα για το ενοίκιο (how much + -), τι πρέπει να προσέξουμε, κόστος φαγητού, σουπερμάρκετ, (σπίτι – έξω), κτλ.. Θα του έλεγα ένα μεγάλο ευχαριστώ.:clapup:
Άλλη μια ερώτηση είναι, εάν πλέον οι φοιτητές έχουν δικαίωμα αίτησης για κάποιο επίδομα η βοήθημα.. Η αν τα έκοψαν όλα από την κυβέρνηση. :eek:
Τρίτη ερώτηση και τελευταία,
πόσες ώρες διαρκούν τα δρομολόγια ΚΤΕΛ από Θεσσαλονίκη – Κέρκυρα και Αθήνα – Κέρκυρα? :hmm:
Φέτος θα ισχύει το «δες το ψηφιακά»? (χλωμό το κόβω) :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όντως η Κέρκυρα είναι ακριβή. Σα μέρος είναι όμορφο, αλλά έχει τα μείον της επαρχίας και δη του νησιού. Άνοιξη, καλοκαίρι με τους τουρίστες είναι καλά.
Το καράβι νομίζω κάνει 2 ή 3 ωρες από Ηγουμενίτσα. Αθήνα- Ηγουμενίτσα είναι περίπου 6 ώρες. Αθήνα- Πάτρα είναι 3 ώρες. Από Πάτρα για Κέρκυρα δε ξέρω. Θεσσαλονίκη- Ηγουμενίτσα περίπου 5 ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ευχαριστώ, δηλαδή για να είμαι ποιο συγκεκριμένος, μια γκαρσονιέρα 33-40 τμ η ένα μικρο δυάρι, είναι πάρα πολύ ακριβά? Ζω στην Λέσβο με αποτέλεσμα αντί να πάρω 2 αεροπλάνα (200 ευρώ). Παίρνω καράβι για Θεσσαλονίκη και από εκεί με λεωφορείο. (σύνολο 65 ευρώ). Λέμε τώρα, αν περάσω.. :P
Ευτυχώς έχω ξαναζήσει ως φοιτητής και μαγειρεύω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τιμές δε ξέρω, περαστικός ήμουν από το νησί. Το μόνο σίγουρο , ότι είναι από τα ακριβά νησιά, αλλά γενικά το Ιόνιο γδέρνει. Υπάρχουν κάτι θρεντ εδώ που αφορούν την Κέρκυρα, ρίξε μία ματιά, όλο και κάτι θα γράφουν μέχρι να σου απαντήσει κάποιος κάτοικος.
Ώστε από Λέσβο; Θα συχαθείς τα ταξίδια, το μόνο σίγουρο. Λέσβος- Αθήνα παίζει να είναι κανά 10ωρο στο νερό. Συν ένα 10ωρο μέχρι την Κέρκυρα από Αθήνα, σχεδόν μία μέρα θα είναι μόνο το ταξίδι. Δε δηλώνεις καλύτερα αλλού;:P
Να συμπληρώσω. Επειδή η πόλη της Κέρκυρας είναι ακριβή, αρκετοί επιλέγουν να μένουν στις γύρω περιοχές, όμως τότε πρέπει να έχεις όχημα για τις μετακινήσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Γιαυτο το άνοιξα το θέμα,
Πχ. Αν οι φοιτητές βρίσκουν άλλες εναλλακτικές για την κατοικία τους, πχ Ηγουμενίτσα. Προσπάθησα να ψάξω από ιντερνέτ τιμές από ενοίκια, αλλά δεν πιστεύω να ήταν αληθινά. Δηλαδή μια γκαρσονιέρα 350-400 ευρώ.. λολ Ενώ στην υπόλοιπη Ελλάδα κυμαίνονται από 150-250 ευρώ..
Είναι τρελό (ύστερα παραπονιούνται για την μακαρονάδα σε διάφορα μπλογκ):mad: . Γιαυτο ψάχνω φοιτητικές εμπειρίες, να δούμε τι παίζει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Στην υπόλοιπη Ελλάδα 200+/-? Πού είναι αυτή η Ελλάδα να πάμε κι εμείς με τα 350+?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini9595

Νεοφερμένος

Η eirini9595 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας Ιονίου (Κέρκυρα) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

Φετος περασα Κερκυρα,δεν εχω παει ακομα και εχω αγχωθει ΠΑΡΑ πολυ, :confused: μηπως μπορειτε να δωσετε πληροφοριες για το μερος και αν ξερετε και για το πανεπιστημιο (Ιστορικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
το χειμωνα πως ειναι τα πραγματα εκει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini9595

Νεοφερμένος

Η eirini9595 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας Ιονίου (Κέρκυρα) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
το χειμωνα πως ειναι τα πραγματα εκει;
περασες Κερκυρα ή καμια σχεση;; 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

alexv13

Νεοφερμένος

Ο alexv13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι για πληροφορικη στην κερκυρα καμια γνωμη για σχολη και ζωη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GerwnOnoufrios

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι για πληροφορικη στην κερκυρα καμια γνωμη για σχολη και ζωη;;
Μια χαρά είναι η σχολή δεν ζηλεύει τίποτα από τις άλλες Πληροφορικές,απλά εδώ στην Κέρκυρα τα παιδιά είτε θέλουν να πάνε αλλού να σπυδάζουν είτε δεν δίνουν καν πανελλήνιες και ασχολούνται με τουρισμό που υπάρχει πολλύς...Για αυτό τον λόγο η βάση είναι χαμηλή,συν το ότι είναι και σε ένα νησί στην άκρη της ελλάδας και τα οικονομικά δεν πάνε και τέλεια...Η φοιτητική ζωή στην Κέρκυρα είναι μια χαρά αρκεί να ενσωματωθείς γρήγορα και να γνωρίζεις άτομα(εύκολο είναι).
Το κακό είναι ότι είναι λίγο ακριβη γενικά η οικονομική ζωή αν και αν ψάξεις βρίσκεις μέρη καλά και προσιτές τιμές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top