[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Γενικής Παιδείας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Σοβαρά, τώρα, αν το κάνεις αυτό θα πεθάνεις από την κούραση... Θέλει πολύ υπομονή. Σίγουρα υπάρχουν προγραμματάκια με έτοιμα σχήματα..
Σ΄ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι έχω και κάποια άλλα προγράμματα, (φυσικής, γεωμετρίας, συναρτήσεων) τα οποία όμως τα χρησιμοποιώ βοηθητικά, δηλαδή το τελικό μου σχήμα είναι πάντα στη ζωγραφική των παραθύρων. Ίσως να είναι και συνήθεια, όμως είμαι αρκετά εξοικειωμένος με το πρόγραμμα αυτό (από πολύ μικρός το χρησιμοποιώ) και ούτε χρόνο μου τρώει και ούτε με κουράζει. Άλλωστε, έχω δημιουργήσει ένα καλό αρχείο με πολλά σχήματα, οπότε όταν χρειάζομαι κάτι (π.χ. ένα ελατήριο σε κεκλιμένο επίπεδο) το έχω έτοιμο. Αν δεν το έχω, το φτιάχνω (όπως αυτή την παραπάνω διπλή τροχαλία).


Όχι, αυτό δεν το έφτιαξα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Έχει, όμως, κάπως χαμηλή ποιότητα η ζωγραφική των Windows.
Για παράδειγμα, δες παρακάτω.
Με ζωγραφική των Windows 7:

Με Microsoft Visio Professional 2007:

Με το Visio έκανα και λιγότερη ώρα και είχα και καλύτερο αποτέλεσμα.

ΥΓ: Το Visio έχει και αυτό έτοιμα στοιχεία των ηλεκτρικών-ηλεκτρονικών κυκλωμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και το δικό μου τα ίδια έχει. Από αυτά όμως εσύ μπορείς να φτιάξεις τα πάντα.
Να μερικά παραδείγματα:

Και δεν είναι ανάγκη να τα φτιάχνεις κάθε φορά από την αρχή. Τα αποθηκεύεις και τα ξαναχρησιμοποιείς ή ολόκληρα ή κομμάτια τους. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και σε σχήματα που θα βρεις έτοιμα με τον φίλο μας τον Γκούγκλη.
Πανεύκολο είναι. Λίγη εξάσκηση θέλει. Συνιστώ και σένα και σε όλους να το δοκιμάσετε.



Ωραία σχήματα
:D
Έχει, όμως, κάπως χαμηλή ποιότητα η ζωγραφική των Windows.
Για παράδειγμα, δες παρακάτω.

Με Microsoft Visio Professional 2007:

Με το Visio έκανα και λιγότερη ώρα και είχα και καλύτερο αποτέλεσμα.

ΥΓ: Το Visio έχει και αυτό έτοιμα στοιχεία των ηλεκτρικών-ηλεκτρονικών κυκλωμάτων.
Kαι αυτό ωραίo
____________________________
Όταν είχα iphone είχα ένα πρόγραμμα που έκανα σχηματάκια με το δάκτυλο και αυτά συμπεριφερόντουσαν φυσικά υπάρχει τέοιο για pc;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Έχει, όμως, κάπως χαμηλή ποιότητα η ζωγραφική των Windows.........Με το Visio έκανα και λιγότερη ώρα και είχα και καλύτερο αποτέλεσμα..
:hmm: Απλά μάλλον έχω συνηθίσει και βολευτεί. Σίγουρα υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο. Κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω. :)
Ωραία σχήματα......Kαι αυτό ωραίo
:redface: Θα θεωρηθεί εγωιστικό αν πω ότι νομίζω ότι το δικό μου είναι καλύτερο? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μου πας κόντρα ρε συ;!;!:P
Πάρε!:

:P:P

ΥΓ: Έχετε προσέξει ότι στο youtube, όταν έχεις πατημένο το αριστερό ή το δεξί κουμπί και μετά κρατήσεις και το επάνω μαζί σου βγάζει το φιδάκι (το γνωστό κλασσικό παιγχνίδι); Ό,τι να' ναι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Microsoft Visio,

Ανήκει στα προγράμματα του Microsoft office 2010 (αναμεσα σε word και αλλα)

Μια μικρη γεύση στο συνημμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Καταγραφή.JPG
    Καταγραφή.JPG
    59.7 KB · Εμφανίσεις: 194

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
γρηγορη εσυ εχεις βοηθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ελα να γινομαστε πολλοι:D:D
γρηγορη εσυ εχεις βοηθημα?

Όχι, ακόμα δεν αρχίσαμε σοβαρά το φροντ και δεν κάνουμε γενικής.
Όμως ξέρω από τώρα πως θα χρησιμοποιώ το βοήθημα γενικής του παναγιωτόπουλου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Όχι, ακόμα δεν αρχίσαμε σοβαρά το φροντ και δεν κάνουμε γενικής.
Όμως ξέρω από τώρα πως θα χρησιμοποιώ το βοήθημα γενικής του παναγιωτόπουλου. :)
εχει ο παναγιωτακοπουλος γενικης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
εχει ο παναγιωτακοπουλος γενικης??

Ναι κι έχει τις καλύτερες ασκήσεις σύμφωνα με τον φυσικό πάντα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Ναι κι έχει τις καλύτερες ασκήσεις σύμφωνα με τον φυσικό πάντα :P
ρε συ δεν το βρισκω στο νετ. σιγουρα υπαρχει?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ρε συ δεν το βρισκω στο νετ. σιγουρα υπαρχει?:confused:
εεε κοίτα, εγώ δεν το χω στα χέρια μου, αλλά θα το πάρω αργότερα, για να το λέει όμως ο άλλος κάτι θα ξέρει :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Λοιπόν...
Ενώ έχω ξεκινήσει από το καλοκαίρι μάθημα στα Μαθηματικά ΓΠ, όσο περνάει ο καιρός και μπαίνουμε πιο βαθιά στις συναρτήσεις (ξεκινήσαμε από στατιστική) τα φοβάμαι λίγο. Σήμερα, κάναμε πρώτη φορά στο σχολείο Φυσική ΓΠ και μου άρεσε. Και το αντικείμενο είναι πολύ ενδιαφέρον, και παρατήρησα ότι έχει κάποια κοινά με τη Φυσική και τη Χημεία Κατεύθυνσης. Μας είπε επίσης ο φυσικός ότι πέρυσι εδωσε Φυσική 1 μόνο παιδί από το σχολείο μας και έγραψε κάπου 19,8.
Αρχίζω λοιπόν να σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω μάθημα και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα όσους την δίνουν ή την έδωσαν:
1) Με δεδομένο ότι κάνω ιδιαίτερα στην Φυσική Κατ, αν με αναλάβει ο καθηγητής μου και στην Γενικής, πόσες είναι οι ελάχιστες ώρες που πρέπει να κάνουμε μάθημα?
2) Σε πόσο διάστημα πρέπει να έχω οριστικοποιήσει την επιλογή μου? Ξέρω ότι έχω περιθώριο να αλλάξω μάθημα επιλογής μέχρι το Φεβρουάριο ή Μαρτιο. Εννοώ πότε πρέπει να ξεκινήσω να ασχολούμαι σοβαρά με τη Φυσική αν θέλω να τα πάω πολύ καλά και να μην τρέχω στο τέλος?
3) Εχει πολλές και δύσκολου είδους ασκήσεις? Έχει κάποιο κεφάλαιο που είναι πιο θεωρητικό ας πούμε?
4) Αν είναι όντως εύκολο μάθημα, και εφόσον είναι και ενδιαφέρον, γιατί δεν την δίνουν πολλά άτομα?
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
1) Με δεδομένο ότι κάνω ιδιαίτερα στην Φυσική Κατ, αν με αναλάβει ο καθηγητής μου και στην Γενικής, πόσες είναι οι ελάχιστες ώρες που πρέπει να κάνουμε μάθημα?
2) Σε πόσο διάστημα πρέπει να έχω οριστικοποιήσει την επιλογή μου? Ξέρω ότι έχω περιθώριο να αλλάξω μάθημα επιλογής μέχρι το Φεβρουάριο ή Μαρτιο. Εννοώ πότε πρέπει να ξεκινήσω να ασχολούμαι σοβαρά με τη Φυσική αν θέλω να τα πάω πολύ καλά και να μην τρέχω στο τέλος?
3) Εχει πολλές και δύσκολου είδους ασκήσεις? Έχει κάποιο κεφάλαιο που είναι πιο θεωρητικό ας πούμε?
4) Αν είναι όντως εύκολο μάθημα, και εφόσον είναι και ενδιαφέρον, γιατί δεν την δίνουν πολλά άτομα?
:)

Δεν έχω δώσει ακόμα, όμως εγώ φυσική γεν θα γράψω οπότε ας απαντήσω.
1) δεν υπάρχει ελάχιστο, αλλά λογικά 1 ώρα/βδομάδα θα κάνεις.
2)δεν έχω ιδέα, νομίζω κοντά στην μέση της χρονιάς τα δηλώνεις.
3) Έχει και δύσκολες ασκήσεις, αλλά και στα μαθ γεν υπάρχουν. δεν είναι τίποτα θεωρητικό, όλα έχουν αποδειχτεί :P (βασικά έχει μερικά πχ το πρότυπο του μπορ, αλλά γενικά δεν είναι)
4)Γιατί απλά, ελάχιστοι συμπαθούν την φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δεν έχω δώσει ακόμα, όμως εγώ φυσική γεν θα γράψω οπότε ας απαντήσω.
1) δεν υπάρχει ελάχιστο, αλλά λογικά 1 ώρα/βδομάδα θα κάνεις.
2)δεν έχω ιδέα, νομίζω κοντά στην μέση της χρονιάς τα δηλώνεις.
3) Έχει και δύσκολες ασκήσεις, αλλά και στα μαθ γεν υπάρχουν. δεν είναι τίποτα θεωρητικό, όλα έχουν αποδειχτεί :P (βασικά έχει μερικά πχ το πρότυπο του μπορ, αλλά γενικά δεν είναι)
4)Γιατί απλά, ελάχιστοι συμπαθούν την φυσική.
1) Μάλιστα, δηλαδή αν κάνουμε περιστασιακά, ξερω γω μια φορά στις 15 μέρες δεν βγαίνει?
2) Το ξέρω αυτό. Εννοώ πόσο καιρό χρειάζεται να ασχολούμαι σοβαρά με τη φυσική. Το εξήγησα πιο πάνω. :P
Πχ αμα την αρχίσω μετά τα Χριατούγεννα θα επιβιώσω, ή θα καταληξω να τη διαβάζω πιο πολύ από τα μαθήματα κατεύθυνσης?
3) Και εδώ εννοώ κάτι ανάλογο με τη Χημεία Κατ. (αν κάνεις) που το 1ο κεφάλαιο είναι πιο θεωρητικό ενώ τα άλλα 2 έχουν πιο πολλές ασκήσεις.
4) Πέρυσι την μισούσα. Κάτι οι καθηγητές που μου έκαναν, κάτι ο ηλεκτρισμός που δεν έλεγα να τον καταλάβω την σιχάθηκα!
Από το καλοκαίρι όμως που κάνω με άλλον καθηγητή, την αγαπώ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Λοιπόν...
Ενώ έχω ξεκινήσει από το καλοκαίρι μάθημα στα Μαθηματικά ΓΠ, όσο περνάει ο καιρός και μπαίνουμε πιο βαθιά στις συναρτήσεις (ξεκινήσαμε από στατιστική) τα φοβάμαι λίγο. Σήμερα, κάναμε πρώτη φορά στο σχολείο Φυσική ΓΠ και μου άρεσε. Και το αντικείμενο είναι πολύ ενδιαφέρον, και παρατήρησα ότι έχει κάποια κοινά με τη Φυσική και τη Χημεία Κατεύθυνσης. Μας είπε επίσης ο φυσικός ότι πέρυσι εδωσε Φυσική 1 μόνο παιδί από το σχολείο μας και έγραψε κάπου 19,8.
Επειδή δίνω και εγώ φυσική,ο φροντιστής μου είπε ότι είναι αρκετά ενδιαφέρον μάθημα και ότι έκανα την καλύτερη επιλογή αλλά πολλοι μπορεί να πέσουν να σε(-μας) φάνε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
1) Με δεδομένο ότι κάνω ιδιαίτερα στην Φυσική Κατ, αν με αναλάβει ο καθηγητής μου και στην Γενικής, πόσες είναι οι ελάχιστες ώρες που πρέπει να κάνουμε μάθημα?
2) Σε πόσο διάστημα πρέπει να έχω οριστικοποιήσει την επιλογή μου? Ξέρω ότι έχω περιθώριο να αλλάξω μάθημα επιλογής μέχρι το Φεβρουάριο ή Μαρτιο. Εννοώ πότε πρέπει να ξεκινήσω να ασχολούμαι σοβαρά με τη Φυσική αν θέλω να τα πάω πολύ καλά και να μην τρέχω στο τέλος?
3) Εχει πολλές και δύσκολου είδους ασκήσεις? Έχει κάποιο κεφάλαιο που είναι πιο θεωρητικό ας πούμε?
4) Αν είναι όντως εύκολο μάθημα, και εφόσον είναι και ενδιαφέρον, γιατί δεν την δίνουν πολλά άτομα?
1) Μία (1) ώρα κάθε δύο εβδομάδες είναι υπέρ-αρκετή, (εννοείται ότι θα κάνεις προσωπική δουλειά).

2) Επίσημα η οριστικοποίηση γίνεται το Φεβρουάριο. Αρχίζεις όποτε θέλεις. Ξέρω κορίτσι που, τη χρονιά που πέρασε, άρχισε να ασχολείται με τη φυσική γενικής το Μάρτιο και μόνον με τη (μικρή) δική μου βοήθεια έγραψε καθαρό 100.

3) Η ύλη είναι περίπου 30 (εικονογραφημένες) σελίδες. Υπάρχουν συνολικά 5-6 είδη ασκήσεων. Οι πιο πολλές ασκήσεις αναφέρονται στο 2ο κεφάλαιο, λιγότερες στο 1ο και λίγες στο 3ο.

4) Δεν συμφέρει στα φροντιστήρια να έχουν πολλά τμήματα, πολλά μαθήματα και παραπάνω καθηγητές. Έτσι, έχουν πείσει τους μαθητές να μην την επιλέγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Για την φυσική πιο βοήθημα έχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
κανενα.εχεις καποιο υποψην σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top