[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Γενικής Παιδείας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Λοιπόν...
Είμαι μαθητής Β'λυκείου, και ο καθηγητής που μας κάνει κατεύθυνση, μας είπε πως μερικά από αυτά που κάναμε πέρσυ {ταχύτητα.τριβή.δυνάμεις κλπ} έχουν ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ σημασί για του χρόνου ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ?????
Ο "τύπος" φένεται πολύ καλός... μας πρότεινε αν θέλουμε πειδη φροντηστήρια δεν υπάρχουν, να μαζευόμαστε κανα απογευματάκι οσοι θέλουμε, μας δίνει ασκήσεις από τα περσυνά, φυλλάδια με την θεωρία κλπ κλπ
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...
ενώ π.χ. πέρσυ {Α'ΛΥΚΕΙΟΥ} είμουν άριστος { μαθητής του 19,999999 που λεει ο λογος... :P} και μου φενόντουσαν ΟΛΑ παιχνιδάκι, ΤΩΡΑ, ενώ διαβάζω θεωρία και μου φένονται γνωστά ή εύκολα, μόλις πάω να λύσω άσκηση ΚΟΛΛΑΑΑΑΑΩΩΩ :confused::confused::confused::confused:
Ενω πέρσυ κάναμε ασκήσεισ με αριθμούς, {του στυλ: m=2 kg, a= mpla mpla mpla.... βρειτε την ταχύτητα} και απλά έπειρνες εναν - δυο τύπους και έλυνες ως προς τον άγνωστο....
ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ είναι τελείως.... "εξωγήινες} :hmm: δεν έχουν καθόλου αριθμούς {σχεδόν} και σου πετάει 3 γράμματα ασ πουμε, και ένα σχημα και μετα σου ζητάει να βρείς κάτι άλλο... Θέλω να πω... είναι κάπως...

είπα να το ποστάρω εδω μιας και εσεις της Γ"ΛΥΚΕΙΟΥ έχετε πιο μεγάλη εμπειρία και οσο νάναι, παίζει να το δει και κανας καθηγητής παραπάνω να μου πει την γνώμη του... ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ!! ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΡΕ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΕΙΤΕΣ :P :redface: καίγομαι...

να ποστάρω και μια άσκηση να καταλαύετε τι εννοώ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ισχύει ότι χρειάζεται η φυσική της α΄.
Με κατανόηση της θεωρίας και με εξάσκηση, πολλές ασκήσεις, θα συνηθίσεις.
Η φυσική δεν είναι ξεροί τύποι, πρέπει να κατανοήσεις και τη θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
ξέρετε κάποιο site με διαφορα παραδείγματα ασκήσεων??
να έχει μεθοδολογίες και τέτοια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
ξέρετε κάποιο site με διαφορα παραδείγματα ασκήσεων??
να έχει μεθοδολογίες και τέτοια??
Εδώ στο i-school: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=52887
Θα βρεις αρκετό υλικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ξέρετε κάποιο site με διαφορα παραδείγματα ασκήσεων??
να έχει μεθοδολογίες και τέτοια??
Ρίξε μια ματιά εδώ (https://www.arnos.gr/oktonia/index.php?&taxi=3&mathima_lykeiou_id=946) καθώς και στη βιβλιοθήκη του ischool.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
για δώσε καμιά άσκηση να καταλάβω ακριβώς τι θέλεις να πεις...

σημασία δεν έχουν οι αριθμοί και τα γράμματα....σημασία έχει ο τρόπος σκέψης δηλαδή η μεθοδολογία που ακολουθήσεις σε κάθε άσκηση... αυτή να μάθεις και μετά όλα θα είναι πιο εύκολα.

περιμένω άσκηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Η φυσικη της Α Λυκειου πράγματι είναι ζωτικης σημασίας για την Γ. Για να καταλαβεις στην Α' Λυκειου κάνετε για υλικα σωματα(δηλαδη που δεν εχουν διαστασεις) και στην Γ θα κανεις στερεα (δηλαδη τις κανονικες συνθηκες). Οπως καταλαβαίνεις κάποια πράγματα θα θεωρηθούν δεδομένα οπότε πρέπει αν έχεις γερές βάσεις από την Α'. Τώρα, απο την Β λυκείου πολλά πράγματα δεν είναι και τόσο σημαντικά αν εξαιρέσεις το τελευταίο κεφάλαιο της Φυσικης για την Αυτεπαγωγή και μόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
https://img149.imageshack.us/img149/4200/pc160111.jpg

https://img153.imageshack.us/img153/7919/pc160113.jpg

ενα παράδειγμα είναι αυτό... μπορει να σας φένεται και γελοίο, δεν ξέρω...
αλλά, δεν μπορώ να ξεκινήσω... δεν ξέρω πως... :redface:

ευχαριστώ πολύ και για τα λινκς που μου δώσατε πιο πανω... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
https://img149.imageshack.us/img149/4200/pc160111.jpg
ενα παράδειγμα είναι αυτό... αλλά, δεν μπορώ να ξεκινήσω... δεν ξέρω πως...

(Αν δεν φαίνεται, πατήστε δεξί κλικ και εμφάνιση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ!!!
θα κατσω το απόγευμα να ασχοληθώ...
ελπίζω με "λίγη" εξάσκηση να βελτιωθώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
θα κατσω το απόγευμα να ασχοληθώ...
ελπίζω με "λίγη" εξάσκηση να βελτιωθώ!
Πάρε τότε ακόμα μία λυμένη της Α λυκείου πάνω στις κινήσεις που έχω στο αρχείο μου:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
δεν φενεται :/ ευχαριστώ παντος... αν δεν σου ειναι κόπος βαλτην πάλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
δεν φαίνεται :/ ευχαριστώ παντως... αν δεν σου ειναι κόπος βαλτην πάλι...
Πάτα δεξί ΚΛΙΚ εκεί που θα έπρεπε να φαίνεται και πάτα αριστερό ΚΛΙΚ στο "εμφάνιση εικόνας" ή "προβολή εικόνας" ή κάτι παρόμοιο.
--- Χρόνια Πολ²ά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.

(Αν δεν φαίνεται, πατήστε δεξί κλικ και εμφάνιση)
Dia αυτά τα καταπληκτικά σχήματα πως τα φτειάχνεις? Μπορεί να ξέρω κάποια μαθηματικά ή φυσική αλλά σαυτά πέρνω κουλούρι. ή μάλλον μηδέν γιατί το κουκούρι έχει κάποια αξία. αν θέλεις ,λες το μυστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Φυσικά και ισχύει ότι η ύλη της Α' λυκείου είναι πολύ πιο χρήσιμη από αυτήν της Β' κατεθυνσης. Όσο γι'αυτό που είπες για τις ασκήσεις, το σημαντικότερο είναι να διαβάζεις ξανά και ξανά τις λυμένες ασκήσεις, μετά να τις επιχειρείς μόνος σου.

(Μιλάει η πείρα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Dia αυτά τα καταπληκτικά σχήματα πως τα φτειάχνεις? Μπορεί να ξέρω κάποια μαθηματικά ή φυσική αλλά σαυτά πέρνω κουλούρι. ή μάλλον μηδέν γιατί το κουκούρι έχει κάποια αξία. αν θέλεις ,λες το μυστικό.
Δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Γίνονται πολύ εύκολα με τη ζωγραφική των windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Γίνονται πολύ εύκολα με τη ζωγραφική των windows.
Ευχαριστώ που απάντησες, αλλά το δικό μου πρόγραμμα δεν έχει ούτε βέλη ούτε βαρούλκα και αντιστάσεις, παρά μόνο γραμμές και χρώματα. Εξ άλλου, όλοι ζωγραφίζουν αλλά, τι ζωγραφίζουν. Σ'ευχαριστώ πολύ. Νάσαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
...το δικό μου πρόγραμμα δεν έχει ούτε βέλη ούτε βαρούλκα και αντιστάσεις, παρά μόνο γραμμές και χρώματα.....
Και το δικό μου τα ίδια έχει. Από αυτά όμως εσύ μπορείς να φτιάξεις τα πάντα.
Να μερικά παραδείγματα:
Και δεν είναι ανάγκη να τα φτιάχνεις κάθε φορά από την αρχή. Τα αποθηκεύεις και τα ξαναχρησιμοποιείς ή ολόκληρα ή κομμάτια τους. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και σε σχήματα που θα βρεις έτοιμα με τον φίλο μας τον Γκούγκλη.
Πανεύκολο είναι. Λίγη εξάσκηση θέλει. Συνιστώ και σένα και σε όλους να το δοκιμάσετε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Και το δικό μου τα ίδια έχει. Από αυτά όμως εσύ μπορείς να φτιάξεις τα πάντα.
Να μερικά παραδείγματα:
Και δεν είναι ανάγκη να τα φτιάχνεις κάθε φορά από την αρχή. Τα αποθηκεύεις και τα ξαναχρησιμοποιείς ή ολόκληρα ή κομμάτια τους. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και σε σχήματα που θα βρεις έτοιμα με τον φίλο μας τον Γκούγκλη.
Πανεύκολο είναι. Λίγη εξάσκηση θέλει. Συνιστώ και σένα και σε όλους να το δοκιμάσετε.

Το θέμα δεν είναι αν έχεις μυαλό. Το θέμα είναι να το βάλεις να δουλέψει. Μπράβο. Είσαι εξαιρετικός. Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω. Τι να πω! Καλή πρόοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σοβαρά, τώρα, αν το κάνεις αυτό θα πεθάνεις από την κούραση... Θέλει πολύ υπομονή.
Σίγουρα υπάρχουν προγραμματάκια με έτοιμα σχήματα.
Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα ένα ελεύθερο λογισμικό (GNU GPL) για σχεδιασμό ηλεκτρικών-ηλεκτρονικών κυκλωμάτων. Για δείτε το: https://en.wikipedia.org/wiki/KiCAD.
Σίγουρα με λίγο παραπάνω ψάξιμο θα βρω και άλλα.

ΥΓ: Στο https://www.physicsforums.com προτείνουν αντί της ζωγραφικής των windows..., το Adobe illustrator και το Microsoft Visio (η έκδοση professional 2007 δίνεται δωρεάν μέσω του MSDN), για καλύτερη ποιότητα των σχημάτων-διαγραμμάτων.
ΥΓ2: Αν βρείτε κάποιο άλλο καλό πρόγραμμα σχεδίασης ειδικά σχημάτων φυσικής, πείτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top