[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Γενικής Παιδείας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

linky

Νεοφερμένος

Η linky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια,

Χρειάζομαι βοήθεια με το εξής θέμα : το ιώδες είναι 400nm και το ερυθρό 700nm ή το αντίστροφο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

V.E.T.

Νεοφερμένος

Η V.E.T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδια βοηθήστε!!!!Γράφω αυριο Φυσική γενικής και μας ειπε οτι θα βαλει παρομοιες με αυτες τις ασκησεις.Αν μπορει καποιος ας λυσει καμια(ειδικα την 30)

Ας απαντήσει καποιος....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • LastScan.jpg
    LastScan.jpg
    347.7 KB · Εμφανίσεις: 544
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sakishrist

Νεοφερμένος

Ο sakishrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Φυσική γενικής Γ τάξης του γενικού λυκείου

Σελ 66 ασκ 10 τελευταίο ερώτημα

(Σορρυ που δεν τα είχα γράψει αλλά έγινε μπέρδεμα επειδή το ποστ μου μετακινήθηκε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
έχουμε 2 ακτινοβολίες,α και β ,και ισχύει για την ενέργεια φωτονίων τους Εα<Εb ..OΙ 2 ακτινοβολίες περνάνε από τον αέρα σε ένα γυαλί πάχουν d ..έστω t1 και t2 οι χρόνοι στους οποίους οι ακτινοβολίες θα βγουν από το γυαλί αντίστοιχα..τί ισχύει; :
α) t1<t2 β)t2<t1 γ)t1=t2.. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ισχυει Εα=h*fα και Εb=h*fb...Αφου Εα<Εb και h=σταθερο θα ισχυει και fα<fb...Αφου f=1/T τοτε Τ=1/f αρα Τα>Τb...Αρα t1>t2...με καθε επιφυλαξη...ελπιζω να βοηθησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα κάνω μια προσπάθεια:
Όπως είπε και ο προηγούμενος: Εα=hfα και Εb=hfb...Αφου Εαb και h=σταθερο θα ισχυει και fα<fb
Όμως νομίζω η συνέχεια βγαίνει από τη σελίδα 20 του βιβλίου που λέει για το φαινόμενο του διασκεδασμού. Από το πρώτο κομμάτι και το διάγραμμα βγαίνει (αν κατάλαβα καλά) ότι όσο πιο μεγάλη είναι η συχνότητα τόσο πιο μικρή είναι η ταχύτητα. Άρα αφού fα<fb => cα>cb => tα < tb.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
εισαι σιγουρη? ενα σχημα θα βοηθουσε

(δεν υπονοεις για παραδειγμα οτι εχουν την ιδια γωνια προσπτωσης οι δυο ακτινες?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
cα>cb => tα < tb.
αυτο γιατι ισχυει?

η αποσταση που διανυουν ειναι ιδια?

η αργη δε διανυει μικροτερη αποσταση στο γυαλι (στη γενικη περιπτωση)?

(συμπαθητικη ασκησουλα... γιατι την παρατησαμε? :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
η αποσταση που διανυουν ειναι ιδια?
Ναι, δίνει ότι το γυαλί έχει πάχος d και σίγουρα η εκφώνηση θα λέει ότι προσπίπτουν κάθετα (αλλά μάλλον το ξέχασε ο φίλος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
και σίγουρα η εκφώνηση θα λέει ότι προσπίπτουν κάθετα
τωρα μ' εστειλες αδιαβαστο.. μα πού το ξερεις?????? πώς μπορω κι εγω να αποκτησω τετοιες μαντικες ικανοτητες??

:D

τελος παντων........ εχει ενδιαφερον και για πλαγια προσπτωση (το αποτελεσμα ιδιο ειναι απ' οτι θυμαμαι... λυστε το)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
....... εχει ενδιαφερον και για πλαγια προσπτωση (το αποτελεσμα ιδιο ειναι απ' οτι θυμαμαι... λυστε το)
Mε κάνεις και πάλι να χρησιμοποιήσω τις μαντικές μου ικανότητες. Λοιπόν μαντεύω ότι προσπίπτουν με την ίδια γωνία (και λέω ότι ξέχασες να το γράψεις). :tongue:
Λοιπόν εγώ δεν βλέπω να είναι το ίδιο το αποτέλεσμα.

Η Α που έχει τη μικρότερη συχνότητα και τη μεγαλύτερη ταχύτητα έχει και τον μικρότερο δείκτη διάθλασης άρα παθαίνει μικρότερη εκτροπή από τη Β και έτσι διανύει μεγαλύτερο μήκος από τη Β. Άρα χωρίς αριθμούς δεν μπορούμε να ξέρουμε ποια θα βγει πρώτη. :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
(και λέω ότι ξέχασες να το γράψεις)
(σκοπιμα αφηνω ελλιπεις τις εκφωνησεις. Ειναι μια διδακτικη μεθοδος που ακολουθω [φαινεται χαρακτηριστικα σε ολα σχεδον τα προβληματα που εχω θεσει] ..ετσι μου εμαθαν οι δασκαλοι μου -- εχω μιλησει περισσοτερο σχετικα με το θεμα σε περσινο μου μηνυμα)


περιμενουμε και αλλες ιδεες (σημερα που εχει και βροχουλα ειναι ο,τι πρεπει)

:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Η Α που έχει τη μικρότερη συχνότητα και τη μεγαλύτερη ταχύτητα έχει και τον μικρότερο δείκτη διάθλασης άρα παθαίνει μικρότερη εκτροπή από τη Β και έτσι διανύει μεγαλύτερο μήκος από τη Β. Άρα χωρίς αριθμούς δεν μπορούμε να ξέρουμε ποια θα βγει πρώτη. :devil:
Και αν η κοινή γωνία πρόσπτωσης ήταν μικρότερη ή ίση των 45° τι θα έλεγες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και αν η κοινή γωνία πρόσπτωσης ήταν μικρότερη ή ίση των 45° τι θα έλεγες;
Δεν κατάλαβα. Αλλάζει κάτι στην περίπτωση αυτή που λες?
(Οι γνώσεις μου στο θέμα είναι μόνον το βιβλίο φυσικής Γ γενικής § 1.1, 1.3, 1.4.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα. Αλλάζει κάτι στην περίπτωση αυτή που λες?
(Οι γνώσεις μου στο θέμα είναι μόνον το βιβλίο φυσικής Γ γενικής § 1.1, 1.3, 1.4.)
Προφανώς και αλλάζει.
Οι γνώσεις αυτές μαζί με λίγη κινηματική (α' λυκείου) και λίγη τριγωνομετρία (β' λυκείου) είναι υπέρ-αρκετές.
Προσπάθησέ την, δεν είναι δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Προφανώς και αλλάζει.......Προσπάθησέ την, δεν είναι δύσκολη.
Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να το βρώ. Όση και να είναι η γωνία πρόσπτωσης οι ακτίνες πλησιάζουν την κάθετη και πάντα η Β πιο πολύ από την Α. Έτσι νομίζω. Κάνω κάπου λάθος?
Ας το πάρει το.......................
..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δες το αρχείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • exc.pdf
    265.4 KB · Εμφανίσεις: 314

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δες το αρχείο.
Έγραψα από πριν ποιες είναι οι γνώσεις μου. Δεν ξέρω ακόμα τον νόμο του Snell για να το καταλάβω. Από όσο έχω ξεφυλλίσει ο νόμος του Snell είναι στην κατεύθυνση στο κεφάλαιο των κυμάτων και μόλις τώρα μπήκα στο κεφάλαιο αυτό και λύνω ασκήσεις στην εξίσωση κύματος. Όταν φτάσω εκεί θα το δω.
(Αν και μου κινήθηκε το ενδιαφέρον και ίσως τον διαβάσω το νόμο). Ευχαριστώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και αν η κοινή γωνία πρόσπτωσης ήταν μικρότερη ή ίση των 45° τι θα έλεγες;
Δες το αρχείο.
Ναι. Τώρα που έμαθα τον νόμο του Snell το κατάλαβα. Πολύ ωραίο θέμα. Όμως, μάλλον τελείως έξω από τη λογική των πανελλαδικών. Συνδιάζει γνώσεις φυσικής κατεύθυνσης Γ και φυσικής γενικής Γ με τριγωνομετρία της Β. Μπάινουν στο πανεπιστήμιο τέτοια ωραία θέματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ναι. Τώρα που έμαθα τον νόμο του Snell το κατάλαβα. Πολύ ωραίο θέμα. Όμως, μάλλον τελείως έξω από τη λογική των πανελλαδικών. Συνδιάζει γνώσεις φυσικής κατεύθυνσης Γ και φυσικής γενικής Γ με τριγωνομετρία της Β. Μπάινουν στο πανεπιστήμιο τέτοια ωραία θέματα?

Για τις πανελλήνιες δεν ξέρω... Ίσως θα μπορούσε να είναι καθοδηγούμενο ερώτημα.
---
Στο πανεπιστήμιο τα πράγματα είναι πολύ απρόβλεπτα, θα μπορούσε να πέσει από το ευκολότερο ερώτημα που θα το απαντούσαν όλοι μέχρι το δυσκολότερο που δε θα το απαντούσε κανένας.
Το συγκεκριμένο θα το χαρακτήριζα εύκολο ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top