Το χάσμα των γενεών, εμφανές και στις νέες τεχνολογίες

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δε ξέρω αν γράφω στη σωστή θέση. Αν θεωρηθεί ότι όχι, τότε παρακαλώ μετακινήστε το όπου νομίζετε.

Πολλά και διάφορα έχουν ειπωθεί για το λέγόμενο χάσμα των γενεών γενικά. Εδώ θα θίξω το χάσμα των γενεών που υπάρχει στις νέες τεχνολογίες και κυρίως στη κατανόησή τους από μεγαλύτερα άτομα σε ηλικία, που δεν έχουν εξικειωθεί. Σαφώς υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά αυτές είναι λίγες, ειδικά εδώ στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό, όπως π.χ στις ΗΠΑ, στην Αγγλία, Γαλλία κ.α, οι μεγαλύτεροι σε ηλικία έχουν μεγαλύτερο βαθμό εξικείωσης σε σχέση με εδώ. :( Σίγουρα θα φτάει και το γεγονός ότι η Ελλάδα, είναι από τους ουραγούς στη χρονική στιγμή εισαγωγής νέων τεχνολογιών και κυρίως των Κομπιούτερ.

Θα πώ ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Αυτό του πατέρα μου. Ο πατέρας μου λοιπόν, είναι κάτι λίγο πιο πάνω από 60, ιδιαίτερα μορφωμένος - Με διδακτορικό δίπλωμα και μπόλικες δημοσιεύσεις σε περιοδικά, εφημερίδες, ενώ έχει γράψει και κάποια βιβλία. Γιατί τα αναφέρω αυτά? Για να καταστήσω εμφανές ότι δε μιλάμε για κάποιον αγράμματο που δεν έπαιρνε τα γράμματα, πώς λοιπόν να κατανοήσει τις νέες τεχνολογίες? (Ίσως σκεφτούν κάποιοι) Παρόλα αυτά όμως δε ''σκαμπάζει'' καθόλου από κομπιούτερ, κινητά ή οτιδήποτε άλλο από αυτά. Η χρήση κινητού που φαντάζει απλό παιχνιδάκι για τους νέους, είναι κάτι πολύπλοκο και δυσνόητο για αυτόν. Με το ζόρι κατάφερα να του μάθω πώς να σχηματίζει αριθμό, να παίρνει τηλέφωνο και να το κλείνει, ενω με τίποτα δε μπορεί να μάθει να γράφει μηνύματα ή να χρησιμοποιήσει όλες τις άλλες λειτουργίες. (Περιττό να πώ ότι δε μπορεί να βρεί αριθμούς τηλεφώνων από τη μνήμη) Για κομπιούτερ το απόλυτο σκοτάδι... Ούτε να το ανοίξει δε ξέρει. Βέβαια για να μην τον αδικώ, δε κάθησε ποτέ να του εξηγήσω τα βασικά των κομπιούτερ, αλλά κρίνοντας ότι είναι <<ανεπείδεκτος μαθήσεως>> στα κινητά, πιστεύω ότι αυτή η προσπάθεια, θα ήταν τζάμπα κόπος... :( Σε αντίθεση η μητέρα μου που είναι πιο νέα, έχει κατανοήσει κάπια βασικά πράγματα, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο δύσκολο ένας τόσο μορφωμένος άνθρωπος, να μη μπορεί να μάθει κάποια βασικά πραγματάκια... Το ίδιο συμβαίνει και με κάποιους γονείς φίλων μου που είναι μια από τα ίδια... Γιατί άραγε φαίνεται τόσο δύσκολο το να μάθει πέντε πραγματάκια, την ίδια ώρα που ξέρει να απαγγέλει αρχαία κείμενα απέξω? Μάλλον φταίει η ολοκληρωτική απουσία ενασχόλησης με τεχνολογία. Ίσως φταίει η ηλικία - Ξέρετε τη παροιμία, Γέρικος σκύλος δε μαθαίνει νέα κόλπα. :D

Όπως και να χει ο πατέρας μου και κάποιοι γονείς φίλων μου που είναι περίπου στην ίδια ηλικία, δεν είναι παρά ένα μικρό παράδειγμα. Στη χώρα μας τόσα και τόσα άτομα της τρίτης ηλικίας δεν ξέρουν να χειρίζονται απλής τεχνολογίας μηχανήματα. Το φαινόμενο είναι γενικότερο.Εσάς ποιά είναι η γνώμη σας για όλα αυτά? Οι δικοί σας οι γονείς πώς τα πάνε σε αυτό το τομέα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pinocchio

Νεοφερμένος

Η Pinocchio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
εχεις αποκλεισει την περιπτωση, να "αρνουνται" συνειδητα την χρηση ολων αυτων των μεσων αποξενωσης;:hmm:
Πιστευω, οτι αν πραγματικα θελησουν να μαθουν να "δουλευουν" ειτε το χαζοκουτι το ενα ειτε το χαζοκουτι το αλλο....μεσα σε λιγο χρονικο διαστημα (2ωρες..24 ωρες...), θα τα καταφερουν....το θεμα ειναι, ποσο πολυ θες να μαθεις την λειτουργια τους...κατα ποσο το εχεις αναγκη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτο ειανι στον ανθρωπο και στην σησκευει. ποσο και για πιον λογο θελει να την μαθει. Ο Παπους μου (77 χρονων ανθρωπος, εχει βγαλει το δημοτικο, μεγαλωσε και τον β' παγκοσμιο πολεμο και ολα τα σχετικα) ξερει να δουλευει το gps του πολυ καλυτερα απο οτι εγω που του το εμαθα αρχικα, Δεν εχει κανενα προβλημα με το βυθομετρο που εγω ουτε να καταλαβω τι απεικονιζει η οθονη δεν μπορω, χρησιμοποιει μια χαρα το κινιτο του, εχει σαν παιχνιδι το το VHF ενω εγω το μονο που μπορω να κανω ειναι να μιλω μεσο αυτου, και να το βαλω στο καναλι 16 (SOS) και ολα αυτα γιατι τον βοηθανε στο χομπι του. Για οτιδηποτε αλλο δεν εχει ενδιαφερθει να μαθει. Αντιστοιχα ο Σουηδος παπους μου (70 χρονων, εχει βγαλει το λυκειο, μεγαλομενος σε καλη οικονομικη κατασταση κλπ) με το ζορι περνει τηλεφωνω απο το κινιτο του, ξερει να μπαινει στο net, να πηγενει στο e-bay για να βρει αυτα που θελει και να κλεινει το pc. Το φορτε του ειναι τα video-dvd και τα μηχανιμα του σινεμα λογο του οτι ειναι κολιμενος με το σινεμα και εχει ενα δικο του μικρο συνεμα.
Ο Πατερας μου τωρα (47 χρονων, εχει βγαλει το γυμνασιο) δεν εχει κανενα απολυτος προβλημα με το κινιτο του, χρησημοποιει ανετα το δικο μου οποτε χρειαστει για οπιοδηποτε λογο, ξερει να κανει τα παντα και στο δικο μου και στο δικο του, με ηχοσυστιματα τα παει πολυ καλα, ξερει να χρησιμοποιει το pc για να σερφαρει αν και το κανει πολυ σπανια, οποτε χρειαστει κατι για δουλειες αλλα και τοτε πρεπει να ειμαι κοντα γιατι που και που τα βρεισκει σκουρα, παιζει παιχνιδια στο pc, παιζει με το x-box και γενικα δεν εχει κανενα προβλημα με τα τεχνολογικα επιτευγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μια απο τα ίδια και η μητέρα μου Crow. Ενώ είναι αρκετά μορφωμένη (πολιτικός μηχανικός στο επάγγελμα με MSc στο ΜΙΤ, ναι, ναι στο γνωστό ΜΙΤ...) και όταν προσπαθώ να της μάθω κάτι στον υπολογιστή νιώθω λες και μιλάω σε βλάκα! Ο πατέρας μου απο την άλλη (επίσης πολιτικός μηχανικός, χωρίς μάστερ πουθενά :P) και πιο μεγάλος σε ηλικία απο τη μητέρα μου, έχει μάθει τουλάχιστον αυτά που του χρειάζονται για να κάνει καλύτερα τη δουλειά του πολύ καλά. Η μητέρα μου ακόμα και αρχιτεκτονικό σχέδιο όταν κάνει το κάνει με τον παλιό τρόπο, με ραπιδογράφους κλπ! Στο κινητό της με το ζόρι έμαθε να διαβάζει μηνύματα και να καταλαβαίνει πότε έχει νέο (για να γράψει ούτε λόγος!). Ο πατέρας μου δεν έχει κινητό γιατί λέει ότι φοβάται την ακτινοβολία και δεν το θεωρεί χρήσιμο ( :wacko: ).
Πραγματικά αυτό που λες Crow το έχω αναρωτηθεί πολλές φορές και άκρη δεν βρίσκω... Πάντως αυτό που λέει η Πινόκιο δεν παίζει γιατί ίσα ίσα που όταν κατάλαβε τι είναι φόρουμ ήθελε να της μάθω πως να μπαίνει και να γράφει σε κάποιο. Αλλά δεν "τα παίρνει" ρε γμτ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χμ.... :hmm:
αν πάρω για παράδειγμα τους γονεις μου....
η μητέρα μου λοιπόν, έβγαλε μόνο το δημοτικό, ετων 63, χρειάζεται να πάμε εμείς να της φτιάξουμε την ώρα στο video-dvd :D αλλά... μπορεί και χειρίζεται πολυμίξερ με 1325 διαφορετικές λειτουργίες που ούτε ο κατασκευαστής του δεν τις μπορεί :P
Γνωρίζει το κινητό της αρκετά καλά, μέχρι εκεί που την ενδιαφέρει... (sms δεν την ενδιαφέρουν, δεν τα ξέρει.... τηλεφωνικός κατάλογος την ενδιαφέρει και ξέρει τα πάντα!)

Ο πατέρας μου... ετών 67... μισό δημοτικό κι αυτό με το ζόρι.... δεν τα έπαιρνε τα γράμματα :P
Ακόμα δεν έχει καταλάβει με ποιό τρόπο θα δει ποιος του έκανε "αναπάντητη" αν και χρησιμοποιεί κινητό από τότε που βγήκαν στην αγορά λόγω επαγγελματικής ευκολίας! Για να περάσει ένα νέο όνομα στη λίστα ούτε κουβέντα φυσικά! :P
Παρόλα αυτα.... μπορεί να λύσει και να δεσει όποια μηχανή του πέσει στα χέρια του και να βάλει τα γυαλια σε πολλούς "μηχανικούς" χωρίς ο ίδιος να είναι μηχανικός!:worry:

Τελικώς, είμαι πεπισμένη ότι έχει να κάνει με το "ενδιαφέρον" που έχουν προς την συσκευή βάσει των αναγκών τους...
Μάλλον οι "παλιότεροι" γνωρίζουν ότι το νόημα όλων αυτών βρίσκεται στο τι πραγματικά χρειάζονται και όχι στο τι τους κάνουν να πιστεύουν ότι χρειάζονται τα media!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν μετρανε και οι μηχανες τοτε να προσθεσω οτι και ο (Ελληνας) παπους μου και ο πατερας μου ξερουν τα παντα σχετικα με αμαξια και κινιτιρες. και ο πατερας μου στην μηχανες, αλλο πραμα. Και ας μην ειναι μηχανικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Συμφωνω με την pinocchio. Οι δικοι μου οταν αναγκαστηκαν λογω συνθηκων να μαθουν υπολογιστες (γιατι πλεον η γραφομηχανη επρεπε να παρει το δρομο της ιστοριας), μια χαρα εμαθαν! Φυσικα οι ρυθμοι τους δεν παιζονταν, αλλα μη τα θελουμε κι ολα δικα μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αστειάκι για να ευθυμήσουμε, αν και πραγματικό γεγονός:

Η μητέρα μου μέχρι πρότινος νόμιζε πως στα sms πληρώνεις με τη λέξη. :P
Κάτι σαν τηλεγράφημα δηλαδή. OMG!!!
Το ανακάλυψα τυχαία πριν λίγο καιρό και φυσικά έσκασα στα γέλια! :redface:



Και ένα ακόμα πιο...χαριτωμένο και γλυκό! :)
Πριν αρκετά χρόνια, πάνω από δεκαπενταετία, έκανα διακοπές στη Δονούσα με τους γονείς μου.
Τότε η Δονούσα δεν είχε ούτε λιμάνι. Το καράβι "στάθμευε" στα ανοιχτά και ερχόταν ένα καίκι και μεταβίβαζε τους επιβάτες στη στεριά.
Φυσικά ούτε λόγος για αυτοκίνητα στο νησί...
Ένα παιδάκι γύρω στα δεκαπέντε (περίπου στην ηλικία μου δηλαδή) έχει γεννηθεί εκεί και δεν έχει τύχει να φύγει ποτέ απ' το νησί.
Ετοιμάζεται εκείνες τις μέρες να κάνει το πρώτο του ταξίδι στην Αθήνα και ρωτάει εμάς τους Αθηναίους για τη διαδικασία του ταξιδιού.
Κάποιος από την παρέα του εξηγεί λοιπόν: "Θα πάρεις το καράβι και θα σε κατεβάσει στον Πειραιά και από εκεί...."
-"Άσε ξέρω. Από εκεί θα πάρω το γαιδούρι και θα ανέβω στην Αθήνα" :bigarmhug:
Σημειώστε πως είχε τηλεόραση σπίτι του. Θα είχε δει αυτοκίνητα. Δεν είχε μπει ποτέ όμως σε ένα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι εχει να κανει με το ποσο εξασκησε ΜΟΝΟ σου πανω σε καποιο θεμα ... π.χ. η michelle μου εδειξε εναν "ευκολο" τροπο στο illustrator (live trace νομιζω λεγεται αυτο) να μετατρεπω μια εικονα σε vector ... Αλλα εγω ουτε που βρισκετε δεν ξερω ... και ο λογος ειναι επειδη ποτε δεν καθησα να δω ΜΟΝΟΣ μου τι ακριβως κανει αυτο το live trace ...

Το ιδιο ισχυει με την michelle ... ενω της εχω εξηγισει τις ρυθμησεις που πρεπει να κανει για να συνδεθει στο τοπικο δικτυο του σπιτιου μου ... ε παντα της κανω εγω ...

Ας παω τωρα στους μεγαλους ... Ο πατερας μου ενω εχει μαυρα μεσανυχτα απο υπολογιστες ... το word και ειδικα το mathtype το ξερει σε πολυ καλο επιπεδο ...

Η μανα μου ... αστο ειναι πονεμενη ιστορια .. :P

Γενικα εγω πιστευω οτι ΜΟΝΟΣ του καποιος πρεπει να μαθει κατι ... ειτε απο βιβλιο ειτε απο δικα του πειραμματα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Οποτε το "ηθικο" διδαγμα απο τα παραπανω ειναι: οσοι τελειωσανε το δημοτικο (συμπεριλαμβανομενων και των δικων μου γονιων ετων 54 ο ενας και 51 ο αλλος) σκαμπαζουν περισσοτερο απο τεχνολογια; looooooooooool! :D (αστειευομαι, μην και παρεξηγηθει κανεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top