Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Άσε Covenant κι έχουμε δει και στις "φυσιολογικές" οικογένειες ποιος ασελγεί σε ποιον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Δηλαδή Ο'Ζοrgnax πρέπει να ρίξουμε λάδι στην φωτιά για ένα τόσο μείζων θέμα;
Ξέρω τι εννοείς αλλά δεν είναι λίγο παρανοικό για ένα μικρό παιδί ,που στην τελική είναι μόνο του και ανύμπορο να αντιδράσει,να μιλήσει σε κάποιον (δεν έχει την μάνα) να ζεί με κάποια άτομα που έχουν εκατοντάδες φορές πολλαπλάσιες πιθανότητες να το δουν ερωτικά ,από ότι ο μέσος κλασικός πατέρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ για κανέναν gay που να κακοποίησε σεξουαλικά το υιοθετημένο παιδί του. Αντιθέτως έχω ακούσει για πολλούς straight γονείς που κακοποιόυσαν σεξουαλικά τα βλαστάρια τους.
Δε λέω ότι είμαι υπέρ των gay γάμων και της ανατροφής ενός παιδιόυ από gay ζευγάρια, αλλά το επιχείρημά σου περί κακοποίησης είναι τουλάχιστον ατυχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Ω! Τώρα το πήρα πρέφα αυτό το σενάριο....Ακόμα ενας λόγος που είμαι κατά! Κοβεναντ τα σέβη μου παιδί μου! Όσο γι αυτό που λες Ζοργανάκο για τους κανονικούς μπαμπάδες που ασελγούν, ναι δε διαφωνώ αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση δικαιολογία για να το πάρει ο γκέη το παιδί. Σα να λέμε, το ορφανό προβατάκι το ξέσκισε ο μπαμπάς του, ας το πάμε στο λύκο να το υιοθετήσει. Αν ο μικρός τρώει 10 φορές το χρόνο, -ξέρεις τι- από τον μπαμπά του, θα τρώει κάθε μέρα 10 φορές από τον ομοφυλόφιλο ΘΕΤΟ γονιό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί να έχει περισσότερες πιθανότητες ο ομοφυλόφιλος να ασελγήσει δεν κατάλαβα. Τι νομίζετε οτι είναι, σεξουαλικά κτήνη; Covenant και Valder αλήθεια έχετε γνωρίσει ομοφυλόφιλους ποτέ; Δεν λέω σε επίπεδο γνωστού αλλά φίλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ για κανέναν gay που να κακοποίησε σεξουαλικά το υιοθετημένο παιδί του. Αντιθέτως έχω ακούσει για πολλούς straight γονείς που κακοποιόυσαν σεξουαλικά τα βλαστάρια τους.
Δε λέω ότι είμαι υπέρ των gay γάμων και της ανατροφής ενός παιδιόυ από gay ζευγάρια, αλλά το επιχείρημά σου περί κακοποίησης είναι τουλάχιστον ατυχές.
Γιατί ξέρεις πολλούς gay που να έχουν υιοθετήσει παιδιά;
(Αν και δεν πιστεύω οτι οι ομοφυλόφυλοι θα έκαναν κάτι τέτοιο, εντάξει ρε παιδιά δεν είναι και κτήνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Μπορεί εσύ να το θεωρείς ατυχές αλλά αν βάλεις κάτω όλους τους συντελεστές θα διαπιστώσεις πόσο λογικό είναι κάτι τέτοιο,ιδίως που δεν είναι και παιδί τους...

Αν επιτραπούν οι υιοθεσίες πίστεψε ότι θα το ακούσεις κ μάλιστα σύντομα,δεν σημαίνει ότι επειδή δεν έχει συμβεί δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί..μία αποκλείουμε την λογική με βάση μόνο την δικιά μας εμπειρία.

Κανείς μας δεν ξέρει πόσο διαστραμμένος είναι κάποιος,εδώ καθηγητές με μικρά αγοράκια πάνε που η σχέση τους είναι μόνο στο σχολείο,φαντάζεσαι να ζεις με 2 τέτοιους άνδρες στο ίδιο σπίτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Ω Σα να λέμε, το ορφανό προβατάκι το ξέσκισε ο μπαμπάς του, ας το πάμε στο λύκο να το υιοθετήσει. Αν ο μικρός τρώει 10 φορές το χρόνο, -ξέρεις τι- από τον μπαμπά του, θα τρώει κάθε μέρα 10 φορές από τον ομοφυλόφιλο ΘΕΤΟ γονιό

Κανείς μας δεν ξέρει πόσο διαστραμμένος είναι κάποιος,εδώ καθηγητές με μικρά αγοράκια πάνε που η σχέση τους είναι μόνο στο σχολείο,φαντάζεσαι να ζεις με 2 τέτοιους άνδρες στο ίδιο σπίτι;

ασχετο!!:redface:
γιατι να υποθεσουμε κατευθειαν οτι ο γκει ειναι διεστραμμενος και αηθης? επειδη δεν εγκρινουμε τα σεξουαλικα του γουστα?
ειναι αδικο.......:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Γιατί ξέρεις πολλούς gay που να έχουν υιοθετήσει παιδιά;
(Αν και δεν πιστεύω οτι οι ομοφυλόφυλοι θα έκαναν κάτι τέτοιο, εντάξει ρε παιδιά δεν είναι και κτήνη.
Όταν λέω δεν έχω ακούσει, εννοώ από ΜΜΕ. Στο εξωτερικό το σενάριο της υιοθεσίας από gay ζευγάρια είναι διαδεδομένο, οπότε αν συνέβαινε κάτι τέτοιο σίγουρα θα υπηρχε ενημέρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Γιατί να έχει περισσότερες πιθανότητες ο ομοφυλόφιλος να ασελγήσει δεν κατάλαβα. Τι νομίζετε οτι είναι, σεξουαλικά κτήνη; Covenant και Valder αλήθεια έχετε γνωρίσει ομοφυλόφιλους ποτέ; Δεν λέω σε επίπεδο γνωστού αλλά φίλου...
Αρχική Δημοσίευση από ines:
ασχετο!!:redface:

γιατι να υποθεσουμε κατευθειαν οτι ο γκει ειναι διεστραμμενος και αηθης? επειδη δεν εγκρινουμε τα σεξουαλικα του γουστα?
ειναι αδικο.......:(
Δεν είπε κανείς ότι είναι σεξουαλικά κτήνη ή ότι ντε και καλά θα ασελγήσουν στο παιδί τους,απλά αυξάνονται ραγδαία οι πιθανότητες λόγω των 2 ομοφυλόφιλων γονέων.Δεν είναι το ίδιο που ξέρεις ότι ο πατέρας σου είναι straight (και γουστάρει την μάνα σου,εμπράκτως καθώς σε γέννησε) με τους 2 ΜΗ-straight πατεράδες..σκεφτείτε το λίγο βαθύτερα :)

Επειδή καμία γυναίκα δεν μπορεί να ξέρει πως είναι να την πέφτει o ένας άντρας στον άλλο,θα παρακαλέσω φιλικά να μην μας κάνουν υποδείξεις και ηθικά κηρύγματα, γιατί άλλο να έχεις γνωστό-gay που να ενδιαφέρεται για άνδρες (εντελώς αδιάφορος για τα θηλυκά) και άλλο να είσαι ό άντρας που δέχεται το φλέρτ,γιαυτό ας διαχωρίσουμε λίγο τις απόψεις μας απο τις "θεωρητικές" και να μιλήσουμε για τις "πρακτικές" απόψεις ;)

Ναι έχω φίλους οι οποίοι δεν με ενοχλούν καθώς ξέρουν την στάση μου και υπάρχει αλληλοσεβασμός,αλλά δεν ανέχομαι όταν μου την πέφτουν και δεν καταλαβαίνουν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ενδιαφερθώ καθώς γίνομαι ξεκάθαρος από την πρώτη στιγμή που καταλάβω τέτοια προδιάθεση αλλά συνεχίζουν.

Ξέρω gay που είναι άριστα παιδιά αλλά και οι χειρότεροι,ισχύει ακριβώς ο ίδιος κανόνας που ισχύει στο οτιδήποτε στην ζωή μας :)

Τα δικαιώματα του άλλου σταματούν όταν δεν προσβάλλουν τον συνάνθρωπο του,αν με σέβεται σαν άνθρωπο τότε θα τον σεβαστώ και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Leviathan γάμος είναι μυστήριο.

:confused:
'μυστηριο' με τι εννοια "τι ειναι τουτο το πραγμα ?" :) δεν ειναι. Θρησκευτικό μυστηριο ναι ειναι, φυσικα. (οπως υπαρχουν και αλλα, πχ βαφτιση, χειροτονια κλπ). Νομικα παντως ειναι εντελως ξεκαθαρο, και καθολου μυστηριο. Αλλα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει το θρησκευτικό μυστηριο του γαμου, με το αν και ποιος μπορει να υπογραφει το χαρτακι ?

Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Άλλο γάμος και άλλο χαρτάκι συζήσεως ? (ο γνωστός πολιτικός "γάμος"...γάμος my arse)
πολυ σωστα. Συμφωνω απολυτα. Αλλο το ενα, αλλο το άλλο. Αρα γιατι τα μπλεκουμε ???
-Να νομιμοποιοιθει ο [πολιτικος] γαμος μεταξυ ομοφυλοφιλων?
-Μα ο [θρησκευτικός] γαμος ειναι ιερο μυστηριο.

Η πολιτεια και οι νομοι της δεν εχουν καμμια δουλεια, να λενε στην εκκλησια τι μυστηρια θα τελει και για ποιους. Και οι εκκλησια δεν εχει καμμια δουλεια να λεει στην πολιτεια τι νομους θα φταχνει και για ποιους.

Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Γενικά όμως δεν μου απάντησες, σε τι θα ωφελήσει αυτό το χαρτάκι;

Ε? ποτε με ρωτησες ? Εμενα η οποιονδηποτε αλλο.?? Νομισα οτι υπηρξε παρανοηση, γιατι τωρα ισχυει θρηκσευτικός γαμος=δυο σε ενα (θρησκευτικός και πολιτικός, οταν γινεται στην εκκλησια, αφου υπογραφεται και το κρατικο χαρτακι). Αρα πολλοι οταν ακουν 'γαμος ομοφυλοφιλων', παει το μυαλο τους στην εκκλησια, και αρα λενε 'γαμος οχι'. Και εννοουν θρησκευτικός. Με τον πολιτικο στο δημαρχειο δεν εχουν προβλημα. Και απλως πηγα να το διευκρινησω. Για το χαρτακι μιλαμε. (αυτο που ειπες, δεν εχεις προβλημα, "ας συμπληρωσουν οσα τετοια χαρτακια θελουν"). Και πανω που νομισα οτι θα πεις, "α, τοτε συμφωνουμε", μου λες οτι ξεχασα να αποδειξω την χρησιμοτητα 'του χαρτακιου' για την περιπτωση ομοφυλοφιλων (η οποια δεν ειχε προαναφερθει - "ας υπογραψουν οσα χαρτακια θελουν"!!). Να πω και εγω οτι δεν απαντησες για την χρησιμοτητα του χαρτακιου για τους ετεροφυλοφιλους ? Καταρχην η χρησιμοτητα ειναι ιδια για τους μεν και τους δε. Καταβ' ειναι παραλογο οι μεν να μπορουν παρουν το χαρτακι με το ετσι θελω ενω οι δε να πρεπει πρωτα να αποδειξουν οτι οντως το χρειαζονται... !!! Η ολοι η κανεις. Οχι 2 μετρα και 2 σταθμα. Στο κατω κατω αφου το θεωρεις ανευ σημασιας (γαμος your arse) και δικαιωμα σου, γιατι σε πειραζει να κανουν καποιοι αυτον τον αχρηστο γαμο? Τι σε πειραζει ? Το πολυ-πολυ να τους πεις "Ρε παιδια τι το κανετε αυτο το πραγμα που ειναι ασημαντο/αχρηστο? Χανετε το χρονο σας". αν αυτοι επιμενουν να χασουν το χρονο τους, δικαιωμα τους, δεν ειναι ??

Αρχική Δημοσίευση από Valder:
ΥΓ: Έπρεπε να το διευκρινήσω. Ας φτιαχτεί ειδικός πολιτικός "γάμος" για γκέη με διαφορετικά δικαιώματα απ' οτι τα δικά μου και της γυναίκας μου που εστω "παντρευτήκαμε" με πολιτικό γάμο.
Ναι επρεπε να το διευκρινησεις, γιατι απο οτι φαινεται εγω το παρανοησα το αρχικο σου post. Διαβασα οτι ευχαριστως να υπογραψουν χαρτακια, και αρα ΟΚ ο πολιτικος γαμος, τωρα ομως βλεπω δεν ισχυει... Ερμηνευω (δικη μου ερμηνεια ειναι, αλλα προσπαθω να καταλαβω το συλλογισμο σου), ας υπογραψουν χαρτακι, οπως και οι ετεροφυλοφιλοι, αλλα οταν εγω ανεφερα οτι χαρτακι=νομικα & οικονομικα δικαιωματα, τοτε διαφωνεις και θες το χαρτακι των ομοφυλοφιλων να ειναι σκετο χαρτακι, ετσι για την πλακα... Τοτε διαφωνουμε. (προφανως:) ). Ιδιο χαρτακι για ολους !!! Δηλ συγνωμη δεν πρεπει να εχουν ολοι οι πολιτες τα ιδια δικαιωματα ???? :confused:
Η απαντηση πρεπει να ειναι 'ναι' ή 'οχι'. Δεν υπαρχει ενδιαμεσο. Δεν μπορει καποιοι να ειναι πιο ισοι απο τους αλλους. :) Η εννοια τους 'ισος' το απαγορευει εξ' ορισμου. :) [Η διαφορά ειναι οτι ολοι ειναι πολιτες. Ενω δεν ειναι ολοι 'πιστοι'. Και αρα δεν ειναι ολοι ισοι για την εκκλησια. Αν εγω ειμαι λεσβια και η εκκλησια λεει οτι πρεπει να ειμαι straight και να παντρευτω και να κανω παιδια, τοτε εγω απο την μια δεν ακουλουθω το σωστο δρομο και απο την αλλη η εκκλησια δεν με παντρευει. Και με το δικιο της! Απο την εκκλησια δεν μπορω να ζηταω τα ρεστα. δηλ να μ' ευλογησει ενω εγω κανω αλλα αντι αλλων απο αυτα που θα επρεπε!! Απο τον δημαρχο ομως, θα εχω νομικες απαιτησεις].

Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Μη σου πω να καταργθηουν οι πολιτικοι γαμοι εντελως.

Και αν σου πω οτι συμφωνω ?? :) .. θα επρεπε να ανυσηχεις. :) (προσεχε, μην την παθεις οπως με τα χαρτακια.:) ) Πολιτικος γαμος = νομικα εισαι παντρεμενος κατα την πολιτεια/ κρατος, με οτι αυτο συνεπαγεται. Καταργουμε το γαμο, δεν υπαρχει η εννοια παντρεμενος/ανυπαντρος/ συζυγος κατα το κρατος. Δηλ κοινες φορολ. δηλωσεις, ασφαλειες, επιδοματα, συνταξεις κλπ κλπ ξεχνα τα. (Και θα πρεπει να αλλαξει και η νομοθεσια ως προς τα παιδια. να απαληφθει η λεξη συζυγος, και να αναφερει μονο βιολογικους γονεις ή θετους/ κηδεμονες κλπ) Εμενα μια χαρα μ'αρεσει και καθολου δεν με πειραζει. Αν ομως για το κρατος υπρχει γαμος (νομικη συμβαση μεταξυ 2 μερων με συκγκεριμενες νομικες συνεπειες), θα πρεπει να ειναι available για ολους. Η μαλλον, ή για ολους, η για κανεναν. Η εκκλησια (πχ η ορθοδοξη η οποιαδηποτε αλλη) ειναι αλλη υποθεση. Για την εκκλησια η καταργηση του γαμου απο το κρατος δεν εχει καμμια συνεπεια (δεν υπογραφεται βεβαια το κρατικο χαρτακι πια, αλλα δεν αλλαζει τιποτα αλλο). Μια χαρα θα μπορει να παντρευεται ο κοσμος με θρησκευτικο γαμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
ασχετο!!:redface:
γιατι να υποθεσουμε κατευθειαν οτι ο γκει ειναι διεστραμμενος και αηθης? επειδη δεν εγκρινουμε τα σεξουαλικα του γουστα?
ειναι αδικο.......:(

Μα δεν είπαμε οτι είναι διεστραμμένος και αήθης. Προσωπικά είπα οτι είναι ανώμαλος γενετικά.:) Αυτή η ανωμαλία θα τον ακολουθεί μέχρι να τα τεζάρει.:| Απο κει και πέρα, οτι κουκλο και να δει, θα τονε βάζει χάμω και θα του εξορυγνύει τους οφθαλμούς εκτός κι επι τ αυτά.:) Γιατί οχι και τον γιο του που δε θα είναι γιος του;:worry:

Εκτός κι αν ολοι οι ομοφυλοφιλό-φιλοι του φόρουμ έχετε σκεφθεί το νομοθετικό πλαίσιο. πχ οι γκεη θα υιοθετούν μονο κοριτσάκια και οι λεσβίες αγοράκια;:worry: Και μετά τι θα γίνει ρε παιδιά; :confused: Θα σηκώσουν παντιέρα ρόσα οι γκέη επειδή δε τους δίνουμε αγοράκια να υιοθετήσουν; :hmm:

Κοιτάξτε τα φυσικά (τι φυσικά, παρα φύσιν είναι) επακόλουθα κατάματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Οχι να μη νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλόφιλων. Το θεωρώ μη αναγκαίο. Είναι σαν να ζητούν από το Χ κανάλι να παίξει ταινία ομοφυλοφιλικού σεξ μετά απο κάθε ταινία ετεροφυλοφιλικού σεξ, για λόγους κοινωνικής ισότητας. Τι βοήθεια θα δώσει ο γάμος στους ίδιους τους ομοφιλόφυλους; Μήπως θα έχουν την ευλογία του Θεου; Απ' οσο ξέρω η ιστοριούλα λέει οτι ο Θεος έφτιαξε τον Αδαμ και την Ευα, οχι τον Αδάμ και τον Ιωσήφ. Τι ηθική ικανοποίηση θα τους δώσει αυτό; Οτι τώρα που παντρεύτηκαν έγιναν κανονικό ζευγάρι; Άρα έχουν έμφυτο τον κοινωνικό αποκλεισμό, ήξεραν οτι είναι άνθρωποι με γενετικές ανωμαλίες και τώρα η κοινωνία όταν τους επιτρέπει να παντρεύονται είναι σα να τους αφήνει να ζούν μέσα σε ενα ψέμα που καταβάθος και οι ίδιοι το γνωρίζουν.

Όταν εγω περπατάω στο δρόμο, φαίνεται οτι εχω κάποιο πρόβλημα στα πόδια. "Τραυματίστηκα" πριν καν γεννηθώ. Δε γύρισα να πιέσω κανέναν να με αναγνωρίσει ως ικανό 100% για όλες τις πράξεις. Έχω πρόβλημα και λαμβάνω βοήθεια, εδω εκεί και παραπέρα με Χ Υ Ζ τρόπους. Ο ομοφυλόφιλος πως θα βοηθηθεί με τον γάμο; Δεν είναι βοήθεια λοιπόν. Εγω το θεωρώ κοινωνική πρόκληση και ακριβώς όπως δεν δέχομαι να δαχτυλοδείχνεται ο οποιοσδήποτε (γκέη,λεσβία,τυφλός,ανάπηρος κλπ), έτσι δεν δέχομαι να με προκαλεί κοινωνικά κανείς τους. Αλλά ας αποδεχθούν επιτέλους οι ομοφυλόφιλοι και οι ομοφυλοφιλόφιλοι οτι η ομοφυλοφιλία είναι γενετική ανωμαλία κι οχι ενα σωματικό χτύπημα όπως η αναπηρία (άλλοι ενίοτε - προκλητικοί απο κει).

Ας κάνουν όσο "σεξ" θέλουν. Γάμος και παιδί είναι εκτός συζήτησης (εαν εγω ήμουν ο νομοθέτης)

ΥΓ: Ομιλώ για θρησκευτικό γάμο σε κάθε θρησκεία. (Ο πολιτικός είναι ενα χαρτάκι με 2 υπογραφές. Ας συμπληρώσουν όσα τέτοια χαρτάκια θέλουν αν τους ευχαριστεί)
Οι ομοφιλόφυλοι δε ζήτησαν ποτέ θρησκευτικό γάμο. Έχεις καταλάβει το λόγο που ζητάνε το γάμο; Γιατί; Για να τους δέσει ένα στεφάνι της εκκλησίας;;;
Ναι θα τους δώσει την ικανοποίηση ότι έγιναν κανονικό ζευγάρι [την οποία ικανοποίηση μπορεί να την έχει και ένα straight ζευγάρι].
Το λάθος στο όλο θέμα είναι το εξής: Δεν έπρεπε καν να γινόταν συζήτηση στο αν θα πρέπει να γίνονται γάμοι μεταξύ των ομοφιλόφυλων. Ποιός έδωσε το πρώτο χέρι και το δικαίωμα στους straight να αποφασίζουν ακόμα και για το αν θα παντρευτούν 2 άτομο ανεξαρτήτος φύλου; Δικός τους είναι ο κόσμος; - Τώρα θα μου πεις ''Ναι, δικός τους είναι γιατί αποτελούν πλειοψηφία'', ε τότε είστε ρατσιστές [φυσικά δεν αναφέρομαι σε όλους]- κατακρίνεται τη διαφορετικότητα και προσπαθήτε να σβήσετε από το δρόμο σας ότι διαφέρει από εσάς. Αυτό το λέω ξεδιαντροπιά :mad: πράγμα απαράδεκτο.
Το ψέμα που ζουν όπως λες οι ομοφυλόφιλοι ποιός το ορίζει;

Το να αναφέρεις το πρόβλημά σου είναι άσχετο. Το γεγονός ότι κάποιος είναι ομοφιλόφυλος δε τον κάνει ανήκανο σε τίποτα σε σχέση με έναν straight πέρα από το να κάνει παιδιά. Ένας staight δεν έχει ούτε 1 στο 1.000.000 παραπάνω αξία από έναν gay καθώς και το ανάποδο. Ο ομοφιλόφυλος θα βοηθηθεί με το γάμο στο θέμα των δικαιωμάτων+ στο ότι με τα χρόνια θα αρχίσει να εξαλίφεται αυτό το ''ψέμα'' που λες ότι πιστεύουν ότι ζουν [το οποιο το ορίζουν αυτοί που είναι υπεύθυνοι για τον κοινωνικό τους αποκλεισμο]- θα αρχίσει να φανεται ότι είναι κάτι φυσιολογικό [που είναι] και σε αυτούς που είναι κατα.
Είτε αποδεχτούν ότι είναι γεννετικά ανώμαλοι - είτε όχι, αυτό εξακολουθεί να μη δίνει το δικαίωμα σε κανέναν νε τους κατακρίνει και να τους αντιμετωπίζει διαφορετικά.

Αλήθεια, που άκουσες/ διάβασες ότι ζητούν θρησκευτικό γάμο και το θεωρείς πρόκληση; Εκτός εάν όλο το post σου αναφερόταν σε υποθέσεις ''έτσι και ζήταγαν θρησκευτικό γάμο θα ήταν πρόκληση''...




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Kαι άντρες υπάρχουν που στην πέφτουν χωρίς λόγο και πολύ αισχρά. Απλά εσείς οι άντρες δεν το έχετε συνηθίσει γιατί σπανίως οι γυναίκες την πέφτουν έτσι. Όσον αφορά αυτό για τους πατεράδες, δηλαδή μόνο πατεράδες ασελγούν στα παιδιά τους;
Στην τελική αν το φοβάσαι τοσο ας τους επιτραπεί να υιοθετούν μόνο κορίτσια, εκεί κόλλησες; Που και για αγόρια μου φαίνεται ίδιο σχεδόν το ποσοστό αλλά βαριέμαι να το αναλύσω τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Kαι άντρες υπάρχουν που στην πέφτουν χωρίς λόγο και πολύ αισχρά. Απλά εσείς οι άντρες δεν το έχετε συνηθίσει γιατί σπανίως οι γυναίκες την πέφτουν έτσι. Όσον αφορά αυτό για τους πατεράδες, δηλαδή μόνο πατεράδες ασελγούν στα παιδιά τους;
Στην τελική αν το φοβάσαι τοσο ας τους επιτραπεί να υιοθετούν μόνο κορίτσια, εκεί κόλλησες; Που και για αγόρια μου φαίνεται ίδιο σχεδόν το ποσοστό αλλά βαριέμαι να το αναλύσω τώρα.
Δεν μιλάμε για μπρόκολο-κουνουπίδι, ούτε μανταρίνι-πορτοκάλι,μιλάμε για μήλο-μήλο και μαρούλι-μαρούλι το οποίο δεν έχει καμία σχέση με την εμπειρία σου,τζάμπα το έγραψα παραπάνω...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Covenant γίνεσαι ειρωνικός και προσβλητικός και αυτό απαγορευεται όπως ξέρεις. :mad: Δεν νομίζω να σε ειρωνευτηκα ή να σε προσέβαλλα στο μήνυμα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
:| Απο κει και πέρα, οτι κουκλο και να δει, θα τονε βάζει χάμω και θα του εξορυγνύει τους οφθαλμούς εκτός κι επι τ αυτά.:) Γιατί οχι και τον γιο του που δε θα είναι γιος του;:worry:

Εσύ αν η κόρη σου ήταν κούκλα θα την έβαζες κάτω; Δεν έχει ηθική πιστευεις ένας ομοφυλόφιλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Covenant γίνεσαι ειρωνικός και προσβλητικός και αυτό απαγορευεται όπως ξέρεις. :mad: Δεν νομίζω να σε ειρωνευτηκα ή να σε προσέβαλλα στο μήνυμα μου.
Παράδειγμα έδωσα,παρομοίωση για να καταλάβεις τι είπα παραπάνω.
Αν θέλω να γίνω ειρωνικός θα το κάνω άμεσα,δεν είχα καμία ειρωνική έννοια στα λεγομενά μου.
Δεν έχω καμία διάθεση για παρεξηγήσεις και λογομαχίες,συζήτηση κάνουμε :)

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εσύ αν η κόρη σου ήταν κούκλα θα την έβαζες κάτω; Δεν έχει ηθική πιστευεις ένας ομοφυλόφιλος;
Δεν θα την έβαζε κάτω γιατί θα είχε πρώτα μία κούκλα γυναίκα που αποκτήσαν οι 2 τους από κοινού ένα μωρό,ασχέτως φύλου.Άλλο να βλέπεις το αίμα σου που απόκτησες με την γυναίκα σου και άλλο να έχεις ένα υιοθετημένο παιδί.
Η ηθική δεν ξέρω κατά πόσο ρόλο παίζει όταν δεν έχεις να κάνεις με "δικό" σου παιδί,γιαυτό έχω τις αμφιβολίες μου,όπως κάποιοι έχουν για το ορφανοτροφείο,λογικό και αυτό αλλά λιγότερο το ρίσκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Αν οι 2 παντρεμένοι ομοφυλόφιλοι άντρες,που ξέρουμε πολύ καλά τις ερωτικές τους προτιμήσεις,υιοθετήσουν ένα μικρό αγοράκι, ποιος μας εγγυείται ότι κανείς από τους 2 άντρες στο ζευγάρι δεν θα δει ερωτικά το μικρό αγοράκι (που στην τελική δεν είναι αίμα τους όπως στα φυσιολογικά ζευγάρια) με μεγάλη πιθανότητα να ασελγήσει ερωτικά στο μακρινό μέλλον στο μικρό αγοράκι;
Αν δεχτούμε ότι το να είναι κάποιος gay είναι γενετική ανωμαλία (που είναι αρκετά πιθανό αφού είναι κάτι παρά φύσιν και εμποδίζει τη διαιώνιση του είδους και άρα με τους νόμους της φυσικής επιλογής έπρεπε να έχει εξαλειφθεί), η παιδεραστία είναι άλλη γενετική ανωμαλία.Ένα αδρό παράδειγμα:ο τυφλός δεν είναι και κουφός.Δεν πιστεύω ότι αυτός είναι ο λόγος που δε πρέπει οι gay να ανατρέφουν παιδί.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Και κατά τη γνώμη μου τα κριτήρια για να μπορέσουμε να πούμε ότι κάποιος θα μεγαλώσει "σωστά" ένα παιδί είναι:
1) Μια σχετική οικονομική ευχέρεια
2) Η αγάπη και η φροντίδα προς το παιδί

Αν λοιπόν ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι πληροί τις δύο αυτές προϋποθέσεις, εγώ δεν θα είχα πρόβλημα στο να έχουν παιδί.
Δεν είναι μόνο τα 1 και 2 που αναφέρεις.Το παιδί ασυνείδητα λαμβάνει μηνύματα και αποκτά πρότυπα από τη θέα και μόνο των γονιών του και από το περιβάλλον που μεγαλώνει.Μπορεί να υπάρχει αγάπη προς το πρόσωπό του παιδιού, αλλά η αγάπη που υπάρχει μεταξύ των γονιών του ίδου φύλου, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι κάτι που το παιδί πρέπει να έχει ως πρότυπο.
Με το θέμα της νομιμοποίησης του γάμου από την πολιτεία δεν έχω πρόβλημα, αλλά νομίζω ότι όλο το θέμα γίνεται για να νομιμοποιηθεί μετά και η υιοθεσία ή για λόγους που έχουν να κάνουν με την εφορία.ΙΜΟ ένα ζευγάρι, gay ή μη, δε χρειάζεται ούτε τη νομιμοποίηση της πολιτείας ούτε της όποιας θρησκείας για να νιώσει "πραγματικό ζευγάρι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Δεν θα την έβαζε κάτω γιατί θα είχε πρώτα μία κούκλα γυναίκα που αποκτήσαν οι 2 τους από κοινού ένα μωρό,ασχέτως φύλου.Άλλο να βλέπεις το αίμα σου που απόκτησες με την γυναίκα σου και άλλο να έχεις ένα υιοθετημένο παιδί.
Η ηθική δεν ξέρω κατά πόσο ρόλο παίζει όταν δεν έχεις να κάνεις με "δικό" σου παιδί,γιαυτό έχω τις αμφιβολίες μου,όπως κάποιοι έχουν για το ορφανοτροφείο,λογικό και αυτό αλλά λιγότερο το ρίσκο

Και ο gay άντρας θα είχε έναν κούκλο gay άντρα, το ίδιο είναι. Επίσης όπου κόρη βάλε "θετή κόρη" σε αυτό που είπα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top