Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Τα πιστοποιητικά του Cambridge και του Michigan αναγνωρίζονται και θα συνεχίσουν να ισχύουν στην Ελλάδα χωρίς ανανέωση, αφού δε γίνεται να αλλάξει το σύστημα εξετάσεων σε μια μόνο χώρα.Το Cambridge αναγνωρίζεται από πολλούς οργανισμούς και πανεπιστήμια της Ευρώπης αλλά από λιγότερους στις Η.Π.Α.Για το Michigan ισχύει το αντίθετο.Εάν χρειαστεί να εργαστεί κανείς στο εξωτερικό ή να φοιτήσει σε κάποιο πανεπιστήμιο θα πρέπει να ξαναδώσει εξετάσεις εφόσον έχουν περάσει τα 2 χρόνια από την απόκτηση του πιστοποιητικού,ακόμα και για την εισαγωγή στο Cambridge! Επίσης κάποιες φορές οι συνεντεύξεις γίνονται στα αγγλικά χωρίς προειδοποίηση!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα μεταπτυχιακά προγράμματα στην Ελλάδα, όπως είπα και παραπάνω, δεν έχουν όλα τις ίδιες απαιτήσεις σε ο,τι αφορά την ξένη γλώσσα. Διαλέγεις το μεταπτυχιακό που θέλεις και μετά βλέπεις ποια είναι τα απαιτούμενά του. Για τα μεταπτυχιακά προγράμματα του εξωτερικού ακόμα και αν έχεις πάρει το proficiency του Cambridge πριν 2 χρόνια σας διαβεβαιώνω ότι οι γνώσεις σας θα είναι τέτοιες που όταν δώσετε το IELTS θα "χτυπήσετε" βαθμό από 8 και πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Τα μεταπτυχιακά προγράμματα στην Ελλάδα, όπως είπα και παραπάνω, δεν έχουν όλα τις ίδιες απαιτήσεις σε ο,τι αφορά την ξένη γλώσσα. Διαλέγεις το μεταπτυχιακό που θέλεις και μετά βλέπεις ποια είναι τα απαιτούμενά του. Για τα μεταπτυχιακά προγράμματα του εξωτερικού ακόμα και αν έχεις πάρει το proficiency του Cambridge πριν 2 χρόνια σας διαβεβαιώνω ότι οι γνώσεις σας θα είναι τέτοιες που όταν δώσετε το IELTS θα "χτυπήσετε" βαθμό από 8 και πάνω.
Πόσο καλά τα λες :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Εγω παντως που κοιταξα καποια μεταπτυχιακα προγραμματα, στους ορους εισαγωγηες αναφεροταν για τα αγγλικα η λεξη proficiency.
Δεν ελεγαν οτι ηθελαν ecpe η cpe, που καποιοι τα εχουν θεοποιησει.
Οποτε, λεγοντας prof εννοουν ολα τα πτυχια που πιστοποιουν την αριστη γνωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Τα πιστοποιητικά του Cambridge και του Michigan αναγνωρίζονται και θα συνεχίσουν να ισχύουν στην Ελλάδα χωρίς ανανέωση, αφού δε γίνεται να αλλάξει το σύστημα εξετάσεων σε μια μόνο χώρα.Το Cambridge αναγνωρίζεται από πολλούς οργανισμούς και πανεπιστήμια της Ευρώπης αλλά από λιγότερους στις Η.Π.Α.Για το Michigan ισχύει το αντίθετο.Εάν χρειαστεί να εργαστεί κανείς στο εξωτερικό ή να φοιτήσει σε κάποιο πανεπιστήμιο θα πρέπει να ξαναδώσει εξετάσεις εφόσον έχουν περάσει τα 2 χρόνια από την απόκτηση του πιστοποιητικού,ακόμα και για την εισαγωγή στο Cambridge! Επίσης κάποιες φορές οι συνεντεύξεις γίνονται στα αγγλικά χωρίς προειδοποίηση!:worry:

Διόρθωση . Το Cambridge αναγνωριζεται μονο σε καποια λιγα πανεπιστημια στο Ηνωμενο βασιλειο και πουθενα αλλου. Το Michigan ειναι αχρηστο ,γενικα. Η συντριπτικη πλειονοτητα των πανεπιστημιων σε ευρωπη και βορεια αμερικη ζητανε ειτε το TOEFL ειτε το IELTS τα οποια πρεπει να ειναι προσφατα αποκτημενα( <2 χρονια) ,κατι το οποιο ειναι και απολυτως λογικο ,καθως αυτο τον παραλογισμο που γινεται εδω στο Ελλαντα να τρεχουν μανιωδως ολα τα γυμνασιοπαιδα/λυκειοπαιδα να παρουν το προφ ,μονο εδω τον συναντας.
Τα παραπανω για Εξωτερικο.
Για Εσωτερικο συνηθως οτι χαρτι και ναχεις ,όποτε και να το έχεις πάρει(δε πανα μην εχεις ξανα ανοιξει αγγλικο βιβλιο απο τα 14 σου ) δεν θα εχεις προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Σιγά σιγά, από ό,τι έχω καταλάβει, όπου γίνεται δεκτό το Cambridge γίνεται και το Michigan.
Μίλησα με LSE & Imperial για summer school και δέχτηκαν το προφισιενσι του Μίσιγκαν. Αν το συζητήσετε, νομίζω οτι μπορεί να γίνει δεκτό και για Bachelor's degree.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Εχω μια απορια για το writing του ECPE! Καπου ειχα διαβασει οτι θετει οριο 250-300 λεξεις (αν δε κανω λαθος στις οδηγιες απο το βιβλιο των practice tests της hau), το οποιο για εμενα ειναι μια κολλα Α4 με τα γραμματα που κανω. Στις οδηγιες ομως απο practice test της CaMLA διαβασα οτι θελουν περιπου 1,5-2 σελιδες! Τελικα τι ισχυει; Αν ειναι να κανω τεραστια γραμματα να φτασω τη 1,5, γιατι χρονικα δε προλαβαινω με τη καμια, εδω με το ζορι γραφω μια :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εχω μια απορια για το writing του ECPE! Καπου ειχα διαβασει οτι θετει οριο 250-300 λεξεις (αν δε κανω λαθος στις οδηγιες απο το βιβλιο των practice testes της hau), το οποιο για εμενα ειναι μια κολλα Α4 με τα γραμματα που κανω. Στις οδηγιες ομως απο practice test της CaMLA διαβασα οτι θελουν περιπου 1,5-2 σελιδες! Τελικα τι ισχυει; Αν ειναι να κανω τεραστια γραμματα να φτασω τη 1,5, γιατι χρονικα δε προλαβαινω με τη καμια, εδω με το ζορι γραφω μια :clapup:

Οι λέξεις μετράνε.
Και εγώ που γράφω περίπου όπως εσύ, 1 σελίδα έγραψα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Οι λέξεις μετράνε.
Και εγώ που γράφω περίπου όπως εσύ, 1 σελίδα έγραψα. ;)
ααα ευχαριστω!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Παιδια, ειμαι αρκετα προβληματισμενος! Πλησιαζει η εξεταση του ECPE (21 Μαιου) και ανησυχω...
Τελειωνω με τα practice tests της hau και συγκεκριμενα με το book 2. Οταν πρωτοξεκινησα, τα πρωτα 3 tests τα ειχα περασει με σχετικη ανεση (ξερω γω 130/170) μαζι με το listening. Ωστοσο, οσο προχωραω ολοενα και χειροτερευω! Ειμαι στο 7ο test και επιασα στο GCVR με το ζορι 60%. Το αδυναμο μου σημειο ειναι το λεξιλογιο και αυτη τη φορα ημουν και αρκετα χαλια στο cloze (11/20), ενω συνηθως δε ξεφευγα κατω απο 15/20.
Στo reading ειμαι σταθερος, συνηθως στο 17-18/20, οπως και στο listening, οπου πιανω πανω απο 45 και στη χειροτερη ως τωρα 43...
Πως μπορει να εξηγηθει αυτο το φαινομενο; Εχει συμβει σε καποιον αλλο κατι αντιστοιχο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Παιδια, ειμαι αρκετα προβληματισμενος! Πλησιαζει η εξεταση του ECPE (21 Μαιου) και ανησυχω...
Τελειωνω με τα practice tests της hau και συγκεκριμενα με το book 2. Οταν πρωτοξεκινησα, τα πρωτα 3 tests τα ειχα περασει με σχετικη ανεση (ξερω γω 130/170) μαζι με το listening. Ωστοσο, οσο προχωραω ολοενα και χειροτερευω! Ειμαι στο 7ο test και επιασα στο GCVR με το ζορι 60%. Το αδυναμο μου σημειο ειναι το λεξιλογιο και αυτη τη φορα ημουν και αρκετα χαλια στο cloze (11/20), ενω συνηθως δε ξεφευγα κατω απο 15/20.
Στo reading ειμαι σταθερος, συνηθως στο 17-18/20, οπως και στο listening, οπου πιανω πανω απο 45 και στη χειροτερη ως τωρα 43...
Πως μπορει να εξηγηθει αυτο το φαινομενο; Εχει συμβει σε καποιον αλλο κατι αντιστοιχο;

Εγώ δεν μπορώ να σε συμβουλεψω νομίζω:( ωστόσο το μόνο που ήθελα να πω είναι ότι όταν έδωσα μου φάνηκαν πολύ εύκολα τα θέματα. Στα practice tests κάναμε τέρατα και εκεί είδα αρνάκια σε σύγκριση με αυτά που είχα συνηθίσει να κάνω. Στο λεξιλόγιο θυμάμαι ότι κάναμε ένα βιβλίο της sylvia kar ή κάπως έτσι, που στην ουσία σου έδινε "πακετακια" συνωνυμων λέξεων και τα θυμόμουν πολύ πιο εύκολα έτσι. Επίσης όσο προχωράνε τα τεστ στα practice tests, γίνονται όλο και πιο δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Μακαρι, να μου φανει και εμενα πιο ευκολη η πραγματικη εξεταση, αλλα η καθηγητρια μου εχει πει, πως τα βιβλια της hau ειναι κοντα στο επιπεδο της εξετασης. Οποτε, νομιζω ηρθε η ωρα να αρχισω να πιστευω στο Θεο, κατι αλλο δε προλαβαινω μεσα σε μια βδομαδα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Τα βιβλία της HAU είναι αρκετά κοντά στο επίπεδο των εξετάσεων.
Μήπως έχεις αρχίσει και βαριέσαι και δεν δίνεις την κατάλληλη σημασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Μακαρι, να μου φανει και εμενα πιο ευκολη η πραγματικη εξεταση, αλλα η καθηγητρια μου εχει πει, πως τα βιβλια της hau ειναι κοντα στο επιπεδο της εξετασης. Οποτε, νομιζω ηρθε η ωρα να αρχισω να πιστευω στο Θεο, κατι αλλο δε προλαβαινω μεσα σε μια βδομαδα :P

Κοίτα, μέσα σε μια βδομάδα δεν προλαβαίνεις να κάνεις και πολλά πράγματα.:P νομίζω ότι πλέον το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πιστέψεις στις δυνάμεις σου, να εμπιστευτείς τον εαυτό σου, και ο,τι είναι να γίνει ας γίνει. Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να κοπεις. Ε, σιγά, έρχεται κι ο Δεκέμβρης! Κι εγώ τα τεστ της hau έκανα. Μην σκέφτεσαι το κακό, να δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό. Πίστεψε με, αυτό θα κάνεις, θα σε πιάσει το παραγωγικό άγχος την ώρα της εξέτασης:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Κοίτα, μέσα σε μια βδομάδα δεν προλαβαίνεις να κάνεις και πολλά πράγματα.:P νομίζω ότι πλέον το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πιστέψεις στις δυνάμεις σου, να εμπιστευτείς τον εαυτό σου, και ο,τι είναι να γίνει ας γίνει. Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να κοπεις. Ε, σιγά, έρχεται κι ο Δεκέμβρης! Κι εγώ τα τεστ της hau έκανα. Μην σκέφτεσαι το κακό, να δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό. Πίστεψε με, αυτό θα κάνεις, θα σε πιάσει το παραγωγικό άγχος την ώρα της εξέτασης:P

Εγώ, λόγω του παραγωγικού άγχους :P, ξέχασα την ταυτότητα μου εκεί και μετά έτρεχα πίσω για να τη βρω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ, λόγω του παραγωγικού άγχους :P, ξέχασα την ταυτότητα μου εκεί και μετά έτρεχα πίσω για να τη βρω.:P

Χαχαχαχαχαχαχα :lol:. Αφού τη βρήκες, no harm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Τα βιβλία της HAU είναι αρκετά κοντά στο επίπεδο των εξετάσεων.
Μήπως έχεις αρχίσει και βαριέσαι και δεν δίνεις την κατάλληλη σημασία;
Μπορει να ειναι και αυτο, μπορει και οχι :P
Θα δειξει, εδω που τα λεμε...

Κοίτα, μέσα σε μια βδομάδα δεν προλαβαίνεις να κάνεις και πολλά πράγματα.:P νομίζω ότι πλέον το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πιστέψεις στις δυνάμεις σου, να εμπιστευτείς τον εαυτό σου, και ο,τι είναι να γίνει ας γίνει. Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να κοπεις. Ε, σιγά, έρχεται κι ο Δεκέμβρης! Κι εγώ τα τεστ της hau έκανα. Μην σκέφτεσαι το κακό, να δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό. Πίστεψε με, αυτό θα κάνεις, θα σε πιάσει το παραγωγικό άγχος την ώρα της εξέτασης:P
Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καμια διαθεση να ξαναδινω, περασα μια αρκετα φορτωμενη χρονια με πρακτικες, πτυχιακες κλπ... ειχα και τα αγγλικα απο πανω για να "τελειωνω" και με αυτο, οποτε θα με δυσαρεστουσε αρκετα :/: Ασε οτι μπαινω και φανταρος... Ισως καταφερω, να το εξισορροπησω με τα υπολοιπα parts, αν δε τα παω καλα στο gcvr, wish me luck!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Μπορει να ειναι και αυτο, μπορει και οχι :P
Θα δειξει, εδω που τα λεμε...


Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καμια διαθεση να ξαναδινω, περασα μια αρκετα φορτωμενη χρονια με πρακτικες, πτυχιακες κλπ... ειχα και τα αγγλικα απο πανω για να "τελειωνω" και με αυτο, οποτε θα με δυσαρεστουσε αρκετα :/: Ασε οτι μπαινω και φανταρος... Ισως καταφερω, να το εξισορροπησω με τα υπολοιπα parts, αν δε τα παω καλα στο gcvr, wish me luck!

Εμένα προσωπικά μου άρεσε το GCVR γιατί μπορούσα να αξιοποιήσω τον χρόνο μου όπως εγώ επιθυμούσα. Το ίδιο ισχύει και για την έκθεση. Για αυτό τα πήγα καλά σε αυτά τα δύο. Στο λίσενινγκ, από την άλλη, δυσκολευόμουν αρκετά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
@Kostis Palamas χαλαρωσε δεν εγινε και τιποτα. Μια εξεταση σαν τις αλλες ειναι. Γι αυτο που ειπες οτι οσο προχωρανε τα τεστ τα πηγαινεις χειροτερα ειναι λογικο. Κι εγω στα τεστ της HAU δεν τα πηγαινα καλα αλλα στην εξεταση επιασα 84% στο gcvr παρολο που το grammar μου ειχε φανει πιο δυσκολο.

Αν πας καλα listening, speaking, writing εχεις περασει. Οσο για την εκθεση, εγω ειχα γραψει 1 σελιδα και 2 γραμμες κι εβλεπα τριγυρω μου παιδια να γραφουν 2+ σελιδες αλλα στην ουσια πανω κατω γραφαμε τις ιδιες λεξεις απλα εγω εκανα μικρα γραμματα. Κοπηπα βεβαια με 64% αλλα σιγουρα δεν εφταιγε το μεγεθος

Αντε καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
@Kostis Palamas χαλαρωσε δεν εγινε και τιποτα. Μια εξεταση σαν τις αλλες ειναι. Γι αυτο που ειπες οτι οσο προχωρανε τα τεστ τα πηγαινεις χειροτερα ειναι λογικο. Κι εγω στα τεστ της HAU δεν τα πηγαινα καλα αλλα στην εξεταση επιασα 84% στο gcvr παρολο που το grammar μου ειχε φανει πιο δυσκολο.

Αν πας καλα listening, speaking, writing εχεις περασει. Οσο για την εκθεση, εγω ειχα γραψει 1 σελιδα και 2 γραμμες κι εβλεπα τριγυρω μου παιδια να γραφουν 2+ σελιδες αλλα στην ουσια πανω κατω γραφαμε τις ιδιες λεξεις απλα εγω εκανα μικρα γραμματα. Κοπηπα βεβαια με 64% αλλα σιγουρα δεν εφταιγε το μεγεθος

Αντε καλη επιτυχια
Ενταξει, τωρα νιωθω καπως καλυτερα :P Θα βαλω τα δυνατα μου!
Σε ευχαριστω πολυ φιλε Πανο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top