Πληροφορίες για επαγγέλματα

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
σας ευχαριστω για τις απαντησεις. θελω να ρωτήσω το εξής
υπαρχει περιπτωση να διαβαζεις βιβλία και να τα αξιολογείς π.χ κριτικός βιβλίων?? Και εάν υπάρχει κάποια ειδίκευση ή τμήμα που να ασχολείται με κάτι τέτοιο??:confused:

Ναι υπάρχει ή σε sites εκδοτικών οίκων που μπορείς να γράφεις περιλήψεις ή σε διάφορα περιοδικά/εφημερίδες (θα μου πεις ποιος διαβάζει πλέον περιοδικά και εφημερίδες ψάχνοντας κριτικές βιβλίων).
Πιθανότατα από την Φιλολογία να μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο. Δεν είμαι πολύ σίγουρη και δεν νομίζω ότι είναι και σαφώς ορισμένο σαν job description για να το έχει αναλάβει ένας συγκεκριμένος κλάδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Βιβλιοθηκονόμος και όχι βιβλιοθηκάριος ρε παιδιά. :P
Υπάρχει τμήμα στο ΤΕΙ Αθηνών και Θεσσαλονίκης και στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο. Γενικά δεν βάζουν απλώς τα βιβλία στα ράφια, αλλά ασχολούνται με τη συλλογή και οργάνωση τεκμηρίων, την καταλογογράφηση, τις βάσεις δεδομένων, την Επιστήμη της Πληροφόρησης (Information Science), την αρχειονομία κ.α..

Όσον αφορά την κριτική βιβλίων κι εγώ δεν νομίζω πως απαιτείται ορισμένο πτυχίο. Φαντάζομαι αρκεί να είσαι βιβλιόφιλος και να κατέχεις την τέχνη του λόγου.

[...]Ο λόγος είναι γνωστός: Δεν είμαστε διαβαστερός λαός. Στη Βρετανία (και όχι μόνο) ανέκαθεν όλοι κυκλοφορούσαν με ένα βιβλίο στο χέρι και διάβαζαν οπουδήποτε, στο λεωφορείο, στο παγκάκι, στην καφετέρια, στο σπίτι, ακόμα και στην ουρά του ταμείου του supermarket. Τώρα όλοι αυτοί έχουν το ebook reader τους. Στη χώρα μας, ελάχιστους θα δούμε να διαβάζουν χάρτινο βιβλίο, άρα και ελάχιστοι θα περάσουν στο ηλεκτρονικό.

Δεν ήξερα πως το διάβασμα πάει με το κιλό.
Το θέμα δεν είναι το να διαβάζεις όπου σταθείς κι όπου βρεθείς, το θέμα είναι τι διαβάζεις και δεν νομίζω πως η πλειονότητα των Βρετανών ξυπνάει με Joyce και κοιμάται με Dickens. Οι περισσότεροι σε εύπεπτα best-sellers αναλώνονται. Διότι κι ο τουρίστας που θα δει μες το μετρό 20 άτομα να διαβάζουν Λένα Μαντά, θα σκεφτεί τι διαβαστερός λαός που είναι οι Έλληνες, έτσι δεν είναι;

Τελοσπάντων, απ'ό,τι φαίνεται δεν διαβάζουν τόοοσο λίγο κι εδώ, αλλά η ξενομανία καλά κρατεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Ναι υπάρχει ή σε sites εκδοτικών οίκων που μπορείς να γράφεις περιλήψεις ή σε διάφορα περιοδικά/εφημερίδες (θα μου πεις ποιος διαβάζει πλέον περιοδικά και εφημερίδες ψάχνοντας κριτικές βιβλίων).
Πιθανότατα από την Φιλολογία να μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο. Δεν είμαι πολύ σίγουρη και δεν νομίζω ότι είναι και σαφώς ορισμένο σαν job description για να το έχει αναλάβει ένας συγκεκριμένος κλάδος.

Και πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?? Γιατί δεν νομίζω πως οποιοσδηποτε χωρις κάποια μόρφωση πανω σε αυτο το αντικειμενο μπορεί να αναγορευθεί απο μόνος του ως κριτικός βιβλίων?? Όπως είναι και στις ταινίες, κριτικός ταινιών για παραδειγμα πως γινεσαι??:hmm::hmm::hmm:
σορρυ για τις ερωτησεις απλά αναρωτιέμαι τι παιζει με αυτο το επάγγελμα;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Κανείς που να είναι Πλοίαρχος ή να έχει συγγενή και να μπορεί να δώσει πληροφορίες για μισθό, περιβάλλον, δυσκολία σχολής, κλπ? :)

Επισης παντοτε ειχα την απορια να μαθω για εναν Σεφ τι γινεται, μισθος, εξελιξη, κλπ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ωραία η ειδικότητα του Chef, αλλά εγώ θα την προτιμούσα για προσωπική αξιοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ωραία η ειδικότητα του Chef, αλλά εγώ θα την προτιμούσα για προσωπική αξιοποίηση.

Εχουμε εναν γειτονα, ηθελα να τον ρωτησω, αλλα δεν προλαβα γιατι πηγε Πυργο. Παντως απο οτι εχω δει, εχει ζητηση σαν επαγγελμα, και υπαρχει και η δυνατοτητα επιλογης για το που θα εργασθεις :) Ειδικα, αν σου αρεσει, γιατι μονο σαν προσωπικη αξιοποιηση?
Θυμαμαι μια φορα που μιλαγε με τη μαμα μου, της ειπε οτι απο Σεπτεμβριο θα παει Ντουμπαι :inlove: για ενα χρονο! :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Βιβλιοπώλης,βιβλιοθηκάριος,βιβλιοθηκονόμος (αν και παίζει να είναι το ίδιο με το βιβλιοθηκάριος),εκδότης (αν δεν κάνω λάθος θα διαβάζεις βιβλία και θα κρίνεις αν είναι κατάλληλα για έκδοση κτλ),μεταφραστής με ειδικότητα στη μετάφραση λογοτεχνίας,συγγραφέας,κτλ. :)

Θέλω να κάνω εγώ μετάφραση βιβλίων. :)
σας ευχαριστω για τις απαντησεις. θελω να ρωτήσω το εξής
υπαρχει περιπτωση να διαβαζεις βιβλία και να τα αξιολογείς π.χ κριτικός βιβλίων?? Και εάν υπάρχει κάποια ειδίκευση ή τμήμα που να ασχολείται με κάτι τέτοιο??:confused:

Ναι, υπάρχει περίπτωση. Δεν απαιτεί σπουδές αλλά όπως είπε και η φίλη Anonyme να αγαπάς τα βιβλία και να χειρίζεσαι καλά τη γλώσσα.
Και αυτό θα μου άρεσε πολύ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
λοιπον παιδια βρηκα κάτι για κριτικος τέχνης! Ωστόσο δεν ξέρω από σπουδές τι παίζει. Ξέρει κανείς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ειδικα, αν σου αρεσει, γιατι μονο σαν προσωπικη αξιοποιηση?

Στον καθένα μας αρέσουν διάφορα πράγματα, κάποια από αυτά βρίσκονται στην κατηγορία του επαγγέλματος μας και κάποια άλλα στην κατηγορία με τα hobbies
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,047 μηνύματα.
υπαρχει περιπτωση να διαβαζεις βιβλία και να τα αξιολογείς π.χ κριτικός βιβλίων?? Και εάν υπάρχει κάποια ειδίκευση ή τμήμα που να ασχολείται με κάτι τέτοιο??
Στην Ελλάδα, οι κριτικοί (βιβλίων, θεάτρου, κινηματογράφου) είναι δημοσιογράφοι που συνεργάζονται με κάποια έντυπα. Δε νομίζω ότι εκπαιδεύονται σε κάποια σχολή, αλλά μάλλον αυτο-ειδικεύονται. Λογικά όσοι μένουν στη θέση αυτή, σημαίνει ότι έχουν τις απαιτούμενες ικανότητες.
(Κάποτε γνωστός παλιός ηθοποιός που του έκαναν άσκημη κριτική σε θεατρικό έργο είπε την ατάκα: "Τι θέλουν και ανακατεύονται οι Κρητικοί; Να φύγουν και να πάνε στο νησί τους!)
Πώς θεωρείς ότι η "έκδοση" των e-books θα δημιουργήσει νέες θέσεις εργασίας?
Δεν είναι αυτονόητο; Κάποιοι δεν πρέπει να ψηφιοποιούν τα βιβλία και να διακινούν τα ebooks;
Δεν ήξερα πως το διάβασμα πάει με το κιλό. Το θέμα δεν είναι το να διαβάζεις όπου σταθείς κι όπου βρεθείς, το θέμα είναι τι διαβάζεις και δεν νομίζω πως η πλειονότητα των Βρετανών ξυπνάει με Joyce και κοιμάται με Dickens. Οι περισσότεροι σε εύπεπτα best-sellers αναλώνονται. Τελοσπάντων, δεν διαβάζουν τόοοσο λίγο κι εδώ, αλλά η ξενομανία καλά κρατεί. :)
Μια εταιρία που θα κάνει μια σχετική επένδυση, θα μετρήσει το διάβασμα και "με το κιλό". Αν πιστεύεις ότι οι Έλληνες είμαστε διαβαστερός λαός, στο Σύμπαν που ζω συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Τώρα, αν βαφτίζεις "ξενομανία" το να μη θεωρεί κάποιος ότι είμαστε "τοπ" σε όλα, αυτό είναι δικό σου πρόβλημα.


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Στον καθένα μας αρέσουν διάφορα πράγματα, κάποια από αυτά βρίσκονται στην κατηγορία του επαγγέλματος μας και κάποια άλλα στην κατηγορία με τα hobbies
Ναι, εννοειται, αυτο, απλα αν κανεις το χομπι σου επαγγελμα και εχεις αποιχηση θα διαπρεψεις! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.

Δεν είναι αυτονόητο; Κάποιοι δεν πρέπει να ψηφιοποιούν τα βιβλία και να διακινούν τα ebooks;
[/CENTER]

Αν δεν κάνω λάθος τα βιβλία υπάρχουν ήδη σε ψηφιακή μορφή (δε νομίζω να τα γράφουν χειρόγραφα οι συγγραφείς και να τα πηγαίνουν έτσι στους εκδοτικούς οίκους) και τι εννοείς όταν λες "να διακινούν τα ebooks"?Πλασιέ να πουλάει στικάκια με βιβλία μέσα σε pdf πρώτη φορά ακούω!Πολύ απλά όπως και τώρα θα τα αγοράζουμε από την ιστοσελίδα των εκδόσεων με χρεωστική/πιστωτική κάρτα/paypal/δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο και μετά θα μας τα στέλνουν σε pdf για να τα κατεβάσουμε. (συγγνώμη αν πέταξα κοτσάνα,γενικά είμαι άσχετος με το θέμα αλλά κάπως έτσι το φαντάζομαι ότι θα γίνεται η πώληση των ebooks,κ έτσι δε θα δημιουργηθούν καινούρια επαγγέλματα,αντιθέτως θα χαθούν πολλά).:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,047 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος τα βιβλία υπάρχουν ήδη σε ψηφιακή μορφή ...... και τι εννοείς όταν λες "να διακινούν τα ebooks"?Πλασιέ να πουλάει στικάκια με βιβλία μέσα σε pdf πρώτη φορά ακούω!Πολύ απλά όπως και τώρα θα τα αγοράζουμε από την ιστοσελίδα των εκδόσεων με χρεωστική/πιστωτική κάρτα/paypal/δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο και μετά θα μας τα στέλνουν σε pdf για να τα κατεβάσουμε. ,κ έτσι δε θα δημιουργηθούν καινούρια επαγγέλματα,αντιθέτως θα χαθούν πολλά).:hmm:
Τα παλιά βιβλία από μόνα τους θα ψηφιοποιηθούν; Η διακίνηση των ebooks περιέχει συντονισμό μιας εταιρίας με τους εκδοτικούς οίκους, marketing και διαφήμιση. Δεν θα είναι σε pdf το ebook, γιατί έτσι θα μπορούσε ο καθένας να το δώσει σε πολλούς άλλους και θα πετάξουν τα δικαιώματα. Θα πληρώνουμε με τους τρόπους που γράφεις, αλλά το βιβλίο θα έρχεται σαν application στο reader μας. Αυτά δεν θέλουν μια τεχνική υποστήριξη; Στην αρχή τα βιβλία θα κυκλοφορούν και στις δύο μορφές. Όταν μετά από αρκετά χρόνια μείνει μόνον η ηλεκτρονική, ναι κάποια επαγγέλματα θα πληγούν. Αν και τότε, θα υπάρχουν και οι ρομαντικοί εραστές των χάρτινων βιβλίων (όπως σήμερα υπάρχουν οι οπαδοί των δίσκων βινυλίου που φαντασιώνονται ότι ακούν καλύτερη μουσική).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Μια εταιρία που θα κάνει μια σχετική επένδυση, θα μετρήσει το διάβασμα και "με το κιλό". Αν πιστεύεις ότι οι Έλληνες είμαστε διαβαστερός λαός, στο Σύμπαν που ζω συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Τώρα, αν βαφτίζεις "ξενομανία" το να μη θεωρεί κάποιος ότι είμαστε "τοπ" σε όλα, αυτό είναι δικό σου πρόβλημα.

ξενομανία η [ksenomanía] Ο25 : υπερβολική και άκριτη προτίμηση για καθετί το ξενικό, με ταυτόχρονη περιφρόνηση για καθετί το εγχώριο και το εθνικό.

Δεν είπα πως οι Έλληνες είναι διαβαστερός λαός, είπα πως είναι αφελές να χαρακτηρίζεις έναν (οποιονδήποτε) λαό διαβαστερό αποκλειστικά και μόνο με ποσοτικά κριτήρια. Τα best-sellers είναι παντού τα ίδια -σκουπίδια διαβάζουν και στο εξωτερικό, σκουπίδια και στην Ελλάδα (βλ. 50 shades of grey). Επειδή πάντως τυγχάνει να εργάζομαι σε χώρο βιβλιοθήκης αυτή την περίοδο, δεν μπορείς να φανταστείς ούτε πόσο μεγάλη είναι η προσέλευση του κοινού καθημερινά, ούτε οι λίστες αναμονής για δανεισμό. Ας μην ξεχνάμε πως το βιβλίο κοντεύει να γίνει είδος πολυτελείας στη χώρα μας (προσωπικά, που είμαι και μεγάλη βιβλιόφιλη, δίνω το πολύ μέχρι 15Ε/βιβλίο κι αυτό μετά από προγραμματισμό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top