Επαγγελματική αποκατάσταση από Φυσικό

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Γεια σας είμαι ένα καινούργιο μέλος και ήθελα να ρωτήσω και εγώ τι δουλεία μπορείς να κάνεις μετά το φυσικό?
Βασικά έμαθα απο γνωστό μου οτι μετά το φυσικό και με ένα μεταπτυχιακό στην πυρηνική φυσική μπορείς να απασχοληθείς σε ενα εργοστάσιο πυρηνικής ενέργειας και ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει αυτό?
Και να ρωτήσω τι άλλο μπορεί κάποιος να κάνει κάποιος στο εξωτερικό αφού αποφοιτήσει από την συγκεκριμένη σχολή!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Υ.Γ. Φέτος θα δώσω πανελλήνιες
Δες εδώ, μέσα στο spoiler έχει μία πρόχειρη λίστα με το τι μπορεί να κάνει ένας Φυσικός (στην Ελλάδα!): https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2706694&postcount=89
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giorgosmon1994

Νεοφερμένος

Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
γίνεται να πάω φυσικό και μετά να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό σε σχέση με το πολυτεχνείο?
Και αν ναι, με τι σχέση θα έχει το μεταπτυχιακό?
Επιπλέον ο ακτινοφυσικός τι κάνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
στην φυσικη δεν ειναι ευκολο το διδακτορικο..δεν ειναι οπως αλλες σχολες
ολοκληρη αμερικη λιγοτερα απο 800 διδακτορικα εβγαλε στην φυσικη περσι,λιγες χιλιαδες παγκοσμιως
και τωρα ποσα απο αυτα ειναι πραγματικη πρωτοπορια ειναι ζητημα


να μην μενουμε μονο στις ταμπελες..εμενα δεν μου λεει απολυτως τιποτα το να εχει καποιος διδακτορικο..εχει εναν τιτλο οκ..αυτο...
δεν μπορω να ξερω αν το διδακτορικο του ειναι πραγματικη συνεισφορα...ενα πραγματικο διδακτορικο σημαινει πρωτοπορια

οχι τιποτα αλλο γιατι σουπερ μαρκετ γιναμε...ο τιτλος..ποσα λεφτα φερνει..ενταξει ρε σεις καταλαβαινω την αγωνια της επιβιωσης...
αλλα ας μην ξεχναμε πως τελικα επιστημη δεν ειναι αυτο..δεν υπαρχει για να βγαζει χρημα η επιστημη!ουτε για να δινει τιτλους...
η επιστημη υπαρχει για να δινει γνωσεις και σε καλει στο παρτι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
στην φυσικη δεν ειναι ευκολο το διδακτορικο..δεν ειναι οπως αλλες σχολες
ολοκληρη αμερικη λιγοτερα απο 800 διδακτορικα εβγαλε στην φυσικη περσι,λιγες χιλιαδες παγκοσμιως
και τωρα ποσα απο αυτα ειναι πραγματικη πρωτοπορια ειναι ζητημα


να μην μενουμε μονο στις ταμπελες..εμενα δεν μου λεει απολυτως τιποτα το να εχει καποιος διδακτορικο..εχει εναν τιτλο οκ..αυτο...
δεν μπορω να ξερω αν το διδακτορικο του ειναι πραγματικη συνεισφορα...ενα πραγματικο διδακτορικο σημαινει πρωτοπορια

οχι τιποτα αλλο γιατι σουπερ μαρκετ γιναμε...ο τιτλος..ποσα λεφτα φερνει..ενταξει ρε σεις καταλαβαινω την αγωνια της επιβιωσης...
αλλα ας μην ξεχναμε πως τελικα επιστημη δεν ειναι αυτο..δεν υπαρχει για να βγαζει χρημα η επιστημη!ουτε για να δινει τιτλους...
η επιστημη υπαρχει για να δινει γνωσεις και σε καλει στο παρτι ...
Μια παρατήρηση...
Δεν ξέρω αν ένα πραγματικό διδακτορικό σημαίνει, όπως γράφεις, πρωτοπορία. Σίγουρα όμως είναι πρωτότυπη έρευνα, η τουλάχιστον πρέπει να είναι, αλλιώς είναι κάλπικο.
Και μερικές ερωτήσεις...
Αφού ένα διδακτορικό δε σου λέει τίποτα, τι ακριβώς προτείνεις σε κάποιον που αγαπάει τη φυσική και θέλει να ασχοληθεί με την έρευνα και την ακαδημαϊκή καριέρα;
Το διδακτορικό για σένα είναι μόνο ένας τίτλος και όχι γνώση και έρευνα πάνω στην επιστήμη σου;
Πως αλλιώς θα ασχοληθείς ερευνητικά στο χώρο σου αν όχι με μεταπτυχιακές σπουδές, διδακτορικό, μεταδιδακτορικές εργασίες και δημοσιεύσεις κ.λ.π.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
οχι λαθος καταλαβες...
το διδακτορικο ,το μεταπτυχιακο...ειναι βηματα απαραιτητα για ερευνα

ομως οι τιτλοι μονοι τους δεν λενε τιποτα..και σιγουρα ξερεις πως πολλα διδακτορικα δεν συνεισφερουν,αλλα ανακυκλωνουν...

ενα διδακτορικο ειναι ουσιαστικο οταν προσθετει την σταγονα του ή ακομα καλυτερα κατι μεγαλυτερο στον ωκεανο της γνωσης...
ο τιτλος συνεπικουρει,δεν αποτελει αυτοσκοπο...στοχος ειναι η συνεισφορα στην γνωση και οταν πραγματι επιτυγχανεται τοτε ερχεται και ο τιτλος...
διοτι με τοσες συζητησεις θαρρει κανεις πως το ουσιαστικο ειναι να παρουμε ενα ντοκτορα,να βρουμε θεση,να βγαλουμε λεφτα

ελεος ενταξει ναι ο αγωνας επιβιωσης ειναι σοβαρο ζητημα..να λαμβανεται υποψιν,αλλα μην ξεφτιλιζουμε τα παντα

(γενικα αναφερομαι,οχι προσωπικα σε σενα,δεν διαφωνω στο μηνυμα σου το τελευταιο και δεν ξερω τι εγραψες πριν..)

πιστευω με το διευκρινιστικο αυτο μηνυμα καταλαβες τι ηταν αυτο που εννοουσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ελεος ενταξει ναι ο αγωνας επιβιωσης ειναι σοβαρο ζητημα..να λαμβανεται υποψιν,αλλα μην ξεφτιλιζουμε τα παντα

Καλά τα όσα λες περί Ph.d, αλλά δεν γνωρίζω κανέναν που να μπαίνει σε μια τέτοια διαδικασία χωρίς ανταποδοτικό τέλος. Καλώς ή κακώς, στις εποχές που ζούμε προέρχει ο αγώνας της επιβίωσης. Ο ρομαντισμός "επιστήμη για την επιστήμη" δεν γεμίζει το στομάχι ούτε καλύπτει τις ανθρώπινες στιγμές. Οι σπουδές στις μέρες μας, γίνονται τουλάχιστον με μια συνιστώτα την επιβίωση, πέρα από το καθαρά επιστημονικό μέρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntino13

Νεοφερμένος

Ο ntino13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Συγνωμη αλλα μου αρεσει πολυ η φυσικη.Τρελαινομαι.Μου αρεσει να διαβαζω εξωσχολικα βιβλια στο ιντερνετ και τα λοιπα.αλλα το επαγγελμα του φυσικου δεν σου δινει επαγγελματικη αποκαττασταση και οι γονεισ μου με αποθαρρυνου,Τι σχολη μπορω να παω ετσι ωστε να εχει σχεση με την φυσικη?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Μπες εδω και δες τους τομεις :)
https://www.physics.uoc.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Συγνωμη αλλα μου αρεσει πολυ η φυσικη.Τρελαινομαι.Μου αρεσει να διαβαζω εξωσχολικα βιβλια στο ιντερνετ και τα λοιπα.αλλα το επαγγελμα του φυσικου δεν σου δινει επαγγελματικη αποκαττασταση και οι γονεισ μου με αποθαρρυνου,Τι σχολη μπορω να παω ετσι ωστε να εχει σχεση με την φυσικη?????
Πέρασαν ανεπιστρεπτί οι καιροί που ο κλάδος ακόμα και του γιατρού και του μηχανικού σου εξασφάλιζαν μια πλουσιοπάροχη συνήθως ζωή. Ίσως αυτό ισχύει μόνο πλέον για τους στρατιωτικούς αλλά και πάλι με επιφύλαξη.
Εκτός από καθαρή φυσική, εφαρμογές της βρίσκουν χώρα σε πλήθος άλλων επαγγελμάτων, όπως στον κλάδο των μηχανικών.
Από μηχανική στερεού σώματος, μέχρι θερμοδυναμική και προηγμένες εφαρμογές ηλεκτρικών κυκλώμάτων, είναι μόνο παραδείγματα του που βρίσκει τόπο (και στη θεωρία και στην πράξη) η φυσική.\
Τέτοια επαγγέλματα είναι του Πολιτικού Μηχανικού, του Μηχανολόγου Μηχ., του Ηλεκτρολόγου, του Χημικού κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Kοιταξε ντινε, η φυσικη ειναι ενα αντικειμενο με το οποιο μπορεις να ασχοληθεις και μονος σου τον ελευθερο χρονο. Δηλαδη αν μπορεις να κανεις μια αλλη δουλεια που θα σε βιοποριζει καλα και την υπολοιπη ωρα οπως αλλοι διαβαζουν λογοτεχνια, εσυ μπορεις ελευθερα να διαβαζεις φυσικη, να λυνεις ασκησεις, να πηγαινεις σε ομιλιες, κλπ κλπ. Δεν ειναι αναγκη το χομπυ να το σπουδασεις. Το ιδιο ισχυει και για τα μαθηματικα ή τα σπορ. Μην ξεχνας οτι μεγαλοι στοχαστες εκαναν αλλη δουλεια οπως ο σαρτρ ηταν καθηγητης σε λυκειο, ο αινσταιν υπαλληλος σε γραφειο για πατεντες, η κικη δημουλα τραπεζικος, ο ελυτης χημικος, ο φερμα δικαστης, ο ρικαρντο χρηματιστης και αλλα πολλα παραδειγματα. Αν επιμενεις να σπουδασεις φυσικο θα σου προτεινα να μην εχεις στο μυαλο σου το ελα μωρε θα γυρισω στην πολη μου να κανω μαθηματα γτ ειναι υπερκορεσμενο οσο δε φανταζεσαι. Για χαρτζηλικι καλο ειναι αν το χεις και με τη διδασκαλια, για σοβαρη δουλεια πρεπει να σκεφτεις κατι αλλο και για να σε βοηθησω πιο συγκεκριμενα πρεπει να υπολογισεις και αλλους παραγοντες που δεν αναφερεις.
Οσο για τους γιατρους κ τους μηχανικους η κατασταση ηταν ειναι κ θα ειναι πολυ καλυτερη απο καθηγητικες σχολες στην εργασια, πλην των πολιτικων μηχανικων που δε θελουν να πανε εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ntino13

Νεοφερμένος

Ο ntino13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
αν τελειωσεισ ηλεκτολογο μηχανικο .τι μπορεισ να κανεισ μετα??

αν τελειωσεισ ηλεκτολογος μηχανικος .τι μπορεισ να κανεισ μετα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Kοιταξε ντινε, η φυσικη ειναι ενα αντικειμενο με το οποιο μπορεις να ασχοληθεις και μονος σου τον ελευθερο χρονο. Δηλαδη αν μπορεις να κανεις μια αλλη δουλεια που θα σε βιοποριζει καλα και την υπολοιπη ωρα οπως αλλοι διαβαζουν λογοτεχνια, εσυ μπορεις ελευθερα να διαβαζεις φυσικη, να λυνεις ασκησεις, να πηγαινεις σε ομιλιες, κλπ κλπ. Δεν ειναι αναγκη το χομπυ να το σπουδασεις. Το ιδιο ισχυει και για τα μαθηματικα ή τα σπορ. Μην ξεχνας οτι μεγαλοι στοχαστες εκαναν αλλη δουλεια οπως ο σαρτρ ηταν καθηγητης σε λυκειο, ο αινσταιν υπαλληλος σε γραφειο για πατεντες, η κικη δημουλα τραπεζικος, ο ελυτης χημικος, ο φερμα δικαστης, ο ρικαρντο χρηματιστης και αλλα πολλα παραδειγματα. Αν επιμενεις να σπουδασεις φυσικο θα σου προτεινα να μην εχεις στο μυαλο σου το ελα μωρε θα γυρισω στην πολη μου να κανω μαθηματα γτ ειναι υπερκορεσμενο οσο δε φανταζεσαι. Για χαρτζηλικι καλο ειναι αν το χεις και με τη διδασκαλια, για σοβαρη δουλεια πρεπει να σκεφτεις κατι αλλο και για να σε βοηθησω πιο συγκεκριμενα πρεπει να υπολογισεις και αλλους παραγοντες που δεν αναφερεις.
Οσο για τους γιατρους κ τους μηχανικους η κατασταση ηταν ειναι κ θα ειναι πολυ καλυτερη απο καθηγητικες σχολες στην εργασια, πλην των πολιτικων μηχανικων που δε θελουν να πανε εξω.

Για ποιο λόγο τόση χολή; Δεν αντιλέγω αυτά που λες, αλλά άμα το πάμε έτσι να καταργήσουμε ολόκληρους κλάδους επιστημών επειδή δεν έχουν ζήτηση στην αγορά εργασίας. Στους Γιατρούς και στους Μηχανικούς, ποιος στο διάολο θα τους μάθει τα Μαθηματικά και τη Φυσική; Ο Γεωπόνος; ο Ευέλπις; ο Δικηγόρος; Ποιος; :) Η αξία μιας επιστήμης και η χρηστική της αξία δεν κρίνεται από την αγορά εργασίας η οποία διαμορφώνεται με μη-κοινωνικά κριτήρια. Η χώρα μας λόγω πολλών παραγόντων, είναι τελειωμένη σε πολλούς τομείς (επιστημονικούς και μη). Σπουδάζει το 90% των νέων και θέλουν μια θέση στον ήλιο σε μια αγορά εργασίας απομονωμένη και πολιτικά διεφθαρμένη, όταν σε υγιείς οικονομίες σπουδάζει ένα 20% των νέων. Μας φταίει το πολιτικό κατεστημένο και όχι το Τμήμα Μαθηματικών ή Φυσικής που δεν ανταποκρίνεται στην Ελληνική μεσαιωνική πραγματικότητα. Μαθαίνει κάποιος την μέθοδο Runge-Kutta σε εφαρμογές στη Ρευστομηχανική...σε ένα Τμήμα Φυσικής ή/και Μαθηματικών στην Ελλάδα. Πού διάολο θα την εφαρμόσει; Σε ποια βιομηχανία; Εναλλακτικές βιοπορισμού με μηδενική εργασιακή ένταση δεν υπάρχουν. Οι εκατοντάδες φοιτητές Ιατρικής όσο καλοί και αν είναι, δεν θα έχουν όλοι ίδια καριέρα. Υπάρχει η πλέμπα και οι καλοί που θα ξεχωρίσουν. Αυτό που ισχύει σε κάθε επιστήμη. Ποιος όμως θα συντηρήσει τους μαζικά πτυχιούχους της Ιατρικής στην Ελλάδα; Το πρόβλημα είναι καθαρά πολιτειακό και συνειδησιακό. Κάνουν τα παιδιά το κομμάτι τους, αλλά υπολογίζουν δίχως τον ξενοδόχο. Στο εξωτερικό μπορεί να ζητάνε, αλλά δεν έχει μόνο η Ελλάδα...ανέργους. Ούτε οι θέσεις εργασίας είναι με το κιλό. Ας δούμε λιγάκι τα πράγματα πιο ρεαλιστικά, πέρα από τον λαϊκισμό των ΜΜΕ περί πρωτοκλασσάτων και λοιπών αστειοτήτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ntino13

Νεοφερμένος

Ο ntino13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δηλαδη πιστευεισ οτι πρεπει να παω στο φυσικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Mετα τι θελεις να κανεις? φροντιστηρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Mετα τι θελεις να κανεις? φροντιστηρια?

Γιατί μόνο φροντιστήρια μπορείς να κάνεις μετά;Δεν νομίζω:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μα είναι εκνευριστικό σε μια εποχή που δεν υπάρχει καμία επαγγελματική προοπτική σε καμία επιστήμη πλην των Σωμάτων Ασφαλείας να εκμηδενίζουμε ακόμη και εκεί που ζουν κάποιοι άνθρωποι, που σπούδασαν. Έκαναν κάποιο έγκλημα μήπως, και θα πρέπει να πληρώνουν; Φταίνε αυτοί που το Ελληνικό κράτος βιώνει μια διεφθαρμένη κοινωνική και οικονομική κρίση; Δηλαδή υπάρχει δουλειά που είναι ντροπή; Τι καλύτερο έχει ένας που εργάζεται υπάλληλος Μηχανικός σε μια Κατασκευαστική Εταιρεία, από έναν Φυσικό που διδάσκει σε ένα Φροντιστήριο; Εσείς που το κρίνετε, με ποια ιδιότητα το κάνετε; Τι θέλετε να πετύχετε; Γιατί είναι κακό; Με την ίδια λογική, θεωρώ κακό ένας πτυχιούχος Ιατρικής να εργάζεται ...στην παρα-υγεία, της Ιδιωτικής Ιατρικής Περίθαλψης. Γιατί να μην διοριστεί να αράξει σε κάποιο κατάστημα του ΕΣΥ; Γιατί να μην ιδρύσουμε από ένα νοσοκομείο για κάθε Τμήμα Ιατρικής που έχουμε στη χώρα μας ώστε να είναι όλοι διορισμένοι με καλούς μισθούς; Έτσι δεν λένε ...οι «σύμβουλοι» περί πρωτοκλασάτων επιστημών; Το τυράκι για την Ιατρική δεν είναι ο καλός μισθός και το κύρος; Καλός μισθός στο δημόσιο, στην κλινική ή τα μαύρα στο ιατρείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλησπερα,θα ηθελα να μαθω με τι μπορει να ασχολιθει ενα φυσικος εκτος απο ερευνες και σχολεια..Δηλαδη με τι μπορει να ασχολιθει στο "πρακτικο" τομεα.Και φυσικα δεν μιλαμε για ελλαδα :P Επισης ποια η διαφορα του φυσικου απο την εφαρμοσμενη φυσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sher_locked

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Λοιπόν, λοιπόν, έχουμε και λέμε
Κάθε τμήμα φυσικής στην Ελλάδα εξειδικεύεται σε διαφορετικούς τομείς
Σε γενικές γραμμές ένας φυσικός μπορεί να ασχοληθεί με:
1) Μετεωρολογία
2) Σεισμολογία
3) Ιατρική φυσική (ακτινοφυσικός υπάρχει σε κάθε κλινική και κάθε νοσοκομείο)
4) Αστροφυσική
5) Ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας
6) Ηλεκτρονική
7) Φωτονική και λέιζερ
8) Τεχνολογία υλικών (βιομηχανικά υλικά, σύνθεση υλικών)
9) Έρευνα
10) Καθηγητιλίκι

Και αυτά είναι μερικά, υπάρχουν τόσα μεταπτυχιακά που μπορείς να κάνεις. Ας πούμε εγώ θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στις Νανοεπιστήμες και Νανοτεχνολογίες

Ρε παιδιά σπουδάστε αυτό που γουστάρετε, είμαι κι εγώ στο φυσικό και δε με ένοιαξε ποτέ η επαγγελματική αποκατάσταση και όχι δεν είμαι κόρη επειχειρηματία:P
Έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου και αυτό θα ακολουθήσω γιατί αυτό γουστάρω, κι ας ξέρω πως στην Ελλάδα πιθανότατα δε θα βρω δουλειά θα το παλέψω για εξωτερικό
Το θέμα είναι και να σπουδάσεις κάτι άλλο, και να βρεις δουλειά πάνω σε αυτό, θα είσαι εντάξει με τον εαυτό σου όταν ξέρεις ότι δεν κάνεις αυτό που πραγματικά θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top