TOEIC

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nansula

Νεοφερμένος

Η nansula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΛΕΜΕ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΣ...ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΞΕΤΑΣΤΡΑ ΤΟΥ TOEIC ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 150 ΕΥΡΩ.ΤΑ 25 ΕΥΡΩ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΛΩΝΑΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΜΑΙΟΥ-ΙΟΥΝΙΟΥ.
ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΑΘΩΟ ΟΣΟ ΔΕΙΧΝΕΙ.Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ(2 ΩΡΕΣ)ΛΙΓΟΣ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΙΣ ΒΑΛΑΜΕ ΣΤΗ ΤΥΧΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΝΕ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ..
ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ Η ΤΥΧΗ ΔΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Έχουν βγει τα αποτελέσματά σου Nansula? Εγώ δίνω μέσα στο μήνα και θα σας πω εντυπώσεις... κατόπιν εορτής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nansula

Νεοφερμένος

Η nansula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ΟΧΙ 26 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝΕ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ!
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Και σε σένα εύχομαι το ίδιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Να 'μαι κι εγώ, επιτέλους το έδωσα! Πιστεύω ότι πήγα καλά. Τα θέματα ήταν βατά (για επίπεδο C1). Το listening με δυσκόλεψε περισσότερο από το reading, είναι πολλά τα 45 λεπτά προσοχής που χρειάζονται και 1-2 φορές αφαιρέθηκα. Το reading ήταν ΟΚ, μόνο το τελευταίο part ήθελε προσοχή γιατί τα κείμενα ήταν πολλά και διαφορετικά. Πάντως τα πρόλαβα όλα. Για να δούμε τι θα πουν τα αποτελέσματα...

Νανσούλα τα δικά σου βγήκαν; Πώς πήγες;

Όποιος θέλει καμία πληροφορία για το TOEIC, ρωτήστε τώρα που τα έχω φρέσκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Όποιος θέλει καμία πληροφορία για το TOEIC, ρωτήστε τώρα που τα έχω φρέσκα :P

Βγήκαν τα αποτελέσματα ; Πώς τα πήγες σε σύγκριση με αυτό που περίμενες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έδινε κανείς σήμερα; Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΛΕΜΕ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΣ...ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΞΕΤΑΣΤΡΑ ΤΟΥ TOEIC ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 150 ΕΥΡΩ.ΤΑ 25 ΕΥΡΩ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΛΩΝΑΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΜΑΙΟΥ-ΙΟΥΝΙΟΥ.
ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΑΘΩΟ ΟΣΟ ΔΕΙΧΝΕΙ.Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ(2 ΩΡΕΣ)ΛΙΓΟΣ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΙΣ ΒΑΛΑΜΕ ΣΤΗ ΤΥΧΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΝΕ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ..
ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ Η ΤΥΧΗ ΔΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

Εγώ όταν το είχα δώσει πριν 7 χρόνια μου φάνηκε βατό πτυχίο, είχα πάρει το Advanced για 5 μονάδες αν θυμάμε καλά δεν πήρα το Proficiency. Το TOEIC δεν είναι ούτε εύκολο ούτε δύσκολο είναι κυμμενόμενης δυσκολίας. Έχει μέσα απο ερωτήσεις PET μέχρι Proficiency. Εγώ θυμάμε είχα τελιώσει μισή ώρα πριν το 2ωρο. Αν δε σου έφτανε ο χρόνος τότε απλά δεν ήσουν σε επίπεδο Prof είσαι σε lower ξέρω εγώ. Για εμένα το μεγάλο μειωνέκτημα του TOEIC είναι πως δεν έχει προφορική εξέταση και έκθεση, δύο πολύ σημαντικά κομμάτια για την εκμάθηση μιας γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Βγήκαν τα αποτελέσματα ; Πώς τα πήγες σε σύγκριση με αυτό που περίμενες ;
Ναι, βγήκαν! Πήρα το C1 :clapup:

Το TOEIC είναι όπως το λέει ο Ξεχασμένος. Αν είσαι επίπεδο C1/C2 και καλά προετοιμασμένος για τις ιδιομορφίες της εξέτασης, τότε δεν έχεις πρόβλημα. Και ο χρόνος σου φτάνει και όλα. Αν είσαι επίπεδο Β1/Β2, τότε σίγουρα δεν θα προλάβεις όλες τις ερωτήσεις. Ειδικά τα κείμενα είναι σκότωμα.

Το ότι δεν έχει προφορικά και έκθεση δεν το θεωρώ μειονέκτημα. Έτσι κι αλλιώς συνεχίζω για ECPE. Η καθηγήτριά μας μας είπε ότι έχουν βγάλει και TOEIC με προφορικά, αλλά δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα.

Πάντως εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρουσα εξέταση, ειδικά επειδή είχε επαγγελματικά αγγλικά που είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντα των ενηλίκων. Για C1 πιστεύω ότι είναι καλύτερη επιλογή από το ALCE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Ναι, βγήκαν! Πήρα το C1 :clapup:
Το TOEIC είναι όπως το λέει ο Ξεχασμένος. Αν είσαι επίπεδο C1/C2 και καλά προετοιμασμένος για τις ιδιομορφίες της εξέτασης, τότε δεν έχεις πρόβλημα. Και ο χρόνος σου φτάνει και όλα. Αν είσαι επίπεδο Β1/Β2, τότε σίγουρα δεν θα προλάβεις όλες τις ερωτήσεις. Ειδικά τα κείμενα είναι σκότωμα.
Το ότι δεν έχει προφορικά και έκθεση δεν το θεωρώ μειονέκτημα. Έτσι κι αλλιώς συνεχίζω για ECPE. Η καθηγήτριά μας μας είπε ότι έχουν βγάλει και TOEIC με προφορικά, αλλά δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα.
Πάντως εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρουσα εξέταση, ειδικά επειδή είχε επαγγελματικά αγγλικά που είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντα των ενηλίκων. Για C1 πιστεύω ότι είναι καλύτερη επιλογή από το ALCE.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ;) !!! Καλή συνέχεια !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Παρακαλώ και επίσης!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Εγώ όταν το είχα δώσει πριν 7 χρόνια μου φάνηκε βατό πτυχίο, είχα πάρει το Advanced για 5 μονάδες αν θυμάμε καλά δεν πήρα το Proficiency. Το TOEIC δεν είναι ούτε εύκολο ούτε δύσκολο είναι κυμμενόμενης δυσκολίας. Έχει μέσα απο ερωτήσεις PET μέχρι Proficiency. Εγώ θυμάμε είχα τελιώσει μισή ώρα πριν το 2ωρο. Αν δε σου έφτανε ο χρόνος τότε απλά δεν ήσουν σε επίπεδο Prof είσαι σε lower ξέρω εγώ. Για εμένα το μεγάλο μειωνέκτημα του TOEIC είναι πως δεν έχει προφορική εξέταση και έκθεση, δύο πολύ σημαντικά κομμάτια για την εκμάθηση μιας γλώσσας.

Δύσκολα μπορεί να μπεί speaking/writing με την μορφή που έχει το TOEIC. Εκεί υπάρχουν πολλές ερωτήσεις η οποίες είναι επιπέδου από Α2 μέχρι C2 και όχι όπως στα άλλα πιστοποιητικά που είναι ένα κλασσικό επίπεδο και μόνο. Έστω πές οτι μπορεί να έβαζαν ένα speaking με ερωτήσεις κλιμακωτά από πολύ εύκολο επίπεδο εώς το δυσκολότερο. Αλλά στο writing δεν γίνεται γιατί θα πρέπει να είναι ένα κείμενο και το επίπεδο του κειμένου να είναι συγκεκριμένο. Βέβαια στο BULATS που είναι παρόμοιο αν θές μπορείς να ζητήσεις να εξεταστείς και σε speaking/writing, εκεί δεν ξέρω τι κάνουν στο writing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δύσκολα μπορεί να μπεί speaking/writing με την μορφή που έχει το TOEIC.
Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται εκ πρώτης όψεως. Άλλωστε κι άλλες εξετάσεις ακολουθούν το ίδιο format μεικτής εξέτασης, π.χ. ΤΙΕ.

Αν θέλετε να δείτε πώς είναι τα προφορικά και η έκθεση του TOEIC, πηγαίνετε εδώ: https://www.ets.org/Media/Tests/TOEIC/pdf/TOEIC_sw_sample_tests.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george-rio

Νεοφερμένος

Ο george-rio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια καλησπερα..εγω εδωσα 12 ιουλιου στην αθηνα και τα αποτελεσματα μαλλον δεν εχουν βγει..γτ βαζω τα στοιχεια μου και λεει δε βρεθηκε αποτελεσμα..κανω κατι λαθος ή οντως δεν εχουν βγει ακομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
2φιλοι μου που εδωσαν εχουν παρει τα αποτελεσματα εδω και 2-3 εβδομαδες.
Αλλα δεν εδωσαν Αθηνα.
Παντως γενκα νομιζω βγηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
παιδια καλησπερα..εγω εδωσα 12 ιουλιου στην αθηνα και τα αποτελεσματα μαλλον δεν εχουν βγει..γτ βαζω τα στοιχεια μου και λεει δε βρεθηκε αποτελεσμα..κανω κατι λαθος ή οντως δεν εχουν βγει ακομα...
Μήπως χρησιμοποιείς Chrome? Αν ναι, δοκίμασε να μπεις από Internet Explorer ή πάρε τηλέφωνο στην HAU. Τα αποτελέσματα βγαίνουν τη μέρα που γράφει στο χαρτί που σας έδωσαν στην εξέταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george-rio

Νεοφερμένος

Ο george-rio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
το δοκιμασα με ολα..μου λεει δε βρεθηκε αποτελεσμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εφόσον βάζεις την ημερομηνία γέννησης με τη σωστή σειρά, δεν έχω κάποια άλλη εξήγηση. Πάρε τηλέφωνο και ρώτα τους (μπορούν να σου πουν τα αποτελέσματα τηλεφωνικώς). Δεν παίζει κάποια καθυστέρηση. Ξέρω σίγουρα ότι έχουν ήδη βγει τα αποτελέσματα των εξετάσεων της 20ης Ιουλίου επειδή έδιναν οι μαθητές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george-rio

Νεοφερμένος

Ο george-rio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σωστα τα κανω.12 ιουλιου εγραψα ακομα πιο πριν..θα τους παρω αυριο γτ ελειπα στο εξωτερικο...ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top