TOEIC

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Και εμένα με παραξένεψε λίγο που ανέφερε η nina-nana τα 25ευρώ, πάντως και τα 150 πάντως που κοστίζει τα θεωρώ πολλά. Από ένα ψάξιμο στο ίντερνετ που έκανα δεν βρίσκω κάτι για την μείωση των εξετάστρων. Θα δείξει.....

Κοίταξε όπως το δει κανείς . Το Bulats έχει μικρότερο παράβολο (95 ευρώ) , αλλά δεν έχει πολλά εξεταστικά κέντρα .
Κάποιος που είναι από επαρχία πρέπει να πάει στη Θεσσαλονίκη ή στην Αθήνα .
Άρα περίπου σου βγαίνει ίδιο στην τιμή με το TOEIC . Δεν πειράζει όμως . Ας πάω Θεσσαλονίκη .
Σου λέω δεν είναι τόσο θέμα κόστους , αυτοί βρίσκουν τρόπους να τα πάρουν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι, το έψαξα κι εγώ, τελικά δεν ισχύει :redface: Η μειωμένη τιμή είναι για το TOEIC Bridge (60 ευρώ) αλλά αυτό είναι χαμηλότερου επιπέδου τεστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πάντως το TOEIC είναι πιο γνωστό από το BULATS, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Βρήκα και αυτές τις πληροφορίες, δεν ξέρω αν τις έχετε δει: https://www.usingenglish.com/articles/toeic-faqs.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariasp

Νεοφερμένος

Η Mariasp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έδωσα τον Δεκέμβρη το Toeic με προετοιμασία σε φροντιστήριο για ένα χρόνο...και έπιασα score για lower.
Αυτό που θα έλεγα σαν κλειδιά για επιτυχία πάνω στο Toeic, είναι μεγάλη προσοχή στο χρόνο... λύση αρκετών test...διάβασμα λεξιλογίου...!Δεν είναι πολύ δύσκολο...αλλά θέλει την ημέρα που θα δώσεις να είσαι πολύ συγκεντρωμένος στο γραπτό σου...!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μαρία, είχες πάρει το Lower παλιότερα; Δηλαδή η προετοιμασία του ενός χρόνου ήταν μόνο TOEIC ή έκανες και μαθήματα αγγλικών για να πιάσεις το επίπεδο; Ποια βιβλία έκανες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Εγώ δεν θα το δώσω το TOEIC , γιατί μάλλον είναι πολύ δύσκολος ο τρόπος εξέτασης . Αυτό για τον λίγο χρόνο το άκουσα και από άλλους και είναι απάτη . Πάμε να δώσουμε εξετάσεις , δεν χρειάζεται τόση βιασύνη και στο κάτω κάτω θα έχουμε το άγχος μας .
Δεν πάμε για τηλεπαιχνίδι γνώσεων ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,έκανα κάποια τεστ για TOEIC και έχω γραμματική-λεξιλόγιο γύρω στο 190-192/200 γνωρίζεται αν με την ίδια βαθμολογία στο listening πάνω-κάτω πιάνω το Proficiency?γτ ακόμα δεν έχω καταλάβει πως πάει η βαθμολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κανείς δεν ξέρει πώς πάει η βαθμολογία, είναι ένα από τα μεγάλα μυστήρια της ζωής :P

Για να πιάσεις επίπεδο C1 (δεν υπάρχει C2 στο TOEIC) χρειάζεσαι γύρω στο 98% στο Listening και 92% στο Reading.

Όλα αυτά στο περίπου βέβαια, γιατί οι βάσεις δεν δημοσιεύονται και ο τρόπος μετατροπής των σωστών απαντήσεων στο ανάλογο σκορ καλύπτεται από πέπλο μυστηρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,έκανα κάποια τεστ για TOEIC και έχω γραμματική-λεξιλόγιο γύρω στο 190-192/200 γνωρίζεται αν με την ίδια βαθμολογία στο listening πάνω-κάτω πιάνω το Proficiency?γτ ακόμα δεν έχω καταλάβει πως πάει η βαθμολογία.

Δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να πιάσει το C2 στο TOEIC λόγω δυσκολίας και περιορισμένου χρόνου .
Άσε που και να γράψεις για C2 ο ΑΣΕΠ αναγνωρίζει μόνο μέχρι C1 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
καταρχήν τον ΑΣΕΠ τον έχω χεσμένο :) για το εξωτερικό το θέλω. Πώς δεν γίνεται να πιάσεις?το 191/200 στο GVR τι είναι? γι αυτό ρωτάω,ας μου εξηγήσει κάποιος καθηγητής που ίσως γνωρίζει κάτι παραπάνω!!όσο για τον χρόνο εμένα πάντα που περισ. κ 5-10 λεπτα στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
καταρχήν τον ΑΣΕΠ τον έχω χεσμένο :) για το εξωτερικό το θέλω. Πώς δεν γίνεται να πιάσεις?το 191/200 στο GVR τι είναι? γι αυτό ρωτάω,ας μου εξηγήσει κάποιος καθηγητής που ίσως γνωρίζει κάτι παραπάνω!!όσο για τον χρόνο εμένα πάντα που περισ. κ 5-10 λεπτα στο τέλος.

Δεν κατάλαβα στο προηγούμενο post σου να λες ότι θέλεις την άποψη κάποιου που διδάσκει το TOEIC ...
Όσο για αυτό το 191/200 στο GVR που σε περισεύουν και 5-10 λεπτά μπράβο σου ...
Αν είναι έτσι να πας να το δώσεις οποσδήποτε ... :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Μα δεν ξέρω κ έγω Κώστα γι αυτό ρωτάω!!Μπορεί τα τεστ που κάνω να είναι εύκολα σε σχέση με το κανονικό.Κ λέω για καθηγητή γιατί usually γνωρίζουν κάτι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Μα δεν ξέρω κ έγω Κώστα γι αυτό ρωτάω!!Μπορεί τα τεστ που κάνω να είναι εύκολα σε σχέση με το κανονικό.Κ λέω για καθηγητή γιατί usually γνωρίζουν κάτι παραπάνω.

OK then . Συνεννοηθήκαμε !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Στο TOEIC κάθε σωστή ερώτηση παίρνει μια μονάδα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Στο TOEIC κάθε σωστή ερώτηση παίρνει μια μονάδα ?

Νομίζω ότι η βαθμολογία είναι από 0 - 100 και οι ερωτήσεις είναι 200 .
Οπότε κάθε δύο σωστά είναι μία μονάδα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
0 - 100 ? Από οτι ξέρω το άριστα στο TOEIC είναι το 990, δηλαδή η βαθμολογία είναι από 0-990. Το θέμα είναι οτι 990 πόντοι / 200 ερωτήσεις βγάζει 4.95 score ανά ερώτηση, δεν γνωρίζω αν οι πόντοι είναι ισομοιρασμένοι ανά ερώτηση. Αν υποθέσουμε οτι ισχύει αυτό τότε οι 190 - 192 σωστές ερωτήσεις στις 200 συνολικά σημαίνει total score 940.5 - 950.4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κατ΄ αρχήν δεν μπορείς να πιάσεις επίπεδο C2 στο TOEIC γιατί η εξέταση φτάνει μόνο μέχρι C1.

Το αν τελειώνεις γρήγορα μια εξέταση ή όχι δεν έχει μεγάλη σημασία. Αυτό που μετράει είναι πόσες σωστές απαντήσεις δίνεις μέσα στον επιτρεπόμενο χρόνο.

Το TOEIC έχει 100 ερωτήσεις στο Listening και 100 στο Reading. Σύνολο 200. Η κάθε σωστή απάντηση αντιστοιχεί κατά μέσο όρο σε περίπου 5 βαθμούς, αναλόγως της δυσκολίας της. Η αντιστοιχία είναι διαφορετική σε Listening και Reading και επίσης διαφέρει από εξέταση σε εξέταση.

Με την αντιστοιχία αυτή (που κανείς δεν ξέρει ποια είναι ακριβώς) οι σωστές απαντήσεις μετατρέπονται σε σκορ που κυμαίνεται από 5-990. Για να πιάσεις επίπεδο C1 πρέπει να έχεις minimum score 490 στο Listening και 455 στο Reading, αλλά η αντιστοιχία δεν είναι ακριβής, οπότε όλα αυτά είναι στο περίπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
0 - 100 ? Από οτι ξέρω το άριστα στο TOEIC είναι το 990, δηλαδή η βαθμολογία είναι από 0-990. Το θέμα είναι οτι 990 πόντοι / 200 ερωτήσεις βγάζει 4.95 score ανά ερώτηση, δεν γνωρίζω αν οι πόντοι είναι ισομοιρασμένοι ανά ερώτηση. Αν υποθέσουμε οτι ισχύει αυτό τότε οι 190 - 192 σωστές ερωτήσεις στις 200 συνολικά σημαίνει total score 940.5 - 950.4.

Αυτά που θέλεις θα τα λέει σίγουρα στο site της , η Ελληνοαμερικάνικη Ένωση .
Δεν ξέρω για τη βαθμολογία γιατί δεν ενδιαφέρομαι να δώσω το TOEIC .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή κάνω προετοιμασία για TOEIC και θα δώσω μέσα στον Ιούνιο. ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ!!!! :P

Μετά θα σας πω λεπτομέρειες για την εξέταση. Ελπίζω να το πάρω σε επίπεδο C1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή κάνω προετοιμασία για TOEIC και θα δώσω μέσα στον Ιούνιο. ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ!!!! :P
Μετά θα σας πω λεπτομέρειες για την εξέταση. Ελπίζω να το πάρω σε επίπεδο C1.

Καλή Επιτυχία !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top