Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Ασκήσεις

Τι πιστεύετε για την ΑΕΠΠ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Εύκολη

    Ψήφοι: 30 56.6%
  • Δύσκολη

    Ψήφοι: 23 43.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

bond_bill

Νεοφερμένος

Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
αυτο ειναι σωστο για την πρωτη ασκηση. επισης γιατι δεν βγανει με στοιχιση το κειμενο ?
αλγοριθμος ασκηση
Για ι απο 1 μεχρι 100
Διαβασε ον[ι], ποσο[ι]
τελος_επαναληψης
Διαβασε ονομα
βρεθηκε <- ψευδης
ι <- 1
θεσ <-0
οσο βρεθηκε=ψευδης και ι<=100 επαναλαβε
αν ονομα= Ον[ι] τοτε
βρεθηκε<- αληθης
θεσ<- ι
αλλιως
ι<- ι+1
τελος_αν
Αν βρεθηκε=αληθης τοτε
Αρχη_επαναληψης
διαβασε ειδος
μεχρις_οτου ειδος="αναληψη" ή ειδος="καταθεση"
διαβασε ποσο
Αν ειδος="αναληψη" τοτε
Αν ποσο[θεσ]>= ποσο τοτε
Ποσο[θεσ] <- Ποσο[θεσ] - ποσο
αλλιως
εμφανισε"δεν μπορει να πραγματοποιηθει η συνναλαγη"
τελος_Αν
Αλλιως
Ποσο[θεσ] <- ποσο + Ποσο[θεσ]
τελος_αν
αλλιως
εμφανισε "δεν βρεθηκε ο υπαλληλος
Τελος_αν
μαξ <- ποσο[1]
για ι απο 2 μεχρι 100
αν ποσο[ι] > μαξ τοτε
μαξ <- ποσο[ι]
τελος_αν
τελος_επαναληψης
για ι απο 1 μεχρι 100
αν ποσο[ι]=μαξ τοτε
εμφανισε ον[ι]
τελος_αν
τελος_επαναληψης
τελος ασκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για να βγει στοίχιση, βάλε το κείμενό σου σε [CODE]...[/CODE] tags ή με αυτό:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
γεια σας, μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει με τις παρακατω ασκησεις;

Λύση της δεύτερης άσκησης! Βάζω το κυρίως μόνο γιατί βαριέμαι :P

Code:
ΓΙΑ i ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 120 
   ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΝ[i]
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΓΙΑ i ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 120 
  ΓΙΑ j ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 30
     ΑΡΧΗ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
        ΔΙΑΒΑΣΕ ΩΜ[i,j]
     ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ ΩΜ[i,j] >= 0 
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΓΙΑ j ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 30 ΜΕ_ΒΗΜΑ 2
  ΣΩΜ <-- 0
  ΓΙΑ i  ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 120
      ΣΩΜ <-- ΣΩΜ + ΩΜ[i,j]
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
 ΕΚΤΥΠΩΣΕ ΣΩΜ 
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΓΙΑ i ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 120
 Μ_0 <- 0
  ΓΙΑ j ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 30
    ΑΝ ΩΜ[i,j] = 0 ΤΟΤΕ
       Μ_0 <-- Μ_0 + 1
   ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
 ΕΚΤΥΠΩΣΕ Μ_0
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΓΙΑ i ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 120
  ΣΩΜ <-- 0
  ΓΙΑ j ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 30
   ΣΩΜ <-- ΣΩΜ + ΩΜ[i,j]
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
 ΜΟ_ΩΜ <-- ΣΩΜ/30
 ΕΚΤΥΠΩΣΕ ΜΟ_ΩΜ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

Η ταξινόμηση είναι εύκολη ;) Try it!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost in the Fog

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
συγνωμη που δεν απαντησα νωριτερα αλλα εγραφα φυσικη στο φροντιστηριο και δεν μπορουσα να το αμελησω. καταρχας σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!!! επειτα ζητω συγνωμη αλλα δεν ημουν ξεκαθαρη σε αυτο που εγραψα. αυτο που ηθελα να γραψω ηταν να επαληθεύσω τις ασκησεις αλλα λογο βιασυνης το εγραψα οπως οπως και εβαλα τις φωτογραφιες. την πρωτη ασκηση με την τραπεζα την ειχα λυσει μεχρις σε ενα σημειο και μετα κολλησα στο γ) και απλα ηθελα να εξακριβωσω αυτα που ειχα ηδη γραψει αλλα και να δω πως να προχωρησω παρακατω. στη δευτερη δεν μπορουσα να την αρχισω οποτε δεν ειχε νοημα να δειξω κατι. ευτυχως την πρωτη μεχρι το β) το εκανα ιδιο με τον bond_bill και μεχρις σε ενα σημειο το γ). μετα μπερδευτηκα:confused: (ενταξει το δ) ειναι γελοιο ουτε λογο κανω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost in the Fog

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
παρεμπιπτόντως μηπως μπορειτε να μου εξηγησετε την ολισθηση γιατι δεν την εχω καταλαβει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
παρεμπιπτόντως μηπως μπορειτε να μου εξηγησετε την ολισθηση γιατι δεν την εχω καταλαβει;
Λοιπόν. Σκέψου κατ' αρχάς στο δεκαδικό. Όταν "ολισθαίνεις" έναν αριθμό προς τα αριστερά, τι κάνεις; Προσθέτεις ένα μηδενικό, οπότε η αξία του αριθμού δεκαπλασιάζεται. Αντίθετα, όταν ολισθαίνεις έναν αριθμό προς τα δεξιά τι κάνεις; Κόβεις ένα ψηφίο, οπότε το αποτέλεσμα είναι ακέραια διαίρεση με το 10.

Πχ:
42 --> 420 (ολίσθηση προς τα αριστερά, 10χ η αξία)
42 --> 4 (ολίσθηση προς τα δεξιά, /10 η αξία)
Στον Η/Υ όμως, οι αριθμοί αποθηκεύονται σε "δυαδική" μορφή. Συνεπώς μία ολίσθηση προς τα αριστερά προσθέτει ένα μηδενικό στο τέλος και διπλασιάζει τον αριθμό, ενώ προς τα δεξιά αφαιρεί το τελευταίο ψηφίο και τον υποδιπλασιάζει (ακέραια διαίρεση με το 2). Πχ, το 42 αναπαριστάται ως 0b101010.

Ολίσθηση προς τα αριστερά: 0b1010100 --> 84
Ολίσθηση προς τα δεξιά: 0b10101 (το τελευταίο κόπηκε) --> 21
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokara123

Νεοφερμένος

Ο paokara123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
https://www.aepp.edu.gr/eidika-themata/taksinomisi-disdiastatou-pinaka/ εδω το λυνει με δυο τροπους!! εμενα με βοηθησε να κανταλαβω παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
πρώτες ασκησεις σε υποπρογραμματα και βλέπω εχω ενα θεμα...Ρίξτε μια βοηθεια αν μπορειτε..

εκφώνηση
Να υλοποιηθεί συναρτηση η οποια να δεχεται εναν ακεραιο αριθμο και να επιστρεφει το πλήθος των ψηφίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost in the Fog

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη ηταν πολυ χρησιμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
πρώτες ασκησεις σε υποπρογραμματα και βλέπω εχω ενα θεμα...Ρίξτε μια βοηθεια αν μπορειτε..

εκφώνηση
Να υλοποιηθεί συναρτηση η οποια να δεχεται εναν ακεραιο αριθμο και να επιστρεφει το πλήθος των ψηφίων.
Πρώτα πες μας εσύ τι έγραψες και πού κόλλησες. Χωρίς να γράψεις κώδικα, τι "λογική" θα ακολουθήσεις για να βρεις το πλήθος των ψηφίων ενός αριθμού;

Χώρια που η απάντηση είναι ΑΚΡΙΒΩΣ από πάνω σου. Διαβάζετε και λίγο το topic...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πρώτα πες μας εσύ τι έγραψες και πού κόλλησες. Χωρίς να γράψεις κώδικα, τι "λογική" θα ακολουθήσεις για να βρεις το πλήθος των ψηφίων ενός αριθμού;

Χώρια που η απάντηση είναι ΑΚΡΙΒΩΣ από πάνω σου. Διαβάζετε και λίγο το topic...

την ελυσα την ασκηση τελικά.
Δεν ειναι που κολλούσα,ηταν (και είναι ) οτι δεν εχω καταλαβει ακόμη τα υποπρογραμματα.
Πως να τα περνάω στο κυρίως προγραμμα βασικά.
Με τις παραμέτρους τι γίνεται κτλπ...
Την λογική τους,οκ..την κατάλαβα..στην εφαρμογή εχω το θέμα..


1η απορια...
Μπορούμε να δηλωσουμε στο υποπρογραμμα ολοκληρο πινακα?
πχ-->
Code:
για ι απο 1 μεχρι 10
γραψε 'δωσε το ',ι,'ο στοιχειο πινακα'
διαβασε πιν[ι]
τελος_επαναληψης
μο<-κατι([U]πιν[ι][/U])<-----------------------
τελος_προργραμματος

Συναρτηση κατι [U](πιν[ι])[/U]<-------------
μπλα μπλα...
κατι<-τοσο
τελος_συναρτηση

η ασκηση ζηταει
να γινει υποπρογραμμα που θα ζηταει εναν πινακα πραγματικων και θα επιστρεφει τον μ_ο του πινακα αυτου..


ερωτηση 2.
πως μπορουμε να στρογγυλεψουμε εναν πραγματικο αριθμο?
πχ δινεται απο τον χρήστη ο αριθμος 232.8
και το προγραμμα να βγάζει στην εξοδο του 233...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μπορούμε να δηλωσουμε στο υποπρογραμμα ολοκληρο πινακα?

Ένας πίνακας περνάει στο υποπρόγραμμα μόνο με το όνομά του.
Αν τον περάσεις προφανώς και πρέπει να τον δηλώσεις στο υποπρόγραμμα.

πως μπορουμε να στρογγυλεψουμε εναν πραγματικο αριθμο?
πχ δινεται απο τον χρήστη ο αριθμος 232.8
και το προγραμμα να βγάζει στην εξοδο του 233...

Αν θες το ακέραιο μέρος υπάρχει έτοιμη συνάρτηση.
Αν θες να τον στρογγυλοποιήσεις στον πιο κοντινό ακέραιο, τότε φτιάξε εσύ μία συνάρτηση που να το κάνει.
Δεν είναι δύσκολο.Έχω φτιάξει συνάρτηση και για στρογγυλοποίηση και για το ακέραιο μέρος.Κάποια άλλη στιγμή θα τα ανεβάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ένας πίνακας περνάει στο υποπρόγραμμα μόνο με το όνομά του.
Αν τον περάσεις προφανώς και πρέπει να τον δηλώσεις στο υποπρόγραμμα.



Αν θες το ακέραιο μέρος υπάρχει έτοιμη συνάρτηση.
Αν θες να τον στρογγυλοποιήσεις στον πιο κοντινό ακέραιο, τότε φτιάξε εσύ μία συνάρτηση που να το κάνει.
Δεν είναι δύσκολο.Έχω φτιάξει συνάρτηση και για στρογγυλοποίηση και για το ακέραιο μέρος.Κάποια άλλη στιγμή θα τα ανεβάσω.

δηλαδη αν εχουμε εναν πινακα 10 θεσεων με το ονομα "ΦΑΣΗ"
για να τον φωναξουμε (πχ απο διαδικασια..) αρκει να γραψουμε

καλεσε ΦΑΣΗ(.....)<---στις τελείες τι μπαινει ομως? ποιες θα ναι οι πραγματικες παράμετροι?

στον πιο κοντινό ακεραιο θέλω...
αλλα δεν μπορω να το υλοποίησω... :P
αν το βρείς και θες, ανεβασε το,γιατι δεν ξέρω αν θα προλάβω να το ξανακοιτάξω για να το βγάλω μόνος μου (πριν το μάθημα)..
σε ευχαριστώ φίλεε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Τώρα βγαίνω, και δεν προλαβαίνω.
Θ το ανεβάσω από εβδομάδα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
πρώτες ασκησεις σε υποπρογραμματα και βλέπω εχω ενα θεμα...Ρίξτε μια βοηθεια αν μπορειτε..

εκφώνηση
Να υλοποιηθεί συναρτηση η οποια να δεχεται εναν ακεραιο αριθμο και να επιστρεφει το πλήθος των ψηφίων.

https://https://lyk-n-moudan.chal.sch.gr/Downloads/Yliko/Fylladio_Ypoprogrammata.pdf
δες λίγο αυτό το φυλλάδιο εμένα με βοήθησε ελπίζω να σου φανεί χρήσιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
https://https://lyk-n-moudan.chal.sch.gr/Downloads/Yliko/Fylladio_Ypoprogrammata.pdf
δες λίγο αυτό το φυλλάδιο εμένα με βοήθησε ελπίζω να σου φανεί χρήσιμο

δεν μου το ανοίγει ... :mad: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
δεν μου το ανοίγει ... :mad: :P

πως να το ανοιξει το καημενο αφου εχω βαλει δυο φορε http :redface:
https://lyk-n-moudan.chal.sch.gr/Downloads/Yliko/Fylladio_Ypoprogrammata.pdf
τώρα θα ανοίγει :P
ελπίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
πρώτες ασκησεις σε υποπρογραμματα και βλέπω εχω ενα θεμα...Ρίξτε μια βοηθεια αν μπορειτε..

εκφώνηση
Να υλοποιηθεί συναρτηση η οποια να δεχεται εναν ακεραιο αριθμο και να επιστρεφει το πλήθος των ψηφίων.
δεν σου γραφω το πληρες προγραμμα γιατι δεν θυμαμαι το συντακτικο της ΓΛΩΣΣΑΣ...
η συναρτηση θα έχει ενα ακέραιο όρισμα αρ που ειναι ο δοθεν αριθμος και θα επιστρεφει εναν ακεραιο που είναι το πληθος των στοιχειων
δηλαδη:
ΑΚΕΡΑΙΟΣ ΠΟΣΑ_ΨΗΦΙΑ(ΑΚΕΡΑΙΟΣ ΑΡ) // ΑΥΤΟ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕ ΤΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
ΠΛΗΘΟΣ=1
ΟΣΟ (ΑΡ DIV 10!=0) ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
ΑΡ<-ΑΡ DIV 10
ΠΛΗΘΟΣ=ΠΛΗΘΟΣ+1
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΠΛΗΘΟΣ //ΑΥΤΟ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕ ΤΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
με κάθε επιφύλαξη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
δεν σου γραφω το πληρες προγραμμα γιατι δεν θυμαμαι το συντακτικο της ΓΛΩΣΣΑΣ...
η συναρτηση θα έχει ενα ακέραιο όρισμα αρ που ειναι ο δοθεν αριθμος και θα επιστρεφει εναν ακεραιο που είναι το πληθος των στοιχειων
δηλαδη:
ΑΚΕΡΑΙΟΣ ΠΟΣΑ_ΨΗΦΙΑ(ΑΚΕΡΑΙΟΣ ΑΡ) // ΑΥΤΟ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕ ΤΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
ΟΣΟ (ΑΡ DIV 10!=0) ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
ΑΡ<-ΑΡ DIV 10
ΠΛΗΘΟΣ=ΠΛΗΘΟΣ+1
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΠΛΗΘΟΣ //ΑΥΤΟ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕ ΤΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
με κάθε επιφύλαξη :P

  1. Η κλήση ΠΟΣΑ_ΨΗΦΙΑ(4) τι θα επιστρέψει; ;)
  2. Η μεταβλητή ΠΛΗΘΟΣ πρέπει να αρχικοποιηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top