Προβλήματα υγείας από τη χρήση κινητού

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αυτο που λεει το θεμα λοιπον. Καθε βράδυ κοιμαμαι με το κινητο 20 εκατοστα απο το κεφαλι μου, γιατι μπαινω φβ μεχρι αργα και κοιμαμαι με μουσικη. Τι μπορω να παθω? Επισης εχει σημασια αν το βαζω στο flight mode που δεν εχει ραδιενεργεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Με το flight mode το κινητό δεν εκπέμπει ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Συνεπώς δεν κινδυνεύεις συγκριτικά με το να το έχεις δίπλα σου το βράδυ και μάλιστα ανοιχτό με σήμα. Βέβαια υπάρχει μια εκπομπή ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων από τη λειτουργία της μπαταρίας αλλά είναι αμελητέα.

Για το wifi όμως δεν γνωρίζω, οι συχνότητες στις οποίες εκπέμπει δεν είναι τόσο υψηλές, αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρη. Ας μας διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Αυτο που λεει το θεμα λοιπον. Καθε βράδυ κοιμαμαι με το κινητο 20 εκατοστα απο το κεφαλι μου, γιατι μπαινω φβ μεχρι αργα και κοιμαμαι με μουσικη. Τι μπορω να παθω? Επισης εχει σημασια αν το βαζω στο flight mode που δεν εχει ραδιενεργεια?

αυτο που μπορεις να παθεις ειναι εθισμο στο fb!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αυτο που λεει το θεμα λοιπον. Καθε βράδυ κοιμαμαι με το κινητο 20 εκατοστα απο το κεφαλι μου, γιατι μπαινω φβ μεχρι αργα και κοιμαμαι με μουσικη. Τι μπορω να παθω? Επισης εχει σημασια αν το βαζω στο flight mode που δεν εχει ραδιενεργεια?

Είναι τόσο δύσκολο όταν δεις ότι πάει να σε πάρει ο ύπνος να πατήσεις το κουμπί της απενεργοποίησης για να ησυχάσεις κιόλας?:confused:
Προβλήματα που 'χει ο κόσμος εδώ μέσα. Μισό δευτερόλεπτο υπόθεση είναι.
Εκτός και αν μου πεις ότι σε παίρνει ο ύπνος ενώ ακούς μουσική και όλο το βράδυ το κινητό παίζει τραγούδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αυτο που λεει το θεμα λοιπον. Καθε βράδυ κοιμαμαι με το κινητο 20 εκατοστα απο το κεφαλι μου, γιατι μπαινω φβ μεχρι αργα και κοιμαμαι με μουσικη. Τι μπορω να παθω? Επισης εχει σημασια αν το βαζω στο flight mode που δεν εχει ραδιενεργεια?

Πάντως σίγουρα δεν θα αρχίσεις να βγάζεις περίσσια χέρια πόδια,και τρίτα μάτια.
Καταρχάς,ας το ξεκαθαρίσουμε....Τα κινητά,ΔΕΝ εκπέμπουν ραδιενέργεια..Μήν ακούτε το κάθε urban legend που σας λένε.
Το κινητό εκπέμπει ραδιοκύματα.Ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία δηλαδή.Όταν είναι σε standby mode εκπέμπει ελάχιστο,γιατί η αλληπεπίδραση με την κεραία του δικτύου είναι μιδαμινή.Εκπέμπει το μέγιστο όταν ανταλλάσσει δεδομένα με την κεραία,δηλαδή όταν μιλάς.Για αυτό συστήνεται η χρήση hands free αφού η επίδραση της ακτινοβολίας σε απόσταση 40 εκατοστών απο το κεφάλι μειώνεται κατά 400 φορές!
Επίσης,προτιμάτε η αποστολή γραπτών μηνυμάτων αντί της ομιλίας.
Τώρα για το wifi,δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.Λειτουργούνε αρκετά κάτω απο το όριο που έχει τεθεί για το SAR.
Μπορείς επίσης τα βράδια να κλείνεις την λειτουργία τηλεφώνου του κινητού σου,και για εξοικονόμηση μπαταρίας και για ελαχιστοποίηση εκπομπής ακτινοβολίας.
Ποιός άλλωστε θα σε θυμηθεί 3 τα χαράματα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
βασικά ανετα θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα mp3 player το οποίο έχει λιγότερη(εως και καθόλου ραδιενέργεια) και να επιλέξεις το "sleep mode";)
Εγώ προσωπικά έτσι κάνω..επιλέγω 30min και μεσα στο πρωτο τεταρτο έχω κοιμηθεί με τη συνοδεία της μουσικής:P:P
Βέβαια τα κινητά νέας γενιάς σίγουρα θα έχουν κάποια αντίστοιχη εφαρμογή "sleep mode":hmm:
Με το flight mode το κινητό δεν εκπέμπει ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Συνεπώς δεν κινδυνεύεις συγκριτικά με το να το έχεις δίπλα σου το βράδυ και μάλιστα ανοιχτό με σήμα. Βέβαια υπάρχει μια εκπομπή ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων από τη λειτουργία της μπαταρίας αλλά είναι αμελητέα.

Για το wifi όμως δεν γνωρίζω, οι συχνότητες στις οποίες εκπέμπει δεν είναι τόσο υψηλές, αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρη. Ας μας διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει.
Ψψψψψψψψ.....αρχίζω και αμφιβάλω για τον αν έκανες την καλύτερη επιλογή και επέλεξες θεωρητική κατεύθυνση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
βασικά ανετα θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα mp3 player το οποίο έχει λιγότερη(εως και καθόλου ραδιενέργεια) και να επιλέξεις το "sleep mode";)

Σιγά μήν είναι και το εργοστάσιο της Φουκουσίμα σετάκι με το Τσέρνομπιλ το κινητο-mp3-κάμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iraklisavg

Νεοφερμένος

Ο iraklisavg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ραδιενέργεια? πφφ φημες των 90's, ξεκολλατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αυτο που λεει το θεμα λοιπον. Καθε βράδυ κοιμαμαι με το κινητο 20 εκατοστα απο το κεφαλι μου, γιατι μπαινω φβ μεχρι αργα και κοιμαμαι με μουσικη. Τι μπορω να παθω? Επισης εχει σημασια αν το βαζω στο flight mode που δεν εχει ραδιενεργεια?

Το κινητό σου,is it anything like this?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Απ οτι μου εχουν πει, και αφορα τα αγορια, συμφωνα με ερευνες η τοποθετηση του κινητου στη τσεπη του παντελονιου μπορει να αυξησει τις πιθανοτητες στειρωσης:eek: Δεν ξερω φυσικα κατα ποσο ισχυει:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Απ οτι μου εχουν πει, και αφορα τα αγορια, συμφωνα με ερευνες η τοποθετηση του κινητου στη τσεπη του παντελονιου μπορει να αυξησει τις πιθανοτητες στειρωσης:eek: Δεν ξερω φυσικα κατα ποσο ισχυει:hmm:

το ίδιο ισχύει και για τη κωλότσεπη ή παίζει κάτι διαφορετικό εκεί; :hmm:
:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Απ οτι μου εχουν πει, και αφορα τα αγορια, συμφωνα με ερευνες η τοποθετηση του κινητου στη τσεπη του παντελονιου μπορει να αυξησει τις πιθανοτητες στειρωσης:eek: Δεν ξερω φυσικα κατα ποσο ισχυει:hmm:

Έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς τέτοιες έρευνες. Το ίδιο λέγανε και για το λάπτοπ στα μπούτια.
Αλλά επειδή ποτέ δε ξέρεις αν τα τηγανίζεις τα μπαλάκια σου ή όχι, καλύτερα να το αποφύγεις. Βάλτο αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Πραγματικα μου σπανε τα νευρα οι ανθρωποι που δεν μπορουν να καταλαβουν οτι το κινητο ΔΕΝ εχει ραδιενεργεια .και ενοειτε οτι δεν λεω αυτοι που το λενε οτι το κηνητο οτι εκπεμπει ραδιενεργεια επειδη δεν ξερουν ή εχουν σηνηθησει να το λενε ετσι (οπως και εγω μερικες φορες)
αλλα αυτοι που επιμενουν .για παραδειγμα ηταν ενα παιδι στην Α λυκειου και ελεγε οτι το κινητο εκμπεμπει ραδιενεργει και εγω του λεω ηλεκτομαγνητικα κυματα νομιζω οτι ειναι και αυτος επεμενε δηλαδη ηθελε να πει οτι κουβαλαμε πανω μας ενα μικρο τσερνομπιλ:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς τέτοιες έρευνες. Το ίδιο λέγανε και για το λάπτοπ στα μπούτια.
Αλλά επειδή ποτέ δε ξέρεις αν τα τηγανίζεις τα μπαλάκια σου ή όχι, καλύτερα να το αποφύγεις. Βάλτο αλλού.

Βασικά...
Το Λάπτοπ στα πόδια,είναι επικίνδυνο,όχι λόγω της ακτινοβολίας,η οποία είπαμε πως είναι αβλαβής,αλλά απο την θερμότητα που αναπτύσσεται στο κάτω μέρος του υπολογιστή.Άν δεν υπάρχει ειδικό στάντ,τότε το βάζουμε σε ένα μαξιλάρι ή σε κουβέρτα,αλλά όχι για πολύ ώρα,γιατί τότε υπάρχει κίνδυνος να πάθει ο υπολογιστής κάτι απο την υπερθέρμανση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Βασικά...
Το Λάπτοπ στα πόδια,είναι επικίνδυνο,όχι λόγω της ακτινοβολίας,η οποία είπαμε πως είναι αβλαβής,αλλά απο την θερμότητα που αναπτύσσεται στο κάτω μέρος του υπολογιστή.Άν δεν υπάρχει ειδικό στάντ,τότε το βάζουμε σε ένα μαξιλάρι ή σε κουβέρτα,αλλά όχι για πολύ ώρα,γιατί τότε υπάρχει κίνδυνος να πάθει ο υπολογιστής κάτι απο την υπερθέρμανση.

Ακριβώς.
Παιδιά στο λάπτοπ είναι απλό. Στα πόδια μας μόνο με ένα cooler, προστατεύουμε και τα πόδια μας ή τα γεννητικά όργανα από θερμότητα αλλά και το λάπτοπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hatemost

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς τέτοιες έρευνες. Το ίδιο λέγανε και για το λάπτοπ στα μπούτια.
Αλλά επειδή ποτέ δε ξέρεις αν τα τηγανίζεις τα μπαλάκια σου ή όχι, καλύτερα να το αποφύγεις. Βάλτο αλλού.

Το λάπτοπ στα πόδια δε προκαλεί στείρωση,αλλά κάτι κηλίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ραδιενέργεια τα κινητά; :whatever: :whistle: Τι μπαταρία έχουν ουρανίου;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
ενταξει ρε παιδια δεν ξερω τι ακριβως εχουν παντως εχουν κατι! Ναι εχω στο κιν timer για την μουσικη και το βαζω κι εγω 30min και κοιμαμαι με μουσικη, και αυτο κλενει μονο του, οποτε δεν μπορω να το κλεινω. Σοβαρα το flight mode βοηθαει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Τα κινητά δεν έχοθν ραδιενέργεια,ούτε επηρρεάζουν την υγεία.Μου το έχει πει ο καθηγητής στην σχολή μου.
Το μήκος κύματος που εκπέμπουν (ηλεκτρομαγνητικά) είναι πολύ μεγαλύτερο απο αυτό του ανθρώπινου σώματος και έτσι δεν μπορεί να αλλάξει την δομή του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top