4ο Πεδίο Σχολές 4ου πεδίου

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Εισαι σε μια σχολη που φαινεται σε μενα πολυ ενδιαφερουσα....Τα μαθηματα ειναι μονο θεωρητικα? Με τα καταλληλα επιλογης και κατευθυνση χρηματοοικονομικων παιρνεις οσο το δυνατον πιο καλα εφοδια?(για τα παραπανω ενδιαφεροντα μου, τονιζω οχι να ταυτιζεται η σχολη(αδυνατο) απλα να δινει καλο υποβαθρο)

Προσωπικά,δε μπορώ να σου απαντήσω-τελειώνω το πρώτο έτος-δεν έχω κάνει,παρά μόνο δύο εισαγωγικά μαθήματα Οικονομικής.Απ'ό,τι έχω δει,στο Οικονομικό έχεις τη δυνατότητα να ασχοληθείς με αρκετά Μαθηματικά/Στατιστικές (προφανώς,μπορείς να πάρεις και μαθήματα από το τμήμα Στατιστικής,για να "γυμναστείς") και Οικονομετρικές μεθόδους.

Μπορεί ο μέσος απόφοιτος Οικονομικού να μην έχει τις δυνατότητες να κυνηγήσει τις μεταπτυχιακές σπουδές και έπειτα τη καριέρα που ονειρεύεσαι,με μια "εξαιρετική" όμως επιλογή μαθημάτων και έναν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό,εννοείται,βαθμό πτυχίου,μπορείς πιστεύω να πας παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
αυτο που σου προτεινα εξ αρχης σου προτεινουν και τα αλλα παιδια..στατιστικο οπα και ενναλακτικη τραπεζικη παπει...
Η αληθεια ειναι οτι το προγραμμα ειναι πολυ ενδιαφερον!!!!Θα το σκεφτω πολυ!

Προσωπικά,δε μπορώ να σου απαντήσω-τελειώνω το πρώτο έτος-δεν έχω κάνει,παρά μόνο δύο εισαγωγικά μαθήματα Οικονομικής.Απ'ό,τι έχω δει,στο Οικονομικό έχεις τη δυνατότητα να ασχοληθείς με αρκετά Μαθηματικά/Στατιστικές (προφανώς,μπορείς να πάρεις και μαθήματα από το τμήμα Στατιστικής,για να "γυμναστείς") και Οικονομετρικές μεθόδους.

Μπορεί ο μέσος απόφοιτος Οικονομικού να μην έχει τις δυνατότητες να κυνηγήσει τις μεταπτυχιακές σπουδές και έπειτα τη καριέρα που ονειρεύεσαι,με μια "εξαιρετική" όμως επιλογή μαθημάτων και έναν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό,εννοείται,βαθμό πτυχίου,μπορείς πιστεύω να πας παντού.

Και εγω αυτο σκεφτομουν...το πως θα ''χτισεις'' το πτυχιο μετρα...

Εκανα εκτεταμενη ερευνα και θα προσανατολιστω ειτε στο στατιστικο ή σεμφε ή στο Δετ.
Απλα θελω να ρωτησω: Αν επιλεξω σεμφε, θα θεωρουμαι κατωτερος επαγγελματικα λογω του οτι δεν ειναι πτυχιο οπα? Ή με καταλληλο μεταπτυχιακο θεραπευεται η αδυναμια?
Οσο για το Δετ, βλεπω εχει μαθηματα χρηματοοικονομικων, εστιαζει πολυ στην πληροφορικη(καλο) αλλα μαθηματικα-στατιστικη υστερει λιγο...Ισχυει? Βεβαια εχει κατευθ. ποσοτικων μεθοδων, που ειναι καλο... Γενικα οι αποφοιτοι του τμηματος αυτου εχουν θετικη ανταποκριση? Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εκανα εκτεταμενη ερευνα και θα προσανατολιστω ειτε στο στατιστικο ή σεμφε ή στο Δετ.
Απλα θελω να ρωτησω: Αν επιλεξω σεμφε, θα θεωρουμαι κατωτερος επαγγελματικα λογω του οτι δεν ειναι πτυχιο οπα? Ή με καταλληλο μεταπτυχιακο θεραπευεται η αδυναμια?
Οσο για το Δετ, βλεπω εχει μαθηματα χρηματοοικονομικων, εστιαζει πολυ στην πληροφορικη(καλο) αλλα μαθηματικα-στατιστικη υστερει λιγο...Ισχυει? Βεβαια εχει κατευθ. ποσοτικων μεθοδων, που ειναι καλο... Γενικα οι αποφοιτοι του τμηματος αυτου εχουν θετικη ανταποκριση? Ευχαριστω!

financial καταλαβα τι θελεις, γιατι και εγω αυτο θελω περιπου..
το ΔΕΤ διεγραψε το απο το κεφαλι σου, εχει πληροφοριακο προσανατολισμο.. Άλλο θες εσυ.
Οσον αφορα το στατιστικο δεν θα στο προτεινα, γιατι ειναι κατι αναμεσα σε σοβαρα μαθηματικα και σοβαρα οικονομικα.. Και οι μετριοτητες δεν μου αρεσουν.
Το ΣΕΜΦΕ δεν το εχω ψαξει πολυ (θα το κανω τωρα), αλλα νομιζα οτι εχει πιο πολυ φυσικο χαρακτηρα, ως Πολυτεχνικη σχολη, κανω λαθος? (επειδη το εψαξες ρωτω).. συν οτι ειναι μακραν η πιο δυσκολη σχολη στην Ελλαδα απο οτι εχω ακουσει.

Λοιπον αυτα που σου κανουν εσενα ειναι:

1η επιλογη ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ (ίσως και ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ, επιλεγοντας την χρηματοοικονομικη κατευθυνση)
2η επιλογη ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΠΕΙ
3η επιλογη ολα τα μαθηματικα της χωρας, με απαραιτητο ενα μεταπτυχιακο στα χρηματοοικονομικα..

η τελευταια ειναι ισως και η καλυτερη επιλογη για εσενα. Σε αυτο που θες/θελω να γινεις ειναι 70% μαθηματικα και 30%οικονομικα, οποτε στα μαθηματικα θα δωσεις προτεραιοτητα. ριξε μια ματια στο https://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php?f=85&t=9850

financial καταλαβα τι θελεις, γιατι και εγω αυτο θελω περιπου..
το ΔΕΤ διεγραψε το απο το κεφαλι σου, εχει πληροφοριακο προσανατολισμο.. Άλλο θες εσυ.
Οσον αφορα το στατιστικο δεν θα στο προτεινα, γιατι ειναι κατι αναμεσα σε σοβαρα μαθηματικα και σοβαρα οικονομικα.. Και οι μετριοτητες δεν μου αρεσουν.
Το ΣΕΜΦΕ δεν το εχω ψαξει πολυ (θα το κανω τωρα), αλλα νομιζα οτι εχει πιο πολυ φυσικο χαρακτηρα, ως Πολυτεχνικη σχολη, κανω λαθος? (επειδη το εψαξες ρωτω).. συν οτι ειναι μακραν η πιο δυσκολη σχολη στην Ελλαδα απο οτι εχω ακουσει.

Λοιπον αυτα που σου κανουν εσενα ειναι:

1η επιλογη ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ (ίσως και ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ, επιλεγοντας την χρηματοοικονομικη κατευθυνση)
2η επιλογη ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΠΕΙ
3η επιλογη ολα τα μαθηματικα της χωρας, με απαραιτητο ενα μεταπτυχιακο στα χρηματοοικονομικα..

η τελευταια ειναι ισως και η καλυτερη επιλογη για εσενα. Σε αυτο που θες/θελω να γινεις ειναι 70% μαθηματικα και 30%οικονομικα, οποτε στα μαθηματικα θα δωσεις προτεραιοτητα. ριξε μια ματια στο https://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php?f=85&t=9850


λοιπον εψαξα λιγο το ΣΕΜΦΕ..
αναμφισβητητα ειναι ενα πολυ καλο τμημα, αλλα εφοσον αυτο που θες να γινεις δεν εχει καμια σχεση με φυσικοχημειες, γιατι να μπλεχτεις με αυτες?
χασιμο χρονου..
καλυτερα μαθηματικο.. (μαθηματικα νομιζω μπορεις να επιλεξεις οικονομικη κατευθυνση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
αποψη μου ειναι να ξεχασετε λοχρη δετ κτλ, σιγα τα μαθηματικα που κανουν εκει!
αν θελετε τοσο "βαρια" πραγματα, τοτε μονοδρομος ειναι το μαθηματικο, ειτε τα εφαρμοσμενα μαθηματικα!
σε περιπτωση που δεν παιζουν τοσα μορια, τοτε οι 3 στατιστικες, οπα, παπει, και σαμος! (η σαμος ειναι τμηματαρα, μην την αφηνετε εκτος παιχνιδιου)
βασικα ισως η στατιστικη (ειδικα στη σαμο) πιστευω πως ειναι η καλυτερη επιλογη, γιατι απο την μια μαθαινεις πιο βαρια μαθηματικα , απο τους υπολοιπους (λοχρη, δετ κτλ) αλλα κρατας και μια επαφη με αυτο που οντως σου αρεσει, ενω στο μαθηματικο απλα λιωνεις 4 χρονια στα μαθηματικα, μεχρι τοτε.... ποιος ζει ποιος πεθαινει....!

... παντως κατι αποψεις που ακουστηκαν για οικονομικης επιστημης, και οδε και κατι τετοια, ξεχαστετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
το ΣΕΜΦΕ ρε συ εχει και φυσικοχημειες μεσα, γιατι να κατσει να μπλεχτει αδικα?
τα μαθηματικα ειναι καλα, αλλα ειναι η αληθεια οτι μαθαινεις 10 επιπεδα μαθηματικων πιο πανω απο οσα σου χρειαζονται.. οπως ειπε ο προηγουμενος τζαμπα λιωσιμο... ειδικα αν δεν τα λατρευεις (οχι αγαπας) τα μαθηματικα, ξεχασε μαθηματικα τμηματα.

Παντως πιστευω οτι στο ΛΟΧΡΗ και στα ΧΡΗ παπει, μαθαινεις οσα σου χρειαζονται..
Διαφορετικα ναι οι στατιστικες ειναι καλες σχολες. Εγω θα τις δηλωσω αυτες αρκετα ψηλα στο μηχανογραφικο μου.
πριν που ειπα κατι για μετριοτητες, μ@λ@κιες ειπα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
το ΣΕΜΦΕ ρε συ εχει και φυσικοχημειες μεσα, γιατι να κατσει να μπλεχτει αδικα?
τα μαθηματικα ειναι καλα, αλλα ειναι η αληθεια οτι μαθαινεις 10 επιπεδα μαθηματικων πιο πανω απο οσα σου χρειαζονται.. οπως ειπε ο προηγουμενος τζαμπα λιωσιμο... ειδικα αν δεν τα λατρευεις (οχι αγαπας) τα μαθηματικα, ξεχασε μαθηματικα τμηματα.

Παντως πιστευω οτι στο ΛΟΧΡΗ και στα ΧΡΗ παπει, μαθαινεις οσα σου χρειαζονται..
Διαφορετικα ναι οι στατιστικες ειναι καλες σχολες. Εγω θα τις δηλωσω αυτες αρκετα ψηλα στο μηχανογραφικο μου.
πριν που ειπα κατι για μετριοτητες, μ@λ@κιες ειπα..

θεωρω πως στ λοχρη δεν μαθαινουν οσα χρειαζεται!
εχουμε εναν καθηγητη, που μας το πεταει συνεχως για το λοχρη! οτι εκει τους λενε πως θα βγουν και θα κανουν πολλα πραγματα, ενω ξερουν πολυ λιγες πιθανοτητες, και πολυ λιγες κατανομες κτλ κτλ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
θεωρω πως στ λοχρη δεν μαθαινουν οσα χρειαζεται!
εχουμε εναν καθηγητη, που μας το πεταει συνεχως για το λοχρη! οτι εκει τους λενε πως θα βγουν και θα κανουν πολλα πραγματα, ενω ξερουν πολυ λιγες πιθανοτητες, και πολυ λιγες κατανομες κτλ κτλ !

μπορεις να μου απαντησεις παρακαλω στο https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=107496
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Ρε παιδια στο λοχρη νομιζω δεν κανουν πολυ πρακτικα οικονομικα...πιο θεωρητικα χρηματοοικονομικα εχουν...εχουν πιο πολυ πληροφορικη απο οε αλλα και παλι για quant θελει προγραμματισμο!(οχι τρελα πραγματα αλλα οχι και word excel μονο!) Και στατιστικη κτλ πολυ λιγα στην αρχη εχει!

Στη σεμφε που ρωτησες στην αρχη τρως αγγουρι γιατι εχει πολυ φυσικη. Απο το 5ο εξαμηνο μπορεις να διαλεξεις κατ. εφ.μαθηματικων με ροες : εφαρμοσμενη αναλυση, στατιστικη, υπολογιστικα μαθηματικα. Ενδεικτικα μαθηματα:
Πιθανοτητες,αναλυση δεδομενων Η/Υ,Στατιστικη,Βελτιστοποιηση, Στοχαστικες Ανελιξεις,Οικονομικη αναλυση Ι,ΙΙ,ΙΙΙ,ΙV,V,Οικονομικα Μαθηματικα, Θεωρια μετρου,Επιχειρισιακη ερευνα,Παλινδρομηση,Αλγοριθμοι,Δειγματοληψια,Μαθηματικη Χρηματοοικονομικη θεωρια,Οικονομετρια,Υπολογιστικες Μεθοδοι στη στατιστικη,Μαθηματικη Προτυποποιηση

Παντως για quant χρειαζονται καλες γνωσεις οικονομικων, μαθηματικων, πληροφορικης. Τουλαχιστον απο οικ.επ. παιρνεις και επιλογης απο αλλα τμηματα οπα πχ πληροφορικη και στατιστικη...ενω η λοχρη οχι...

Η σεμφε και το μαθηματικο δεν ειναι οπα, εχει συνεπεια στην αγορα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Ρε παιδια στο λοχρη νομιζω δεν κανουν πολυ πρακτικα οικονομικα...πιο θεωρητικα χρηματοοικονομικα εχουν...εχουν πιο πολυ πληροφορικη απο οε αλλα και παλι για quant θελει προγραμματισμο!(οχι τρελα πραγματα αλλα οχι και word excel μονο!) Και στατιστικη κτλ πολυ λιγα στην αρχη εχει!

Στη σεμφε που ρωτησες στην αρχη τρως αγγουρι γιατι εχει πολυ φυσικη. Απο το 5ο εξαμηνο μπορεις να διαλεξεις κατ. εφ.μαθηματικων με ροες : εφαρμοσμενη αναλυση, στατιστικη, υπολογιστικα μαθηματικα. Ενδεικτικα μαθηματα:
Πιθανοτητες,αναλυση δεδομενων Η/Υ,Στατιστικη,Βελτιστοποιηση, Στοχαστικες Ανελιξεις,Οικονομικη αναλυση Ι,ΙΙ,ΙΙΙ,ΙV,V,Οικονομικα Μαθηματικα, Θεωρια μετρου,Επιχειρισιακη ερευνα,Παλινδρομηση,Αλγοριθμοι,Δειγματοληψια,Μαθηματικη Χρηματοοικονομικη θεωρια,Οικονομετρια,Υπολογιστικες Μεθοδοι στη στατιστικη,Μαθηματικη Προτυποποιηση

Παντως για quant χρειαζονται καλες γνωσεις οικονομικων, μαθηματικων, πληροφορικης. Τουλαχιστον απο οικ.επ. παιρνεις και επιλογης απο αλλα τμηματα οπα πχ πληροφορικη και στατιστικη...ενω η λοχρη οχι...

Η σεμφε και το μαθηματικο δεν ειναι οπα, εχει συνεπεια στην αγορα?

αφου εισαι τοσο αποφασισμενος θα πας μαθηματικο Αθηνας, θα το τελειωσεις με πανω απο 7, και μετα απο το λινκ που σου εδωσα θα κανεις ενα καλο μεταπτυχιακο στα χρηματοοικονομικα, και εισαι ..τσολιας!

πραγματικα ειναι πολυ καλη επιλογη και πολυ καλα αμοιβομενη.

εγω αντιθετα θα προτιμησω πρωτα τις χρηματοοικονομικες και μετα τις μαθηματικες, γιατι δεν μου πολυαρεσουν (στον βαθμο που τα διδασκουν στο μαθηματικο) τα μαθηματικα, ενω αντιθετως τρελαινομαι για οικονομικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
αφου εισαι τοσο αποφασισμενος θα πας μαθηματικο Αθηνας, θα το τελειωσεις με πανω απο 7, και μετα απο το λινκ που σου εδωσα θα κανεις ενα καλο μεταπτυχιακο στα χρηματοοικονομικα, και εισαι ..τσολιας!

πραγματικα ειναι πολυ καλη επιλογη και πολυ καλα αμοιβομενη.

εγω αντιθετα θα προτιμησω πρωτα τις χρηματοοικονομικες και μετα τις μαθηματικες, γιατι δεν μου πολυαρεσουν (στον βαθμο που τα διδασκουν στο μαθηματικο) τα μαθηματικα, ενω αντιθετως τρελαινομαι για οικονομικα

Καλα αποφασισμενος δεν ειμαι...εδω σου λεω οτι ειμαι αναμεσα σε μαθηματικο/σεμφε-οικ.επ-λοχρη-δετ:P
Αρα, εν τελει θες να ασχοληθεις με τα χρηματοοικονομικα αυτα καθεαυτα, ε; Γιατι νομιζα οτι ηθελες quant(οχι οτι δεν γινεσαι απο λοχρη, αλλα θα εχεις κενα)
Παντως ακομα δεν εχω κατασταλαξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
θεωρω πως στ λοχρη δεν μαθαινουν οσα χρειαζεται!
εχουμε εναν καθηγητη, που μας το πεταει συνεχως για το λοχρη! οτι εκει τους λενε πως θα βγουν και θα κανουν πολλα πραγματα, ενω ξερουν πολυ λιγες πιθανοτητες, και πολυ λιγες κατανομες κτλ κτλ !

η αυφαντη τα λεει αυτα?

Καλα αποφασισμενος δεν ειμαι...εδω σου λεω οτι ειμαι αναμεσα σε μαθηματικο/σεμφε-οικ.επ-λοχρη-δετ:P
Αρα, εν τελει θες να ασχοληθεις με τα χρηματοοικονομικα αυτα καθεαυτα, ε; Γιατι νομιζα οτι ηθελες quant(οχι οτι δεν γινεσαι απο λοχρη, αλλα θα εχεις κενα)
Παντως ακομα δεν εχω κατασταλαξει...

το καλυτερο τμημα για σενα ειναι σιγουρα το στατιστικο του οπα...το σεμφε εχει πολλες φυσικες και δεν δινεται εμφαση σε αυτα που θες να ασχοληθεις...στατιστικη οπα και μετα τραπεζικη-χρηματοοικονομικη παπει δηλωσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
το καλυτερο τμημα για σενα ειναι σιγουρα το στατιστικο του οπα...το σεμφε εχει πολλες φυσικες και δεν δινεται εμφαση σε αυτα που θες να ασχοληθεις...στατιστικη οπα και μετα τραπεζικη-χρηματοοικονομικη παπει δηλωσε...
γιατι ρε συ απο ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ δεν γινεται? και επειδη σε εχω ξαναρωτησει, θεωρεις το ΠΑΠΕΙ καλυτερο απο την ΑΣΟΕΕ στα αντιστοιχα τμηματα χρηματοοικονομικων?
Αρα, εν τελει θες να ασχοληθεις με τα χρηματοοικονομικα αυτα καθεαυτα, ε; Γιατι νομιζα οτι ηθελες quant(οχι οτι δεν γινεσαι απο λοχρη, αλλα θα εχεις κενα)
Παντως ακομα δεν εχω κατασταλαξει...
εγω χρηματιστης θελω να γινω (https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=3159727)
quant ειναι μια απο τις δουλειες που μου αρεσουν επισης πολυ, αλλα με το ΛΟΧΡΗ δεν την αποκλειω (και επιμενω πως δεν θα εχω κενα), ενω αντιθετα απο το μαθηματικο (που πρεπει να πας εσυ-αν θες σιγουρα quant), αποκλειω ολες τις αλλες δουλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
γιατι ρε συ απο ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ δεν γινεται? και επειδη σε εχω ξαναρωτησει, θεωρεις το ΠΑΠΕΙ καλυτερο απο την ΑΣΟΕΕ στα αντιστοιχα τμηματα χρηματοοικονομικων?

εννοειται θεωρα καλυτερο το λοχρη απλα στο παπει κανουνε ποιο πολυ ποσοτικα χρηματοοικονομικα απ οτι ειδα ενω το λοχρη καλυπτει ολο το φασμα και κανει και λογιστικη. και εννοειται γινεται και απο λοχρη και απο οδε (με κατευθυνση λογιστικη-χρηματοοικονομικη) ....με μεταπτυχιακο οτι θες γινεται...απλα βλεπω οτι το παιδι θελει να κανει πολλα μαθηματικα για αυτο τ προτεινω στατιστικο και μετα το παπει. και κενα εννοειται δεν θα εχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Financial,
Αν θες να γινεις quant ειναι τελειος συνδιασμος στατιστικη και μετα χρηατοικονομικα.Σαν να λεμε μακαρονια με κιμα.
Και προσεχε, απο στατιστικη μπορεις ευκολα να πας σε κατι αλλο.Το αντιθετο γινεται πολυ πιο δυσκολα.Αυτα στα λεω γιατι μιλαμε για το τμημα μου οποτε ξερω.
Για τα αλλα τμηματα θα πω απλα την γνωμη μου.Αμεσως καλυτερη επιλογη μαθηματικα αλλα εχει αρκετα μειονεκτηματα σε σχεση με στατιστικη
Αν πας χρημ παπει η λοχρη η δετ η κατι αλλο θα εισαι καταλληλος για χρηματιστης, κεφαλαια,χαρτοφυλακια.Για ασφαλιστικα ρισκ μανατζμετ δεν ειναι και τοσο καταλληλες.Δετ ισως λιγο πιο καταλληλη για μενα
Και κατι αλλο.Στην ηλικια που εισαι μπορει να σου ρεσει το quant μετα ομως να αλλαξεις γνωμη.Κρατα μια πισσηνη

τζον αν θες να γινεις χρηματιστης πηγαινε κανα χρημ,λοχρη οδε κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
thanks justin pieper



να το θεσω διαφορετικα:
Στατιστικη ΑΣΟΕΕ vs Μαθηματικο Αθηνας


τι λετε? σαφως το μαθηματικο υπερτερει γενικα, αλλα ας περιοριστουμε στις γνωσεις που χρειαζεται ενας για να γινει χρηματιστης, quant και τετοια επαγγελματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
thanks justin pieper



να το θεσω διαφορετικα:
Στατιστικη ΑΣΟΕΕ vs Μαθηματικο Αθηνας


τι λετε? σαφως το μαθηματικο υπερτερει γενικα, αλλα ας περιοριστουμε στις γνωσεις που χρειαζεται ενας για να γινει χρηματιστης, quant και τετοια επαγγελματα...

ασσος αλλα εσυ δεν θα δηλωσεις λοχρη οδε κτλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
ασσος αλλα εσυ δεν θα δηλωσεις λοχρη οδε κτλ?

ναι, εννοω στις πιο κατω επιλογες


το μηχανογραφικο μου:

1. ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ & ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 2. ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 3. ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ & ΤΡΑΠΕΖΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 4. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 5. ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 6. ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ 7. ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ 8. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 9. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 10. ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ & ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΕΜΠ 11. ΔΙΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 12. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 13. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 14. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ & ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 15. ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 16. ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 17. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 18. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 19. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 20. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΑΣ 21. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 22. ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ 23. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΧΙΟΣ) 24. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΘΡΑΚΗΣ (ΚΟΜΟΤΗΝΗ) 25. ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΑΝΤΕΙΟΥ 26. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ & ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΠΑΝΤΕΙΟΥ 27. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ & ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ - ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΣΑΜΟΣ) 28. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΣΑΜΟΣ) 29. ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) 30. ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΧΙΟΣ) 31. ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) 32. ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ 33. ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 34. ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΠΑΤΡΑΣ 35. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ 36. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ 37. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 38. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΠΑΤΡΑΣ 39. ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ & ΕΛΕΓΚΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 40. ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ & ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ (ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ) 41. ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΤΕΙ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΚΟΖΑΝΗ) 42. ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ & ΕΛΕΓΚΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ (ΠΡΕΒΕΖΑ) 43. ΕΜΠΟΡΙΑΣ & ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ 44. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ 45. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΠΑΤΡΑΣ 46. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΣΠΕΤΣΕΣ) 47. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ(Α.Σ.Τ.Ε.Α.Ν.) 48. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΡΟΔΟΥ (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ.) 49. ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΕΙ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ (ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Απο παντου μπορεις να κανεις quant το υποβαθρο σου ποσο μαλλον απο ασοεε.
εγω πχ εχω προπτυχιακο στο ΟΔΕ με κατευθυνση πληροφοριακα συστηματα διοικησης
και εκανα αιτηση για μεταπτυχιακο στο τμημα στατιστικης του ΟΠΑ .part-time ποσοτικων μεθοδων στην ληψη αποφασεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Πληροφορικη ΑΣΟΕΕ εχει καμια συνδεση με οικονομικα?
π.χ. εγω θελω οπωσδηποτε να ασχοληθω με οικονομικα, λογιστης-χρηματιστης κλπ.
να προτιμησω πληροφορικη ασοεε με τη σκέψη ότι ασοεε είναι άρα κάποια σχέση με οικονομικά θα έχω, ή να πάω σε κανα μαθηματικό της επαρχίας και να κάνω μετά μεταπτυχιακό στα οικονομικα?

γενικά ρωτω γιατι είμαι στη σκέψη αν θα δηλώσω πληροφορικές σχολές στο μηχανογραφικό μου, εκτός απο οικονομικές και μαθηματικές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
στην θεση σου μετα απο 4-5 χρονια εμπειριας στο ΟΠΑ κ γενικα απ οτι εχω ακουσει κ απο αλλους φοιτητες θα εβαζα αν ηθελα να γινω αυτο που θες :
1)λοχρη
2)οδε με κατευθυνση λογιστικης και χρηματοδοτικης
3)Λογ και τραπεζ. στο παπει
4)ΔΕΤ με κατευθυνση ποσοτικων μεθοδων (ισως και 3)
5)Οικονομικης επιστημης οπα

οχι πληροφορικη για δεν εχει να κανει με τπτ με αυτο που θες.Πληροφορικη Ασοεε ισως να εχει τα μαθηματα της επιχειρησιακης ερευνας αλλα νομιζω πως και παλι ξεφευγεις..

Θα πρεπει να κανετε ενα διαχωρισμο της καθαρης λογιστικης και των χρηματοοικονομικων του λοχρη και του ΟΔΕ με τα χρηματοοικονομικα που κανουν στην Στατιστικη.Στην στατιστικη κανουν στοχαστικα χρηματοοικονομικα κυριως και δεν ασχολουντε καθολου με λογιστικη.Πιο πολυ εχουν να κανουν με διαχειριση χαρτοφυλακιου,risk management,διαχειριση αποθεματων,βελτιστο κοστος -αποθεμα κτλ οσο αφορα τα μαθηματα που εχουν σχεση με management -οικονομικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top