4ο Πεδίο Σχολές 4ου πεδίου

Commander

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
oh yeah, δικιο εχεις απλα ηθελα να ξερω μηπως πηγαινω να ζητησω δουλεια και γελανε...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
καλησπερα παιδια, εψαξα αυτο που ζηταω αλλα δεν το βρηκα πουθενα....τελικα το ΟΔΕ εχει επαγγελματικη αποκατασταση? δεν με νοιαζει αν υστερει σε σχεση με τα οικονομικα απλα θελω να μαθω αν θα βρω δουλεια...:)

σιγα μην υστερουμε απεναντι σε οικονομικο σιγα, ειπαμε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριαα χανια

Νεοφερμένος

Η μαριαα χανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
να ρωτησω τους καθηγητες ή οποιος αλλος ξερει...ποιες σχολες απο το 5ο πεδίο θέλουν αγγλικα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
να ρωτησω τους καθηγητες ή οποιος αλλος ξερει...ποιες σχολες απο το 5ο πεδίο θέλουν αγγλικα??

Διεθνών Ευρωπαϊκών Οικονομικών & Πολιτικών Σπουδών (Παν/μιο Μακεδονίας)
Εφαρμογών Ξένων Γλωσσών στη Διοίκηση και στο Εμπόριο (ΤΕΙ Ηπείρου)
Τουριστικών Επιχειρήσεων (σχολές ΤΕΙ)
Τουριστικών Επαγγελμάτων (ΤΕΙ Ρόδου και Αγ. Νικολάου Κρήτης)
Ναυτιλιακών Σπουδών Παν/μίου Πειραιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριαα χανια

Νεοφερμένος

Η μαριαα χανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
δεν εχει αει για τουριστικη ?? τει ειναι :O??καΛΑ ειμαι τελειως ασχετη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
δεν εχει αει για τουριστικη ?? τει ειναι :O??καΛΑ ειμαι τελειως ασχετη...

Όχι μόνο Τ.Ε.Ι..Αλλά έχει μεταπτυχιακό το Πανεπιστήμιο Αιγαίου στο τουρισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριαα χανια

Νεοφερμένος

Η μαριαα χανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Όχι μόνο Τ.Ε.Ι..Αλλά έχει μεταπτυχιακό το Πανεπιστήμιο Αιγαίου στο τουρισμό.
δεν γινεται να πας κατευθειαν εκει?χωρις πτυχιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.

μαριαα χανια

Νεοφερμένος

Η μαριαα χανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
εννοω αν γινεται να δηλωσω κατευθειαν πανεπ αιγαιου γαι τουρισμο?
ή δεν υπάρχει??

Όχι μόνο μεταπτυχιακό έχει.Για κατευθείαν πας σε Τ.Ε.Ι.
Βασικά τώρα που το έψαξα λίγο καλύτερα δεν είναι απαραίτητο να περάσεις στο Α.Ε.Ι Αιγαίου για να κάνεις μεταπτυχιακό στο τουρισμό.Μπορείς και από άλλα οικονομικά τμήματα.Ειδικότερα:

Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στον "Σχεδιασμό, τη Διοίκηση και Πολιτική του Τουρισμού" οργανώνουν και λειτουργούν στη Χίο για το ακαδημαϊκό έτος 2011-12 το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων σε συνεργασία με τα Τμήματα Γεωγραφίας, Περιβάλλοντος και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Οι μεταπτυχιακές σπουδές στο συγκεκριμένο Πρόγραμμα οδηγούν στη λήψη Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης, είτε στη Στρατηγική Τουριστική Ανάπτυξη είτε στη Διοικητική Φιλοξενία, μετά από κύκλο σπουδών διάρκειας τριών εξαμήνων. Στο Πρόγραμμα θα γίνουν δεκτοί κατ' ανώτατο όριο 25 υποψήφιοι ανά κατεύθυνση, πτυχιούχοι τμημάτων: Οικονομικών Σπουδών και Διοίκησης Επιχειρήσεων, Περιβάλλοντος, Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας, Κοινωνιολογίας, Γεωγραφίας, Θετικών Επιστημών κ.λπ.

Πηγή:'Eθνος.

https://www.alfavita.gr/artro.php?id=43729
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Γεια σας! Προσπαθώ εδώ και καιρό να βρω μια σχολή που να ανταποκρίνεται όσο το δυνατόν περισσότερο στα ενδιαφέροντά μου!
Θέλω να γίνω ποσοτικός αναλυτής, να ασχοληθώ με quantitative economics.
Οι Ποσοτικοί Αναλυτές σχεδιάζουν και υλοποιούν σύνθετα μοντέλα που επιτρέπουν στις Χρηματοπιστωτικές Επιχειρήσεις να τιμολογούν και να εμπορεύονται τίτλους. Απασχολούνται κατά κύριο λόγο σε Τράπεζες Επενδύσεων και σε Κερδοσκοπικά Κεφάλαια (Hedge Funds) , αλλά ορισμένες φορές και σε Εμπορικές Τράπεζες, Ασφαλιστικές Εταιρείες, Εταιρείες Συμβούλων Διαχείρισης και σε Εταιρείες παροχής Οικονομικού Λογισμικού και Πληροφοριών.
Οι Quants που συνεργάζονται απευθείας με τους διαπραγματευτές (traders), παρέχοντάς τους εργαλεία τιμολόγησης και συναλλαγών, συχνά αναφέρονται ως «Front Office Quants». Οι «Back Office Quants» αξιολογούν τα μοντέλα, διεξάγουν έρευνες και δημιουργούν νέες στρατηγικές. Στις Τράπεζες και στις Ασφαλιστικές Εταιρείες, το έργο τους επικεντρώνεται περισσότερο στη Διαχείριση των Κινδύνων (Risk Management) και λιγότερο σε στρατηγικές διαπραγμάτευσης. Η εργασία του «Front Office Quant» είναι συνήθως πιο αγχωτική και απαιτητική, αλλά είναι καλύτερα αμειβόμενη.

ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ
Ένας Quant θα πρέπει να κατανοεί τις ακόλουθες μαθηματικές έννοιες:
Λογισμός (συμπεριλαμβανομένων του Διαφορικού, του Ολοκληρωτικού και του Στοχαστικού)
Γραμμική άλγεβρα και διαφορικές εξισώσεις
Πιθανότητες και Στατιστική
Βασικές γνώσεις στα εξής χρηματοοικονομικά θέματα:
Θεωρία Χαρτοφυλακίου
Ίδια Κεφάλαια και τα παράγωγα επιτοκίων (interest rate derivatives), συμπεριλαμβανομένων των εξωτικών (exotics)
Προϊόντα Πιστωτικού Κινδύνου
Μερικοί Quants εξειδικεύονται σε συγκεκριμένα προϊόντα, όπως τα εμπορεύματα (commodities), συνάλλαγμα (foreign exchange) ή χρεόγραφα με κάλυψη περιουσιακών στοιχείων (asset-backed securities).
Γνώσεις σε θέματα Υπολογιστών
Οι δεξιότητες Λογισμικού (Software) είναι επίσης κρίσιμες για την εργασιακή απόδοση. Η γλώσσα C + + χρησιμοποιείται συνήθως για εφαρμογές διαπραγματεύσεων υψηλής συχνότητας ενώ η offline στατιστική ανάλυση πραγματοποιείται μέσω Matlab, SAS, S-PLUS / R ή άλλου παρόμοιου πακέτου. Γνώσεις Τιμολόγησης μπορεί επίσης να ενσωματωθούν σε εργαλεία διαπραγματεύσεων που δημιουργήθηκαν με Java, . NET ή VBA, και που πολύ συχνά ολοκληρώνονται με Excel. Επίσης οι Τεχνικές Μόντε Κάρλο είναι ουσιαστικής σημασίας.



Αρα με βαση αυτα ποια ή ποιες σχολες στην Αθηνα ειναι πιο κοντα σε αυτα? Μια οικονομικη? Δηλ. οικ.επ. ασσοε ή λοχρη ή δετ(ποια απο ολες) ή μαθηματικο/σεμφε?
Θα ηθελα να εχουμε ποικιλια αποψεων! Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Γεια σας! Προσπαθώ εδώ και καιρό να βρω μια σχολή που να ανταποκρίνεται όσο το δυνατόν περισσότερο στα ενδιαφέροντά μου!
Θέλω να γίνω ποσοτικός αναλυτής, να ασχοληθώ με quantitative economics.
Οι Ποσοτικοί Αναλυτές σχεδιάζουν και υλοποιούν σύνθετα μοντέλα που επιτρέπουν στις Χρηματοπιστωτικές Επιχειρήσεις να τιμολογούν και να εμπορεύονται τίτλους. Απασχολούνται κατά κύριο λόγο σε Τράπεζες Επενδύσεων και σε Κερδοσκοπικά Κεφάλαια (Hedge Funds) , αλλά ορισμένες φορές και σε Εμπορικές Τράπεζες, Ασφαλιστικές Εταιρείες, Εταιρείες Συμβούλων Διαχείρισης και σε Εταιρείες παροχής Οικονομικού Λογισμικού και Πληροφοριών.
Οι Quants που συνεργάζονται απευθείας με τους διαπραγματευτές (traders), παρέχοντάς τους εργαλεία τιμολόγησης και συναλλαγών, συχνά αναφέρονται ως «Front Office Quants». Οι «Back Office Quants» αξιολογούν τα μοντέλα, διεξάγουν έρευνες και δημιουργούν νέες στρατηγικές. Στις Τράπεζες και στις Ασφαλιστικές Εταιρείες, το έργο τους επικεντρώνεται περισσότερο στη Διαχείριση των Κινδύνων (Risk Management) και λιγότερο σε στρατηγικές διαπραγμάτευσης. Η εργασία του «Front Office Quant» είναι συνήθως πιο αγχωτική και απαιτητική, αλλά είναι καλύτερα αμειβόμενη.

ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ
Ένας Quant θα πρέπει να κατανοεί τις ακόλουθες μαθηματικές έννοιες:
Λογισμός (συμπεριλαμβανομένων του Διαφορικού, του Ολοκληρωτικού και του Στοχαστικού)
Γραμμική άλγεβρα και διαφορικές εξισώσεις
Πιθανότητες και Στατιστική
Βασικές γνώσεις στα εξής χρηματοοικονομικά θέματα:
Θεωρία Χαρτοφυλακίου
Ίδια Κεφάλαια και τα παράγωγα επιτοκίων (interest rate derivatives), συμπεριλαμβανομένων των εξωτικών (exotics)
Προϊόντα Πιστωτικού Κινδύνου
Μερικοί Quants εξειδικεύονται σε συγκεκριμένα προϊόντα, όπως τα εμπορεύματα (commodities), συνάλλαγμα (foreign exchange) ή χρεόγραφα με κάλυψη περιουσιακών στοιχείων (asset-backed securities).
Γνώσεις σε θέματα Υπολογιστών
Οι δεξιότητες Λογισμικού (Software) είναι επίσης κρίσιμες για την εργασιακή απόδοση. Η γλώσσα C + + χρησιμοποιείται συνήθως για εφαρμογές διαπραγματεύσεων υψηλής συχνότητας ενώ η offline στατιστική ανάλυση πραγματοποιείται μέσω Matlab, SAS, S-PLUS / R ή άλλου παρόμοιου πακέτου. Γνώσεις Τιμολόγησης μπορεί επίσης να ενσωματωθούν σε εργαλεία διαπραγματεύσεων που δημιουργήθηκαν με Java, . NET ή VBA, και που πολύ συχνά ολοκληρώνονται με Excel. Επίσης οι Τεχνικές Μόντε Κάρλο είναι ουσιαστικής σημασίας.



Αρα με βαση αυτα ποια ή ποιες σχολες στην Αθηνα ειναι πιο κοντα σε αυτα? Μια οικονομικη? Δηλ. οικ.επ. ασσοε ή λοχρη ή δετ(ποια απο ολες) ή μαθηματικο/σεμφε?
Θα ηθελα να εχουμε ποικιλια αποψεων! Ευχαριστω!

τετοια σχολη που ψαχνεις δεν θα βρεις....καλυτερα να σπουδασεις χρηματοοικονομικα η οικονομικα και να κανεις σε μεταπτυχιακο αυτο που θελεις....πανω σε αυτα υπαρχουν πολλα τμηματα¨...λοχρη οδε οικονομικο κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
τετοια σχολη που ψαχνεις δεν θα βρεις....καλυτερα να σπουδασεις χρηματοοικονομικα η οικονομικα και να κανεις σε μεταπτυχιακο αυτο που θελεις....πανω σε αυτα υπαρχουν πολλα τμηματα¨...λοχρη οδε οικονομικο κτλ...

Κοιτα εννοειται οτι τετοια αυτουσια σχολη δεν θα βρω...απλα ψαχνω τι θα μου εδινε οσο το δυνατον καλυτερο backround...
Εγω σκεφτομουν:
1)μαθηματικο/σεμφε:
+ Εχει τετοια μαθηματα(στατιστικη-πιθανοτητες πολυ, και ιδιαιτερα στη σεμφε εχει και υπολογιστικα μαθηματικα, οικονομικα μαθηματικα
- Δεν εχει οικονομικο προφιλ, ουτε οικονομικα μαθηματα( μικρο-μακρο, οικονομετρια, μαθηματα για χρηματοοικονομικα ενω αυτα διδασκονται με εμβαθυνση στα οικον. τμηματα)
2) Οικονομικων επιστημων ΟΠΑ
+ Βλεπω οτι εχει μαθηματα πρακτικα: Μαθηματικα για οικ. Ι,ΙΙ,ΙΙΙ, Στατιστικη Ι, ΙΙ, Οικονομετριες, και κατευθυνση Χρηματοοικονομικων
+ Θεωρω πολυ σημαντικο οτι σου δινεται η δυνατοτητα να επιλεξεις μαθηματα απο αλλα τμηματα οπα ( λοχρη, πληροφορικη, στατιστικη) Εμβαθυνεις ετσι και αποκτας πιο εξειδικευμενες γνωσεις! (ΒΑΣΙΚΟ)
- Ακουω απο πολλους οτι παρ'ολα αυτα ειναι πολυ θεωρητικουρα το τμημα!!! Δεν το καταλαβαινω γιατι εχει μαθηματα οπως τα παραπανω που αποδεικνυουν το αντιθετο! Αλλα μηπως θεωρειται ελλιπες?
3) ΛΟΧΡΗ
+ Κατευθυνση χρηματοοικονομικων, εχει μαθηματα πληροφορικης και μαθηματικων
-Νομιζω οτι εχει μεν εξειδικευμενο χαρακτηρα στα χρηματοοικονομικα, αλλα ειναι πιο πολυ θεωρητικα(ετσι μου φαινονται)...νομιζω οτι εχει λιγοτερα ''μαθηματικα'' μαθηματα απο το οικ.επ
- Δεν δινεται η δυνατοτητα επιλογης μαθηματων απο αλλα τμηματα οπα!!! Αρα, δεν μπορεις να εξειδικευτεις σε καποιο αντικειμενο με παραπανω γνωσεις!
4) ΔΕΤ
+ Εχει κατευθυνση ποσοτικων μεθοδων, και γενικα πολυ ενδιαφεροντα μαθηματα!! Πιο πρακτικα...μου αρεσει!
- Ομως, μηπως και εδω οι γνωσεις στατιστικης, μαθηματικων,οικονομετριας κτλ υστερουν? Δεν ειμαι σιγουρος εδω...(ουτε πολλες επιλογες απο αλλα τμηματα εχει!)

Πραγματικα ειμαι σε αδιεξοδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eφαρμοσμένων μαθηματικών κρήτης με καμιά 10αρια επιλεγόμενες οικονομίες από το Οικονομικό;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Κοιτα εννοειται οτι τετοια αυτουσια σχολη δεν θα βρω...απλα ψαχνω τι θα μου εδινε οσο το δυνατον καλυτερο backround...
Εγω σκεφτομουν:
1)μαθηματικο/σεμφε:
+ Εχει τετοια μαθηματα(στατιστικη-πιθανοτητες πολυ, και ιδιαιτερα στη σεμφε εχει και υπολογιστικα μαθηματικα, οικονομικα μαθηματικα
- Δεν εχει οικονομικο προφιλ, ουτε οικονομικα μαθηματα( μικρο-μακρο, οικονομετρια, μαθηματα για χρηματοοικονομικα ενω αυτα διδασκονται με εμβαθυνση στα οικον. τμηματα)
2) Οικονομικων επιστημων ΟΠΑ
+ Βλεπω οτι εχει μαθηματα πρακτικα: Μαθηματικα για οικ. Ι,ΙΙ,ΙΙΙ, Στατιστικη Ι, ΙΙ, Οικονομετριες, και κατευθυνση Χρηματοοικονομικων
+ Θεωρω πολυ σημαντικο οτι σου δινεται η δυνατοτητα να επιλεξεις μαθηματα απο αλλα τμηματα οπα ( λοχρη, πληροφορικη, στατιστικη) Εμβαθυνεις ετσι και αποκτας πιο εξειδικευμενες γνωσεις! (ΒΑΣΙΚΟ)
- Ακουω απο πολλους οτι παρ'ολα αυτα ειναι πολυ θεωρητικουρα το τμημα!!! Δεν το καταλαβαινω γιατι εχει μαθηματα οπως τα παραπανω που αποδεικνυουν το αντιθετο! Αλλα μηπως θεωρειται ελλιπες?
3) ΛΟΧΡΗ
+ Κατευθυνση χρηματοοικονομικων, εχει μαθηματα πληροφορικης και μαθηματικων
-Νομιζω οτι εχει μεν εξειδικευμενο χαρακτηρα στα χρηματοοικονομικα, αλλα ειναι πιο πολυ θεωρητικα(ετσι μου φαινονται)...νομιζω οτι εχει λιγοτερα ''μαθηματικα'' μαθηματα απο το οικ.επ
- Δεν δινεται η δυνατοτητα επιλογης μαθηματων απο αλλα τμηματα οπα!!! Αρα, δεν μπορεις να εξειδικευτεις σε καποιο αντικειμενο με παραπανω γνωσεις!
4) ΔΕΤ
+ Εχει κατευθυνση ποσοτικων μεθοδων, και γενικα πολυ ενδιαφεροντα μαθηματα!! Πιο πρακτικα...μου αρεσει!
- Ομως, μηπως και εδω οι γνωσεις στατιστικης, μαθηματικων,οικονομετριας κτλ υστερουν? Δεν ειμαι σιγουρος εδω...(ουτε πολλες επιλογες απο αλλα τμηματα εχει!)

Πραγματικα ειμαι σε αδιεξοδο!

για το οικονομικο που λεμε οτι ειναι θεωρητικουρα ειναι γιατι εχει ολο μικρο μακρο κτλ δηλαδη θεωριες χωρις ουσιαστικες εφαρμογες...καταλαβα τι θες...θα σου προτεινα το τμημα στατιστικης του οπα...που κανεις πολλα μαθηματικα στατιστικη και εχεις την επιλογη πολλων μαθηματων σχετικα με αυτα που σε ενδιαφερει απο αλλα τμηματα του οπα...αν θες να κανεις σοβαρα μαθηματα μαθηματικων και στατιστικης μονο στο στατιστικο της ασοεε θα τα βρεις.α ριξε και μια ματια στο τμημα χρηματοοικονομικης και τραπεζικης διοικητικης του παπει...η αυτο η τ στατιστικο της ασοεε νομιζω σου ταιριαζει...δεν εχουν και τρομερη βαση κιολας τα τμηματα αυτα...φετοε εδωσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Οχι,δεν ξερω αν το ανεφερα...Δεν εδωσα, τωρα προετοιμαζομαι σιγα σιγα, απλα ψαχνομαι...στατιστικο το εχω κοιταξει...καλο μου φαινεται...Iliaso μονο σχολες Αθηνας θελω! Αρα μαλλον σεμφε ή στατιστικο...το καλο ειναι πως και το δετ εχει τετοια μαθηματα...Οποιος αλλος το εχει ψαξει ας πει! ( ειχα δει σε αλλο τοπικ, καποιον που ηθελε ακριβως αυτο, να γινει quant, και ελεγε οτι θα πηγαινε λοχρη...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Οχι,δεν ξερω αν το ανεφερα...Δεν εδωσα, τωρα προετοιμαζομαι σιγα σιγα, απλα ψαχνομαι...στατιστικο το εχω κοιταξει...καλο μου φαινεται...Iliaso μονο σχολες Αθηνας θελω! Αρα μαλλον σεμφε ή στατιστικο...το καλο ειναι πως και το δετ εχει τετοια μαθηματα...Οποιος αλλος το εχει ψαξει ας πει! ( ειχα δει σε αλλο τοπικ, καποιον που ηθελε ακριβως αυτο, να γινει quant, και ελεγε οτι θα πηγαινε λοχρη...)
Μην ανησυχείς σχετικά με τη βαθμολογία σου πάντως, ΣΕΜΦΕ, Μαθηματικό και ειδικά το Στατιστικό έχουν χαμηλές βάσεις.
Τώρα,πόσα μόρια θα σου "χρειαστούν" για να φτουρήσεις μέσα στη σχολή,είναι άλλο θέμα!

Σχετικά με το τι να διαλέξεις,δεν έχω να σου δώσω κάποια συμβουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Μην ανησυχείς σχετικά με τη βαθμολογία σου πάντως, ΣΕΜΦΕ, Μαθηματικό και ειδικά το Στατιστικό έχουν χαμηλές βάσεις.
Τώρα,πόσα μόρια θα σου "χρειαστούν" για να φτουρήσεις μέσα στη σχολή,είναι άλλο θέμα!

Σχετικά με το τι να διαλέξεις,δεν έχω να σου δώσω κάποια συμβουλή.


Εισαι σε μια σχολη που φαινεται σε μενα πολυ ενδιαφερουσα....Τα μαθηματα ειναι μονο θεωρητικα? Με τα καταλληλα επιλογης και κατευθυνση χρηματοοικονομικων παιρνεις οσο το δυνατον πιο καλα εφοδια?(για τα παραπανω ενδιαφεροντα μου, τονιζω οχι να ταυτιζεται η σχολη(αδυνατο) απλα να δινει καλο υποβαθρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
H καταλληλοτερη σχολη για σενα ειναι στατιστικη οπα.Παιρνεις και τα αντοιστοιχα μαθηματα χρηματοοικονομικων,κανεις και ενα μεταπτυχιακο στα χρηματοικονομικα η στο ρισκ και εισαι μια χαρα.
Και απο μαθηματικο-σεμφε μπορεις αλλα εναι πιο εμεσσος(μακρυς) και δυσκολος δρομος.
Μετα θα σου προτεινα το χρηματοικονομικς και τραπεζικης στο παπει αλλα και το λοχρη.Και μετα το δετ που υπαρχει διεξοδος.Προσεχε ομως γιατι τα συγχεεις.Το ρισκ μανατζμεντ ,τα ασφαλιστικα με τα χαρτοφυλακια και ολα οσα ανεφερες δεν ειναι ιδιο πραγμα.Αλλα κανει ενας στατιστικος αλλα ενας χρηματοικονομικος.Αν τα συνδιασεις για μενα ειναι απο τους καλυτερους συνδιασμους που μπορεις να κανεις.Εχω ψαχτει για το θεμα γιατι ενδιαφερομαι και εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
αυτο που σου προτεινα εξ αρχης σου προτεινουν και τα αλλα παιδια..στατιστικο οπα και ενναλακτικη τραπεζικη παπει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top