Γενικό -  Λογοτεχνία και Ιστορία χωρίς Φροντιστήριο

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Μπα με τα αρχαία δεν το έχω και τόσο πολύ. επαφή ναι είχαμε καθημερινά σχεδόν αλλά.....εμπειρικά καταλαβαίνω τους Πατέρες που 4 χρόνια τους ξεσκονίσαμε αλλά γραμματική και συντακτικό θέλει διάβασμα. Βιολογία μου φαίνεται το πιο εύκολο γιατι έχω πάρα πολύ υλικό και καλό υλικο. Ιστορία νομίζω ότι πρέπει πρώτα να μάθεις καλή παπαγαλία και μετα πηγές πολύ εξάσκηση οπότε νομίζω ότι αν κάνω από Φεβρουάριο πολλές πηγές θα βγει κάτι. Κείμενα μου δημιουργούνται καποιες απορίες τις σημειώνω και θα τις ρωτάω εδώ :redface:και σε όποιον φιλόλογο βρίσκω κι ασχολείται με Γ΄Λυκείου! Λατινικά ξεκίνησα από το βιβλίο της Β΄λυκείου γραμματική και συντακτικό ανά κεφαλαιο προσπαθώντας να μην αφήνω κανένα κενό.

Τώρα ποιά σχολη θέλω. Η μια είναι ελληνικής φιλολογιας στην Κομοτηνή και η άλλη ισπανικη-ιταλικη φιλολογια!!! Αλλά όπου κι αν περάσω θα μου αρέσει. Πιο πολύ για τις γνώσεις πάω κσι για να μη πάθω κατάθλιψη .... χωρίς σχολή. Στο μεταπτυχιακό δεν έχει συχνες παρακολουθήσεις. Προς το παρον τουλάχιστον.

Μια ερώτηση που θα ήθελα να σας κάνω μιας και πάτε φροντιστήριο είναι πόσο περίπου σας κοστίζει για τα 6 μαθήματα?? κι επίσης δέχονται στην μέση της χρονιάς?(Νοέμβριο) άτομα??
κοιταξε: αν βαλουν τοσο ευκολα θεματα στην ιστορια οπως φετος τοτε και απο φλεβαρη να κανεις μαθηματα δεν θα εχεις κανενα προβλημα.ομως νομιζω πως τα φετινα θεματα στην ιστορια-δεν το λεω για να σε αγχωσω-θα ειναι παλουκια !υπαρχουν και βοηθηματα με πηγες για να εξασκηθεις αλλα πανω απο ολα προσπαθησε να μαθεις λεξη προς λεξη ολο το βιβλιο γιατι διαφορετικα θα εχεις προβλημα.βιολογια αν εχεις σημειωσεις και ασκησεις και μαθεις καλα ολη την υλη δεν θα εχεις προβλημα.ωστοσο να ξερεις οτι τα αρχαια ειναι απαιτητικα-εκτος απο το αγνωστο που θα ειναι και φετος ΄΄τσιμπημενο΄΄ αλλα οχι και τοσο δυσκολο το γνωστο ειναι απιστευτα απαιτητικο(αν θες βοηθεια και εχεις καποια απορια θα χαρω να σου απαντησω)πανω απο ολα ο φιλοσοφικος λογος χρειαζεται κατανοηση σε βαθος και πρει να κανεις πολλες συνδυαστικες ερωτησεις.για την εκθεση ο θεος βοηθος-προσπαθησε καλυτερα να δεις τα ειδη των ασκησεων για να ξερεις περιπου πως πρεπει να απαντας. ο κρητικος θα σε δυσκολεψει ισως στη λογοτεχνια αλλα να προσεξεις πολυ τα αντικλειδια του παυλοπουλου και τον παπαδιαμαντη γιατι ειναι πολυ δυσκολος.δεν θελω να σε αγχωσω αλλα πρεπει να επιταχυνεις καπως τον ρυθμο σου στα λατινικα καθως και μονο το συντακτικο της γ ειναι πολυ απαιτητικο!επειδη οι σχολες που θες δεν ειναι υψηλοβαθμος με σωστο διαβασμα νομιζω οτι θα καταφερεις να περασεις σε καποιες απο αυτες.
συνηθως στη γ λυκειου θεωρητικη κοστιζει 400 ευρω(καπου εκει κυμαινονται οι τιμες εξαρταται βεβαια και απο σε ποια πολη μενεις για παραδειγμα(εχεις πολλες επιλογες).τωρα αν πας τον νοεμβρη θα σε δεχτουν(αφου πληρωνεις;))αλλα μαλλον θα πιεστεις γιατι θα κανεις και προσθετα μαθηματα για να φτασεις στο σημειο της υλης που ειναι το τμημα που θα πας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellla

Νεοφερμένος

Η stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
κοιταξε: αν βαλουν τοσο ευκολα θεματα στην ιστορια οπως φετος τοτε και απο φλεβαρη να κανεις μαθηματα δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
ομως νομιζω πως τα φετινα θεματα στην ιστορια-δεν το λεω για να σε αγχωσω-θα ειναι παλουκια !υπαρχουν και βοηθηματα με πηγες για να εξασκηθεις αλλα πανω απο ολα προσπαθησε να μαθεις λεξη προς λεξη ολο το βιβλιο γιατι διαφορετικα θα εχεις προβλημα.βιολογια αν εχεις σημειωσεις και ασκησεις και μαθεις καλα ολη την υλη δεν θα εχεις προβλημα.ωστοσο να ξερεις οτι τα αρχαια ειναι απαιτητικα-εκτος απο το αγνωστο που θα ειναι και φετος ΄΄τσιμπημενο΄΄ αλλα οχι και τοσο δυσκολο το γνωστο ειναι απιστευτα απαιτητικο(αν θες βοηθεια και εχεις καποια απορια θα χαρω να σου απαντησω)πανω απο ολα ο φιλοσοφικος λογος χρειαζεται κατανοηση σε βαθος και πρει να κανεις πολλες συνδυαστικες ερωτησεις.για την εκθεση ο θεος βοηθος-προσπαθησε καλυτερα να δεις τα ειδη των ασκησεων για να ξερεις περιπου πως πρεπει να απαντας. ο κρητικος θα σε δυσκολεψει ισως στη λογοτεχνια αλλα να προσεξεις πολυ τα αντικλειδια του παυλοπουλου και τον παπαδιαμαντη γιατι ειναι πολυ δυσκολος.δεν θελω να σε αγχωσω αλλα πρεπει να επιταχυνεις καπως τον ρυθμο σου στα λατινικα καθως και μονο το συντακτικο της γ ειναι πολυ απαιτητικο!επειδη οι σχολες που θες δεν ειναι υψηλοβαθμος με σωστο διαβασμα νομιζω οτι θα καταφερεις να περασεις σε καποιες απο αυτες.
συνηθως στη γ λυκειου θεωρητικη κοστιζει 400 ευρω(καπου εκει κυμαινονται οι τιμες εξαρταται βεβαια και απο σε ποια πολη μενεις για παραδειγμα(εχεις πολλες επιλογες).τωρα αν πας τον νοεμβρη θα σε δεχτουν(αφου πληρωνεις;))αλλα μαλλον θα πιεστεις γιατι θα κανεις και προσθετα μαθηματα για να φτασεις στο σημειο της υλης που ειναι το τμημα που θα πας



Φιλοσοφία επειδή κάναμε στο πανεπιστήμιο και ήμουν κάλη δεν φοβάμαι την κατανόηση-ερμηνευτικά του γνωστου. Έχει μια εβδομάδα που ξεκίνησα διάβασμα. Πιστέυω μέχρι την άλλη κυριακή να έχω τελειώσει τα λατινικά της β΄λυκειου. Αχ αυτή η ιστορία.... έχει να κρατήσει βιβλιο η μανούλα μου και το αγοράκι μου θα τους πρίξω!!!
ο κρητικός όντος είναι τσιμπημένος και τον παλεύω. Ο παπαδιαμάντης δεν μου είχε φανεί δύσκολος όταν τον είχα κάνει αλλά δεν θυμαμαι και λεπτομέριες. Έχουν περάσει και 4 χρόνια. Τα αντικλειδια δεν τα έχω διδαχτει ποτέ...:(

Να ρωτήσω αν εσαι φιλόλογος??? ή απλά δίνεις κι εσυ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Φιλοσοφία επειδή κάναμε στο πανεπιστήμιο και ήμουν κάλη δεν φοβάμαι την κατανόηση-ερμηνευτικά του γνωστου. Έχει μια εβδομάδα που ξεκίνησα διάβασμα. Πιστέυω μέχρι την άλλη κυριακή να έχω τελειώσει τα λατινικά της β΄λυκειου. Αχ αυτή η ιστορία.... έχει να κρατήσει βιβλιο η μανούλα μου και το αγοράκι μου θα τους πρίξω!!!
ο κρητικός όντος είναι τσιμπημένος και τον παλεύω. Ο παπαδιαμάντης δεν μου είχε φανεί δύσκολος όταν τον είχα κάνει αλλά δεν θυμαμαι και λεπτομέριες. Έχουν περάσει και 4 χρόνια. Τα αντικλειδια δεν τα έχω διδαχτει ποτέ...:(

Να ρωτήσω αν εσαι φιλόλογος??? ή απλά δίνεις κι εσυ???
ειμαι πρωτοετης φοιτητρια φιλολογιας;)η ιστορια χρειαζεται μεγαλη υπομονη!αν θες μπορεις να κανεις και μονη σου εξσκηση στις πηγες.ειναι δυσκολα τα ατιμα τα αντικλειδια(νομιζω πεσανε φετος στις επαναληπτικες οποτε μπορει και να μην τα βαλουν φετος)εγω λεω να προσεξεις περισσοτερο τον παπαδιαμαντη γιατι σε αντιθεση με τον βιζυηνο εχει πεσει λιγοτερες φορες(γενικα σε ολες τις εξετασεις -πανελληνιες -εσπερινων-τεκνων ελληνων του εξωτερικου).α και στην ιστορια να κανεις οπωσδηποτε συνδυαστικες ερωτησεις(αν θες καθε φορα που τελειωνεις ενα κεφαλαιο στην ιστορια μπορω να σου δωσω ερωτησεις του κεφαλαιου).επισης τα λατινικα ειναι πολλα!!!!!τα αρχαια ειναι το πιο απαιτητικο μαθημα(οποιαδηποτε απορια εχεις στο αδιδακτο νομιζω οτι θα μπορω να σε βοηθησω-ειναι το αγαπημενο μου.)-επισης το διδαγμενο θελει συνδυαστικες ερωτησεις.να δουλεψεις καλα ΄΄τα πολιτικα΄΄του αριστοτελη(εγω πιστευω οτι αυτα εχουν μεγαλες πιθανοτητες για φετος ασε που ο πρωταγορας επεσε και στις επαναληπτικες περυσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellla

Νεοφερμένος

Η stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
ειμαι πρωτοετης φοιτητρια φιλολογιας;)η ιστορια χρειαζεται μεγαλη υπομονη!αν θες μπορεις να κανεις και μονη σου εξσκηση στις πηγες.ειναι δυσκολα τα ατιμα τα αντικλειδια(νομιζω πεσανε φετος στις επαναληπτικες οποτε μπορει και να μην τα βαλουν φετος)εγω λεω να προσεξεις περισσοτερο τον παπαδιαμαντη γιατι σε αντιθεση με τον βιζυηνο εχει πεσει λιγοτερες φορες(γενικα σε ολες τις εξετασεις -πανελληνιες -εσπερινων-τεκνων ελληνων του εξωτερικου).α και στην ιστορια να κανεις οπωσδηποτε συνδυαστικες ερωτησεις(αν θες καθε φορα που τελειωνεις ενα κεφαλαιο στην ιστορια μπορω να σου δωσω ερωτησεις του κεφαλαιου).επισης τα λατινικα ειναι πολλα!!!!!τα αρχαια ειναι το πιο απαιτητικο μαθημα(οποιαδηποτε απορια εχεις στο αδιδακτο νομιζω οτι θα μπορω να σε βοηθησω-ειναι το αγαπημενο μου.)-επισης το διδαγμενο θελει συνδυαστικες ερωτησεις.να δουλεψεις καλα ΄΄τα πολιτικα΄΄του αριστοτελη(εγω πιστευω οτι αυτα εχουν μεγαλες πιθανοτητες για φετος ασε που ο πρωταγορας επεσε και στις επαναληπτικες περυσι!
ΑΧ Είσαι πολύ καλή!! ευχαριστώ!!!!!!!!!! Να σου πω την αλήθεια άγνωστο έχω πάρα πολλές απορίες!!!!!!!!!! δεν βγάζω άκρη. Πρωταγόρας είναι ο αγαπημένος μου!!!

ερωτήσεις ιστορίας έχω σε όλα τα κεφάλαια!! ευχαριστώ πολύ για την προθυμία σου!!! Πάρα πολύ!!!!!

ναι τα σκασμένα τα λατινικά!! καλά που μου θυμίζουν ισπανικά που τα αγαπάω!! θα τα μάθουμε όμως δεν έχουν κι άλλη επιλογή!!

Η ιστορία όντως θέλει υπομονή!! Έχω και μια απορία πάνω στο θέμα…η παπαγαλία μαθαίνεται από την αρχή ακριβώς ή στην αρχή το μαθαίνεις όσο πιο κοντά στο βιβλίο μπορείς και μετά με τις επαναλήψεις και τα πολλά διαγωνίσματα το τελειοποιείς??
πηγές έχω σκοπό να κάνω αλλά δεν έχω να μου τις διορθώσουν.

τυχερή που είσαι φιλολογία!!!!! το θέλω πολυυυυυυυυυυυυ!!!!!! 14 + είχε πέρσι η φιλολογία Κομοτηνής που θέλω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ΑΧ Είσαι πολύ καλή!! ευχαριστώ!!!!!!!!!!
Να σου πω την αλήθεια άγνωστο έχω πάρα πολλές απορίες!!!!!!!!!! δεν βγάζω άκρη. Πρωταγόρας είναι ο αγαπημένος μου!!!

ερωτήσεις ιστορίας έχω σε όλα τα κεφάλαια!! ευχαριστώ πολύ για την προθυμία σου!!! Πάρα πολύ!!!!!

ναι τα σκασμένα τα λατινικά!! καλά που μου θυμίζουν ισπανικά που τα αγαπάω!! θα τα μάθουμε όμως δεν έχουν κι άλλη επιλογή!!

Η ιστορία όντως θέλει υπομονή!! Έχω και μια απορία πάνω στο θέμα…η παπαγαλία μαθαίνεται από την αρχή ακριβώς ή στην αρχή το μαθαίνεις όσο πιο κοντά στο βιβλίο μπορείς και μετά με τις επαναλήψεις και τα πολλά διαγωνίσματα το τελειοποιείς??
πηγές έχω σκοπό να κάνω αλλά δεν έχω να μου τις διορθώσουν.

τυχερή που είσαι φιλολογία!!!!! το θέλω πολυυυυυυυυυυυυ!!!!!! 14 + είχε πέρσι η φιλολογία Κομοτηνής που θέλω!!!
οποιαδηποτε απορια εχεις στο αγνωστο ρωτα γιατι δεν ειναι καθολου καλο να μενεις με αποριες.οσο για την ιστορια ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ.και αν δεν μπορεις κατευθειαν στην πρωτη επαναληψη που θα κανεις να τα μαθεις ολα λεξη προς λεξη και θα δεις στις πανελληνιες τι χαρα θα εχεις οταν γραφεις ιστορια και θα απαντησεις στις ερωτησεις της α ομαδας σε μιση ωρα;)
δεν αλλαζω με τιποτα τη φιλολογια!ναι η φιλολογια στην κομοτηνη ειναι γυρω στα 14.550 μορια.καλυτερα προσπαθησε για ελληνικη φιλολογια!
Υ.Γ εννοειται οταν θα ΄΄παπαγαλιζεις΄΄ την ιστορια να εχεις προηγουμενως καταλαβει το νοημα.(εννοειται πως δεν γινεται διαφορετικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Λατινικά-Βιολογία προσφέρονται για 100. Στα Λατινικά διάβασε τέλεια τις μεταφράσεις, συντακτικό (θέση λέξεων, αναγνώριση προτάσεων, πλάγιος λόγος-τροπή πλαγίου σε ευθύ και το αντίστροφο-εξαρτημένοι υποθετικοί, ανάλυση και σύμπτυξη μετοχών κλπ), γραμματική, αρχικούς χρόνους κλπ. Δώσε έμφαση στη λεπτομέρεια, μην αφήσεις κανένα κενό. Το ίδιο και στη βιολογία, προσεκτική ανάγνωση και κατανόηση του βιβλίου και ασκήσεις.
Τώρα στην ιστορία, επειδή είναι αρκετά ζόρικη και απαιτητική, μην πας αμέσως να τη μάθεις παπαγαλία. Πρώτα κατανόησε το βιβλίο, λύσε όλες σου τις απορίες, και μετά να το προσεγγίσεις με τον τρόπο που είναι γραμμένο. Εγώ τουλάχιστον που στην αρχή πήγαινα να το μάθω αυτολεξεί, έχανα πολύτιμο χρόνο και κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellla

Νεοφερμένος

Η stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
οποιαδηποτε απορια εχεις στο αγνωστο ρωτα γιατι δεν ειναι καθολου καλο να μενεις με αποριες.οσο για την ιστορια ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ.και αν δεν μπορεις κατευθειαν στην πρωτη επαναληψη που θα κανεις να τα μαθεις ολα λεξη προς λεξη και θα δεις στις πανελληνιες τι χαρα θα εχεις οταν γραφεις ιστορια και θα απαντησεις στις ερωτησεις της α ομαδας σε μιση ωρα;)
δεν αλλαζω με τιποτα τη φιλολογια!ναι η φιλολογια στην κομοτηνη ειναι γυρω στα 14.550 μορια.καλυτερα προσπαθησε για ελληνικη φιλολογια!
Υ.Γ εννοειται οταν θα ΄΄παπαγαλιζεις΄΄ την ιστορια να εχεις προηγουμενως καταλαβει το νοημα.(εννοειται πως δεν γινεται διαφορετικα)

Στην σχολή μου(θεολογία) θα μου χρειαστούν πάρα πολύ τα αρχαία και γι΄αυτό θέλω δεύτερη σχολή φιλολογία. μακάρι να τα καταφέρω. Φιλολογία και παιδαγωγικό στο αριστοτέλειο στην Θεσσαλονίκη έχει πολλές διαφορές με την απλή φιλολογία??"(πέρα από τις σχεδόν 2 μονάδες στην βάση). Μου είχαν πει ότι είναι καλύτερη η φιλολογία ως προς τις γνώσεις.

και κάτι ακόμα η απλή φιλολογία με την ελληνικήφιλολογία στην κομοτηνή τι διαφορές έχει?? όσο η φιλολογία Αθηνών με την Φιλολογία Θεσσαλονίκης?

Καλά έτσι κι αλλιώς αν δεν καταλάβω το νόημα στην ιστορία δεν μπορώ να μάθω τίποτα!!!! :eek:

Λατινικά-Βιολογία προσφέρονται για 100. Στα Λατινικά διάβασε τέλεια τις μεταφράσεις, συντακτικό (θέση λέξεων, αναγνώριση προτάσεων, πλάγιος λόγος-τροπή πλαγίου σε ευθύ και το αντίστροφο-εξαρτημένοι υποθετικοί, ανάλυση και σύμπτυξη μετοχών κλπ), γραμματική, αρχικούς χρόνους κλπ. Δώσε έμφαση στη λεπτομέρεια, μην αφήσεις κανένα κενό. Το ίδιο και στη βιολογία, προσεκτική ανάγνωση και κατανόηση του βιβλίου και ασκήσεις.
Τώρα στην ιστορία, επειδή είναι αρκετά ζόρικη και απαιτητική, μην πας αμέσως να τη μάθεις παπαγαλία. Πρώτα κατανόησε το βιβλίο, λύσε όλες σου τις απορίες, και μετά να το προσεγγίσεις με τον τρόπο που είναι γραμμένο. Εγώ τουλάχιστον που στην αρχή πήγαινα να το μάθω αυτολεξεί, έχανα πολύτιμο χρόνο και κόπο.

Λατινικά θέλω κ εγώ να γράψω καλά αλλά λεπτομεριούλες στις καταλήξεις όλο και θα μου ξεφύγουν.....;) Προσπαθώ όσο περισσότερο τις λεπτομέριες να προσέχω γιατί το ξέρω καλά το ελάττωμα μου.:(:(
βιολογία ναι θέλω κοντά στο 100 γιατί μου αρέσει πάρα πολύ και ήταν και το μάθημα που έγγραψα καλύτερα όταν έδινα για πρώτη φορά πριν 4 χρόνια.
Η ιστορία μου φαίνεται ενδιαφέρουσα αλλά ναι ζόρικη πολύ!! πιστεύω όμως ότι θα είναι απίστευτη η ευχαρίστηση όταν τελειώσει το βιβλίο κι το ξες τέλεια!! αυτό θέλω να το νιώσω πάρα πολύ!!:)

ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Στην σχολή μου(θεολογία) θα μου χρειαστούν πάρα πολύ τα αρχαία και γι΄αυτό θέλω δεύτερη σχολή φιλολογία. μακάρι να τα καταφέρω. Φιλολογία και παιδαγωγικό στο αριστοτέλειο στην Θεσσαλονίκη έχει πολλές διαφορές με την απλή φιλολογία??"(πέρα από τις σχεδόν 2 μονάδες στην βάση). Μου είχαν πει ότι είναι καλύτερη η φιλολογία ως προς τις γνώσεις.

και κάτι ακόμα η απλή φιλολογία με την ελληνικήφιλολογία στην κομοτηνή τι διαφορές έχει?? όσο η φιλολογία Αθηνών με την Φιλολογία Θεσσαλονίκης?
Όλα τμήματα Φιλολογίας είναι και έχουν παραπλήσιους οδηγούς σπουδών. Απλά σε ορισμένα αλλάζει ο τίτλος όπως στην Κομοτηνή. Οι επαρχιακές σχολές έχουν χαμηλότερες βάσεις.

Λατινικά θέλω κ εγώ να γράψω καλά αλλά λεπτομεριούλες στις καταλήξεις όλο και θα μου ξεφύγουν.....;) Προσπαθώ όσο περισσότερο τις λεπτομέριες να προσέχω γιατί το ξέρω καλά το ελάττωμα μου.:(:(
βιολογία ναι θέλω κοντά στο 100 γιατί μου αρέσει πάρα πολύ και ήταν και το μάθημα που έγγραψα καλύτερα όταν έδινα για πρώτη φορά πριν 4 χρόνια.
Η ιστορία μου φαίνεται ενδιαφέρουσα αλλά ναι ζόρικη πολύ!! πιστεύω όμως ότι θα είναι απίστευτη η ευχαρίστηση όταν τελειώσει το βιβλίο κι το ξες τέλεια!! αυτό θέλω να το νιώσω πάρα πολύ!!:)

ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!!:thumbup:

Λατινικά: άψογα μεταφράσεις, γραμματική και σύνταξη κειμένων. Εγγυημένο κατοστάρι. Βρες από παλιότερο μαθητή λυμένα βιβλία Λατινικών και εξασκήσου.
Αρχαία: άψογα μεταφράσεις, σχόλια από γνωστό. Πολύτιμα μόρια. Από άγνωστο άψογα γραμματική, ότι περισσότερο μπορέσεις από σύνταξη και ότι πιάσεις από μετάφραση αγνωστου. Συνεχής εξάσκηση, υπάρχουν θεματογραφίες εμπορίου.
Κείμενα: άψογα τα σχόλια του σχολικού και ερμηνείες είτε από φροντιστηριακές σημειώσεις είτε από βοήθημα ότι βρεις. Εϊναι μάθημα παγίδα.
Ιστορία Κατ: άψογα το βιβλίο. Νεράκι. Παράλληλα εξάσκηση στις πηγές. Δύσκολο μάθημα, θέλει καθημερινή ενασχόληση, αλλά γράφεις.
Έκθεση: καλά το σχολικό και τις ασκήσεις του. Γράφε τακτικά εκθέσεις να συνηθίσεις. Ένα θεματολόγιο θα σε βοηθήσει.
Βιολογία Γεν: άψογα το βιβλίο. Παράλληλα λύσε και ασκήσεις. Βοήθημα ενδείκνυται. Κατοστάρι και εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellla

Νεοφερμένος

Η stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Όλα τμήματα Φιλολογίας είναι και έχουν παραπλήσιους οδηγούς σπουδών.
Απλά σε ορισμένα αλλάζει ο τίτλος όπως στην Κομοτηνή. Οι επαρχιακές σχολές έχουν χαμηλότερες βάσεις.
Λατινικά: άψογα μεταφράσεις, γραμματική και σύνταξη κειμένων. Εγγυημένο κατοστάρι. Βρες από παλιότερο μαθητή λυμένα βιβλία Λατινικών και εξασκήσου.
Αρχαία: άψογα μεταφράσεις, σχόλια από γνωστό. Πολύτιμα μόρια. Από άγνωστο άψογα γραμματική, ότι περισσότερο μπορέσεις από σύνταξη και ότι πιάσεις από μετάφραση αγνωστου. Συνεχής εξάσκηση, υπάρχουν θεματογραφίες εμπορίου.
Κείμενα: άψογα τα σχόλια του σχολικού και ερμηνείες είτε από φροντιστηριακές σημειώσεις είτε από βοήθημα ότι βρεις. Εϊναι μάθημα παγίδα.
Ιστορία Κατ: άψογα το βιβλίο. Νεράκι. Παράλληλα εξάσκηση στις πηγές. Δύσκολο μάθημα, θέλει καθημερινή ενασχόληση, αλλά γράφεις.
Έκθεση: καλά το σχολικό και τις ασκήσεις του. Γράφε τακτικά εκθέσεις να συνηθίσεις. Ένα θεματολόγιο θα σε βοηθήσει.
Βιολογία Γεν: άψογα το βιβλίο. Παράλληλα λύσε και ασκήσεις. Βοήθημα ενδείκνυται. Κατοστάρι και εδώ.

από όλα περισσότερο το άγνωστο με ανχώνει και μετά η έκθεση -κείμενα επειδή δεν θα έχω κάποιον α διορθώνει για να ξέρει που περίπου βρίσκομαι. Τα βιβλία θα τα μάθω καλά!!! Σημειώσεις κείμενα δεν έχω και πολύ καλές. έχω βρει από φροντιστήριο κάποιες πολύ μέτριες και από το ίντερνετ. θα ψάξω μάλλον για κάποιο βοήθημα καλό.
από θεματολόγιο που είπες επειδή με ενδιαφέρει βρήκα ένα δείτε εδώ
https://www.ebooks.gr/book/θεματογραφια-αρχαιων-ελληνικων-γ-λυκειου-125181
το γνωρίζετε??? είναι καλό έχετε να προτίνεται κάποιο άλλο??

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!!!! και για την ενημέρωση για τις φιλολογικές σχολές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
από όλα περισσότερο το άγνωστο με ανχώνει και μετά η έκθεση -κείμενα επειδή δεν θα έχω κάποιον α διορθώνει για να ξέρει που περίπου βρίσκομαι. Τα βιβλία θα τα μάθω καλά!!! Σημειώσεις κείμενα δεν έχω και πολύ καλές. έχω βρει από φροντιστήριο κάποιες πολύ μέτριες και από το ίντερνετ. θα ψάξω μάλλον για κάποιο βοήθημα καλό.
από θεματολόγιο που είπες επειδή με ενδιαφέρει βρήκα ένα δείτε εδώ
https://www.ebooks.gr/book/θεματογραφια-αρχαιων-ελληνικων-γ-λυκειου-125181
το γνωρίζετε??? είναι καλό έχετε να προτίνεται κάποιο άλλο??
Άγνωστο, Έκθεση είναι λαχείο φάση. Εξασκείσαι και ελπίζεις για το καλύτερο.
Κείμενα καλά βοηθήματα είχε το Μεταίχμιο. Τώρα δε ξέρω τι συνίσταται. Το καλό του μαθήματος είναι ότι ναι μεν γράφεις, αλλά το άριστα είναι δύσκολο.
Το Θεματολόγιο καλό φαίνεται. Καλό θα ήταν να λύσεις μπόλικα τέτοια, ώστε να αποκτήσεις οικειότητα με το άγνωστο.

Αν έχεις κάποιον δικό σου φιλόλογο, θα μπορούσες να κάνεις ιδιαίτερο μία φορά τη βδομάδα, ώστε να σου λύνει απορίες, να σε διορθώνει και να σου δίνει κατευθυντήριες γραμμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellla

Νεοφερμένος

Η stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Άγνωστο, Έκθεση είναι λαχείο φάση. Εξασκείσαι και ελπίζεις για το καλύτερο.
Κείμενα καλά βοηθήματα είχε το Μεταίχμιο. Τώρα δε ξέρω τι συνίσταται. Το καλό του μαθήματος είναι ότι ναι μεν γράφεις, αλλά το άριστα είναι δύσκολο.
Το Θεματολόγιο καλό φαίνεται. Καλό θα ήταν να λύσεις μπόλικα τέτοια, ώστε να αποκτήσεις οικειότητα με το άγνωστο.

Αν έχεις κάποιον δικό σου φιλόλογο, θα μπορούσες να κάνεις ιδιαίτερο μία φορά τη βδομάδα, ώστε να σου λύνει απορίες, να σε διορθώνει και να σου δίνει κατευθυντήριες γραμμές.

έχω ακούσει για το μεταιχμιο κι εγώ. θα πάω σε ένα μεγαλο βιβλιοπωλείο κάποια στιγμή και θα βρω. προς το παρόν έχω υλικόοοοοο μπόλικο και όρεξη αρκετή αλλά για να δούμε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
από όλα περισσότερο το άγνωστο με ανχώνει και μετά η έκθεση -κείμενα επειδή δεν θα έχω κάποιον α διορθώνει για να ξέρει που περίπου βρίσκομαι. Τα βιβλία θα τα μάθω καλά!!! Σημειώσεις κείμενα δεν έχω και πολύ καλές. έχω βρει από φροντιστήριο κάποιες πολύ μέτριες και από το ίντερνετ. θα ψάξω μάλλον για κάποιο βοήθημα καλό.
από θεματολόγιο που είπες επειδή με ενδιαφέρει βρήκα ένα δείτε εδώ
https://www.ebooks.gr/book/θεματογραφια-αρχαιων-ελληνικων-γ-λυκειου-125181
το γνωρίζετε??? είναι καλό έχετε να προτίνεται κάποιο άλλο??

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!!!! και για την ενημέρωση για τις φιλολογικές σχολές!!!
στελλα,κατα αρχας να σου πω τα εξης:ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ δεν υπαρχει τμημα φιλολογια-παιδαγωγικο αλλά φιλοσοφια-παιδαγωγικο στη θεσσαλονικη(και απο εδω βγαινεις φιλολογος).οσο για το τμημα φιλολογιας κομοτηνης δεν μπορω να καταλαβω γιατι χρειαζεται και το ΄΄ελληνικη΄΄ !και απο το τμημα της κομοτηνης διδασκεσαι ολα τα φιλολογικα μαθηματα κανονικοτατα αλλα φυσικα καθε τμημα φιλολογιας εχει διαφορετικα μαθηματα-βλεπε οδηγους σπουδων!τωρα αυτη τη θεματογραφια που βρηκες δεν τη ξερω.εγω σου προτεινω τη θεματογραφια των αδερφων τσουρεα απο τις εκδοσεις ελληνοεκδοτικη https://www.koraisbooks.gr/index.php...&category_id=&option=com_virtuemart&Itemid=54 τσεκαρε καποιες θεματογραφιες εδω!ειδικα αυτες του ευστρατιου και τσουρεα στις συστηνω ανεπιφυλακτα;)στο site που σου εδωσα και η τελευταια θεματογραφια απο εκδ μεταιχμιο μια χαρα ειναι εχει πολλες ασκησεις και καλουτσικη θεωρια συντακτικο.ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΗ ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΤΖΟΥΓΑΝΑΤΟΥ(για μενα ειναι η καλυτερη) αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησει αυτη τη στιγμη!επισης υπαρχουν οι θεματογραφιες των εκδοσεων βολονακη και ζητη,του σαρρη απο τις εκδοσεις πατακη,του παππα απο ελληνοεκδοτικη ενω παρα πολυ καλη θεματογραφια ειναι του ιωαννη καραδημου εκδ χατζηθωμα!!!!https://www.bookworld.gr/gr/book/bkid/64512
για πηγες στην ιστορια ψαξε απο τις εδοσεις ξιφαρας(2 τομοι ειναι)https://www.xifaras.com.gr/main.asp?catid=169
στη λογοτεχνια αν θες βοηθεια ή σημιωσεις για ενα χωρίο ρωτα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Για το άγνωστο, θα σου πρότεινα να προμηθευτείς το σχολικό συντακτικό της Αρχαίας Ελληνικής του Γυμνασίου της Πολυξένης Μπίλλα (είναι και πάμφθηνο, μια και είναι του οργανισμού). Είναι εξαιρετικό. Το μειονέκτημά του: δεν έχει ασκήσεις. Αυτό, αν σε ενδιαφέρει, μπορείς να το καλύψεις με υλικό που είτε έχεις ήδη, είτε θα βρεις στο internet (π.χ. δες το study4exams του υπουργείου, αλλά γενικά πρόσεξε το υλικό του internet, είναι ανεξέλεγκτο). Εγώ είχα συμπληρωματικά και τις ασκήσεις συντ/κού του Πασχαλίδη, εκδ. Ζήτη. Καλή δύναμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ξαναδίνω και θέλω τη συμβουλή σας.... έχω ξεκινήσει σε όλα τα υπόλοιπα μαθήματα εκτός της Ιστορίας... αξίζει να κάνω κι εκεί? :/ Ή να αρχίσω διάβασμα μόνη μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ξαναδίνω και θέλω τη συμβουλή σας.... έχω ξεκινήσει σε όλα τα υπόλοιπα μαθήματα εκτός της Ιστορίας... αξίζει να κάνω κι εκεί? :/ Ή να αρχίσω διάβασμα μόνη μου?
Eφόσον ξαναδίνεις, την ύλη την έχεις βγάλει από πέρισυ, άρα δεν χρειάζεσαι φροντιστήριο για να τη βγάλεις, θα τη διαβάζεις κατευθείαν μόνη σου. Ωστόσο, εκτιμώ ότι θα χρειαστείς φροντιστήριο για να σου δίνουν για εξάσκηση και να σου διορθώνουν πηγές ανά κεφάλαιο και επαναληπτικά διαγωνίσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Ξαναδίνω και θέλω τη συμβουλή σας.... έχω ξεκινήσει σε όλα τα υπόλοιπα μαθήματα εκτός της Ιστορίας... αξίζει να κάνω κι εκεί? :/ Ή να αρχίσω διάβασμα μόνη μου?
αν δεν επιβαρυνεσαι οικονομικα ξεκινα αμεσως!στις προηγουμενες πανελληνιες τα ειχες παει καλα στην ιστορια γιατι αν εγραψες πολυ καλα και ξερεις πως να δουλεψεις θα ειναι καλα και χωρις φροντιστηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Όχι δεν επιβαρύνομαι... λέω να εντάξω 1-2 ωρίτσες στο πρόγραμμα (για εξάσκηση στην ανάλυση πηγών κυρίως) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top