Παιδαγωγικό ή Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής ή Αγγλική Φιλολογία;

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
αγγλική φιλολογία :whistle: :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Επειδή δεν διάβασα το σύνολο των δημοσιεύσεων πιθανώς να αλληλοεπικαλύπτομαι σε ένα βαθμό, αλλά ας είναι.

Κατ΄αρχήν, θα πω αυτό που λέω πάντα. Κάνε αυτό που γουστάρεις. Τελεία και παύλα.-
Δεύτερον, όταν μιλάμε για αυτές τις δύο σχολές καμία απο τις δύο δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολες στο να τις βγάλεις, κοινώς φοιτητική ζωή = ζωή και κότα, και προτου πάτε εσείς οι άλλοι να με φάτε ρωτήστε καλύτερα πως περνάνε οι πολυτεχνίτες, οι των θετικών επιστημών και το Κλασσικό φιλολογικό. Υπάρχει όμως ένα βασικό στοιχείο που διαφοροποιεί τη μια σχολή απο την άλλη. Και αυτό είναι ο βαθμός της ευθύνης που φέρεις ως δάσκαλος σε παιδιά χωρίς προβλήματα και ως δάσκαλος σε παιδιά με αναπηρίες. Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν, οτι στη δεύτερη περίπτωση δεν είναι δυνατό να το βλέπεις μόνο ως δουλειά. Πρέπει να το βλέπεις αποκλειστικά ως λειτούργημα. Ξέχνα λοιπόν την επαγγελγματική αποκατάσταση και σκέψου αν μπορείς να διαχειριστείς όλες τις ανάγκες των παιδιών με αναπηρία, και όχι μόνο το τι μπορείς να τους προσφέρεις αλλά αν εσύ είσαι ικανός να διαχειριστείς το βάρος του να βλέπεις καθημερινά για τα υπόλοιπα 40 χρόνια της ζωής σου τον ανθρώπινο πόνο σε όλο του το μεγαλείο. Αν με υγειή παιδιά πρέπει να είσαι μια φορά προσεκτικός με ένα τετραπληγικό για παράδειγμα παιδί πρέπει να είσαι εκατό.

3)με πτυχιο κλασσικου παιδαγωγικου και με μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ιχυει πως μπορω να εργαστω και σαν κλασσικος δασκαλος αλλα και σαν δασκαλος ειδικης αγωγης?/:hmm:
Το παιδαγωγικό, τουλάχιστον της Πάτρας που ξέρω καλά έχει κατεύθυνση ειδικής αγωγής και μετά συνεχίζεις με μεταπτυχιακό για ειδίκευση στον κλάδο. Πιστεύω και τα υπόλοιπα μέσες άκρες έχουν την ίδια γραμμή πλεύσης.


Στο ζήτημα της αγγλικής φιλολογίας τώρα. Μπορεί να βλέπεις οτι έχει λίγα μόρια για να περάσεις, αλλά και πάλι δίνεις ως ειδικό μάθημα τα αγγλικά και όπως καταλαβαίνεις το επίπεδο είναι αρκετά ανεβασμένο. Άσε δε που δεν έχεις περιθώριο να μην τα πας καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Nαι οκ εχεις δικιο σ'αυτο που λες για το λειτουργημα...και το ξερω πως θα ειναι πραγματικο δυσκολο..:(αυτο που λες για το κλασσικο παιδαγωγικο της Πατρας στο οποιο μπορεις να ειδικευτεις στην ειδικη αγωγη,αργοτερα σαν αποφοιτος εκτος απο την ειδικευση και το μεταπτυχιακο σου δεν θα μπορεις να εργαστεις και ως κλασσικος δασκαλος και ως δασκαλος σε παιδακια με ειδικες αναγκες?να εχεις δηλαδη δυο επιλογες και να διαλεξεις οποια θελεις....ή αναγκαστικα δεσμευεσαι με την ειδικευση σου δηλαδη εισαι μονο δασκαλος ειδικης αγωγης.Αν γνωριζει και καποιος αλλος σχετικα με αυτο που ρωταω πλιζζζ ας απαντησει!!Και οχι μονο για της Πατρας αλλα και για οποιοδηποτε αλλο πανεπιστημιο:Αν βγεις με πτυχιο κλασσικου παιδαγωγου και κανεις μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη μπορεις να διδαξεις και στη δημοτικη αλλα και στη ειδικη εκπαιδευση???

---

Mπορει καποιος να μου πει αν ενας αποφοιτος κλασσικου παιδαγωγικου με ειδικευση στην ειδικη αγωγη εχει τα ιδια δικαιωματα με εναν αποφοιτο του τμηματος ειδικης αγωγης στο βολο?ο κλασσικος δασκαλος με την ειδικευση στην ειδικη αγωγη μπορει να διοριστει και σε ειδικα και σε κλασσικα σχολεια?(οχι ταυτοχρονα απλως να επιλεξει που θελει να διοριστει).Και τελος υπαρχει καποιο μεταπτυχιακο για οποιοδηποτε παιδαγωγο που να εχει σχεση με τη λογοθεραπεια και να του δινει ετσι δικαιωματα να ασκησει και καθηκοντα λογοθεραπευτη σε ορισμενες περιπτωσεις?(οχι να εχει ακριβως την ιδια ισχυ με αποφοιτο λογοθεραπειας απλως αν μπορει να την ασκησει σε παιδακια ή να ανοιξει κεντρο λογοθεραπειας για παιδια):hmm:Η αν οχι μεταπτυχιακο σε σχεση με λογοθεραπεια μηπως υπαρχει καποιο μεταπτυχιακο σε σχεση με την ψυχολογια που να σου δινει το δικαιωμα να εργαστεις ή τουλαχιστον να ασκησεις καθηκοντα ψυχολογου?:/:(ακομα και μονο παιδικη ψυχολογια)Σορρυ ηταν πολλα και τα ειπα και λιγο μπερδεμενα....οποιος ξερει ας απαντησει αλλα και να μην ξερει ας ρωτησει καποιον που να γνωριζει και να μου πει...πλιζζζ:D
---
παιδιά μεταξυ των τριων επαγγελματων που ειπα εξαρχης προσθετω τωρα και τη λογοθεραπεια...βασικα απ'οτι ειδα η σχολη ειναι πολυ ενδιαφερουσα και εχει πραγματι μεγαλη ξητηση σημερα!!!τωρα βεβαια σε 5 χρονια ποιος ξρει αλλα προς το παρον εχει ζητηση και μεγαλη...θα ηθελα να μου πει καποιος που να γνωριζει κατι ο,τιδηποτε για τη λογοθεραπεια καθως και ποιο απο τα 4 επαγγελματα που με ενδιαφερουν μου προτεινει!να σημειωσω πως το μονο που με φοβιζει στη λογοθεραπεια ειναι τα μαθηματικα τα οποια δεν τα μπορω καθολου και τα τμηματα λογοθεραπειας εχουνε ολα στατιστικη:redface:φοβαμαι μηπως δε μπορεσω να βγαλω τη σχολη εξαιτιας των μαθηματικων χαχαχαχα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LiakosGR

Νεοφερμένος

Ο LiakosGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είμαι κι εγώ μαθητής της τρίτης λυκείου και θέλω από την πρώτη λυκείου να σπουδάσω παιδαγωγικά δημοτικής εκπαίδευσης.Παρ' όλα αυτά ομολογώ ότι η κοινή γνώμη ασκεί μεγάλη επιρροή στις επιλογές μου. Όταν ανέφερα σε πολλούς συγγενείς και φίλους ότι θέλω να γίνω δάσκαλος με κοίταζαν με μισό ματί.Αυτό οφείλεται και στο γεγονός οτι ο πατέρας μου και ο αδελφός μου είνα γιατρός και φοιτητής ιατρικής αντίστοιχα.Άρχισα τότε να σκέφτομαι την αγγλική φιλολογία που είναι πιθανότερο να βρεις δουλειά σε φροντιστήριο,μεταφράσεις κλπ.Pit,το μόνο που έκανα στην ουσία ήταν να προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ενάντια σ αυτό που πραγματικά θέλω.Τα παιδαγωγικά είναι η τέχνη που συναναστρέφεσαι με το παιδί,συμβάλλεις στην πνευματική και ηθικά του πρόοδο.Η αγγλική φιλολογία είναι απλά η εντρύφηση σε μία γλώσσα,κάτι που αν το σκεφτείς λίγη σχέση έχει με τα παιδαγωγικά.Ο δάσκαλος στη συνειδησή είναι προπάντως ένας δεύτερος γονέας.είναι προφανές ότι με την αγγλική έχεις περισσότερες διεξόδους αλλά με τα παιδαγωγικά θα κάνεις αυτό που σ αρέσει και αυτό έχει σημασία.Πρώτον,να τελειώσεις την αγγλική φιλολογία θα σου φανεί Γολγοθάς με μαθήματα που σχετίζονται κυρίως με τη λογοτεχνία.Ύστερα,θα κάνεις όλη σου τη ζωή αγγλικά κυρίως σε μεγαλύτερες ηλικίες που επιδιώκουν την απόκτηση διπλωμάτων.Ο διορισμός αγγλικού φιλολόγου σε δημοτικό είναι πολύ δύσκολη ιδιαίτερα άμα αναλογιστείς ότι κάθε δημοτικό δε χρειάζεται πάνω από 2 δασκάλους αγγλικών,για να καλύψουν 2-3 ώρες τη βδομάδα σε κάθε τάξη.
Όλα αυτά στα λέω επειδή βρίσκομαι στην ίδια θέση με σένα και επειδή ακόμα δεν έχω αποκλείσει την αγγλική φιλολογία εντελώς μέσα μου.Οι μόνες στιγμές που είμαι εντελώς σίγουρος ότι θέλω να γίνω δάσκαλος είναι όταν βλέπω ένα μικρό παιδί να χαίρεται,να κλαίει να μιλάει με άλλους.Τότε μονο καταλαίνω ότι αυτό που θέλω είναι να είμαι δίπλα στα παιδιά,να τα βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορώ.Όσον αφορά,το παιδαγωγικό ειδικής αγωγής το κυριότερο που πρέπει να σκεφτείς είναι αν διαθέτεις τη ψυχική δύναμη να συναναστρέφεσαι με παιδιά με ειδικές ανάγκες και ταυτόχρονα την τεράστια υπομονή που χρειάζεται για να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα.Ελπίζω να υπήρξα χρήσιμος.Όπως άλλωχτε είπε και ο Pit:Πάνε εκεί που σου αρέσει περισσότερο, και λύσεις πάντα υπάρχουν. :)

λάθος μου:όχι ο pit,o lefteris278^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ναι φιλε μου συμφωνω με ολα οσα λες...εχω ακριβως τις ιδιες αποψεις σχετικα μ'αυτα...εγω τελευταια εχ αρχισει να μην σκεφτομαι καθολου την αγγλικη φιλολογια...στο κατω κατω κανουμε και ιδιαιτερα ή δουλευουμε σε φροντιστηριο με το proficiency!!!εμενα μ'αρεσει το παιδαγωγικο απο 1η δημοτικου...ειναι το ονειρο μου αυτο...τωρα για το ειδικης αγωγης δεν ξερω καθολου πως μπορει να ειναι...σιγουρα θα ειναι κατι δυσκολο και δεν ξερω αν μπορω να αντεξω σε ολη μου την εργασιακη ζωη να βλεπω καθε πρωι τετοιες φατσουλες!:worry:σκεφτομαι βεβαια να βγαλω παιδαγωγικο κλασσικο και μετα να κανω κι ενα μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη που εχει ζητηση...τελευταια εμαθα και για την λογοθεραπεια.Η σχολη ειναι πολυ ενδιαφερουσα και ειναι κι ενα επαγγελμα που προς το παρον εχει ζητηση...τωρα σε 5 χρονια που θα βγουμε εμεις ποιος ξερει τι γινεται?οποτε μεχρι στιγμης ειμαι μεταξυ παιδαγωγικου και λογοθεραπειας!!!αλλα προτιμω φυσικα παιδαγωγικο!βασικα και σαν φιλολογος να εργαστω δεν θα με πειραξει πχ αν περασω σε κανενα ΦΠΨ ...αλλα λενε πως οι φιλολογιες γενικα δεν εχουν μελλον και πως ακομα και τα ιδιαιτερα θα παψουν να υπαρχουν γιατι ο κοσμος δεν θα εχει λεφτα!:)εσυ τι λες να κανεις μεχρι στιγμης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiakosGR

Νεοφερμένος

Ο LiakosGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ προς το παρόν είμαι μεταξύ παιδαγωγικού και αγγλικής.Δεν μπορώ να μπω στο ειδικής αγωγής γιατί όταν αντικρίζω αυτά τα παιδιά στενοχωριέμαι ενώ θα πρεπε κανονικά να τα αντιμετωπίζω σαν κανονικά παιδιά.Δεν έχω τη ψυχική δύναμη.Λογοθεραπεία σου επιτρέπει πάλι να κάνεις μονο ιδιαίτερα σε παιδιά με λεκτικά προβλήματα,όχι να δουλέυεις σε μία τάξη, καθώς κάθε παιδί θέλει ξεχωριστή αντιμετώπιση.Αγγλικά σου επιτρέπουν και να κάνεις μάθημα σε σχολείο και να κάνεις μάθημα σε φροντιστήριο,αλλά απο την άλλη δε θα μ άρεσε να κάνω συνέχεια αγγλικά παρ ότι μ αρέσουν.Παιδαγωγικό είναι το ιδανικό αλλα από την άλλη δύσκολα θα τα βγάλω πέρα και θα ξέρω από τα 18 μου οτι δύσκολα θα κάνω καλή ζωή με μισθό δασκάλου.Πάντως η ευχαρίστηση από τη δουλειά θα το αντισταθμίζει πιστεύω....Δεν ξέρω η αγγλική έχει πιο πολλά λεφτά τα παιδαγωγικά θα μ άρεσαν πιο πολύ....Έχω μάλιστα παρατηρήσει ότι υπάρχουν μόνο 2 αγγλικές φιλολογίες στην Ελλάδα ενώ 9 παιδαγωγικά....άρα λογικά οι αγγλικοί φιλόλογοι θα απορροφόνται ευκολότερα.Μάλλον θα αποφασίσω εκείνη τη στιγμή.Ας γράψουμε καλά και βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Μπα μη νομιζεις πως και αγγλικη φιλολογια ειναι καλυτερα τα πραγματα...ισα ισα οι πιθανοτητες να διοριστεις σαν δασκαλος ειναι πολυ περισσοτερες κι επισης μ'ενα προφισιενση οπως ειπα(δεν ξερω αν εσυ εχεις εγω εχω οποτε αυτο θα κανω) μπορεις παλι να διδαξεις κανονικοτατα και με το νομο αγγλικα.οποτε γιατι να φας 4 ολοκληρα χρονια και μαλιστα να φας στη μαπα λογοτεχνιες και και και.....λογοθεραπεια δεν εχει καμαι σχεση με μαθημα και ιδιαιτερα...ειναι κατι σαν γιατρος της ομιλιας κι εχει πολυ καλη αποκατασταση προς το παρον,μπορεις να εργαστεις με ολες τις ηλικιες απο μικρα παιδακια μεχρι ηλικιωμενους!το προβλημα με τη λογοθεραπεια ειναι πως εχει μαθηματικα στα οποια προσωπικα δεν ειμαι καλος οποτε φοβαμαι μηπως δε μπορω να περασω αυτο το μαθημα χαχαχα:Pμεχρι στιγμης κι εγω παιδαγωγικο λεω και μετα ή θα κανω μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ή με κατατακτηριες θα σπουδασω και λογοθεραπεια να εχω μια καβατσα για το μελλον!παντως πολλοι μου λενε να παω και φιλολογια απο την αποψη πως και να μην διοριστω εχω τα ιδιαιτερα και το φροντιστηριο...τωρα δεν ξερω...πως τη βλεπεις τη φιλολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ρε pit14, συγνωμη που αναγκαζομαι να σου μιλησω αποτομα, αλλα το κανω μπας και ξυπνησεις καποια στιγμη... Τι σχεση εχει το παιδαγωγικο με τη φιλολογια, την αγγλικη φιλολογια και τη λογοθεραπεια?? Εχεις βαλει στο τραπεζι καμια 15αρια σχολες μεχρι τωρα:P... Μηπως τελικα το μονο που σε νοιαζει ειναι να σπουδασεις αυτο που εχει "ζητηση"?? Και τα ενδιαφεροντα σου?? Τα διαγραφεις ολα, αρκει να επιλεξεις το τμημα με τη μεγαλυτερη "ζητηση'?? Συγνωμη που θα στο πω, αλλα δεν ειναι λογικη αυτη... Το σημαντικο ειναι να διαλαξεις κατι που θα σε γεμιζει και θα σου δινει ευχαριστηση και προκλησεις για το υπολοιπο της ζωης σου!! Εκτος βεβαια αν πραγματικα δεν υπαρχει κατι τετοιο, οποτε προσπαθεις απλα να συλλεξεις πληροφοριες για τα τμηματα του πρωτου πεδιου...

Οσο για την ερωτηση σου, ρωτησα την καθηγητρια που μας κανει την ειδικη αγωγη στο πανεπιστημιο, και μου ειπε πως με μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη μπορεις να δουλεψεις και ως δασκαλος γενικης, αλλα και ως δασκαλος ειδικης αγωγης, απλα προηγουνται οι αποφοιτοι του "καθαρου" τμηματος ειδικης αγωγης, ασχετως αν εχουν μεταπτυχιακο η οχι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συγγνώμη που πετάγομαι, αλλά να πω κάτι σχετικά με τα μεταπτυχιακά.

Το μεταπτυχιακό δεν μπορεί να σου "αλλάξει" πεδίο, ειδικά όταν σε αυτό το πεδίο υπάρχουν απόφοιτοι που ασχολούνται 4 χρόνια με το αντικείμενο ενώ εσύ με το μεταπτυχιακό μόλις 1. Ακόμα και σε συγγενή πεδία, όπως παιδαγωγικό απλό και παιδαγωγικό ειδικής αγωγής, οι διαφορές και πρακτικά και σε επίπεδο επιστήμης είναι μεγάλες. Γενικά να είστε προετοιμάσμένοι για τέτοια εμπόδια, όταν υπάρχουν προπτυχιακά αντίστοιχα τμήματα. Προτιμήστε μεταπτυχιακό που θα εξελίξει το προπτυχιακό σας, όχι που το αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ρε pit14, συγνωμη που αναγκαζομαι να σου μιλησω αποτομα, αλλα το κανω μπας και ξυπνησεις καποια στιγμη... Τι σχεση εχει το παιδαγωγικο με τη φιλολογια, την αγγλικη φιλολογια και τη λογοθεραπεια?? Εχεις βαλει στο τραπεζι καμια 15αρια σχολες μεχρι τωρα:P... Μηπως τελικα το μονο που σε νοιαζει ειναι να σπουδασεις αυτο που εχει "ζητηση"?? Και τα ενδιαφεροντα σου?? Τα διαγραφεις ολα, αρκει να επιλεξεις το τμημα με τη μεγαλυτερη "ζητηση'?? Συγνωμη που θα στο πω, αλλα δεν ειναι λογικη αυτη... Το σημαντικο ειναι να διαλαξεις κατι που θα σε γεμιζει και θα σου δινει ευχαριστηση και προκλησεις για το υπολοιπο της ζωης σου!! Εκτος βεβαια αν πραγματικα δεν υπαρχει κατι τετοιο, οποτε προσπαθεις απλα να συλλεξεις πληροφοριες για τα τμηματα του πρωτου πεδιου...

Οσο για την ερωτηση σου, ρωτησα την καθηγητρια που μας κανει την ειδικη αγωγη στο πανεπιστημιο, και μου ειπε πως με μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη μπορεις να δουλεψεις και ως δασκαλος γενικης, αλλα και ως δασκαλος ειδικης αγωγης, απλα προηγουνται οι αποφοιτοι του "καθαρου" τμηματος ειδικης αγωγης, ασχετως αν εχουν μεταπτυχιακο η οχι!!!
Ειπα εξαρχης πως το ονειρο μου ειναι το παιδαγωγικο κι αυτο θελω να ακολουθησω!!!απλως ολοι μου λενε οχι δασκαλος και οχι δασκαλος κι ετσι αναζητω και καποιες αλλες προοπτικες που και με ενδιαφερουν κι εχουν και μελλον διεξοδους και ζητηση..δε λεω μ'ενδιαφερουν και οι σχολες αυτες οπως πχ της λογθεραεπειας αλλα το ονειρο μου δεν παυει να ειναι το δασκαλικι.απλα θελω να μαθω τη γνωμη σας σχετικα με τι προτεινετε να ακολουθησω,δλδ τι θα κανατε στη θεση μου!ξερω πως θα πεις να ακολουθησω αυτο που αγαπαω κι εγω ειμαι υπερ της προοπτικης αυτης ,οταν ομως ολοκληρη η ελληνικη κοινωνια παει κατα διαολου σιγουρα κοιτας αυτο που θα ειναι καλυτερο για σενα και θα σου εξασφαλισει τα προς το ζην!!!:Dγι'αυτο κι εγω ''αραδιασα'' μια σειρα απο αλλες σχολες για να μαθω τη γνωμη σας και γι'αυτες,σε σχεση ομως παντα με το παιδαγωγικο...και δεν διαγραφω εντελως οπως λες το παιδαγωγικο που μ'ενδιαφερει αλλα αντιθετα οπως ειπα θα μ'ενδιεφερε να βγαλω παιδαγωγικο και μετα μ'ενα μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη που εχει ζητηση να εχω κι αλλες διαξοδους.σκεφτομαι μαλιστα και τη λογοθεραπεια που μπορει ομως να μην ειναι το ονειρο μου θα μ'ενδιεφερε αρκετα ομως και παραλληλα εχει ζητηση!ξερω πως τα ειπα γενικα μεχρι τωρα στο θεμα λιγο μπερδεμενα αλλα ελα κι εσυ στη θεση:ειμαι στην δυσκολη φαση της 3ης λυκειου οπου ακουω διαφορες αποψεις απο πολλους και δεν ξερω πλεον τι να κανω,εξου και οι 15αρια σχολες που λες!!:Pπρωτα απ'ολα ομως σου ειπα εχω το παιδαγωγικο!
Υ.Γ. η λογοθεραπεια ειναι σχολη του 3ου πεδιου!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiakosGR

Νεοφερμένος

Ο LiakosGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
κι εγώ έχω proficiency αλλά άλλο αυτό και άλλη η αγγλική φιλολογία.Σίγουρα προτιμούν τους απόφοιτους αγγλικής.Επίσης με το πτυχίο αγγλικήσ διορίζεσαι και σε πρωτοβάθμια και σε δευτεροβάθμια εκπαίδευση.Τα αγγλικά τα κάνουν όλοι σαν πρώτη γλώσσα.Δεν ξέρω μάλλον προς τα κει κλίνω.Μ αρέσουν τα παιδαγωγικά αλλα δυστυχώς είμαι σε μία χώρα που δεν μπορώ να τα ασκήσω....ή και να το κάνω ο μισθός δεν θα είναι αρκετός ούτε για τα βασικά.Κάποιες φορές κοιτάς και άλλα εκτός απο ενδαφέροντα...δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgakal

Νεοφερμένος

Η Ολγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αν εχεις καταληξει οτι αυτο θελεις να κανεις...τοτε μην το συζητας...αν αυτο ειναι που πραγματικα θελεις ακολουθησε το !!! κανε αυτο που σ'αρεσει για να εισαι εσυ πανω απο ολα γεματος και ας λενε οι αλλοι οτι θελουν(αν και οι γονεις θελουν το καλυτερο για τα παιδια τους συνήθως :P)και αν καποια στιγμη συνειδητοποιησεις οτι δεν σου αρεσει ή οτι δεν το θελεις μπορεις να αλλαξεις γνωμη...δεν χαθηκε ο κοσμος.....και μην σκεφτεστε γενικα οτι αν περασεις καπου αυτο θα πρεπει να κανεις στην υπολοιπη ζωη σου..και αμα βαρεθεις???..γιατι να πρεπει να μεινεις σε αυτο??:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
κι εγώ έχω proficiency αλλά άλλο αυτό και άλλη η αγγλική φιλολογία.Σίγουρα προτιμούν τους απόφοιτους αγγλικής.Επίσης με το πτυχίο αγγλικήσ διορίζεσαι και σε πρωτοβάθμια και σε δευτεροβάθμια εκπαίδευση.Τα αγγλικά τα κάνουν όλοι σαν πρώτη γλώσσα.Δεν ξέρω μάλλον προς τα κει κλίνω.Μ αρέσουν τα παιδαγωγικά αλλα δυστυχώς είμαι σε μία χώρα που δεν μπορώ να τα ασκήσω....ή και να το κάνω ο μισθός δεν θα είναι αρκετός ούτε για τα βασικά.Κάποιες φορές κοιτάς και άλλα εκτός απο ενδαφέροντα...δυστυχώς.
Ναι αλλα και σαν αγγλικα μη νομιζεις πως θα εχεις καλυτερο μισθο,στο δημοσιο τουλαχιστον...εκτος κι αν το σκεφτεσαι για ιδιαιτερα και φροντιστηριο οπου και παλι οι αμοιβες ειναι χαμηλες!και οκ στα ιδιαιτερα βαζεις εσυ οποια τιμη θελεις(αν κι εχει γεμισει ο κοσμος απο αγγλικους φιλολογους και κατοχους proficiency που θα σου ''τρωνε'' τη δουλεια) στο φροντιστηριο ξερω πως προτιμουνε κατοχους proficiency για να μπορουν να τους δινουνε μικρη αμοιβη αλλα κι επειδη δεν υπαρχει περιπτωση να διοριστουν καποτε και να αφησουνε το φροντιστηριο!τεσπα δεν ξερω παντως ηκαθηγητρια μου και αλλη μια αυτη των αγγλικων μου ειπαν σιγουρα οχι αγγλικη φιλολογια,ειναι λενε στην ιδια μοιρα με τις αλλες φιλολογιες και καλυτερα να διδαξεις με το proficiency και να μη χασεις τζαμπα 4 χρονια και να σπουδασεις ισως κατι που σου αρεσει πιο πολυ οπως στην προκειμενη παιδαγωγικο :D τωρα βεβαια δεν ξερω αν συμφωνεις παντως εγω ετσι το βλεπω :) και σε 4 χρονια που θα βγουμε 2 χρονια κανα μεταπτυχιακο και κανενας χρονος αντε 2 στρατος,σε καμια 10ρια χρονια δε μπορει θα εχει περασει η κριση και πιστευω οι δασκαλοι θα ειναι σε πολυ καλη μοιρα ποσο μαλιστα μ'ενα καλο μεταπτυχιακο αφου δεν ειναι και παρα πολλοι σε αριθμο!οσοι ηταν να διοριστουνε διοριστηκαν τα τελευταια χρονια κι αν οχι ολοι ενα σημαντικο ποσοστο τους!Αντιθετα στις φιλολογικες σχολες ειναι παρα παρα παρα πολλοι :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiakosGR

Νεοφερμένος

Ο LiakosGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ναι αλλα και σαν αγγλικα μη νομιζεις πως θα εχεις καλυτερο μισθο,στο δημοσιο τουλαχιστον...εκτος κι αν το σκεφτεσαι για ιδιαιτερα και φροντιστηριο οπου και παλι οι αμοιβες ειναι χαμηλες!και οκ στα ιδιαιτερα βαζεις εσυ οποια τιμη θελεις(αν κι εχει γεμισει ο κοσμος απο αγγλικους φιλολογους και κατοχους proficiency που θα σου ''τρωνε'' τη δουλεια) στο φροντιστηριο ξερω πως προτιμουνε κατοχους proficiency για να μπορουν να τους δινουνε μικρη αμοιβη αλλα κι επειδη δεν υπαρχει περιπτωση να διοριστουν καποτε και να αφησουνε το φροντιστηριο!τεσπα δεν ξερω παντως ηκαθηγητρια μου και αλλη μια αυτη των αγγλικων μου ειπαν σιγουρα οχι αγγλικη φιλολογια,ειναι λενε στην ιδια μοιρα με τις αλλες φιλολογιες και καλυτερα να διδαξεις με το proficiency και να μη χασεις τζαμπα 4 χρονια και να σπουδασεις ισως κατι που σου αρεσει πιο πολυ οπως στην προκειμενη παιδαγωγικο :D τωρα βεβαια δεν ξερω αν συμφωνεις παντως εγω ετσι το βλεπω :) και σε 4 χρονια που θα βγουμε 2 χρονια κανα μεταπτυχιακο και κανενας χρονος αντε 2 στρατος,σε καμια 10ρια χρονια δε μπορει θα εχει περασει η κριση και πιστευω οι δασκαλοι θα ειναι σε πολυ καλη μοιρα ποσο μαλιστα μ'ενα καλο μεταπτυχιακο αφου δεν ειναι και παρα πολλοι σε αριθμο!οσοι ηταν να διοριστουνε διοριστηκαν τα τελευταια χρονια κι αν οχι ολοι ενα σημαντικο ποσοστο τους!Αντιθετα στις φιλολογικες σχολες ειναι παρα παρα παρα πολλοι :hmm:
https://www.methodiko-frontistirio.gr/news/2011_EpistPedio1.pdf Σε αυτό το link μπορείςνα υπολογίσεις τους εισαχθεντες σε αγγλική και παιδαγωγικά.Βγαίνει 450 στην αγγλική και καμια 1.250 στα παιδαγωγικά.Σε 10 χρόνια πο θα βγούμε στην αγορά εργασίας κάνε 10χ1.1250=10.250 Δέν βλέπω προκοπή έτσι.Στο ξανάπα αγγλικές είνα 2 σχολές παιδαγωγικά 9 και οι δάσκαλοι διορίζονται μονο στην προωτοβάθμια....εγώ λέω αυτό που φαίνεται,δεν ξέρω τι θα γίνει σε 10 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ναι οκ δασκαλοι διοριζονται μονο στην πρωτοβαθμια....ειδαμε ομως και οι αγγλικοι φιλολογοι....μη νομιζεις πως ειναι καλυτερα σκεψου πως σ'ενα μεσο δημοτικο σχολειο ειναι διορισμενοι κανα 2 αγγλικοι φιλολογοι ενω και σ'ενα γυμνασιο ή λυκειο παλι τοσοι ειναι διορισμενοι!Για παραδειγμα εμεις στο δημοτικο ειχαμε μονο μια αγγλικο στο γυμνασιο 2 και στο λυκειο παλι 2!δεν διοριζονται πολλοι μη νομιζεις!κι επισης ακομα και φετος μεσα στην κριση απο τους ελαχιστους εκπαιδευτικους που διορισαν οι περισσοτεροι ηταν δασκαλοι!Επισης ακομα κι αν γινει μια τεραστια κατασροφη λεμε τωρα ... :P το επαγγελμα που σιγουρα θα επιβιωσει ειναι αυτο του δασκαλου!πως θα εκπαιδευτεις χωρις δασκαλο?ωστοσο τα αγγλικα ποτε δεν ξερεις για ποσο θα ειναι η παγκοσμια γλωσσα!ισως να τα αφησουμε σε λιγο και παγκοσμια γλωσσα να γινουνε τα ρωσικα τα κινεζικα τα τουρκικα ή καποια αλλη γλωσσα απο τις ανερχομενες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
παιδια ακουσα για την ειδική αγωγή πως τα πραγματα δεν ειναι καθολου σιγουρα και πως ακομα κι αυτοι που εργαζονται τωρα εχουν αβεβαιο μελλον!ξερετε τιποτα...εγω παντως ακουσα στην τηλεοραση πως θα γινει λεει μικρος διαγωνισμος ασεπ για τους παιδαγωγους ειδικης αγωγης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
λοιπον εφτασε και η δικη μας ωρα για να καταθεσουμε μηχανογραφικα και ειλικρινα ειμαι πολυυυυυυυυυ μπερδεμενος!!!πειτε μου οσοι περισσοτεροι γινεται την γνωμη σας...ακομα κι αν βαριεστε ή δεν εχετε ορεξη να γραφετε και να αναλυετε πειτε απλος ποιο επαγγελμα απο τα παρακατω:δασκαλος-φιλολογος-λογθεραπευτης?μηπως προτεινετε κατι αλλο?σας παρακαλω βοηθηστε με....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Επειδή πηγαίνω για δεύτερη σχολή και είμαι κι εγώ σ'αυτό το δίλημμα, ποια από τις τρεις αυτές σχολές (Παιδαγωγικό ή Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής ή Αγγλική Φιλολογία) θεωρείτε ότι είναι η πιο εύκολη για να τη βγάλει κανείς σε 4 χρόνια??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής θέλει γερά νεύρα και πιστεύω πως πρέπει λίγο να το έχεις για να τελειώσεις μια τέτοια σχολή. Ξέρω κάποιους που αλλιώς την φαντάζονταν και αλλιώς ήταν τελικά... Τσέκαρε καλύτερα και το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Το έχω ήδη τσεκάρει και δεν μπορώ να αποφασίσω. Εσύ θεωρείς την Αγγλική φιλολογία πιο εύκολη σχολή?? Γιατί κι εγώ εκεί κλείνω!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top