Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Β' Λυκείου

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Εγώ φέτος θα κάνω ιδιαίτερα. 2 ώρες Αρχαία, 2 έκθεση και 1 Λατινικά.
Ποια είναι γνώμη σας για την ύλη της Γ'; Εννοώ αξίζει να την αρχίσεις από τη Β';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Και εγω θα ηθελα να ρωτησω το ιδιο πραγμα με σενα
Έφη35891 γιατι οι καθηγητες και στην φυσικη και στην χημεια μου ειπαν οτι θα προσπαθησουν να βγαλουν οσο τον δυνατον γρηγοροτερα την υλη της β για ξεκινησουν προετοιμασια για την γ. Αναρετιεμαι πως θα καταφερουμε να συγρατησουμε ολο αυτο τον τεραστιο ογκο υλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Εμένα μου είπαν (οι καθηγήτριες) ότι δεν θα αρχίσουν την ύλη της Γ' αλλά θα προχωρήσουν στο συντακτικό+γραμματική...βέβαια στα αρχαία και τα λατινικά είναι διαφορετική περίπτωση νομίζω από τα θετικά μαθήματα, γιατί πλέον είναι θέμα εξάσκησης και εξοικείωσης με τα συντακτικά/γραμματικά φαινόμενα. Για την Ιστορία σκέφτομαι να αρχίσω μόνη μου να διαβάζω προς τα τέλη της Β'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγω θα ηθελα να ρωτησω το ιδιο πραγμα με σενα
Έφη35891 γιατι οι καθηγητες και στην φυσικη και στην χημεια μου ειπαν οτι θα προσπαθησουν να βγαλουν οσο τον δυνατον γρηγοροτερα την υλη της β για ξεκινησουν προετοιμασια για την γ. Αναρετιεμαι πως θα καταφερουμε να συγρατησουμε ολο αυτο τον τεραστιο ογκο υλης.
Αρχικά,ελάχιστα πράγματα της β λυκειου (κατευθυνσης και μη) χρειαζονται για τη Γ λυκειου.Η υλη ειναι ευκολη και μικρη και ετσι οι καθηγητες κοιτανε να το εκμεταλλευτουν ωστε να βγαλουν τμημα της υλης της γ λυκειου.Η ύλη της Γ δεν ειναι τεράστια ουτε ατελειωτη,θα εβγαινε και απο Σεπτέμβρη,όμως αρκετοί καθηγητές προτιμούν να ξεμπερδευουν με ορισμενα κεφαλαια απο τη β λυκειου κιολας ωστε να εχουν ελευθερο το χωρο για επαναληψεις στο τέλος.Συμπερασματικα, η προετοιμασια στη β λυκειου για τη γ ειναι καθαρα θεμα χρονου,όχι πως δε προλαβαινετε να βγαλετε την υλη απλα για να την βγαλετε με μεγαλη ανεση αφηνοντας μεγαλο περιθωριο στο τελος για επαναληψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunny cant

Νεοφερμένος

Η κυριακη κωνσταντινου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδια...!!!Η απορια μου ειναι η εξης.Για θεωρητικη κατευθυνση σε ποια μαθηματα πιστευετε οτι πρεπει να κανει καποιος φροντιστηριο???? και ποσες ωρες περιπου..Για μαθηματα γενικης παιδειας δεν ειναι χασιμο χρονου να γινονται μαθηματα????:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Γεια σας παιδια...!!!Η απορια μου ειναι η εξης.Για θεωρητικη κατευθυνση σε ποια μαθηματα πιστευετε οτι πρεπει να κανει καποιος φροντιστηριο???? και ποσες ωρες περιπου..Για μαθηματα γενικης παιδειας δεν ειναι χασιμο χρονου να γινονται μαθηματα????:hmm:

Απαραίτητα μαθήματα που θα πρέπει να κάνεις φροντ. είναι έκθεση αρχαία και λατινικά....τώρα για τα γενικής δεν ξέρω...ο καθένας με τη γνώμη του...η δικιά μου γνώμη είναι ότι είναι χάσιμο χρόνου τα φροντ στα μαθήματα γενικής...αλλά αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι βοήθεια ή ότι θα σε βοηθήσουν πήγαινε....:)

Ελπίζω να βοήθησα.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 125423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έχω ξεκινήσει από αρχές Σεπτέμβρη φροντιστήριο. Κάνω αρχαία 5 ώρες, έκθεση 2, λατινικά 2 και άλγεβρα επίσης 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Αρχικά,ελάχιστα πράγματα της β λυκειου (κατευθυνσης και μη) χρειαζονται για τη Γ λυκειου.Η υλη ειναι ευκολη και μικρη και ετσι οι καθηγητες κοιτανε να το εκμεταλλευτουν ωστε να βγαλουν τμημα της υλης της γ λυκειου.Η ύλη της Γ δεν ειναι τεράστια ουτε ατελειωτη,θα εβγαινε και απο Σεπτέμβρη,όμως αρκετοί καθηγητές προτιμούν να ξεμπερδευουν με ορισμενα κεφαλαια απο τη β λυκειου κιολας ωστε να εχουν ελευθερο το χωρο για επαναληψεις στο τέλος.Συμπερασματικα, η προετοιμασια στη β λυκειου για τη γ ειναι καθαρα θεμα χρονου,όχι πως δε προλαβαινετε να βγαλετε την υλη απλα για να την βγαλετε με μεγαλη ανεση αφηνοντας μεγαλο περιθωριο στο τελος για επαναληψεις.


τι κατευθυνση ησουν; και σχετικα με τα μαθηματικα κατευθυνσης της τριτης ειναι πολυ δυσκολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Εγώ φέτος θα πάω σε φροντιστήριο και είμαι τεχνολογική κατεύθυνση.Θα κάνω 4 μαθηματικά , 3 φυσική και 2 έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι κατευθυνση ησουν; και σχετικα με τα μαθηματικα κατευθυνσης της τριτης ειναι πολυ δυσκολα;
Στη β λυκειου ημουν θετική.Τώρα στη γ είμαι τεχνολογική.Απο οσα έχω δει μεχρι στιγμής στα μαθηματικά κατεύθυνσης,δεν μου φαίνεται κάτι δύσκολο.Είναι όλα θέμα εξάσκησης και συνεχους ενασχολσης.Αμα τα αφησεις θα σε αφησουν(πραγμα που δεν ισχυει μονο στα μαθηματα αλλα και σε ολα τα μαθηματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Karkabilios

Νεοφερμένος

Ο Karkabilios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Απο φέτος θα ξεκινήσω φροντιστήριο φυσική μαθηματικά που έχω ένα χοντροπρόβλημα.Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις.

Μπορείς να διαλέξει πόσες ώρες θες εσύ ή πρέπει υποχρεωτικά να κάνεις 500 ώρες που λέει το φροντιστήριο;
Το μάθημα πως γίνεται περίπου;
Σου δίνουν βιβλία δικά τους, αγοράζεις άλλα εσύ ή πέρνεις αυτά του σχολείου;
Τώρα που δεν θα έχουμε βιβλία τί θα κάνουμε;Θα μας προχωράν παρακάτω μόνοι τους;
Τα καλοκαιρινά θεωρήτει πρέπει να τα κάνω γιατί θα με βοηθήσουν ή αρλούμπες να βγάλουν κάνα φράγκο;

Θα πάω απο εβδομάδα να ρωτήσω σχετικά αλλά να ξέρω στο περίπου τι γίνεται.Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stergi21

Νεοφερμένος

Ο stergi21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ζηταω να μαθω πληροφοριες για αυτα τα δυο μαθηματα, Χημεία Γενικής και Κατεύθυνσης. Φετος θα παω θετικη, με προβληματιζει η Χημεια ομως. Αναρωτιεμαι αν το φροντηστηριο ειναι απαραιτητο;Στη Γ Λυκειου θα παω τεχνολογικη σιγουρα... Ευχαριστω εκ των προτερων... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
καλο μεσημέρι φίλε μου...
αφού θα επιλέξεις τεχνολογική κατεύθυνση στην Γ(φαντάζομαι οτι εννοείς ΑΕΠΠ και ΑΟΔΕ ,και όχι ηλεκτρολογία και βιοχημεία)
τότε δεν έχει νόημα να κάνεις φροντιστήριο για χημεία στην β΄(ούτε κατ,ούτε γεν)..αν όμως ενδιαφέρεσαι για έναν καλό βαθμό,και ο χημικός σου απαίτει να είσαι καλός για να σου βάλει καλό βαθμό ...τότε κάνε
αλλά στην τελική είναι τσάμπα χρήματα..αν έχεις δουλέψει στοιχειομετρία στην Α και είσαι καλός
και έχεις καλό καθηγητή , με το φροντιστήριο δεν θα δείς τεράστια διαφορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stergi21

Νεοφερμένος

Ο stergi21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ωραία,σε ευχαριστώ....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εξαρτάται από το φροντιστήριο για βιβλία/ώρες κτλ.
Από τη μεριά σου θέλει διάβασμα, δηλαδή δε θα σου τα βάλουν μόνοι τους στο κεφάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
1/ Κανεις κανονικα τις ωρες του φροντηστηριου, εκτος κι αν κανεις ιδιαιτερα που ρυθμιζεται αλλα συνηθως βγαινει πιο ακριβα..
2/ Το μαθημα πως γινεται περιπου.. δεν ξερω τι εννοεις, αλλα σιγουρα ειναι πιο μεθοδικο και σοβαρο απο το σχολειο!
3/ Το δικο μας φροντηστηριο μας δινει βιβλια , αλλα δεν ξερω αν το κανουν ολα!
4/ Το οτι δεν θα εχετε βιβλια στο σχολειο δεν επηρεαζει σε τιποτα το φροντηστηριο..
5/ Τα θερινα για την Γ' Λυκειου ειναι απαραιτητα!

Ελπιζω να βοηθησα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Γεια σας παιδια εδω 10 μερες εχω αλλαξει κατευθυνση και πηγα θεωρητικη αυτην που παντα ηθελα. Θα κανω φροντιστηριο σε αρχαια, λατινικα και εκθεση. Το ερωτημα μου ειναι αν πρεπει να κανω και στα αλλα μαθηματα δηλαδη φυσικη, χημεια μαθηματικα. Ολοι μου λενε οτι θα κουραστω πολυ και ο κοπος θα ειναι τζαμπα και να επικεντρωθω στα μαθηματα που με ενδιαφερουν. Εσεις τι με συμβουλευετε να κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Γεια σου Νικο.Εγω θα σου προτεινα να επικεντρωθεις στα μαθηματα της κατευθυνσης.Τον ιδιο προβληματισμο ειχα και εγω ομως η αδερφη μου που εδωσε φετος με συμβουλευσε να κανω φροντηστηριο μονο στα μαθηματα της κατευθυνσης καθως ειναι πραγματικα αδικος κοπος να κανεις και ολα τα υπολοιπα.Μπορεις ωστοσο να κανεις μονο μαθηματικα που θεωρουνται σχετικα δυσκολα σε συγκριση με τα αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Γεια σου Νικο.Εγω θα σου προτεινα να επικεντρωθεις στα μαθηματα της κατευθυνσης.Τον ιδιο προβληματισμο ειχα και εγω ομως η αδερφη μου που εδωσε φετος με συμβουλευσε να κανω φροντηστηριο μονο στα μαθηματα της κατευθυνσης καθως ειναι πραγματικα αδικος κοπος να κανεις και ολα τα υπολοιπα.Μπορεις ωστοσο να κανεις μονο μαθηματικα που θεωρουνται σχετικα δυσκολα σε συγκριση με τα αλλα.

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου. Μαλλον και εγω αυτο θα κανω. Θεωρητικη εισαι και εσυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Ναι, θεωρητική!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top