Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Β' Λυκείου

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
γεια σας παιδια.. θα αναφερθω σ ενα θεμα που αναφερονται πολλοι αλλα θελω και μια γνωμη για την δικη μου περιπτωση.. λοιπον, εχω επιλεξει τεχνολογικη κατευθυνση και σε λιγο καιρο αρχιζω φροντηστηρια για τη β' και αποφασισα να κανω 3(δεδομενου οτι ειμαι και αρκετα καλη μαθητρια). αυτα ειναι σιγουρα μαθηματικα κατευθυνσης αλγεβρα και... ιδου το προβλημα!! φυσικη?? τι? γενικης ή κατευθυνσης?? απο οτι ειδα η υλη ειναι ασχετη με της τριτης αλλα θα κανω ενα απο τα δυο για να μπω στη λογικη των ασκησεων κλπ κλπ.. εσεις τι προτινετε???
αν διαλεξεις φυσικη κατευθυνσης,ρωτα αν παραλληλα σε προετοιμαζουν και για τη Γ' Λυκειου γιατι τοτε εχεις την επιλογη μπροστα σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraKaran

Νεοφερμένος

Η dimitraKaran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
απο οτι ξερω μεχρι το πασχα βγαζουν την υλη της δευτερας κ μετα ξεκινανε της τριτης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
απο οτι ξερω μεχρι το πασχα βγαζουν την υλη της δευτερας κ μετα ξεκινανε της τριτης....
τοτε θα σε συμβουλευα να διαλεξεις αυτη την φυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraKaran

Νεοφερμένος

Η dimitraKaran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
σ ευχαριστω πολυ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
εγω θα λεγα οτι δεν χρειάζεται να κάνεις φροντιστήρια στην δεύτερα.....τα θεωρώ υπερβολή......αλλά επειδη δεν πρόκειται να σου αλλάξω γνώμη δεν το αναλύω....χαχα
οσο για την φυσική εγώ θα λεγα να κάνεις της κατεύθυνσης (αν θες δηλαδή ντε και καλά να κάνεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraKaran

Νεοφερμένος

Η dimitraKaran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
το να μην κανω το εχω σκεφτει κ εγω γιατι δεν εχω τοσο μεγαλο προβλημα αλλα μια βοηθεια παντα χρειαζεται..!!! σ ευχαριστω παντως!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
κοιτα αν πας και γραφτεις σε κάποιο φροντιστήριο σίγουρα θα κάνετε και της Β και της Γ(που θα την ξεκινήσετε αργότερα) Ετσι γίνεται συνήθως.
παντως καλύτερα να κάνεις φυσική.. Δε γίνεται και πολύ δουλειά στο σχολείο, εκτος κι αν είσαι τυχερή και έχεις καλό καθηγητή!!:D
Αν πάλι κάνεις ιδιαίτερα τότε σίγουρα θα μπορείς να διαλέξεις και να του πείς συγκεκριμένα τι θέλεις!!

εγώ πάω φροντιστήριο και μας είπε οτι θα κάνουμε και απο τα δυο. Και οτι περισσότερη έμφαση θα δώσουμε στης Γ Λυκείου που θα την ξεκινήσουμε απο τον Ιανουάριο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraKaran

Νεοφερμένος

Η dimitraKaran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
σ ευχαριστω που απαντησες αλλα μαλλον δεν καταλαβες το θεμα.. εγω ρωτησα αν ειναι καλυτερο να κανω φυσικη κατευθυνσης ή γενικης:)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Α συγγνώμη.εχεις δικιο!!!!!!
τοτε ψηφίζω κατευθυνσης με χιλια!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, η φυσική γενικής είναι χρήσιμη για την Γ' λυκείου. Ένα τμήμα μόνο. Τώρα αφού θες να κάνεις θα συμφωνήσω με τα παιδιά για κατεύθυνση κυρίως διότι θα μπεις στο κλίμα και θα ασχοληθείς και με την ύλη της Γ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Το κομμάτι που είναι χρήσιμο απο τη Φ.Γενικής στη Γ είναι το στοιχειώδες μέρος των ηλεκτρικών κυκλωμάτων L-C, R-L-C για τις ταλαντώσεις τίποτα που δεν μπορείς να μάθεις και αργότερα δηλαδή, αν και αν δώσεις λίγο προσοχή στην τρίτη το ξεκαθαρίζεις. Ούτως ή άλλως σοβαρή μελέτη κυκλωμάτων δεν κάνετε στην τρίτη γιατί σας λείπουν γνώσεις διαφορικού λογισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
γεια σας φετος θα παω β λυκειου και θετικη κατευθυνση . Του χρονου δεν ξερω ακομα αν θα παραμεινω θετικη κατευθυνση η θα παω τεχνολογικη. Σκεγτομαι να ξεκινησω φετος φροντηστηριο η ιδιαιτερα. Ειμαι μια καλη μαθητρια και θα ηθελα να προσπαθησω και να τα παω οσο καλυτερα γινεται στις πανελληνιες. Μπορειτε να μου πειτε τι πιστευετε οτι ειναι καλιτερο φροντηστηριο η ιδιαιτερα και ακομα ξερετε κανενα καλο φροντηστηριο να μου συστησετε η καποιον καλο καθηγητη για ιδιαιτερα ;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Noμίζω κάτι τέτοιο εξαρτάται καθαρά από την οικονομική άνεση.
Άλλο ένας καθηγητής να ασχολείται με 5 παιδιά και άλλο με ένα.
Ωστόσο, σε καμία περίπτωση δε λέω πως στο φροντιστήριο δε γίνεται μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Γεια σου νατ:)Σου ευχομαι καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου να πετυχεις στις πανελλαδικες.Θα σου πω τη γνωμη μου ως αποφοιτος λυκειου.Eγω προτιμω τα ιδιαιτερα, γιατι υπαρχει πιο αμεση επικοινωνια μεταξυ καθηγητη-μαθητη απο οτι συμβαινει σε φροντιστηριακα γκρουπ των 8-10 ατομων και πιο ουσιαστικη επεξηγηση των λεπτων σημειων της θεωριας που στα φροντιστηρια γινεται με επιφανειακο τροπο:/:Προσωπικα, τα ιδιαιτερα με βοηθησαν πολυ στο να πετυχω το στοχο μου για τους παραπανω λογους αλλα και γιατι ειχα στο πλαι μου καταξιωμενους καθηγητες με πολυχρονη εμπειρια στο χωρο τους.Αρκει βεβαια αν διαλεξεις τα ιδιατερα να εχεις χρηματα να διαθεσεις, γιατι οι τιμες ειναι συνηθως τσουχτερες ή να κανεις μαζι με καποια φιλη σου ωστε να μειωθει η οικονομικη επιβαρυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
εχοντας δοκιμασει κ τα δυο θα σου πω κατα την αποψη μου ποια ειναι τα υπερ και τα κατα της καθε επιλογης.. Λοιπον εγω βοηθεια στα μαθηματα του σχολειου αρχισα να δεχομαι απο την β' λυκειου.Πηγα εξαρχης σε οργανωμενο φροντιστηριο σε ολα τα μαθηματα της κατευθυνσης μου (θετικη) και πρεπει να πω οτι σε γενικες γραμμες εμεινα πολυ ευχαριστημενη.Το φροντιστηριο σε αναγκαζει κατα καποιο τροπο να μπεις σε ενα προγραμμα, βαζοντας τακτικα διαγωνισματα και ενημερωνοντας τους γονεις για τα κατορθωματα σου.Ιδιαιτερα εκανα μονο στην χημεια καθως εχουμε χημικο στην οικογενεια. Συγκρινοντας και τα δυο, εβλεπα οτι το ιδιαιτερο ειναι πολυ πιο ξεκουραστο απ'οτι το μαθημα με αλλα 9 παιδια σε μια ταξη οπου ο καθενας λεει τον πονο του.Στην β λυκειου δεν εδινα και ιδιαιτερη σημασια και ημουν λιγακι στον κοσμο μου. Πηγαινοντας ομως γ' λυκειου δεν ηθελα να ριψοκινδυνευσω τιποτα. Σε μερικα μαθηματα του φροντιστηριου δεν ημουν και τοσο ευχαριστημενη και ετσι στραφηκα σε ιδιαιτερα κανοντας ομως περιπου τα μισα μαθηματα στο φροντιστηριο. Το φροντιστηριο εχει αρκετα καλα: αν το επιδιωξεις μπορεις να εισαι με μια ταξη με φιλους σου και να περνας αυτες τις αφορητες ωρες των μαθηματων με οικεια προσωπα, θυμιζει περισσοτερο σχολειο, σε κρατανε σε ενα αυστηρο προγγραμα με συνεχεις επαναληψεις με τα διαγωνισματα κ πολλες φορες μαθαινεις απο αποριες συμμαθητων σου.Τα ασχημα λιγο πολυ τα γνωστα..πολλα παιδια, χανεις ωρα λυνοντας ασκησεις τις οποιες εχεις ηδη λυσει και το χειροτερο κατ'εμε ειναι το ανελεητο προγγραμα του.. 7ωρα και 8ωρα καθημερινα που ειναι θανατος και απιστευτη κουραση.
Το ιδιαιτερο ειναι ξεκουραστο αλλα κοστιζει..Και αν εισαι ατομο που χωρις πιεση δεν καθεσαι να διαβασεις μην το επιλεξεις. Εγω χημεια εκανα με εναν γνωστο και οικογενειακο φιλο και (δεν ειναι προς τιμη μου αυτο) αλλα τον εκανα οτι ηθελα.Δεν πολυδιαβαζα, του ακυρωνα μαθηματα και επαναληψη ειχα κανει 2 φορες ολη την χρονια.Στο φροντιστηριο ομως δεν εχει τετοια. Κυριακη ειναι το διαγωνισμα κ πρεπει να χτυπηθεις κατω να διαβασεις μεσα σε μιση μερα και να πας να γραψεις αλλιως εχει τηλεφωνημα στο σπιτι.Για μενα παιζει πολυ μεγαλο ρολο η προσωπικοτητα του καθε μαθητη.Εγω χωρις πιεση ακομη και στην γ' λυκειου δεν καθομουν να διαβασω.Επαναληψη απο μονη μου δεν εκανα ουτε για αστειο.Χρειαζομουν συνεχως κινητρο.Γι αυτο σκεψου αν εισαι αρκετα ωριμη ωστε να εκτιμησεις τον καθηγητη που θα καθεται να αφιερωνει τοσες ωρες σε σενα προσωπικα και αν θα μπορεις να διαβασεις ακομη και αν ξερεις πως δεν θα εξεταστεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
φετος εγω στην α λυκειου εκανα ιδιαιτερα στα μαθηματικα γιατι στο σχολειο δεν γινοτανε μαθημα με εναν καθηγητη που ηταν γνωστος μας και ειχα ακουσει απο αλλους μαθητες του οτι ειναι καλος.Εμεινα πολυ ευχαριστημενη φετος απο αυτον τον καθηγητη και εγω βελτιωθηκα πολυ .Εκανα 1,5 ωρα την εβδομαδα φετος και ημουν καλυμενη. Ρωτησα φετος σε ενα φροντηστηριο στην γειτονια μου και για τα μαθηματικα ειναι 6 η 7 ωρες (αναλογως αν θα παρεις γεωμετρια) και δεν ξερω μου φανηκαν πολλες ... εσεις ποσες ωρες κανατε στο φροντηστηριο και ποσες στο ιδιαιτερο; προχωρουσε το ιδιο καλα η υλη;

Αμα θα εκανα ιδιαιτερο φετος σκεφτομουν σε καποια απο τα μαθηματα και οχι σε ολα. Αυτος ο καθηγητης φετος επαιρνε νομιζω 50 Ε την ωρα κανονικα για μαθηματικα αλλα επειδη οι γονεις μου ειναι γνωστοι σε εμανα επαιρνε λιγοτερο για 1,5 ωρα. Μηπως ξερετε εσεις κανενα καλο φροντηστηριο η καποιον καλο καθηγητη για ιδιαιτερα ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
φετος εγω στην α λυκειου εκανα ιδιαιτερα στα μαθηματικα γιατι στο σχολειο δεν γινοτανε μαθημα με εναν καθηγητη που ηταν γνωστος μας και ειχα ακουσει απο αλλους μαθητες του οτι ειναι καλος.Εμεινα πολυ ευχαριστημενη φετος απο αυτον τον καθηγητη και εγω βελτιωθηκα πολυ .Εκανα 1,5 ωρα την εβδομαδα φετος και ημουν καλυμενη. Ρωτησα φετος σε ενα φροντηστηριο στην γειτονια μου και για τα μαθηματικα ειναι 6 η 7 ωρες (αναλογως αν θα παρεις γεωμετρια) και δεν ξερω μου φανηκαν πολλες ... εσεις ποσες ωρες κανατε στο φροντηστηριο και ποσες στο ιδιαιτερο; προχωρουσε το ιδιο καλα η υλη;

Αμα θα εκανα ιδιαιτερο φετος σκεφτομουν σε καποια απο τα μαθηματα και οχι σε ολα. Αυτος ο καθηγητης φετος επαιρνε νομιζω 50 Ε την ωρα κανονικα για μαθηματικα αλλα επειδη οι γονεις μου ειναι γνωστοι σε εμανα επαιρνε λιγοτερο για 1,5 ωρα. Μηπως ξερετε εσεις κανενα καλο φροντηστηριο η καποιον καλο καθηγητη για ιδιαιτερα ;;;
πρωτα απ'ολα "μαθηματικα" στην β' λυκειου ειναι πολλα γι αυτο πρεπει να εισαι πιο συγκεκριμενη.Ειναι τα μαθηματικα κατευθυνσης, η αλγεβρα και η γεωμετρια.Εγω εκανα αλγεβρα και μαθηματικα κατευθυνσης.Δεν θυμαμαι ποσες ωρες ηταν μιας και περασαν 2 χρονια απο τοτε :P.. ηταν σχετικα πολλες παντως, αν αναλογιστουμε κ τις ωρες που θα εχεις στο σχολειο.Στα ιδιαιτερα οι ωρες ειναι λιγοτερες και η υλη προχωραει πιο γρηγορα μιας και εισαι η μοναδικη μαθητρια και τα παντα προσαρμοζονται στους δικους σου ρυθμους.Οτι θα βγαλεις την υλη και στο φροντιστηριο αυτο ειναι εγγυημενο.Ισως οχι τοσο συντομα αλλα και παλι θα την εχεις βγαλει νωρις και καλα.Και να ξερεις οτι οι ωρες του φροντιστηριου δεν ειναι 60 λεπτα, αλλα 50 οπως στο σχολειο και θα εχεις και διαλειμμα οποτε μην σου φαινονται πολλες οι 7 ωρες..Αντιστοιχουν σε 3 με 4 ωρες του ιδιαιτερου
Το να παιρνει καποιος 50 ευρω την ωρα μου φαινεται εντελως εξωφρενικο και δεν το εχω ξανακουσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Το να παιρνει καποιος 50 ευρω την ωρα μου φαινεται εντελως εξωφρενικο και δεν το εχω ξανακουσει.

Oύτε και οι γονείς μας μέχρι φέτος. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Oύτε και οι γονείς μας μέχρι φέτος. :whistle:
εγω παντως μεχρι 23 ευρω την ωρα εχω πληρωσει, κι οχι για ολη την διαρκεια της χρονιας αλλα για μερικα επαναληπτικα μαθηματα το πασχα.Τι να σας πω, 50αρι δεν θα εδινα ποτε..ειναι απλα τρελο:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Και εγώ θα πάω Β'Λυκείου φέτος και σκέφτομαι από φροντιστήριο να κάνω ιδιαίτερα σε 2 τουλάχιστον μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top