2ο ή 3ο επιστημονικό πεδίο;

Penny_2001

Νεοφερμένος

Η Penny_2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα.

Είμαι μαθήτρια της θετικής κατεύθυνσης στη β’ λυκείου και βρίσκομαι σε υπέρμετρο αδιέξοδο.
Το πρόβλημα είναι το εξής:
Δεν έχω αποφασίσει ακόμη, αν στις πανελλαδικές θέλω να δώσω μαθηματικά ή βιολογία.
(Έχω ήδη αποκλείσει το ενδεχόμενο να δώσω 5 μαθήματα, καθώς πιστεύω ότι η επιλογή αυτή ίσως με χαντακώσει και οδηγήσει στην αποτυχία μου)

Ας τα πάρουμε ένα-ένα:

1) Ανέκαθεν λάτρευα τα μαθηματικά. Ήταν ένα μάθημα διαφορετικό από τα υπόλοιπα, με το οποίο είχα ιδιαίτερη σχέση. Ωστόσο, μελετώντας επανειλημμένα τις σχολές του 2ου επιστημονικού πεδίου, παρατήρησα ότι, ενώ μου αρέσουν τα μαθήματα των σχολών, δεν προτιμώ τα επαγγέλματα, τα οποία θα καλεστώ να ασκήσω στο μέλλον. Συνεπώς, δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπω σε κάποια σχολή από το συγκεκριμένο πεδίο.

2) Από την άλλη, το ανθρώπινο σώμα πάντα με ενθουσίαζε. Συνεχώς επεδίωκα να μαθαίνω ολοένα και περισσότερα για αυτό, διαβάζοντας βιβλία, βλέποντας ταινίες/εκπαιδευτικά βίντεο, πηγαίνοντας σε εκθέσεις κλπ. Με λίγα λόγια, κάθε φορά που άκουγα οτιδήποτε σχετικό με το ανθρώπινο σώμα ξετρελαινόμουν και ήμουν περίεργη να μάθω κάθε λεπτομέρεια. Ακόμη λατρεύω όλα τα παραπάνω, σε βαθμό ίσως αφύσικο. Έτσι, λογικό είναι να σκέφτομαι την ιατρική ως τη σχολή επιλογής μου.
ΟΜΩΣ
Δεν ξέρω αν είναι αυτό που θέλω πραγματικά, ΔΙΟΤΙ:
-Με φοβίζει η ενδεχόμενη αποτυχία στις Πανελλαδικές (Η ύλη της βιολογίας γ’ λυκ. δε μου αρέσει αρκετά και κάθε φορά το διάβασμα ανάγεται σε αγγαρεία. Το γεγονός αυτό, σε συνδυασμό με την δυσκολία που ενέχει για μένα η παπαγαλία, πιθανολογώ πως μπορεί να συντελέσουν στην αποτυχία μου.)
-Φοβάμαι ότι δε θα είμαι χαρούμενη (από τη στιγμή που η σημαντικότερη, κατά τη γνώμη μου, απαίτηση της σχολής, είναι η δυνατότητα αποστήθισης, στην οποία δεν είμαι καλή, θα δυσκολευτώ αρκετά)
-Είναι μακρόχρονη δέσμευση (τι θα συμβεί αν τελικά αποδειχθεί ότι δεν είναι αυτό το όνειρο μου;)
-Είναι πολύ πιο εύκολο για μένα να περάσω σε καλή σχολή στο 2ο πεδίο, από ο,τι στην ιατρική (αξίζει να ‘χαραμίσω’ το ‘ταλέντο’ μου στα μαθηματικά και να ασχοληθώ με ένα μάθημα που το βαριέμαι και με δυσκολεύει;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Καλημέρα,

Έχοντας περίπου το ίδιο πρόβλημα με εσένα και ως μαθήτρια της Β' Λυκείου, θα σου πω την άποψη μου και κάποιες συμβουλές που ίσως σε βοηθήσουν.

1) Αναφέρεις πως λατρεύεις τα μαθηματικά και έχεις ήδη μελετήσει τις σχολές του 2ου πεδίου. Αφού σου αρέσουν τα μαθήματα, πρέπει να σου πω πως, ο/η μηχανικός δεν δουλεύει μόνο στα εργοστάσια παραγωγής πετρελαίου (ή άλλων καυσίμων). Μπόρεις να έχεις τη δική σου επιχείρηση σε παραγωγή καλλυντικών ( χημικοί μηχανικοί) ή να εργάζεσαι σε μια τέτοια βιοτεχνία, καθώς και σε φαρμακευτικές βιομηχανίες.

2) Αν σε ελκύει τόσο πολύ το τρίτο πεδίο και συγκεκριμένα το ανθρώπινο σώμα, δεν είναι αναγκαίο να σπουδάσεις ιατρική εφόσον δεν είσαι αρκετά σίγουρη. Αν είσαι αποφασισμένη να διαβάσεις πολύ, τότε υπάρχουν και άλλες σχολές που ασχολούνται με το ανθρώπινο σώμα (π.χ φυσικοθεραπείας, νοσηλευτική, οδοντιατρική και λογικά η φαρμακευτική).

Τώρα πάμε στους φόβους σου. Πρώτων να σου πω πως, σ καταλαβαίνω απόλυτα και είναι ένα θέμα που αντιμετωπίζω και εγώ. Ο καθένας μπορεί να αποτύχει για ΠΑΡΑ πολλούς διάφορους λόγους. Με τον φόβο δεν καταφέρνεις τίποτα, διότι θα αγχώνεσαι συνεχώς. Η Βιολογία κατεύθυνσης έχει κάποια κάποια κομμάτια παπαγαλίας, αλλά έχει πολλές συνδυαστικές ασκήσεις και η ύλη θεωρείται απο πολλούς όχι και τόσο μεγάλη, οπότε με ένα καλό διάβασμα και πείσμα πιστεύω θα τα καταφέρεις .
Όσο για τον άν δε σε ευχαριστήσει η σχολή, μπορείς πάντα να δώσεις κατατακτήριες και να αλλάξεις προσανατολισμό αν σε απογοητεύσει τόσο πολύ.

Εν τέλει θα σου έλεγα να κοιτάξεις τα επαγγελματικά δικαιώματα κάθε σχολής που σε ενδιαφέρει ώστε να μπορείς να αποφασίσεις ευκολότερα,

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top