Ποιο μάθημα επιλογής θα δώσετε στις Πανελλήνιες;

Ποιο είναι το 6ο μάθημα Γενικής Παιδείας που δώσατε ή θα δώσετε στις Πανελλήνιες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
  • Μαθηματικά

    Ψήφοι: 23 31.5%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 4 5.5%
  • Φυσική

    Ψήφοι: 14 19.2%
  • Βιολογία

    Ψήφοι: 29 39.7%
  • Κανένα (δεν πάω Γ' λυκείου :P )

    Ψήφοι: 3 4.1%

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Στατιστικά του Υπουργείου, για την κλιμάκωση της επιτυχίας των μαθητών στις Πανελλαδικές τα έτη 2009-2013.
Όπως βλέπεις, με εξαίρεση την χρονιά τους 2013, τα Μαθηματικά Γενικής έχουν σταθερά μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας από τη Βιολογία. Το "σιγουράκι" που πλασάρεις είναι πέρα για πέρα ψέμα. Ιδίως το 2009, έγινε το "έλα να δεις", με το 40% των υποψηφίων με Μαθηματικά να πιάνει βαθμούς της τάξης 18-20, έναντι 27% της Βιολογίας.

Μέχρις στιγμής έχουμε 4 βαθμούς υπέρ των Μαθηματικών και 1 υπέρ της Βιολογίας. Εξακολουθείς να υποστηρίζεις ότι η Βιολογία είναι "πιο σίγουρη" από τα Μαθηματικά?

το θεμα ειναι αλλο ομως.
μηπως με την βιολογια μπορει κανεις να αποφυγει το φροντιστηριο ενω με τα μαθηματικα οχι.
οταν εδινα, εδινα και τα δυο. στα μαθηματικα ειχα 19.6 και βιολογια 18.2 . ομως μαθηματικα πηγαινα φροντιστηριο(μπορει να τα καταφερνα και χωρις, ο μαθηματικος μας στο σχολειο ηταν μετριος) ενω βιολογια οχι και δεν ειχα δωσει οση προσοχη επρεπε ολη την χρονια.
γενικως ειναι δυσκολο να συγκρινουμε τα ποσοστα γιατι τα μαθηματικα ειναι μαθημα βαρυτητας για ενα πεδιο επομενως καποια παιδια μπορει να δινουν μεγαλη προσοχη, ενω βιολογια μπορει καποιος που δεν ενδιαφερεται να ανοιξει το τριτο πεδιο απο αλλη κατευθυνση να το αγνοησει λιγο.

δεν υπερασπιζομαι την βιολογια, απλα λεω καποιες σκεψεις. γνωμη μου ειναι πως το καθε παιδι αναλογα με τις κλισεις του πρεπει να επιλεξει.
αν ειχα σημερα το διλημμα(οχι σαν γηραια αποφοιτος αλλα σαν 18χρονο παιδι) θα επελεγα μαθηματικα αν μπορουσα να παω φροντιστηριο ωστε να τα δωσω ολα και βιολογια αν δεν ειχα την δυνατοτητα να παω φροντιστηριο και βεβαια θα διαβαζα ολη την χρονια και δεν θα το ειχα σαν το σιγουρακι που λες κι εσυ οτι το εχουν πολλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
το θεμα ειναι αλλο ομως.
μηπως με την βιολογια μπορει κανεις να αποφυγει το φροντιστηριο ενω με τα μαθηματικα οχι.

Σε αυτό θα συμφωνήσω. Χωρίς εξωσχολική βοήθεια η Βιολογία δίνει μεγαλύτερες δυνατότητες από τα Μαθηματικά.... των οποίων το σχολικό εγχειρίδιο είναι απλά άθλιο.

γνωμη μου ειναι πως το καθε παιδι αναλογα με τις κλισεις του πρεπει να επιλεξει.
Αυτό. Επιλογή ανάλογα με τα ενδιαφέροντα τους καθενός και όχι με την υποτιθέμενη δυσκολία του χ,y μαθήματος.
Μπορείς παπαγαλία? Πάρε Βιολογία.
Δεν μπορείς παπαγαλία? Πάρε Μαθηματικά/Φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ναι παιδια,καλυτερα να παρετε μαθηματικα αντι για βιολογια που εχεις στανταρ το 95+ αν μαθεις 50 σελιδες.Δεν πειραζει,εδω θα ειμαστε και του χρονου που οι μισοι θα κλεγονται για τα μαθηματικα,αυτη ειναι η αληθεια ε,δηλαδη επειδη φετος ηταν πιο ευκολα,εισται τοσο σιγουροι οτι του χρονου δεν θα τα κανουν πιο δυσκολα?Η επιτροπη αλλαζει καθε χρονο,κανεις δεν μπωρει να εγγυηθει οτι δεν θα πεσουν παλι θεματα τυπου 2013,δικια σας επιλογη.

Εύχομαι να βάλουν παλούκια θέματα στην βιολογία γεν και να πατώσουν τα παπαγαλάκια της θεωρητικής που μόλις δουν άσκηση χωρίς θεωρία κομπλάρουν και όσοι της θετικο-τεχνολογικής το επιλέγουν για "σίγουρο" βαθμό. Τότε θα δούμε πιο μάθημα είναι στάνταρ...

Κατά την γνώμη μου δεν μπαίνουν σκόπιμα εύκολα ή δύσκολα θέματα σε ένα μάθημα. Μια επιτροπή προτείνει θέματα και έπειτα επιλέγονται τυχαία 4 από αυτά. Έτσι εξηγείται το γεγονός ότι τα θέματα από χρονιά σε χρονιά είναι ό,τι να'ναι, η έλλειψη διαβάθμισης, ο μεγάλος όγκος και τα 100 λάθη. Τα θέματα είναι μια ΣΥΡΡΑΦΗ άσχετων μεταξύ τους ασκήσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς από τους προηγούμενους που να έδωσε ιστορία γενικής να μας διαφωτίσει για το μάθημα εμάς που σκεφτόμαστε να την επιλέξουμε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Τελικα κατεληξα στη φυσικη. Πιστευω οτι θα μου βγει σε καλο !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ποοο ειρθε τελικά και η δικιά μας σειρά ... η γενιά του 97 .... Σήμερα το τελευταίο μάθημα και απο αύριο ξεκινούν τα δύσκολα ..
Βοήθεια!!! .... Η αλήθεια είναι οτι ακόμα δεν έχω αποφασίσει πιο θα είναι το 6 μάθημα που θα επιλέξω και πρέπει να αποφασίσω γρήγορα για να το ξεκινήσω και αυτο τώρα σιγά σιγά μέσα στο καλοκαίρι ....
Κατ' αρχάς, μέχρι πέρσι ήμουν σίγουρος πως θα επερνα βιολογία μιας και δεν είμαι καλός στα μαθηματικά και πως με καλό διάβασμα (ή έστω παπαγαλία) θα τα πηγενα καλά αλλα εχθές που ξανακοίταγα σχολές άρχισαν εκτός απο σχόλες 4ου πεδίου να μου αρέσουν πολύ και σχολές του 5ου ... Άρα τώρα σκευτομαι πως ΑΟΘ ας πούμε πως γράφω, μαθηματικά πως θα γράψω?? ... Εσεις στη θεση μου τι θα κανατε ????? :/ :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ποοο ειρθε τελικά και η δικιά μας σειρά ... η γενιά του 97 .... Σήμερα το τελευταίο μάθημα και απο αύριο ξεκινούν τα δύσκολα ..
Βοήθεια!!! .... Η αλήθεια είναι οτι ακόμα δεν έχω αποφασίσει πιο θα είναι το 6 μάθημα που θα επιλέξω και πρέπει να αποφασίσω γρήγορα για να το ξεκινήσω και αυτο τώρα σιγά σιγά μέσα στο καλοκαίρι ....
Κατ' αρχάς, μέχρι πέρσι ήμουν σίγουρος πως θα επερνα βιολογία μιας και δεν είμαι καλός στα μαθηματικά και πως με καλό διάβασμα (ή έστω παπαγαλία) θα τα πηγενα καλά αλλα εχθές που ξανακοίταγα σχολές άρχισαν εκτός απο σχόλες 4ου πεδίου να μου αρέσουν πολύ και σχολές του 5ου ... Άρα τώρα σκευτομαι πως ΑΟΘ ας πούμε πως γράφω, μαθηματικά πως θα γράψω?? ... Εσεις στη θεση μου τι θα κανατε ????? :/ :/

θα επαιρνα αοθ και μαθηματικα γενικης
και να μην αποφασισεις απο τωρα τι μαθημα γενικης θα δωσεις η υλη βγαινει και απο σεπτεμβριο και μετα γιατι ειναι μικρη σχετικα (απ'οσο ξερω και στη βιολογια και στα μαθηματικα που εδινα εγω ) μη φοβασαι τα μαθηματικα γενικης το 1ο κεφαλαιο θα το ξες ηδη καλα απο κατευθυνση γιατι ειναι διαφορικος λογισμος. το 2ο και το 3ο ειναι κατι αγνωστο αλλα οχι τραγικο. ειναι καθαρα θεμα εξασκησης και διαβασματος σε ενα μικρο ποσοστο γιατι πρεπει να μαθεις και τη θεωρια η οποια δεν ειναι παρα πολλη σε ογκο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
θα επαιρνα αοθ και μαθηματικα γενικης
και να μην αποφασισεις απο τωρα τι μαθημα γενικης θα δωσεις η υλη βγαινει και απο σεπτεμβριο και μετα γιατι ειναι μικρη σχετικα (απ'οσο ξερω και στη βιολογια και στα μαθηματικα που εδινα εγω ) μη φοβασαι τα μαθηματικα γενικης το 1ο κεφαλαιο θα το ξες ηδη καλα απο κατευθυνση γιατι ειναι διαφορικος λογισμος. το 2ο και το 3ο ειναι κατι αγνωστο αλλα οχι τραγικο. ειναι καθαρα θεμα εξασκησης και διαβασματος σε ενα μικρο ποσοστο γιατι πρεπει να μαθεις και τη θεωρια η οποια δεν ειναι παρα πολλη σε ογκο!

Δεν ξέρω τι ειναι καλύτερο να πάρεις και να γράψεις ενα 16 στη βιολογια π.χ. ή να γράψεις ενα ακόμη καλύτερο π.χ. 17-18 ΑΟΘ κια ενα χαμηλό ταυτόχρονα 9 ας πουμε στα μαθηματικά ... Φοβαμε μήπως στο τέλος δεν πιάσω τις σχολές που θέλω στο 5ο πεδίο αλλα ταυτόχρονα μηπως χάσω και εκείνες που θέλω (λιγότερο βεβαια) στο 4ο λόγο των μαθηματικών οπού σε άλλη περίπτωση πιθανόν να έπιανα με τον βαθμό της βιολογίας.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Εγω σκεφτομαι να παρω βιολογια.Ωστοσο εμαθα οτι ενω στα μαθηματικα και τη φυσικη η προετοιμασια ξεκιναει απο τον σεπτεμβρη και ειναι 1 ωρα την εβδομαδα ,στη βιολογια ξεκιναει το καλοκαιρι και ειναι 1,5 ωρες την εβδομαδα.θα ηθελα να μου πειτε αν ισχυει το ιδιο και στα δικα σας φροντιστηρια και αν οι ασκησεις στη βιολογια εχουν δυσκολες πραξεις οπως στη φυσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Εγω σκεφτομαι να παρω βιολογια.Ωστοσο εμαθα οτι ενω στα μαθηματικα και τη φυσικη η προετοιμασια ξεκιναει απο τον σεπτεμβρη και ειναι 1 ωρα την εβδομαδα ,στη βιολογια ξεκιναει το καλοκαιρι και ειναι 1,5 ωρες την εβδομαδα.θα ηθελα να μου πειτε αν ισχυει το ιδιο και στα δικα σας φροντιστηρια και αν οι ασκησεις στη βιολογια εχουν δυσκολες πραξεις οπως στη φυσικη


Eμεις στα θερινα μαθηματα που κανουμε τωρα(μεχρι τις 11 Ιουλιου) εχουμε 1 ωρα την εβδομαδα Βιολογια. Η υλη ειναι σχετικα μικρη. Εχω κανει ενα μαθημα Βιολογιας εως τωρα και ειναι αρκετα ενδιαφερουσα. Οσο για τις ασκησεις, ειναι με διαγραμματα και με καποιες ελαχιστες αριθμητικες πραξεις. Παντως πιστευω πως η βιολογια προσφερεται για καλο βαθμο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εγώ, Μαθηματικά γενικής, έκανα από το Σεπτέμβριο, 2 ώρες την εβδομάδα. Έβγαλα την ύλη μέχρι τα Χριστούγεννα και άρχισα επαναλήψεις. Φυσική, τα παιδιά έκαναν μόνο 1 ώρα την εβδομάδα και (νομίζω) τελείωσαν Φλεβάρη (?). Για Βιολογία δεν ξέρω.

Η "δυσκολία" των πράξεων στη Φυσική κρύβεται στους δεκαδικούς αριθμούς και τα "παιχνίδια" με τις δυνάμεις του 10. Η Βιολογία έχει πιο normal αριθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εγώ που είχα μαθηματικά έκανα 1 διδακτική ώρα τη βδομάδα και τελείωσα την ύλη γύρω στον Ιανουάριο.Μετά κάναμε συνδυαστικες ασκήσεις.
Όσο για τη φυσική...Πιστεύω ότι αν δεν είσαι "καμμένος" με τη Φυσική ή αν δεν το'χεις πραγματικά, καλό θα ήταν να μην την επιλέξεις.Ας πούμε όσα παιδιά ήξερα που έδιναν φέτος φυσική πίστευαν ότι θα ήταν πολύ εύκολα τα θέματα και ότι θα χτυπήσουν υψηλό βαθμό.Τελικά όμως τους δυσκόλεψε αρκετά και έγραψαν χειρότερα από μέτρια.Είναι προτιμότερο να επιλέξετε ένα μάθημα που θεωρείτε ότι θα σας χαρίσει τον βαθμό που επιθυμείτε χωρίς να το διακινδυνεύετε! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Eμεις στα θερινα μαθηματα που κανουμε τωρα(μεχρι τις 11 Ιουλιου) εχουμε 1 ωρα την εβδομαδα Βιολογια. Η υλη ειναι σχετικα μικρη. Εχω κανει ενα μαθημα Βιολογιας εως τωρα και ειναι αρκετα ενδιαφερουσα. Οσο για τις ασκησεις, ειναι με διαγραμματα και με καποιες ελαχιστες αριθμητικες πραξεις. Παντως πιστευω πως η βιολογια προσφερεται για καλο βαθμο.:)

Εγω σκεφτομαι να παρω βιολογια.Ωστοσο εμαθα οτι ενω στα μαθηματικα και τη φυσικη η προετοιμασια ξεκιναει απο τον σεπτεμβρη και ειναι 1 ωρα την εβδομαδα ,στη βιολογια ξεκιναει το καλοκαιρι και ειναι 1,5 ωρες την εβδομαδα.θα ηθελα να μου πειτε αν ισχυει το ιδιο και στα δικα σας φροντιστηρια και αν οι ασκησεις στη βιολογια εχουν δυσκολες πραξεις οπως στη φυσικη

Γιατι αρχιζετε απο το καλοκαιρι?? Το εχω γραψει αρκετες φορες αλλα δεν πειραζει, ας το ξαναπω αλλη μια :P τα ιδιαιτερα δεν ειναι τοσο απαραιτητα!!
Για να ερθω στη βιολογια, εγω ξεκινησα απο το Σπτεμβρη και αν ολα ειχαν παει καλα θα ειχα τελειωσει μεσα στο Γεναρη (δυστυχως δεν πηγαν ολα καλα γιατι εκανε δυο πολυ μεγαλους σεισμους στην περιοχη που μενω κι αποδιοργανωθηκαμε ολοι, μαθητες καθηγητες...).Ειναι τοσο ευκολη η βιλογια που δεν χρειαζεται να κουραστειτε απο τωρα... Εν τελει καντε ο,τι καταλαβαινετε, σπαταληστε τσαμπα λεφτα απο τον Ιουλη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η "δυσκολία" των πράξεων στη Φυσική κρύβεται στους δεκαδικούς αριθμούς και τα "παιχνίδια" με τις δυνάμεις του 10. Η Βιολογία έχει πιο normal αριθμούς.
Καλά η βιολογία έχει αστείες πράξεις. Αλλά πρέπει να ρωτήσεις βιολόγο που έκανε μάθημα σε θεωρητική για να δεις τι τραβάει για να εξηγήσει αυτές τις πράξεις. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Καλά η βιολογία έχει αστείες πράξεις. Αλλά πρέπει να ρωτήσεις βιολόγο που έκανε μάθημα σε θεωρητική για να δεις τι τραβάει για να εξηγήσει αυτές τις πράξεις. :hehe:

Μας υποτιμάς. Μπορούμε και μόνοι μας να μειώσουμε την ενέργεια ενός επόμενου επιπέδου μιας τροφικής πυραμίδας κατά 90%(αυτές δεν ήταν οι πράξεις που έπρεπε να κάνουμε μόνο; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μας υποτιμάς. Μπορούμε και μόνοι μας να μειώσουμε την ενέργεια ενός επόμενου επιπέδου μιας τροφικής πυραμίδας κατά 90%(αυτές δεν ήταν οι πράξεις που έπρεπε να κάνουμε μόνο; )
Έλα βρε νίκο δεν ήθελα να θίξω κανέναν θεωρητικό. Έχω ακούσει τρελά πράγματα από καθηγητές βιολογίας όμως σχετικά με τις πράξεις. Ας πούμε ότι υπάρχουν πολλά άτομα της κατεύθυνσης που δεν έχουν καμία επαφή ούτε με βασικές πράξεις. Φέτος προσπαθούσα να εξηγήσω σε μια φίλη μου πως να κάνει τη διαίρεση 100/0,1. Το θυμάμαι και συγχύζομαι. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Έλα βρε νίκο δεν ήθελα να θίξω κανέναν θεωρητικό. Έχω ακούσει τρελά πράγματα από καθηγητές βιολογίας όμως σχετικά με τις πράξεις. Ας πούμε ότι υπάρχουν πολλά άτομα της κατεύθυνσης που δεν έχουν καμία επαφή ούτε με βασικές πράξεις. Φέτος προσπαθούσα να εξηγήσω σε μια φίλη μου πως να κάνει τη διαίρεση 100/0,1. Το θυμάμαι και συγχύζομαι. :hehe:

Πλάκα σου έκανα κι εγώ, δεν το γραψα με σοβαρό ύφος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παίδες. Είμαι καινούριος στο site αυτό. Eίμαι β' λυκείου φέτος και είμαι στην θεωρητική κατεύθυνση. Tου χρόνου μπορώ να επιλέξω μαθηματικά γενικής παιδείας για τις πανελλαδικές επιπλέον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες. Είμαι καινούριος στο site αυτό. Eίμαι β' λυκείου φέτος και είμαι στην θεωρητική κατεύθυνση. Tου χρόνου μπορώ να επιλέξω μαθηματικά γενικής παιδείας για τις πανελλαδικές επιπλέον;

Όχι. Μπορείς να επιλέξεις είτε Λατινικά Προσανατολισμού για το 1ο πεδίο (Ανθρωπιστικών Επιστημών), είτε Βιολογία Γενικής Παιδείας για το 3ο πεδίο (Επιστημών Υγείας και Ζωής), είτε και τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι. Μπορείς να επιλέξεις είτε Λατινικά Προσανατολισμού για το 1ο πεδίο (Ανθρωπιστικών Επιστημών), είτε Βιολογία Γενικής Παιδείας για το 3ο πεδίο (Επιστημών Υγείας και Ζωής), είτε και τα δύο.

Ακριβώς! Και μάλιστα αν δώσει και την Βιολογία ως πέμπτο μάθημα για ν΄ανοίξει το 3ο πεδίο, θα διεκδικήσει τις σχολές του με λιγότερα μόρια λόγω μειωμένων συντελεστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top