Να πάω φροντιστήριο ή όχι; Και εάν ναι, ποιο να επιλέξω;

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Και έκανες μόνο ό,τι σου έβαζαν ή έλυνες ασκήσεις και από άλλα βοηθήματα μόνη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και έκανες μόνο ό,τι σου έβαζαν ή έλυνες ασκήσεις και από άλλα βοηθήματα μόνη σου;

Είχα μπόλικη δουλειά από το φροντιστήριο anyway, αλλά και στο σχολείο δεν πετούσαν χαρταετό στην κατεύθυνση οπότε δουλεύαμε και εκεί.
Έξτρα ασκήσεις δεν θυμάμαι να έλυσα παρά λίγες το Πάσχα στην Φυσική που πάντα ήταν το μεγάλο μου άγχος. Μην φανταστείς κάτι τραγικό όμως, ζήτημα να δανείστηκα ένα βοήθημα από έναν φίλο μου και να ασχολήθηκα 3 μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stasy

Νεοφερμένος

Η Stasy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
μμ...καταλαβα! Μια χαρά, συγχαρητήρια και σε σενα λοιπον, καλη σταδιοδρομια :) ... (τη φυσική και γω τη φοβαμαι περισσοτερο απ'ολα μπορω να πω:ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
μμ...καταλαβα! Μια χαρά, συγχαρητήρια και σε σενα λοιπον, καλη σταδιοδρομια :) ... (τη φυσική και γω τη φοβαμαι περισσοτερο απ'ολα μπορω να πω:ρ)

Ευχαριστώ πολύ, και σε σένα το ίδιο!
Απομυθοποίησέ την. Εγώ είχα έναν καθηγητή που έλεγε σε όλους ανεξαιρέτως ότι είμαστε για τα μπάζα. Γενικά πάντα είχα ένα μικρό κόμπλεξ με την φυσική οπότε με έριχνε πάρα πολύ ο συγκεκριμένος. Χρειάστηκε να επιστρατευτεί το μισό δυναμικό του φροντιστηρίου για να πειστώ ότι ο άνθρωπος μας έκανε ψυχολογικό πόλεμο για να μας πεισμώσει και να διαβάσουμε. Σε κάποιους τελικά έπιασε, απλά σε εμένα παραλίγο να γυρίσει μπούμερανγκ.

https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, και σε σένα το ίδιο!
Απομυθοποίησέ την. Εγώ είχα έναν καθηγητή που έλεγε σε όλους ανεξαιρέτως ότι είμαστε για τα μπάζα. Γενικά πάντα είχα ένα μικρό κόμπλεξ με την φυσική οπότε με έριχνε πάρα πολύ ο συγκεκριμένος. Χρειάστηκε να επιστρατευτεί το μισό δυναμικό του φροντιστηρίου για να πειστώ ότι ο άνθρωπος μας έκανε ψυχολογικό πόλεμο για να μας πεισμώσει και να διαβάσουμε. Σε κάποιους τελικά έπιασε, απλά σε εμένα παραλίγο να γυρίσει μπούμερανγκ.

https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
Και εγω το εχω αυτον τον καθηγητη... και δυστηχως σε εμενα εχει ηδη γυρισει μπουμερανγκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Χρειάστηκε να επιστρατευτεί το μισό δυναμικό του φροντιστηρίου για να πειστώ ότι ο άνθρωπος μας έκανε ψυχολογικό πόλεμο για να μας πεισμώσει και να διαβάσουμε. Σε κάποιους τελικά έπιασε, απλά σε εμένα παραλίγο να γυρίσει μπούμερανγκ.

https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/

Λες και μιλάς για δικό μου καθηγητή. Το βιώνω κάθε εβδομάδα, τι να κάνω; Μου @€#%&€@ την ψυχολογία και δεν έχω όρεξη ούτε για τα άλλα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Γιατί το βλέπετε έτσι ρε παιδιά? Κι εμάς ο μαθηματικός στο σχολείο τα ίδια έλεγε. Όταν άρχισε το σχολείο και είδε σε τι επίπεδο είμαστε στους μιγαδικούς μας έλεγε ότι δεν είστε καλά προετοιμασμένοι, αν συνεχίσετε έτσι θα πατώσετε, αυτές οι ασκήσεις θα έπρεπε να θεωρούνται παιχνιδάκι και τέτοια. Για μένα τουλάχιστον, είχε δίκιο, γιατί το επίπεδο των πανελληνίων είναι πολύ ανεβασμένο. Ενώ πίστευα ότι τα είχα πάει καλά στους μιγαδικούς το καλοκαίρι, προβληματίστηκα πάρα πολύ και αφιέρωσα πολύ περισσότερη ώρα στα μαθηματικά ώστε να φτάσω σε ένα καλό επίπεδο. Έβαζε κάτι παλούκια τεστ και μας έλεγε ότι τα πήγαμε απογοητευτικά, όμως τελικά τέτοιου επιπέδου θέματα έπεσαν στις πανελλήνιες.
Δεν υπαρχει κάποιος λόγος να απογοητεύεστε, απλά κάντε ότι μπορείτε για να διορθώσετε την κατάσταση (αν ισχύει βέβαια, γιατί ότι λέει ο καθηγητής σε όλη την τάξη δεν ισχύει και για τον καθένα προσωπικά). Εγώ προσωπικά χαίρομαι όταν κάποιος μου λέει την αλήθεια και δυστυχώς τις περισσότερες φορές οι φροντιστές δεν την λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά χαίρομαι όταν κάποιος μου λέει την αλήθεια και δυστυχώς τις περισσότερες φορές οι φροντιστές δεν την λένε.

Ισχύει! Πολύ λίγοι φροντιστές λένε την αλήθεια με αποτέλεσμα να μην τους πιστεύουμε και αυτούς, γιατί όλοι θέλουν να ακούνε καλά λόγια και η αλήθεια πονάει.

Μάλλον η απάντηση είναι ότι δεν υπάρχει Χρόνος για συναισθηματισμούς κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Φταίμε βέβαια κι εμείς που μας χαϊδεύουν οι φροντιστές γιατί όταν κάποιος ακούει ότι δεν τα πηγαίνει καλά πρώτα κατηγορεί τον φροντιστή και μετά (και αν) θα κατηγορήσει τον εαυτό του. Έτσι, ειδικά όποιος δεν είναι καταξιωμένος στο χώρο, το σκέφτεται διπλά πριν πει την αλήθεια στον μαθητή γιατί φοβάται τις συνέπειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Παιδια προσωπικα εαν δεν ειχα ''χημεια'' με τον καθηγητη δε θα μπορω να δουλεψω ! Και 10 νομπελ να εχει δεν προκειται να ειμαι αποδοτικη. Δε θα αντεχα τον ψυχολογικο πολεμο που αναφερατε παραπανω...Σας θαυμαζω που επιβιωσατε απ αυτο! Ισως το βλεπω εγω πολυ συναισθηματικα κ θα επρεπε να ειμαι πιο ψυχρη απεναντι στο θεμα αλλα απλα δε μπορω! Αντιθετα οι καθηγητες με τους οποιους ταιριαξα νομιζω οτι με εχουν πια καθορισει κ τους λατρεψα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωνσταντίνα

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας...θα πάω Τρίτη λυκείου και σκέφτομαι να μην κάνω καθόλου φροντιστήρια ή ιδιαίτερα μαθήματα.Ξερω ότι θα είναι δύσκολο και για αυτό από τώρα αρχίζω και σκέφτομαι πως θα οργανώσω το προγραμμα μου.Ετσι έχω σκεφτεί ότι κατά την διάρκεια του καλοκαιριού θα κάτσω να διαβάσω παρά πολυ για να βγάλω ένα μεγάλο κομμάτι ύλης(παραπάνω από την μισή).Επισης έχω ψάξει στο διαδίκτυο και έχω βρει πολλά διαγωνίσματα προσομοίωσης ώστε να εξετάζω τον εαυτό μου με κάποιο τρόπο.Στοχος μου ειναι να μαζέψω γύρω στα 17.500 μόρια.Τι πιστεύετε οτιδήποτε πρέπει να κάνω??
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Αν νομίζεις ότι ξέρεις να διαβάζεις μόνη σου , ωραία. Εμένα, προσωπικά με βοήθησε το φροντιστήριο διότι οι απορίες ήταν πολλές και οι καθηγητές στο σχολείο για τα μπάζα. Μακάρι να μπορείς να τα καταφέρεις. Τώρα για αυτό που είπες, ότι θες να βγάλεις σε 3 μήνες παραπάνω από τη μισή ύλη μου φαίνεται υπερβολικό. Πρώτον, είναι ανέφικτο και δεύτερον δεν έχει νόημα. Σκοπός δεν είναι να βγάλεις την ύλη τρέχοντας, αλλά να την έχεις κατανοήσει , ακόμη και τις μικρές λεπτομέρειες.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Γεια σας...θα πάω Τρίτη λυκείου και σκέφτομαι να μην κάνω καθόλου φροντιστήρια ή ιδιαίτερα μαθήματα.Ξερω ότι θα είναι δύσκολο και για αυτό από τώρα αρχίζω και σκέφτομαι πως θα οργανώσω το προγραμμα μου.Ετσι έχω σκεφτεί ότι κατά την διάρκεια του καλοκαιριού θα κάτσω να διαβάσω παρά πολυ για να βγάλω ένα μεγάλο κομμάτι ύλης(παραπάνω από την μισή).Επισης έχω ψάξει στο διαδίκτυο και έχω βρει πολλά διαγωνίσματα προσομοίωσης ώστε να εξετάζω τον εαυτό μου με κάποιο τρόπο.Στοχος μου ειναι να μαζέψω γύρω στα 17.500 μόρια.Τι πιστεύετε οτιδήποτε πρέπει να κάνω??
Καλημέρα! Θα σου μιλήσω απ' τη σκοπιά κάποιου που δίνει, και όχι κάποιου πεπειραμένου που έχει ήδη δώσει... Πραγματικά χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχουν άτομα τα οποία θέλουν να δώσουν χωρίς φροντιστήρια, μιας κι εγώ στην αρχή αυτό ήθελα να κάνω. Εξαρτάται απ' το πώς έχεις συνηθίσει στο διάβασμά σου, και, σε πολύ μεγάλο βαθμό, από το υπόβαθρό σου (όχι μόνο στο γνωστικό, αλλά και στο ποσό μεθοδευμένο είναι το διάβασμά σου). Δεν ξέρω τι κατεύθυνση είσαι, αλλά αν μιλάμε για 3ο πεδίο, πιστεύω πως είναι λίγο δύσκολο να γράψεις τόσο καλά, εντούτοις όχι ακατόρθωτο... Οπωσδήποτε, σε μαθήματα όπως η βιολογία κατεύθυνσης είναι απαραίτητη και η επέκταση πέραν του σχολικού, το οποίο εμπεριέχει πολλές ασάφειες και σε πολλά σημεία είναι εύκολα παρερμηνεύσιμο. Γι' αυτό, θα πρέπει να αναζητήσεις υλικό στο διαδίκτυο, που σίγουρα έχει πολύ αξιόλογα πράγματα!! Ακόμη, να είσαι σε επαφή με τους καθηγητές του σχολείου σου (εάν αυτοί είναι προσιτοί, γιατί στο δικό μου είναι κάτι χειρότερο από "για τα μπάζα") γιατί σημασία έχει και το να σου δείξει κάνεις τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να αιτιολογείς τις απαντήσεις σου (πχ βιολογία ή ιστορία κατεύθυνσης)!! Όπως και να χει, πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο, εάν υπάρχει θέληση. Καλή επιτυχία και καλή δύναμη σου εύχομαι!!!
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Αρχικα, θέλω να μου πεις σε ποια κατεύθυνση είσαι.
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Κι εγω αυτο το προβλημα εχει η αδερφη θα δωσει πανελληνειες το 2020 παει κιολας θεωρητικη κ δεν θελει να παει φροντηστηρια αλλα μονη της . Εγω προσωπικα θεωρω οτι ειναι καλυτερα μονη σου αν εχεις συγκεκριμενο προγραμμα κ κανεις ενα ποιοτικο διαβασμα δηλαδη δεν εχει σημασια ποση υλη θα βγαλεις αλλα οτι θα αντιληφθεις το μαθημα οσον το δυνατον γινεται καλυτερα. Κατι ασχετο τωρα μπορει καποιος να μου προτεινει για την αδερφη μου βοηθηματα θεωρητικης;;;;;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γεια σας...θα πάω Τρίτη λυκείου και σκέφτομαι να μην κάνω καθόλου φροντιστήρια ή ιδιαίτερα μαθήματα.Ξερω ότι θα είναι δύσκολο και για αυτό από τώρα αρχίζω και σκέφτομαι πως θα οργανώσω το προγραμμα μου.Ετσι έχω σκεφτεί ότι κατά την διάρκεια του καλοκαιριού θα κάτσω να διαβάσω παρά πολυ για να βγάλω ένα μεγάλο κομμάτι ύλης(παραπάνω από την μισή).Επισης έχω ψάξει στο διαδίκτυο και έχω βρει πολλά διαγωνίσματα προσομοίωσης ώστε να εξετάζω τον εαυτό μου με κάποιο τρόπο.Στοχος μου ειναι να μαζέψω γύρω στα 17.500 μόρια.Τι πιστεύετε οτιδήποτε πρέπει να κάνω??

Συμπαθητικό οτι θες να βγάλεις την ύλη πριν το καλοκαίρι μα και ανέφικτο όπως είπε η Agnwsth. Εαν ήταν εφικτό θα το έκαναν όλοι ώστε μετά απλά να λύνουν απορίες και ασκήσεις . Εννοείται οτι θα πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις το καλοκαίρι όπως εννοείται οτι πρέπει να αφιερώνεις κάποια ώρα παραπάνω απο την συνολική σου μέρα ώστε να βρεις και να οργανώσεις υλικό που θα διαβάσεις για να αντισταθμίσεις με τους άλλους που έχουν εξωτερική βοήθεια . Ευτυχώς πλέον το internet είναι γεμάτο απο πληροφορίες κάθε είδους και δεδομένου οτι θα προσπαθήσεις εαν και δύσκολο σίγουρα ρεαλιστικό οτι μπορείς να καταφέρεις τον στόχο σου . Θα υπερτερείς στο οτι δεν θα τρως χρόνο σε μετακινήσεις και κυρίως δεν θα είσαι κουρασμένη απο το φροντ ώστε να βγάζεις παραπάνω έργο στον ίδιο χρόνο .

Εάν δίνεις μαθηματικά υπάρχουν πολλά αξιόλογα βοηθήματα,κάπου στην μέση της χρονιάς λύνε και κανένα θέμα διαγωνισμών, και εννοείται παλαιότερων θεμάτων πανελλαδικών. Το υπουργείο έχει επίσης μια σελίδα απο όσο θυμάμαι που ανεβάζει υλικό το οποίο είναι αντιπροσωπευτικό των όσων σίγουρα πρέπει να ξέρεις . Η έκθεση όμως θα σου είναι κάπως θέμα καθώς ακόμα και να διαβάζεις δεν θα υπάρχει κάποιος να στην διορθώνει και εννοείται κανένας άλλος απο έναν καθηγητή δεν μπορεί να το κάνει αυτό . Ίσως πιάσεις επομένως ενα 15 με λιγη τύχη και πολυ δουλειά. Για εμένα πάρε κάτι αξιοπρεπές έκθεση καπου στο 15 και εστίασε στα άλλα η βαθμολόγηση στο συγκεκριμένο μάθημα είναι πολυ υποκειμενική μετά απο ένα σημείο . Οι περιπτώσεις που κάποιος πήρε 18-19 απο τον έναν βαθμολογητή και 13-14 απο τον άλλο είναι άφθονες . Όποτε σίγουρα εστιάζεις σε κάτι πιο αντικειμενικό όπως τα άλλα 3 μαθήματα .

Επίσης ο στόχος σου πρέπει να είναι τα 18.000 μόρια εφόσον ο πραγματικός είναι 17.500 . Πάντα δουλεύουμε με worst case scenario σε θέματα πανελλαδικών διότι στο τέλος απλά η ανησυχία μας είναι αυτή που αποδεικνύεται μάταιη και όχι ο κόπος μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δημ.Μοσχόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Δημ.Μοσχόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Γεια σας...θα πάω Τρίτη λυκείου και σκέφτομαι να μην κάνω καθόλου φροντιστήρια ή ιδιαίτερα μαθήματα.Ξερω ότι θα είναι δύσκολο και για αυτό από τώρα αρχίζω και σκέφτομαι πως θα οργανώσω το προγραμμα μου.Ετσι έχω σκεφτεί ότι κατά την διάρκεια του καλοκαιριού θα κάτσω να διαβάσω παρά πολυ για να βγάλω ένα μεγάλο κομμάτι ύλης(παραπάνω από την μισή).Επισης έχω ψάξει στο διαδίκτυο και έχω βρει πολλά διαγωνίσματα προσομοίωσης ώστε να εξετάζω τον εαυτό μου με κάποιο τρόπο.Στοχος μου ειναι να μαζέψω γύρω στα 17.500 μόρια.Τι πιστεύετε οτιδήποτε πρέπει να κάνω??


Καλή τύχη σάς εύχομαι, θα την χρειαστείτε (πολλή μάλιστα).
 

Zoe...zz

Νεοφερμένος

Η Zoe...zz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κάποιος κανένα καλό φροντιστηριο στη λαρισα για φυσικη;(γ λυκειου)
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παω σε ιδιωτικό σχολείο. Στη γ λυκείου, τα μαθήματα γίνονται απο τους καθηγητές με εντατικούς ρυθμούς.
Καθε εβδομάδα γράφουμε προσομοίωση σε ενα απο τα μαθήματα που δινουμε στις πανελλήνιες
Εχουμε καθε μερα 7ωρα και κανουμε φουλ προετοιμασία μεσα στην τάξη. Λυνουμε πολλές ασκήσεις, λεμε πολλες φορες τη θεωρία και γενικα ακολουθούμε ενα καλό πρόγραμμα.
Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω
Θα χρειαστεί σε ολο αυτο να παω φροντιστηριο; Πιστεύετε οτι θα μου δώσει κατι εξτρα το φροντιστήριο ; Ή μπορώ να στηριχθω αποκλειστικά στο σχολειο μου και να πετύχω στις πανελλήνιες;
Θα ηθελα να ακούσω τις απόψεις σας.
(Λεπτομερειες: ειμαι β λυκείου θετικων σπουδών. Στο σχολείο μου εχουμε διαφοροποιημένο προγραμμα και εχουμε αρχίσει απο φετος να βγαζουμε υλη της γ λυκείου στα μαθηματικά στη φυσική στη χημεία και στην έκθεση. Για την ώρα δεν πάω φροντιστηριο. Τα καταφέρνω καλα στα μαθήματα . Τέλος, στοχεύω στο χημικο της Αθήνας που εχει βάση γύρω στα 17.500 μορια)
Λοιπόν; Τι λέτε; Φροντ η σχολείο και μόνο σχολείο;

Καποιος;;;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Παω σε ιδιωτικό σχολείο. Στη γ λυκείου, τα μαθήματα γίνονται απο τους καθηγητές με εντατικούς ρυθμούς.
Καθε εβδομάδα γράφουμε προσομοίωση σε ενα απο τα μαθήματα που δινουμε στις πανελλήνιες
Εχουμε καθε μερα 7ωρα και κανουμε φουλ προετοιμασία μεσα στην τάξη. Λυνουμε πολλές ασκήσεις, λεμε πολλες φορες τη θεωρία και γενικα ακολουθούμε ενα καλό πρόγραμμα.
Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω
Θα χρειαστεί σε ολο αυτο να παω φροντιστηριο; Πιστεύετε οτι θα μου δώσει κατι εξτρα το φροντιστήριο ; Ή μπορώ να στηριχθω αποκλειστικά στο σχολειο μου και να πετύχω στις πανελλήνιες;
Θα ηθελα να ακούσω τις απόψεις σας.
(Λεπτομερειες: ειμαι β λυκείου θετικων σπουδών. Στο σχολείο μου εχουμε διαφοροποιημένο προγραμμα και εχουμε αρχίσει απο φετος να βγαζουμε υλη της γ λυκείου στα μαθηματικά στη φυσική στη χημεία και στην έκθεση. Για την ώρα δεν πάω φροντιστηριο. Τα καταφέρνω καλα στα μαθήματα . Τέλος, στοχεύω στο χημικο της Αθήνας που εχει βάση γύρω στα 17.500 μορια)
Λοιπόν; Τι λέτε; Φροντ η σχολείο και μόνο σχολείο;


Καλησπέρα εφόσον γράφεις τεστάκι προσομοίωσης σε ένα μάθημα των Πανελληνίων κάθε εβδομάδα και οι καθηγητές σας κάνουν μάθημα με εντατικούς ρυθμούς νομίζω ότι το φροντιστήριο θα ήταν λίγο overkill γιατί θα έχεις πολλές υποχρεώσεις και θα είσαι πτώμα στο τέλος της εβδομάδας. Συμβουλή μου , αν πιστεύεις ότι έχεις κενά σε κάποιο μάθημα και χρειάζεσαι ΑΚΟΜΑ παραπάνω βοήθεια τότε μόνο πήγαινε φροντιστήριο αλλιώς όχι γιατί πληρώνεις και το σχολείο σου και οι καθηγητές σας έχουν ένα καλό πρόγραμμα. Είναι πραγματικά overkill το φροντιστήριο αν δεν το χρειάζεσαι στη δική σου περίπτωση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top