Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Πρόβλημα με τις AOΔΕ

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alexis292

Νεοφερμένος

Ο Alexis292 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά,
φέτος πήγα σε καλοκαιρινό φροντιστήριο και συνάντησα σοβαρό πρόβλημα στο ΑΟΔΕ. Δεν έχω ιδέα πώς να το μάθω. Πάλευα να το μάθω γράφοντας το αλλά άλλες δεν θυμόμουν τίποτα άλλες το θυμόμουν με κόμμα και τελεία. Υπάρχει περίπτωση κανείς να μου εξηγήσει πώς να το μάθω σωστά (αναλυτικά άμα γίνεται). Δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως να το μάθω σωστά δεν ήμουν ποτέ παπαγάλος.Παρατήρησα καθώς το μελετούσα ότι σκεφτόμουν κάτι άλλο ή εγκατέλειπα στην μέση. Και μια τελευταία ερώτηση πώς σε όλον αυτό τον χαμό μαθηματικών φυσικής κτλ... μπορώ να αφιερώσω χρόνο και ενέργεια γι'αυτό.

ΕDIT: Μια ερώτηση ακόμα έχει νόημα το καλοκαίρι τώρα αυτή την στιγμή να κάνω προσπάθεια να το μάθω ή να το γράφω κάθε μέρα από μια με δυο ώρες;

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
εγω αοδε δεν πηγαινα φροντ. κ τα εγραφα σε ενα τετραδιο τα διαβαζα ΠΟΛΛΕΣ φορεσ κ στο τελοσ μου εμειναν...αν και τα τελευταια μα8ηματα δεν μπορουσα να τα μα8ω με τιποτα (για μενα υπερβολικη η υλη:P)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Παιδιά,
φέτος πήγα σε καλοκαιρινό φροντιστήριο και συνάντησα σοβαρό πρόβλημα στο ΑΟΔΕ. Δεν έχω ιδέα πώς να το μάθω. Πάλευα να το μάθω γράφοντας το αλλά άλλες δεν θυμόμουν τίποτα άλλες το θυμόμουν με κόμμα και τελεία. Υπάρχει περίπτωση κανείς να μου εξηγήσει πώς να το μάθω σωστά (αναλυτικά άμα γίνεται). Δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως να το μάθω σωστά δεν ήμουν ποτέ παπαγάλος.Παρατήρησα καθώς το μελετούσα ότι σκεφτόμουν κάτι άλλο ή εγκατέλειπα στην μέση. Και μια τελευταία ερώτηση πώς σε όλον αυτό τον χαμό μαθηματικών φυσικής κτλ... μπορώ να αφιερώσω χρόνο και ενέργεια γι'αυτό.

Ευχαριστώ
Ολοι στην αρχη συναντουν σοβαρο προβλημα στο ΑΟΔε. Και γω ξεκινησα τωρα στα θερινα και προβληματιστηκα! Εγω το μαθαινω ως εξης: Πρωτα κανω μια αναγνωση για να δω περι τινος προκειται, και μετα αρχιζω και μαθαινω προταση-προταση, τελειώνοντας την δευτερη ξαναλεω και την πρωτη και ουτω καθεξης! Και οταν τελειωνεις παραγραφο, την λες ολη!Χρόνος παντα υπαρχει, πρεπει να τον διαχειριστεις σωστα! Φτιαξε ενα προγραμμα οργάνωσης! Ελπιζω να βοηθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexis292

Νεοφερμένος

Ο Alexis292 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ με βοήθησε δραματικά μου μειώνει την πίεση βεβαίως το περί τίνος πρόκειται πραγματικά αν το διαβάσεις δεν καταλαβαίνεις τίποτα εγώ αισθητικά στο περίπου καταλαβαίνω τι λέει και άμα

Υ.Γ Είμαστε οι τελευταίοι φέτος δεν ξαναυπάρξει αυτό το σύστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Γεια σας αλάνια και "πριγκίπισσες"..(γλείψιμο :whistle: ) ...
Δεν εχω ακριβώς πρόβλημα με το ΑΟΔΕ οκ σιγα σιγα απο λιγο καθε μερα το μαθαίνω απλα .. θα ειθελα μια χαρη επειδή το διαβαζω μονος και δεν περνω βοήθεια απο καπιο φροντιστιριο.
Αρχικα:
Απο οσους δώσανε θα ειθελα να μου πείτε τα σοσ θέματα που είχατε πάρει απο του καθηγητές σας αλλα δεν πέσανε και τι εσείς πιστεύετε οτι θα πέσει φέτος (παντα υποθετικά μιλάμε ολοι ξέρουμε οτι τα σοσ ειναι παντα τα αντισοσ απλα για να σημειώσω και εγω κατι πανω στο βιβλιο :P )
Και απο όσους δίνουν μαζι μου φετος να πουν και εκείνοι τιποτα σημαντικό απο αυτα που σας έχουν πει οι καθηγητές σας ....
Ευχαριστωωω , εκ των προτέρων...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Όλα θα τα διαβάσεις..μην κάνεις τέτοιες ερωτήσεις..
αλλά για να μη λες ας απαντήσω
η καθηγήτρια στο σχολείο τα έλεγε όλα μα όλα sos..χωρίς πλάκα..κάθε φορά που προχωρούσαμε παρακάτω έλεγε ότι είναι σοσάρα αυτό κλπ κλπ..οπότε όλα είναι SOS!!!! :P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Γεια σας αλάνια και "πριγκίπισσες"..(γλείψιμο :whistle: ) ...
Δεν εχω ακριβώς πρόβλημα με το ΑΟΔΕ οκ σιγα σιγα απο λιγο καθε μερα το μαθαίνω απλα .. θα ειθελα μια χαρη επειδή το διαβαζω μονος και δεν περνω βοήθεια απο καπιο φροντιστιριο.
Αρχικα:
Απο οσους δώσανε θα ειθελα να μου πείτε τα σοσ θέματα που είχατε πάρει απο του καθηγητές σας αλλα δεν πέσανε και τι εσείς πιστεύετε οτι θα πέσει φέτος (παντα υποθετικά μιλάμε ολοι ξέρουμε οτι τα σοσ ειναι παντα τα αντισοσ απλα για να σημειώσω και εγω κατι πανω στο βιβλιο :P )
Και απο όσους δίνουν μαζι μου φετος να πουν και εκείνοι τιποτα σημαντικό απο αυτα που σας έχουν πει οι καθηγητές σας ....
Ευχαριστωωω , εκ των προτέρων...!!!!

Κοίτα φίλε, αν δεν έχεις σκοπό να τα διαβάσεις όλα κόψε από αυτά που φαινομενικά δεν θα μπουν.
Τέτοια για παράδειγμα είναι τα σχήματα, τα παραδείγματα, τα εισαγωγικά κομμάτια, αυτά που πέσαν πέρσι και γενικά όσα είναι λίγο έως πολύ άκυρα...
Εγώ προσωπικά τα διάβασα όλα μα όλα. Εκτός φυσικά τα σχήματα ε και τα παραδείγματα τα διάβασα στις τελευταίες επαναλήψεις μου μόνο.
Με συστηματικό διάβασμα βγαίνει και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Μην το ρισκάρεις, δεν αξίζει. Και σε καμία περίπτωση μην κάνεις φροντιστήριο ή αγοράσεις βοήθημα για αυτό το μάθημα, πεταμένα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ευχαριστω φιλε ... Γενικα εγω τα διαβαζω ολα μα ολα ακομη και το "και" οπως μου εχουν πει απλα τα σοσ τα ειθελα μονο και μονο για να δινω προσοχη σε αυτα και να τα εχω και για το τελοσ γτ μια ευδομαδα πριν της εξετασεις δν νομιζω να τα κειταω ολα .. Τελος παντον και παλι ευχαριστω ... Οσο για το βοηθημα που λες σιγουρα δεν αξιζει διοτι αν υπαρχει καπιο που πραγματικα βοηθαει και τα λεει οπως ειναι μεσα στο βιβλιο αλλα με σχεδιαγραματα θα με ενδιεφερε πολυ .... Αν γνωριζει καπιος καπιο ας μας πει... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ευχαριστω φιλε ... Γενικα εγω τα διαβαζω ολα μα ολα ακομη και το "και" οπως μου εχουν πει απλα τα σοσ τα ειθελα μονο και μονο για να δινω προσοχη σε αυτα και να τα εχω και για το τελοσ γτ μια ευδομαδα πριν της εξετασεις δν νομιζω να τα κειταω ολα .. Τελος παντον και παλι ευχαριστω ... Οσο για το βοηθημα που λες σιγουρα δεν αξιζει διοτι αν υπαρχει καπιο που πραγματικα βοηθαει και τα λεει οπως ειναι μεσα στο βιβλιο αλλα με σχεδιαγραματα θα με ενδιεφερε πολυ .... Αν γνωριζει καπιος καπιο ας μας πει... :)

Σίγουρα θα υπάρχουν τέτοια βοηθήματα αλλά σε ένα τέτοιο μάθημα δεν κοιτάμε να μάθουμε τι λέει, απλά το μαθαίνουμε όπως είναι.
19,9 στα 20 έγραψα στις εξετάσεις. Ξέρω ότι ξέχασα 5-6 λέξεις σε κάποια σημεία και κάποιες ήταν μάλλον σημαντικές οπότε και το παραμικρό μπορεί να είναι ως δικαιολογία για να μας κόψουν μονάδες.. Διαβάζουμε λοιπόν τα πάντα. Κόμμα κλπ σημεία στίξης δεν χρειάζεται, εγώ δεν τα έμαθα και έβαζα μόνο όπου έκρινα πως χρειάζεται.

Τώρα που το θυμήθηκα από το δεύτερο κεφάλαιο δεν έμαθα το πρώτο κομμάτι που λέει για κάτι κινέζους :P Είπα να το αφήσω για ανάγνωση τελευταία μέρα αλλά το ξέχασα. Είναι τελείως άκυρο. Όταν έρθει η ώρα για τις εξετάσεις τα διαβάζεις όλα μια ανάγνωση και μετά μια απ'έξω τα πιο σημαντικά αν δεν προλάβεις όλα. Εγώ τα έκανα σχεδόν όλα αφού στα άλλα μαθήματα δεν χρειάζεται πολύ διάβασμα στην θεωρεία αν την έχεις μάθει ήδη.

Σε καμία περίπτωση μην παρατήσεις το μάθημα.
Δεν χρειάζεται να κάνεις συνέχεια επαναλήψεις. Κάνε τις "γερές" επαναλήψεις στις διακοπές(Χριστουγέννων, Πάσχα) και μικροεπαναλήψεις κάνεις όταν είναι να γράψεις στο σχολείο διαγωνίσματα. Αν δεν γράφεται τότε θα πρέπει να κάνεις τις μικροεπαναλήψεις μόνος ή με κάποιον δικό σου. Βοηθάει πολύ η εξάσκηση στον γραπτό λόγο. :)

Ότι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
5 Λεξεις και πειρες 19,9 μια χαρα ακουγετε εγω 17 και πανω αμα γραψω θα ειμαι πολυ κομπλε .. Ανυσιχω γιατι πιστευω οτι θα κολησω στο τελος και μπορει να μπερδεψω κανα κοματι του με του ΑΟΘ ... Τεσπα και παλι ευχαριστω ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Eγώ τα έλεγα σχεδόν με δικά μου λόγια,αλλά κάποιες λέξεις "κλειδια" τις έγραφα ακριβώς όπως τις έλεγε το βιβλίο. Μέχρι να πάρουμε τα θέματα νόμιζα ότι τα είχα ξεχάσει όλα,αλλά τελικά οκ :P Ο ένας μου έβαλε 100 και ο άλλος 94... Μάλλον θα ξέχασα κάτι, ή δεν θα του άρεσε που δεν τα είπα ακριβώς,αλλά τέλος πάντων. Όπως σου είπαν και παραπάνω, τα κομμάτια που έπεσαν πέρσι είναι σχεδόν απίθανο να πέσουν και την επόμενη χρονιά, ίσως να μπουν σε κανένα πολλαπλής ή Σ-Λ. Μετά το Πάσχα, να κάνεις συνεχώς επαναλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
5 Λεξεις και πειρες 19,9 μια χαρα ακουγετε εγω 17 και πανω αμα γραψω θα ειμαι πολυ κομπλε .. Ανυσιχω γιατι πιστευω οτι θα κολησω στο τελος και μπορει να μπερδεψω κανα κοματι του με του ΑΟΘ ... Τεσπα και παλι ευχαριστω ... ;)

Πάμε πάντα για το μέγιστο. Στόχος σου λοιπόν πρέπει να είναι το 20 και ας θεωρητικά νομίζεις αυτή τη στιγμή πως βολεύεσαι και με λιγότερο.
Και εγώ νόμιζα μια μέρα πριν το δώσω πως θα τα ξεχάσω όλα αλλά στο τέλος δεν ψαχνόμουν και τα έγραψα όλα. Ε, οι λέξεις αυτές ξέφυγαν επειδή βγήκα τρέχοντας μόλις πέρασε η επιτρεπόμενη ώρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ παιδια ..!!!
Συντομα θα σας απασχολησω ξανα με καποια αλλα προβληματα μου σε αλλα μαθηματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Γεια σας και παλι παιδια... Ψαχνω βοηθημα στο ΑΟΔΕ .. Συγκεκριμενα καπιο που να εχει οσο το δυνατον πιο πολα τεστ και διαγωνισματα των κεφαλαιων 1,2,3 ξεχωριστα μαζι .. διαγωνισματα οπως αυτσ των πανελλαδικων ασκησεις σωστου λαθους επιλογης . αναπτυξης.. κ.τ.λ. Εαν γνωριζετε καπιο απαντηστε μου ευχαριστω .. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Γεια σας και παλι παιδια... Ψαχνω βοηθημα στο ΑΟΔΕ .. Συγκεκριμενα καπιο που να εχει οσο το δυνατον πιο πολα τεστ και διαγωνισματα των κεφαλαιων 1,2,3 ξεχωριστα μαζι .. διαγωνισματα οπως αυτσ των πανελλαδικων ασκησεις σωστου λαθους επιλογης . αναπτυξης.. κ.τ.λ. Εαν γνωριζετε καπιο απαντηστε μου ευχαριστω .. :)
Χωρίς να θέλω να διαφημίσω μπορείς να δεις και αυτό: https://www.economics.edu.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Τα εχω βρει αυτα mathguy κατι σε βοηθημα ψαχνω.. :ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
5 Λεξεις και πειρες 19,9 μια χαρα ακουγετε εγω 17 και πανω αμα γραψω θα ειμαι πολυ κομπλε .. Ανυσιχω γιατι πιστευω οτι θα κολησω στο τελος και μπορει να μπερδεψω κανα κοματι του με του ΑΟΘ ... Τεσπα και παλι ευχαριστω ... ;)

Να το σκοτώσεις το μάθημα,να επιδιώξεις το 20άρι με νύχια και με δόντια.Ιδιαίτερα σημαντικό είναι μέσα Φεβρουαρίου να έχεις ολοκληρώσει την ύλη.Μετά,ξεκινάς επαναλήψεις..όλο και μεγαλύτερες με αποτέλεσμα το Πάσχα να το τσιτώσεις όσο δεν πάει.Άποψή μου,το κλειδί για την επιτυχία σου θα είναι να είσαι τόσο έτοιμος όσο πρέπει έτσι ώστε από το απόγευμα και μέχρι το μεσημέρι της ημέρας πριν την εξέταση του μαθήματος(πάντοτε 1.5 ημέρα δίνεται για το μάθημα στις πανελλαδικές) να έχεις ολοκληρώσει όλη την ύλη,το μεσημέρι ξεκούραση και το απόγευμα μέχρι τις 10 επανάληψη αν νιώθεις ότι έχεις αδυναμία κάπου.Μην εξαιρέσεις τμήματα του βιβλίου με τη λογική "μπήκε πέρυσι"...ή πρόπερσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top