Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας;

Περί θητείας
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 95)
  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου.

  • Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους, με "τιμωρητική" θητεία για τους μη στρατεύσιμους.

  • Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους.

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Διάβασε λιγάκι για την περίφημη Άλωση της Τρίπολης στις 11 Σεπτεμβρίου 1821, να δεις τι έκαναν εκεί οι Έλληνες στρατιώτες.
Διάβασε το ημερολόγιο του Κολοκοτρώνη να δεις τι έγραψε για την Άλωση: «Το ασκέρι όπου ήταν μέσα, το ελληνικό, έκοβε και εσκότωνε από Παρασκευή έως Κυριακή, γυναίκες, παιδιά και άντρες, τριανταδύο χιλιάδες. Έλληνες σκοτώθηκαν εκατό. Το άλογό μου από τα τείχη έως τα σαράγια δεν επάτησε γη. Πατούσε απάνω σε παράξενο, αλλόκοτο χαλί από πτώματα.»

Λίγη ιστορική μνήμη δεν βλάπτει. Έστω κι αν δεν μας συμφέρει.
:) Και το Μακρυγιάννη να δεί κανείς,θα διαβάσει τα ίδια...! αμυνόμενοι μπορεί...ομως,για σκέψου την κατάσταση...είχαν όλοι αυτοί εγκατασταθεί στα σπίτια των ανθρώπων, που είχαν εκκαθαρίσει όχι ακριβώς οι ίδιοι,αλλά οι δικοί τους ! Αν μάλιστα το δείς πιο καλά,ο σκοπός ήταν να "αλλάξει"η ράτσα...! (δεν το λέω εγώ,ο Ιμπραήμ το'πε !!!) Σε κάτι τέτοιο δεν υπήρχε επιλογή...αντι-εκκαθάριση...! μην το κρίνουμε ξερά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Εν τω μεταξύ,δεν βλέπει κανείς την αμυντική θέση της χώρας μας σε όλους αυτούς του αιώνες ? δεν θα αναφέρω ημερομηνία...μην τα εξομοιώνουμε ολα..Δεν θέλω να ανοίξω διάλογο με τα ...βιβλία ! Ο αμυνόμενος εγκληματίας πολέμου ,είναι ίδιος με τον κατακτητή?:) Αν αρχίσουμε στο θέμα να αναφέρουμε απομνημονεύματα Μακρυγιάννη,Κολοκοτρώνη,Πην.Δέλτα και βάλε...θα χαθούμε,να πρισπαθώ να πείσω για τα αυτονόητα και...εκτός θέματος !! Για τη στράτευση,απάντησα πιο πρίν,υποχρεωτική,αλλά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Διάβασα το θέμα από την αρχή,

Οχι δεν είσαι λιποτάκτης αν φύγεις στο εξωτερικό και δεν πας στρατό, ούτε έχεις συνέπειες. Μπορείς να επισκέπτεσαι την Ελλάδα κιόλας για διακοπές :)
Με βάση αυτή την πραγματικότητα η θητεία είναι ένα αντικίνητρο για να παραμείνει κάποιος (που έχει δυνατότητες και έχει κάνει σπουδές) στην Ελλάδα. Δεν θα χάσει 1 χρόνο από τη ζωή του, το οποίο συνεπάγεται 1,5 χρόνο εκτός εργασίας.

tanos56 έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα από το 1974 που ήσουν στρατό.
Η θητεία υπάρχει όχι γιατί δεν μπορούν να πληρώσουν επαγγελματίες, αλλά γιατί θέλουν σκλάβους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και τότε θέλαν σκλάβους αλλά η κοινωνία ήταν αλλιώς!
Το όριο επίσκεψης στην Ελλάδα πριν σε μπουζουριάσουν είνα 40 μέρες! υπέραρκετό!
Και εγώ συμφωνώ! Όποιος δεν πάει φαντάρος είναι ο πιο έξυπνος άνθρωπος του κόσμου! Θέλω να πάνε οι άλλοι από κακία και για εκδίκηση αφού πήγα εγώ! Αλλά όποιος με ρωτήσει θα του πω τράβα εξωτερικό και μην πας! Αν πας καλά να πάθεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Διάβασα σήμερα σε πολιτική εφημερίδα ότι τελικά ο στρατός δε πρόκειται να αυξηθεί από τους 12 μήνες που είναι τώρα. (Πάλι καλά) Οι αρμόδιοι δηλώνουν ότι λόγω της έλειψης ανδρών, κανόνικά έπρεπε να αυξηθεί κανα 1-2 μήνες αλλά λόγω του πολιτικού κόστους δε πρόκειται ψαυτό να γίνει. (ουφ, ξελάφρωσα κάπως. Είχα ακούσει ότι θα γίνει 14μηνο) Παρόλα αυτά δηλώνουν ότι δε πρόκειται να εφαρμοστούν οι προεκλογικές εξαγγελείες της ΝΔ για 6μηνο έως το 2008... Προσωπικά αισθάνομαι ανάμεικτα συναισθήματα. Χαρά και ανακούφιση που δεν θα αυξηθεί τελικά, αλλά και οργή και στενοχώρια που δε θα γίνει 6μηνη τελικά λόγω της υποογεννητικότητας κ.τ.λ. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina221

Νεοφερμένος

Η nina221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πιστεύω οτι η υποχρεωτικη στρατευση θα πρεπει να καταργηθει, αν και δεν προκειται να γινει ποτε διοτι εκτος του οικονομικου κοστους δεν θα υπαρξουν και τοσα ατομα για να καλυψουν τα στρατόπεδα.
Συμφωνω σε γενικες γραμμες με τον demelene. Ο στρατος πλεον εχει γινει διαγωνισμος βυσματος και το μονο που μαθαινεις ειναι πως να ρουφιανευεις, να λουφαρεις και να κανεις καθε ειδους εργασια (να καθριζεις τουλετες, καλαμαρακια,πατατες,βαψιμο κλπ) πραγματα χρησιμα σε περιπτωση πολεμου...
Εχεις τον καθε κομπλεξικο βαθμοφορο να ποδοπατα την προσωπικοτητα σου μονο και μονο επειδη ξυπνησε στραβα η δεν γουσταρει την φατσα σου. Ασε που οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι μεγαλες κοτες (βλ. Ιμια οταν ημασταν στο τσακ για πολεμο και ειχαν φορτωσει τους φανταρους στα ρεο για τα συνορα, αντι να δωσουν κουραγιο στους ερημους φανταρους, ετρεμαν σαν τα ψαρια.)
Αν θελουν σωστο στρατο να υπερασπισει την πατριδα καλο θα ηταν να τους εκπαιδευουν για μαχη και οχι να τους φορανε φακιολι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Πιστεύω οτι η υποχρεωτικη στρατευση θα πρεπει να καταργηθει, αν και δεν προκειται να γινει ποτε διοτι εκτος του οικονομικου κοστους δεν θα υπαρξουν και τοσα ατομα για να καλυψουν τα στρατόπεδα.
Συμφωνω σε γενικες γραμμες με τον demelene. Ο στρατος πλεον εχει γινει διαγωνισμος βυσματος και το μονο που μαθαινεις ειναι πως να ρουφιανευεις, να λουφαρεις και να κανεις καθε ειδους εργασια (να καθριζεις τουλετες, καλαμαρακια,πατατες,βαψιμο κλπ) πραγματα χρησιμα σε περιπτωση πολεμου...
Εχεις τον καθε κομπλεξικο βαθμοφορο να ποδοπατα την προσωπικοτητα σου μονο και μονο επειδη ξυπνησε στραβα η δεν γουσταρει την φατσα σου. Ασε που οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι μεγαλες κοτες (βλ. Ιμια οταν ημασταν στο τσακ για πολεμο και ειχαν φορτωσει τους φανταρους στα ρεο για τα συνορα, αντι να δωσουν κουραγιο στους ερημους φανταρους, ετρεμαν σαν τα ψαρια.)
Αν θελουν σωστο στρατο να υπερασπισει την πατριδα καλο θα ηταν να τους εκπαιδευουν για μαχη και οχι να τους φορανε φακιολι.
Εγω λεω να καταργησουμε τον στρατο και να γλυτωσουμε για την παιδεια/ασφαλιστικο/υγεια/συνταξιοδοτικο περι τα 5% του ΑΕΠ του δαπανουνται για οπλα/μιζες και συντηρηση του.:P Μιλαμε για μερικα τρις ευρω:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Μεταφέρθηκαν τα άσχετα ποστς στο ήδη υπάρχον θέμα.
Demelene κάνε τον κόπο να διαβάσεις μια φορά τι λέω, στο παραπάνω θέμα έχουμε κάνει εξαντλητική κουβέντα όπως και στο αντίστοιχο για την αντιεκπαιδευτική επικείμενη μεταρρύθμιση εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
thanos 56 προς emufear

Mα τι είσαι τελικά...?

Τέτοιες βαθυστόχαστες επιστημονικές αναλύσεις με πλαστελίνες ,μόνον οι Κνίτες κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ε άρα είναι κνίτης (ουυυ), τι καθόμαστε και συζητάμε; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απομακρυνόμαστε και άλλο από την κατάργηση της θητείας ...
https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8777&pubid=1906899

Αναβολές για δεύτερο πτυχίο ή μεταπτυχιακά δεν θα χορηγούνται καθώς σύμφωνα με το υπουργείο φέρνουν τον φοιτητή πιο κοντά στην αγορά εργασίας, κάνοντας δυσκολότερη την προσαρμογή του στο περιβάλλον του στρατού.
:1eye:

Υ.γ.: Οι ποιητές εννοούν ότι ακόμη και αν ένας 25άρης που δεν έχει τελειώσει το πτυχίο θα πρέπει να πάει Στρατό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Στρατιωτική θητεία 9 μηνών και αναβολή στράτευσης μέχρι το 24ο ή 25ο έτος της ηλικίας των στρατεύσιμων προβλέπει, σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα, απόρρητη μελέτη του Υπουργείου Άμυνας.
Απόρρητη; :lol:

Δεν είναι κακό μέτρο αυτό πάντως. 9μηνη θητεία είναι μια χαρά, αν είναι για όλους (βάλε και αυτούς που έχουν λόγους για μικρότερη, οι οποίοι θα κάνουν 6μηνα λογικά). Οπότε το βρίσκω γενικά θετικό μέτρο συν του ότι:
Να σημειωθεί βέβαια ότι το παραπάνω σχέδιο και οι τροποποιήσεις που επιφέρει αφορά μόνο το Στρατό. Για τους δύο άλλους κλάδους των Ενόπλων Δυνάμεων το Πολεμικό Ναυτικό και την Πολεμική Αεροπορία θα παραμείνει η θητεία ως έχει.
αυτό θα αυξήσει τον αριθμό αυτών που θα προτιμήσουν πεζικό, κάτι επίσης θετικό.

Γενικά λοιπόν το βρίσκω πολύ καλό μέτρο και σίγουρα δεν απομακρυνόμαστε από την κατάργηση της θητείας. Μάλλον πάμε πιο κοντά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γενικά λοιπόν το βρίσκω πολύ καλό μέτρο και σίγουρα δεν απομακρυνόμαστε από την κατάργηση της θητείας. Μάλλον πάμε πιο κοντά :)
Για πιστεύεις κάτι τέτοιο; Από την στιγμή που δεν δίνουν πλέον αναβολές σε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας από 24-25 δεν σημαίνει ότι απομακρυνόμαστε από την κατάργηση; Εμένα αυτό μου μοιάζει σαν μια κίνηση που προετοιμάζει το έδαφος για στράτευση αμέσως μετά την Δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Το όριο ηλικίας για το στρατό αν δεν κάνω λάθος, προς το παρόν είναι τα 35 χρόνια. Αυτοί που έπαιρναν ως τώρα αναβολές για σπουδές, άντε και το δοκτορά να το είχαν τελειώσει στα 28 τους. Θα πήγαιναν τότε έτσι κι αλλιώς στρατό, αφού άλλωστε είναι υποχρεωτικό. Για αυτούς όμως είναι πιο δύσκολο αφού όντως όσο μεγαλώνεις τόσο πλησιάζεις την αγορά εργασίας και ο στρατός απέχει πολύ από αυτό. Άρα αυτό το μέτρο δεν μας απομακρύνει ούτε μας φέρνει πιο κοντά στην κατάργηση.

Αυτό όμως που επηρεάζει, είναι η μείωση της θητείας στους 9 μήνες. Αυτό σημαίνει ότι οι ΕΠΟΠ έχουν αυξηθεί ή τα άτομα που απαιτούνται για πληρότητα στο στρατό μειώθηκαν. Οτιδήποτε και να συμβαίνει θετικό είναι. Κατάργηση της θητείας θα έχουμε μόνο όταν όλες οι θέσεις καλυφθούν από μισθοφόρους.

Αυτά ξέρω αυτά λέω, μπορεί να κάνω λάθος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Υπό κανονικές συνθήκες,η θητεία...


  1. Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου,με την κατοχύρωση του δικαιώματως στην παροχή κοινωνικών υπηρεσιών αντί στρατεύσεως για ορισμένες κατηγορίες εξ'αυτών.
  2. Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους,με διατήρηση της "τιμωρητικής" θητείας για τους μη στρατεύσιμους.
  3. Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους,είτε για υπηρεσία στο στρατό είτε στην πυροσβεστική,στα νοσοκομεία και αλλού.
Σημείωση:
Τα μήνυματα 155 εως 157 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Περί θητείας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η θητεία θα έπρεπε να είναι εκπαίδευση και όχι αγγαρεία. Υποτίθεται πως χάνεις 1 χρόνο από τη ζωή σου για να μάθεις να χειρίζεσαι όπλα και γενικώς να είσαι έτοιμος σε περίπτωση επιστράτευσης να πολεμήσεις. Εγώ το μόνο που έμαθα στο στρατό είναι να σκουπίζω να πλένω πιάτα και να κάνω τη δουλειά που έπρεπε να κάνουν οι μόνιμοι.

Ο στρατός για εμένα θα τους έφεδρους θα έπρεπε να είναι το πολύ 3 μήνες αλλά σε αυτούς τους μήνες να γίνεται πραγματική εκπαίδευση. Τις υπηρεσίες και λοιπά μπορούν να τις αναλάβουν οι μόνιμοι. Στο στρατόπεδο που υπηρέτησα στον Έβρο ήμασταν 10 στρατιώτες και είχαμε 10 υπηρεσίες που σήμενε πως κάθε μέρα είχες υπηρεσία και δεν δικαιούσουν έξοδο ή άδεια, ενώ την ίδια στιγμή και δεν κάνω πλάκα η δύναμη του στρατοπέδου ήταν 80 άτομα, είχαμε δηλαδή 70 μόνιμους στρατιωτικούς σε ένα στρατόπεδο με 10 στρατιώτες.

Τότε μου γεννήθηκε η απορία γιατί εγώ είμαι σε ένα στρατόπεδο στον Έβρο παρά τη θέληση μου, πληρώνομαι 8 ευρώ/μήνα και το μόνο που κάνω είναι να φυλάω σκοπιά μέρα νύχτα επί 4 μήνες? Πριν μπω μου λέγανε πας στρατό για να μάθεις να πολεμάς, για να γίνεις άντρας.... Τελικά το μόνο που μαθαίνεις στο στρατό είναι τη σαπίλα του Ελληνικού συστήματος, το πως να σε γαμάνε και να μη μιλάς και το πως να συντηρείς ένα διεφθαρμένο κράτος εν κράτει που ονομάζεται Ελληνικός Στρατός.

Για εμένα όλες οι υπηρεσίες και οι συντηρήσεις των στρατοπέδων θα έπρεπε να γίνονται από τους μόνιμους, καθώς υπάρχουν υπεραρκετοί και δεν κάνουν και τίποτα όλη μέρα. Οι έφεδροι θα έπρεπε να κατατάσσονται για 1 με 3 μήνες όπου να γίνεται σωστή και συστηματική εκπαίδευση επί όπλων ασκήσεων κτλ. Και μην πείτε ότι ο στρατός δεν έχει τα χρήματα για κάτι τέτοιο, γιατί ένας έφεδρος κοστίζει περί τα 800 ευρώ το μήνα στο Ελληνικό κράτος, εγώ δηλαδή κόστισα 7200 ευρώ στη θητεία μου, για να μη μάθω τίποτα και για να κάνω τη δουλειά των μονίμων as well (εκτέλεσα χρέη μέχρι και αξιωματικού υπηρεσίας, όντας απλός φαντάρος) οι οποίοι πληρώνονται πολύ καλύτερα από τον έφεδρο για να τα ξύνουν νυχθημερόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Υπό κανονικές συνθήκες,η θητεία...


  1. Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου,με την κατοχύρωση του δικαιώματως στην παροχή κοινωνικών υπηρεσιών αντί στρατεύσεως για ορισμένες κατηγορίες πολιτών.
  2. Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους,με διατήρηση της "τιμωρητικής" θητείας για τους μη στρατεύσιμους.
  3. Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους,είτε για υπηρεσία στο στρατό είτε στην πυροσβεστική,στα νοσοκομεία και αλλού.



Το 3,
δηλώνω και εθελοντής για ναυαγοσώστης στη Μύκονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poetofmadness

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
σε λιγο καιρο θα υπηρετήσω την πατρίδα (και καλα) αφού έχω πάρει αρκετές αναβολές
δεν πιστεύω στο στρατό και ειμαι υπέρ της κατάργησης του οπως γινεται σχεδον σε ολες τις χώρες της Ε.Ε
Ο Στρατός τι εξυπηρετεί άραγε;
Tόσες μίζες που έχουν πάρει οι στρατηγοι και οι αρχηγοι στρατού η Ελλάδα έφτιαχνε το καλύτερο στρατό του κόσμου...οπότε εγώ γιατι να υπηρετήσω τους διεφθαρμένους που έφεραν την Ελλάδα σε αυτά τα χάλια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,572 μηνύματα.
Όταν ζεις σε ένα κράτος εκτός από απαιτήσεις και δικαιώματα έχεις και κάποιες υποχρεώσεις. Μία από αυτές είναι η στράτευση σου και η συμμετοχή σου στην άμυνα του. Υποχρεωτική για όλους και όλες πρέπει να γίνει και να αυξηθεί στους 12 μήνες.

Όπως γράφω και στην υπογραφή μου είναι παράδοση αιώνων ο Ελληνικός Στρατός να είναι άγρυπνος φρουρός του κάθε μέτρου Ελληνικής Γης.


Μακάρι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top